RUSLAND WIL PERMANENTE STRIJDMACHT VAN DE V. N. Voor acties fiat van Veiligheids raad nodig 1965 „Pannekoeken" bij de Oosterscheldebrugbouw Werkgevers tegen een loonstop voor Tsjombe formateur „Lucky" snoepte van de geraniums Volledig advies niet gereed vóór 1 augustus a.s. Roemenen in Moskou 'r„ SS Skelter vloog uit de baan: 1 dode en 4 gewonden Twintig maanden T waalf duizend Franse scholieren moeten hun examen gedeeltelijk over doen De verzuilde Moldau Rond elke pijlerpoot een betonnen ring 207e jaargang - no. 258 Dinsdag 7 juli 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In Colijnsplaat: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Henen Verdienen Directie: F van dc Velde. F B. den Boer en W. de Pouter. Hoofdredactie: W. Leertouwer Walstraat 58-60, tel 2355 'b g red. 3508, adv 3647 2911. Zienkzee red. tel 2425, adm tel. 2094 Adv pr. I Abonnementsprijs 75 c 4,80. In eer med. 3 tarief. Kleine a 8 regels) 32 ct. p. regel min. l/SOi. „Brieven b P Z.C.. Hiddelb' PEKING WIND UIT DE ZEILEN NEMEN Rusland stelt de oprichting voor van een permanente strijdmacht der V.N. tot handhaving van de vrede. Dit idee, vervat in een memoran dum dat de Japanse vice-minis ter van buitenlandse zaken, Ta- kio Oda, heeft ontvangen, heeft kennelijk ten doel agressie van de Chinese communisten in Zuidoost-Azië binnen de perken te houden. Het Japanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de Russische zaak gelastigde Ro/.auow liet memorandum gisteren heeft overhandigd. Het was be stemd voor alle leden der V.N. Een onofficiële vertaling van het memo randum vestigt de indruk dat de Rus sische stap direct verband houdt met de ideologische vete tussen Peking en Mos kou en met de activiteiten van Peking in Zuidoost-Azië. Verbeterd In het memorandum wordt er nota van fenomen dat de internationale betrek ingen de laatste tijd zijn verbeterd en wordt gewezen op het verdrag van Moskou en de afspraak tussen Enge land, Amerika en Rusland de produktie van splijtbaar materiaal te beperken. Vervolgens doelt het memorandum kennelijk op Peking: „De oorlogs dreiging is nog niet uitgeschakeld. Sommige landen pogen nog altijd di verse volkeren die om vrijheid en on- De Vlissingse duiker Piet Harden- berg heeft maandagmiddag een ondersoek ingesteld naar het re sultaat van de proefnemingen met de zogenaamde pannekoe ken"die de wegschuring moeten voorkomen van sand rond de pij lers van de in aanbouw zijnde Oosterscheldebrug. De foto toont het moment, waar op Piet Hardenberg boven water komt na zijn ondersoek. Zijn broer Daan gaat hem juist aaii boord van de „KG 1" hijsen. (Foto P.Z.C afhankelijkheid strijden onder hun in vloed te brengen". Even verder heet het: „Zekere groepen welke geen belangstelling hebben voor het behoud van de vrede, hebben zich moeite gegeven de vooruitgang der ont wapeningsonderhandelingen te blok keren". Met deze opmerking werd on miskenbaar gedoeld op de herhaalde af wijzing door Peking van akkoorden die tussen Rusland en Amerika zijn bereikt op het terrein der ontwapening. Veiligheidsraad de Veiligheidsraad in plaats van aan de Algemene Vergadering. De Russen stellen verder voor. dat de vijf mogendheden welke permanente ze tels in de Veiligheidsraad hebben, geen troepen zullen leveren aan de vredes macht. Die vijf landen zijn Rusland, Amerika, Engeland, Frankrijk en natio- nalistisch-Cliina. Rusland verklaart zich bereid in de kosten te delen. MACHTIGING VOOR INCASSO-GIRO Sommige abonnees, machtiging verstrekten voor de in casso-giro. konden voor het derde kwartaal niet tijdig in ons incasso- giro-systeem worden opgenomen. Bij deze abonnees zal over dit kwar taal nog voor de laatste keer het abonnementsgeld per kwitantie worden beschikt. De administratie. S.E.R. komt met interimadvies (Van onze Haagse redactie) De Sociaal-Economische Raad is niet in staat te voldoen aan de wens van de regering om „zo mo gelijk" nog voor 1 augustus a.s. een advies uit te brengen over de sociaal-economische plannen van het kabinet. Wel zal de S.E.R. pro beren voor 1 augustus een interim advies op te stellen, doch dit tus- senadvies zal alleen betrekking kunnen hebben op de verhoging van de A.O.W.-uitkeringen en de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting met circa 1 miljard gulden. Over zaken als de loonont wikkeling in 1965, de bestrijding van de inflatie, verdere huurver hogingen en de verwerking van de huurcompensaties in de lonen zal de S.E.R. eerst kunnen adviseren in zijn grote advies, dat in het na jaar zal verschijnen. Een werkgroep uit de commissie Ont wikkeling Nationale Economie van de. S.E.R. bereidt het advies voor. De O.N.E.-commissie zal morgen bijeenko-| men om van het werk van de werk- j groep kennis te kunnen nemen. Dan zak ook over de verdere procedure worden I beslist. Verwacht wordt dat dan ook zal worden overgegaan tot de opstelling, van een concept-advies. Het ligt in de bedoeling dat de S.E.R. zelf in zijn be sloten vergadering van vrijdag 24 juli de definitieve tekst van het interim- j advies zal vaststellen. Intussen is wel uitgelekt hoe de I kaarten in de werkgroep ten aanzien van de verschillende vraagstukken liggen. De werknemers vinden de bijdrage1 van 150 miljoen uit de schatkist voor de optrekkingen van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot het sociaal minimum te gering. De werknemers houden vast aan hun bedrag van 500 miljoen gulden uit de schatkist ter beschikking moet w Zie slot pag. 3 hol. 1 Wilde tonelen bij première van eerste Beatlefilm Politiekordons bezweken en met de regelmaat van een goed ge olied uurwerk vielen er mensen flauw. toen gisteravond 20.000 volwassenen en schreeuwende teenagers op Piccadilly Circus in het hartje van Londen samen- dromden voor de koninklijke pre- I mière van de eerste Beatlefilm. De duwende, deinende cn gillende menigte legde bijna het voetgan gersverkeer lam op de trottoirs naar Piccadilly, uren voor de aanvang van de première van „A hard day's night" in The Lon- don Pavilion. i 500 politiemannen werden bijna overspoeld door de menselijke I stortzee, terwijl jonge meisjes en oudere dames in het gedrang flauw vielen. De hysterie bereikte haar hoogte- I punt toen de vier Beatles in een vorstelijk glanzend zwarte limou- sine Piccadilly opreden. Vele tie- ners zagen kans door de politie- i kordons heen te breken. Het po- pulalre viertal werd echter in re cordtempo. dat wil zeggen in min der dan een minuut, veilig en wel het theater binnengeleid, Een half uur later arriveerden prinses Margaret en haar echtge- noot. Ook zij werden luid loege- juicht zij het op een ingetogener wijze... MR. LUNS BESPREEKT IN MOSKOU ALLE GROTE WERELDPROBLEMEN De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal tijdens zijn verblijf in de Sowjet-Unïe met premier Kroesj- tsjew over wereldproblemen spreken. Minister Luns is van vandaag af een week lang de gast van de Sowjet-minis- ter van buitenlandse zaken, Gromiko. De meeste besprekingen van de Neder landse bewindsman zullen op het minis terie van buitenlandse zaken in Moskou worden gehouden. In diplomatieke kringen te Moskou Voor opnamen voor de Duitse te levisiefilm „Afra" was de giraffe „Lucky", die gewoonlijk in een circus optreedt, naar het La Pa- lud-plein in Lausanne gekomen. Met „Lucky" was meegekomen het 9-jarige jongetje Sacha Hehn. Dit knaapje droomt in de film, dat de speelgoed-giraffe, die hij van zijn vader heeft gekregen, levend is geworden. Terwijl ieder een zich druk maakte en heen en weer rende, hield alleen Lucky" het hoge hoofd koel en snoepte van de geraniums op de eerste verdieping aan het plein. ten tegen Cuba, verworpen. Oud-president Tsjonibe van Ka- f tanga heeft gisteren van president Kasavoeboe opdracht gekregen een overgangskabinet voor Kongo c t« vormen. De overgangsregering zal zes tot ne- f gen maanden aan de macht blijven. In die tijd moeten nieuwe verkiezin- gel', gen worden gehouden. Zaterdag ein digt een nationaal referendum over een nieuwe grondwet, op grond waar van Kongo een presidentieel rege ringsstelsel krijgt in plaats van het huidige parlementaire systeem. Men verwacht dat de grondwet wordt goedgekeurd. Tsjombe, die zelf meedeelde dat hij de opdracht had gekregen, zei dat zijn regering er een zal zijn die hard zak moeten werken. ;Hij heeft gisteren de hoofden van alle westelijke diplomatieke missies ont- ivangen en zei hen dat hij ,.rie blijven de steun en hulp van bevriende lan den die Kongo in het verleden had-i den geholpen", zou zoeken. Tsjombe had ook gezegd dat hij een regering van 10 tot 12 .jonge man nen" zou vormen maar dat deze taak gemakkelijk noch snel zou zijn te vol brengen. De zesjarige Jose Kuipers uit Srhinnen is zondagmiddag tijdens een skelterwed strijd In Schinnen vrijwel op slag ge dood. De skelter van de coureur Sehnött kwam na een aanrijding in het publiek terecht. Levensgevaarlijk gewond wer den een zevenjarig broertje van Jose Kuipers en het achtjarig zoontje van de familie Meijers. Lichtgewond werden 'n ander zoontje van de familie Kuipers en zijn moeder, mevrouw B. KuipersEr- kens. Allen werden in het katholiek zie kenhuis in Geleen opgenomen. Het ongeluk gebeurde tijdens interna tionale races, waaraan Nederlanders. Belgen, Amerikanen. Britten en Duit sers deelnamen. Het circuit was uitge zet op het heuvelachtige terrein van een villawijk van Schinnen. Na het onge luk zijn de wedstrijden afgelast. Coureur Schött kwam tijdens een afdaling op een recht stuk van het parcours in aanrij ding met de skelter van zijn landgenoot Schütt uit Krefeld. Hij verloor de macht over het stuur, reed tegen een paal en vloog van zijn voertuig, dat de lucht in- slingerde en onder de touwen van de af- zetpng door in het publiek op het trot toir terecht kwam. Het circuit was door de skelterbond goedgekeurd. In de bochten was het af gezet met strobalen en op de rechte stukken met touw. De wedstrijd werd georganiseerd ten bate van het Katho liek Militair thuisfront. V.S. WIJZEN CUBAANS VOORSTEL AF Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het aanbod van Fidel Castro, de Cubaanse premier, alle Cubaanse hulp aan de revolutio naire bewegingen in Latijns-Amerika stop te zetten op voorwaarde dat de Verenigde Staten geen steun meer ver lenen aan „ondermijnende" activitei-i ten tegen Cuba, ester alge mi er i bei toch iing te nog ft&titlijn teiten van plan zijn alle belangrijke »an de Roemeense communistische par- 3~ Y Tj n. wereldproblemen met hun Nederlandse gast te bespreken. Vooral Europese „vriendschappelijk bezoek". over mogelijke onderhandelingen met kwesties zullen aan de orde komen Het "is de tweede maal binnen zeven f*? V.S. in de toekomst, om de betrek waarbij het zwaartepunt op het Duitse weken dat een Roemeense delegatie kuigen tussen beide landen te norma- ,.„Q Moskou bezoekt. Waarnemers in Wenen "seren. Als gebaar van verzoening vraa-gstuk f} ^omen te l>ggen. )zyn van mening. dat het geschil tussen had hij terugtrekking van de Cubaan- Verder wordt te Moskou verwacht dat Rusland en Roemenië over de Comecon, 1 se bewakers langs de Amerikaanse de gastheren in hun gesprekken metjeie Oosteuropese gemeenschappelijke basis Guantanamo aanbevolen tot eni- minister Luns de plannen binnen de Noordatlantische Verdragsorganisatie voor een multilaterale kernstrijdmacht onomwonden zullen kritiseren. In diplomatieke kringen in Den Haag is vernomen dat niet alleen besprekin gen op het programma staan, maar on der andere ook bezoeken aan Lenin grad en Kiew. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde gisteren mee dat op uitnodiging 1 van de minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, de Ne- derlandse minister van buitenlands'? za- ken. vergezeld van mevrouw Luns, van J 25 juli tot 2 augustus een bezoek aan II Indonesië zal brengen. e puntei wijzen. Het belangrij* lijkt ons, dat de heer géén twintig maanden van Vogelwaarde is cn derhalve reeds na een zéér korte periode wordt ge roepen tot een andere post. De minis ter van binnenlandse zaken acht het dus verantwoord een burgemeester van een kleine gemeente elders te be noemen. terwijl betrokkene nog geen twee jaar zijn ambt bekleed Een vreemd beleid. Een ongewoon beleid ook: over het algemeen dient een bur gemeester 7jjn eerste ambtsperiode van zes jaar uit Dat ls ook juist naar ons gevoel: zelfs in de kleinste ge meente duurt het enige tijd voordat een burgemeester helemaal „thuis" is. We durven zelfs de paradoxale uit spraak aan, dat een redelijke ambtspe riode in een kleine gemeente nog be langrijker is dan in een grote. Immers in een kleine plaats is de burgemees ter een man, die door iedere ingeze tene wordt gekend, terwijl ook in het beleid de persoonlijke en menselijke verhoudingen er een veel grotere rol spelen dan in gemeenten met een vrij groot inwonertal. In dergelijke ver houdingen en relaties moet men groei en, een zaak soms van jaren, in ieder geval langer durend dan twintig maanden. Desondanks acht de minis ter van binnenlandse zaken het juist en verantwoord blijkbaar, om een burgemeester van een Zeeuwse ge meente (nog geen 3500 inwoners) na nog geen twee jaar te benoemen in een grotere plaats. Wij herhalen: een vreemd beleid. De bewindsman moet daarvan lijkt ons toe geen regel maken. In de wat verbaasde discussies, die deze benoeming gisteren her en der in het Zeeuwse gewest teweeg bracht hoorden wii de opmerking maken: „Misschien heeft de minister gedacht aan de komende herindeling in Zeeuwsch-Viaanaeren"Misschien. Maar we denken het niet. Nog niet zo lang geleden werd een Zeeuwse ge meentesecretaris benoemd tot burge meester in een Brabantse gemeente, die eveneens in een „herindelingsge- bied" lag. Overweging van de minis ter: juist nu de herindeling tegenspel van de bestaande gemeenten vergt is het correct om er voor een bekwame burgemeester te zorgen. Nee, we gelo ven niet dat dit aspect een rol heeft gespeeld. Wat dan wel'' Het is een publiek geheim, dat de heer Molthoff heeft gesolliciteerd op uitnodiging van de commissaris der koningin. Dat kan betekenen: de lijst van sollicitan ten bevatte onvoldoende „zware" kan didaten, terwijl men wellicht tevens (met het oog op de toekomst?) de heer Molthoff in Zeeland wil houden Het ziet er naar uit dat deze overwegingen inderdaad belangrijker zijn geacht dan ,öe belangen van Vogelwaarde. Deze enigszins ongewone gang van zaken belet ons overigens niet én de heer Molthoff én de gemeente Hulst van harte geluk te wensen met deze eervolle benoeming. Het is te hopen, dat zij het begin markeert van een periode voor Hulst van veel voor spoed, zij het dat dit tijdvak onder de nieuwe burgemeester toch wel heel wat langer mag duren dan twintig maanden. En ten slotte lijkt het wel wenselijk, dat de gemeente Vogel waarde spoedig een nieuwe burge meester krijgt. Ongeveer twaulfduizend scholieren in Marseille en Toulon moe- ten woensdag de onderdelen filosofie en natuurkunde van hun 1 baccalaureaatsexamen overmaken. De minister van onderwijs heeft dit besluit genomen omdat in de opgaven van het examen, dat vorige week werd afgenomen, een levendige handel was ge dreven. DUIKER P. HARDENBERG ONDERZOEKT RESULTAAT Betonnen, pannekoekvormige ringen met een buitendiameter van twaalf meter en een binnen- diameter van 4.35 meter bij een dikte van zes centimeter zullen waarschijnlijk voor een belang rijke kostenbesparing zorgen bij de bouw van de Ooster scheldebrug. Men heeft proef nemingen met deze platen ge nomen, die tot doel hebben de ontgronding naast de pijlers t voorkomen. Zoals bekend bestaan dc onderste gedeelten van de pijlers van de Oosterscheldebrug uit drie beton nen palen, die op korte afstand van elkaar in de bodem van de Ooster- schelde staan. Zodra deze palen of putten zijn geplaatst, worden rond de palen grote hoeveelheden zand door de sterke eb- en vloedstromen weggespoeld. Bij de pijlers, die op plaatsen staan waar het niet bij zonder diep is. kan deze ontgron ding geen kwaad. Maar dat wordt anders bij de pijlers, die men vooral aan de Scliouwse "kant gaat plaatsen. Daar is het water op sommige punten zo'n dertig meter diep. De ontgronding bij de eerste pa len, die men voor een bepaalde pij ler plaatst bedraagt gemiddeld on geveer twee meter, bij de tweede paal loopt dit op tot zes a zeven meter. Na een week kan men pas gaan werken met zinkstukken en het opvullen van de ontstane ga len met basalt of een dergelijk ma teriaal. In het waterloopkundig laborato rium in Delft heeft men daarom in opdracht van de provinciale wa terstaat in Zeeland proeven geno men om deze ontgrondingen tegen ie gaan en daarmee een middel le vinden om d.e hogere kosten, die het opvullen van de ontstane ga ten met zich zou brengen, te voor komen. Resultaat Het resultaat van deze proefnemin gen is geweest een cirkelvormige plaat van licht gewapend beton, die rond iedere poot van de pijler wordt gelegd. Het beton is zodanig gewapend, dat als de bodem on effenheden vertoont, deze platen de vorm van de bodem aannemen, zonder dat de bewapening breekt. Vorige week woensdag, donder dag en vrijdag heeft de reuzen- bok „Ir. J G. Snip" de zoge naamde „pannekoeken" de mannen spreken over operatie pannekoek met behulp van een staalconstructie la ten zakken rond dc drie palen van pijler 39 teneinde de proe ven, die men in Delft met mini- atuurpijlertjes heeft genomen nu schaal één op één te herhalen. Volgens de metingen, die men in 'net waterloopkundig laboratorium heeft verricht zou de omgronóing als men een „pannekoek" had :a- ten zakken bij de eerste paal ander halve meter, bij de tweede twee en bij de derde twee en een halve me ter bedragen. Een belangrijk min dere ontgronding dus. Duiken Maandagmiddag ging de Vlissing- se duiker Piet Hardenberg van het duikersbedrijf Gebroeders Ilarden- (Zie slot pag. 2 kol. 4) Men zou zo denken: het bestel in Hilversum zal zich er zo langza merhand wel van bewust zijn, dat al lerlei Simson-figuren a la Verolme be zig zijn te pogen de zuilen van de om roep omver te trekken. Men zou ook denken: de heren van Hilversum schrikken toch wel een beetje van de regelmatig terugkerende aanvallen en in ieder geval gaan zij over tot enig zelfonderzoek. Wellicht, dat mer. er dan tot de conclusie komt, dat het toch niet allemaal honderd procent is in de Nederlandse omroepwereld Wanneer gaat men bijvoorbeeld eens iets doen aan een redelijke coördinatie? Wie echter die vraag durft te stellen, krijgt onmiddelijk te horen, dat er voortref felijk wordt gecoördineerd. Af en toe evenwel struikelt men over zodanige voorbeelden van sieeht i vooroverleg, dat men zich verbaasd afvraagt: hoe lang nog? We hebben het zondag ji. weer eens ervaren. Om twaalf uur vijftig gaf de K.R.O. een buitenlands commentaar door de (overigens voortreffelijke) heer H. J. 'Neuman, over de andere zender echter kon men zeventien minuten later luis teren naar A.V.R.O.'s mr. G. B. J. iHiltermann. Een raadsel waarom I twee zenders zo kort na elkaar een buitenlands commentaar moeten leve ren: een functieverdeling tussen de beide zenders is blijkbaar te veel ge vraagd. Als het daarmee nu was af gelopen, dan zou men nog kunnen be logen dat het maken van bezwaren op dit stuk van zaken een beetje aan de overdreven kant is. We gaan eeh- ter verder- elf uur over Hilversum I zond de VARA Smetana's Moldau juit, twee en een half uur later, over dezelfde zender, ditmaal door de A.V.R.O., opnieuw de Moldau. Wel ja, 'één keer Smetana op socialistische (grondslag, één keer op ja op wat? Op algemene grondslag zullen we maar zeggen. Dat kan allemaal in j Hilversum. Ze verzuilen er op één dag zelfs de Moldau. Geen geringe pres tatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1