W/J Wé- W Klanken uit de ether Judoka Harthoorn NATUURLEVEN KAN TEGEN DE WEERSWISSELINGEN 2 6 KOELKAST VüEBHERR? PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Waar zijn onze schepen? MAANDAG 6 JULI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Y)it zijn Japanse lettertekens. Judoka Harthoorn" leest de Japanner er uit. Anton Geesink heelt een judoband en een kimono met deze letters er op geborduurd uit Japan voor de judoka Harthoorn meegenomen. Hans Hart hoorn uit Goes is er verguld mee. „Ik ben een tijdje lid ge weest van de kernploeg judo", vertelt hij. „Vandaar het feit, dat ik de band van Geesink heb gekregen". Hans Harthoorn tweede dan judo heeft zich de laat ste anderhalf jaar toegelegd op „karate", een Japanse vechtsport. Karate. Een nogal vreemd begrip in Nederland. Allereerst: wat is Karate? Veel mensen hebben er wel iets van gehoord en zeggen dan: „Oh, dan kan je met de blote vuist een serie tegels stuk slaan of dakpannen". Fout. Dat is helemaal niet de bedoeling van karate. Dit zegt Hans Hart hoorn. „Karate is een vorm van verdediging. Het belangrijkste is de concentratie. Die concen tratie zorgt er voor. dat je op een gegeven ogenblik maar dat kan jaren duren in staat bent je krachten op één punt te verplaatsen. Dat noemen we „ki". Je concentreert die kracht op een bepaald punt van de vuist en dan stoot je". Door die concentratie van krach ten op dat ene punt zijn de ge volgen van die kracht sterker. Neem als voorbeeld een hamer, waarmee je je op je borst slaat. Dat doet pijn, meer niet. Maar als je aan de kop van die hamer een spijkertje bevestigd, dan is de uitwerking veel doeltreffender. Dan sla je door het vlees heen. Je kunt het ook verge lijken met een brandglas waarbij je de zonnestralen concentreerd op één punt. Verder is de ademhaling be langrijk. We hebben de zogenaamde middenrifademhaling. Door die ademhaling krijg je, dat je bij het stoten of schoppen, want bij deze ge- vechtssport mag je ook met je benen werken, een schreeuw uit, de zoge naamde „klai". Die schreeuw is geen opzet, maar is een gevolg van die concentratie en die ademhaling. Ver der is belangrijk de stand van het lichaam, je voeten. In het begin leer je een aantal basisstanden, later ga je je wennen aan je eigen stand". Karate, „ka" betekent „leeg", „te" betekent „hand", is dus de „lege hand kunst". Van oorsprong is „ka rate" Indiaas. In 1916 werd de sport in Japan erg populair, nadat het in 1300 al ingang had gevonden op Okinawa. Nauw verbonden met de sport is de geestesstroming „Ch'an" in het Chinees of „Zen" in het Ja pans. Deze Boeddistische stroming baseert zich op de meditatie. Dat is iets, wat de Oosterling voor heeft. Daarom kunnen de westerlingen vol gens Hans Harthoorn nooit zulke goede beoefenaars van de karate worden. Een van de voormannen van deze sport, Masutatsu Oyama is daar een voorbeeld van. Het gebeurt wel eens, dat hij enkele uren onder een water val gaat staan om alle bijgedachten te verliezen en zich helemaal te con centreren op een komend karate-ge- vecht. Karate als sport is moeilijker te be oefenen dan bijvoorbeeld judo. Als je bij karate iemand raakte bezeer je hem. Daarom is het zaak om bq het beoefenen van karate je te concen treren op een punt vlak naast het ei genlijke trefpunt. Hans demonstreert dat door enkele stoten toe te passen. Zijn meisje is daar het slachtoffer van. Enkele millimeters voor haar gezicht blijft zijn vuist steken. „Ik vind het toch niet leuk, dat hij aan karate doet", zegt ze een beetje grie- ...een spectaculaire sprong... bouwd. Het zijn, om het kort te schrijven, twee balken, die tegen elkaar aan zijn gebonden met elas tiek en touw, maar die nog een klei ne onderlinge tussenruimte hebben. Hans slaat tegen de eerste balk, die tegen de tweede balk aankomt. Dat dit voor leken geen prettige gewaar wording is, hebben wij aan den lijve of beter aan de knokkels on dervonden. Het gaat verschrikkelijk hard. Tot besluit van de kleine de monstratie maakt Hans nog enkele spectaculaire sprongen en daarbij trapt hij dan tegen het toestel. Het geeft een daverende knal. De moeder van Hans, die in een belendend ver trek gitaarles geeft, houdt even op. Huize Harthoorn gaat gebukt onder de „karate-manle". Da's duidelijk. Hans. die aan judo, karate en scher men doet (deze volgorde van belang rijkheid) wil naar de academie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag. „Daar ga ik van alles leren, maar ik wil toch zeker judoleraar worden", vertelt hij. Want judo komt bij hem op de eerste plaats. 2753. „Atmosfeer ongeschikt. Gravi teit te Groot! Wanneer krijg ik eens iets anders te horen?" brieste Gorlek en deinde ongeduldig op en neer op zijn tentakels. „Je zou toch denken, dat wanneer er inderdaad gecivili seerde wezens in dit zonnestelsel leefden, zij ervoor gezorgd zouden hebben, dat hun planeten een behoor lijke atmosfeer en een normale aan trekkingskracht bezaten!' Solva weerhield een groeiende nei ging tot schreeuwen. Hij vroeg zich af of alle supremo's zo stupide waren ongelukkig was en een idioot als chef geweest, of dat hij alleen maar zo had. Tot zijn grote opluchting maak te Gorlek aanstalten om te vertrek ken. „Ik laat de beslissing voorlopig aan U over en ik hoop, dat er geen blunders gemaakt wor den", sprak hij hooghartig.. „Ik heb nu-uh- enkele belangrijke zaken te regelen. Hij waggelde het vertrek uit, zwijgend nagestaard door Solva en rijn assistenten. Zodra hij verdwenen was, wendde de krijgsheer zich tot de deurwachter en siste: „Voortaan zorg je ervoor, dat Zijne-Hoog-Geëerde Excellentie deze kaartenkamer niet weer binnen komt, begrepen?" De haarloze Jur-Naugish keek hem ontzet aan. Dit grensde aan heiligschennis! ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Verrassende vondst op /andzuiger Even puzzelen 3 u 5 7 y i to 11 I 1 N \b H 1 .0 d ty 1 d) d 21 25 I 2H ■2b L E ii 2Ü 43 30 3' V 52 55 34 35 5b ■37 33" 39 41 Horizontaal: 1. in huis; 5. touwsoort; 9. koorzang; 10. iets; 12. Am, luchtv. mij.; 13. deel van toneelstuk; 14. eend; 16. zendstation; 17. vis; 20. snavel; 21. stoomschip; 22. zoogdier; 24. verbond; 26. voegwoord; 27. heer; 29. Eng. titel; 31. steekwapen; 32. olieschip; 34. ijshut; 36. lof; 37. geplooide manchet; 39 be lofte; 40. raadsel: 41. hoeveelheid Vertikaal: 1, wijze; 2. afsluiting; 3. blijk 4. zangnoot; 5. hoop; 6. spatje; 7. geland 8. hoofstad van Nigeria; 11 kostschool in Eng.; 15. staat in N. Afrika; 18. uit roep van warmte; 19. comfort; 21. plaag 23. adreskaartjes a. koffer; 25. rivier in India; 26. zoogdier, 28 wrede kei zer; 30. barak; 31. snavel; 33. opper- vlaktemaat: 35. hard gesteente; 38 buitendienst De oplossing van de vorige puzzel luidt: Oet is nu (ook volgens de ka lender) volop zomer. Al moe ten wij weer spreken van een echt Nederlandse vol „ups" en „downs". Zo'n zomer, waar men de ene dag naar wat verkoeling en de andere dag naar de kachel snakt: waar men op woensdag zijn huid kan laten verbranden, dat de blaren er op staan, ter wijl het donderdag regent, dat de aarde tussen de stenen uit spat. Terwijl er tussendoor toch ook dagen voorkomen, waarop men een tevreden gezicht kan zetten. Het natuurleven kan er tegen; wat meer is, het is blijkbaar op der gelijke wisselingen ingesteld. Snuf felen we vóór het vaststellen van een tochtje In de flora, met het doel na te gaan, welke bloemen we mogen verwachten, dan kan men er van op aan ze ook aan te treffen. De zwaluwen vliegen bij donker weer wat lager, op zonnige dagen wat hoger, maar het voed- selzoeken voor 't wijfje of 't kroost gaat door en de jongen vliegen vrijwel op tijd de wijde wereld in. In zekere zin is dat ook zo met het uitzwermen van de vele rup sen van bastaard-satijnvlinders, nadat ze hun buikje hadden dik- gegeten. Blijkbaar is dat verschijn sel in diverse noordelijke provin ciën nog erger geweest. We zagen er althans boomhoge meidoorns, waar de avondzon zich spiegelde in de webben van de achtergelaten spinsels. Geen blaadje was er meer op te ontdekken. Bepaald geen aangename verrassing, zo'n rup- senplaag, maar de oorspronkelijke spinsels kan men reeds vinden in de wintermaanden en een bestrij ding van dergelijke gedierte zou dan (indien althans mogelijk) veel vroeger moeten plaatsvinden. Wél een aardige verrassing voor ons was een berichtje uit Baarland over het aantreffen in de vroege morgen (in een portiek) van een enorme kever, glad en bruin als een kastanje en met een hoorn op de kop. We begrepen, dat dit een van de weinige gevallen moest zijn, dat de eikenminnende neushoorkever zich op onze eilan den vertoont. Het eerst versufte, maar later weer zeer levendige dier is vast op een nachtelijke trektocht de portiek binnengevlogen, daar heftig „zijn neus gestoten" en zo aan het verborgen blijven ontsnapt. Uiter aard was het een mannetje, de wijfjes hebben hoogstens een knob beltje, maar geen hoorn. Mochten er meer van die kevers zijn gesig naleerd (onze grootste op het vlie gend hert na) dan graag een be richtje. A c» r-ci a. k. e A._ FOSSIEL Een andere bijzondere verras sing overkwam ons op een zandzuiger. De kapitein daarvan was in het bezitgekomen van een (kortgeleden bij Vlissingen) opge vist oude stuk bot, dat men hield Door Barend Zwerfmans „M-Maar hoe kan dit? De Supremo zou mij vre selijk laten straffen! ikik„Niets mee te maken!" brulde Solva. „Wij verkeren in een crisis en dan kan ik zo'n opgeblazen luchtzak niet om mij heen hebben!" Huivert je isselen doo' MARTIN MONS Eén slecht element, daar begint het mee en dan breidt het zich uit als een olievlek. Mijns inziens kan hij evengoed slachtoffer als actief schul dige geweest zijn. Ik zou graag wat meer van die man willen weten. In de eerste plaats of hij ir die zaak van jaren geleden actief of passief, gangmaker of slachtoffer was. Neen, professor, zo lang het lichaam van de kleine Tonie nog niet is gevonden, kan ik onze theorie toch nog niet loslaten". „Maar in dat geval zou net leven van het kind gevaar kunnen lopen door de publikatie van die foto's", op perde professor Kats zorgelijk. „Dat weet ik. Dat weet ik. Maar loopt dal leven dan soms geen ge vaar als we maar werkeloos blijven afwachten? Want daar komt wal we nu doen toch eigenlijk op neer. Ik zit thuis of op het bureau en snuffel de stamboom van de vervloekte An- toine de Vibourg met alle zijtakken na. Rechercheurs Touw en Van Leeu wen gaan de hier in Amsterdam wo nende afstammelingen na. Alles tot nu toe op niets uitgelopen". „Niet de minste aanwijzing?" „Neen. Er is er een onder, een ziekelijk zoontje van die leeftijd heeft. En hij heeft een grijze Mer cedes Benz. Maar er is daar niet de minste afwijking van bet sewrv patroon geconstateerd. Het kind ging die bewuste vrijdag, zoals elke dag met mooi weer, naar het Vondel park met zijn verzorgster. En de daarop volgende dagen ook. Bovendien zegt Touw dat de gelijkenis én met het opgedregde kind én met Tonie Verdoest maar flauw is. Terwijl het kind wel op de moeder lijkt. Ten minste hel bovenste deel van het gezicht' „En die Touw is Detrouwbaar als het op identificaties aankomt?" „Maar ik heb het niet gedaan. Die r die beweert, dat hij mij herkent, liegt. Ik heb toch zelf een jochie van die leeftijd hoe zou ik dan .,Nou moet je niet sentimenteel wor den", zei de agent. „En hou nou op met dal lawaai Er zitten er naast je ook een paar en die willen vannacht ook nog wel een oog dichtdoen. Hou nou je kop maar vcrdei dicht, al dat gekrijs en ge timmer helpt je toch geen fluit". Hij heeft z(jn portie gehad, dacht Meerdink voldaan toen de arrestant de volgende morgen weer werd binnenge bracht. „Wel heb je erover nagedacht?" vroeg h(j. Van Elslo knikte. „Je bent dus bereid een bekentenis af te leggen Vooruit dan maar. Snel, snel, neem jij even op. wil je. De arrestant wenst te bekennen. Nou, komt er nog --*■-oegde bii er ongeduldig aan toe, toen Van Elslo voor zich uit bleef sta ren zonder een woord te zeggen. De arrestant keek op maar bleef zwij gen. „Nou komt er haast wat?" „IkkeIk beken „En verder?" „Verder?" vroeg Van Elslo suf. En dan schokte hij overeind. Verder? Daar had hij geen ogenblik aan gedacht. Waarom kon die man er niet mee tevreden zijn, noord te hel hij dan toch van hem? „Ja, verder. De bijzonderheden. Hoe je het kind hebt ontmoet en waar. En hoe je hem hebt meegekregen. En wat je precies met hem hebt gedaan". Hij is niet normaal dacht adjudant Snel. Hebben ze dat nog niet ge merkt? Dat kan toch een kind zien „Ikik herinner het me niet meer", stamelde Van Elslo. „Dan moet je dat geheugen van je maar eens opfrissen. Heb je de jongen ontmoet b\j die grote garage van Sche pers?" Van Elslo knikte. „Je liet daar je wagen bijtanken, hé? En toen verder? Heb je het kind snoep gegeven? Of heb je hem speel goed beloofd? Snoep zeker, he' Choco- Van Elslo knikte weer Hij was doodmoe en voelde zich ellendig. Hij had zo ge dacht dat h(j er met een simpele beken tenis vanaf zou wezen. Bevrijd van die borende hamerende stem, van de blik van die glazen ogen. En nu had het er alles van of die kwelling tot in het on eindige zou door duren." „Waar ben je toen met het kind naar toe gereden? De kant van het Bokke- bos op?" Weer een knik. „En wat heb je toen met het kind ge daan? Wat... heb... je... toen... ge daan?" Meerdink boog zich voorover en schudde de arrestant heftig heen en weer. „Commandant", zei Snel waarschuwend. „Die vuilak zal zijn bek opendoen", grauwde Meerdink. „Ik... ik..." Wist hij nu maar wat te zeggen. Hoe kon hij weten, wat de moordenaar nu eigenlijk met dat kind had gedaan? Hij was ee.n normaal mens en had nooit belang gesteld in psychopa- tische afwijkingen. Vergeefs martelde hij zijn hersens af om een antwoord te vinden. „Het kind schreeuwde", zei hij eindelijk. „Ja en toen?" Er stonden druppels zweet op Meerdinks voorhoofd en bo-i venlip. Zijn stem klonk hees. „Nou, ik was natuurlijk bang. dat ze hem horen zouen en toen heb ik... toen heb ik hem..." Wat deed zo'n man? Hoe vermoordde hrj zijn slachtoffer? „Wat heb je toen?" Het scheen Van Elslo dat er een klank van teleurstel ling was in de stem va.n zijn ondervra- fer. En hij voelde een vage verbazing, ou zijn kwelgeest nu nog niet tevreden zijn? „Ik heb z(jn mond dichtgehouden", zei hij. Het leek hem een logisch antwoord. „En toen is hij geslikt?" Alle gespan nenheid was uit Meerdinks stem ver dwenen. Er klonk nu een zekere luste loosheid in. Alsof hij moe is, - dacht Van Elslo. „En wat heb je toen met het lijkje ge daan? Kom me nou niet vertellen dat je ermee naar Amsterdam bent gereden. Het kind dat ze daar hebben gevonden, was een ander. Heb je het misschien in de Leemputten gegooid?" Van Elslo knikte op goed geluk bevesti gend. Het was voor het eerst dat hij hoorde van een plaats die zo heette, i Maar als die man het opperde, zou dat wel de aangewezen plaats zijn om een] lijk kwijt te raken. Als ze het daar nu vinden, hebben ze nog een prachtig bewijs tegen mij dacht hij bitter. „Mooi" En dan tot de agent die de ar restant had binnengebracht; „Je kunt hem wel weer meenemen. Och, Snel, verbind me eens als de drommel met Amsterdam. Hoe eer ze daar weten, dat wij het zaakje al rond hebben, hoe beter. Anders blijven ze hun tijd maar ver knoeien". (Wordt vervolgd) MAANDAG 6 JULI HILVERSUM L 402 meter. 746 kc/. 12.00 Lichte orkestmuziek (stereofoni- sche uitzending). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland. 12.3S Licht instrumentaal kwintet (stereofonisehe uitzending). 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de Midden stand, lezing. 13.20 Semi-klassieke ka mermuziek (stereofonisehe uitzending). 13.45 Koorzang (gr.j. 14.00 Klassieke kamermuziek igr.). 14.35 De Val. hoor spel. 15.35 Pianorecital: klassieke mu ziek (gr.). Tussen 16.0017.00 Eventu eel reportage Tour de France 1964. 16.00 Nieuws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Weens Philharmonisch orkest: amuse mentsmuziek (gr.). 17.25 Dansorkest en zangsolisten, (stereofonisehe uitzending) 18.00 Nieuws. 18.15 Licht instrumentaal trio. 18.35 Instrumentaal ensemble en zangsolisten (stereofonisehe uitzending). 19.00 Ritmisch strijkorkest (stereofoni sehe uitzending). 19.25 Nabeschouwing Tour de France 1964. 19.30 Parlemen tair overzicht. 19.45 Regeringsuitzen ding: Mens en samenleving. Drs. L. La- mers van het ministerie van maatschap pelijk werk spreekt met mr. J. F. Beek man, secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Werk, en de heer Th. F. B. Terhorst, directeur Kath. In stituut voor Maatschappelijk en Sociaal Cultureel Werk te 's-Gravenhage, over de Algemene Bijstandwet naar aan leiding van het congres van de Natio nale Raad. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival: Boris Godoenof, opera. 22.05 Nieuws. 22.15 Actuele kroniek. 22.30 Bo ris Godoenof. opera (verv.i. 0.250.30 Nieuws. HILVERSUM II. 298 meter. 1007 keys. 12.00 Toeristische tips. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Orgelspel: po pulaire muziek. 12.53 Grammofoonmu ziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Musette-ensemble met zangsolisten. 13.40 Lichte grammofoon- muziek. 13.50 Opera-aria's (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.35 Radio-Vossen jacht: luisteraars op zoek naar radio-reporters (herhaling van donderdag 25 juni jl. 15.35 Vocaal ensemble: Gewijde muziek. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Piano kwartet: klassieke muziek. 17.00 Voor de kleuters 17.15 Radiostrip voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmu- ziek. 17.50 Regeringsuitzzending: Cultu rele ontmoetingen in Suriname en de Nederlandse Antillen, door Rudy Be dacht en Tan Crone. 18.00 Kapel van de Koninklijke Luchtmacht. 1S.20 Klassieke grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Duitse volksliedjes (opn.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Moderne muziek (gr.). 20.30 Tot ziens in Jeruza lem, bijbel-quiz 2105 Lichte grammo foonmuziek. 21.30 Dichter bij Jan Wit, klankbeeld. 22.05 Wereldpanorama. 22.15 Lichte grammofoonmuziek. 22.30 Nieuws en herhaling S.O.S.-berichten. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe spreking. 23.05 Nederlands kamerkoor: geestelijke liederen. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S IKOR: 19.30 Het Woord aan het woord, programma n.a.v. de conferentie van leidinggevende figuren uit de Wereld kerk. te Driebergen. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzïcht. VPRO: 20.20 jL' ondo mane, t.v.-film. 20.35 The man who came to dinner, speelfilm. 22.10 Jo sef Kilian, speelfilm. NTS: 22.45 Jour- naaL 22.5023.00 Filmverslag van de Tour de France. Vlaams-Belgische t.v.-programma's. 19.30 Voor de jeugd. 19.55 De weerman. 20.00 Journaal. 20.20 Programma-over zicht. 20.25 Sportnieuws. 20.40 Het laat ste blad (The last leaf), speelfilm. 21.05 Liedjesprogramma. 21.30 Panorama. 22.15 Zoeklicht op de culturele actuali teiten. 22.35 Nieuws. DINSDAG 7 JULI HILVERSUM I. 402 meter. 746 kc/. AVRO- 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoon muziek. 9.00 Ochtendgymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Oude kamermu ziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespeking. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. HILVERSUM II. 298 nieter. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.13 Lichte grammofoonmuziek, met toeristische tips. 9.40 Schoolradio. 10.10 Lichtbaken, lezing. 10.20 Lichte grammofoonmu ziek, met boekbespreking voor de huis vrouw. 11.50 Volaan... vooruit, lezing. voor een stuk van een karkas van een vogel. Het moest wel een zeer oud geval zijn, het was zwaar als lood. Een blik op het fossiele bot was voldoende om te constateren, dat de vondst niets met een vogel te maken had. Reeds eerder had ik zo'n stuk on der het oog gehad en was ik er met enige moeite achter gekomen, dat de zware „snavel" dee! uil- maakte van de schedel van een lang uitgestorven walvisachtige, waarvan nog recente soorten voor komen onder de naam van Snavel dolfijnen: dolfijnachtige met een lang gerekte snuit. De eigenaar be stemde de vondst voor een collectie te Groningen, zodat ook daar een voorbeeld zal liggen van de merk waardige rijkdom aan fossiele beenderen in de Wester- 'en Oos- ter) -schelde. zomerperiode met volop bloeiende vlinderbloemen brengt overal (waar men nog niet heeft gemaaid) ruime kleurscha kering in de bermen. Vooral de aardaker, een var. onze mooiste lathyrussoorten, heeft nu eer. weel de van licht purperen bioemen. Havikskruiden en morgensterren brengen een weelde van geel daar tussen, waarbij we met genoegen constateren, dat de Zeeuwse vind plaatsen van de blauwe (paarse) morgenster weer wat rijker is ge worden aan exemplaren. De vogel wikke slingert zijn donkerpaars ook weer overal tussendoor en vooral de akkerwinde (niet daar buiten voorkomend) ontlokt door zijn veelheid van roze kelken aan elk uitroepen van bewondering. Voor de liefhebbers plaatsen we een afbeelding van een bloeikolf van een bekende plant van het zoete water: de bladeren zijn rechtopstaand, hoog en smal en vertonen een duidelijke ribbeling. Dc bloeikolf, met ronde vr. bloem pjes binnen een kring van meel draadjes 'zie detail' toont aan, dat de plant behoort bij de arons- kelk-aehtïgen. De kolf draagt in ons land nooit vruchten 'bessen), treft men deze bloeikolf aan in de slootkant dan heeft men vast en zeker te maken met het bekende Kalmses. Graag zouden we weten waar deze plant in Zeeland voor komt. Wie heeft ze al eens gevon den? Een bruid in Sieria. Italië, heeft onlangs voor het altaar enige tijd moeten wachten op de voltrekking van haar huwelijk, door dal haar aanstaande echtgenoot niet aan wezig was Hij was in zijn huis tngemeiseld. Vrienden van de bruidegom, politieagent Mario Mori, hadden bij wijze van grap zijn kamerdeur met 200 stenen dichtgemetseld. Mori slaagde er ten slotte In de muur te slechten en haastte zich met stof bedekt naar de kerk om het jawoord uit te spreken. AAGTEKERK 4 aank Hongkong ACMAEA 4 te Curacao AGAMEMNON 2 van Laroman naar Santa Cruz AMSTELHOEK 2 130 ra w. Kaap de Goede Hoop ANNENKERK 3 van Mombasa naar Aden ARENDSKERK 2 4900 m. Mena al Ahmadi BOISSEVAIN 3 te Rio de Janeiro BURL S WATSON 3 360 m CALTEX ARNHEM 3 te Halmstad CALTEX NEDERLAND 3 72 m o n o Kuria Murlo eiland CALTEX ROTTERDAM 3 35 m z Kreta GORRSDIJK 2 p. GROOTEKERK 4 te Port Said GULF HOLLANDER 3 van Mena naar Suez JULF SWEDE 3 65 m. n.w Lissabon -CERCÜLES 3 van Callao Pisco -IERMES 3 van Antwerpe naar Amsterdam KOLENDRECHT 2 530 m W. Azoren JAPARA 3'oank. Aaen JOHANNES FRANS 2 195 m. w Buena Ventura KATSEDIJK 4 te Vera Cruz KELLETIA 4 te San Juan KENIA 3 50 m. n.w. Malta KI.OO.STLRDI.TK 4 te KORENDIJK 2 660 m. w. Socolra LELYKERK 3 p. Aden naar Rotterdam MAASKERK 3 aank Genua NLYRIEKERK 3 175 m. zw MELISKERK 3 vertrokken Stettin MERSEY LJ.OYD 2 te Hongkong MERWE LLOYD 2 275 m z.w. Ascuncion MIJDRECHT 3 35 m. o. MY LADY 2 240 m zo. Takoradi XAESS COMMANDER 3 85 m n o Bougie NAESS LION 2 vertrokken Mena al Ahmadi ORANJE NASSAU 2 43.33 n 90 vi PYGMALION l A ANDFONTE1N 2 Lorenco Marques ROTTE I 6. o, n- 19. o. o. RIJNDAM 1 53 25 n 33.16 SCHIEKERK 30 Genua SINOUTSKERK 2 van Singapore SOCRATES 4 te Curacao SOPHOCLES 1 p. Azoren SPAARNEKERK 2 Tripolis STRAAT CHATHAM 30 v. Freetown naar Dala STRAAT CLEMENT 1 van Port Louis r. Port Elisabeth STRAAT CUMBERLAND 2 Kaapstad STREEFKERK 3 te Tanga verwacht TAMARA 3 p Jaballattair naar Aden TELAMON van Puerto Plata naar Baltimore VAN CL ON i var. Nagier naar Wellington VAN DER HAGEN 30 East Londen WATERLAND o te Rio de Janeiro verwacht WITMARSUM New Orleans WONORATO 1 Calcutta WORLD HEATH 4 te Dar es Salaam 'WORLD HILL 1 van Singapore naar Geelong HOOG EN LAAG WATER Hansweert Zierikzee Wemeldinge 4- nap uur meter 12.10 1.90 0.09 2.01 0.42 2.13 0.38 1.33 1.03 1.56 1238 2.08 13.13 2.20 13.11 1.48 13.37 1.73 6.10 1.86 6.38 2.01 7.09 2.17 6.28 1.59 6.51 1.86 18.30 1.82 19.01 1.98 1932 241 19.03 1.48 19.25 1.75

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7