PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUITSLAND ZAL PLAN VOOR POLITIEKE UNIE UITWERKEN Zuivering in Algiers Breskens tussen promenade en Spuiplein Voorlopig nog geen onderhandelingen Dean Acheson naar de Cyprus - besprekingen SPANNING OP HISPANI0LA ERHARD EN DE GAULLE NEMEN BESLUIT Ben Bella uit beschuldigingen Strijdlustige rede van Grivas COMITÉ VAN A.V.R.0.-VRIENDEN BESLUIT DE STRIJD TE STAKEN 207e jaargang - no. 257 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde, F. B. den Boer en W. de Paster. Hoofdredactie: W Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 c Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3168. adv 2375); Goes: C 2911; Zierlkzee red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med 3 z tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 ct. p. regel min ƒ1.60). „Bnevtn bur. var Maandag 6 juli 1964 Jo de Roo: geen felicitatie uit Zeeland Pagina 3 5 ct. meer. Giro 35$ President de Gaulle en bondskanselier Erhard zijn het zaterdag na twee dagen van Frans-Duitse besprekingen er over eens gewor den dat van Duitse zijde voorstellen zullen worden gedaan voor verwezenlijking van een Europese politieke unie. De twee landen zullen hun werk in het belang van politieke, economische en mili taire samenwerking in Europa voortzetten. Dit werd zaterdag be kendgemaakt door de Westduitse regeringswoordvoerder, Von Hase. De voorstellen van Bonn zullen eerst door de ministeries van buitenlandse zaken van beide landen worden bestudeerd. President de Gaulle verklaarde op ie voltallige zitting van de Duits- Franse regeringsconferentie dat alle internationale gebeurtenissen tot aaneensluiting van Europa aansporen. Frankrijk werkt met geen land ter wereld zo goed sa men als met de bondsrepubliek, zo meende hij. Engeland te houden wanneer dit land niet spoedig na de verkiezingen een be sluit neemt. Bovendien vindt de bonds regering de Britse eis, dat Engeland aan de besprekingen van de zes E.E.G.-lan- den over een politieke unie zal kunnen deelnemen, ook wanneer het geen lid de gemeenschap is, te ver gaan. Zij nt dat nauw overleg in het kader de Westeuropese Unie, waarvan ook Engeland lid is, voldoende is. Frankrijk en West-Duitsland zullen het gebied van de ontwikkelingshulp nog nauwer samenwerken. Latijns-Ame rika en Afrika zullen hierbij op de eer ste rij zitten. Als afsluiting van zijn tweedaags be zoek aan Bonn gaf de Gaulle in de Franse ambassade een lunch waaraan van Duitse zijde bondspresident Lübke, bondskanselier Erhard en de leden van het Westduitse kabinet aanzaten. Het Franse gezelschap keerde aan het einde van de middag naar Parijs terug. De diplomatieke correspondent vai D.P.A. tekent hierbij aan: uit he overleg over de Duitse voorstellen zou, wanneer men het met elkander eens wordt, een gemeenschappelijk Duits-Frans voorstel kunnen ont staan, dat dan aan de overige part ners voorgelegd zou kunnen worden Op deze manier manier kan de „d* de tijd" tot de Britse verkiezingen de herfst worden gevuld. Bij beide delegaties was men het over eens dat werkelijke onderhandelin- Êen met de E.E.G.-partners Italië en enelux, alsmede bindende besprekingen niet Engeland over de Britse rol bij net ontstaan van de Europese politieke unie, vooreerst niet mogelijk zijn. Men twij felt er niet aan dat bij de Duitse voor stellen rekening zal worden gehouden met Engeland, doch de afgelopen twee dagen kon men in Bonn ook geluiden van ongeduld ten opzichte van Engeland vernemen. Erhard heeft zijn gesprekspartner d Gaulle te verstaan gegeven, dat Bon: niet van plan is eeuwig rekening met Het centrale comité van de F.L.N. heeft de Algerijnse oppositieleden Mohammed Khider, Mohammed Boudiaf, Ait Achmet, Mohammed Chanbani, Hassani Moussa en en kele anderen uit de partij gesto ten. Ferhat Abbas, die premier is geweest van de Algerijnse regering in balling schap voordat het land onafhankelijk werd is in Algiers onder huisarrest ge plaatst. Hij werd in 1962 voorzitter van de Na tionale Vergadering, maar trad vorig jaar of omdat hij het oneens was met dc politiek van Ben Bella. Ben Bella heeft de naar Frankrijk uit geweken Mohammed Khider ervan be schuldigd 40 miljoen gulden van dc F.L.N. te hebben verduisterd. Een groepje Dajaks uit Indonesisch gebied in Borneo trekt hier door het oerwoud van Sarawak op zoek naar onderdak in Maleisisch Bor neo. De mensen vertelden dat si) op Indonesisch gebied mishandeld waren door Javaanse guerrillas om dat zij weigerden dienst tc nemen in het Indonesische leger. SCHIP VERGAAN -5 DODEN EN 20 VERMISTEN Het Nederlandse vrachtschip Setas heeft zaterdag 21 overlevenden van de Spaanse tanker Bonifaz in de Spaanse haven Vigo aan land gezet. Een van hen is in het ziekenhuis overleden. De Neder lander bracht ook drie doden aan wal. De bijna dertienduizend ton metende Bonifaz kwam vrijdagavond ter hoogte van Kaap Finisterre in botsing met de veel grotere Franse tanker Fabiola, die ruim 32.000 ton meet. Op het Spaanse tankschip deed zich direct na de aanva ring een ontploffing voor waardoor brand ontstond. De gezagvoerder van de Bonifaz bevond zich onder de geredden op de Setas. Hij zou zijn aangehouden op beschuldiging van onregelmatigheden met betrekking tot de aanwezigheid van vrouwen van zes van zijn bemannings leden aan boord van het schip. Van de 56 opvarenden van de Spaanse tanker zijn er vijf om het leven gekomen en 31 gered. Gevreesd wordt voor hel leven van de 20 vermisten. Onder de slachtof fers bevonden zich ook vrouwen van de bemanningsleden. Nieuwe pogingen in Genève Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bevestigd dat Jean Acheson naar Genève is gevlogen om zich ter beschikking van de onderhande laars over de kwestie-Cyprus te stellen. De Turkse regering heeft Nihat Erim, voorzitter van de commissie voor bui tenlandse zaken van de Turkse volks vertegenwoordiging, benoemd tot hoofd van de Turkse delegatie die volgende week in Genève zal deelnemen aan de besprekingen van de crisis rond Cyprus. Op een persconferentie sprak Erim de hoop uit dat ook de Grieken een delega tie naar Genève zouden zenden. President Johnson heeft de Griekse pre mier Papandreoe een boodschap toege zonden waarin hij hem verzoekt het voorstel te steunen tot het houden van Grieks-Turkse besprekingen over Cy prus of tenminste directe bemiddeling te aanvaarden van V.N.-diplomaat Sa- kari Tuomioja. Grivas, die zei dat duizenden gewapen de Griekse Cyprioten naast hem ston den, begaf zich na zijn redevoering naar een nabij Famagusta gelegen militair kamp voor de beëdiging van 350 onlangs gerecruteerde manschappen van de na tionale garde. In het kamp nale vlaggen lied gespeeld. Het viel op dat president Makarios van Cyprus tijdens de redevoering van Gri vas en dè beëdïgingspleehtiglieid afwe zig was. Rede Grivas Generaal George Grivas heeft giste ren te Famagusta een beroep op dui zenden geestdriftige Griekse Cyprio ten gedaan „tot de dood toe" te vechten voor een vereniging van Cy prus met Griekenland. „Ik heb nu slechts één doel voor ogen de enosis. De vrijheid kan slechts worden veroverd door een bloedvergieten. En als strijder zal ik tot de dood toe vechten om dit doel te verwezenlijken", schreeuwde de vroegere E.O.K.A.-leider met een bij na van hysterie overslaande stem. NYASSALAND ONAFHANKELIJK Op het ogenblik dat zondag 5 juli wa verstreken, hield het Britse protecto raat Xyasaland op te bestaan en had Afrika zyn 87-ste onafhankelijke natie Malawi. Op het middernachtelijk uur werd in hei nieuwe onafhankelijkheidsstadion in de hoofdstad Blantyre in het felle licht der schijnwerpers de Britse Union Jack ge streken en kwam er de rood-groene- zwarte vlag van Malawi voor in dt plaats. Deze plechtigheid sloot eer feestprogramma van vijf uur af. dat werd bijgewoond door vertegenwoordi gers van 80 landen. Engeland was ver tegenwoordigd door de echtgenoot van koningin Elizibeth, prins Philip. De feestelijkheden zullen tol woensdag du ren. aan het hoofd had gestaan van de afdeling Famagusta van de E.O.K.A., riep Grivas toe- „wij staan naast U. Di- ghenis, tot in de dood of totdat de enosis is bereikt". Grivas had als leider van de E.O.K.A. de codenaam „Dighenis". Griekse vlaggen „Eisen werden ingewilligd" (Van onze radio en t.v.-redacteur) Het comité Vrienden van de AV RO, dat twee jaar geleden nog een kort geding uitlokte en daarmee de AVRO dwong a raison van een ton totaalkosten aan elk lid een verkiezingsformulier voor gewes telijke bestuursleden toe te zen den, trekt zich voorlopig terug. Comité voorzitter ir. C. E. van der Stadt uit Bilthoven, heeft dit za terdag meegedeeld toen hij tijdens de rondvraag op de algemene ver gadering van de AVRO in Ensche de het woord kreeg. Aden voor eind 1968 onafhankelijk De Zuidarabische Federatie zal voor het einde van 1968 onafhankelijkheid krij gen. Dit is besloten op een constitutio nele conferentie die zaterdag in Londen werd beëindigd. Engeland zal zijn militaire basis in Aden behouden met het oog op de verdediging van de Arabische Federatie en zijn in ternationale verplichtingen. Engeland zal zijn soevereiniteit over Aden, dat nog kolonie is, aan de federatie over dragen. De regering van de federatie zal het bewind democratischer maken. Er komt een volksvertegenwoordiging van twee kamers. Drie nieuwe staten hebben om toelating tot de federatie verzocht. Het zijn Moeflahi, Boven-Alaki en Ala- wi. Zij brengen het aantal deelstaten op achttien. Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda de eerste getuigschriften van de K.M A. (bullen) aan 1,5 af gestudeerde cadetten uitgereikt met zijn linkerhand. Zijn rechterhand droeg de prins (foto) in een draag band. in verband met een zenuw ontsteking. Onderzoek naar de klachten in het Westduitse leger De Westduitse minister van defensie heeft generaal-majoor Artur Weber, in specteur van de gevechtstroepen, aange wezen om als hoofd van een werkgroep de klachten over schending van de vrij heid in het Westduitse leger te onderzoe- ken. Generaal Weber geldt als een van de meer vooruitstrevende Duitse opperoffi- i eieren. De parlementaire defensiecom-j i ssie zal van 4 tot 6 augustus in een openbare zitting bijeenkomen om het on derzoek naar de klachten van admiraal- b.d. Helmuth Heye te bespreken. TUD NIET GUNSTIG VOOR OPPOSITIE .Ue „waarom definitief?" aldi tem&ker. „Ik vind oppositie zond". Op het ogenblik is hei beter dat de A.VJt.O. naar eenheid optreedt". Stemmenlal Na afloop van de vergadering zei de heer Van der Stadt dat zijn koerswijzi ging niets te maken heeft met liet ge ringe aantal stemmen van nauwelijks en kele honderden, dat de opposite kandi daten voor gewestelijke fiestuurspLaat- sen begin dit jaar hebben gekregen, dit in tegenstelling tot de verkiezingen In 1962 toen het comité vele tienduizend** stemmen behaalde, zij het dat de ge zagsgetrouwe A.V.R.O.-leden meer stem men uitbrachten en het comité alleen in Noord-Holland een l>estuiirsplaats wist te bezetten. „We hebben dit jaar op verzoek van waarnemend voorzitter, de heer Hoekstra, geen propaganda ge voerd en ook de Telegraaf neeft ons di-z*- keer niet geholpen", aldus de heer Van der Stadt. „Maar men staat nog steeds in grote getale achter ons". 2. Het comité wilde dat de oude heer Vogt weer bij het bestuur van de A.V.R.O. zou worden betrokken. Hoe- we! niet op bevredigende wijze, het is gebeurd. 3. Het comité wilde dat de A.V.R.O. weer tot de eervolle status van eerste omroepvereniging van het land wordt omhooggewerkt- Daarmee is een be gin gemaakt, aldus ir. Van der Stadt. Parijs herademt „DE WURGER" IS GEPAKT Het comité wilde democratische sta tuten. Mr. Slotemaker. voorzitter, heeft beloofd de zaak te bekijken o.a. aan de hand van het rapport uit 1955 van drie hooglera- het verenigingsrecht. dus de heer Van der Stadt „Daar om zullen we onze oppositie voorlo pig staken". Voorzitter mr. Slotemaker onthulde dat de heer Van der Stadt in een eerder vo rige week gehouden gesprek gezegd had definitief te zullen stoppen met zijn ac- N.C.O.B. overweegt proces tegen staat De N.C.O.B., de Nationale Christelijke Organisatie van Boerenpluimveehouders, overweegt de staat een proces aan te doen, wanneer de binnenlandse prijs van eieren niet wordt losgekoppeld van de buitenlandse prys. De N.C.O.B. zegt dit in een brief aan alle gemeentebesturen, waarin zij de aan dacht vestigt op de positie van de kip penhouders. die steeds meer in de ver drukking komen door de E.E.G.-afspra- ken. De N.C.O.B. wenst ook de vaststel ling van een minimumprijs voor eieren. In de brief wordt voorts medegedeeld, dat er 16 juli een protesttocht te Barne- veld zal worden gehouden. De N.C.O.B. spreekt de hoop uit, dat dit een „waar dige vertoning" zal worden. De man die de 11-jarige Luc Taron heeft gewurgd en daarna Parys 38 da gen, lang in rep en roer heeft gehouden door het schryven van brieven, de „Wurger", Is gearresteerd. Het blijkt een verpleger van de psychia trische inrichting te Viliejuif te. zijn, Lucien Leger Tijdens een verhoor in de nacht van zaterdag op zondag heeft hij bekend. Sedert de dag nadat het klnderlichaam op 27 mei was gevonden in een bos in de buitenwijken, heeft de wurger lange brieven geschreven aan kranten, de ra dio. de televisie, de vader van Luc, de politie en zelfs de minister van veilig heid, daarin de politie plagend en aan wijzingen verstrekkend. Hij schreef zelfs aan Scotland Yard. opperend dat Brit se detectives misschien slimmer zouden zijn. Verleden week leende Leger wat bloed uit de inrichting in de voorstad Viliejuif •aar hij werkte en spatte hij ermee rond in zijn kleine auto Vervolgens meldde hij de politie dat zijn auto was gestolen en dat de „Wurger" hem per telefoon had verteld dat hij de auto had ontvreemd voor een moord en de wagen met bloed besmeurd had achtergelaten op de boulevard Latour-Mauburg, nabij het graf van Napoleon ..De Wurger" schreef over de autodiefstal ook aan Radio Luxemburg. Zaterdagochtend om half tien ging Leger naar een politiebureau om over de diefstal te praten. Welwillend poseer de hij bij zijn auto voor de fotografen. Kennelijk had hij belangstelling voor de zaak Hij vertelde dat hij zelf het bloed had geanaliseerd. iets dat hem met zijn ziekenhuiservaring niet moeilijk viel. en had bevonden dat het mensebloed was De detectives vroegen hem hoe „De Wurger" erin was geslaagd zijn adres te eten te komen en hem in het zieken huis op te bellen. Zij vroegen zich ook vaarom zijn schoenen met bloed wa- besmeurd Leger bekende tenslotte dat hij Luc had ontmoet bij het station Are de Triom- phe van de ondergrondse en het jonge tje. dat verdrietig was wegens een thuis gekregen uitbrander, had meegenomen een ritje in de bossen. In sommige van zijn schampere brieven, ondertekend met vijfmaal X. had Leger beweerd vier andere slachtoffers te heb- ben gemaakt. Zijn Blauwbaardrol was op fantasie gebaseerd. Hij heeft de po litie verteld dat hij alleen maar Luc heeft vermoord. De regering van de Dominicaanse Repu bliek heeft versterkingen naar de grens j met Haïti gezonden en de troepen gelast zich gereed te houden om tot actie over te gaan „wanneer de nationale soeverei niteit" gevaar loopt. Verscholen achter de fraaie, brede Promena de ligt Breskens als een kat te spinnen in de zomerse zon. Op deze foto ziet men dat deel van het dorp, in de driehoek tussen de Pro menade, rechts, de Haven westzijde, onder, en het Spuiplein, links. Het Spuiplein is fraai aangelegd met boom partijen en een brede weg, die smal uitloopt in de boulevard aan de onderzijde van de dijk, die naar de nieuwe veerhaven voert, rechtsboven op de foto. De Promenade is de nieuwe weg vanaf de veerhaven naar het dorp. Aan het begin van de Promenade staat het in aanbouw zijnde motel „Promenade". Vanaf de Promenade heeft men een boeiend uitzicht op de haven hoofden, die als twee vangarmen in zee ste ken. Voorbij de havenhoofden in de richting van het dorp ligt het Breskense strand met de strandhoofden en aan de voet van de smalle duinen een reeks strandhokjes. Op de brede havenkade aan de onderzijde van de foto steken stapels opgetaste bouw materialen als toevalleige stuifduinen af te gen de dorpshuizen. (Luchtfoto Peeters en Slagboom) Dit is zaterdag in Haitiaanse regerings kringen verklaard. De maatregelen zou den verband houden met „bedreigingen" van president Duvalier van Haïti. Voor de kust van Haïti, dat met de Domini caanse Republiek het eiland Hispanlola in de Caraibische Zee deelt, zijn schepen van de Dominicaanse marine gestatio neerd. De Dominicaanse minister van buitenlandse zaken. Cabral. ontkende dat troepen van zijn land Haïti waren binnengedrongen. Deze klacht werd vrij dag door Haïti geuit in een telegram aan de Veiligheidsraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1