Nederlandse pluimveeteelt wil éên grote organisatie stichten Jaar gevangenis voor joy-vlieger marine Caltex staakt boring op Amelandse strand Dag zonder incidenten in Verenigde Staten Fusiebesprekingen zijn al begonnen Slechte resultaten in export maken samenwerking thans nooodzakelijk Vliegtuigmaker wordt uit de dienst ontslagen PLAN STELT NOORDEN ZEER TELEUR Overige proeven worden voortgezet Slotdocument van handelsconferentie Negers werden in restaurant rustig geholpen 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S (Van een onzer redacteuren). Naar wij vernemen vinden er tussen de verschillende landelijke pluimveeteeltorganisaties fusiebesprekingen plaats, om te komen tot één grote landelijke organisatie, die het gehele pluimveeteeltwezen omvat. Aan de besprekingen, die al in het begin van dit jaar begon nen, nemen deel de Nederlandse Pluimveeteelt Federatie, die men de coöperatieve sector zou kunnen noemen en die bindingen heeft met de drie centrale landbouworganisaties, de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie, welke de niet-coöperatieve sector vertegenwoordigt en waarvan leden zijn de landelijke organisaties van selecteurs, van piepkuikenfokkers, de groep kuikenmesters. bedrijfspluimveehou- ders en fokkers. De N.P.O. heeft voorts bindingen met de mengvoe derfabrikanten en met de V.B.N., de Vereniging van Boerderijen in Nederland. Men hoopt dat ook de landelijke organisatie van vermeer deraars zich alsnog hierbij zal aansluiten. Er zijn al verschillende besprekin gen gehouden om te trachten het coöperatieve en, als we het zo noe men mogen, „vrije" gedeelte en de drie C.L.O.'s onder één organi satie te brengen, omdat alle par tijen er van overtuigd zijn, dat het noodzakelijk is, samen te ga Tot nu toe heeft de versnippering het algemene beeld te veel be- invloed. Zo is men er in de wereld van de pluim veeteelt over het algemeen van over tuigd. dat de sector pluimvee bij de E.E G.-besprekingen in Brussel niet aan haar trekken is gekomen. Nederland is te eerlijk geweest, en daar moet men nu voor boeten. Aan alle E.E.G.-landen is destijds de vraa^f gesteld: hoeveel eieren legt een kip bij U, in een bepaalde periode. Duitsland zei: 160 eieren per jaar. In Nederland zaten we toen op 200. Aan de hand van verschillen tussen de leg in de onderscheiden E.E.G.-landen zijn heffingen opgelegd om zodoende onder ling de kosten van de produktie te nivel leren. Niet eerlijk De Nederlandse pluimveehouders zijn van mening, dat het aantal van 160 dat Duitsland opgaf, in feite wel tegen de 200 moet zijn geweest. Dit zou dan beteken, dat de Neder landse pluimveehouders ten onrechte miljoenen guldens aan de Duitse staat, in de vorm van heffingen, zou den hebben betaald. Per 1 augustus zal de produktie in de gehele E E.G. op 205 eieren per kip pet- jaar worden gebracht, waardoor de Duitse importheffingen komen te vallen. De pluimveehouders hebben nog meer grieven. Zij zijn o.a. ontstemd over de besteding van de gelden, verkregen uit de importheffingen op granen. ONTWERP METRO-TREIN ROTTERDAM GEREED Het ontwerp voor Rotterdams eerste metrotreinstel is in grote lijn ge reed. Een jarenlange reeks van studies en besprekingen heeft in grote trekken haar beslag gekre gen, een resultaat van samenwer king tussen ingenieurs van de Rot terdamse Elektrische Tram en Werkspoor. De werkplaatsen van Werkspoor zul len nog dit najaar aan de slag kunnen gaan. Als alle tekeningen de vereiste goedkeuringen verwor ven zullen hebben begint de bouw van de eerste treinenserie over een maand of wat. Bestelling nummer één omvat 27 stuks. Als het eerste treinstel in april 1966 afgeleverd wordt, zal men op het metro-emplacement aan de Hilledijk in Rotterdam een geleed rijtuig zien arriveren, dat in smaakvolle kleuren is gespoten. Slechts een fel contrasterende gele band in het midden van de zij wanden zal aan de kleuren van de RET van nu herinneren. De wand vlakken er onder worden an- thracietgrijs, de wandpartijen met de ramen blauw. De daken van de treinstellen zullen lichtgrijs worden gelakt. Eén treinstel zal twee wagenbak ken tellen en drie draaistellen. De totale lengte van de gelede een heid zal 29 meter zijn, de breedte 2,68 meter. Binnen zullen tachtig stoelen staan, 196 staanplaatsen overlatend. In totaal neemt dus een treinstel 276 mensen mee. Is de drukte groot, dan kunnen er ove rigens zonder veel bezwaar meer in. Opvallend is in het ontwerp het grote aantal deuren om het in- en uit stappen van de passagiers zo snel mogelijk te laten verlopen. Elke as krijgt een motor die via een derde rail waarop 750 volt gevoed zal worden. Het totale ver mogen van een treinstel wordt daardoor 400 pk. De trein zal maxi maal 75 kilometer per uur kunnen halen, maar in de praktijk zullen zulke hoge snelheden op Rotter dams eerste metrolijn wel nooit gemaakt worden. Hoger dan 60 zal men in het algemeen niet. gaan. UITZOEK. De Engelse vrijgezel Brian Cole was bang geen meisje te kunnen vinden om te trouwen omdat er in zijn dorp zesmaal zoveel jongens zijn als meisjes en besloot daarom drastische maatregelen te nemen. Hij schreef een huwelijksaanzoek uit, kopieerde deze 12S2 keer en wierp ze in evenzoveel gesloten flessen in de Noord zee. Resultaat: 381 Scandinavische meisjes zeiden „ja" per brief en Brian had de grootste moeite de belangstelling tot handelbare proporties terug te brengen. De 33-jarige vrijgezel is zojuist terugge keerd van een bezoek van 11 dagen aan Scandinavië waar hij vijf door hem ge selecteerde kandidaten heeft bezocht. Winnares is Inga-Britt Granberg, een 21-jarlge trouwlustige uit Vaxholm. die hem binnenkort in Engeland zal komen bezoeken. Bij één van de vijf kandidaten liep zijn bezoek verkeerd uit. De 18-ja- rige Lena Otterbeck in Stockholm had net haar vriendje op bezoek toen hij aan kwam. Brian zei dat hij altijd nog 500 flessen over heeft om een nieuwe poging te doen als alles thans toch nog op niets zou uitlopen. Verontrust Verontrustend acht men voorts het te ruglopen van de export van eieren. Vol gens de laatste cijfers werden in de eerste vijf maanden van dit jaar 770 miljoen consumptie-eieren geëxporteerd, tegen in dezelfde periode vórig jaar 950 miljoen stuks. Nog sterker is de waarde van deze uitvoer gedaald, namelijk van 143 milqoen in de eerste vijf maan den van 1963 tot 83 miljoen in dezelf de periode van dit jaar. Uit de gegevens die men over onze eierexport heeft verzameld Is voorts ge- j bleken, dat ook de uitvoer van de Ne- j derlandse eieren naar andere landen i sterk aan het dalen is. Derde landen, J die door het stelsel van sluispnjzen, J niet meer naar de E.E.G.-landen hun j eieren kunnen spuien, zoeken andere j markten, waar zij onze grote concur- renten zijn geworden. In Engeland bijvoorbeeld ondervinden 5 wy de concurrentie van eieren uit De- nemarken en Polen. En op niet geringe wijze. In de eerste vijf maanden van 1963 exporteerde Nederland nog 61 mil- joen eieren naar Engeland, maar dit jaar in dezelfde periode maar 6 mil- J joen. Keerzijde i Ook in andere landen werden veel min- j der Nederlandse eieren gegeten. In Oos- i tenrijk verkochten wij vorig jaar tot ju- ni 42 miljoen eieren, dit jaar 7 miljoen. Die teruggang in de eerste vijf maan- den van dit jaar van onze uitvoer van eieren was voorts voor Zwitserland van 31 naar 16 miljoen stuks. Dit is de i keerzijde van de E.E.G.-medaille Het is begrijpelijk dat de andere Jan- den, die hun eieren niet meer in de E.E. G.-landen kwijt kunnen, andere afzetge- j bieden zoeken. Denemarken heeft zo- i juist een groot contract voor de leve- ring van eieren aan Rusland gesloten. Maar onze pluimveehouders zien dit al- J les niet grote bezorgdheid voor de toe- j komst. Daarom worden de pogingen om versnippering in de organisatie op te heffen, met kracht voortgezet, en ge- tracht tot eenheid, d.w.z. tot één grote pluimveeteeltorganisatie te komen. j Desertie voor zeekrijgsraad „KIP EN EI BEHOEVEN NIET DUUR TE ZIJN" (Van een onzer redacteuren) 5 „De afzet van eieren zit In ver- keerde handen. De tussenhandel j maakt vaak buitensporige winst- marges. Het gebeurt dat de winst wel honderd procent bedraagt. 5 Het ei, waar de producent 7 k H cent voor ontvangt, koopt de con sument voor 11 of 15 cent. Het gevolg is, dat de afzet van eie ren ten nadele van de producent wordt geremd, de consument min der eieren eet omdat de prijs te hoog wordt opgevoerd, terwijl de middenstand een enorme kans om de afzet te vergroten, voorbij laat gaan. De grootwinkelbedrijven, die het zoeken in een grotere om zet tegen lagere prijzen, hegrij pen de situatie beter", vertelde ons de heer A, H. M. Jurgens, voorzitter van de Nederlandse Pluimveeteelt Organisatie. „Wanneer de middenstand vast houdt aan de hoge winstmarges en niet met een kleinere winst en daardoor grotere omzet van eieren wil volstaan, dan blijft hij de producent het brood uit de mond nemen. De consument wil de te hoge prijs voor het ei niet betalen. De middenstander zal bo vendien zelf de dupe worden, om dat de grootbedrijven met een kleinere winst wel genoegen ne men. Men ziet nu al dat in deze grootwinkelbedrijven de prijs van het ei over het algemeen een tot drie cent lager ligt. Al is die prijs dan momenteel, gezien de marktprijs, nog te hoog". Deze kwestie wordt momenteel naarstig bestudeerd. Te verwach ten is, dat zeer spoedig een nota aan de minister van economische zaken zal worden gezonden, waar in tal van feiten worden opge somd. Men hoopt dat van overheidszijde maatregelen genomen zullen wor den om aan de ongehoord hoge winstmarges in deze branche paal en perk té stellen Bij het slachtpluimvee ziet men eigenlijk hetzelfde. Twee jaar lang schommelde de prijs die de kuikenmester voor zijn slachtkui- kens ontvangt tussen de 1.60 en 1,75 per kg geslacht gewicht. De winkelprijs heeft zich daar niet bij aangepast. Voor 2,50 kan het kuiken panklaar bij de winkelier liggen, was het oordeel van de heer Jurgens. Alles wat meer is, is winst. Vaak neemt men ech ter ook hier honderd procent winst. De krijgsraad voor de zeemacht heeft de vliegtuigmaker-elektro- monteur der eerste klasse Theo van Eyck veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest en met ontslag uit de militaire dienst zonder ont zegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Van Eyck werd veroordeeld wegens de sertie in tijd van oorlog, waarbij hij zich in het buitenland heeft verwijderd, ter wijl hij het misdrijf heeft gepleegd met medeneming van ten behoeve van de krijgsmacht gebezigde munitie. Eis De 21-jarige vliegtuigmaker wiens spectaculaire desertie per marine vliegtuig vanaf het eiland Malta naar Lvbië zoveel opzien baarde, had gisterochtend een gevangenisstraf van 18 maanden met aftrek en ont slag uit de militaire dienst tegen zich horen eisen. Ook voor de zeekrijgsraad bleef de vliegtuigmaker bij zijn verklaring dat hij zich door zijn vlucht voorgoed aan de militaire dienst wilde onttrekken. Uit de verklaringen en rapporten die naar voren kwamen, bleek duidelijk dat de vlucht was ingegeven door een ge voel van wrok. Van Eijck was het niet eens met de redenen waarom hij van de voortgezette vliegopleiding in België was ontheven. Raadsman van Van Eyck, kapitein-lui tenant ter zee vlieger mr. ,J. I,. van der Graaff, zelf nauw betrokken bij de ge leiding in België, meende, dat er veel waarheid school in de verklaringen van Van Eijck, dat de opleiding niet vol doende was. Ook de raadsman oefende kritiek op de wijze waarop die voortge zette vliegopleiding speciaal ten behoe ven van de marine niet voldoende, is. In middels is de opleiding voor een deel gewijzigd, mede als gevolg van de de sertie van Van Eijck. Holiday on Ice koopt de Berliner Eisrevue (Van onze correspondent) De heer Morris Shalfen, directeur van de Amerikaanse ijsrevue Ho liday on Ice, heeft de Berliner Eis revue (van Maxi en Ernst Baier) opgekocht. In een aangetekend schrijven aan het gemeentebestuur van Almelo en aan de directeur van de Almelose V.V.V. heeft deze Duitse onderneming mede gedeeld, dat daarom het contract voor hun optreden gedurende zes dagen in de vakantieweek te Almelo niet kan worden nagekomen. In het aangetekend schrijven wordt medegedeeld, dat de show van de Berliner Eisrevue „te kostbaar en niet efficiënt genoeg was". Men zal de contracten nog nakomen tot en met de speeldagen te Haarlem, die op 12 juli eindigen. De daaropvolgende be zoeken aan Alkmaar, Almelo en Arn hem zijn afgezegd. Een gedeelte van de ijsrevue gaat te rug'naar Duitsland. De rest van de accommodaties en medewerkenden zijn door Holiday on Ice overgenomen en worden ingepast in een nieuwe show, die op het ogenblik wordt voor bereid en waarin Sjoukje Dijkstra een van de voornaamste trekpleisters zal zijn. Met deze nieuwe show zal men te Valkenburg starten om voor de win ter nog enkele plaatsen in Nederland te bezoeken. INDUSTRIALISATIENOTA De colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drente zijn in hoge mate teleurgesteld over de Inhoud van de nota over het in de jaren 1965 tot en met 1968 te voeren indus trialisatiebeleid, die door de staatssecre taris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, is aangeboden aan de Tweede Kamer. De colleges hebben bij de staatssecreta ris aangedrongen op een ongewijzigde voortzetting van het tot nu tóe gevoer de beleid. Ondanks de reeds verkregen resultaten van dit beleid zijn zij ervan overtuigd, dat de achter ons liggende periode, waarin dat beleid is gevoerd, te kort is geweest om reeds nu defini tief te kunnen zeggen, dat uiterlijk in 1968 van de 27 noordelijke kernen in to taal er 16 moeten afvallen. De aanwijzi- ging tot kern bracht mede, dat de plaat selijke overheid op velerlei terrein haar beleid daarnaar richtte en dat particu liere en kerkelijke instanties hetzelfde deden. De door hen getroffen maatrege len en genomen initiatieven, richten zich veelal op zaken, welke eerst op langere termijn tot ontwikkeling kunnen komen. De wetenschap, dat men kern was. was daarvoor mede de ruggesteun en stimu lans. Als de nota van dé staatssecretaris zal worden aanvaard, zullen verschillen de plaatsen na verloop van slechts enke le jaren geen kern meer zijn. De tijd welke zodoende gegeven wordt om hel beoogde effect van de getroffen maat regelen te hereiken en de genomen ini tiatieven tot een goed einde te brengen, is naar het oordeel van de noordelijke besturen te kort. Voorts menen de col leges, dat het bestaande kernenpatroon wat arbeidsaanbod, huisvesting en an dere accommodatie betreft, meer moge lijkheden biedt dan het beperkte aantal kernen, dat de staatssecretaris voor ogen staat. Foto links: begeleid door mat chaussee komt Theo van Eyck a voor het gebouw van de zeekrijgs- raad in Den Haag. Foto rechts: mevrouw Corry van Eyck met haar adviseur de heer Bos, in gesprek met de raadsman van Theo van Eyck, luitenant-kolonel -J. L. v. Graaff. Een recente foto i dc padvindsters Geen olie of gas gevonden De Caltex heeft besloten haar tweede boring bij paal 17 op Ame land te staken en is al begonnen met de afbraak van de boortoren. Het is nog niet bekend of de Caltex elders in de omgeving nieuwe po gingen zal aanwenden. De B.P. zal nog veertien dagen met de proef boringen doorgaan. Zijn er dan geen resultaten verkregen, dan houdt ook deze maatschappij er mee op. De tweede boring van de Caltex op Ame land heeft volgens een woordvoerder van die maatschappij niet het gewenste re sultaat opgeleverd. Wel zijn een aantal interessante gegevens verkregen om trent de structuur van de bodem, maar gas of olie is er tot dusver niet gevon den. Het boormateriaal zal naar Harlin- gen worden verscheept om vandaar mis schien elders te worden ingezet. De boringen die door het booreiland ,,Mr Cap" ter hoogte van Schiermonnik oog worden uitgevoerd, zullen voorloi '~i normaal doorgaan, evenals de proefl ringen te Nieuwe Bildtdijk. Enthousiast Bij B.P. toonde men zich vrij enthou siast over de resultaten van het on derzoek naar het continentaal pla teau. Volgens B.P. zal er vermoede lijk een goede samenhang blijken te bestaan in uitkomsten tussen de bo ringen, die zij voor de Engelse kust heeft gedaan en de proeven op Ame land. De proefboringen zouden in eerste aanleg alleen het verkrijgen van wetenschappelijke gegevens tot doel gehad hebben. Ook door de B.P. is de aanwezigheid van gas of olie tot dusver niet gecon stateerd. De B.P. blijft nog veertien da gen doorgaan met het doen van proef boringen, als er dan nog geen verdere Man in werkputje door auto overreden De 46-jarige G. J. de Leeuw uit Zwolle is gistermiddag om het leven gekomen, doordat een vrachtauto in het werkput je reed, waarin hij bezig was een elek triciteitskabel te repareren. Het hoofd van de man werd verbrijzeld. Het ongeluk gebeurde voor een garage aan de Dorpstraat, waar S. uit Wester- haar zijn gerepareerde zandauto ophaal de. Op het pleintje voor de garage reed hij achteruit om vervolgens vooruit de Dorpstraat in te rijden. Hij zag vanuit zijn hoge cabine het werkputje vlak voor de wagen niet. Voortzetting De Mobil Oil, die eveneens op Ameland werkzaam is, kon in dit stadium nog geen nadere gegevens verschaffen. ..Wij zullen normaal doorgaan", zo verzeker de ons een woordvoerder van deze maat schappij, „en hopen zeer binnenkort de vereiste diepte te bereiken. De .VA M. is bij Holium bezig met een tweede proefboring. Over de resultaten konden nog geen mededelingen worden gedaan. Vast slaat wel dat ook de ondi r/oi kin gen door de X.A.M. nog geen positief re sultaat hebben opgeleverd. Gisteren is het „slotdocument" van de jongste wereldhandelscon ferentie der Verenigde Naties, dat 80.000 woorden telt, gepubliceerd. Het document werd ondertekend door alle 119 landen, die aan de conferentie deelnamen, met uit zondering van Cyprus, waarvan de de regering niet ter bekrachti ging van het stuk bijeen kon ko men. In het document beloven de industrie landen steun voor een ruim optreden over een breed front om de ontwikke- keling van hun exportpotentieel. De conferentie heeft volgens het do cument „kennis genomen van een veel voorkomend verlangen bij de ontwikke lingslanden naar een veelomvattende handelsorganisatie". Zij erkent dat „verdere institutionele regelingen" no dig zijn, om het werk te kunnen voort zetten, waartoe de conferentie het ini tiatief nam, en om haar aanbevelingen en conclusies tot uitvoering te brengen. „Les Milandes" is voorlopig gered De openbare verkoping van Josephii Bakers kasteel „Les Milandes-' in Zui West-Frankrijk, waar een internationale kolonie van elf wezen wordt groot ge bracht. is gisteren tot vier december uitgesteld. De advocaat van de zangeres deelde mee dat het verzoek om hulp dat Jose phine onlangs tot de wereld richtte, ge noeg geld heeft doen binnenstromen om de krediteuren ertoe te bewegen de ver koop uit te stellen. Josephine Baker verklaarde, toen zij om hulp vroeg, dat al het geld dat zij met haar voorstellingen verdient was opge gaan aan het in stand houden van de kolonie. Haar krediteuren eisen voldoe ning van een schuld die volgens hen twee miljoen franc (ongeveer anderhalf miljoen gulden) bedraagt. Het Wereldgebeuren Neutralist Het enige doorluchtige aspect Mn Zijne Doorluchtige Hoogheid Prins Soevannah P hoer na van Laos in zijn titel. Want de kleine dikke Lao- tiaanse premier zit op een kruitvat, dat door de grillen van UJd en omstandig heid is gedeponeerd in oen land waar van de politieke situatie een doolhof is dat vriend en medestander verbijstert. HIJ is in naam de leider van een zorg vuldig neutrale bufferstaat tussen de mocratie en communisme in het Verre Oosten en hij heeft oprecht geprobeerd daarvan te maken wat cr van te maken viel. Maar nu is het zo ver, dat Ameri ka. Rusland. Engeland en Frankrijk met toenemende bezorgdheid de schijnbaar niet te stuiten opmar» gadeslaan van de Pathet Lao, een communistische guerril la-beweging, die wordt aangevoerd door Soevannah» halfbroer, prins Socphanoe Vong. Een va vriendelijke hoofd staat van een wankele coalitiere gering een beroep op het westen heeft gedaan om hem militaire en economi sche hulp te geven. Zijn langdurige en geduldige politiek van compromissen met de Pathet Lao kwam ten einde, toen hij zijn halfbroer telegrafisch waarschuwde, dat de com munisten de verantwoordelijkheid zou den dragen, wanneer zij de overeen komst van Genève van 1962 schonden. In deze overeenkomst werd het land In de strijd tussen Oost ca West geneutra liseerd. Er ia een Brits voorstel om de wape nen te strekken en onderhandelingen te beginnen. Maar In weerwil daarvan moedigt continentaal China de Pathet Lao aan om de strijd te verhevigen en Soevannah* bescheiden strijdmacht te gen de grens met Thailand klem te zet- tcn. De situatie is in hoge mate gevaar lijk. Laos. een van de vier componenten van de voormalige Franse kolonie Indo-Chlna, is geografisch en psy chologisch een van de belangrijkste bufferstaten tegen het communisme die de wereld van vandaag kent. Valt Laos. dan hebben de communisti sche Noordvietnamezen een ideale ver bindingsweg met de rebeUen die in het door Amerika gesteunde Zuid-Vletnam de westers gezinde regering het vuur aan de schenen legger. De kans is voorts groot dat het niet al te stabiele bUjft dan slechts over. Maar hoe lang zou het, aan alle kanten omringd door militante communisten, zijn verbond met het westen kunnen handhaven En ats Thailand valt. wat moet er dan van Maleisië terecht komen? Ln de gedachtengang van westerse en Russische waarnemers moet ae vanuit China gepousseerde beweging om Laos .om" te krijgen een halt toe worden geroepen. En of zij nu van mening zijn, dat het leiderschap van prins Soevan- nah niet het meest ideale is, zij hebben geen keus. Soevannah moet gesteund worden. Wat voor man is deze Soevannah, die in de afgelopen dertien jaar vier keer minister-president van Laos is geweest en dat nu opnieuw is? HU Is geen krachtfiguur, geen partij dictator, geen volksmenner. Hij verheft zijn stem slechts zelden boven gespreksvolume, is rustig in zijn optreden, beschaafd en geduldig. Hij heeft een oneindige bereidheid om te on derhandelen. Dit zijn zijn voornaamste wapens in de politieke strijd. Hij is een zoon van de overleden prins Tiao Boenkong. Geboren in 1901 bracht hij zijn jeugd door in Frankrijk, waar hij later zijn ingenieursdiploma haalde. Zijn opvoeding is geheel Frans geweest. Hoewel hij geparenteerd was aan het koninklijk huis in Laos werkte hij ne- f entien jaar als technicus in het depar- emens van openbare werken van het Franse bewind in Indo-China. Aan het einde van de tweede wereld oorlog raakte Soevannah verwikkeld in de onafhankelijkheidsstrijd van zijn land. Met zijn broer en half-broer zette hij zijn neef, koning Sisavang Vong, af. Maar de terugkerende Fransen namen dat niet en verbanden de drie broers. Maar de drie prinsen voelden zich niet verslagen. Zij stichtten een bannelingen regering in Bangkok. Soevannah werd daarin minister voor openbare werken. Wat hij wilde was: onafhankelijkheid voor zijn land, maar niet de uittocht van alle Fransen. Toen Frankrijk in 1949 onafhankelijkheid verleende aan Laos binnen het" verband van een Franse Unie ging hij graag terug om zijn diensten aan te bieden aan "de regering Telgen lijk was Soevannah altijd pro- Ui Frans gebleven. Hij hield van Franse wijnen en van de Franse cultuur en was getrouwd met een intel lectueel zeer ontwikkelde vrouw. de half-Laotiaanse dochter van een hoge Franse ambtenaar. Er zijn Laotianen die zeggen, dat Soevannah beter Frans spreekt dan zijn eigen landstaal. Zijn vier kinderen zijn opgevoed in Parijs. SOEVANXA PHOEMA prinselijke premier WETSONTWERP KOPPELBAZEN IS GEREED Een wetsontwerp op het ter beschikking stellen van arbeidskrachten (wetsont werp op de koppelbazen) heeft het mi nisterie van sociale zaken en volksge zondheid reeds verlaten. Indiening ervan bij de Tweede Kamer kan zeer binnen kort worden verwacht. Dit deelt minister Veldkamp (sociale za ken en volksgezondheid mede in ant woord op een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid Wieldraaier (p.v.d.a). NA ONDERTEKENING BURGERRECHTENWET Talrijke negers hebben de nieuwe, donderdag door president Lyndon Johnson van de V.S. ondertekende wet op de burgerrechten gisteren op de proef gesteld. Hoewel zij vorderingen boekten in veel gebie den, weigerden enkele leiders in het zuiden de hurgerreehtenwet te aanvaarden als de wet van het land. Onmiddellijk nadat Johnson de histo rische wet op het Witte Huis had on dertekend, werd een campagne onderno men om de tenuitvoerlegging ran haar vérstrekkende bepalingen te bevorde ren. Deuren die vroeger voor negers waren gesloten waren gisteren open. De deuren van sommige gelegenheden werden voor iedereen blank en zwart gesloten. RESTAURANTS Te Albany, Georgia, waar zich tij dens de laatste jaren dikwijls con flicten hadden voorgedaan, werden voor het eerst negers toegelaten tot zeven tot dusver slechts door blan ken bezochte restaurants. Te Sa vannah, een andere in het verleden door rassenonlusten geteisterde stad in Georgia, viel het de negers even eens makkelijk restaurants binnen te komen. De negers Robert Ingram en Prince Mcintosh werden met de door Johnson gevraagde waardigheid bediend in een cafetaria te Jacksonville. Florida, een stad waar blanken en negers in het verleden met elkaar hadden gevochten. „Kan ik U helpen?", zo vroeg een blan ke kelnerin beleefd. BLJ DE KAPPER 13-jarige Gene Young. Leden van het congres voor rassengelijkheid hadden de jongen naar de zaak gestuurd met het doel de tenuitvoerlegging van de bur- gerrechtenwet op de proef te stellen. Een zitbetoging door leden van de or ganisatie had donderdag geleid tot een: belofte dat gisteren voor het eerst ne gers tot de zaak zouden worden toege laten. Het hotel is een van de oudste en meest veelvuldig bezochte gelegen heden van Kansas City. In Danville, Virginia, bleven incidenten uit toen genreiversarNDhen en en uit toen vier negers voor het eerst gin-1 ??en lunchen in een tot nu toe slechts door blanken bezocht restaurant. Voor zover men weet was de draagwijdte van de wet nog niet eerder beproefd in| Virginia. De eigenaar van het restaurant. Cy Shiap, zei: „Ik houd me aan de wetten. Indien de wet zegt „Geef hun te eten", doe ik dat". Het was gisteren de eerste keer dat blanken en negers in Danville vlak bij elkaar zaten in een openbaar restaurant. OP KEGELBAAN Even na de ondertekening van de bar-1 gerrechtenwet weigerde men donder dagavond negers te bedienen op twee kegelbanen te Beaumont en in twee res taurants te Orange, in de Amerikaanse staat Texas De negers gingen rustig weg en zeiden niet óf zij de eigenaars - -ervolgen. Ln rechten zouden Tijd nog niet rijp voor bezoek van Soekarno (Van onze Haagse redactie) dens zijn officiële hezoek aan Indonesië in de tweede helft van juli de eer ste stappen zal nemen om te komen tot een uitnodiging aan president Soekarno voor een bezoek aan Nederland. „Zowel in Nederlandse- als ln Indone sische regeringskringen acht men op dit moment de tijd nog niet rijp voor een bezoek van het Indonesische staatshoofd aan ons land", werd ons verder tc ver staan gegeven. Het werd onwaarschijn lijk geacht, dat er tijdens het verblijf van minister Luns in Indonesië in die rich ting zou worden gesproken Bekend is echter, dat in Indonesische kringen, zowel in ons land als in Indo nesië, de hoop leeft dat president Soe karno ook nog eens een officieel bezoek aan ons land zal brengen, betgeen voor hemzelf het in vervulling gaan van een Ideaal zou betekenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3