Vervolgopleiding voor detailhandelsvakschool STROP VAN f 1,8 MILJOEN DREIGT VOOR VOGELWAARDE Wel zonniger, maar fris Zeeuwse ALMANAK Wedstrijdsecretaris korfbalvereniging Swift: „training serieus bekijken" SOUBURG HEEFT BEZWAAR TEGEN ORIËNTATIERIT VAN DE P.J.G. GERRIE 22 OP TH00LSE DAGEN OPNIEUW DE KAMPIOENSKOE Organisator Hartog verlaat Haamstede BAL ROSETTE OORLOGSTUIG WORDT VOORAL IN ZEEUW SCH-V LAANDEREN GEVONDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 JULI 1964 Het verlenen van voorlopige sur séance van betaling aan de Ver enigde Nederlandse Textielbe drijven J. W. Meyerink en Co. te Winterswijk, heeft de Zeeuws-Vlaainse gemeente Vo gelwaarde plotseling in grote financiële moeilijkheden ge bracht. De gemeente Vogel waarde heeft dit bedrijf ruim CURSUS OP MIDDELBAAR NIVEAU „STRIJD OM HET BESTAAN WORDT STEEDS ZWAARDER" Er bestaan vergevorderde plan nen om voor de christelijke detail handelsvakschool voor Zeeland een vervolgcursus in te voeren. 2! g jaar geleden een lening er- Mededelingen over deze opleidin; strekt van 1.800.000 voor de mjddelbaar niveau werden vrij- vestiging van een m-vcnbedrijf dagmiddag gedaan door de voor in Stoppeldijk (gemeente O- 7jffpr van hpt «olinnlhpdhmr. tlr gelwaarde). Nu het moederbe drijf in Winterswijk in ernsti ge moeilijkheden is geraakt, is continuering van de afbetaling van de lening plotseling op los se schroeven komen te staan. zitter van het schoolbestuur, de heer J. P. Ventevogel. Dat gebeur de tijdens een bijeenkomst in „De Schakel" te Middelburg, even voordat 29 geslaagde leerlingen van de vier jaar durende cursus in het bezit van het diploma wer- Vogci waarde den gesteld. Het was voor de twee- De gemeenteraad keer i» difjarige geschiede besprokene is de raad gehelmhou- nis van deze school, dat de diplo- dies opgelegd re heb com- ma-oitrciking plaatsvond. mentaar zei ons wethouder A. J. B.a Serrarens. „Br is m i n Tegen de tijd dat de volgende de hand, maar daar Iaat ik mij niet over uit", voegde hij eraan toe. De Nederlandse Textielfabriek J. W. Meyerink en Co. te Winterswijk heeft ongeveer 2'i jaar geleden een nevenbedrijf in Stoppeldijk in ge bruik genomen, waar ongeveer 50 mannen en vrouwen werk vinden. Gisteren werd er op de fabriek niet meer gewerkt, hoewel vele perso neelsleden toch naar de fabriek wa ren gekomen. Toen het bedrijf zich in Stoppeldijk vestigde, kreeg het van de'gemeente een geldlenlnj examens plaatsvinden zullen di recteur, docenten en leerlingen al lang weer beter gehuisvest zijn in de nieuwe semi-permanente school in de Stromenwijk. Van diverse zijden werd tijdens de door vele ouders bijgewoonde bijeen komst gewezen op het belang om zich verder te bekwamen. „Jullie moeten nou niet denken: zie zo. nu we het „e papiertje in ons bezit hebben zijn 1.800.000. Het was een langlopen- er. Jullie weten echter nog maar i de lening. van het gecompliceerde zakenle- Ook de heer De Jonge, gecommitteer de vestigde de aandacht op de waar de van de studietijd aan de christelij ke detailhandelsvakschool. „Wanneer geen voldoende ondergrond is, zal de strijd om het bestaan met de dag zwaarder worden. Men zal dus een gedegen kennis moeten vergaren deze strijd aan te kunnen", aldus de heer De Jonge, die de hoop uitsprak, dat het plan tot toevoeging van een middelbare opleiding aan de school snel werkelijkheid zal worden. Er slaagde dit jaar 74 procent het aantal examenkandidaten. Dat beliep vorig jaar de 71 procent. Voor het kruideniersdiploma slaag de 83 procent van de kandidaten tegen 71 procent in 1963. Dat de school in Middelburg in een grote behoefte voorziet toonde de voor zitter aan met de mededeling dat 24 van de vorig jaar geslaagden rechtstreeks in het zakenleven te rechtkwam. Er verlieten tussen tijds 68 leerlingen de school. Acht van hen moesten worden afgewe zen wegens wangedrag. ..Wij geven de leerlingen niet alleen een dosis parate kennis mee, maar wij willen ook meewerken aan de opvoeding van de kinderen", zo zei de heer Ventevogel. „In een winkel kan men zich nu eenmaal niet als een nozem gedragen". De heer G. A. Demper, secretaris van de centrale voor christelijk handelsonderwijs, die eveneens tijdens de examens als ge committeerde optrad, kon daar even later nog aan toevoegen, dat „het vak etiquette" weliswaar niet op de pun- tenlijst staat, maar dat hier niettemin op wordt gehamerd. i door het bedrijf in Winterswijk uitgegeven communiqué wordt toe gegeven. dat het bedrijf in ernstige bedrijfseconomische en financiële moeilijkheden ls geraakt. Na het ver trek van een vroegere directeur is aan het licht gekomen, dat geen juist beheer ls gevoerd. De moeilijk heden waren voor de huidige be drijfsleiding aanleiding surséance van betaling aan te vragen. De ar rondissementsrechtbank ie Zutphen heeft voorlopige surséance van beta ling verleend Op 13 oktober a.s. zal hierover de definitieve beslissing vallen. Inmiddels is uit vertegenwoordigers van de bank van het bedrijf en een groep bedriifsgenoten een commissie gevormd, die bekijkt wat er met het bedrijf moet gebeuren. Op het mo ment zijn er onderhandelingen gaan de met een Nederlandse combinatie om net bedrijf, dat drie nevenvesti gingen heeft om. in Stoppeldijk over te nemen. Een beslissing is op korte termijn te verwachten. TWEEDE BAL MUSETTE OP VISCHMARKT-MIDDELBURG Vanavond wordt op de Vischmarkt te Middelburg een tweede Bal Musette ge houden. Dit bal. dat vrij toegankelijk is, beschouwt de werkgroep, die zich be zighoudt met de Zeeuwse kunstmarkt als een tegemoetkoming aan danslusti- gen. Velen werden vorige week zaterdag namelijk teleurgesteld door het wegblij ven van een band. Vanavond zorgt Bram Berhuti en zijn Soeara Maloekoe voor de muzikale omlijsting. Beert gebroken Het tweejarig dochtertje van P. G. te St.-Annaland liep spelenderwijs de dijk af. maar kwam aaarbij zodanig te vallen dat het meisje een beèn brak. Het kind werd overgebracht naar het algemeen burgerlijk gasthuis te Bergen op Zoom. Daarom zal het zaak zijn voort durend bij te blijven", aldus de heer Ventevogel. die meedeelde, dat er dit 'aar twee kandidaten meer moesten lorden afgewezen. Grote aanvoer rode bessen (Van onze weerkundige medewerker. Een gebied van hoge luchtdruk ligt al bijna een week ten westen van Ierland, hetgeen een voor ons ongunstige positie is. Vrijdag pas seerde weer een buienfrontje, ge volgd door koele lucht. Een uitlo per van het hogedrukgebied trekt nu via Schotland naar onze om geving. Hierdoor wordt het tij dens het weekeinde stabieler, zo- uit. noordwestelijke richting blijft fris, maar neemt in kracht af. Al blijven de temperaturen enkele graden lager dan normaal, in het geheel is er van een kleine verbe tering sprake. Met lof Deze week zijn op de Zeeuwse veilingen Prus gesteld, veel rode bessen aangevoerd. In Goes werd van 50 - 60 ton rode bessen per dag aangevoerd. Het betrof in hoofd zaak het veel geteelde ras Jonkheer van Tets. De arbeidsintensieve en daardoor dure pluk is oorzaak dat bij de huidige lage prijzen de teelt verliesgevend is. Hét merendeel van de aanvoer werd Toen was het de beurt aan de heer P. Geelhoed, directeur van de school. Hij zette de met lof geslaagde leerlingen in het zonnetje. Lex de Looff uit Vlis- singen kreeg de meeste punten: 125 Voor hem was er een eerste prijs. Els Ots uit Souburg kwam met 124 punten in aanmerking voor een twee de prijs. De Middelburger Paul San- derse en Piet Mindcrhoud uit VVestka- pelle verzamelden 121 punten en wer den daarvoor in het bezit van de der- (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMA N.V. Nederstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 Parijs Als U dit jartr toch naar het bui tenland gaat, gaat U dan eens naar Parijs. Nee. niet naar het Louvre en de Notre Dame. ook niet naar de Foliesdinges, maar om te kijken hoe onze landgeno ten het er afbrengen. Een onderhoudend tijdverdrijf. Als zich bijvoorbeeld in het chao tische verkeer een aanrijding voordoet, is er vrijviel altijd een Nederlander bij betrokken, die zich krampachtig aan de regel tjes hield Erg aardig is ook de conversatie van mensen, die gedurende de win ter met behulp van grammofoon platen enig Frans hebben opge daan. Maar dat is altijd nog beter dan «iets. Zo zaten twee Domburg' rs, die na veel oefening ook in het Frans ontkennend en bevestigend konden antwoorden, zéér onthand op een terrasje. „Wazzü-me-noe-es-vraegen" zei Willem, wiens omvang een hang naar bier verried. ,JIeen bier Willem, noe haen w'es ies Fra.ns nemen „Kó-jie da vroege f" „Ik net zovee as jie." Ze wachtten af. Ze wachtten rustig af. tot een man die achter een kopje koffie zat z'n volgende consumptie opgaf. Nu had de man, wat ongelukkig, trek tn een glaasje uater gekre gen „Un verre d'eaul" Willem wenkte. ,Heef mien ook mé zo'n glaasje verdo." ,fEn mien ook". Ze vonden begrip weinig later hadden ze beiden hun glaasje ver- do. ,Nou Willem, dé hae j'or.'' Willem genoot van het grote glas, viel er gretig op aan en bleef het. ook na de eerste slok geweldig vinrlen, hoewel hij wat later een kleine reserve in acht nam; ,,'t ls da je weet dat 't verdo ia. anders diengwaeter." van 35 tot 38 cent per kg. Van c bessen wordt veel bessesap gemaaKc. Een betrekkelijk klein gedeelte, dat voor verse consumptie werd gekocht ging iets duurder. Maandag was de prjjs hier voor 45 - 65 cent. later in de week 40 - 50 cent per kg. Hulpverlening van verpleegsters aan vakantiegangers Men schrijft ons: nu de vakantietijd weer is begonnen is het goed de aan dacht nog eens te vestigen op de hulp die de wijkverpleegster van de kruisver enigingen mag geven aan vakantiegan gers. Als regel zal dit slechts verpleeg hulp zijn, welke kan worden onderschei den in: Acute hulp: Een vakantieganger wordt ziek. roept een arts en krijgt daarna hulp van de wijkverpleegster ter plaat se. Zij zal informeren of de patiënt ir de plaats van zijn inwoning lid is var een kruisvereniging. Zo niet. dan zal een noodlidmaatschap moeten worden aangegaan. Overgedragen hulp: Een vakantiegan ger heeft in de plaats van zijn inwoning regelmatig hulp van de wijkverpleeg ster. Deze hulp moet op het vakantie adres worden voortgezet. In dit geval geldt de algemene stelregel: een huis arts ter plaatse moet op de hoogte zijn van de omstandigheden en de behande ling van de patiënt. Dit is nodig wan neer het injecties betreft. De eigen huis arts zal dus de vakantieganger patiënt een briefje moeten meegeven voor zijn collega elders en ook de wijkverpleeg sters in de twee plaatsen zullen elkaar moeten inlichten over de patiënt- De vele buitenlanders die vooral de plaatsen aan de zeekust bevolken, vor men een aparte categorie. Hebben zij injecties nodig en hebben ze geen briefje van de eigen arts bij zich, dan zal de wijkverpleegster er goed aan doen hen te verwijzen naar een arts ter plaatse alvorens zij de gevraagde hulp biedt. Het lijkt omslachtig, maar onaangena me verrassingen kunnen er door worden oorkomen. VLUCHTELINGENKINDEREN KOMEN NAAR ZEELAND Twintig vluchtelingenkinderen uit In t kamp „Finkernverder" b(j Hamburg /.ul- -n vier weken bij Zeeuwse pleegouders orden ondergebracht. Dinsdagmiddag 7 juli komen ze met de trein aan ir Amersfoort, vanwaar ze met particulie re auto's zullen worden overgebracht naar Kapelle-Biezelinge. Bij het sport gebouw, zullen de Zeeuwse pleegouders de jongens en meisjes van tien tot vijf tien jaar komen ophalen tussen vier en vijf uur. De groep blijft tot vier augus tus in Zeeland. Het gaat er om, dat de kinderen gezinsverband worden opgenomen, wat zij in het kamp missen, waar zij in ba rakken wonen en waar van gezinsleven weinig of geen sprake is. Dat vertelde ons de heer H. Eversdijk uit Heinkcns- zand, die voor Zeeland deze vluchtelin- genreizen organiseert, waarvan de lan delijke organisatie berust bij het Chris telijk Jongeren Verbond in Amsterdam. De heer Eversdijk ls verbonden aan de Zeeuwse C.J.V. Het is nu al voor de ne gende maal. dat vluchtelingenkinderen enige tijd in Zeeland komen doorbren gen. In vorige jaren waren het door gaans kinderen uit Oost-Duitsland, dit jaar komen ze uit verschillende andere landen achterset „ijzeren gordijn": In voorgaande jaren waren er ook gro tere groepen kinderen, die naar Zeeland kwamen. Het is echter wat moeilijker geworden om pleeggezinnen te vinden ook omdat de vakantieperiode van deze kinderen, die bijna alle op Duitse scholen gaan, precies valt in de tijd, dat iedereen met vakantie gaat. De leiding van degenen, die de jongeren in Amersfoort afhalen, berust bij me vrouw A Risseeuw-de Zeeuw, echtgeno te van de arts I. J. Risseeuvv uit Ka- Delb-, die al jarenlang bijzonder actief is in dit vluchtelingenwerk. De kinderen wore n in verschillende Zeeuwse ge meenten ondergebracht zoals Middel burg, Waterlandkerkje. Axel en Kapelle. De heer Geelhoed vond het goed nog eens te wijzen op het belang van de lichamelijke oefening, die op de chris telijke detailhandelsvakschool nog ontbreekt. Voor alle leerlingen had hij nog een persoonlijk afscheids woord. Namens de geslaagden sprak Martin van Kerkvoort en de heer Hou- mes voerde het woord namens de ouders. Hij zegde de school de steun van het bedrijfsleven toe. De geslaagden zijn: L. de Looff, Vlis- singen (met lof); Els Ots. Souburg (met lof)P. Sanderse. Middelburg (met lof), P. Minderhoud, Westka- pelle (met lof): Ella Willeboordse, Middelburg: W. Roose, Vlissingen; R. v. Strien, Vlissingen; H. Koster, Vlis singen; S. Poppe, Middelburg; Frans Ots, Souburg; J. Vos, Vlissingen; L. v. Liere, Middelburg; P. v. Belle, Vlissingen; G. Bruynooge, IJzendijke; H. Joziasse. Middelburg. Janny Jon- gepier, Middelburg; M. Boender, Mid delburg, Anneke Rotte, Middelburg. W. de Buck, Kortgene; C. Nyssen, Goes; M. Blok, Kapelle; M. v. Kerk voort, Goes; J. Prins, Vlissingen; R. Felius, Middelburg; J. Willeboordse, St.-Laurens; P. J. Houmes, Middel burg; B. Vingerling, Souburg; D. van Boven, Nieuw- en St.-Joosland en Ine ke Sturm uit Goes. De training bij de Middelburgse korf balvereniging .Swift" laat sterk te wensen over. Dat bleek maar al te duidelijk uit de commentaren, die gis teravond tijdens de jaarvergadering in de „Gouden Poorte" van achter de bestuurstafel werden gegeven. Met name wedstrijdsecretaris L. Beun was fel in zijn reactie: „het gros wenst kennelijk niet meer te trainen". Hij voorzag ernstige moeilijkheden in de toekomst als deze training niet se rieus zal worden bekeken. Secreta ris F. J. Schreuders had te voren op de door de heer De Vries geleide bij eenkomst eveneens een pleidooi over deze kwestie gehouden. Hij had daar bij de aandacht gevestigd op de mo gelijkheden om met de training een zo groot mogelijk effect te kunnen sorteren. Het jaarverslag liet over de zaal en veldtraining ook al een niet bepaald optimistisch geluid horen. „Van hoog tot laag zit er stevig de klad in", zo werd daarin gemeld. Bij aspiranten en pupillen werd de training door gaans zeer goed bezocht. De opkomst voor de wedstrijden liet te wensen over. Het aantal pupillen nam toe. Daarentegen liep het aantal senioren terug. Het ledental van Swift be draagt momenteel 219 leden en 181 donateurs. Met nagenoeg alle stem men voor schaarden de leden zich achter het voorstel om Swift II te la ten opnemen in de reserve derde klas van het district Zuid-Holland en Zeeland der K.N.K.B. Ook ging men akkoord met het voorstel om de maan delijkse contributie voor leden van 18 jaar en ouder en voor niet stude rende leden van zestien tot achttien jaar tot 3, voor studerende leden van zestien tot achttien jaar tot 2 en voor leden jonger dan zestien jaar tot 1,50 op te trekken. Deze verho ging houdt verband met de stijgende kosten, die het gebruik van de sport hal en de halfverharde velden met zich mee zullen brengen. Het bestuur werd op de goed bezochte jaarverga dering uitgebreid met mej. Lenie de Steur en de heren Filius en J. Melief- ste. De heer J. Maljers stelde zich niét herkiesbaar. Bij acclamatie wer den voorts weer herkozen in het be stuur de dames W. Montaan en F. Zeilmaker en de heer L. Beun. Na afloop van de jaarvergadering schaar de het gezelschap zich aan de tafel om deel te nemen aan het souper, waartoe de leden bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan van Swift waren uitgenodigd. Botsing tussen auto en tractor Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur deed zich op het kruispunt Zuidsingel-Kn- naalkade te Axel een botsing voor tus sen een personenauto, bestuurd door H. D. uit Axel, en een tractor met een landbouwmachine er achter, bestuurd door J. B. uit Koewacht. De bestuurder van de tractor kwam van de Kanaal kade en sloeg de Kinderdijk op, maar -.verleende daarbij geen voorrang aan de Shem tegemoetkomende auto. PersoonliJ- ke ongelukken deden zich niet voor. maar de personenauto liep enige mate riële schade op. Vandaag oriëntatierit „De zingende bougie" i Vandaag, zaterdag 4 juli, organiseert „De zingende bougie" te Driewegen een oriëntatierit die meetelt voor het 1 kampioenschap. Start en finish te Driewergen. Vanaf 18.30 uur is er ge legenheid tot inschrijven. Te drul( in de zomertijd Noordbeekseweg mag niet in het project worden opgenomen Het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg heeft geweigerd de Plat telands Jongeren Gemeenschap Zeeland een verklaring van geen bezwaar te verstrekken tegen een oriëntatierit. Het traject van de rit zou onder meer voe ren over de Noordbeekseweg van de ge meente Souburg. Burgemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny heeft secretaris L. A. Nobels van de P. J. G. Zeeland laten weten, dat hij zijn afwijzend standpunt baseert op de over- egingen, dat deze weg de verbindlngs- eg vormt tussen de kommen van West- en Oost-Souburg met het strand van Dishoek, Westduin en het Nolle- strand. De Noordbeekseweg is vrij smal en door de berm-beplanting in de boch ten onoverzichtelijk, aldus het gemeen tebestuur van Souburg. Verder wordt aangevoerd, dat de verkeersintensiviteit op zaterdagmiddag de rit wordt 25 juli gehouden zeer groot is. De da turn van de rit valt, aldus het gemeente bestuur. bovendien op een tijdstip in de bouwvak-vakantie, een periode met een maximum aantal verkeersdeelnemers op de Walcherse wegen. Keuringen in Poortvliet Import legde basis voor goed melkvee trsï De achtste Thoolse Dagen zijn vrijdag ochtend van start gegaan met een groots opgezette veekeuring in Poortvliet. Deze dag gaf weer blijk van de voortdurende stijgende lijn, die te constateren is in de kwaliteit van de Thoolse veestapel. De betere stierenkeus heeft in deze verbe tering van de laatste jaren zeker een groot aandeel gehad. Wat «ie produktie betreft kan het Thoolse melkvee wed ijveren met dat uit de andere delen van de provincie. De kampioenskoe van deze da; nieuw de 10-jarige Gerrie 2'. Klippel en Zoon uit Stavenisse, kam pioenstier was de 2-jarige Lodewijk 25, eigendom van mevrouw M. van der Shkke-Donken te Poortvliet. Het reser vekampioenschap ging bij de koeien naar £>e Hogelander. negen jaar oud, eigendom van M. Anthonisse te Poort vliet en bij de stieren naar de éénjarige Ceres Adcma, eveneens eigendom van mevrouw Van der Slikke. Over hel algemeen bleek de vooruitgang uit het groter wordende aantal eerste en he verminderende aantal derde prijzen, dat toegekend werd. De uniformiteit van het aangevoerd vee was toegenomen en duidelijk is er het streven in de richting van één gebruikstvpe merkbaar. Ver heugend is tevens dat de eigen fok aan het toenemen is. Na 1953. toen de veestapel door de wa tersnood zeer achteruit gegaan was. heeft er een sterke import van fokmate- riaal plaatsgehad, die de basis heeft ge legd voor het betere vee, waarmee rnen thans voor de dag kan komen. In dit verband mogen de aciviteiten van de fok- en controlevereniging Tholen, die ressorteert onder het Nederlandse stam boek. zeker niet onvermeld blijven. De eerste prijs van de kalveropfokwed- i strijd was voor C. A. Moerland. Vandaag zaterdag wordt de rest van het programma van de Thoolse da gen afgewerkt, met een groot aantal sportwedstrijden, besloten met een oriëntatierit. Overgangsexamens landbouwschool De volgende leerlingen van de afdeling tuinbouw van de rijksmiddelbare land bouwschool in Goes zijn naar de tweede klas bevorderd. C A. Alewijnse. Sint-Laurens; J F. G. Daalman. Nisse; J. Haak, Bruinisse; J. J. Hage, Kruisland (N.-Br.i; A. Kloos terman. Kapelle. J. Koster, Zaamslag; A. Leeuwe, Haamstede; A. J. de Looff, Mevrouw Almut Röszler verzorgt concert in Nieuwe Kerk In de Nieuwe Kerk te Middelburg concerteert dinsdag aanstaande: me vrouw Almut Rciszler uit Dusseldorf. Het concert, dat werken van Bach bevat, begint om acht uur. Mevrouw Röszler werd in 1932 geboren. Na haar middelbare opleiding studeerde zij in Detmold muziek bij Michael Schneider orgel en bij Hans Richter Haaser piano. Later studeerde zij nog enkele jaren orgel bij Gaston Li- taize te Parijs. Gedurende de wereld tentoonstelling welke in Brussel werd gehouden vervulde zij de functie van organisate van het protestantse pa viljoen. Sedert 1959 is mevrouw Almut Röszler docente voor orgel en piano aan de Laodeskirchenmusik-Schule in Dusseldorf. Zij maakte reeds vele concertreizen in Duitsland, Oostenrijk, Belgie en ook in Nederland. Het vol gende orgelconcert wordt op dinsdag 14 juli verzorgd door Klaas Bolt uit Haarlem. Materiële schade bij aanrijding In dc Kerkhoflaan te Terneuzen ont stond vrijdagmiddag omstreeks vier uur een aanrijding tussen twee personen auto's. bestuurd door respectievelijk D, W. en J. H. W. uit Terneuzen. D. W. kwam vanaf het veilingterreln de weg op en verleende daarbij geen voorrang aan de andere auto. Beide auto's wer den zwaar beschadigd, persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. EXAMENS t c i iri/xo iVoor het voor-examen strafrecht en toSl 'V ye.rkriWng van He Verhoeven, ZuM-Boveland iZ-H I A G.,aMe eemeenteadm.nistralie II «laag- de woensdag te Zwolle de heer J. A, Hoste te Kloetinge. M. Wisse, Anna-Jacobapolder. Het examen wordt .met voortgezet. leerling Bisamratten in West-Brabant In de afgelopen zes maanden heeft er in West-Brabant een ware plaag gewoed- van bisamratten. Vooral de polders rond Ossendrecht krioelden van het ongedier te. in die plaats kwamen er 127 meldin gen binnen van gevangen bisamratten. In Bergen op Zoom waren er acht aan giften. nog afgezien van de 30 ratten die door een speciale opruimingsdienst wer den gevangen. In Wouw kwamen er drie aangiften, in Hoogerheide vier en in Steenbergen één. Voor het kandidaatsexamen eerste ge deelte civiel-ingenieur slaagden don derdag te Delft de heren A T,; Smit: te Goes en H. de Jonge te Yerseke. Voor het examen ondernemers in de burgerlijke en utiliteitsbouw te Am sterdam is geslaagd de de heer I. J De keeper van Zeeland Sport, Kees de Ridder, heeft zich andermaal niet laten passeren: gisteren voer de hij mej. Lenie Mulhuijzen naar het Vlissingse stadhuis, voor het tekenen van een langdurig contract. Aan belangstelling ontbrak het niet. (Foto P.Z.C.) Overleg De weigering van de verklaring van geen bezwaar heeft de P.J.G. Zeeland wel enige problemen opgeleverd, maar die zijn nu de wereld uit geholpen. Secretaris L. A. Nobels zei ons, dat men er door overleg met een na buurgemeente van Souburg in is geslaagd het traject Iets te veranderen, ardoor de deelnemers aan de oriënta tierit niet over de Noordbeekseweg be hoeven te rijden. Behalve de gemeenten Vlissingen en Goes, hebben alle gemeenten, waar door de oriëntatierit is geprojecteerd al een verklaring van geen bezwaar afgegeven. De P.J.G. verwacht, dat deze gemeente geen bezwaren zullen hebben tegen het traject. De rit wordt een drie-eilandenrit, die begint bij de veiling in Goes, zaterdag middag 25 juli om half twee en waar- het eindpunt ligt in een Noordbeve- landse gemeente. Het traject is totaal bijna 100 kilometer lang. Men verwacht omstreeks 60 deelnemers met auto's, en eventueel motoren en scooters. De deelnemers rijden vanuit Goes door de Poel en via enige gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland naar Vlissingen. Vandaar gaat het verder over Walche ren naar Noord-Bevel and. Er is geen automobielclub voor de organisatie in geschakeld. Voor zover de heer Nobels ist is er nog nooit een gemeente ge- eest, die een verklaring van geen be zwaar heeft geweigerd. Bij vorige oriëntatieritten kon men de toestemming voor de ritten rechtstreeks vragen aan Gedenuteerde Staten, zo zei de heer Nobels. Nu echter omdat de rit langer is kunnen de gemeentebe sturen toestemming geven Het is voor het eerst, dat rle P j.G. een dergelijke lange rit organiseert. „We doen het dit jaar op proef en wil len zien hoe het bevalt. Tot nu toe was het zó. dat er jaarlijks een Pee-landrit was, die de streek Noord-Beveland or ganiseerde. Dit iaar had ook de streek Zuid-Beveland plannen voor een oriën tatierit. Omdat er toch ai zoveel van dergelijke ritten zijn en de belangstel ling hiervoor iets vermindert, is beslo ten de rit door de drie streken Walche ren, Zuid- en Noord-Beveland gezamen lijk te laten organiseren. Daarom is het nu een 3rie-eilandenrit geworden, die dus langer is, dan do trajecten van de afzonderlijke ritten". Dinsdag 7 Juli zal de enthousiaste ver enigingsman C. A. Hartog zijn ver trouwde Haamstede verlaten om In Ve- nendaal van een welverdiende rust te gaan genieten. De heer Harlog, die ge boortig is van het eiland Tholen, kwam in 1932 naar Haamstede als hoofd van de toen pas opgerichte tuinbouwschool. HU is aan de school verbonden gebleven tot 1955, toen hij met pensioen ging. De heer Hartog heeft zich op grote schaal beziggehouden met grondonder zoek en fungeerde ook als voorlichtings ambtenaar. Hij bekleedde functies in de N.F.O. afdeling Schouwen, de tuinbouw- vereniging N.W.-Schouwen. de geiten- fokvereniging in Haamstede, de afde ling Schouwen-Duiveland van de Neder landse vereniging tot bevordering van de bijenteelt, de V.V.V.. de harmonie „Witte van Haemstede", het nutsde- partement Haamstede-Burgh, het lees gezelschap „Ons Genoegen", de ver--" ging voor vrijzinnig hervormden, m Floraliawrenlging, de sociëteit „Ons g Genoegen", de landelijke rijvereniging „Westelijk Schouwen", het bejaarden- j comité, het Groene Kruis, de coöperatie- J ve kolenvereniging „Eendracht maakt macht" in Burgh. Na de tweede wereld- oorlog was de heer C. Hartog ook eni- ge tijd correspondent van de P.Z.C. Bij al deze activiteiten kreeg de heer Hartog een voortdurende steun van zijn g echtgenote, die zelf actief was in de i Welfaredienst van het Rode Kruis. Zij was ook geruime tijd presidente van de vrijzinnig hervormde vrouwenvereni ging Haamstede-Burgh. Ulo-examens in Vlissingen Bij een ulo-examen te Vlissingen slaagden voor diploma A: (met (m) is met middenstand). De dames: A. de Regl, Kloetinge, H. A. Remmc, Kloetinge (m). C. A. Hoebeke. O. en W. Souburg (m), C. A. Gast. Middel burg (m). L. J. Walraven. Grijpsker- ke (m), T. Rommers, Middelburg, E. C. jonkheer, Middelburg (m), E. B. Nouse, 's Heer Arendskerke (m), R. A. Nijsse, Goes, E. W. van Bel. Mid delburg, N. Faasse, Zoutelande, J. Faasse. Westkapelle. D. J. van Wen- del de Joode, Middelburg. A. C. de Wolf, Serooskerke, E. van Selms, Mid delburg, B. Spuk, Middelburg, H. A. Koops. Middelburg, L. A. Holster, Middelburg, T. J. A. Meerman. Sou burg (m). L. E. de Graaf. Vlissingen (m), M. ïmanse, Vlissingen (m), M. Nieuwenhuize, Souburg (m) De heren: P. A. Boone, Serooskerke (m), J. de Troije, Arnemuiden (m), P. Janse, Serooskerke (m), H. P. Schot, Middelburg, M. Vader. Middel burg, W. C. Cevaal, Serooskerke, J. W. Leijten, Serooskerke; P. L. de Bruine, W. Souburg (m), J. Louwer- se, Oostkapelle: Z. Klaasse, O. en W. Souburg (m), L. J. de «Lijster, Cad- zand (m), R. D. Merrelaar, Oostburg (m), P. J. Metz, Sluis (m), J. Ooster ling. Breskens (m), J. Nijholt, Kou- dekerke (m). Afgewezen 5 kandidaten VANAVOND op de VISCHMARKT MIDDELBURG Meisje uit Bergen op Zoom door zandauto overreden Vlak voor de ouderlijke woning Uitvoering Euterpe" op Thoolse dag De muziekvereniging .Euterpe" Scherpcnisse zal zaterdagmiddag, juli haar medewerking verlenen at de Thoolse dag in Poortvliet. WerI ie Scherpe- talerdagavond hel driejarig doch- tertje van de familie Van MinziJ uit de Lepelstraat te Bergen op Zoom door een vrachtwagen aangereden en op slag gedood. Hel kind stak plot seling de weg over. De wagen, die bestuurd werd door D. L. uit Middel burg, was geladen met zand. De be stuurder heeft door krachtig remmen en het stuur om te gooien nog getracht de aanrijding te voorkomen. HET WEER IN EUROPA Londen, regen Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Nice, onbewolkt München, licht bewolkt Locarno, onbewolkt Innsbruck, licht bewolkt Rome. onbewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca. onbewolkt 20 graden C. 24 graden C. 25 graden C. 26 graden C. 21 graden C. 6 grat li C. 29 grader 23 graden C. 3'. graden C. 33 graden C. Mededeling ministerie binnenlandse zaken In Nederland wordt nog steeds zeer veel oorlogstuig uit de tweede wereldoor log gevonden. Van al deze moord werktuigen, zoals granaten, bom men. landmijnen, pantservuisten en verschillende soorten munitie wordt een zeer groot gedeelte in Zeeuwsch- Vlaanderen gevonden, zo deelde het ministerie van binnenlandse zaken mee. Ook een groot deel van het oorlogstuig wordt in Limburg ge vonden. Iedere week worden bij het korps hulp verleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken nog vijftig vondsten gemeld van uit dé oorlog achtergebleven projectielen of wat daarvoor wordt aangezien. Die laat ste categorie is trouwens maar erg klein. Wie zoiets vindt doet er goed aan er zorgvuldig af te blijven en direct de politie te waaschuwen. Ook na zo veel jaren kan oorlogstuig nog ge vaarlijk ztjn. Meestal houdt men zich aan die raad, een enkele keer gebeu ren helaas nog ongelukken, zoals deze week nog in ZaTtbommel. In de naoorlogse jaren is het hele land door de hulpverleningsdienst afge zocht. Dat is mede mogelijk gemaakt doordat men in 1948 Duitse kaarten van mijnenvelden vond. Dat syste matisch zoeken is lang geleden ge ëindigd en het korps hulpverlening moet nu afgaan op meldingen. Na het beëindigen van het systematisch zoeken was er een sterke daling in het aantal meldingen, maar dit jaar is er weer een piek omdat er door bouwaktiviteiten en wegenaanleg veel gegraven wordt In tot nu toe ongerepte grond. De bouwers weten dat bijzonder goed en leggen, onmid dellijk het werk stil als er onraad is, en voor de baggerbedrijven, die evenzeer met deze dingen te maken krijgen, geldt hetzelfde. Na een melding duurt het gemiddeld twee of drie dagen voor de hulpver- meld e De r i ingevroren in betonblokken, gaat dan verder stede, vanwaar één of twee keer per jaar een schip vertrekt om liet aldus in beton verpakte oorlogstuig in een diepe trog in de Noordzee te depone ren. Door die betonverpakklng noopt men verrassingen te voorkomen. Het is namelijk wel gebeurd dat grana ten, die van N'oderland uit de zee in gingen, jaren later in Noorwegen aanspoelden. Is vervoer te gevaar lijk, dan wordt een projectiel ter plaatse gedemonteerd. Een enkele keer ook tot ontploffing gebracht, maar die methode is riskanter en dus zeldzamer geworden naarmate ons land dichter bevolkt raakte. KOEL WEER Nu en dan opklaringen maar ook enke le lokale buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Koel weer. STRAND'V EK WACHT ING. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag mogelijk nog een buitje, zon dag overwegend droog met flinke op klaringen. Zwakke tol matige wind tus sen west en noordwest, 's Middags 17 a ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2