LIEFDE EN PRECISIE WERKEN IN EEN LUSTHOF Geen druk-op-de-knop Gevoel voor speciale eisen Jachtenbouw HANDIG VOOR DE WAS Provinciale Zeeuwse Courant - dinsdag 30 juni - bijlage beroepskeuze pag. 9 „Personeel? We kunnen er net zoveel gebruiken als er komen", is de mening van de eigenaren van de Scheeps- en Jachtwerf gebroe ders Maas te Breskens. Momenteel werken op de werf, die voorna melijk zeegaande zeiljachten bouwt, iets meer dan vijftig man. Timmerlieden, meubelmakers, monteurs, bankwerkers, elektriciens en schilders. Al deze vaklieden werken op het Breskense bedrijf sa men bij de vervaardiging van jachten, die tot ver buiten de landsgrenzen, in Amerika, Engeland, Frankrijk en België met na me- een bijzonder goede naam hebben. Met de huidige personeelsbezetting kunnen per jaar vijftien twin tig schepen worden afgeleverd, waar mee bij lange na niet aan de vraag kan worden voldaan. Reden waarom de gebroeders Maas vaklieden uit de eerder genoemden beroepen met open armen ontvangen. Als vooropleiding is de lagere technische school te pre fereren. In het bedrijf zelf worden dan van de jongelui jachtbouwers ge maakt. Er zijn er ook verschillende, die terwijl ze op de werf werken, een schriftelijke cursus jachtbouw vol gen. Er bestaan momenteel plannen om één dag in de week de mogelijk heid te scheppen om een vervolg cursus te gaan volgen. Er zitten goede perspectieven in de jachtbouw, zeker voor de provincie Zeeland. Sinds 1953 toen de ge broeders Maas. die tot dan toe een aannemersbedrijf hadden en uit lief hebberij jachten bouwden, zich he lemaal op de bouw van jachten gin gen toeleggen zijn 4 werknemers van de Breskense jachtwerf voor zichzelf begonnen, met tot nog toe uitstekende resultaten. Dat kan, want de jachtbouw is een vrij beroep. Een mooi beroep ook, voor vakmensen die iets anders wil len dan de rechtlijnigheid van het werken „in de bouw" bijvoorbeeld. FotoHel bouwen von jachten vergt van de bouwer naosl goed vakman- schop een grote liefde voor dit „vrije beroep". Deze bij de gebr. Maas in Breskens genomen foto loot één van de werknemers zien, die een precisiekarwei onder handen heeft. In de jachtbouw gaan een hoge mate van vakmanschap en liefde voor het beroep hand in hand. „Een jachtwerf is het meest gebaat bij enthousiaste mensen, bij wie liefde voor het handwerk moet samengaan met een natuurlijke preciesheid en accuratesse". Dat is de besliste me ning van de heer L. A. Vermeulen jr., een van de directeuren van de jacht werf „Ten Anker" in Terneuzen. De jachtenbouw is een van de weinige vakken waar alles nog met de hand wordt gedaan. En dat stelt speciale eisen aan de man die zich wil be kwamen tot scheepstimmerman. Na tuurlijk is het belangrijk dat hij een timmeropleiding aan een technische school heeft voltooid. Maar beslist noodzakelijk is dat niet. „Jachtbouw is precisiewerk", stelt de heer Ver meulen, „en dat vereist heel wat meer dan het in elkaar zetten van een ko zijn". Met het schilderwerk is het eigenlijk al net eender. Ook dat ver eist een bijzondere vakkennis, die in het normale schilderbedrijf vaak niet meer te vinden is. A Tatuurlijk staan tegenover de bij- f zondere eisen ook bijzondere voordelen. De beloning is goed. men krijgt geen lopende-band-werk te toen. er is alle tijd om een zo vol maakt mogelijk werkstuk af te leve ren en het allerbelangrijkste men ziet de boot waaraan men bezig is van dag tot dag groeien met als bekroning de tewaterlating. Op de jachtwerf van de heer Vermeulen wordt in twee ploegen gewerkt: een bouwploeg, die het timmerwerk voor haar rekening neemt en een tuig- ploeg, die het schilder- en tuigwerk en de afwerking verzorgt. Daarna gaan de jachten naar alle delen van de wereld: Amerika, Frankrijk, Duitsland en België. De jachtwerf „Ten Anker" is gespe cialiseerd in de bouw van zeegaande jachten naar eigen ontwerp. Een daarvan is de Scheldegouw, een unie ke, negen meter lange boot, die voor de helft van de prijs de ruimte en het comfort biedt van een twaalf meter lang scherp jacht. In de win termaanden bestaat het werk hoofd zakelijk uit het onderhoud en de re paratie van de opgeslagen scheepjes. De toekomstmogelijkheden in de jachtbouwerij zijn bijzonder goed. Steeds meer mensen brengen hun tijd op het water door. De portefeuilles van de jachtwerven zullen daardoor nog lange tijd goed gevuld zijn! De naam Dow chemical international heeft in zeer korte tijd een bekende klank gekregen in de Zeeuwse gewesten. Zeker in Zeeuwsch-Vlaanderen, want daar heeft het van oorsprong Amerikaanse bedrijf in fabelachtig korte tijd een complete che mische fabriek uit de grond gestampt, die nu vele hectaren in beslag neemt van de Nieuw Neuzenpol- der bij Terneuzen. pveze fabriek gaat zich bezighouden met de fabricage van plastics en van industriële produkten en halffabri katen. Het produktieproces is vergaand geautomatiseerd, wat echter niet wil zeggen dat er dan geen personeel nodig zou zijn. Integendeel zelfs, ondanks de automatie is de produktie geen zaak geworden van druk-op-de-knop. Van de werknemers, die Dow nu reeds in dienst heeft (ruim 200) wordt een behoorlijke technische kennis geëist, die 3lcehts op een technische school verkregen kan worden. Met die kennis kan men echter alle kanten uit in het Ter- neuzense bedrijf. Iemand, die in het bezit is van het diploma van een lagere technische school (liefst metaalvakken) kan bedieningsvakman of operator worden, beroepen die het regelen en nagaan van de apparatuur inhouden en waarbij ook veel buitenwerk komt kijken. Met als basis de school opleiding, die eventueel aangevuld of vervangen kan wor den door een chemicienscursus of een machinistendiploma, krijgt de man dan een aanvullende opleiding in het bedrijf, die gedeeltelijk gegeven wordt aan de hand van een ma quette en gedeeltelijk in de praktijk. Daarnaast bestaan er voor geschoolde vaklieden, met name machinebank werkers nog mogelijkheden in de onderhoudssector. De textielreinigingsbedrij ven of populair gezegd de wasserijen krijgen niet die aandacht van de jongere generatie, die deze bedrij ven verdienen. Dat is de mening van de directie van Edelweis N.V. te Vlissin- gen. Velen hebben nog het idee, als men over een was serij spreekt, dat daar stromen water over de vloeren vloeien en dat ie der daar met grote laarzen doorheen baggert. Niets is minder waar. In een mo derne wasserij ziet men alleen water in de spoelgo- ten lopen en door de kijk glazen van de automati sche wachmachines. Tn een wasserij treden vooral de persoonlijke capaciteiten en de handigheid van het per soneel op de voorgrond. Neem bijvoorbeeld het opmaken van het tafelgoed, de verzorging van lakens en slopen keurig machine, dit alles eist grote vaardigheid en handigheid. Voorts heeft het bedrijf een groot aantal mannelijke ar beidskrachten, die de functies verrichten van witwasser, bont wasser, onderhoudsmonteur, sorteerders, bezorgers. In de chemische afdeling wordt ook een hoge mate van vakman schap geëist, dat de z.g. deta- cheur het te behandelen kle dingstuk keurig moet reinigen en de persers er voor zorg die nen te dragen, dat het geheel weer keurig geperst wordt af geleverd door een der bezor gers. Er is echter een tijd geweest, dat deze bedrijfstak met zijn collectieve arbeidsovereen komst ten achter was bij ande re bedrijfstakken, maar daar is de laatste jaren een sterke vooruitgang in te constateren. Men is thans financieel zeker niet te mindere van werkne mers! neemsters) in de door- sneebedrijven. De directie van Edelweis is van mening, dat deze tak van be drijven een grotere belangstel ling van de jeugd verdient. Want voor hen, zo stelt de di rectie, liggen er goede toe komstmogelijkheden en ruime verdiensten. De landbouwmechanisa tie heeft in deze eeuw, en dan vooral na de tweede wereldoorlog, een stormachtige, ont wikkeling doorgemaakt. Een ontwikkeling, die het aanzien van het boe renbedrijf radicaal heeft veranderd en die, voor wie, in welke vorm dan ook, daarmede te ma ken heeft, enorm inte ressant is. Technisch ongetwijfeld het meest, want wie mocht dénken, dat het hier „alleen maar" om eenvoudige werktuigen gaat, ver gist zich. De landbouw bedient zich tegenwoor dig van zeer vernuftig geconstrueerde en inge wikkelde machinerieën. Een moderne bieten- rooier of een opraap- pers of een maaidorser, om maar een greep te doen, is een boeiend stuk techniek. Het is duidelijk, dat der gelijke werktuigen voor reparatie en onderhoud deskundige vaklieden vra gen, die feeling hebben voor de speciale eisen die zij stel len en de mogelijkheden, die zij hebben. Zo is het bepaald een misvatting te menen, dat een trekkermonteur een soort tweederangs auto- SCHIPPER N.V. monteur is, integendeel, hij is een gedegen opgeleid specialist," niet minder dan zijn collega, de werktuigen- monteur. Een modern land- bouwmechanisatiebedrijf is niet alleen technisch, maar ook commercieel en admini stratief een interessante onderneming. Het bedrijf van Schipper N.V. heeft in zijn ontwikke ling gelijke tred gehouden met de mate van mechani satie in de landbouw. Zo groeide het door W. Schip per in 1904 in een schurtje van 5 bij 5 meter begonnen uit tot gen. Op het secundaire vlak zijn er voor een bedrijf van modern bedrijf met 50 per soneelsleden, dat in Goes een oppervlakte beslaat van 2000 m2 en twee nevenves tigingen heeft: één in Zie- rikzee en één in Sluiskil. Het is in zijn branche een van de grootste bedrijven van Zeeland. Een sterke groei dus. Een groei, die vooral de laatste jaren groot is ge weest en die, naar het zich laat aanzien, nog niet tot stilstand is gekomen. Van meet af aan heeft het bedrijf het grote belang in gezien van een goede ser vice; er rijden thans zes ser vice-wagens. Wat betreft de verhouding werkgever- werknemer is de leiding al tijd van oordeel geweest, dat deze niet beheerst mag worden door tegenstellin- fen Het belang van het be rt jf ziet zij als een ge meenschappelijk belang en zij staat op het standpunt, dat wie zijn beste krachten aan het bedrijf geeft, daar voor waardering en goede beloning behoort te ontvan- kantie-caravan, die het f soneel voor lage prijs huren; er is elk jaar een .reis, en zo nu en dan is er zelfs een uitstapje of een leuke middag voor de echt genotes. Gezien het geringe personeelsverloop heeft dit bedrijf daardoor het gevoel, dat het beleid in deze Juist is geweest. Het bedrijf van Schipper heeft in de loop van zijn 60-jarig bestaan een vaste en met meer weg te denken plaats ;n de Zeeuw se landbouw veroverd. Zes tig jaar bestaan betekent immers ook 60 Jaar erva ring en deze Is nog temeer waardevol, daar zij zich uit strekt tot alle geb5eden en problemen van de gemecha niseerde Landbouw. Het is deze ervaring, die het mo gelijk heeft gemaakt een bedrijf op te bouwen, dat in al zjjn geledingen ten volle voor zijn taak berekend ls. Een bedrijf, dat niet zonder de landbouw kan. maar waar de landbouw ook moeilijk buiten zou kunnen. Een vooropleiding hoeft een jongen in principe niet te heb ben. Een ongeschoolde jongen kan al meteen bij dit bedrijf terecht. Hij krijgt dan overdag zijn praktijk en s avonds moet hij avondcursussen volgen. Na enige jaren praktijkervaring of met het diploma van bijvoorbeeld een mulo kan hfl naar de opleiding in Aalsmeer. Die opleiding duurt vier Jaar. Dat is voor het onderdeel snijbloemen. Als de jongens het diploma hebben gehaald, kunnen zij een eigen zaak beginnen of lesge ven. Daarnaast kunnen ze een opleiding bloemschikken krij gen, hetgeen natuurlijk nuttig is als je een bloemenzaak wilt beginnen. Voor wat de heesters en houtgewas betreft moet je naar de opleiding in Boskoop. Dat duurt ook vier jaar. Daar hoort ook een tuintekencursus bij. Er is op het ogenblik een redelijke interesse voor het kwekersvak. „Je hebt natuurlijk altijd mensen, die in de kortst mogelijke tijd zoveel mogelijk willen bereiken", zegt de heer Dekker. „Dat is er bij ons na tuurlijk niet bij". Als alle diploma's behaald zijn. kan men 175,- per week verdienen. Deze lonen liggen voor iemand zonder diploma's aanmerkelijk lager, namelijk ongeveer 110 per week. Een jongen van 15 jaar, die gaat beginnen en die uiteraard geheel ongeschoold is, begint toch al met j 36.80 per week. Daarvoor moet normaal worden gewerkt. „Wc zitten tegen de 45-urige weekweek aan", vertelt de heer Dekker. Als men alle diploma's gehaald heeft, kan men natuurlek ook voor zichzelf beginnen. Daarvoor zijn volgens de heer Dekker een paar factoren noodzakelijk. Een goede opleiding, een groot krediet en een heleboel wil. Maar er zijn volgens hem nog genoeg mogelijkheden om een eigen bedrijf of winkel te beginnen. Het bedrijf van de heer Dekker is daar een voor beeld van. Het is een ruime kwekerij met een verscheidenheid van bloemen, planten en heesters. „We hebben een zeer ge mengd bedrijf", zegt de heer Dekker. „We bestaan voorna melijk van de particuliere verkoop. Dat betekent, dat we een grote sortering moeten hebben om iedereen van dienst te kun nen zijn. Zo hebben we onder meer sierteelt, boomkwekerij, jonge perkplanten. potplanten en een binderij Verder werken er vrijwel constant zeven mensen in de verkoopafdeling, een belangrijk onderdeel van de kwekerij. De grote kwekerij J. M. Dekker in Middelburg is om deze tijd van het jaar zowel binnen als buiten de kas sen een waar lusthof. Geen wonder, dat er jongens zijn, die zich tot dit beroep aangetrokken voelen. Maar wat zijn de mogelijkheden bij dit beroep? Wat zijn de opleidingen en wat brengt de toekomst? Vra gen, waarop de heer Dekker een antwoord kan geven: ..Het belangrijkste is, dat we jongens krijgen met liefde voor het vak", zegt hij. „Dat is op elke kweke rij zo. In onze bedrijfstak moet je je voor de volle honderd procent kunnen inzetten, anders zijn de re sultaten nihil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 37