Klanken uit de ether PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Waar zijn onze schepen? Poppen 'in het halfduister condito REDERIJKERSKAMER VAN SLUIS VIERDE HONDERDJARIG BESTAAN medicon MAANDAG 29 JUNI 19&i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B Hij woont een klein jaar In Wemeldinge. „Ik ben er een paar jaar tussen uit geweest", zegt hij. „De academie in Enschede. Daar heb ik mijn opleiding gehad. Die duurt vier jaar, maar gelukkig heb ik een jaar over kunnen slaan". Hij gaat aan tafel zitten, bekijkt zijn poppen. Harry van Tusschenbroek. De naam valt plotseling. „Ik heb nog nooit werk van hem gezien. Dat vind ik zo jammer, maar het is me gelukt. Ik heb alleen een foto van een van zijn poppen. Meer niet". Hij zoekt in een hoek van de kamer naar het knipsel. „Hier". Evenals Harrv van Tusschenbroek dwaalt hij over het strand. „Ik neem allerlei botjes en zo mee. Soms een dooie vogel. Die wikkel ik in een krant en dan laat ik hem thuis verdrogen". De poppen ritselen door het zuchtje wind, dat door het open raam naar binnen stuift. Er rin kelen wat stenen. „Ik verkoop ze, maar ik kan niet garanderen, dat ze binnen een maand niet uit elkaar vallen. Ze zijn zo fragiel". Een boeren vrouw. Haar doorzichtig lijf, opgebouwd van spi ralen, schelpen, houties, stukjes been. Stukjes koper, stenen, glas, glinsteren. Alles is in bewe ging. Alles lijkt zo ordeloos, maar één ding weg gehaald en het is geen vrouw meer. „Mode is geen kwestie van kleding", zegt Rien Dominicus. „Mode is iets heel anders. Hét is de wijze, waarop je je kleedt, waarop je loopt, zit, slaapt, van alles doet. Dat is pas mode". Rien Dominicus wil in de mode verder gaan. „Als ik werk kan krijgen, dat me bevalt, doe ik het meteen. Maar ik zit hier best". „Als ik maar niet eenzijdig zou worden", zegt hij opgewonden. „Daar neb ik zo'n verschrik kelijke hekel aan. Ik vind. dat als je creatief ander werk wil zijn, je van alles moet doen, van alles moet kunnen houden. Muziek, literatuur, beeldende kunst". Zijn kamer telt acht stoelen. „De meeste zijn niet om op te zitten, maar ze zien er zo leuk uit." Aan de hangen zijn wandlappen. „Dat doe ik ook heel graa; maar het is wel een vreselij werk. Ik kan zo moeilijk met een naald overweg". Van ach ter een tafel haalt hij zijn werkstukken te voor schijn. „Hier. ik heb er zoveel, maar waar moet ik het allemaal bergen. Deze is geïnspireerd op een van mijn examenwerken. Kijk, hier heb ik nog een ander werk. Daar ga ik ook nog wandlappen van maken. En hier een ontwerp voor een Kos tuum van Sjoukje Dijkstra. Dat was ook een van de examenopgaven. ien Dominicus vertelt graag en veel over zijn werk. De papieren, de wandlappen, de pop pen. z"' liggen in een grote kring om nem heen. „Ik ben ruer al jaren mee bezig De kof fie is op. de vele sigaretten zijn opgerookt. Bui ten plonst het zonlicht op de tuin voor het huis, waar hij bij zijn ouders woont. Als wij van zijn huis het dorp inlopen, schuiven een paar gordijnen opzij, kijken ogen ons na. „Ik heb geen contact met mensen uit Wemel dinge". had Rien Dominicus in zijn kamer achter zijn poppen gezegd. R uAROL DAY 2747. ,,Je ziet het wel, hé? Zo los sen wij hier dergelijke kwesties vlot en bijna geruisloos op!" sprak Grishow tevreden. „Deze lastpak ken zijn de eerste uren ten minste onschadelijk en als ze straks ont waken, heben ze alle lust tot her- rieschoppen wel verloren. Voor alle zekerheid zullen wij ze echter maar apart ergens ter ruste leggen. ..Hij wenkte een paar man nen, die de zielige figuren zonder- veel plichtplegingen wegsleepten. „Daar gean de kwajongens", lach te de commandant. „Wil je wel ge loven, dat ik mij af en toe meer 'n politiecommissaris voel. dan een ruimtepionier?" Piloot Storm knik te geamuseerd. „Het gaat je overigens uit stekend af!" meende hij. „De ruïmteraad had geen betere man voor deze taak kunnen kie zen. Jij schijnt „the right man on the right place" te zijn! De jongens hebben respect voor je!" Grishow gromde iets onverstaanbaars. maar Arends woorden schenen hem toch wel4 gevalig te zijn. Hg keek even peinzend voor zich uit en zei toen opeens: „Zeg over wat anders gesproken, jullie hoeven voorlopig nog niet op te stijgen, tot Mars in de gunstige posi tie staat. Voelen jullie niets voor een klein uit stapje? Wij hebben iets bijzonders, dat je ze ker belang zal inboezemen". Kort daarop stapten Grishow en zijn gasten in ruimtekos tuums gehuld buiten de Grote Wigwam. ,De Taxi staat al voor!' kondigde Grishow vrolijk aan. Huivert je isselen door MARTIN MONS „Mammie? Waar? O. Mammie!" Hij keek zoekend rond. „Neen, daar, domme jongen". Haar vin- fer wees naar het snel naderkomende Iguurtje. Het zoéven nog zo verwachtingsvolle gezichtje betrok. Alsof er een gordijn werd neergelaten dacht Ans. „Is geeneens mammie, is moesconstateer- 0 - - de het jongetje vlak en een beetje min- j wilde jongens Ze hebben toch niet achtend over zoveel domheid en met geprobeerd RobbieIk bedoel, het moeite zijn teleurstelling verbergend. windt hem zo vreselijk op als andere Anske Bal verwenste haar domheid. Ma-kinderen proberen hem in hun wilde mie, zo had de kleine Robbie immers die spelletjes te halen. En dan heeft hij het Engelse nurse genoemd, aan wie hij zo later zo benauwd. En het is ook weer zo hartstochtelijk hing Vreemd, het leek hard als je hem verbiedt zich met hen wel of de jongen meer hield van haarte bemoeien. Heus, juffie, U doet beter dan van zijn eigen moeder, die toch ge- met hem ergens te gaan zitten, waar heel voor hem leefde en hem dag en net rustiger js". „Vreemd? Och nee, mevrouw, ik her inner me nog heel goed dat grootvader zo zijn vaste plekjes had. Dat schijnt vaak het geval met oude mensen, ze hebben het land aan verandering". „Die man heeft toch nooit geprobeerd met je in gesprek te komen, juffie? Robbie iets te geven of met hem te praten? Je hooit tegenwoordig zulke rare dingen?" Haar lief, kinderlijk ge zichtje vertrok nerveus. „Weineen, mevrouw", antwoordde Ans verwonderd. „Hij zit daar maar rustig jes met zijn boeken. Zo nu en dan maakt hij erg gewichtig een aantekening. Maar meestal sukkelt hij na een uurtje in slaap. O neen, U hoeft echt niet bang te zijn dat het een raar mannetje is". Ze lachte even. „Ik praat al maar over een mannetje maar hy is in werkelijk heid vrij lang. Dat zie je alleen maar niet zo. omdat hij zo onderuitgezakt zit op die bank. Als hij weer weggaat neemt als zij was aan de onstuimige liefkozin gen. waarmee de broertjes thuis haar moeder pleegden te overstelpen. Mevrouw Emilie keek naar de oude da metjes. het oude heertje achter zyn boek. de spelende kinderen en de babbelende, ginnegappende moedertjes. I hy heel beleefd zijn hoed "af. En on- enige dat hij*op iedere vraag, ieder voor- „Het is hier toch niet te druk voor Rob- tmm «r n ion r- oie, juffie?", vroeg ze ongerust. „Die ben. Misschien weet ik niet goed met hem om te gaan". „Maai- mijn lieve kind!" Mevrouw Emi- lies stem klonk warm. „Ik zou werkelijk geen betere hulp kunnen wensen. Haal je nu alsjeblieft geen dwaze dingen in je hoofd. Robbie is de laatste tijd wat moe, het voorjaar, denk ik. Het is on natuurlijk warm voor de tijd van het jaar, vind je ook niet? En dan is hij altyd zo, helemaal afwezig. Als we weer wat verder zyn, gaat hij acclimatiseren, zoals mijn man dat noemt. En dan is hij weer veel levendiger. U zult zien, dan herkent U hem gewoon niet. Hy is dan een heel ander kind, vrolyk en veel vriendelijker". Ze spraken beiden fluisterend met ver stolen blikken naar het kind dat, onder uitgezakt in zijn rolstoel, ongeïnteres seerd voor zich uitkeek. Ansje Bal schudde het hoofd. „Ik ben soms zo bang dat hij mij vergelijkt met zijn vorige juffie en me dan maar een heel slechte plaatsvervangster vindt. Het nacht omringde met haar zorgen. Kinde ren konden heel vreemd zijn. Ze kwam tot haar schrik tot de ontdekking dat zij, ondanks haar diploma, nog maar heel weinig van kinderen afwist. „En hoe heeft myn zoete kleine Robber tje het vandaag gehad? Erg verlangd naar moesje'" zong de warme stem, terwijl de moeder zich over het jongetje heenboog. Haar lippen drukten zich op de wangen, de mond, de ogen van liet kind, dat leek te verstyven onder deze stortvloed van exuberante genegenheid. Als een slak die zich terugtrekt in zijn huisje dacht Ansje Bal, gewoon Ze sprak rad en staccato, zoals ze altijd deed als zy ongerust over iets was „Maar het is hier anders altyd erg rustig mevrouw", suste Ansje. „Echt waar. dit is de eerste maal, dat ik hier kinderen tref. Anders is hier alleen maar dat oude heertje. En een enkele maal eens een paar wandelaars, die hier even komen uitrusten. Ziet U wel, die dames gaan ook al weer verder". De oude dametjes waren opgestaan en wandelden zoetjes de allee weer in. Het oude heertje scheen nog altijd in zoete rust. „Dat oude heertje", vroeg mevrouw e zegt. is dat hy naar mammie MAANDAG 29 JUNI 1964 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 12.00 Dansorkest en zangsolisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen, eventueel actueel of gram- mofoonmuziek. 13.35 Beursberichten. 13.30 Radio Matinee (gr.).: populair klassieke muziek. In de pauze: voor dracht). Vanaf 16.00 Eventueel onder breking voor reportage Tour de Fran- cse 1964. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. 17.00 Christoffel Plantijn in het Leidse hol van de leeuw, lezing. 17.25 Coutry- and Wes tern Music (gr.). 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Promenade orkest, radiokoor en viool: amuse mentsmuziek. 19.00 Parels der mu ziek in Mozaïek: klassieke en moder ne grammofoonmuziek. 19.40. Van, voor en door amateurs. NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak. 20.10 Omroeporkest en so list: moderne en klassieke muziek. (20.40-20.55 De Prins in 1911, klank beeld over het geïllustreerde blad De Prins). 21.25 Prins Bernhard als In specteur-Generaal van de Nederland se Strijdkrachten, klankbeeld. 21.45 Klassieke kamermuziek. 22.20 Boek bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Radio Filharmonisch sextet: moderne mu ziek. 23.00 Actualiteiten en nabeschou wing Tour de France 1964. 23.10 Mo derne Zuidamerikaanse orkestwerken (gr.). 23.40 De betrekkingen tussen Nederland en Latijns Amerika, lezing. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 12.05 Pianospel: amusementsmuziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Meisjeskoor en licht instrumen taal kwintet. 12.53 Grammofoonmu ziek, eventueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht instrumentaal en semble. 13.45 Klassieke grammofoon muziek. 14.30 Radio-Vossenjacht, luis teraars op zoek naar radio-reporters (herhaling van donderdag 18 juni jl.). 15.30 Klassieke grammofoonmuziek. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbel overdenking. 16.30 Altviool en piano (gr.): klasieke en moderne muziek. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Vrolijke grammofoonmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Su riname journaal, door mr. dr. H. J Roethof. 18.00 Kerkorgelconcert. 18.2C Uitzending van de Katholieke Volks partij: Kaarten op tafel, een uitzen ding over politieke zaken, die de aan dacht verdienen. 18.30 Lichte gram mofoonmuziek. 19.00 Nieuws en weer- State of the Union, documentaire film de Verenigde Staten van Ame rika. 22.45 Journaal. 22.50-23.00 Film- verslag van de Tour de France. VL.-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 19.30 Voor de jongeren. 19.55 De weer- 20.00 Nieuws. 20.20 Programma- overzicht. 20.25 Sportnieuws. 20.40 Meneer Emile (Zaalwachter Vogels), éénakter. 21.20 In de spiegel van de kunst. 21.50 Zoeklicht op culturele ac tualiteiten. 22.10 Nieuws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 18.30 Berichten. 18.33 Voor de kinde ren. 19.00 Kroniek voor de vrouw. 20.00 Journaal: 20.30 Eurovisie: Film verslag van de Tour de France. 20.40 L'école du nonsens: It's a gift. 21.40 Metamorfosen: Hedendaagse Poolse kunst. 22.25 Lectures pour tous, lite rair programma. 23.15 Journaal en filmverslag van de Tour de France. DINSDAG 30 JUNI 1964 HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.0 Nieuws. 8 15 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek. 9.10 De groenteman. 9.15 Gewijde muziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws, 11.05 Voor de zieken. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klassieke grammofoon muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoonmuziek. 11.50 Vol- aan. vooruit, lezing. dërlaatst, toen er zón enge jongen, zo'n I stel van nozem naast me ging zitten, heeft hg j wil' hem toch zo vuil aangekeken dat hij „och myn arme, lieve schat!" Mevrouwnraatië' 19 10 Licht instrumentaal dadelijk weer opstond en wegging. Nee, Emilie boog zich over de kleine jongen kwart3et' 19.30 Radiokrant. 19.50 Ope- hg is een braaf mannetje, geheel onge-1 heen en omhelsde hem hartstochtelijk. ramuziek (er 1 NATIONAAL PRO- SM ..Robbie, schatje. moesjes lieve jongen. SsM™ eenenkoneerd ia en met zïin thd eaa moesie 1S immers by je. Denk nu maar spraak. 20.10 Metropole-orkest. 20.55 raadTveet" niet ^nger aan mammie. Mammie heeft PPrins Dernhard als Inspecteur-Cene- raauweet. al lang een andere Werne jongen. Je doet raal van de Nederlandse Stnjdkrach- Ja. maar zulke mensen worden dik- pr mnmie zon vrcscihk verdriet mee wijls opdringerig, juffie" „Zijn soort niet, mevrouw. Die geven meer om boeken dan mensen. Neen, maakt U zich maar niet ongerust". „Maar Robbie? Maakt hij Robbie niet nerveus?" „Wel nee, de kleine man weet niet eens dat hij daar zit, om zo te zeggen", stelde Ans haar gerust. En dan, al haar moed verzamelend, liet ze er op volgen: „Ik wou dat hij het maar wel wist. Ik bedoel, dat hij wat meer notitie nam van zijn omgeving. Het is net alsof alles buiten hem omgaat. Ziet U, ik vraag me wel eens af of hij altijd zo is geweest of dat ik er de schuld er moesje zo'n vreseiyk verdriet mee ten, klankbeeld. 21.15 Lichte grammo- ,Het is niet waar. Mammie heeft geen foonmuziek. 21.25 Militaire orkesten, ander jongetje. Mammie wil geen ander 21.55 De betrekkingen tussen Neder- jongetje dan Au!" „Och, myn kleine harteschat, heeft moesje je pijn gedaan? Domme, domme moesje. Dat komt van die lelyke ondeu gende broche. Ooch hij heeft je lieve, kleine snuitje helemaal geschramd", croonde mevrouw Emilie verschrikt. „Wacht eens, hier is een lekker stukje chocola voor de schrik. Kijk eens, de chocola, die Robbie zo lekker vindt, cho cola met nootjes". (Wordt vervolgd) land en Latijns Amerika, lezing. 22.10 Lichte instrumentale trio's met zang soliste. 22,30 Nieuws. 22.40 Avondover denking. 22.50 Tango-rumba-orkest en zangsolisten. 23.15 Boekbespreking. 23.25 Licht orkest. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Comedy Caper. 19.45 Open baar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij. 20.30 Lino in de knel, speelfilm. 21.50 The Horizontaal: 1. hofmakerij; 3. onlangs 6. behoeftig; 8. kom; 10. gemeerd; 12. zangstem; 13. lantaarnplaatje; 15. bo veneind; 17. aanstaande; 18. schoon heid; 20. reeks; 21. prik; 22. derde let ter Gr. alfabet; 23. aanvang studenten lied; 24. insect; 26. Amerika; 27. optel ling; 29. kloosterzuster; 30. Am. lucht vaart maatschappij; 31. sterke drank; 33. timmergereedschap; 34. streep; 36. medicijn; 37. stad aan Middell. Zee Vertikaal: 1. verwaand iemand; 2. aan hef brief; 3. zonnegod; 4. open bosplek; 5. visje; 7. dof; 8. geestelijke; 9. aanw. voornaamwoord; 11. gewoon; 12. grond slag; 13. dek; 14 wier; 16. nachtgewaad 18 snavel: 19 bij; 25 listig dier; 28. rul 30. richtingwijzer; 32. hooiberg; 33. wa terdier; 35. onmiddellijk; 36. oneindig getal De oplossing van de vorige puzzel luidt: Kp viiuno MARIEKERX 26 v Port Sa.d r. R'dam MELISXERK 26 te X winemur.de MERSEYLLOYD 2? v Manilla n. Yokohama MIJDRECHT 26 120 m rr 3:!b30 NEDER RHONE 26 te Antwerpen PRINSES IRENE 26 v Havre n. New York. HOOG EN LAAG WATER 30 juni Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge DE BOMEN voor het raam verhinderen het licht naar binnen te schuiven. De kamer is in halfduister gedompeld. ,,Het is hier heerlijk rustig", zegt Rien Domi nicus. Wemeldinge op een zonnige mid dag. Rien Dominicus zit thuis in zijn be schaduwde kamer en werkt aan zijn poppen, zijn collega's, zijn wandlappen. „Ik ben modetekenaar en kostuumont werper", zegt hij. Voorzichtig steekt hij de naald in een van zijn poppen, beves tigt een fonkelende steen aan een kleu rige lap". „Maar dit is mijn vrije werk en dat vind ik toch wel het fijnste". (Advertentie) BETERE PRESTATIES IN DE SPORT Elke sportman kan nu zijn uithou dingsvermogen vergroten. Met Condito, het verantwoorde antl- vermoeidheidstablet. En met Medicon, het verbeterde drulvensuikertablet als energie bron. Voorkomt dorstl Medica- Sport produkten: In apo theken en drogisterijen. Geslaagde herdenking AANDACHT VOOR 1 J. H. VAN DALE Het eeuwfeest vim de rederijkerskamer „De Oranjehloem" in SI ui* K een groot succes geworden. Zaterdagsmiddag* was en speciale herdenklngszlttlng in de Condito: 24 stuks f 3,60,144 stuks f 17,- Medicon: 8 stuks f 0,75,48 stuks f 3,60 Vraag gratis folder bij Medica N.V. 's-Hertogenbosch GOES WIL GROND VAN 's-HEER-ABTSKERKE In de nadere uiteenzetting, die b. en w. van Goes de raad geven over de herin deling voor zover het Goes betreft, merkt het college op, dat een uitbrei ding in zuidelijke richting noodzakehjk is om voldoende gronden voorhanden te hebben met het oog op de recreatiemo gelijkheden. Het college meent, dat voor dit doel het grondgebied van 's-Heer- Abtskerke aan Goes dient te worden toegevoegd. Het gaat dus niet om het grondgebied van 's-Heer-Arendskerke, zoals in ons nummer van zaterdag naar aanleiding van de nadere uiteenzetting van b. en w. van Goes stond. I KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Beverwijk: Th. van Sprang te Wilp; te Sloten (Fr.): M J. Pol te Kollum; te Surhuisterveen: J. W. ten Cate te Eenrum; te Delft: (vac. C. A. van Harten): W. A. B. Hagen te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Putten: Chr. J. P. Lam, zend. predikant, wonende te Hilversum; naar Workum: M Leun te Kolderveen. Bedankt voor Muiden: W. Kalkman te Willige-Langerak. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-W (vac. J. Wiersema): J. Vegh te Boechout (België). Bedankt voor Rotterdam-Z, (vac. H. Dijkstra): J. H. de Boer te Leiden. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Aangenomen naar Zevenbergen: M. Heemskerk, kand. te Leiden, die be dankte voor: Noord-Bergum, Ruiner- wold-Tweede Exloërmond. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te Enschedé: J. Lange te Assen-Mensingerweer. GEREF. KERKEN Beroepen te Aardenburg-Breskens: M. V. J. de Craene te Baarland. Zeeuw landelijk voorzitter A.N.B. Met een redevoering op de bondsraad vergadering van de Algemene Neder landse Bouwbedrijfsbond te Utrecht heeft de heer A. Buys zaterdagmor gen officieel het voorzitterschap van deze bond overgenomen van de heer C. Brandsma. De heer A. Buys (40) is geboortig uit Arnemuiden. Van 1949 tot 1954 was hij woonachtig in Vlissingen, waar hij aanvankelijk werkzaam was als tim merman, waarna hij werd benoemd als bezoldigd bestuurder van de af deling Vlissingen. In die periode was hij tevens enige tijd lid van de Vlis- singse gemeenteraad voor de P.v.d.A. In 1954 volgde zijn benoeming als voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Alg. Ned. Bouwbedrijfs Bond. Deze functie heeft h:j vervuld tot no vember 1962. toen hg werd benoemd als bondsbestuurder. raadszaal. onder leiding van de heer O. J. van Oorschot. Burgemeester P. I". van Hoetegem sprak «Is gastheer eerst een openingswoord. Dr. P. 4. Meertena uit Amsterdam, wetenschappelijk amb tenaar aan het koninklijk Instituut der wetenschappen, sprak over de plaats van 4. II. van Dale oprichter van d«- .Oraniebloem" en samensteller van het bekende woordenboek der Nederlandse taal In de tyd, waarin hg leefde. „Van Dale was een typisch represen tant van zyn tyd". aldus dr. Meertens. HIJ vervolgde met een opsomming van de feiten, waardoor Van Dale zich ge durende zijn kortstondig leven verdien stelijk heeft gemaakt. Aundacht be steedde hij verder aan de positie van de streek in het Koninkrijk der Nederlan den in een tyd, dat het Isolement heel wat zwaarder woog dan tegenwoordig. „Zijn w<rk a.-.n het woordenboek heeft deze Sluizen^ - niet alleen een figuur van plaatselijk belang ge maakt". aldus spreker, „maar £én ■an nationale bet' kenls". Hij b^han- A. BUYS, geboortig uit Arnemuiden de oprichting van de rederijkers kamer In 1864. De heer Karei de Clcrcq uit Sint-An- dries België 1. assistent aan de rijks universiteit te Gent, sprak over „Cul turele Noord-Zuld-verhoudlngen vóór honderd Jaar". Tydens de daaropvolgende receptie werden felicitaties aangeboden door be vriende organisaties, waarvan er vele bloemen hadden gestuurd. Hier spraken onder meer mevrouw E. J. van den Broecke-dc Man uit Aardenburg. jury lid tijdens vele concoursen, de heer A. A. Hoolhorst, bestuurslid van de Heem kundige Kring West-Zeeuw*': b-Vlaan deren. de hert-n P. Hoste uit Groede en A. de Koning uit Oostburg. namens be vriende toneelverenigingen, de heer A. van der Hoek uit Groede. namens de de partementen Groede-Breskens en Sluis- Aardenburg en J. P. J. Wpge namens de stichting Rozenoord. waar leder jaar de rederijkers hun nieuwe stuk komen spelen. De heer A. Betyitervelilt bood namen* het herdenklngseomité het Hand woordenboek der Nederlandse taal aan de bestuursleden van de rederij kerskamer aan. Dit boek. door de uitgever ter beschikking gesteld, be vatte een speciaal voor deze herden king gedrukte opdracht. In de avonduren verzorgde het reizend Zeeuws Volkstoneel op de Markt een openluchtspel. Gebracht werd „De ge croonde Leersse" door Michlel de Swaen. Regisseur Louis Lockefeer uit Hulst en zijn medewerkers brachten een boeiende vertolking van dit stuk waar bij vooral ook de voortreffelijk verzorg de decors en de verlichting bijdroegen tot het scheppen van een bijzondere sfeer. Voorzitter W. Blaeke van de rederijkers bracht in dc middaguren dank aan alle medewerkers en 's avonds werd in „Lamminsvliet" ook aan de hoofdrol spelers en het bestuur van het R.Z.V.T. een zelfde Van Dale aangeboden, als 's middags de bestuursleden van de re derijkerskamer ontvingen. Even puzzelen I_Jij wil graag kostuumontwerper voor ballet of toneel worden. „Dat is eigen lijk mijn terrein". De voorbeelden daarvan liggen in zijn kamer. Met driftige vingers rukt hij bladen papier uit de mappen. „Hier, examenwerk. En dit, een kostuum voor een stuk van Brecht". Het papier rijgt aaneen tot een eindeloze reeks. De vrouwen, de mannen, gehuld in kostbare gewaden dwarrelen over de tafel, schuiven over de grond. „Fijn werk", zegt Rien Do minicus. achter zijn poppen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9