UNIEK WEEKEINDE VOOR DE NEDERLANDSE WIELERSPORT w Jan Janssen en Nijdam wonnen ieder etappe NMita Jim Richards deed zijn woord gestand en won Scheldebekerzwemraee Sporttoto „Holland festival" in Tour de France NEDERLANDERS VERDIENDEN f 24.000 72e üt WERELDTITEL DAMMEN Michiel de Pooter snelste leeuw MAANDAG 29 JUNI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Iïet eerste weekeinde van de Tour de France heeft een overweldigend succes opgeleverd voor de Nederlandse wielersport. Twee etappe overwinningen (Henk Nijdam zegevierde zaterdag na een solo in de laatste drie kilometer in Begancon, waarna Jan Janssen zondag in de badplaats Thonon les Bains voor de tweede Nederlandse zege zorgde) waren uniek voor ons land. Maar het Nederlandse weekeinde kreeg nog meer gestalte doordat zaterdag Jo de Haan en Jan Jans sen beslag legden op de ereplaatsen na Nijdam en de Televizieren het ploegenkiassement wonnen. Bovendien heroverde Janssen door zijn spurtzege in het broeiendhete Thonon de groene trui, die hij op de vierde dag aan Rudi Altig had moeten afstaan. Nog nooit gelukte het Nederlandse wielrenners in de Tour de France in zulk een kort tijdsbestek zoveel glorie te bewerkstelligen. Er waren natuurlijk ook tegenslagen, maar die wogen niet op tegen de gro te vreugde in het Nederlandse kamp. De Televizieren verloren zaterdag Cees van Espen, die al enkele dagen last had van een lichte zonnesteek en zondag overschreden drie leden van de ploeg van Pellenaars André van Aert, Fons Steuten en Jacques van der Klundert met nog elf anderen met een achterstand van 32 minuten ver de tijdlimiet en werden uit de strijd genomen. Getekend door de afmattende rit, maar onder het vuil zwakjes glim lachend strompelde Jan Janssen van drijfnatte spons werd de 24-jarige Janssen, die op de dag af een jaar geleden eveneens in de zevende etap pe van de tour de lauweren van de winnaar had geoogst, opgekalefaterd voor het ereceremonieel op het podi um. Janssen stond daar geflankeerd door twee lieftallige inwoonsters van de badplaats aan het meer van Ge- nève, naar de menigte te wuiven. Hij wist dat hy had gewonnen maar was nog te vermoeid om in volle besef de hulde in ontvangst te nemen. Even was er tijd voor een gesprek, even maar want Janssen verlangde naar een verfrissend bad. „Ik had weer, evenals in Metz het wiel van Bocklandt geko zen. Maar wat wachtte die Belg lang met zijn spurt. Heb je gezien hoe ik in de laatste honderd meter plotseling naar links zwenkte? Helemaal buitenom de groep ben ik naar voren gekomen. Man wat zal Cora (mijn vrouw) blij zijn, die is dinsdag jarig". In de auto van De Muer voegde hij er nog aan toe: „Het was een zware rit, maar ik ben goed op de cols meegekomen. Natuurlijk hoopte ik op de overwinning toen ik als één der laatsten naar de kop sprong. Is het niet geweldig?" Weg was Janssen. Nog nooit groter geweest. Dit hadden de N eder- landers in de volgerskaravaan nog nooit meegemaakt. Drie landgenoten op de eerste drie plaatsen op de wielerbaan in Besancon. Het was haast niet te gelo ven. Er was feest in de Nederlandse ko lonie. Renners en journalisten vielen elkaar om de hals op deze grote dag voor de nationale wielersport, de glun derende Kees Pellenaars vergat zelfs de krachttermen, waarmee hy normaal elk gesprek pleegt, te larderen. Het middelpunt van het „Holland festival" was natuurlijk de breed lachende Henk Nijdam, de glorieuze overwinnaar van de zesde etappe, die wel 30 meter voor de eindstreep Nijdam, die in de rit naar Freiburg was gespaard, moest dan de genadestoot toe brengen. De jongens hebben zich voor treffelijk aan de opdracht gehouden. Zij reden voortdurend in de voorste linies en hielpen mee om de speldeprikken aan de Rafa's uit de delen, Om beurten trok ken zij er op uit met anderen In speelse demarrages, Steuten, Nijdam, zelf een keer hij kreeg Geldermans mee, Van Dongen, Jo de Haan en Van der Klun- recht op de fiets was gaan zitten, een weelde, die de naar Klundert ge- emigreerde Groninger zich had kun nen permitteren. „Fijn voor mijn vrouw en natuurlijk ook voor de jongens". De anders zo zwijg zame Nijdam straalde zijn vreugde naar alle kanten uit. „Mijn vrouw Lidy is vandaag jarig. Ik ga haar straks opbel len, Wat een cadeau". De overgelukkige winnaar sprong van de hak op de tak. „Alle jongens hebben meegewerkt aan de overwinning. Ze zijn reusachtig. De meeste angst had ik voor Seis, maar die is door Jo de Haan in bedwang ge houden. Geweldig zoals die Jo fietst". Nijdam moest op het erepodium samen met Rudy Altig en twee mooie meisjes in schilderachtige kledij. Er was geen spoortje van ontroering te bekennen in de helderblauwe ogen van de tweevou dige ex-wereldkampioen der achtervol gers. Maar hij genoot ten volle van al die drukte, zijn eerste triomf als profes sional in een wegwedstrijd. Voordat Nij dam, die door zijn eenvoud en doorzet tingsvermogen de bewondering van het internationale wielerlegertje heeft ge wekt, aan zijn ereronde kon beginnen, moest hij eerst nog zijn verhaal voor de microfoon van Leo Pagano vertellen en maakte van deze gelegenheid gebruik om meteen zijn vrotJ dag te feliciteren. Nijdam mocht gaan Het spel was door de Televizieren uit stekend gespeeld. De slimme Pellenaars had wel begrepen dat de mannen van Anquetil de winstgevende gele trui van Altig niet zomaar prijs zouden geven en in zijn strategie heeft hij deze weten schap betrokken. De Televizieren had den de opdracht voortdurend aan te val len om daardoor de Rafaels te vermod dert dwongen de Rafa's tot grote waak zaamheid. Maar die bleven baas in eigen huis tot de laatste drie kilometer. Daar voor had Bahamontes nog tweemaal ge probeerd te ontsnappen, maar ook de Spanjaard kreeg geen toestemming van de meute. Tóen kwam het grote moment voor om als ware het een achtervol gingsrace de kloof naar de zege in zijn eentje te overbruggen. Zijn ster ke demarrage bleef onbeantwoord en toen hij eenmaal een goede 100 meter voorsprong had maalden zijn benen door. Op de wielerbaan van Besan- qon was men voorbereid op een bin nenkomst van de eenzame Nederlan der, maar uiteraard hoopten de Fransen op de tribunes op een won der en een zege van een landsman. Teleurstelling en bewondering vermeng den zich toen Nijdam toch als eerste de baan opreed. Het pleit was beslecht. De bonkige Nederlander was te ver voor om nog ingehaald te kunnen worden en de elf seconden winst waren in de allerlaatste ronde voor de bevrijdende eindstreep een comfortabele fauteuil. Nederland had gezegevierd. Weer moesten de coureurs zondag met autobussen naar de startplaats worden gebracht, ditmaal zo'n 80 kilometer van Besangon verwijderd. Champagnole, midden in de Jura gelegen, zag de ka ravaan vertrekken, die, geteisterd door de hete zonnestralen, weinig activiteit ontplooiden. Pas na 60 kilometer bij het begin van de klim naar de top van de Col de Lacet de Septmoncel, kwam er enige tekening in de strijd. In de achter hoede wel te verstaan. Bij de tientallen coureurs, die afgemat hier het contact met de hoofdmacht verloren, waren Van der Klundert, Van Aert, Steuten en Van Dongen. Op de top kwam Adorni als eerste door, gevolgd door het peloton, dat nog zo'n zeventig renners omvatte. Van een afdaling was vrijwel geen spra ke. Door het hoogland bereikte men de tweede klim naar de Col de la Faucille, ïeens geklassificeerd in de derde ca tegorie. Henk Nijdam van de P ellenaar s- ploeg gaat als eerste over de eind streep na de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Freiburg naar Besangon, De successenreeks van zaterdag heeft de Televizierploeg het lieve sommetje van bijna 6500 francs (ongeveer ƒ4.750,opgeleverd. De eerste plaats van Nijdam (2000 francs) en de premie voor de intelligentste actie 1500 francs) brachten het meest op, maar ook de overwinning in het dagploegenklassement 1000 francs) en de tweede plaats van De Haan (1000 francs) werden goed gehonoreerd. Bovendien kreeg Nijdam de premie van 500 francs voor de renner, die de meeste plaatsen steeg in het al gemeen klassement, Dit alles betreft echter slechts de verdiensten uit de tourpot. Daarbij komt een bedrag van on geveer ƒ6500 (gelijk aan het to taal aan prijzen in francs) van de Nederlandse industrie, alsmede de premies van 5000 voor de etappe-overwinning en die in het ploegenkiassement. Met de steun van de supportersclub meegere kend, heeft de Televizierploeg za terdag het enorme bedrag van bijna 24.000 verdiend. Geen wonder, dat de buitenlanders dat kunnen wij in één dag nooit halen zonder uitzondering ja loers waren op de Nederlanders. Hier passeerde de Spanjaard Jime nez als eerste de top, weer gevolgd door de rest van de hoofdmacht, waarbij zich Nijdam, Danien, Wou ters, Haast en De Haan bevonden. Op 4 minuten volgde een groep met Piet van Est, op 5.15 een met Dongen en Steuten op 8.30 een achterblijvers met Van Aert en Van der Klundert. Op de snelle afdaling van de Col de la Faucille raakten deze kerels,van wie Steuten, zater dag pynlyk aan de linkerknie en arm gewond door een val, helemaal in de achterhoede belandde, steeds verder achter. Na de afdaling, waarbij de karavaan voortdurend de Zwitsers-Franse grens overschreed, volgden talloze ontsnappin gen. Enige malen was daarbij Jo de Roo betrokken. Hij moest echter wachten tot na 160 kilometer de Brit Denson de be slissende vlucht forceerde. Groepjes ren ners sprongen achter Denson aan, tot zich uiteindelijk een vluchtgroep van 19 man had geformeerd met Geldermans, De Roo en Janssen, die als een der laat sten het gat had overbrugd. Voor De Roo en Geldermans eindigde de vlucht toen Geminiani, bevreesd voor de positie van Anquetil -Poulidor zat echter voorin de Nederlanders, Lebaube en Stablinsky terugcommandeerde om de positie van de kopman te verdedigen. De vijftien overblijvenden waren echter Alwéér: Locomotief vooraan! I ^.s-söS de winnende fiets! i Gemonteerd met Vredestein-banden. 1, Henk Nijdam 2. Jo de Haan. 1 Licht lopende Locomotief- rijwielen voor sport, toerisme en dadelijks gebruik niet meer in te halen en toen kwam dan het grote moment van Janssen, die door zijn zege de achterstand op geletruidra- gèr Altig tot 2.58 seconden verkleinde. RONOEv FRANKR8eefc 248km-29juhT |a«a Vrijdag werd in Merano het toernooi jom het wereldkampioenschap dammen j voortgezet. De uitslagen waren |10e ronde: Saletnik (It.)-Reimann (Tsj. SI.) 2-0; Baby Sy Senegal)-Fan.'*Th (It.) 1-1; Bajolle (Fr)-Sanirdad (Sur.) 1-1; Verpoest (Belg.)-Hlsard (Fr.) 1-1; Tsjegolev (Rusl.)-Koeperrnan (Rusl.) 1-1; Bom (Ned.)-van Dijk (Ned.) 1-1; bs (Austr.)-Cazemier (Zwits.) 1-1: Saint Fort Haiti-Deslauriers (Ca nada) 0-2. 11e ronde: Tsjegolev-Bajolle 1-1; Bom (Ned.)-Baby Sy f Senegal) 1-1; Lan- grass-Saletnik 0-2; Saint Fort-Agliardi 2-0; Deslauriers-Reimann 2-0; Caze- mier-Fanelli. 2-0; Van Dijk-Sanirsad 2-0; Koeperman-Hisard 2-0. De uitslagen van de partijen uit de elfde ronde van het wereldkampioen schap dammen in Merano luiden: Hi- sard (Fr.)Van Dijk (Ned.) 11, Sa- nirsad (Sur.)Cazemier (Zwits.) 11 Fanelli (It.)Deslauriers (Can.) 02 Reimann (Tsj. SI.)Saint Fort (Hai ti) 02, Angliardi (Mon.)Langrass (Austra.) 02, Saletnik (It.)Bom (Ned.) 11, Baba S.v (Sen.)Tsjego lev (Rusl.) 11, Bajolle (Fr.)Ver poest (Belg.) 02. De stand luidt nu: 1. Tsjegolev 1220. punten, 2 Koeperman 1116, 3 Bom 1216, 4 Baba Sy 1115, 5 Hisard 1215, 6 Deslauriers 1115, 7 Van Dijk 1113, 8 Saletnik 11—12, 9-Saint Fort 1112, 10 Verpoest (Bel.) 11 12, 11. Sanirsad 12—12, 12 Bajolle 11 10, 13 Cazemier 113, 14 Fanelli 11 —7, 15 Langrass 12—7, 16 Agliardi 11 3, 17. Reimann 110. Keurig in hei gelid lagen zaterdag middag in de Wetter schelde voor de Zeeuws-Vlaamne kust dichtbij Breskens twintig sloepen achter een sleepboot. Stuk voor stuk xvaren deze sloepen de startplaatsen voor de deelnemers aan de 2le Schelde- bekerzwemicedstrijd, die begunstigd werd door prach tig weer. (Luchtfoto Slagboom en Peelers) DE 24-JARIGE JIMMY RICHARDS, die ondanks zijn Engelsklin- kende namen een rasechte Amsterdammer is, heeft zijn wat over moedige woorden toch gestand gedaan. Twee jaar geleden zei hij zonder blikken of blozen: „Als je eenmaal de Scheldebekerzwemwed strijd gezwommen hebt, kun je die race de tweede keer winnen".... En al was Jimmy op dat moment zojuist tweede geworden in de Schelde race 1962 achter de Bredanaar Hans van Hemert, toch gaven de orga nisatoren hem toen niet onmiddellijk gelijk. Zij kenden immers beter dan wie ook de moeilijkheden van deze race van Zeeuwsch-Vlaande- ren naar Vlissingen. „Ik ken de stromingen nu", voegde de Am sterdammer er nog aan toe, maar ook dat overtuigde niemand ten volle. Maar zaterdagmiddag overtuigde hij een ieder wél: hij won die middag namelijk de 21ste internationale Scheldebekerzwemwedstrijd. En daarmee maakte hij zijn woorden waar, want vorig jaar was hij niet present geweest, verscheen nu dus voor de tweedemaal op het toneel en was sneller dan de negentien overige deelnemers. Ditmaal was hij ook sneller dan Hans van Hemert, die nu met een derde plaats tevreden moest zijn. Jimmy Richards maakte ook een (voor lopig?) einde aan de „heerschappij" van de vrouw in deze zwemrace. Want men weet het: vorig jaar was de ranke Ju dith de Nijs zelfs alle manlijke rivalen te snel af. Zij maakte toen zelfs een snellere tijd (1.01.34.6) dan Richards nu 1.03.43.9. Ditmaal moest Judith verstek laten gaan: zjj traint en strijdt in Ame rika en het zal niemand verbazen als zij straks in profwedstrijden gaat uitkomen om zeer aanlokkelijke geldprijzen te verdienen. Zaterdagmidag kwam de eer ste vrouw pas op de negende plaats: het 18-jarige Britse meisje Elly Clay, overigens ook niet de eerste de beste, want zij is lange afstandskampioene van Groot-Brittannië en traint momenteel druk voor een race over het Kanaal. Behalve van instanties als het Neder lands en Belgisch loodswezen, «1e ge meente, de padvinderij, de zeevaart school en de marine kreeg het orga niserend comité deze middag ook voortreffelijke medewerking van het weer: een opvallend vlakke Schelde schitterde in de zon en de meest op merkelijke golfslagen kwamen nog van de loodsboten, de vissersvaartui gen. de marineschepen en een enkele speedboot, die als een armada rond de zwemsters en zwemmers cirkel den. Alleen de vloedstroom wilde een aan slag plegen op de perfecte organisatie: de stroming zette namelijk veel langer door dan verwacht en om drie uur de officiële starttijd kon er van starten nog geen sprake zijn. Vijfentwin tig minuten nog moest het ongeduld van de deelnemers op de proef worden ge steld, maar toen priemde dan ook de lichtkogel flitsend door de lucht en sprongen de twintig zwemsters en zwemmers uit de twintig volgsloepen. Voor Richards was het een succesvol weekeinde, want zaterdag was hij achter Tino Jansen tweede geworden in een zes kilometerwedstrijd op de Lek bij Culem- borg.' Onder meer in aanwezigheid van burgemeester mr. B. Kolff reikte ir. J. H. Mulock Houwer, voorzitter van het organiserend comité, met een geestig speechje de prijzen uit en sprak bovendien hartelijke dankwoor den aan het adres van de vele hel pers. Uitslagen De uitslag luidt: 1. Jim Richards, de Dolfijn. Amsterdam, 1 uur 3 minuten 43.9 seconde; 2. Jan van Scheijndel, S. N.A., Den Haag, 1.04.07; 3. Hans van Hemert. Surea. Breda, 1.04.49; 4. Peter Hatfield, Bl.D.S.A, Middlesborough, Engeland, 1.04.50; 5. R. Gruppelaar, Njord Haarlem, 1.05.10; 6. Bob Walter, D.J.K., Amsterdam, 1.05.23; 7. Jaap Bood, D.W.R., Haarlem, 1.08.59; 8. Bert Huizenga, HP.C., Heemstede, 1.09.13; 9. Elly Cray. B.L.D.S.A., Middlesbo rough, Engeland, 1.12.33; 10. Marjorie Breuker, Surea, Breda, 1.15.11; 11. Elie- sa Remer, H.P.C., Heemstede, 1.15.20; 12. Michiel de Pooter, De Schelde, Ter- neuzen. 1.17.29; 13. Marie van Gorp. Su rea, Breda, 1.18.02; 14. B. Volwerk, Luc- tor et Emergo, Middelburg, 1.19.52; 15. Alfons Schagt, De Ijsberen, Antwerpen, 1.22.42; 16. E. Bellerby, B.L.D.S.A.. Middlesborough, Engeland, 1.22.43; 17. Henk Rookhuizen, Njord, Haarlem- 1.23.17; 18. Leo de Kok. De Krabben, Bergen op Zoom, 1.23.54; 19. mej. M, Kingmans, Luetor et Emergo, Middel burg, 1.28.10; 20. Rob Breevoort, de Dol fijn, Amstredam, 1.29.39. Zaterdagvoetbal om de K.N.V.B.-beker In hel zaterdagvoetbal om d<- K.N.V.B.- beker voor de aftleling Zeeland hebben de Zeeuwse club» zaterdag allen een winst in de wacht gesleept. In het afde lingsprogramma om de zondagbeker be haalde Zierik/ee II het afdelingskampl- oenMchap. Rillandia won met 2—0 van N.S.V.V. een vierdeklasser uit Nurnansdorp in district west. Bevelanders 1 won in de wijl Kapelle I met 60 zegevierde op Hoek I. Zierikzee n behaalde in de finale om de zondagbeker een Z—2-overwinning op Breskens II en werd daarmee kampioen. ChêvremontCVV X Quick '20WW VlissingenParmerst. CWChêvremont x WWQuick '20 Parmerst.Wissingen X DWSBeeringen X BeerschotEnschede X NAC—FC Luik X HertliaLausanne X Ch. de FondsEintr Br X GrennelienKaisersl. X Saarbr.Young B. X BolognaSchalke '04 W'ïen SCVorwarts B Nog vxtt wankel, rnaar triomfante lijk lachend loopt Jim RichanLs over het Vlissingse badstrand. Hij heeft zojuist de zware Scheldebekerzwem wedstrijd gev;onnen. De bloemtm zijn voor hem. (Foto P.Z.C Aanvankelijk was het bijzonder moeilijk een juiste stand van zaken op te ma ken, want vrijwel onmiddellijk na de start waaierde het „peloton" tot een breed front uiteen. Jimmy Richards en de Hagenaar Jan van Scheijndel, die la ter inderdaad de grote „voor"vechters zouden worden, wensten nauwelijks re kening te houden met de stroom en waagden een recht-toe-recht-aan-over- steek. Zij oriënteerden zich op het hoog- oprijzende hotel van Britannia. Daaren tegen voelden Hans van Hemert en de Engelsman Peter Hatfield minder voor zoveel risico, zij koersten meer naar rechts om niet het gevaar te lopen aan het eind van de race door de ebstroom te worden afgedreven. Onmiddellijk achter hen kozen het Bre dase meisje Van Gorp, de Amsterdam mer Bob Walter en de Haarlemmer Gruppelaar positie. „Halfkoers" bleek de Haarlemmer Bood sterk te zijn opge komen en gaven de deskundigen Hans van Hemert toch nog wel een goede kans, want het was duidelijk, dat hij te- gen het eind inderdaad het meest var de ebstroom zou profiteren. Maar Jïmm.v Richards trok zich van geen stroom iets aan. Met een monoto ne slag roffelde hij door het kalme wa ter en langzaam maar zeker werd het duidelijk, dat Jan van Scheijndel terrein moest prijsgeven. Ten slotte werd het ook duidelijk, dat de kleine omweg om van de stroom te profiteren Hans van Hemert niet voldoende voordeel oplever- «len en zo ging Richards ten slotte nog onbedreigd als winnaar door de finish. Van Scheijndel verdedigde met succes zijn tweede plaats en Hans van Hemert ging welgeteld één seconde eerder door de finish dan Hatfield. Michiel de Poo ter (twaalfde) was de snelste Zeeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3