,Kozakkencircus' kwam naar Zeeland Zeeland uitzichtloos Telefoon-misère in Boeiend kijkspel in Axel en Sluis Roosendalers ernstig gewond bij botsing viaduct Kloetinge Deel W.-Europees kampioenschap zeevissen op Oosterschelde Ontvangst door gemeentebestuur ALMANAK Amadeus-kwartet in Middelburg ELF GEWONDEN BIJ AANRIJDING RUIM 700 DEELNEMERS IN AXEL BIJ WANDELTOCHTEN RODE KRUIS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 JUNI 1964 Axel heeft zaterdagmiddag en -avond als eerste plaats in Zee land kennis kunnen maken met baron Nicolai Osteletzky's Dji- guiten kozakken", een 25 man en 15 paarden sterk „kozakken- circus", dat in een ruim ander half uur durende voorstelling halsbrekende toeren afwisselt met knap showwerk. De kozak ken maken onder auspiciën van Charles Aerts' theaterproduk- ties momenteel een tournee door Nederland. In Zeeland bezoeken zij behalve Axel ook Sluis, ter wijl er voor vandaag maan dag nog een optreden in 's- Heerenhoek op het programma staat. De programmanummers, die de in „nationaal" kozakkenkostuum ge hulde Don Djig-uitenkozakken in snel tempo uitvoeren, dragen welluidende Russische namen, als „Wertuschka", „Wolotsehenije" en „Bolschaya Pyra- mida". Dit laatste is het hoogtepunt van de voorstelling: een menselijke pyramide op een rij galopperende paarden. Een gedeelte van de stunts is afgeleid van de „Djigitovka", de militaire oefeningen, die de Russische legerkozakken onder de knie moes ten hebben om succesvol in de step pen te kunnen opereren. De behen digheid en de moed die daarbij komt kijken leveren voor de toeschouwer een sensationeel, spectaculair en vaak ook humoristisch kijkspel op. Dit al les wordt nog afgewisseld met zang en balalaikamuziek. De Nederlandse tournee van de Don Djiguiten kozakken volgde op een tournee door Amerika en een film optreden op de Canarische Eilanden. Geheel volgens kozakkentraditie brengen zij de nacht door in tenten bjj de paarden. De meesten van hen zijn van Slavische afkomst. De leider van de groep, baron Nicolai Osteletz- ky, bezocht reeds voor de oorlog met zijn kozakken Zeeuwse plaatsen, waaronder ook Axel. De leeftijd van de paarden, die pas na een intensieve training voor het „showwerk" ge schikt zijn, varieert van 6 tot 16 jaar. Om het voortbestaan van de groep te waarborgen zijn er voortdurend Saarden en ruiters in opleiding. Zowel et optreden in Axel als dat in Sluis trok duizenden bezoekers. Vooral de avondvoorstelling in Axel werd bij zonder druk bezocht. (Foto P.Z.C.) By een autobotsing nabjj het viaduct op rijksweg 58 bij Kloetinge zijn zaterdag morgen omstreeks zeven uur de 34- ja rige Roosendaalse koopman C. S. en de naast hem gezeten, eveneens oit Roo sendaal afkomstige mejuffrouw L. H. ernstig gewond geraakt. Beiden moes ten naar het Goese ziekenhuis St. Joan na worden overgebracht. Mej. H. was gisteravond nog buiten bewustzijn. Dok ter T. F. v. d. Werff nit Goes verleen de medische assistentie. De personen auto van de Roosendalers en een door W. A. uit Breskens bestuurde vracht auto kwamen door thans nog onopge helderde oorzaak met elkaar in botsing. De door S. bestuurde nagenoeg nieuwe personenauto werd bij de botsing aan een zijde opengereten. Het zwaar be schadigde voertuig moest worden weg gesleept. De vrachtauto kwam uit de richting Kapelle. De auto van de Roo sendalers reed in tegenovergestelde rich ting. Het verkeer ondervond vertraging door het openscheuren van de brand stoftank van de vrachtauto. Een grote plas dieselolie markeerde de plaats van het ongeval. De postcommandant der rijkspolitie te Kloetinge verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met hem in verbin ding te stellen via telefoonnummer 011007223 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. Yerseke was centrale punt Advertentie Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speting voor de doe-het-zetver Er is zondag op de Oosterschelde druk gehengeld voor het Westeuropese kampioenschap bootvissen op zee. Meer dan honderd hengelsportlief hebbers, vooral uit België, maar ook uit Frankrijk, Duitsland, En geland en Nederland bonden er de strijd aan in de tweede ronde voor de Westeuropese zeehengeltitel. Veertien Yersekse kotters met hengelaars zwermden uit naar vol gens de schippers visrijke plekjes op de Oosterschelde. 's Morgens tegen half negen gingen de scheep jes van start, bijna zes uur later verschenen ze weer in de haven van Yerseke. In hotel „De Oester- beurs" werd uitgemaakt welke twintig deelnemers zich voor de fi nale van deze internationale hen- gelwedstrijd in Engeland plaatsten. Yerseke was zaterdag en zondag het centrale punt voor de hengelaars, die aan dit onderdeel van het West europese kampioenschap deelna men. De Brusselse club „Centrale Mer", die deze ronde van het kam pioenschap organiseerde, ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan had het evenement in Yerseke en de Oosterschelde gesitueerd. De eerste ronde werd in Boulogne ge houden en de derde voorwedstrijd krijgt binnenkort in Engeland zijn beslag. Daar wordt ook de finale gehouden, waarin de twintig best geklasseerde vissers uit elke ronde elkaar de hengeleer zullen betwis ten. De „Zeeuwse ronde" in dit Westeuro pese hengelfestijn bracht dit week end heel wat sportvissersdrukte in Yerseke. Niet alleen voor de schip pers, die met de deelnemers de Oosterschelde opkoersten, ook voor het gemeentebestuur: zaterdag avond namelijk boden burgemees ter en wethouders de besturen van de deelnemende verenigingen en de organisatoren een ontvangst aan in de raadzaal. En daar toonde bur gemeester A. C. Willemsen zich bij zonder verheugd over deze „vis sersinvasie" met een internatio naal karakter. Z-eeuwse Geld Onze radio- en t.v.-redacteur schreef zaterdag over de jubile rende Malandoleider Arie Maas land: „Rijk, maar een prettige ke rel." Ja-ja, als men tot welstand komt ligt de nurks in ons op de loer. De consequentie van een ac ceptabele bankrekening is een on- prettig mens. Dat gaat natuurlijk niet op. Er zijn er heel wat eenvoudig, o-zo eenvoudig gebleven. In de omge ving van Middelburg heeft bij voorbeeld, decennia geleden, een man gewoond, die voor het ont steken van zijn sigaren gebruik maakte van briefjes van vijfen twintig gulden. Desondanks was het. een hartelijke kerel, die het niet in z'n hoofd haalde om dit in het openbaar te doen. Dat het tóch. uitlekte kwam doordat de werkster resten van de geeltjes in de open haard vond. Zij kende z'n geheim en wist nu, wat die mysterieuze glimlach op riep als hij, sigaren rokend bij de haard, haar gadesloeg terwijl se voor een kwartje per uur zijn huishoudentje beredderde. Toch kende ook deze man de grenzen van zijn bezit. Toen de tijden slechter werden, bediende hij zich uan bankbiljetten van ten gulden. Later is hij tot grote armoede vervallen. Een enkele keer rookte hij, zonder huishoud ster, nog wel eens een sigaar bij de haard. Maar zijn beminnelijk heid had hij voorgoed verloren. Nieuw beroep Hij zette voor de bezoekers uiteen hoe Yerseke het produkt, dat het stadje wereldnaam gaf, de oester, verliest als gevolg van het Delta plan. „Yerseke maakt een moeilij ke periode door," vertelde burge meester Willemsen", omdat deze gang van zaken voor veel inwo ners betekent, dat zij een nieuw beroep moeten zoeken. Of dat zal lukken achtte hij afhankelijk van onder meer de leeftijd en de scha devergoeding, die de regering geeft Vandaar, dat de heer Willemsen het bijzonder appricieerde, dat er in woners zijn, die de aandacht van de vissers op Yerseke hebben ge vestigd en op de mogelijkheden, die het stadje biedt om er per schip te vertrekken voor het hen gelen in de Oosterschelde. „U hebt de roep van Yerseke verstaan, aldus de burgemeester. Hij bood de president van „Centrale Mer" de heer M. Schepens Zeelands fo toboek „Ontworsteld Land" aan. De heer Schepens dankte daarop het gemeentebestuur voor de har telijke ontvangst cn herinnerde er aan, dat „Centrale Mer" Yerseke al bijna 10 jaar aandoet. Hij wees erop dat Yerseke het laatste jaar steeds meer in trek komt bij de Belgische vissers. Dat dit niet voor niets is bewees de wedstrijd: er werd bepaald geen bot gevangen. Naast verschillende klei nere vissen brachten de deelne- de wal. En de roggen gaven dan ook de doorslag in de klassering. Eukelon uit Deurne. De grootste rog 6,35 kg werd gevangen door de 16-jarige G. van Maroey uit Antwerpen, die tevens de eer ste juniordeelnemer was. De eerste dame was mevrouw L. Delhez uit Deurne. Voor de schippers was er aan deze wedstrijd ook een attrac tie verbonden: de drie deelnemers op hun boot, die het hoogst werden geklasseerd bepaalden de prijs van de schipper. De heer B. Steketee eindigde als eerste, P. Steketee was tweede en E. Vermast derde. Wethouder D. van Boven reikte de eerste prijzen uit. Voor le finale in dit Westeuropese kampioenschap plaatsten zich de volgende deelnemers: 1 F. van Heukelom, LVC Deurne 9.255 kg, 2 B. Janssens, 8.390; 3 A. Eliaers, SIBP Antwerpen 8.055; 4 G. van Maroey, AZC Antwerpen 7.505; 5 J. Clarembaux, Espadon Ostende 6.925; 6 M. Daenen, AZC 6.285; 7. B. Steketee, Centrale Mer, Brussel 6.145; 8 J. Lauwyck, AZC 6.065; 9. C. Verlinden, AZC 4.300; 10 R. Cre- vecoeur, CM 4.220; 11 F. Comyn, CM 3.895; 12 M Delhez, LVC Deur ne 3.870; 13 T. Hattemore, CM 3.585; 14. E. van Hove, Indepen dant 3.250; 15. E. Delplan, CM 2.940 16 A. de Groot, AZC 2.900; 17 F. Pintjens, LVC Deurne 2.740: 18 R. Hostens, SIBP 1.905; 19. F. van Orshaegen, 1.775; 20. A. Gerlach, 1.760. Ploegenrangschikking: 1 AZV Ant werpen 330 punten; 2 Centrale Mer 320; 3 LVC Deurne 318: 4 SIBP Antwerpen 305. EINDEXAMENS R.-K.-H.B.S. TE GOES h.b.s.-B: Ernst Bolsius. Goes; Jan de Boo, Kwadendamme; Bart Bos, Hein- kenszand; Johan Bos, idem; Marian Ca- pello. Goes; Hans van Ginkel, Vlissin- Chris Ludekuse, Middelburg: Wim Meul- blok, Heinkenszand; Jun Pieters. idem; Paul Roose. Goes; Peter de Rootf. Mid delburg; Kees Schetters. Goes; Yolan- the Spruijt. Nijmegen: Lia Suij, Krui- n in gen; Zofia Szwed, Vlisslngen. Collectes De collecte voor de A.V.O. heeft te Scherpenisse opgebracht 102,44. In de Ned. herv. kerk bracht de col lecte voor de kerktelefoon 112,62 De heer J. P. Stufkens overleden In Middelburg is op 61-jarige leeftijd overleden de heer A. P. Stufkens. admi nistrateur ter provinciale griffie van Zeeland. De heer Stufkens ontplooide kerkelijk terrein was hij redac teur van „Gemeenteleven", het blad van dc hervormde gemeente in Middelburg en bekleedde hij een vooraanstaande plaats in de protestants-christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A. De heer Stufkens, die per 1 maart 1941 in dienst trad van de provincie Zeeland en per 1 januari 1963 administrateur werd, was waarnemend chef van de - tweede afdeling van de griffie, de waterstaats- afdeling, waar zijn werk vooral op het terrein van de wegen en de grenswijzi gingen lag. Gedurende zijn Middelburgse jaren had de heer Stufkens het respect en de sym pathie van zeer velen verworven. Hij stond bekend als een nauwgezet ambte naar met een brede belangstelling voor allerlei maatschappelijke verschijnselen, Mede dank zij zijn beminnelijk en vrien delijk optreden had hij zich vele vrien- in als buiten de SHARKS" LIETEN VERSTEK GAAN OP BAL MUSETTE OP VISCHMARKT MIDDELBURG Zonder opgaaf van redenen heeft zater dagavond de hand „Little Jimmy and the Sharks", die had toegezegd het Bal Musette op de Middelburgse Vïschmarkt muzikaal te zullen omlijsten, verstek laten gaan. Dit wegblijven stelde de vele honderden, op het sfeervol verlichte pleintje samengestroomde belangstellen den zeer teleur. In allerijl werd toen het kwartet Henk Don, dat omstreeks half elf de taak van deze band zou overne men, naar de Vischmarbt gedirigeerd. In de loop van de avond uitgroeiend tot een combo is het ensemble van Henk Don er op voortreffelijke wijze in ge slaagd om de, buiten de wil van de orga nisatoren om ontstane moeilijkheden op te lossen, zodat er al was het korter dan gepland nog volop gelegenheid bestond om de beentjes van de vloer te krijgen. In verband met het ongewenste verloop van het eerste bal werd aange kondigd dat zeer binnenkort een tweede bal zal worden georganiseerd, waarvoor geen entree wordt geheven. Onder de talrijke belangste in de bistro „Chez Simon" t galerij een plaatsje hadden gezocht be vond zich onder meer burgemeester mr. J. Drijber en echtgenote en de Gedejxi- teerde-Statenleden drs. Th. J. Wester hout en Van Poelje met hun dames. Ge ïmproviseerd, maar in alle opzichten ge slaagd was het optreden van de West brabantse balletgroep onder leiding van mej. Lia Jimkes uit Bergen op Zoom. Op de tonen van een modern muziekje verzorgde het groepje van zes meisjes, gestoken in vlotte toiletjes verschillende .euke dansjes. Er ontstond een „run van handtekeningenjagers naar het „bis- tro"-buffet, toen bekend werd dat Tom „Dorus" Manders op de Visch- markt was gearriveerd. Tom Manders „ik ben incognito: mijn snor ligt in Vee- re" verblijft, zoals gemeld, in Zeeland in verband met de te maken opnamen voor een amusementsfilmpje. Voor het eerst was er zaterdag ook een avond kunstmarkt. Bij wijze van experiment werd zaterdagmiddag ook een originele kunstwer' (Vervolg van pag 1 die ontevreden zijn. Daar komen da gelijks nog ettelijke telefoongesprek ken bij. Op deze manier krijgen de P.T.T.-mensen veel werk, dot in feite een nutteloze belasting voor hen is. Immers, men kan niets doen, omdat men geen ge.ld heeft. En als men geld heeft, is het probleem ook nog niet op korte termijn te verhelpen van wege de lange levertijd van de appa ratuur. Systeem Overigens is dit laatste niet de enige handicap b(j uitbreiding van de centrales. Er zijn diverse fa brieken die voor de P.T.T. appa ratuur vervaardigen, en van deze fabrikaten zijn weer verschillende typen In gebruik. Zo kan het dus gebeuren, dat op een bepaald ogen blik apparatuur voorhanden is die in sommige centrales wel is te plaatsen en ln andere niet. Want het blijkt technisch onmogelijk de verschillende fabrikaten aan elk aar aan te passen. Ook is de P.T.T. geen voorstander van uniformering van de apparatuur, omdat men dan te zeer afhankelijk zou worden van één leverancier. Bo vendien is Nederland in feite een klei ne afnemer voor deze apparaten, waarbij dan vaak ook nog de syste matiek afwijkt van die in andere lan den. Soms gebeurt het wel, dat een centrale helemaal wordt vervangen. De nog te gebruiken eenheden kun nen dan in andere centrales worden geplaatst. U itbreiding Dit is het geval in Stavenisse, waar de centrale in december een uitbrei- STOFFELIJK OVERSCHOT VAN VERDRONKEN BELG OP WESTERSCHELDE GEVONDEN Op de Westerschelde nabij Terneuzen werd zaterdagmorgen het stoffelijk overschot drijvende gevonden van de 18- jarige André Verschaeve uit Moerbeke- Waas. Sinds 17 juni 1964 werd hij ver mist, toen hij als losser werkte op de Duitse zeeboot „Henny-Oldendorf". De rijkspolitie te water heeft de stoffelijke resten geborgen en overgebracht naar Terneuzen, waar de identificatie plaats vond. verkoop kunstwerken gehouden. Poging tot berging van gezonken jacht Zondagmorgen heeft het bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert op de Wester schelde voor de haven van Hansweert een poging ondernomen om het wrak te ring zonk. Door de sterke stroom moes ten de duikerswerkzaamheden vroegtij dig gestaakt worden. Vandaag maan dag zal getracht worden, het wrak te bergen. Sluis Wemeldinge weer in bedrijf Vrijdagmiddag werd de Oostsluis- te Wemeldinge weer voor de scheep vaart in gebruik gesteld. Deze sluis ongeveer een maand gestremd ge weest in verband met reparatiewerk zaamheden. De stagnatie, die het scheepvaartverkeer van deze strem ming ondervonden heeft, is van weinig betekenis geweest, daar het schutten dag en nacht doorging via de andere twee sluizen. Voorbijgangers vonden bewusteloze bromfietser Zaterdagavond om half negen troffen voorbijgangers op de weg AxelZuid- dorpe ter hoogte van de Blijpolderse weg op het rijwielpad een man in bewustelo ze toestand aan. die onder een bromfiets lag. Het bleek de heer A. F. B. uit Lo- keren (België) te zijn. Hij werd per am bulance naar het Sint Elizabethzieken- huis te Sluiskil vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets be kend. Op de Oosterschelde bi; Yerseke werd zondag gehengeld voor het Westeuropese kampioenschap boot- vissen op zee. Er namen meer dan honderd hengelsportliefhebbers aan deel; vanaf de dijk was het verloop van de wedstrijd goed te volgen. Foto P.Z.C.j KUNST Burgerzaal Stadhuis. Holland Festival 19G4. De werker in het journalistieke am bacht voelt soms scherp zijn ontoerei kendheid: de verslaggever bijvoor beeld, die zich na het concert door het Amadeuskwartet zaterdagavond in de Middelburgse Burgerzaal zet tot het noteren van zijn indrukken, weet bij voorbaat dat het geschreven woord niet reikt om de sfeer van deze avond weer te geven. Het heeft geen zin de criticus uit te hangen kritische bemerkingen verbleken bij de glorie van, deze sublieme Amadeusvertolkin gen. Evenmin heeft het zin uitsluitend vast te leggen wat er is gespeeld, want niet alleen de muziek was be langrijk. Zaterdagavond was er name lijk die zeldzame harmonie tussen mu ziek, vertolking en omgeving waar door een concert uitstijgt boven het alledaagse. En met „omgeving" be doelen wij entourage en akoestiek de Burgerzaal leent zich voor strijk- kwartet alsook de gespannen aan dacht van het publiek. Dat was za terdagavond namelijk héél opvallend, de meelevende beter nog: de mee belevende attentie van de luisteraars. En wanneer nu al deze elementen, die samen het wezen van een concert uit maken, in een evenwichtige verhou ding tot elkander staan, wanneer al dus een volmaakte avond tot stand is gekomen, wat zal een verslaggever dan de herinnering daaraan versto ren door woorden, die tekortschieten? Melden wij dan voor diegenen, die ap j niet in de Burgerzaal aanwezig kon- afgelegen plaatsen. De P.T.T. streeft den zijn zaterdagavond, dat het Ama- er overigens wel naar, in uitbrei-; cleuskwartet drie strijkkwartetten dingsplannen en nieuwe woonwijken speelde namelijk Haydns kwartet in meteen de nodige kabels aan te leg- F (opus 77 nr. 2), Bartóks vierde en gen. Schuberts Rosamunde-kwartet. Men Zo is mm in plan Zuid in Middelburg°,pbouw Vi" he' bezie de kabelverhindineen te ma. i Programma doordat twee „klassie- keu De voedingskabel heeft men J.™-' het strijkkwartet-repertoire reeds gelegd. Men moet alleen nog j gegroepeerd rond een werk uit een waterdoorgang maken. In planloze eeuw (J928)^Dat heeft bleek ding zal krijgen van 100 nummers (de kleinste eenheid). Deze eenheid is afkomstig uit de centrale in Uden. In Stavenisse zijn op het ogenblik 8 wachtenden op telefoon. In 's-Heer- Arendskerke is het nog gunstiger. Naar verwachting zal in augustus de plaatselijke centrale volledig bezet zijn en in september komt er al een eenheid van 100 nummers bij. Dit beschouwt men bij de P.T.T. als de min of meer ideale situatie. Zo zal het ook gaan in Zierikzee, waar de centrale in november wordt uitge breid met 200 nummers, terwijl ze volgens de verwachting in augustus vol zal zijn. Andere uitbreidingen in Zeeland zijn: in Kapelle, waar 34 wachtenden zijn. in september uit breiding met 100 nummers; in Hulst met 32 wachtenden, in december 200 nummers erbijin Domburg, met 17 wachtenden, in december 100 nieuwe nummers; en in Axel. met 19 wach tenden, in oktober 100 nummers. In Vlisslngen zal de centrale in februari 1965 „vollopen", maar er staan nog geen voorzieningen voor uitbreiding op het programma. Kabels Naast het feit dat sommige op telefoonaansluiting moeten wach ten omdat er geen nummers beschik baar zijn, is er ook nog de mogelijk heid, dat men moet wachten omdat er geen kabel ligt naar liet huis de aanvrager. Dit is uiteraard vooral het geval in nieuwe woonwijken of Griffioen II in Middelburg heeft de P.T.T. ook reeds de voedingskabel gelegd. Men tracht steeds tegelijk de voedingskabels en de aftakkabels te leggen. In plan Pauwenburg in Vlis- singen zijn ook alle kabels al gelegd. Hier leggen de P.T.T.-mensen boven dien in de huizen zelf meteen de lei dingen voor aansluiting op telefoon en draadomroep. In de Neuzenpolder in Terneuzen zijn ook reeds de kabels aanwezig. De kabelaanleg in het in dustrieterrein Zuid, naar de kant van Driewegen, staat voor volgend jaar op het programma. Maar in Terneuzen houdt men, even als in Middelburg, liet probleem, dat men ondanks de nieuwe kabels toch geen telefoon kan krijgen zolang de centrale niet is uitgebreid. En dat zal dan zoals gezegd heel misschien eind 1965 gebeuren. Elf gewonden, alle inzittenden van een volkswagenbusje, waren de slachtoffers van een aanrijding, die zondagmiddag omstreeks half drie plaats vona op het kruispunt rijksweg 58Valckenisseweg te Rilland-Bath. Eén gewonde, mejuf frouw S. S. uit Den Haag, moest opge nomen worden in het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom, zij had een zware hersenschudding. Haar tien reis- ;enoten konden, na in het ziekenhuis un lichte verwondingen te hebben laten verzorgen, naar huis terugkeren. De botsing ontstond, toen de bestuurder van het busje, C. B. uit Den Haag, een Personenauto, bestuurd door A. J. H. uit toosendaal, wilde passeren, die voorge sorteerd stond om de Valckenisseweg in te rijden. Het busje greep de auto aan de linkervoorzijde, sloeg over de kor kwam rechtop in de naasi rijksweg liggende sloot terecht. Dokter J. A. Kamps uit Rilland-Bath verleende eerste hulp aan de gewonden (twee echtparen en zeven Kinderen). Beide auto s de foto toont het busje werden dusdanig beschadigd, dat een takelwagen aan te pas moest komen om ze weg te slepen. ook zaterdagavond een bijzondere bekoring. Haydn en Schubert zijn (ieder op hun wijze) aristocraten uit de achttiende en begin negentiende eeuw, voor hen is het strijkkwartet een verfijnd gesprek, waarvoor stren ge voorschriften gelden, vooral ten aanzien van de vorm. Binnen deze voorschriften hebben zij kans gezien geniale muziek te schrijven, waarbij zij het probleem van de verhouding van inhoud en vorm volmaakt heb ben opgelost. Bartók daarentegen heeft de grenzen, die voor Haydn en Schubert vanzelfsprekend waren, ver achter zich gelaten. Hij is onbekende verten tegemoetgetrokken, heeft de woestijnen niet geschuwd en is on herbergzame gebergten wezen ver kennen. Daardoor is het luisteren naar zijn vierde kwartet een adembene mend avontuur, waarbij de Amadei, zoals zaterdagavond kwam vast te staan, voortreffelijke gidsen zijn. Na een excursie in het land van Bartók de magiër scheen echter de vertolking van Schuberts Rosamunde-kwartet voor menigeen een terugkeer in een vertrouwd huis, waar de oude staart klok voornaam en rustig tikt. Wanneer wij ten slotte willen vast leggen wat ons zaterdagavond voor al heeft geboeid, dan is dat in de eerste plaats het prachtige andante uit Haydn, waarin eerste viool en cello een ingetogen duet spelen. Mag nifiek, het spel van primarius en cel list in dit deel, waarbij de prachtige toon van cellist Martin Lovett opval- ljnd was. Voorts het mysterieuze middendeel van Bartóks vierde en ten slotte de twee laatste delen van Schu berts Rosamunde. Er bestaat wel eens een meningsverschil over het tempo van het derde deel, het Andan te (met het Rosamunde- of Impromp tu-thema), waarbij vaak het andante meer als een allegretto wordt ge speeld. De aard van het thema leidt wellicht tot een lichte versnelling. De Amadei echter speelden het echter naar ons gevoel overeenkomstig ue aanduiding van de componist. Aan het slot van het concert was er v:en ovationeel applaus voor de vier executanten. Hun namen zijn: Nor- bert Brainin (eerste viool), Siegmund Nissel (tweede viool), Peter Schidlof (altviool) en Martin Lovett (cello). Zij kregen ieder een tuil rode anjers aangeboden. Op hun beurt dankten zij met een toegift: Quartett-satz in c klein van Schubert. de K. Resultaten Winnaar van de tweede ronde voori dit Westeuropese zeehengelkam- pioenschap werd de heer H. vanl Défilé op Markt Eerste prijs voor W.S.V. uit Oostburg De afdeling Axel van het Nederlandse Rode Kruis organiseerde zaterdag jl. onder bijzonder mooie weersomstandig heden traditiegetrouw de Jaarlijln- wan deltochten. De afstanden varieerden van 5 tot- 25 km. Ruim 700 wandelaars gingen aan de jeugdherberg van start. Hieronder bevond zich ook een groep van Vlaamse toeristenbond uit. Brugge verscheidene individuele deelnemers uit andere Belgische plaatsen. Op de Markt namen vervolgens burge meester M. K. van DIJke vergezeld van zijn echtgenote leden van de raad en het bestuur van het Ncd. Rode Kruis, een défilé af. Hierbij namen verder deel: de drumband van de Koninklijke Marine uit Vlissin- gen en de plaatselijke muziekverenigin gen .Concordia Hosanna en Thalia. Nadat de drumband van de Koninklijke Marine de wandelaars Axel uitgeleide gedaan had, marcheerde het korps, dut onder leiding stond van de korporaal der mariniers tambour Vuyk, nog door enkele straten van Axel. Hierna vertrok de kon. drumband naar Zaamslag om ook daar de wandelaars feestelijk binnen te halen. Uitslagen 5 km: le Axel, 1073* punten; 2e nastiekver. Axel, 1070 punten; 3e prijs WSV Hontenisse, 1.069 punten. 10 km: le prijs WSV Oostburg, 1127 punten; 2e prijs WSV Emma (meisjes), 1122 punten; 3c pr|js Openbare lagere school Oostburg, 1117 punten. 15 km: le prijs ODA-groep Axel, 1110 punten; 2e prijs Openbare lagere school Oostburg, 1100 punten; 3e prijs WSV Hontenisse, 1059 punten, 25 km: le prijs WSV Oostburg. 1222 punten, (plus wisselbeker); 2c prijs Aanrijding tussen bus en auto Op de Hoofdplaatseweg te Breskens onstond een aanrijding tussen een bus van de Z.V.T.M., 'bestuurd door W. S. uit Hulst en een personenauto bestuurd door H. B. uit Rosbach (Duitsland). De oorzaak was dat beide voertuigen niet voldoende rechts hielden. Belde wa gens werden licht beschadigd. £ui uchtmacht detache ment Woensdrecht, 1232 punten (plus wisselbeker); 2e prijs Douanegroep Axel, 1183 punten; 3e prijs Koninklijke Marine Vlissingen. 1178 punten. Het aantal uitvallers was laag. De prijs voor de oudste deelnemer was voor M. C. Cornelis uit Philippine, 70 jaar. De verste deelneemster kwam uit Flevoland. Burgemeester Van Dijke reikte ten slot te de prijzen uit. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen, licht bewolkt Londen, zwaar bewolkt Brussel, regenbui Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, onbewolkt MünehCn, regenbui Z tl rich, zwaar bewolkt Locarno, zwaar bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Innsbruck, regenbui Rome. half bewolkt Mallorca. half bewolkt 20 graden C. 21 graden C. 20 graden C. 26 graden C. 21 graden C. 26 graden C. 24 graden C. 26 graden C. 25 graden C. 31 graden C. 21 graden C. 27 graden C. 30 graden C. DE BILT VERWACHT. DROOG. Plaatselijk opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. STRAN DV ER WACHTING. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag uroog strandweer met zonnige "lerloden en nog een matige zeewind. In Ie middag t8—20 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN. De wind neemt af, waardoor het strand weer wat aangenamer wordt met in de komende dagen iets hogere temperatu ren. ZON EN MAAN 30 juni Zon op 04.23 onder 21.04 Maan op onder 09.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2