PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN LEVEREN INDONESIË WAPENS VOOR DE STRIJD TEGEN MALEISIË Ook opleiding door sowjet-instructeurs Roemeense steun voor het westen in Genève Trein greep busje - drie doden Nieuwe Schouwburg Middelburg bouwkundig voor ongeveer tweederde deel klaar VICE-PREMIER MIKOYAR: „Modernere wapens dan de Britten in dit gebied bezitten" SUPERBRARDWEERMARRED ADAIR PROBEERT DE AARDGASSPUITER VOOR DUITSE KUST TE TEMMER K.L.M. ontslaat 45 jonge vliegers Jubileum Skelet van toren en zaal middelpunt Stad en dorp 207e jaargang - no. 249 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN n de Velde, P. B. den Boer e de Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs 75 c Vrijdag 26 juni 1964 Een scheepje vóór ie haven „landt" hojo, hojo Pagina 2 2911, Zierikzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv. pr. S l Min. p. adv. 4A0. Ingez. med. x Kleine adv. (max. 8 regels) 33 ct. p. regel n Vice-premier Anastas Mikoyan, die op het ogenblik aan het hoofd van een Russische parlementaire afvaardiging een bezoek brengt aan Indonesië heeft gisteren op een massale bijeenkomst in Djakarta gezegd, dat Rusland wapens levert aan Indonesië voor de strijd tegen Maleisië. Mikoyan verklaarde, dat de nieuwe wapens „zeer modem" waren en hij wees er met nadruk op, dat „ze veel beter waren dan de wa pens die de Britten in dit gebied bezitten". NIEUW VOORSTEL VAN DE V.S. De Russische vice-premier onthulde, dat Russische experts het Indo nesische leger zullen opleiden in het gebruik van de nieuwe wapens. Hij zei niet wat voor een soort wapens aan Indonesië zullen worden geleverd. Er gaan geruchten, dat Rusland Indonesië, evenals Cuba voor de crisis, zal uitrusten met raketten. Gedurende zijn bezoek aan Indonesië heeft Mikoyan nog nooit zo onomwonden blijk gegeven van de Russisehe steun voor Indonesië's confrontatiepolitiek je gens Maleisië. Mikoyan gaf de duizenden enthousiaste Indonesiërs die waren bijeengekomen op een met Russisch kapitaal aangelegd sportcomplex in de buitenwijken van Djakarta te verstaan, dat Rusland het Indonesische volk volledig steunt in zijn strijd tegen het neokolonialisme van Ma leisië. Neutrale Janden Het Indonesische persbureau Antara meldde, dat Indonesische vrijwilligers op Malakka en in Singapore zullen landen van de Riouwarchipel uit als president Soekarno het bevel hiertoe eenmaal gegeven heeft. Een woordvoerder van de veiligheids troepen in Maleisiseh-Borneo heeft mee gedeeld, dat Maleisische troepen een kleine groep Indonesische infiltranten over de grens teruggedreven hebben. Twee Indonesiërs sneuvelden. De Russische vice-premier drong aan op een bijeenkomst van een nieuw interna tionaal orgaan van neutrale landen om vast te stellen of het volk van Noord- Borneo zich wenst aan te sluiten bij Ma leisië. Mikoyan riep tevens op tot de te rugtrekking van al het Britse mili taire en burgerpersoneel uit Zuid-Oost- Azië. Volgens Mikoyan is nimmer be- gaald of het volk van de gebieden op orneo welke thans deel uitmaken van Maleisië zich wenste aan te sluiten. Landingen Drie jonge inwoners van Vrooms- hoop zijn gisterochtend om liet le ven gekomen toen om ongeveer tien over zes het busje, waarin zij op weg naar hun werk waren op de onbewaakte overweg ii Vroomshoop door een goederen trein werd gegrepen. De 20-jarige Harm de Jong Mollen en de 28-jarige Roelof Kok werden op slag ge dood. De 24-jarige H. Brunink (die 100 meter voor de overweg was ingestapt) overleed later in het „Prinses Irene zie kenhuis" in Almelo. Een vierde inzitten de, de heer N. Vos ligt niet zware ver wondingen in het ziekenhuis. Oorzaak van dit tragische ongeval was de dikke mist, die het uitzicht van de bestuurder ernstig belemmerde. Nor maal is er bij de overweg een uitstekend zich naar beide kanten. INONU WIL GESPREK MET GRIEKEN De Turkse premier, Ismet Inonu, heeft gisteren in New York op een persconfe rentie gezegd dat het nuttig zou zjjn wanneer Griekenland en Turkye zo spoe dig mogelijk met elkaar gaan spreken. Hij was van mening dat de huidige re gering van Cyprus, gebaseerd op de Cy prische grondwet van 1959 en de garan tieverdragen, levensvatbaar is. Turkije zou zelfs de „enosis" aanvaarden, maar dan in de oorspronkelijke vorm: een deel van het eiland komt bij Griekenland, een ander deel bij Turkije. Een oplossing van de kwestie-Cyprus door het wegvoe ren van de Turkse bevolking van het ei- land, kan niet in overweging genomen I worden, aldus Inonu. S Adair en andere boordeskundigen De Turks-Cyprische vice-president, dr. I uit Texas waren woensdagavond Fadil Koetsjoek. heeft secretaris-gene- 5 met een helikopter op het boor- raal Thant telegrafisch gevraagd of de eiland „Mr. Louie" aangekomen, aanwezigheid van generaal Grivas op dat maandagavond op bijna drie- Cyprus een schending van een resolutie duizend meter diepte een kennelijk van de Y.N. betekent^ Hij zegt hierbij dat |j reusachtige aardgasreserve heeft Zee rondom de MrLouie" kookt nog Booreiland naar andere plaats gesleept Red Adair uit Texas, de man met de meeste ervaringen in het bestrijden van spuiters, heeft gisteren samen andere Ameri kaanse en Westduitse experts de eerste maatregelen getroffen om de geweldige aardgasspuiter J 55 km ten noorden van het Duit- I se eiland Juist te temmen. konden gaserupties de poten van het eiland ontwrichten. Inmiddels wordt ook geprobeerd het boorgat vanaf het booreiland te vullen met bariet, dat met twee schepen uit Emden is aangevoerd. Het werk gaat dag en nacht door. Het is de bedoeling dat het gewicht van het bariet even groot wordt als de opwaartse druk van het gas (circa 260 atmosfeer). Tot dusver is dit echter niet gelukt Grivas destijds eerst de Engelsen „uit j Cyprus wilde schoppen" en daarna de I Tiirkse Cyprioten wilde vermoorden om J de weg voor een vereniging van het ei land met Griekenland vrij te maken. Het aantal Britse militairen op Cyprus zal van 1800 man worden teruggebracht tot 11 h 1200 man, zo heeft de Britse mi nister van gemenebestzaken, Duncan Sandys, gistermiddag gezegd. Sandys zei dat de Britse regering er op aandrin gen van secretaris-generaal Thant in had toegestemd haar bijdrage aan de V.N.-strijdmacht te handhaven, maar dat deze niettemin met ongeveer 700 man zou worden verminderd. Voor een bezoek, aan Polen is de Joegoslavische president Josip Tito donderdag op het vliegveld van Warschau aangekomen. Foto: terwijl de Poolse commums- tenleider Wladislaw Gomoelka lachend toekijkt flinks) wordt Tito j op het vliegveld begroet door twee l Poolse kinderen, die bloemen aan- i boden. aangeboord. Gisteren is men begonnen met de ingewikkelde manoeuvre van het indammen van de spuiter. Zes sleepboten uit Bremerhaven trok ken het booreiland uit de gevaren zone. Cevaar uitschakelen Het Noordzeeconsortium in Emden deelde hierover mede dat elk ge vaar voor bemanning en eiland (dat 6,5 miljoen dollar waard is) uitgeschakeld moet worden. Op de plaats waar het eiland eerst stond Zee kookt Volgens de deskundigen in Hanno ver heeft het gas zich waarschijn lijk vanaf het onderste uiteinde van het met buizen versterkte deel van het boorgat een weg naar bo ven gebaand. Het komt op twee plaatsen, op een afstand van onge veer 250 meter van het booreiland, aan de oppervlakte. Een sleepboot- Robert Kennedy in West-Duitsland De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, is gisteren uit New York in Frankfort aangekomen. Van daag woont hij een plechtigheid in West- Eerlijn bij, ter herdenking van het feit, dat zijn broer, wijlen president Kennedy, een jaar geleden een bezoek bracht aan West-Berlijn. Na zijn bezoek aan West- Duitsland gaat Robert Kennedy naar Polen. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en drie kinderen. Foto: Robert Kennedy bracht in Fried- berg een bezoek aan het commando een tankkorps. Hier ziet men hem ir commandotoren van een M-60 tank. Standpunt van de Russen bekritiseerd Het communistische Roemenië heeft gisteren op de ontwapenings conferentie in Genève Rusland be kritiseerd en stilzwijgend het wes ten gesteund. Na de tweede wereldoorlog werd in on» land begonnen met een radio rubriek verzorgd door dr Posthu- mes Meljes die in korte tijd uitvrat populair werd: „De Spoorwegen sprc- ken", In feite ging het hier om gortdroge «tof, maar de uitzending werd zo ple zierig gepresenteerd, dat men er in die dagen graag naar luisterde Er zou nu een uitzending te maken zijn onder <ie titel „De Spoorwegen Jubileren". Hon derdvijfentwintig jaar veilig, vlug. voor delig in Nederland. Wc zullen allemaal aan het feest mee kunnen doen, ais we in september 's avonds na zes uur op reis gaan en nog dezelfde avond terug komen: rnen betaalt dan een enkel reisje in plaats van een retour. Van Zeeland uit zal men zelfs naar Utrecht heen <-n weer kunnen voor de prijs van één en kele reis. Weliswaar kan in dat geval het verbluf in Utrecht niet lang zijn. maar vermoedelijk heeft de directie van de Spoorwegen meer gedacht aan korte dan aan lange trajecten voor dit pre- aentje. En juist in het buurtverkeer tus- estelijke landen tegen het voorstel van sen plaatsen langs een spoorlijn wordt Moskou voor een formele overeenkomstvaak van de trein gebruik gema-ik'. -n inzake een beperking van militaire tie- die gevallen is het besluit van d N grotingen over de gehele wereld. directie een voor de reizigers vriendelijk Het westen verwerpt het voorstel omdat SeachenkJe- vele Russische militaire uitgaven op de begroting slechts verborgen posten zijn Daardoor is het mogelijkna te gaan wat gramma, o.a. een galaoóncert door Rusland nu in feite zou beperken. het "concertgebouworkest Uiteraard p «ut.. zijn er nog meer feestelijkheden, o.a. .1 CtlQQYSP in/lfniinppn kle,nkun8tavonden voor hel personeel. JUIUUIdt UlUUlUllgtlt al]e apoorwegmen.sen De Roemeen zei het westelijke stand- een boekje, dat de voor hen wel bijzon- punt te begrijpen en het er mee eens der moedgevende titel draagt: „De trein te zijn. dat bepaalde landen over hun hoort er bij". Wat er echter niet bij militaire begrotingen slechts schaar- noort is een extraatje voor het perso- se inlichtingen verstrekken. Volgens neel. Dat kan er niet af. heeft president- westelijke woordvoerders was deze directeur Lohmann laten doorscheme- ren Een gratificatie van één procent zou het bedrijf al drie miljoen gulden kosten. De reden voor deze weigering klinkt plausibel: een openbaar vervoers bedrijf waaraan we als reizigers alle maal meebetalen kan en mag niet met miljoenen smijten. Desondanks is I het uitblijven van een gebaar jegens het f personeel een onbevredigende zaak. In InSpaCllP vrijwel alle bedrijven is het een goede gewoonte om door middel van een De Verenigde Staten boden gisteren aan extraatje het personeel in de jubileum hun fabrieken voor kernexplosieven vreugde te laten delen. Maar in dit ge- open te stellen voor internationale in- Val kan het niet. één procent al is te spectie als de Sou jet-Unie dat ook doet. veel. aldus de heer Lohmann. De vraag Russische functionarissen maakten het >s overigens of iedereen één procent van echter onmiddellijk duidelijk dat Moskou z,Jn salaris moet nog steeds het voorstel verwerpt als het krijgen. Waarom niet gepaard gaat aan inspectiegaranties zo- het gehele personeel van hoog tot De Spoorwegen jubileren. Er staan een aantal feestelijkheden op het De Russische afgevaardigde. Zorin. die vervolgens het woord voerde drong op nieuw aan tot beperking van de militaire uitgaven over de gehele wereld met tien tot vijftien percent. De K.L.M. heeft 45 jonge vliegers mee gedeeld dat zij per 1 november zuilen worden ontslagen. De betrokken piloten, kapitein verklaarde gisteren dat die het laagst op de ranglijst staan, heb- het er in de omgeving van het hen nog geen officiële ontslagaanzeg- booreiland nog steeds uitziet alsof ging thuis gekregen. De aankondiging de zee kookt. J \an het op handen zijnde ontslag ge- J schiedt als een ..voorwaarschuwing", De deskundigen laten er geen twij- J waarin de maatschappij de betrokkenen fel over bestaan dat ook zij door de 5 met klem aanraadt naar een betrekking geweldige druk van de aardgasre- S bij een andere maatschappij uit te zien serve zijn verrast. Met de Ameri- k omdat daar thans goede kansen liggen, kaanse meetinstrumenten op he'. Het ontslag is noodzakelijk omdat, aldus booreiland werd een aanvangsdruk l;de K.L.M.. het gestimuleerde vrijwillige van veertigduizend pound gemeten, i ontslag dat sinds 1962 honderdtwintig 1 vliegers deed besluiten hun dienstver- T7 j i o I band met de KLM. te verbreken, nog r 6TÜ.PT Doren: J niet tot een volledige oplossing van het J: overbodigheidsvraagstuk heeft geleid, j De K L.M.-vliegvereniging kan zich met 2 het beleid van de directie verenigen. Helikopters hebben monsters van het gas naar het vasteland gevlo gen, waar het in de laboratoria van het Noordzeeconsortium wordt onderzocht. Een van de belangrijk ste vragen: is de reserve groot ge noeg of moet „Mr. Louie" nog ver der boren, zal pas over enige dagen beantwoord worden. Eerst moet het boorgat worden afgegrendeld. 3 gezagvoerder F. van Het Noorse parlement heeft met algemene stemmen deelname van Noorwegen aan de samenstelling van de eerste permanente V N.-politiemacht voor vredesoperaties goed gekeurd Het Noorse contingent van 1300 man zal een onderdeel vormen van een Scandinavische brigade, die voorts zal be staan uit 11)00 Zweden en 950 Denen. Meisje bij het spelen verdronken Woensdagmiddag is de zesjarige Gijs- bertha Bunte uit Heerde tijdens het spelen in de Leigraag, op de grens tussen Epe en Heerde verdronken. Het meisje was met enkele andere kinderen in de omgeving van het huis van haar grootmoeder aan het spelen, toen zij plotseling te water raakte. De kinderen waarschuwden omwonenden, maar toen het kind werd gevonden, was het reeds overleden. Vrouw van 72 vloog over Oceaan Met een één-motorig vliegtuig van het type Bonanza N35 is de 72- jarige mevrouw Marion R. Hart de Atlantische Oceaan overgesto ken. Woensdagavond kwam zij na een vlucht van 9 uur uit Fin land op Schiphol aan. Vanaf de Verenigde Staten is zij met haar toestel, waarin zij extra brand stoftanks had laten inbouwen, via IJsland naar Noorwegen gevlogen. Daarna bracht mevrouw Hart. die in Washington woont, een bezoek aan Stockholm en Helsinki Toen zij gistermorgen op Schiphol in haar glanzendwitte toestel stapte voor een vlucht naar Lon den. vertelde zij dat het niet de eerste keer was dat zij met haar vliegtuig de Oceaan overstak. Me vrouw Hart, die op haar 54ste jaar leerde vliegen en momen teel 3500 vlieguren op haar naam heeft, volbracht in 1953 haar eer ste solo-vlucht over de Atlantisch Oceaan. Twee jaar geleden is zij voor de tweede maal van de Ver enigde Staten naar Europa over gestoken. Het schijnt haar m het geheel niet te vermoeien om uren achtereen de stuurknuppel te be dienen. „Ik vlieg erg veel. het is een hobby van me", zei de oude dame op Schiphol. Zij is voorlopig niet van plan ermee op te houden. Wanneer zij de terugtocht naar Amerika zou aanvaarden wist zij nog niet. „Als ik over een paar uur in Engeland ben zie ik wel verder wat ik ga doen", zei de bejaarde pilote terwijl ze haar zonnebril opzette en de motor van het vliegtuig startte, „ik heb hele maal geen haast". Kanselier Erhard van West-Duitsland zal op 8 en 9 juli een bezoek aan Denemarken brengen OMBOUW OP 7,5 METER STRAKS „DICHT" Het deel van de nieuwe schouw burg te Middelburg aan het Mo lenwater rond de grote zaal en de toneeltoren komt binnen 14 dagen op de maximumhoogte van *i\A meter gereed. Dat be tekent dan, dat de timmerlieden en metselaars van aannemer J. Geschiere uit Middelburg over twee weken het woonhuis, het restaurant, de ingangspartij en de foyers „dicht" hebben, waar na in de loop van de volgende weken een legertje monteurs het project zullen bezetten voor het achtereenvolgens aanleggen van licht- en waterleidingen, centrale verwarmingsappara tuur, sanitair enz. Deze bijzonderheden over de schouwburgnieuwboim ertelde ons aannemer Geschiere. die er aan toevoegde, dat het bouwkun dig deel van het project thans voor ongeveer tweederde klaarge komen is. Wanneer er geen grote stagnaties optreden, kan de nieu we schouwburg rond de jaarwis seling gereed zijn, zo verwacht de heer Geschiere. De talrijke Middelburgers, die gere geld een kijkje komen nemen kunnen ervaren, dat er week na week teke ning in het gebouw begint te komer. Om een indruk te krijgen hoe de nieuwe schouwburg er volgend jaar in zijn „ware gedaante" zal uitzien, kan men het beste, uitgaan van het stalen skelet, dat het midden vormt van het project. Rond de hoogste staalconstructie wordt de toneeltoren gebouwd, die 20 meter hoog wordt, de lagere staalëlementen dienen als „om hulsel" voor de tien meter hoge schouwburgzaal. Om deze twee hoofdmoten heen wordt het schouw burggedeelte van 71a meter hoogte opgetrokken, dat dus over een week of twee dicht zal zijn. Voorzijde Dit gedeelte heeft betrekking op, te beginnen bij de Branderijmolengang en dan vervolgens in de richting van de Koepoort: liet woonhuis en de keu ken van het restaurant, daarnaast het restaurant, waarvoor een terras wordt aangelegd, alsmede de in gangsparty van de schouwburg, die begint met een brede stenen trap. Boven de keuken aan de zijde van de Branderijmolengang bevindt zich een portiek, dat toegang geeft tot het woonhuis en tot de Keuken, terwijl het tevens zal dienstdoen als nooduitgang voor net toneel. De grote stenen trap ,n het midden van het deel aan het Molenwater vormt de eigenlijke ingangspartij van het gebouw v'ia deze ingangspartij waarin men straks de kassa's zal vinden, me. tot de grote zaal bereikt men dan daarachter toiletten en de toegang de grote benedenfoyer van 34 meter lang en 16 meter breed. Aan de Mo lenwaterzijde wordt daarin een ruime garderobe ingericht, aan de zijde van de Koepoort komt een groot raam boven een 21- meter hoge houten w-and. Via een trap en een open gale rij bereikt men de bovenfoyer, even groot als die beneden. AUe bezoekers uit de schouwburg zaal kunnen in deze foyers een plaatsje vinden. Met deze ruimte ''Zie slot pag. 2 kol. 6) over één kam gescho ren: vijftig gulden per personeelslid komt bij een aantal van dertigduizend man al op de helft min der dan de drie miljoen, die de president directeur noemde. Indien echter de be- drijfsfinanciën zelfs dit niet zouden toe laten hetgeen niet onvoorstelbaar is dan kan men maar beter het hele ju bileum stilzwijgend voorbij laten gaan. Wij hebben niet de indruk, dat het Ne derlandse reizigerspubliek op zijn goed kope avondretourtje zit te wachten, wc geloven niet dat het spoorwegpersoneel zit te verlangen naar een bonte avond plus een boekje, we geloven evenmin dat er enig reëel belang mee is gemoeid dat de N.S. jubileumfestiviteiten gaan organiseren. Wat ons betreft kan men dat alles rustig nalaten. Als de directie van de Spoorwegen echter een andere mening huldigt, als zij dit jubileum met zwier wil vieren, akkoord, maar laat men het dan ook goed doen. Met andere woorden: het personeel niet met een avondje lachen en een boekje naar huis sturen. land vrijwel tot één grote stedelijke agglomeratie uitgroeit, zijn er nog altijd mensen uiterst gevoelig voor on derscheidingen uit een ver verleden, on derscheidingen die geen praktische be tekenis meer hebben. Wij doelen hier met name op de aanduidingen stad en dorp. In de ingezonden-stukkenrubriek van het Vrije Volk troffen we deze week een brief aan. waarin de schrijfster er tegen protesteerde, dat in deze krant Thorn bij Roermond een „dorpje" was ge noemd. Fout: Thorn heeft namelijk stadsrechten, had in het verleden zelfs een eigen leger en een munt. zo meldt de briefschrijfster. Het is niet gering, de fout moet wel héél zwaar tellen Och. we doen aan deze dingen op gezette tij den allemaal wel eens mee in Zee land zouden we het voorhoofd fronsen als bijvoorbeeld gesproken werd over het „dorpje" Veere maar aan de an dere kant is het goed te beseffen, dat de onderscheiding stad-dorp in onze tijd een gehéél andere betekenis heeft ge kregen dan vroeger: een dorp oude stijl kan naar onze begrippen heel dui delijk een stad zijn en het omgekeerde is evenzeer mogelijk. Enfin, we weten het nu: Thorn is een stad. Vermoedelijk zal de inzendster Den Haag een dorp believen te noemen. Zou het voor deze historisch-gevoeligen maar niet beter zijn dat bijvoorbeeld alsnog aan de Rand stad Holland stadsrechten worden ver leend 7 Dan waren we in één keer van een hoop historische fouten af Speurtocht naar drie verdwenen Amerikanen President Johnson heeft 200 niatrozs.i, die door acht helikopters zullen worden ondersteund, opgedragen zich te voegen bij degenen die in de staat Mississippi op zoek zijn naar drie strijders voor rassen- gelijkheid, zo is gisteren in Washington bekendgemaakt. President Johnson beraadslaagde giste ren over de toestand in Mississippi in verband met het in toepassing brengen van de onlangs aangenomen ..civil rights bill" met J. Edgar Hoover, directeur van het F.B.I, en met de assistent-minister van justitie. Urke Marshall, hoofd van de afdeling burgerrechten van het minis terie. De woordvoerder van het Witte Huis. George E. Reedy. deelde mede dat de president „alle federale eenheden in het betrokken gebied heeft opgedragen een volledige en intensieve speurtocht te ondernemen" Luchtverkeer op Parijs normaal De K.L.M.-verbindingen op Parij's zullen vandaag (vrijdag) verzekerd zijn. I)« verkeersleiding op Orly en Le Bourget. die door een staking van employe's v»a« lamgelegd, werd in militaire handen ge steld. Daardoor, zo vernam de K.L.M uit Parys. zal uitvoering van de normale dienstregeling mogelijk zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1