PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 4T00M0NDERZEEERS VOOR DE MARINE c* „Karei Doorman" zal niet worden vervangen Chr. streekziekenhuis „Bergzicht" Goes 1 juli in gebruik Tsjombe weer naar Kongc Defensie ondergaat DefPÜSie een drastische reorganisatie Man door politie in Zeist aangeschoten CUBAANS ECHTPAAR ONTSNAPTE OP VLIEGVELD AAN BEWAKERS Bij Amerikaanse ambassade visa aangevraagd Soldaat overleden na veldloop „Generaal pardon' voor clandestiene vluchtelingen 207e jaargang - no. 248 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 juni 1964 Directie: F. van de Velde, F B. den Boer en W. de Pagtcr. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprija 75 cent per week. 9,75 per kw., franco per post ƒ10,- p kw Loste Walslraat 68-60L tel 2365 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3109, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, lel. 614" 4» Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,80. Ingex. raed. S x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel 2911: Zierikzee: 15 ct 0 Bureaus: Vllsslngen Tenieuien- Arsenaalstraat 2. lel. r. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg Trap „lopende" personenauto in Wissingen Pagina 2 i Ne- Ex-president Tsjombe van Katanga is gistermiddag uit Madrid naar Brus sel vertrokken, vanwaar hij naar Leo- poldstad zal reizen. Voor zijn vertrek Kongo terug te keren omdat hij daar toe door de centrale regering is uitge nodigd en omdat dit de wens is van het volk en van politieke partijen. Hij hoopt in Leopoldstad namens allen die tegen het huidige regiem zijn con tact met de centrale regering op te nemen. Eerst wil hij echter alle par tijen die tegen het huidige bewind zijn, ontmoeten. Tsjombe zei dat het voor alles nodig is tot een verzoening te komen. In de straten van Elisabethstad, hoofdstad van Katanga, werd gister avond in de straten gedanst en ge zongen, toen het nieuws dat Moise Tsjombe uit Madrid was vertrokken om naar zijn land terug te keren, was ontvangen. Godefroid Moenongo, minister van justitie en ex-minister van binnen landse zaken in Tsjombe's kabinet, vertrok naar Leopoldstad, kennelijk om zijn voormalige chef te begroeten bij diens aankomst. Tijdens een plechtige openbare se naatszitting i i de Martinikerk zijn ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de rijksuniversiteit te Groningen een aantal eredoctoraten verleend. Aan H.M. de Koningin werd een eredoctoraat, verleend in de faculteit der sociale wetenschap pen als eerbetoon voor een modern koningschap met een sterk sociale inslag. Op de foto wordt H.M. de Koningin de cuppa omgehangen door pro rector prof. dr. C. Elisabeth Visser en de promotor prof. dr. P. J. Bon man. (Voor verslag zie pag. S). Het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" zal in het begin van de jaren zeventig worden afgevoerd uit de sterkte en niet worden vervangen door een nieuw schip. Hetzelfde zal gebeuren met Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". De andere kruiser, Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" (aan de verwapening van dit schip wordt bij roogdokmaatschappij de laatste hand gelegd) zal nog tot het eind van de jaren zeventig een belangrijke taak kunnen vervullen voor de luchtverdediging van onderzeebootbe- strijdingsgroepen en van convooien. Dit zegt minister De Jong in zijn thans verschenen defensienota. In diezelfde nota kondigt de bewindsman aan tot de bouw van nucleair voortgestuwde on derzeeboten te willen overgaan. Onderzeeboten die overigens spe ciaal bestemd zullen zijn voor opsporing en vernietiging van vijan delijke onderzeeërs en die bepaald niet bewapend zullen zijn met ballistische projectielen als bijvoorbeeld de Polaris. De minister zegt ln zijn nota dat studie (deels ondernomen door de ritieme N.A.V.O.-bevelhebbers, deels door de Kon. Marine in nauw overleg met die bevelhebbers) over de toekom stige samenstelling van de Kon. Marine tot de conclusie heeft geleid dat een combinatie van onderzeebootbestrij- dingsonderzeeboten, fregatten bestemd voor onderzeehootbestrijding en boven dien ingericht voor de luchtverdediging en het bestrijden van oppervlaktesche- Kn en verdere maritieme onderzeeboot- strijdingsvliegtuigen, voor ons land de beste en meest efficiënte bijdrage I de N.A.V.O. zal zijn. Ook andere c binaties (zoals bijv. die met een vlieg- kampschip als kern, uitgerust met vlieg tuigen en helikopters) zijn bestudeerd, maar al die combinaties leidden om I krijgskundige, personele, materiële en fi nanciële redenen niet tot een voor ons land aanvaardbare oplossing. Helikopters In de toekomst zal daarom de Neder landse marine gaan bestaan voor wat betreft de onderzeeboottaak uit; jagers en fregatten, nucleair voortgestuwde en conventionele onderzeeboten, aan de %val gebaseerde onderzeebootbestrij- dingshelikopters en vvapendragende he likopters voor operaties vanaf schepen. in 11)68 afloopt) worden vervangen door twee onderzeeboten voor de houw waar- Van in 1964 een eerste termijn in de be groting werd toegestaan. Deze nieuwe boten zullen van het één- cilindertype zijn. Ze worden zodanig in gericht dat ze als voorlopers zijn te be schouwen van nucleair voortgestuwde boten. In de ontwerpbegroting 1965 zal een eerste termijn woraen opgenomen van een door kcrenergie voortgedreven onderzeeboot. Straaljagers Het squadron Seahawk-st raai jagers zal HHHI dienst worden genomen en niet den vervangen. Daarbij is rel gehouden met het feit dat H: kruiser „De Zeven Provinciën' id gek projectielen, de luchtverdediging ~i de onderzeebootbestrijding: De gemeentepolitie te Zeist heeft eerst woensdagmorgen aan de openbaarheid prijsgegeven, dat een der leden insdagmorgen jsgegeven. dat een der leden van het plaatselijke korps de vorige week in de nacht van vrijdag op zaterdag gebruik heeft gemaakt van zijn pistool bij de aanhouding van een Zeistenaar. De laat ste was door een agent van de surveil lancedienst aangehouden, omdat hij zich op verdachte wijze ophield in de buurt van een rijwielstalling nabij het N.B.M.- station Zeist. De man ging er echter gerust met. middelbare afstand ■I 6së* pen en convooien op de Atlantische Oceaan aanzienlijk zal versterken. Het squadron onderzeebootbestrijdings- helikopters, aan boord van Hr. Ms. „Ka- rel Doorman", behoeft nog enige aan vulling. Het tankervoorraaasehip „Pool ster", dat binnenkort gereed zal komen (een technische proefvaart is al ge maakt) zal voorzien in een behoefte aan logistieke ondersteuning. me- tr0,t en ,in? Toen de vluchteling niet bleef staan Ms j richtte de agent op diens benen, doch hit- ongelukkigerwijs raakte de kogel de - - man in de heup De gewonde man ont kende zich aan diefstal te hebben willen schuldig maken. Op last van de officier van justitie te Utrecht stelt de rijksrecherche nu onderzoek in naar het gebeurde. De aangeschoten man blijkt overigens zeer licht gewond. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, kon hij zijn dagelijkse bezigheden hervatten, zo deelt de politie mee. de marine beschikken over: een met ge leide projectielen uitgeruste kruiser en fregatten met een wapensysteem voor middelbaar geleide projectielen tegen luchtdoelen. Nieuwe fregatten De plannen met de marine op korte termijn zijn de volgende: zes nieuwe fregatten van de Van Speyk-klasse zullen in de jaren 19661967 gereed komen voor de dienst. De zes fregat ten van de Van Amstel-klasse, die onder M.A.P.-voorwaarden van Amerika werden geleend zullen dan worden teruggegeven. Nadat die schepen zijn teruggegeven zal het aantal onderzeeboolbestriidingsfrc- gaLten teruglopen van twaalf tot zes TIJDENS TUSSENLANDING IN IERLAND Een Cubaanse professor in de v kunde en zijn echtgenote hebben!Cubaanse en Tsjechische"vliegtuigen «isteren hun hpwiker* nm dp tuin geregeld landen wanneer zij naar Ha lsteren nun new akers om tie tuin vanna vliegen. De Ierse autoriteiten geleid nadat het vliegtuig waarin;hebben tot nu toe steeds asiel gewei zei reisden op het vliegveld Shan- gerd aan Cubanen die daarom bij deze - - - - - - tussenlandingen verzochten. De Nederlandse defensie zul in de komende jaren in vele sectoren een drastische reorganisatie on dergaan. Dit is bet gevolg van de bezuinigingsmaatregelen, die mi nister De Jong van plan Is door te voeren als gevolg van de ver minderde financiën en de gewij zigde N.A.V.O.-strategic. lil zijn defensienota over de periode 1961- '67 kondigt de minister aan, dat het voor de-ze periode beschikbare bedrag van 10.5 miljard groten deels besteed zal worden aan een „stroomlijning" van de hoofd taken van de: defensie: de vloot, het legerkorps en de operationele luchtmacht. Voor de marine heeft dit tot ge volg dat het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" en de kruiser „De Ruyter" in het begin van de jaren zeventig uit de vaart worden ge nomen en niet worden vervangen. Naast de zes moderne fregatten en vier onderzeeboten, die thans in aanbouw zijn of komen, zullen nog twee fregatten en kernonder zeeërs worden aangeschaft De landmacht ondergaat een ingrij pende reorganisatie waarbij tal van territoriale taken worden af gestoten. Behalve de reeds aan gekondigde opheffing van de luchtdoelartillerie en de inkrim ping van de commandotroepen worden alle in Nederland getrof fen inundatievoorbereidingen on gedaan gemaakt. In de toekomst zullen bij oorlosgevaar dus geen grote gebieden onder water wor den gezet. De luchtmacht die vol ledig moderniseert door overscha keling op de Starfighter en ge vervanging van materieel. De kerngedachte van het voor genomen defensiebeleid is het doelbewust richten van alle ener gie en middelen op de hoofdtaken van de strijdkrachten binnen de door de regering aanvaarde finan ciële grenzen. Hierin ligt opge sloten, dat secundaire en tertiaire taken, die minder belangrijk zijn voor het geheel, ook minder aan dacht krijgen. De noodzaak van een dergelijke keuze is zonder meer duidelijk. De hoogte van het defensieplafond is immers aan een grens gebonden. en forse sindsdien de Amerikaanse ambassade visa aan gevraagd voor de V.S. Men meent te weten dat het echtpaar onlangs tijdens een verblijf in Rusland had besloten naar het westen te vluch-l ten. De communisten zouden hier ach-j ter gekomen zijn. Het vliegveld Shannon is het enige nïet-communsstische vliegveld waar WEER VERTRAGING BIJ BEHANDELING IN BELGIË SCHELDE-RIJNVERDRAG derlander van vóór 1910 enige be scheidenheid bij te brengen dan de pas verschenen defensienota. Vóór 1940 im mers groeiden wij i ondanks dc zware crisisdruk) toch altijd nog op in een soort imperlumsfeer: niet zonder trots werd op de lagere school al meegedeeld dal we een belangrijke gendheid waren, we bes marine met een rijke trn( Hollandse waterlinie, k onze geringe oppervlaki behoorlijk mee - zo m thans in het Europee hebben dit beeld van oi grondig moeten herzien, maar ar en toe sluit n-.en nog wel eens op rer.anten van de vroegere opvattingen. Wie nu het stuk leest, dat minister Dc Jong over het defensiebeleid van de komende jaren heeft vervaardigd, moet echter wel tol de erkenning komen, dat Nederland op maritiem en militair gebied maar een bescheiden partij meeblaast. Bovendien blijkt, dat we voortdurend op de lenen moeten gaan staan, omdat we anders de noten van de Navo-partituur niet goed kunnen lezen; we zijn er te klein voor. Deze nota leert vooral duidelijk, dat voor onze defensie in feite eiders de dienst wordt uitgemaakt en dat de nationale speelruimte binnen dit defensiebeleid in groter verhand bijzonder klein is. Er is weer een stuk van de „oude glo rie" als men het tenminste zo noemen wil afgeknabbeld. De Neder landse marine gaat in het Navo-geheel een specialistische taak vervullen en daarbij zijn geen vliegkampschepen of kruisers meer nodig. En liet woord „inundatie" wordt min of meer ge schrapt uit het woordenboek van de ei gen nationale verdediging. Een karika tuur, zoals die in 1939 iri buitenlandse bladen verscheen een Hollandse 1/oer. die zich verdedigend op een molen in een geïnundeerde polder had terugge trokken kan in onze tijd niet rneer worden getekend, voor de Nederlandse troepen ligt de grens oostelijker dan men in de jaren dertig had kunnen den ken. Genoeg daarover echter. Hoofd zaak op dit moment is. dat er een nota die een redelijk inzicht rao- in hetgeen er op het gebied de defensie aan de gang is. Dat in zicht was hard en hard nodig: meer dan ooit had men het laatste jaar de indruk dat er in een luchtle dig werd gewerkt. Minister Visser immers op tafel ligt. gelijk maakt j-jnhtliit vilde destijds 'uwen om- jlde binden. die opvolger excellentie De Jong trof op zijn beurt reeds snel een aantal organisatorische maatregelen zonder dat hij het totale patroon van zijn beleid onthulde. Dat leidde er in feite toe. dat de toch al niet grote greep van de volks vertegenwoordiging op net defensiebe leid vrijwel tot niéts was gereduceerd. Nu kan echter de gedachtenwisseling in het parlement weer meer reliëf krijgen. op de parlementaire con trole lijkt ons ook van groot ge wicht de mededeling van de minister, dat hij tot een betere begrotingspresen- tatle wil komen. Er zal nu weer een be- IVT De commissie van buitenlandse zaken i van de Belgische kamer van i genwoordlgers heeft gistermiddag - j j werkelijke uitgaven. Tot dusver werd bn stemming ov.r het verdrag voor de ver- ,Je detinsieu.-.g;.tn vaak an de Schelde-Kgnverbinding maakt van gelden, die reeds in vroegere zanen c-rotjng komen op kasbasis, dat wil zee volks verte- gen gebaseerd op een raming van de in liddag de r-et bewuste dienstjaar te verwachten Die kwantitatieve vermindering zal in zekere mate worden gecompenseerd door de kwalitatieve verbetering va" 1 uitrusting van de nieuwe schepen. non in Ierland was geland. Zij hiel den zich verborgen in een hotel en hebben politiek asiel gevraagd. uc liegtuig was onderweg van „JHU ...CUV.C üüepcüT De Praag naar Havanna en maakte een bewindsman heeft het voornemen om in tussenlanding wegens mechanische de ontwerpbegroting van een der ko- moeilijkheden, zo heeft de Ierse voor- mende paren de bouw van twee fregat- liehtingsdienst bekendgemaakt. De geleide wapensysl i noemd, Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanouk is woens dag door president de Gaulle op het Elysee ontvangen. Zij zouden heb ben gesproken over vooruitzichten van een neutraliteitspolitiek i n Zuidoost-Azie 'olgende week dinsdag uitgesteld. jaren waren gevoteerd maar toen i waren uitgegeven. Er was aldus een De vorige week werd de bespreking soort „meerjarenpot" ontstaan, die het reeds verdaagd omdat Waalse kamerle-1 beeld van de defensiefinanciën bijzonder den nadere inlichtingen wensten over onoverzichtelijk maakte en een efficiën- het volgens hen bestaande gevaar, dat! te parlementaire controle belemmerde, de nieuwe verbinding te veel zoet water Terecht wil de minister daaraan een aan de Maas zou onttrekken. Bij de be-eind maken; het had al veel eerder moe- spreking van gistermiddag verzekerdeten gebeuren r van buitenlandse zaken! de vice-minister t deze vrees ongegrond is. Een Waals ka- W stuk maakt bij eerste kennisma- merlid eiste echter een bij wet geregeldeking een gedegen, maar vooral een garantie voor de voorziening van zoet reële indruk. Hier ligt eindelijk eens een water ten behoeve van de industrie in memorandum op tafel, dat een duide- Wallomè. het Onderzeeboten Visa De drie op stapel staande drie-cilinder onderzeeboten dienen ter vervanging van de indertijd van Engeland overge nomen boten, waarvan er inmiddels eén van de sterkte is afgevoerd. In 1965 zul len ze worden opgeleverd. De twee van de Amerikanen in bruikleen ontvangen onderzeeboten (waarvan de leenperiode Het echtpaar kon aan de bewakers ontkomen terwijl deze bezig waren hotels te zoeken voor de 81 passagiers het vliegtuig. Het paar heeft bij Waarschuwing tegen sigaretten in V.S. Met ingang van 1 januari a.s. moet in Amerika op de verpak king van sigaretten de waar schuwing staan, (lat het roken van sigaretten schadelijk is voor de gezondheid en kanker kan verwekken. Een half jaar later, op 1 juli 1965, moet ook bij reclame voor sigaretten de waarschuwing worden vermeld. De 21-jarige dienstplichtige soldaat L. A. M. Drommel, is gisterochtend na een veldloop van tien kilometer aan de finish op de Leuvenumse weg nabij Harderwijk in elkaar gezakt en kort daarna overleden. De Iegervoorlich- tingsdienst heeft dit meegedeeld. Soldaot Drommel was ongehuwd en te; Zandvoort woonachtig. Hij behoorde! tot de B-compagnie van het 41ste ver-! bindingsbataljon uit Harderwijk. Dei tien kilometer veldloop was een pro-i grammapunt voor het diploma mili-j taire lichamelijke vaardigheid. Bij de keuring van de soldaat waren geen afwijkingen geconstateerd. de a De Ne( begin van een nieuw tijdperk, dat wei nig binding meer heeft met wat achter ons ligt. Maar bovenal wij herhalen het is het memorandum een reëel stuk: er worden financiële grenzen ge trokken en binnen die grenzen wordt ge poogd aan te geven hóe te voldoen aan hetgeen in Navo-verband van Nederland wordt verwacht. Dat houdt in dat aller lei zaken, die hier en daar nog een steunpunt betekenden voor een stuk na tionale emotie of trots, moeten worden afgeschaft. Sommigen zullen dat be treuren, wij geloven echter, dat het standpunt van minister De Jong en zijn heide staatssecretarissen de onvermijde lijke consequentie is van de plaats, die Nederland in een groter geheel in neemt. Zich op deze werkelijkheid ba serend, hebben ministers en staatssecre tarissen duidelijk aangegeven welk be leid zij wensen te voeren. Men kan op dit ogenblik moeilijk meer verlangen. MODERNE INRICHTING MET 175 BEDDEN Het protestants-christelijke streekziekenhuis „Bergzicht" te Goes zal 1 juli a.s. in gebruik worden genomen. Zeeland en in het bijzonder Noord- en Zuid- Beveland zal dan beschikken over één van de modernste zie kenhuizen van Nederland. Een ziekenhuis, dat de lieve som van negen miljoen gulden heeft ge kost. Een prijs die gezien de capaciteit van 175 bedden in vergelijking met andere nieuwe ziekenhuizen echter aan d<- lage kant is. Hoewel het ziekenhuis woensdag a.s. in gebruik zal worden genomen, vindt de officiële opening pas in oktober plaats. De reden daarvan is. dat het nieuwe ziekenhuis verscheidene appa raten van het oude gasthuis zal over nemen. De overbrenging zal nog eni ge tijd vergen. Vandaag, donderdag, zullen de belangstellenden kunnen kennis niaken met liet ziekenhuis dat. vanmiddag en vanavond ter be zichtiging voor het publiek is open gesteld. De geschiedenis van het nieuwe zie kenhuis dateert eigenlijk al uit de ja ren 1947-1948. Toen werden de eerste ideeën geopperd voor de bouw van een nieuw streekziekenhuis in Goes. In 1950 werd in verband met de plan nen een stichting in het leven geroe pen. In juli 1955 was men zover, dat de architect kon worden aangewezen Het werd de heer K. L. Sijmons uit Amsterdam. Voordat de plannen echter geheel ge reed waren, had de bouwcommissie vijfenveertig vergaderingen aan dit aspect van de zaak gewijd. De aanbe steding vond plaats op 16 juli 1959. De bouwvergunning bleef echter uit, om welke reden net ziekenhuisbe stuur in augustus een beroep deed op minister Van Aartsen om de vergun ning zo spoedig mogelijk te verstrek ken. Deze „smeekbede" had succes, want kort daarop ontving men be richt, dat de vergunning in november 1960 zou worden gegeven. De proce dure had inmiddels zoveel tijd in be slag genomen, dat de aannemer van zijn verplichtingen was ontheven. Op 23 december 1960 werd het karwei gegund aan een andere aannemer, Kortewegs Aannemings Mij N.V. te Breda, waarna in maart '61 de eerste paal werd geslagen. Sindsdien heeft het werk gestaag voortgang gevon den, zij het met een onderbreking van drie maanden tijdens de strenge win ter van 1962/1963. Overbi renging Woensdagmiddag 1 juli zullen de pa tiënten uit het gasthuis aan de Oosl- wal worden overgebracht naar het nieuwe ziekenhuis „Bergzicht" aan de Reigerstraat. Dan zullen vier zo genaamde dubbele ambulances van de centrale post van het Nederlandse Rode Kruis uit Den Haag naar Goes komen om het vervoer van de pa tiënten over enkele honderden meters te verzorgen. Rode Kruiscolonnes uit Goes en omgeving zullen onder lei ding van de gewestelijke dant, dokter J. Stumphius uit Vlissin- transport. Later op de middag zullen gen de helpende hand bieden bij dit dan de ambulante patiënten in parti culiere auto's worden overgebracht. Momenteel, enkele dagen voor de in gebruikneming. wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van het ziekenhuis. Schoonmaakploegen zijn bezig om het nieuwe gebouw die netheid te geven, die een "ziekenhuis eigen is Ook in 't souterrain zijn nog werklie den bezig met het opknappen van wat kleine karweitjes. Beddenafde ling. behandelafdeling, zusterhuizen, poliKliniek en directie- en admmistra- tivieugel zijn echter gereed. Hoofdgebouw Het hoofdgebouw van het ziekenhuis wordt door een trappenhuis in tweeën gedeeld. Aan de ene zijde bevindt zich liet beddenhtiis, aan de andere zijde het behandelhuis. Iedere afdeling in het behandelhuis heeft een eigen bed denafdeling. Het in zes lagen opgetrokken hoofd gebouw heeft in het souterrain de ''Zie slot pag. 2 kol. 6) (Van onze parlementaire redacteur) De minister van justitie, mr. Scholten, i heeft gisteren in de Tweede Kamer bij I de behandeling van het ontwerp-vreem- delingenwet verklaard, dat hij bereid is |een zelfde welwillendheid jegens thans 1 nog clandestien in Nederland verblijven de vluchtelingen te betonen als in 1954 I de toenmalige minister van justitie mr. I Donker gedaan heeft. Deze kondigde. toer. het vluchtelingenverdrag behandeld werd. een „generaal pardon" af. Minister Scholten zal echter de eis van een onderzoek naar de bonafidi- teit van de vluchtelingen moeten handhaven. Zij die onderdak aan de clandestiene vluchtelingen hebben verschaft zullen niet strafrechtelijk worden vervolgd. De bewindsman deed deze toezegging op verzoek van het socialistische lid de heer Scheps. Hij heeft geer. ter- mijn genoemd. Het vorige ..generale j pardon" gold vflf maanden Bejaarde man op overweg gedood De 86-jarige J. van Dorst uit Leur is gisteren omstreeks het middaguur op leen niet beveiligde overweg bij Etten- Leur om het leven gekomen. Hij pas seerde de overweg op zijn fiets en I heeft waarschijnlijk de trein Breda- Roosendaal niet gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1