Bevriezing van lonen is onhaalbaar, onjuist en onverstandig 't is weer tijd voor Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit J. A. Middelhuis hij afscheid: P. J. J. Mertens nu voorzitter van N.K.V. WESTEN ANTWOORDT RUSLAND GESCHENK VAN DE JARIGE SPOORWEGEN: GOEDKOPE AVONDRETOURS DINSDAG 23 JUNI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Een bevriezing van de lonen in 1965 zou niet alleen onhaalbaar zijn, niaar ook onjuist en onverstandig. Dat is de mening van de scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer J. A. Middelhuis, die gistermorgen in Utrecht voor het laatst een vergade ring van de verbondsraad toesprak. Het Wereldgebeuren Nederland zal zich, kunnen permitteren geen aandacht schenken aan de loonontwikkeling in de andere E.E.G.-landen. Zelfs als die loon ontwikkeling elders een inflatoir karak ter heeft zal er rekening mee gehouden moeten worden. De inflatie, aldus de heer Middelhuis, kan alleen nog maar op Europees niveau in samenwerking wor den beteugeld en niet meer door één land en stellig niet door een land als het onze. Onder deze omstandigheden, zo voegde hij hieraan toe, ontstaan er zo wel by een enigszins omvangrijk voor uitlopen van de Nederlandse lonen als by een achterblijven gevaren voor onze eco nomie. De nog steeds gunstige economie in Eu ropa en de algemene krapte op de ar beidsmarkt brengen met zich mee. dat de vakbeweging in landen die geen noe menswaardige beperkingen van het loon systeem kennen( en dat zijn volgens de heer Middelhuis nagenoeg alle Europese landen met uitzondering van Nederland) in een bijzonder gunstige onderhande lingspositie verkeert. De N.K.V.-voor zitter zei, dat dit ook consequenties heeft voor Nederland. Nog geen uitspraak Overigens is hij van oordeel, dat het nu nog te vroeg is voor een uitspraak over de in 1965 mogelijke loonsverhogingen: in september zal er waarschijnlijk meer over gezegd kunnen worden. Hij vindt het ook nog te vroeg om min of meer definitieve conclusies over de gevolgen van de loonoperatie van eind vorig jaar. De doorwerking daarvan is pas op lan gere termijn merkbaar op de arbeids markt en bovendien kan de ontwikkeling in het buitenland ertoe bijdragen, dat de forse loonontwikkeling in Nederland minder effect heeft dan werd verwacht. De heer Middelhuis stelde voorts, dat de positie ten opzichte van het bui tenland minder gunstig is geworden. Zo laat het zich aanzien, dat de stij ging van de totale bestedingen groter zal zijn dan die van de produktie. Aangezien diepte-investeringen het in de toekomst de in de afgelopen jaren gevormde deviezenvoorraad wel een tijdelijke aderlating kan hebben, maakt de heer Middelhuis zich over het tekort op de betalingsbalans ech ter niet al te veel zorgen. Dit tekort en de maatregelen die al ge troffen zijn zullen zijns inziens wel sane rend werken en op wat langere termijn de totale bestedingen, terugdringen. Hij betoonde zich niet ontevreden over de bereikte loonsverhogingen en over enkele andere verbeteringen. zifter van het N.K.V. als opvolger van de heer J. A. Middelhuis. De heer Mer tens is de afgelopen tien jaar secretaris van het N.K.V. geweest, speciaal belast met vraagstukken op het gebied van de sociale verzekering. De heer Middelhuis zei in een kort af scheidswoord dat de ruim elf jaren waarin hij voorzitter is geweest vrucht-; olgens hem, niet bare jaren waren. Er zijn verschillende - goede dingen tot stand gekomen voor de werknemers en het ledental van het N.K.V. groeide met honderdduizend tot 430.000. Zijn opvolger sprak hem hartelijk toe en speldde hem uit dank voor alles wat de heer Middelhuis voor de katholieke vak beweging betekent de eerste gouden speld van het N.K.V. op, een gebaar waarop de vergadering met een langdu rig applaus reageerde. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, deel de de scheidende voorzitter mede, dat hij door H.M. de koningin bij bevordering is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Xassau. Minister Veldkamp heeft de heer Middelhuis de by deze de coratie behorende versierselen omgehan gen. De heer Middelhuis is ook ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Prijsbeleid Het prijsbeleid noemde hij van uitzon derlijke betekenis met het oog op de wel vaartsverbetering voor de werknemers. Hoewel de regering nog onlangs heeft verzekerd dat zij ernstig toeziet op de prijsontwikkeling, vraagt de heer Mid delhuis zich af. of de doeltreffendheid van de prijspolitiek wel zo groot is als wordt beoogd. In dit verband vestigde hij de aandacht op de mogelijkheid, de verkopen gedurende een bepaalde tijd administratief te bevriezen onder meer door de levering op te schorten en pas na beëindiging van de prijsstop weer te ontdooien. In het ongedaan maken van bepaalde vormen van verticale prijsbinding ziet de heer Middelhuis een belangrijke stap op de weg naar betere concurrentieverhou dingen. Hij gaf toe, dat de ontwikkeling voor sommige kleine zelfstandigen pyn lyke gevolgen kan hebben. Maar zo ze hij, dat geldt ook voor vele werknemers die door de automatisering hun werk verliezen en zich moeten omscholen. A.O.W. De heer Middelhuis betrok ook de sociale verzekeringen in zijn beschouwing. Hij constateerde met voldoening, dat het ijveren van de vakbeweging voor de ver hoging van de A.O.W.- en AAV.W.-uitke- ringen tot een sociaal minimum, succes heeft gehad. Als de consequenties van de huurverhoging en van de stijging van het indexcijfer der regelingslonen sinds 1 januari óp de thans voorgestelde uit keringen komen, zullen deze bedragen liggen in de buurt van wat de vakbewe ging destijds heeft gevraagd. Nieuwe voorzitter De verbondsraad van het N.K.V. heeft gistermorgen met algemene stemmen de heer P. J. J. Mertens benoemd tot voor- Edward Kennedy maakt het goed De toestand van senator Edward m. Kennedy, die bij een vliegtuigongeluk letsel heeft opgelopen aan de wervelko lom, is volgens zijn dokters „zeer bevre digend". De 32-jarige senator keek gis teren de kranten door en liet zich sche ren. De toestand van het hart is nor maal. terwijl de polsslag, bloeddruk en ademhaling bevredigend zijn. De artsen menen dat de senator nog een dag of tien in het Cooley Dickinson ziekenhuis zal moeten blijven. Volledige oorlog De Amerikaanse verklaard, dat is een volledige oo jAzlé te riskeren. Zuid uirine kanen hun Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 18.00, do. 18.45 u. „Bezinnen op het kleine" Ann prol. Fokker, jhr. van der Goes van Naters en de heer Nijkerk Prins Bernhard heeft maandagmorgen als regent van het zijn naam dragende fonds drie zilveren anjers uitgereikt tij dens een bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Handel-Maatscliappy te Amsterdam. Dit jaar was deze onder scheiding toegekend aan: de 76-jarige prof. dr. Adriaan D. Fokker (Beekber gen), oud-hoogleraar in de theoretische experimentele natuurkunde te Lei- en oud-directeur fysica van het Teylers Museum te Haarlem, de 63- jarige jhr. rar. Marinus van der Goes van Naters (Wassenaar), lid van de Tweede Kamer (p.v.d.a.), en van het Europese parlement en voorzitter der contactcommissie voor natuur- en land schapsbescherming, en de 70-jarige lieer Marinus B. B. Nijkerk (Amsterdam), directeur van een internationale metaal- handel. Hij vervulde vele functies in het bedrijfsleven en is ook in het culturele leven zeer actief geweest. Het was de 15e keer dat de zilveren anjers werden uitgereikt. Deze onder scheiding wordt verleend: om uitdruk king te geven aan de waardering voor personen, die in enigerlei vorm van on verplichte arbeid uitstekende verdien sten hebben verworven voor de Neder landse cultuur, of voor die van de vol ken der andere rijksdelen. Prins Bernhard zei in zijn toespraak dat elke tijd zijn eigen kenmerk draagt dat vaak als zijn „glorie" wordt beschouwd. De glorie van onze dagen wordt wellicht het best uitge drukt met de algemene term „schaal vergroting". Onze tijd is", aldus de prins, „die van groter, hoger, snel ler enzovoort. Overal om ons heen toont de wereld het beeld van de vergrotende trap zowel in het posi tieve als in het negatieve". „Wanneer wij met het grotere en het zich vergrotende goed willen leven en wij zullen er mee moeten leven dan zullen wij in dit alles bij voortduring het kleine moeten onderkennen. Het de meest fundamentele waarborg vc het behoud van de kansen en tegen de wen van de schaalvergroting dat aldus prins Bernhard, „ons steeds opnieuw bezinnen op het kleine, dat het uitgangspunt was en is. Steeds weer zullen wij terug moeten naar dit kleine, terug naar de kern van alles, juist om dat schaal vergrotende projecties onver mijdelijk zijn. Juist voor het behoud van de geest onzer eeuw moet het kleine steeds opnieuw onze toetssteen zijn", zei de prins. Advertentie Dodelijke klap na woordenwisseling Zondagavond omstreeks 8 uur is de 44-jarige losarbeider F. H. R. in het Elim Hotel van het Leger des Hells in de Spuistraat te Amsterdam door de 39-jarige sloper G. van A. neergeslagen. Hy overleed aan de gevolgen. De mannen, die in het hotel woonden, verkeerden enigszins onder invloed van sterke drank. Toen R. de sloper uit schold, gaf deze hem een klap waar door hij in elkaar zakte. Medebewoners van het huis vonden R. even later leven loos in een gangetje bij de gelagkamer. Van A werd kort na het gebeurde aan gehouden. Zilveren anjers Prof. Fokker is de zilveren anjer ver leend wegens: „de originele, met grote volharding talloze moeilijkheden over winnende, arbeid voor het. bruikbaar maken voor de muzickpraktijk van de oude, in de 16e eeuw door Nicola Vi cente voor het eerst begrepen en door Christiaan Huygens in de 17e eeuw wis kundig berekende ideale verdeling van het octaaf in 31 tonen. Dit niet alleen door het technisch realiseren van dit unieke systeem der zuivere stemming, in de vorm van het beroemde orgel in Teyler's museum te Haarlem, maar niet minder als strijdbare en hijzonder stimu lerende figuur voor de creatieve kraeh- in de muziek van binnen- en buiten land, waardoor ook door middel van aardevolle hedendaagse composities dit systeem van zuivere stemming een belangrijke vernieuwende verrijking van het tonale stelsel, in vocale en instru mentale vorm regelmatig tot klinken kan worden gebracht". Aan jhr. mr. Van der Goes van Naters 's de onderscheiding toegekend voor: ,Zijn bijzonder bezielde en ook bezielen de, bekwame arbeid voor de natuurbe scherming in nationaal verband, vooral als voorzitter sinds 1940 van de contact commissie voor natuur- en landschaps bescherming en internationaal in het kader van de international union for the servation of nature and natural re sources en in de raad van Europa. Dit niet alleen in de vorm van een zeer slagvaardige en strijdbare arbeid tot behoud van een gave natuur als zodanig, tr vooral ook door dit werk te plaat sen in het veel ruimere kader van het zuiver houden van de natuur, gezien in het licht van de uiterst belangrijke, wederzijdse relatie van mens en natuur, de „ecologie liumaine", waarbij vooral ook dient te worden gelet op de met enorme snelheid toenemende bevolkings dichtheid in de wereld in het algemeen en die in Nederland in het byzonder". „De mens heeft de natuur hard no dig. Slaat de mens de natuur: de na tuur slaat terug. Vergiftigen wij onze atmosfeer met chemicaliën en atoom- stof, alles vanwege het „economisch belang" „wij zullen de steeds hoger wordende rekening betalen, zelfs in de melk voor onze kinderen", zo zei prins Bernhard. De heer Nijkerk kreeg de zilveren an jer v „Zijn zeer belangrijke verzamelarbeid van uitnemend belang voor de ontwik kelingsgeschiedenis van het boek ais ar tistiek verzorgd produktie van druk techniek sinds het reveil daarvan in de laatste decennia der 19e eeuw. Door dit van tijdig en juist inzicht en goede smaak getuigende werk is niet alleen het Stedelijk Museum te Amsterdam verrijkt met een zeer kostbare, unieke verzameling op dit terrein, van grote artistieke en kunsthistorische waarde, maar is ook op soms onnaspeurbare wijze op het terrein der drukwerk verzorging in Nederland in artistieke zin een verstrekkende invloed uitge-1 oefend". LjmJWUUWWUUUUWTJinjVUUUUl-UUUUULUUL JU. In zijn persoonlijk woord tot de heer Nijkerk zei de prins, dat boven diens Eoto: Prins Bernhard ftweede van rol van „spil" zijn in een cultureel mi- f links) in gesprek met v.l.n.r. de lieu van hoog niveau, diens unieke pres- S drie onderscheiden Nederlanders: tatie staat als zeer deskundig, uiterst s jhr. mr. M. can der Goes van Na- begaafd verzamelaar van in grafisch- t.ers, prof. dr. A. Fokker en de artistieke zin belangrijke boeken. ijj heer M. B. B. Nijkerk. Prinses Beatrix bij huwelijk van mr. Bob Steensma «temmen tot bezorgdheid, want een oor logsdreiging Is oen heel kwaad ding, ook al behoeft men nog niet direct te den ken. dat een volledige oorlog nu ook op uitbreken staat. Het was al enige tijd duidelijk, dat de Verenigde Staten niet bereid waren tot een openlijke terugtocht uit Zuid Oost- Azié. Integendeel enkele dagen gHedcn viel de beslissing, dat het militair po tentieel van de Verenigde Staten in en om Indo-China aanmerkelijk zou wor den uitgebreid. Schepen van de Amei brengen thans nieuw ma der vrachtauto's, pant.v. ne enz naar Bangkok, t Slum, In welk land de centrale opslagplaatsen Bovendien is de Amerikaanse iuuiku- kenning uitgebreid en daartoe ib een aantal moderne Amerikaanse toestellen naar Zuid Oost-Azic gezonden. WIJ zijn, zo ongeveer verzuchtte de New York Tunes, de van de wereld en als we hebben dan krijgen we noj tlek ook! Machtspolitiek ls nog altijd de factor in onze onvolmaj ook al is het gelukkig) n factor, zo gaat het blad vc wees daarbij op het opt red 'Amerikanen overal waar oi van de „macht" t dig ontstond. De Amerikanen hielpen Griekenland toen In 1947 de Britten daar terugtrok- I ken. Ze hielpen Tsjang Kal Sjek toen hij moest teruglallen op Formosa. Ze ver schenen in Indo-China toen dc Fransen Idat gebied moesten prijsgeven. Ze hebben thans aan Turkije duidelijk I gemaakt, dat er om Cyprus niet ge vochten moet worden. Voor al deze acties lag het zwaartepunt niet bij de Verenigde Naties, maar in Washington b(j de regering van dc Ver enigde Staten. De New York Times had er overigens nog aan toe kunnen voegen, dat ook in de meeste acties van de Verenigde Na ties door de Verenigde Staten een hoofd rol werd gespeeld, waarbij we denken aan Korea, aan dc Kongo, Guinea. agent ucces kri- tc wereld. de enige tarlljk I aan Nleuw- het standpunt, dat zij weliswaar stccdE bedacht moeten zijn op eigen veiligheid, maar dat zy toch ook verantwoordelijk heid voelen voor een zekere stabiliteit op de wereld en voor het tegengaan van agressie. Frankrijk en I »:™s t; overhandigen aan dc Russische re-1 Igï^'SSSe^doci.ter H« Boy. i destanders, alsmaar guernllatroepen op- lelden voor de strijd in Laos en ln Zuia- Vietnam. Zy willen de guerrilla-opleidingskampen van de lucht uit vernietigen. Voorts (Van een onzer verslaggevers) Prinses Beatrix, vergezeld van prinses De Verenigde Staten Eiland, S Duitsland zullen deze Hoflaan te botterdam om aanwezig te VV China? Het schijn*, wel zeker, dat g de Amerikanen de oorlog in de lucht willen uitbreiden tot Noord-Vietnam Iwaar Ho Tsji Min en zijn ^Chinese gering waarin wordt gesteld dat Het bnrgeljjke huwelijk was reeds af- het recent Russiseh-Oostduitse |,dnoptn vr*'dag Botlerdam voitrok- vriendscliapsverdrag Moskou in Enige uren voor haar volkomen onver- hpf o-ehpid nipt ontslaat van zi inwachte komst te Rotterdam was prinses net „eneei niet ontslaat \an zijn Beatrix met een lijntoestel van de b.e.a. uit Engeland teruggekeerd op Schiphol waar zy werd afgehaald door haar par ticulier secretaresse mej. M. C. C. wij nen. Aan het stuur van haar auto reed prinses Beatrix daarna samen met prin ses Margriet naar Rotterdam. Prinses Beatrix en de 31-jange bruide gom, die tegenwoordig is verbonden aan de N.V. Paknuismeesteren te Rotterdam, zijn studiegenoten uit Lelden, waar zij met elkaar bevriend raakten. Bij vele feestelijke gelegenheden trad de heer Steensma op als begeleider van de prin ses. verantwoordelijkheden in Berlijn. Vertegenwoordigers van de vier wes telijke landen hebben besprekingen ge voerd over de vorm en tekst van de boodschap. Het initiatief ging uit van West-Duïtsland aangezien Bonn van me ning is dat hoewel haar positie duide lijk ls gemaakt in a/zonderlyke officiële boodschappen een meer formele verkla ring van ae westelijke landen toch wen selijk is. Geen jubileum extraatje voor N.S.-personeel De vakbonden van spoorwegpersoneel hebben de directie van de Nederlandse Spoorwegen gevraagd of ter gelegenheid van het aanstaande 125-jarig jubi leum van het spoorwegbedrijf een ex traatje zal worden gegeven aan de 30.000 spoorwegemployés. Tijdens een gistermiddag in Utrecht gehouden pers- iferentie deelde N.S.-president-direc- aanleiding te spreken over een romance en de heèr Steensma te beschouwen als een huwelijkskandidaat voor prinses Beatrix. Geruchten over een eventuele verloving zijn destijds in kringen van het koninklijke huis altijd tegengesproken. H. VAN DER KALLEN (HAVANK) OVERLEDEN vernietigen en een soort blokkade wil len instellen tegen enkele Noordvietna- mese havens. Is dat alles gebeurd, dan zou de tijd aanbreken voor een opmars van ae niet-communistische troepen in Laos en in Zuid-Vietnam, dat deze troepen met Amerikaar.se steun de grens langs Noord Vietnam zorgvuldig kun nen afgrendelen. Zo ongeveer zouden de Amerikaanse plannen zijn. De grote vraag daar bij is of die plannen met succes uitge voerd kunnen worden en wat Rood-Chi na zal doen. Succes is nodig, omdat bij het falen of bij het doodlopen van de Amerikaanse actie onvermijdelijk een golf van bui tenlandse kritiek de heren in Washing ton zal overspoelen. Zij kunnen zich een mislukking niet veroorloven, temeer omdat er in het verleden al zoveel kri- deeltelrjk mislukte Amerikaanse acties. En nu het tweede onverbrekelijk daarmee verbonden deel van de Op de leeftijd van ruim 60 jaar is gister- wat zal Rood-Cnina doer. V avond in hotel Amieitia te Leeuwarden, j „Manchester Guardian teur ir. J. Lohmann in antwoord op eenl*" v^n d^S-n' afit I vraag mede, dat de directie van N.S. de I d®=! ^0^e^nXid Ls schriiver vui I geciteerd moet worden, vakbonden heeft laten weten, dat de I yetecttveromans onder het Dseudonlem Als de reëerin£ van Rood-China er net financiële toestand van N.S. vooralsnog Havank" 20 over denkt als admiraal Feit. en als een dergelijke uitkering niet toelaat. d uitLeverii Bruna te Utrecht ver- die, reSeril}S een volledige oorlog wil „E,„ extraatje van pr.cn, r.n gCef reeds een bedrag vergen van drie mil-1 van zijn hand, waarin de hoofdrol steeds MaarWelk nut zou Rood-China daarvan joen gulden", antwoordde ir. Lohmann, werd gespeeld door inspecteur Charles hebben'' vraart The Guardian Ala die in art midden liet of deze beslissing M- bflgwajund De Schaduw". chinezen 0p dit'ogenblik een actieve rol defir.i.. L-. 1^ h^r an der Kallen hield zich despelen in de strijd van de communisti- laatste jaren hoofdzakelijk bezig met het sche Laotianen en Vietnamezen tegen ,de romans van zijn collega hun niet-communistische landgenoten, detectiveschrijver Lesly Chartens. Hij dan zullen ze wel zo voorzichtig zijn w^onde^m ^Engelandwaar^ztjn vrouw op om geen aanleiding te geven tot wecr- ONGELUKJE EN RAMP. „Een onge lukje is wanneer je geraakt wordt door een rakel uit Amerika. Een ramp is wanneer je getroffen wordt door een uit Rusland"." Dit is een definitie van een elfjarig schoolkind uit Essex County ten noord oosten van Londen. Het is er een van een reeks die zijn gepubliceerd door B. H. Howard, een inspecteur van het lager onderwijs, die van de kinderen het ver schil had gevraagd tussen een ongeluk en een ramp. Andere definities luidden: „Een ongeluk wordt gebraden, een ramp wordt gemaakt in de oven". „Een ramp is een door paniek bevan gen meisje". „Een ongeluk is een dame die in een raket opstijgt. Een ramp is een heer". het ogenblik verblijft. Hij zelf is in Leeu warden geboren en opgegroeid en bracht regelmatig bezoeken aan zijn geboorte stad. Een van zijn boeken „Circus Mik- kenie" liet hij ook in de Friese hoofdstad spelen. De heer Van der Kallen had een nieuwe roman grotendeels voltooid. Na vechtpartij in Rotterdam 1 dode i Gistermorgen vroeg heeft een Rotter damse taxichauffeur, rijdende langs de Waalhaven, een man overreden die op de weg lag. Toen men hem naar het Dijkzigtziekenhuis had vervoerd, kon slechts zijn dood worden vastgesteld. Het bleek de 22-jarige F. Hartl uit Kiel te zijn, opvarende van het ms. „Bïrte Hugo Stinnes". Een onderzoek wees uit dat de man met drie andere opvarenden van het schip in een café was geweest, daar met hen ruzie had gekregen en in de omgeving van het schip was neer geslagen en getrapt. Deze drie mannen zijn nu gearresteerd en gaven toe Hartl, die nog al zwaar was mishandeld, op de rijweg te hebben laten liggen. De *.-raag waar de politie nu voor staat is. stierf de 22-jarige Duitser als ge volg van de mishandeling of doordat hij werd overreden? Sectie zal dit moe ten uitwijzen. Vier nieuwe boekjes over de N.S. In september start overwegactie De 125-jarige Nederlandse Spoorwegen gaat in de jubi- leummaand september de trein reizigers een speciale verrassing aanbieden. Na zes uur 's avonds (behalve op vrijdag en zondag) zal men dan aan elk stationslo ket jubileumretours kunnen ko pen, waarvoor men slechts de prijs van een enkele reis behoeft te betalen. Dit beeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, tijdens een gistermiddag in Utrecht gehouden persconferentie ter gelegenheid van de 125-ste ver- jaardlg van N.S. medegedeeld. Officiële hoogtepunten van de feest viering zijn het bezoek dat de konin gin in de namiddag van 25 september aan N.S.-bedrijfsonderdelen in Utrecht, Rotterdam, Schiedam en Amsterdam zal brengen en voorts de officiële herdenking op 19 septem ber in het Amsterdams Concertge bouw. Het Concertgebouworkest ver zorgt dan een gala-concert, dat o.m. zal worden beluisterd door tal van di rectieleden van buitenlandse spoor wegmaatschappijen, die de dag tevo ren de gast zijn op een receptie van het gemeentebestuur van Utrecht. Wie wat meer over 125 jaar spoor wegen wil lezen, krijgt de keuze uit maar liefst vier boekjes, die binnen kort zullen verschijnen. Het eerste, „De trein hoort erbij", is al versche nen. De spoorwegen heeft van dit boekje 73.000 exemplaren besteld. Al le personeelsleden, gepensioneerden en de houders van algemene abonne menten krijgen deze week een exem plaar thuis gestuurd. De tijd dat de trein als enig modern verkeersmiddel bekend was, ligt ver achter ons, maar ir. Lohmann gelooft dat de trein in plaats van uitgeran geerd te worden, er in is geslaagd een belangrijke plaats te blijven innemen in de gehele verkeersafwikkeling. Dit feit geeft N.S. speciaal aanleiding het 125-jarige bestaansfeest met feeste lijke nadrukkelijkheid te vieren. Overwegactie Uitbreiding Tentoonstelling Voor het N.S.-personeel komen er 80 kleinkunstavonden, in het Spoorweg museum wordt een speciale tentoon stelling ingericht (1 t m 27 septem ber) de jeugd wordt bij allerlei festi viteiten betrokken en de N.S. zal in de In september start voorts in samen werking met het Verbond voor Vei lig Verkeer een overwegactie die tot oktober zal duren. Het ligt in de be doeling deze actie te openen met een jeugddag. waarop 100 verkeersbriga- diertjes in Utrecht zullen worden ont vangen. Een reeks van andere activi teiten staat nog op het programma, zodat in heel Nederland zal blijken dat 125 jaar geleden tussen Amster dam en Haarlem de Nederlandse Spoorwegen historie ging maken. Ir. Lohmann gelooft dat de trein de verdere ontwikkeling betrokken zal blijven, zoals de trein m 126 jaar de vlucht heeft meegemaakt, gedeel telijk zelfs mogelijk gemaakt, van welvaartsgroei, vergrote mobiliteit en nieuwe woon- en leefgewoonten. Als belangrijke toekomstige ontwikkeling noemde ir. Lohmann onder meer het belangrijke aandeel dat N.S. moet le veren om de voortschrijdende urbani satie in goede banen te kunnen lei den De ontwikkelingslijn zal zich hierbij ombuigen: niet langer inkrim ping van spoorwegoutillage. maar uitbreiding. wraak op China. De vrienden van China in de bovengenoemde landen doen het wat het vechten betreft vrij goed. Alles wat de Verenigde Staten op dit ogenblik kunnen bereiken is alleen maar een zekere stilstand in de gevechten, terwijl China zich op de achtergrond houdt. tische communisten. Deze mensen len geen grote oorlog, ze duiken er v... weg. ze zullen zich niet laten verleiden tot grootscheepse tegenacties en ze zui len eenvoudig afwachten totdat ze de guerrilla kunnen hervatten. Zolas bekend is generaal De Gaulle die onder zijn adviseurs nogal wat oude Indo-China-specialisten heeft een gehee landere mening toegedaan dan de Amerikanen. Hij wil een neutra lisatie van geheel Indo-China. De gene raal gelooft dat de Chinezen daarmee op dit ogenblik genoegen, echt wel genoe gen zullen nemen en dat een neutralisa tie overeenkomst geen doorgestoken kaart zou zijn om Indo-China in ijltem po onder communistisch gezag te bren gen. Daarentegen meent men in Washington dat neutralisatie thans nog gelijk zou staan met uitlevering van de betwiste gebieden aan de communistische over weldigers ongeacht van welke landaard die overweldigers zijn. Heeft president De Gaulle reden om aan te nemen, dat inderdaad de Chinese communisten i c-n hun aanhangers in Indo-China) hun woord zullen houden als ze instemmen met neutralisering? Wij weten het niet. Wel is bekend ge worden. dat generaal De Gaulle vorige week een uur lang heeft geconfereerd met de Chinese ambassadeur in Parijs, maar er zijn geen verdere mededelingen over dat onderhoud gedaan. ADMIRAAL FELT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3