roos? TRfllTAL Nare verhoudingen ontstaan in de gemeentesecretarie van Baarland Guus Vleugel: We willen door de schijn prikken os BILT Vragen over aantrekken van twee „public relation"-adviseurs PI LU Burgemeester: „geen commentaar" SLAMAT DJALAN Zeeuwse ALMANAK Haven Vlissingen keert negen procent dividend uit M. J. HARTS, OUD-WETHOUDER VAN VLISSINGEN, OVERLEDEN m Twee jubilarissen bij het Belgisch Loodswezen Voortzetting van traditie HOOFDPIJNPOEDERS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 JUNI 1964 WETHOUDER DE VRIEND: „AMBTENAAR IS MAN MET EEN HARDE KOP" Het college van burgemeester er wethouders van Baarland is vrij dagavond tijdens de raadsverga dering bijna ontbonden. De twee wethouders, de heren H. de Vriend (gem. bel.) en D. Driedijk (k.v.p.) hadden hun ontslag ingediend, om dat zij niet langer de verantwoor delijkheid wilden dragen voor de naar hun mening onbevredigende gang van zaken op de gemeentese cretarie. De heren verweten de eer ste ambtenaar ter secretarie, de heer I. A. van Royen, nalatigheid, waardoor een administratieve ach terstand was ontstaan. Er werd in de raad wat heen en weer gepraat en ten slotte accepteerden de raads leden het schriftelijk ontslag van de wethouders niet. Over nieuwe wethouders wilde de raad niet stemmen. De heren De Vriend en Driedijk bleven dus aan. Baarland is in het verleden al eens in de politieke be langstelling gekomen. Over het huidige conflict vernamen wij bij navraag het volgende: Geen commentaar Baarland telt zo'n 700 inwoners, evenals de buurgemeente Oudelande, maar het oppervlak gebied van Baarland is gro ter. Burgemeester van beide gemeenten is de heer W. N. van Liere t63), die sinds 1952 burgemeester is in Baarland en sinds 195S tevens van Oudelande de eerste burger is. De heer Van Liere toont zich niet erg bereid iets te zeggen. ..Het is nu een paar jaar rustig geweest hier op Baarland, dit had niet moeten gebeuren". Ook op de raadsvergadering had burgemeester Van Liere het be treurd, dat de heer De Vriend de zaak aan de orde had gesteld. Nu zegt de heer Van Liere: „ik moet eerst eens met de wethouders overleggen. Wethouder De Vriend heeft het wat agressief gedaan, hij had het niet moeten doen". Wat de achterstand op de gemeentesecretarie betreft zegt hy, dat er geen moeiiykhe- den meer zijn. „De achterstand is nu al byna ingehaald". Op onze vraag of er op de secretarie te weinig personeel is antwoordt hij ontkennend. „Het kan beslist: de heer Van Royen is er de hele week, secre taris L. Evertse is er de helft van de week en de andere helft in Oudelan de. Het kan wel met anderhalve man. Op Oudelande is er nooit een achter stand. En voor de rest: ik wil geen Er was dus ten dele nog een achterstand in de administratieve beslommeringen op de gemeentesecretarie van Baarland. Wethouder De Vriend had hierover in de raadsvergadering onder meer opge merkt, dat die was ontstaan doordat de prlvé-zaken van de eerste gemeenteamb tenaar prevaleerden. Hij noemde -'~ •oorbeelden dat de brandweer, een logsweduwe en de schoonmaakster van de openbare lagere school over mei nog niet waren uitbetaald. De heer Van Royen (89), sedert 1 mei 1949 als eerste ambtenaar werkzaam in Baarland, een zoals wethouder Vriend liern later zou noemen „man landse biit". Hy moet toegeven, dat er inderdaad een achterstand is geweest in de administratieve gang van zaken in Baarland. „Maar daarvan is vrywel niets meer over en dat weet wethouder De Vriend bliksems goed", zegt hij wat op gewonden. Waardoor dat kwam? „We hebben eerst begin dit jaar de begroting oor 1964 gehad, daarna kwam ons gro te recreatieplan". Recreatieplan Hij haalt een plattegrond van dit nieuwe plan te voorschyn: v-yftig woningen en een camping aan het Westerschelde- strand. „Daarmee heb ik heel wat te doen gehad, contact opnemen met alle mogelijke instanties, al die gOv.dkeurin- O m co VERWIJDERT SPOORLOOS EN PUNLOOS EELT, LIKDOORNS ENZ. Bevolking Nog een rijmpje uit Jan Panne- keets „Voetballaden" (met een voorwoord van Jan Cottaar): ,,'n Middenvoor wit 'sHeerenhoek speelt met een accu in zijn broek hij zegt: dat is zo mijn systeem; ilc tobde steeds met het probleem hoe ik - ik wil het niet verhelen - de match geladen uit kon spelen". Geladen is men niet alleen in 's- Heerenhoek, nu een Vlissinger een kort gesprek heeft gevoerd met een juffrouw, die in het bevol kingshoekje van het Haagse ge meentehuis de telefoon beheert. De Vlissinger wilde de geboortedatum weten van een uit Wissenlcerke afkomstig man, die laatstelijk in Den Haag had gewoond. Een vreemd verlangen, maar goed, in Den Haag verwondert men zich toch nergens meer over. En zo reageerde de juffrouw onbewogen: rrAlleen mondeling of schriftelijk meneer, niet per telefoon". „Maar ik heb het vandaag nog nodig juffrouw". „Komt U dan aan het loketje". JA aar ik woon in Vlissingen juf frouw". ,JJet loketje is tot half één open meneer". Daar is de transactie op afgestuit. De man kwam wel tot zaken met het gemeentehuis van Wissenker- ke, waar men hem vroeg over een uur nog eens terug te bellen. Na dat uur kreeg hij te horen: „We zijn in 1870 meneer, maar we lt ouden vol. Belt U om half vijf nog eens terug". „Zou ie er niet tussenuit gevallen zijn f" .jdeneer, ook in de vorige eeuw werden de geboorteregisters hier punctueel bijgehouden". En via die geboorteregisters ko men we weer bij Pannekeets voet balladen met een voorvioord tan Jan Cottaarj waarvan wij de laat ste vrijelijk in Zeeland situeren: ,Een middenvoor uit Groenendijk werd laatst 'n pinkt drieling rijk toen hij op 't raadhuis arriveerde, xcaar men het drietal registreerde, vroeg d'ambtenaar met droog gezicht of hij een hattrick had verricht". •lan startklaar is. Met anderhalve man can dat wel. maai- het is krap. Dat re creatieplan gaf een tydelyke overbelas ting. Vooral de financiën moesten we ting. eerst rond hebben. Het plan konden we beneden de 150.000 gulden houden, waardoor we het met een kasgeldlening konden afdoen. Want voor een geldle ning krijg je moeilijk goedkeuring. Het was echt een uitrekenen. Maar nu heb ben we alle goedkeuringen binnen". We kregen overigens de indruk, dat, met het oog op de eisen, die aan een dergelij ke kasgeldlening worden gesteld, een aantal uitbetalingen was opgeschort. Ook deze opschorting zal dan een admi nistratieve achterstand zijn. Wat de salariskwesties betreft merkt de heer Van Royen op. dat die al begin april waren geregeld en niet mei. zoals wethouder De Vriend in de raad had verklaard. De oorlogsweduwe kreeg haar geld wat later, doordat de daarvoor bestemde briefjes niet op tyd waren in geleverd. „Dat is in de drukte vergeten, anders denk je er altijd wel aan". Privé-zaken? In secretarietijd doe ik nooit privé-zaken. 't is eerder andersom. Het is natuurlijk wel eens zo, dat er ie mand komt binnenwandelen op de secre tarie, maar dan kun je zo iemand, als hij vragen heeft, toch ook niet meteen de deur uitsturen". Dan had wethouder De Vriend nog ge zegd, dat de heer Van Royen wel eens op de stoel van b. en w. was gaan zitten. De heer Van Royen zegt er dit van: „Als ie te maken hebt met een normaal col lege, dan gebeuren zulke zaken niet, •naar hier, met zo'n dominerende figuur als de heer De Vriend...". En: „Je bent niet alleen administratief ambtenaar, maar je zit toch ook in de bestuurlijke sector". De heer Van Royen gelooft, dat hij maar gebruik is als stok om de hond te slaan. Zyns inziens is de ware oor zaak van het optreden van wethouder De Vriend in de raad een ruzie met diens broer, de gemeentewerkman J. de Vriend, die al 25 jaar als zodanig werkzaam is. De heer De Vriend wil de dat de burgemeester de gemeente werkman een reprimande zou geven, maar dat gebeurde niet. Toen heeft de wethouder schriftelijk bedankt. En in de mondelinge toelichting op dit besluit betrok hy de heer Van Royen. En wat de benoeming van de wethou ders betreft gelooft de heer Van Royen, dat deze niet volgens de regels is ge gaan: „Er had schriftelijk over moeten worden gestemd, maar de officiële be noeming is er in wezen niet gebeurd". De heer Van Royen verklaart verder nog, dat hq de districtsbestuurder van de Algemene bond van ambtenaren, de A.B.V.A., de heer A. van Aalst in Mid delburg. mondeling heeft geïnformeerd over de gebeurtenissen. „Hg heeft er no titie van genomen en komt eroD terug", zegt hij. Leugi en „Een aperte leugen, hoe komt die man erbij, een onverbeterlijke, harde Gro ningse kop. heerszuchtig", zegt wethou der De Vriend (74, vanaf 1961 wethou der, voor de oorlog ook al acht jaar wet houder, het oudste raadslid van Baar land). „Zou ik om een kleine woordenwisseling met mijn broer mijn ontslag als wethou der vragen?". Wethouder De Vriend vindt, dat de heer Van Royen probeert iedereen naar zyn hand te zetten, zonder b. en w. en de raad. „Het was een paardemiddel, zoals ik dat in de raad toepaste, het is niet zo prettig, hij is nu eenmaal ambtenaar. Als hij zich verbetert willen we 't met hem proberen, anders moet-ie eruit". „De brandweer heeft over 1963 nog geen geld gehad, en ze rekenen erop, dat ze dat altyd in het begin van het jaar gen. De oorlogsweduwe had over maand mei nog geen cent ontvangen en ,Ik heb Van Royen herhaaldeiyk met zachte termen gewaarschuwd, het is zelfs voorgekomen, dat ik tegen de bur gemeester heb gezegd, dat die hem 'eens op het matje móest roepen, maar die zei geen enkel woord. Toen is Van Royen by mij gekomen. Hij zei niets, draaide zich om en sloeg de deur met zo'n klap dicht, dat de kalk van de muren vloog. En de burgemeester zweeg in alle talen". Op de kruk De burgemeester is de man. die, zo formuleert de heer De Vriend het, de weg van de minste weerstand neemt. „Een goed man, die de vrede wil die nen, maar d^t kan niet altijd", want Van Royen voelt zich burgemee: wethouder, secretaris en raad tege lijk. Hy spijbelt en loopt van de se cretarie af als de burgemeester en de secretaris er niet zyn. Maar ik wil die man op zyn kruk hebben. Nu kan de burgemeester wel zeggen: geen commentaar, hij was boos, dat ik het in de raad heb gebracht, dat raad je de koekoek. Maar het is al een kwes tie van jaren. De vorige wethouder heeft al herhaaldelgk geklaagd" „Van Royen kan het beslist, maar hy moet niet zo eigengereid zyn en be moeizuchtig doen. Hij heeft een goeie kop. maar de burgemeester zit er niet achter". „We hebben er eens de hoogste ruzie over gehad in b. en w. Maar de burge meester heeft niet graag zulke dingen Het is niks als slordigheid en overbelas ting met privé-zaken. Het gaat er niet om hoe Van Royen erover denkt, maar hoe wg erover denken". Over de afgelopen raadsvergadering zegt wethouder De Vriend nog: „er is hoofdelqk gestemd. De raad kan krach tens de gemeentewet weigeren. Dan zou den wethouder Driedijk en ik als raads lid hebben moeten bedanken. Maar zover En tot slot: „Van Royen moet niet zo veel zelf doen. Hij kan toch bellen: „De Vriend hier is iemand. Hij kan toch naar mij, de burgemeester of de secretaris komen als er mensen zijn die problemen hebben?". Eerste secretarieambtenaar Van Roven krijgt binnenkort de kans om in een b. en w. vergadering een verweer te geven. „Maar verweer hééft-ie niet", aldus wet houder De Vriend. Wethouder D. Driedijk (54, raadslid vanaf 1954, sinds 1958 wethouder) wat gematigder over de secretarieamb tenaar. „Het is echt wel iets verbeterd in de laatste jaren. De mensen hier willen de ambtenaar een beetje wegduwen dat geeft In de raad de doorslag. Als wethouder moet je natuurlijk meewer ken voor de bevolking, maar voor jezelf vind je het wel wat heftig". Er is binnen de kamer van b. en w. al eens gesproken over deze zaak, zo ver telt de heer Driedijk. Dat had gedeelte lijk geholpen, maar nog niet voldoende. „Alles moet nu eenmaal met geven en nemen, maar het is meer nemen dan ge ven geworden". „Wij hebben Van Royen al eens gevraagd of hy teveel werk had, maar toen zei hij, dat hij er geen tijde lijke kracht bij hoefde hebben. Dat was in oktober, in de begrotingstijd". „De ambtenaar is nu volledig berispt. Het zou niet wenselijk zyn nu dagelijk te gaan hameren. Ik zou er niet aan me willen werken om elke week een beetje te gaan vechten. Als er ruzie is geweest, moet er ook weer kalmte achter na heer sen. Ik zeg maar altijd jammer dat zo iets gebeurt. Laten we hopen, dat het nu weer goed komt". Roel Hagoort (65) verlaat C.N.V. Na 44 jaar het CN.V. te hebben gediend gaat de redactie-secretaris van „De Gids", de heer Roel Hagoort, met pen sioen. Vandaag, dinsdag 23 juni houdt hy zijn afscheidsreceptie, hoewel hy 14 juli eigenlijk pas 65 wordt. De heer Ha goort was ook enige jaren hoofdredac teur van het „Zeeuws Dagblad" in Goes. De heer Hagoort begon zyn loopbaan als onderwijzer in Klundert, terwijl hy ech ter tegelykertijd actief was in de vakbe weging. nameiyk als secretaris van de christelijke landarbeidersbond. Hg was bovendien waarnemend redacteur van het streekblad „De Westhoek". Tijdens baantje bij „De Westhoek" kwijtraakte. In het begin van de oorlog was hij hoofdredacteur van „De Amsterdam mer". Als secretaris van een A.R.-kies- vereniging werd hg door de Duitsers ge gijzeld. Sinds 1920 was de heer Hagoort ad- junct-secretans van het C.N.V., sociaal medewerker van „De Amsterdammer' en redacteur van „De Standaard". Ir 1934 was hij mede-oprichter van d< Nederlandse Christeiljke Filmcentrale. In de oorlog had de heer Hagoort een actief aandeel in de illegaliteit. Na de oorlog werd hij eerst reporter by de zender „Herrijzend Nederland" en in 1947 keerde hij weer terug bij het C.N. V.. als redactie-secretaris van „De Gids". Hierna heeft hij bq „De Rotter dammer" nog de functie vervuld var sociaal redacteur en was hij vervolgens hoofdredacteur van het „Zeeuws Dag blad", tot hij in 1959 als redactie-secre taris by „De Gids" terugkeerde. De heer Hagoort heeft vooral de ge schiedenis beschreven van „Patrimoni um" en van de vakbeweging. De aandeelhouders van de N.V. Haven van Vlissingen hebben maandag tijdens hun vergadering goedkeuring gehecht aan het voorstel om over 1963 een divi dend van 9 procent uit te keren. Nadat van het exploitatiesaldo werden afge trokken de in 1964 over de winst van 1963 aan directie en personeel te betalen tantièmes en nadat de over 1963 ver schuldigde belastingen werden gereser veerd, blijft er een saldo van 317.062,95, Het onverdeeld winstsaldo 1962 bedroeg 5616,45, zodat een bestemming moest worden gegeven aan 322.679,40. Naast de negen procent dividend van dit be drag, ging men er voorts mee akkoord 10.000 toe te voegen aan de reserve voor belastingen, 174.882,aan de reserve voor afschrijving op vervan gingswaarde. 67.000 aan de reserve voor investeringen en om 1047,40 over te brengen op de nieuwe rekening. De balans, geeft in activa en passiva een eindbedrag te zien van 3.432.995,99. De winst- en verliesrekening had een eind bedrag van 1.125.619,26 met een winst saldo van 571.976,47. Over 1962 was het eindbedrag 972.936,10, met een winstsaldo van 531.884,75. IN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG BURGEMEESTER: VERKOOP VAN MIDDELBURG BREED OPZETTEN Bij do behandeling van het agendapunt betreffende liet aantrekken van advi- de public stad seurs voor de verzorging relations voor Zcelands hoofdsti den in de gemeenteraad van Middelburg enkele raadsleden voordat ze het voor stel goedkeurden nog graag wat meer weten. De heer J. A. van Bênnokom (a. r.) vroeg zich af in hoeverre over be- aaide zaken de heren B. S. Korsten en i. W. Dettmeyer die vooor een to taalbedrag van 15.000,in den lan de de belangen voor Zeelands hoofdstad gaan behartigen in staat zullen zijn om Middelburg voldoende te „verko pen". Het a.-r. raadslid had persoonlijk Ook oud-voorzitter van ie Raad van Arbeid In Wassenaar is zaterdag op 81- jarige leeftijd overleden de heer M. J. Harts, oud-voorzitter van de Raad van Arbeid in Middelburg en oud-wethouder van Vlissingen. Zijn stoffelijk overschot zal op 24 juni gecremeerd worden te Velsen. Nadat hij als beroepsofficier (kapi tein) in 1919 een militaire loopbaan had afgesloten, werd hij met ingang van 16 mei 1919 benoemd tot voorzit ter van de Raad van Arbeid in Middel burg. Tot 1 mei 1936 behield hij deze functie. Met ingang van die datum werd hij benoemd bij de raad van ar beid te Rotterdam en later tot voor zitter van de Raad van Arbeid in Den Haag. Daar bleef hij tot aan zijn pen sionering in 1949 werkzaam. wassen met Een produkt van l'Oréal de Paris De heren E. A. Germonpré en F. G. Vandenkerckhove, beiden schipper- roeier van de Belgische loodsdienst te Vlissingen hebben maandagochtend in het kantoor van het Belgische loods wezen het burgerlijk ereteken tweede klasse wegens 35 jaar trouwe dienst ontvangen. De dienstchef, de heer F. A. Rubben, speldde de daarbij beho rende eretekenen op. De heer Rubben ging bij deze korte plechtigheid nog even in op de loop baan van beide heren. Zowel de heer Germonpré als de heer Vandenkerck hove zijn oorspronkelijk afkomstig uit Oostende, waar ze bij de visserij werkzaam waren. De loopbanen van de beide schipers zijn vrijwel identiek. In 1929 kwamen zij als matroos-roeier in dienst van het Belgisch loodswezen te Vlissingen. Twee jaar later gingen ze over naar de tenderdienst, die in Oostende was gevestigd. Mede doordat die tenders vaak in Vlissingen kwa men, maakten de beide heren kennis met Vlissingse meisjes, waarmee ze later getrouwd zijn. Dit was de oor zaak van hun verzoek weer overge plaatst te worden naar Vlissingen als matroos-roeier. Op 1 juli 1946 werd de heer Germon pré schipper-roeier en op 1 juli 1948 werd de heer Vandenkerckhove schip per-roeier. Bij het uitreiken van de onderschei dingen waren aanwezig, de hoofdlood- sen, de heer C. Aspelagh en B. Vol- lemaere en de chef de bureau van het Belgisch loodswezen te Vlissingen, de heer J. Marchand. Deze foto toont het ogenblik, waarop de heer F. A. Rubben, dienstchef van het Belgisch Loodswezen te Vlissingen, het burgerlijk ereteken tweede klasse op speldt bij de heer E. A. Germonpré. Linies op de foto staat de heer F. G. Vandenkerkekhove, die evenals de heer Germonpré S5 jaar in dienst is van Belgisch Loodswezen. Foto P.Z.C.) Van 5 mei 1945 tot 8 februari 1949 was hij bovendien voorzitter van de vereniging van Raden van Arbeid. Bij zijn pensionering werd hij be noemd tot erevoorzitter van deze vereniging. Daarbij tverd gesteld, dat hij juist in de moeilijke na oorlogse tijd met veel beleid en energie de zaken van de Raden van Arbeid behartigde. Voor de Vrijzinnig Democratische Bond was hij bovendien van 4 septem ber 1923 tot 27 maart 1936 raadslid van Vlissingen. Van 27 juli 1925 tot 6 oktober van hetzelfde jaar was hij tijdelijk wethouder en van 17 decem ber 1925 tot 8 maart 1929 wethouder van onderwijs. Ook bekleedde de heer Harts een be langrijke plaats in de vrijmetselaars-' loge ,,1'Astre de l'Oriënt". Eerst was hg voorzittend meester en daarna meester van eer tot hij in 1936 naar Rotterdam vertrok. De heer Harts was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Duits paar zwaar gewond nadat auto van weg was geraakt Bij een verkeersongeval in IJzendijke zijn de Duitse bestuurder van een personenauto, de heer G. B., en het naast hem zittende meisje, mejuf frouw B. K., beiden uit Bonn, ernstig gewond toen hun wagen op de weg IJzendijke-Oostburg, even na de bocht bij Parkzicht, van de weg raakte en in een sloot terecht kwam. De wagen, die een vrij hoge snelheid had, reed 40 meter door de sloot en kwam toen tot stilstand. Hierbij schoot de be stuurder door de voorruit, waarbij hij verwondingen aan zijn hoofd en enkele kneuzingen opliep. Het meisje had een gebroken enkel en een hersenschud ding. Voorbijgangers slaagden erin het linker portier te openen en het ge wonde paar te bevrijden. Dokter J. SH. M. Lockefeer uit IJzendyke ver leende eerste hulp en liet de gewonden overbrengen naar het ziekenhuis in Sluiskil. De auto werd totaal vernield. EXAMENS Aan de technische, hogeschool te Delft slaagde de heer A. Roelse te Middelburg voor het examen geodetisch ingenieur. Koe gedood door bliksem In de nacht van zondag op maandag werd een jonge koe van de heer J. Aarnoutse te Gapinge door de bliksem getroffen en gedood. De onweersbui in de loop van maandag kwam de door de bliksem getroffen en brandde geheel uit. liever de voorkeur gegever eijpn De heer Hesselink was van mening, dat de gemeente niet zover zal komen met deze heren. Hij dacht aan de vestiging van een instantie te Middelburg, die ter plaatse alles kan overzien. „Voorlopig zal het de taak van de heren moeten zijn na te gaan hoe deze dienst in eij gemeente net best georganiseerd worden", aldus de heer Hesselink. Het P.v.d.A.-raadslid de heer M. A. L. Hubregtse, die wees op de nood zaak van een actieve politiek met betrekking tot het aan de man bren gen van industrieterreinen, wilde graag weten hoe na het aantrekken van beide heren de verhouding zou zijn tot de ambtenaar die is Delast met het toezicht op de public rela tions ter plaatse. Niet breed genoeg urgemeester mr. J. Dryber ging muit, dat de „verkoop" van Middel- 1 worden op- de heer Dett- ,in oorsprong 1 het feit, dat deze vanuit Terneuzen 'as aanbevolen. De heer Korsten is adviseur voor de provincie Zuid-Holland en het departement van defensie. „Ge bleken is dat deze twee heren elkaar aanvullen. Ik wil zelf nog een vraagte- mensen ken by zetten of het nodig ls om twt» in menen aan Middelburg te binden. \Ve zullen in de proefperiode moeten zjen hoe dit allemaal uitpakt", aldus de vonr. zitter. Verslagen over concentraties van polderwezen De commissie voor de waterstaat uit de Erovinciale staten heeft de voorstellen esproken inzake de concentratie van polders op Walcheren en de reorganisa tie van het polderwezen in Oost- Zeeuwsch-VIaanderen. De verslagen hierover met de antwoorden van Ge deputeerde Staten zijn inmiddels ver schenen. Uit deze antwoorden bleek on der meer, dat G.S. nog grotere eenheden voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet mogelyk achten. Wij komen nader op deze versla gen terug. Enquête over schadegevolgen voor parlevinkers Op een bijeenkomst van de parlevinkers verenigingen uit Hansweert en Wemel- dinge in „De Caisson" in Biezelinge, heeft de rijksmiddenstandsconsuient voor Zeeland, de heer A. Korstanje uit Mid delburg, maandagavond meegedeeld, dat het ministerie van economische zaken binnenkort een enquête zal houden om na te gaan wat de schadegevolgen zul len zyn wanneer er definitief tot aanleg van een Schelde-Rijnverbinding wordt overgegaan. Volgens de heer Korstanje dient men dit onderzoek te zien als een stap tot nadere onderhandelingspogingen. Want hoewel het de grote vraag is of er scha devergoeding mogelijk zal zijn voor de gedupeerde parlevinkers, meende de heer Korstanje, dat de parlevinkers moeten blijven strijden zolang er nog niets vaststaat. Op deze vergadering zullen wij binnenkort nog nader terug komen. Bliksem sloeg in Tijdens een hevig onweer sloeg afge lopen week de bliksem in het woonhuis van de landbouwer J. Onderdyk te Sirjansland, Dit veroorzaakte een gat in het dak, terwijl de hele elektrische leiding werd vernield. Ook bij de land bouwer j. Padmos sloeg de bliksem in, dit leverde echter geen schade op. TOELATINGSEXAMEN R.H.B.S. VLISSINGEN Voor het toelatingsexamen aan de rijkshogereburgerschool te Vlissingen zijn na mondeling examen geslaagd: Linda van der Geugten, Yvonne Bode, Marga Blok, Klaas v.d. Buuse, Carel Beck, Hanni Pel, Ilona Zijlstra, Hans Geluk, Toon Peters. „LÜRELEl" IN VLISSINGEN „Door de schijn prikken", noemt Guus Vleugel de opzet van de ca baretgroep „Lürelei" die vrijdag avond in het Vlissingse „Britan nia" een uitvoering komt geven van „Doe 't zelf". „Door de schijn prikken, de wer kelijkheid zien te vinden". Tekst schrijver Guus Vleugel heeft on geveer de helft van het program ma voor zijn rekening genomen. „Wy zijn satirisch, maar zeker niet po- litiek-sutlriscli". zegt hg. „Dat ligt me helemaal niet. Ik heb er oen paar dagen geleden nog met Wim Kan over gehad. Waarom begeef ik me niet op het po litieke vlak?, vroeg ik toen. We kwa men er niet uit. Misschien komt het door hot feit, dat de politiek allemaal schijn is, zodat er van die schijn doorprikken niet veel meer terecht kan komen. Er Is bij do politiek van te voren al door heen geprikt". Guus Vleugel sehryft al enkele jaren „Lilrejei". „Het is een fijne groep". aparts". Toch gelooft hy niet, dat „Lü relei" een nieuwe weg is gaan bewan delen. „Wij werken ln de traditie van een Kan. een Sonneveld", zegt hij. „en verken weer in de traditie van Louis Davids". opgegroeid, is tien jaar gek randstad gegaan. Daar heeft hy voor vele bekende cabaretiers en cabaretiè- gewerkt. „Wim Sonneveld, Conny Stuart, Albert Mol, Maja Bouma, Adèle Bloemendaal, Hetty Blok en Wim Kan", somt hy op. „En natuurlijk ook „Lürelei". Hoewel „Lürelei" voortgaat in de tradi tie van het Nederlandse cabaret heeft ze toch ook wel enkele nieuwe dingen. „Ik heb in Londen een optreden gezien van het befaamde Engelse gezelschap „Beyond the Fringe",-zegt hy. „Dat be tekende zoiets als „verder dan de fran je". Zij zijn byzonder fel en openhartig. Ik heb van hen een nummer gekregen, dat ik helemaal bewerkt heb, „op de fo to". Sociaal Guus Vleugel vindt wel, dat „Lürelei" dit jaar een sattrischcr programma brengt dan andere jaren. „Een sociale satire", zegt hy, „of beter gezegd een algemeen menselyke satire". Nu nog iets meer van „Lürelei" zelf. De medewerkenden zijn Jasperine de Jong, Sylvia de Leur, Eric Herfst, Ben Ro- wold en Frans Halsema. De regie is in handen van de acteur Luc Lutz, de cho reografie wordt verzorgd door Johan Verdoner. Vanwaar de naam „Lürelei" De leider van de cabaretgroep Eric Herfst en zijn medewerkers hebben deze naam om ver schillende redenen gekozen. Tcri eerste is de Lörelei voor vele dagjesmensen een geliefkoosde toeristische trekpleis ter. Eric Herfst hoopte, dat het met het cabaret net zo zou gaan. Verder wor den de mensen in „de luren" gelegd cn voorts heeft „Lürelei" iets met luiers te maken, wat wyst op de jeugdige leef- *"d van de medewerkers. -ürelei" is zes jaar geleden begonnen in theater „Paloni" in Amsterdam. Alles wordt door de mensen zelf gedaan, kaartjes verkopen, plaatsen aanwijzen, bedienen aan de bar en gardcrobcjuf- frouw spelen. Het is nu voor het eerst, dat „Lürelei" theater ..Paloni" gaat verlaten. Waarom? .Niet voor het geld", zegt Eric I ïrfst, ,we zijn tot nu toe nog elk jaa- uit- •erkocht geweest. Maar een mens wil ook wel weer eens iets anders". De ambtenaar die belast is met het toe. zich op de public relations zal nauw gaan samenwerken met de chef van <j- afdeling algemene zaken. Voorts onder houdt hy contacten met beide adviseurs De heren uit Den Haag hebben het landelijk beeld. De betrokken ambtenaar -ft voor „de voeding". Hij is de vaste tact man. Mr. Drijber vestigde er de aandacht op dat men ook in de landelij ke pers Middelburg wil laten doorklin- kenWe moeten in den lande bekend maken dat Middelburg een centrum is waar ontwikkeling inzit", aldus de bur gemeester. Bescheiden De heer M. Wattel (a.r.) noemde het bedrag dat gemoeid is met de aan trekking van de adviseurs beschei- den. „Dank U wel, dat valt me mee", merkte mr. Drijber op. De heer Wat- tel vroeg zich wel at of Middelburg voldoende aan bod zal komen bjj de heren. Hü doelde daarbij op hun di verse andere verplichtingen als ad viseur. Mr. Driiber kon zich de ar- wachtende houding best voorstellen Toch zag hij er een voordeel in". Ztj zijn hierdoor in een gezaghebbende positie gekomen", zei hij. De heer M. L. Aimekinders was ge- schrokken van de geldlening van 1.935.000,die de stichting centrum, voor bejaardenzorg te Middelburg v! aangaan ter financiering van de kosten van de stichting en inrichting van ea den aan 'j> gisteren p. vraagd om de betaling van rente, aflos sing en kosten van deze geldlening u garanderen. Hiermee ging men na een nadere toe lichting akkoord. Bij een analysering viel het bedra' voor de heer Aimekinders echter verantwoorde wijze te verklaren. De heer Hesselink had de exploitatie eer.5 nader bekeken. Daarbij was de hos» pleegsters heeft geda J. Berenpas maakte hem duidelijk, dat het hier een bejaardetehuis betreft ea geen verpleeginrichting. Voorts merkte hij op, dat het tehuis voor iedereen open staat. Kunstmar\l Weinig opmerkingen werden er ge maakt over het voorstel om subsidie van totaal f 1000,05 te verlenen voor de organisatie van de eerste Zeeuwse kunstmarkt, die iedere donderdag en zaterdag in de maanden juni, juli en augustus op de Vischmarkt wordt ge houden. Alleen de heer A. J. Schot (5. g.p.) zei geschrokken te zijn van de aankondiging van een bal musette op aanstaande zaterdag. „Wordt het ge meentegeld daar ook voor bestemd", in formeerde hij. „Als dit niet zo is wil ik nijjn stem daar wel aan geven". Dc voorzitter kon hem op dit punt gerust stellende mededelingen doen. De heer Van Bennekom herinnerde bjj de rondvraag nog eens aan hot feit, dat. de burgemeester bij het slaan van een eerste paai in het uit breidingsplan Zuid uiting had gege ven aan de vrees dat door gebrek aan telefoonaansluitingen dit plan moeiiyk van de grond zou komen. Hy vroeg of het college inmiddels al stappen had ondernomen. Burge meester Dryber kon hem meedelen, dat er al eerder overleg ls geweest met de voorzitter van de P.T.T. ka mer Zeeland. Ook is er contact geweest met de Ka mer van Koophandel. Thans is een ge sprek aanstaande tussen het college en de directeur van het telefoondistrict Breda. „We voorzien dat we het nog hogerop moeten zoeken. Het zal niet gc- makkelyk zyn om wat te bereiken" kon digde mr. Dryber aan. Hy wees erop dat er dringend wat aan deze zorgelijke si tuatie gedaan moet worden. „Het is een ontzaglyke rem op de ontwikkeling van ae hele stad". De heer Hubregtse had eenzelfde vraag op zijn papiertje staan. Hij lanceerde het idee om in sa menwerking met andere Zeeuwse ge meenten via de afdeling Zeeland van de vereniging van Nederlandse gemeenten een actie te gaan voeren om ae noodza- keiykheid van uitbreiding der telefoon aansluitingen te beklemtonen. By de rondvraag werd beslist, dat de augus- tusraadsvergadering zal worden gehou den op de 3le van die maand. De vol gende raadsvergadering is vastgesteld op 20 juli. HET WEER IN EUROPA Kopenhagen, half bewolkt Londen, zwaar bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, regenbui Parys, licht bewolkt Nice, onbewolkt München. zwnar bewolkt Locarno, half bewolkt Wenen, regen Innsbruck, geheel bewolkt Rorne, onbewolkt Mnllorca. zwaar bewolkt 18 gr. C. 17 gr. C. 15 gr. C. 1-1 gr. C. 17 gr. C. 25 gr. C. 15 gr. C. 24 gr. C. 23 gr. C. 18 gr. C. 33 gr. C. 29 gr. C. VERWACHT. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Het lagedrukgebied boven onze om geving neemt in betekenis af. Van daag op enkele plaatsen nog een bui mogelijk, maar geleidelijk meer zon nige perioden. Zwakke wind tussen oost en zuid. Overdag 16 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: geleidelijk wat stabieler en daardoor aangenamer strandweer. MEER ZON Opklaringen, maar ook enkele lokale buien. Overwegend zwakke wind en in het algemeen iets hogere middagtem- peraturen. ZON EN MAAN 24 juni Zon op 04.20 onder 21.04 Maan op 20.47 onder 03.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2