PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorlichtingscentrum Oosterscheldebrug trok reeds 1000 bezoekers GEEN OPLOSSING IN KWESTIE-MALEISIË Vliegtuig stort neer op Formosa: 57 doden Nog geen advies van S. E. R. Topoverleg in Tokio volkomen mislukt Vice-admiraal Heye gooit olie op 't vuur ACTIES TEGEN GUERRILLA'S IN NOORD-BORNEO ZIJN HERVAT Spaans toestel maakt noodlanding MANDAAT V.N. CYPRUS VERLENGD op zee „MIJ KRIJGEN ZE NIET IN ZO'N MANDJE", ZEI ANTON GEESINK Nieuwe kritiek op het leger Hooglopende ruzie met minister van defensie 207e jaargang no. 245 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, QOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN tn O. A. d« Kok Abonnementaprlji 78 ctnt per week. 9.78 per kw.. fnneo per port 10.- p. In». Low nummer» 15 ct. Bureat:.: Vllwintrtr. 1 (b.g.g. red. 2078/3169. ad». 2375). Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 ib. g g. red. 7853. adv 5213»; Ooatburg: tel. 2395. Ternruxen: ArMnaalstraat 2. Directie: P van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer e Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3506. adv. 3647/3643). Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. reu. 2911 Zlerlkzee- red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. ram. Min. p. adv. /4.80. Ingez. med 3 tarief. Kleine adv. (ma* 8 regels) 33 ct. p. regel min. 1.60). ..Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 353300 P.Z.C Middelburg. Maandag 22 juni 1964 Zierikzee bluste best Pagina 2 In het voorlichtingscentrum Ooster scheldebrug te Colijnsplaat geeft de heer A Pieman rechts j de be langstellenden uitleg over de foto's die de werkzaamheden aan de brug uitbeelden. Foto P.Z.C.) In nauwlijks twee weken tijd Niet ver van de plaats, waar zwa re vrachtauto's af en aan rijden j om er zand te laden voor de oprit! naar de Oosterscheldebrug staat op liet havenplateau te Colijns plaat een nieuw gebouw. Het is het toekomstige dorpshuis van Co lijnsplaat, dat echter pas in I960 als zodanig dienst zal doen. Tot dan is er het voorlichtingscentrum Oosterscheldebrug van de provin cie Zeeland is ondergebracht. In de tweeëneenhalve week, dat het voorlichtingscentrum nu is ge opend, is duidelijk gebleken, dat het een van de grootste trekpleis ters van Noord-Beveland is. Sinds de opening op zaterdag 30 mei zijn namelijk reeds meer dan duizend bezoekers de tentoonstelling ko men bezichtigen. „Er komen veel mensen, die liier in del omgeving hun vakantie doorbrengen. I Ook hebben wij veel groepen ontvangen, die met speciaal georganiseerde excur sies naar Colijnsplaat komen. En dan nog fabriekspersoneel, dat tijdens een dagtochtje hier een kijkje komt nemen. Van de buitenlanders voeren de Duit sers en Belgen de boventoon". Dit zegt de heer A. J. Fleman uit Colijnsplaat. wanneer hij in gedachten de meer dan duizend mensen laat passeren, die hij in het voorlichtingscentrum explicatie heeft gegeven. Aan de hand van modellen, tekeningen, kaurten en maquettes heeft de heer Fle man de bezoekers verteld van de lang ste brug van Europa, van de voorberei dingsgeschiedenis, het belang van de verbinding voor Zeeland, het vernuftig bouwsysteem en de durf en de onderne mingsgeest van de provincie. Dank zij deze expositie en dank zij de uiteenzet tingen van de heer Fieman, kan iedere bezoeker met meer kennis van zaken gaan kijken naar de Oosterscheldebrug zelf en des te meer genieten van dit grootse project. Geweldig Dc reacties van de bezoekers bewijzen, dat zij tot volle tevredenheid worden voorgelicht. „Deze tentoonstelling is ge weldig. Zü is echt een uitkomst. Als z(j er niet was, ging je naar de brug en je stond te kijken zonder te weten hoe (Zie slot pag. 6 kol. 1) TERREUR VAN TIENERS IN ZWEDEN Oeregrund, in Zuid-Zweden, heeft zater dag genoten van een inval van driehon derd tieners, die, ter gelegenheid van de viering van het midzomerfeest, op bromfietsen en motorrijwielen uit Stock holm naar deze plaats waren gekomen. Ten minste 25 inwoners van Oeregrund moesten in een ziekenhuis worden op genomen, na door de jeugdige vandalen te zijn afgerost. In een Zweedse stad werden 36 tieners wegens openbare dronkenschap gearresteerd. Hier werd een jonge, zwangere vrouw tegen de buik geschopt, terwijl een jongeling werd neergestoken. Ten slotte meldde de politie van de mid- denzweedse plaats Graennaes dat het midzomerfeest aldaar door ongeveer achtduizend personen is gevierd. Wij konden slechts enkele van de dronk aards onder hen arresteren. Voor de rest was geen plaats. Aldus de politie- mededeling. waarin ook nog wordt ge zegd dat zich onder de dronkaards „ve le meisjes van dertien en veertien jaar bevonden." Nini Boesman bracht het weer het verst „Mij krijgen ze niet In zo'n mandje, voor geen prijs", zei judokampioen Anton Geesink zaterdagmiddag om half vijf gedecideerd. Maar anderen gunde hij dat avontuur kennelijk wel, want met een machtige klap sloeg hjj een klein ballonnetje in elkaar, daarmee een origineel soort startschot gevend voor de internationale ballonwedstrijd „Trophee du ballon libre" op het ter rein aan Weg der Verenigde Naties in Utrecht. Een echt startpistool mocht hij van de brandweer niet gebruiken en dat was ook wel begrijpelijk, want op het ter rein bevond zich in ballons en flessen in totaal maar liefst vijf miljoen liter waterstof De wedstrijd, de enige handicaprace over lange afstand ter wereld, was georganiseerd door de stichting stadsontspanning van Utrecht en de Haagse Ballonclub. Er waren zeven deelnemers: Albert van de Bembden Twee ongelukken in de lucht (België), me\frouw Nini Boesman (Nederland), de 71-jarige veteraan Charles Dollfus, die meer dan 500 vluchten op zijn naam heeft staan (Frankrijk). Alfred Eckert (Duits land), Francis Shields (Verenigde Staten). Tony Smith (Engeland) en Ben Steeman (Nederland). Honderd man Duizenden Utrechters waren er getuige van, hoe de ballons zich een voor een na het „handen hoog, vulslurf open- los" statig of wat schommelend in de gelukkig grotendeel» blauwe lucht verhieven om daarna niet een flink vaartje in zuidoost' lijkt- rirh- tïng te verdwijnen. Tot aan dat mo ment waren ruim honderd man van de technische troepen uit de Kroni- houtkazerne en van de jeugdlueht- vaarthrigade nodig geweest om de ballons, die in de stevige bries onge duldig aan hun touwen trokken, in bedwang te houden. De ballons voerden behalve hun com mandanten ook veertien passagiers mee, die zich in de nauwe mandjes best op hun gemak voelden. Wat dat betreft was het ook al een geluk dat het niet regende, want het water zou elke ballon ongeveer 60 kilo zwaar der maken, een extra ballast, waar voor een passagier het veld zou heb ben moeten ruimen. In de loop van de avond kwamen de te lefoontjes binnen van de veilig ge lande balloncommandanten. Men moest het langst wachten op een le vensteken van mevTouw Boesman, die bij Ene (Gronau) in Duitsland, 8 kilometer van de grens, midden in het veen en ver van de bewoonde wereld terecht was gekomen. Zij meldde zich pas na elf uur De adviesaanvrage, waarop dc regering voor 1 augustus antwoord wil hebben, is van zodanige aard, dat de S.E R. niet in staat is om over de uitgangspunten zoals die door de regering zijn gefor muleerd. op dit ogenblik zinvol te ad viseren. Namens de drie vakcentralen ls mee gedeeld. dat de vertegenwoordigers van de werknemers in de O.N.E. (Ontwikke ling Nationale Economie»-werkgroep van de S.E R. het standpunt hebben in genomen. dat de ontstane impasse in ieder geval niet mag leiden tot vertra ging bij de Invoering van de verhoogde a.o.w.- en a w w.-uitkeringen per 1 januari 1965. De vakcentralen kennen aan de invoering van het sociale mini mum in de a.o.w.. zoals dat door hen in het S.E.R.-advies van februari jongst leden is geformuleerd, zowel met be trekking tot de hoogte als de finan ciering ervan zodanige waarde toe, dat deze uitkeringen in ieder geval per 1 januari aanstaande moeten worden ge realiseerd. De Veiligheidsraad heeft zaterdag met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een verlenging met drie maanden van de bevoegdheden van de V.N'.-vredesmacht op Cyprus. Rusland en Tsjecho-Slowakije sloten zich onder voorbehoud aan bij de ove rige 9 voorstemmers van de resolutie om de activiteiten van de V.N. Vredes macht tot 26 september te verlengen. In de nacht van zaterdag op zondag hebben zich in Nicosia vijf schietpar tijen voorgedaan. In het nabijgelegen dorp Vornl werd een pantserwagen van de Verenigde Naties door geweervuur getroffen. De Cypriotische handelsdele gatie is zaterdag uit Moskou in Nico sia teruggekeerd. De delegatieleider, minister van handel Araouzos, verklaar de dat hij in Moskou de „volledige steun" had gekregen voor de zaak van de Grieks-Cypriotische regering. Minister Araouzos weigerde in te gaan op een vraag of dit ook betekende dat in het geval van Turkse het eiland. Gisteren is te Londen van welingelichte zijde vernomen dat de Britse regering de minister-presiden ten van Griekenland en Turkije, Papan- dreoe cn Inonu, voor en bezoek aan Londen heeft uitgenodigd na het over leg, dat zij in Washington met de Ame- ffgt jjgfsl rikaanse regering zullen hebben. portvliegtuig van een burgerluchtvaart- maatschappij. Noodlanding Het Spaanse persbureau „Cifra" deelde gisteravond mee, dat een Spaans lijn- toestel met 27 personen aan boord bij Majorca een perfecte noodlanding had gemaakt op zee. Eén van de passagiers kwam daarbij echter om het leven. Het vliegtuig verdween, volgens oogge tuigen, binnen vijf minuten onder het wateroppervlak, slechts enkele seconden nadat de laatste passagier het toestel had verlaten. Vissers die in de buurt, wa ren hebben een groot aandeel in de red ding gehad. De passagiers zijn allen En gelsen die vanuit het vliegveld van Gat- wick (bij Londen) op weg waren naar vakantieoorden op Majorca en Ibiza. Een viermotori; tuig met 57 inzittenden is zater dagavond kort na het opstijgen van het vliegveld Taichung op Cen traal Formosa brandend neerge stort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Aangenomen wordt dat er zich onder del rijf bemanningsleden en 50 passagiers 2i Amerikanen bevonden die op terug- den schaafwonden of een lichte shock reis waren naar Taipei van een trip naar de Pescadores Eilanden in de Straat van Formosa. Verschillende afgevaardigden naar liet kortelings geëindigde 11de Aziatische Filmfestival bevonden zich boord van liet C-46 trans- - Het enige slachtoffer van de ramp werd i geïdentificeerd als 52-jarige Margeret Sanders uit Barnhurst, Kent. De jury moet de uitslag van de wedstrijd de komende week nauwkeurig bere kenen, maar officieus heeft mevrouw Boesman, die hemelsbreed een af stand van ongeveer 130 km aflegde, de race gewonnen. De Duitser Alfred Eckert, die het 10 km minder ver bracht, en in net Duitse Graes land de, is waarschijnlijk nummer twee en de Amerikaan Francis Shields, die in Ter Aa bij Eibergen neerkwam, brjna 120 km ver, nummer drie. inze landgenoot Ben Steeman kwam in Toldijk bij Hengelo weer aan de grond, nadat hij op het nippertje een hoogspanningskabel had ontweken. De Fransman Charles Dollfus zakte met ballon en al door een boom in Warnsveld bij Zutphen. en Anthony Smith uit Engeland zette zijn ballon in Haarlo weer aan de grond. De Belg Albert van den Bembden is maar anderhalf uur in de lucht ge neest. Hij had te weinig hallast mee genomen en moest toen noodgedwon gen zijn handicapballa»t overboord gooien, zodat hij na zijn overigens perfecte landing op de Ginkelse Heide bij Ede werd gediskwalificeerd. WEER 2 KINDEREN IN KEULEN OVERLEDEN Zaterdag is nog een leerling van de Voikhovenschool te Keulen overleden aan de brandwonden die een maniak verleden week aan 28 schoolkinderen had toegebracht. Het was Karin Keinhold, 11 jaar, die in het kinderziekenhuis te Keulen over leed, na ruim negen dagen tussen leven en dood te hebben gezweefd. Zaterdag morgen was de 10-jarige Ruth Hoff mann overleden. Nog tien kinderen en een onderwijzeres van de school waar Walter Seifert met een zelfgemaakte vlammenwerper en speer zijn gruwelijke aanslag pleegde, zijn er ernstig aan toe. Meer dan vijf tienhonderd mensen waren aanwezig bij de begrafenis zaterdagochtend van vier kinderen die vorige week overleden wa ren. Voor de teraardebestelling had Jo sef kardinaal Frings. aartsbisschop van Keulen, een plechtige requiemmis opge dragen en de absoute bij de vier in de kerk geplaatste baren verricht. Op elk van de kisten lag een boeket rode rozen. INTERNATIONALE BALLONRACE In de S.E.R. hebben zich moeilijkheden voorgedaan met betrekking tot de ge- riehte adviesaanvrage van de regering over het In de komende jaren te voeren sociaal-economische beleid (onder meer ten aanzien van de sociale verzekering. de belastingsverlaging, de lonen en de Echtp aar Luns had auto-ongeluk Minister Luns en zijn echtgenote hebben zaterdagmorgen op de rijksweg Den Haag— Arnhem onder Dc Meern een auto-ongeluk meegemaakt. Ze kwamen er beiden goed af, maar hun chauffeur, de heer Mensink liep een shock op en Is opgenomen in het academisch zieken huis te Utrecht. De heer en mevrouw Luns waren op weg naar Veenendaai. Op de rijkswee was een ravage ont staan door een kettingbotsing, waarbij vijf auto's waren betrokken. De chauf feur van de minister remde af toen hij de chaos zag, maar de auto schoot toch op een Amerikaanse wagen, die op zijn beurt weer twee andere auto's raakte. De ministeriële auto werd aan de voor zijde zwaar beschadigd. De Utrechtse politie aan wie de rijkspolitie in Dc Meern om assistentie had gevraagd, zorgde ervoor dat het echtpaar Luns naar Veenendaai werd gebracht. Foto: met de hoge hoed op en de hand in de zak wacht de minister op de komst van de politie. de controlecommissie zijn gisteren van Tebedoe naar Koetsjing teruggekeerd om verdere instructies af te wachten. Guerrilla's Volgens goed ingelichte kringen in Sin gapore waren 32 Indonesische guerilla's speciaal naar Noord-Borneo gezonden om zich onder de bepalingen van de overeenkomst tussen Indonesië en Ma leisië „te laten terugtrekken". De 32 man zouden woensdag of donder dag Maleisisch gebied zijn binnengedron gen en werden weer over de grens gezet nadat Indonesië ingestemd had met ge deeltelijke terugtrekking van de guer rilla's. De kwestie Maleisië is na de afloop van de met zoveel hoop tege moet gezien topconferentie in Tokio weer geheel in de „confron tatiesfeer" teruggekeerd. Een snelle verzoening tussen Maleisië en Indonesië ligt niet in het verschiet. Een sprankje hoop blijft, president Macapagal van de Filippijnen, die de initiatiefnemer van het topgesprek was, heeft een vredesformule ingediend die zowel voor Indonesië als Maleisië kan worden gehanteerd om een einde te maken aan hun geschil. Beide landen hebben het Filippijn- voorstel, tot het instellen van een vier-landen verzoeningscom missie bestaande uit Afro-Aziati- sche landen, in principe aanvaard. Soekarno heeft reeds doen weten het plan te aanvaarden, maar pre mier Abdoel Rachman zou daar slechts toe bereid zijn als de Indo nesische guerrilla's zich uit Sabah (Noord-Borneo) hebben terugge trokken. Macapagal besloot een einde te maken aan de conferentie toen Indonesië en Maleisië elkaar op de gebruikelijke wij ze begonnen te beschuldigen. Rahman heeft gezegd dat het gesprek mislukt is omdat Indonesië weigerde zijn agressie ve daden tegen Maleisië te staken. In donesië beschuldigt de Maleisische Fe deratie van de mislukking. Optimist Macapagal staat echter op het stand punt dat het gesprek zeker een stap voorwaarts genoemd mag worden. De Filippijnse president verklaarde geen oplossing van het conflict te hebben verwacht, maai- hij vond het een hoopvol teken dat de partijen bereid zijn gevonden aan de conferentieta fel plaats te nemen. De regering van Maleisië heeft gisteren verklaard dat de militaire acties tegen de Indonesische guerilla's op Noord-Bor neo hervat zjjn. In een radio-uitzending voor Maleisië en Serawak werd ver klaard dat de topconferentie in Tokio mislukt was en dat de terugtrekking van de Indonesiërs was gestaakt. Ver der werd meegedeeld dat er geen vrijge leides meer worden verstrekt? Volgens een Maleisische militaire woord voerder is het onwaarschijnlijk dat de controlegroepen uit Thailand naar hun posten zullen terugkeren. De leden van Kraan op bus in Londen - 6 doden In de Londense voorstad Hendon is zaterdag een kraan op een per- sonenbus gevallen. Zes mensen werden gedood en zevenentwintig gewond. De Westduitse parlementaire de fensiecommissie zal deze week waarschijnlijk in speciale zitting bijeenkomen om te spreken over de beschuldiging dat de strijd krachten opnieuw het gevaar lo pen lopen „een staat binnen een staat" te worden. De gepensioneer de admiraal Hellmuth Heye, parle mentair commissaris voor defen sieaangelegenheden, en minister van defensie Kai-Uwe von Hassel bleken het zaterdag tijdens een ge sprek van twee uur volslagen on eens te zijn. Heye heeft nieuwe olie op het vuur ge gooid met de publïkaties van een tweede van een serie van drie artikelen die hij heeft geschreven voor het tijdschrift Quick. De ruzie tussen Heye en de mi nister van defensie en tussen Heye en het parlement begon een week geleden met de publikatie van het eerste artikel. Tien dagen geleden had hij zijn jaarlijk se verslag aan het parlement ingediend. Hierin gaf hij een aantal voorbeelden van zaken die een schending betekenen van de nieuwe geest van de strijdkrach- par ha: omgegooid zullen we strijdkrachten krijgen die heel anders zullen zijn dan we hebben gewenst". In een commu niqué dat gisteren na de bijeenkomst tussen Heye en minister Von Hassel werd uitgegeven werd gezegd dat de minister de beschuldigingen van de larlementaire commissaris van :and had gewezen. Volgens Heyes tweede artikel zijn tal rijke meerderen van het leger er op uit de wil van hun ondergeschikten te bre ken, om daar hun eigén wil voor in de plaats te stellen. „Op deze manier krijgt men robotten en daar hebben wij geen behoefte aan. Wij hebben mensen nodig die zelf kunnen denken", aldus Heye. Hij stelt vervolgens de positie van de onderofficier in het Amerikaanse leger ten voorbeeld aan de „Bundeswehr". De parlementaire legercommissaris beveelt verder een langere duur van de officiers opleiding aan. De gelden, die hiermede gemoeid zouden zijn, zouden moeten worden verkregen door vermindering der Westduitse wapenaankopen in het buitenland. De rioe-admiraal b.d. verklaart ten slot te dat hjj zijn kritiek in een weekblad had gespuid „omdat ik het Westduitse leger hervormd wil zien en het daarvi nodig achtte het alarmsein te geven" VERPLEEGDE ONTSNAPT UIT RIJKSASIEL De politie in ons land speurt momenteel naar een verpleegde uit het rijksasiel voor psychopaten „Dr. S. van Mesdag" te Groningen, die vrijdagavond om 23.20 uur nabij het asiel aan de Hereweg aan zijn begeleider wist te. ontsnappen en kans zag te ontvluchten. Het is de 27- jarige 51. O. woonachtig in de omge ving van Kampen. Hij was ter beschikking van de regering i gesteld wegens diefstal en feitelijke aanranding. O. was onder toezicht van een begeleider een dag met verlof naar huis geweest. Bijns nam hjj de benen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1