E.M.S.-badmotel in Westkapelle geopend FREGAT ,VAN EWIJCK' TERUG IN ONS LAND Proefstation voor de fruitteelt 10 jaar Door burgemeester T. H. de Meester Vierde koelhuis veiling Goes bijna gereed ZATERDAG 20 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROOTSE RESULTATEN BEREIKT Landelijk centrum voor onderzoek Het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp beeft z\jn tienjarig bestaan gevierd met wat men zou kunnen noemen een „open dag". Het bestuur stelde belangstellenden en be gunstigers in de gelegenheid kennis te nemen van de stand van het onderzoek op het proefstation, waarbij men in Wil helminadorp het laboratorium en de proeftuinen voor appel, peer en pruim kon bezichtigen en in Kapelle-Biezelinge de proeftuin voor kleinfrult. Voor de pers was er 's morgens een spe ciale bijeenkomst in het ontvangstge bouw van he proefstation, waarbij de voorzitter van ne stichtingsbestuur, ir. A. W. van de Plassche, een korte terug- blik op de afgelopen 10 jaar gaf. Hij toonde zich tevreden over wat is be reikt en bracht hiervoor dank aan de overheid en de organisaties, die dit werk mogelijk hebben gemaakt. Maar vooral dankte hij de directeur en zijn medewer kers voor hun toewijding en deskundig heid, waarmee zij de vele onderzoeken hebben uitgevoerd. Hij meende dat het indertijd gunstig is geweest „Zeelands Sroeftuin" om tc zettén in een proefsta- on met landelijk karakter, dat thans coördinerend werkt tussen de regionale proeftuinen. Ir. Van de Plassche was van mening dat een proefstation de pro blemen vanuit het totale praktische be drijf moet benaderen. Daarom moet hel nauw contact onderhouden met het be drijfsleven, maar ook voeling houden met de wetenschappelijke instituten. Bo vendien moet er een voortdurend goed contact bestaan met de voorlichtings dienst. zodat de resultaten van het on derzoek snel ter beschikking van de praktijk komen. Ten slotte wees de voorzitter erop, dat het proefstation niet alle proble men heeft opgelost, maar dat net proefstation een plukwagen ont wikkeld, waarmee men tussen de rijen doorrijdt terwijl men zittend.de vruchten kan plukken. Zo zoekt men ook naai meer rationele boomvor- men, die minder werk vragen en meer kilo's leveren. Projecten Het proefstation telt thans 40 mede werkers, onder wie 9 academici. De ter reinen in de Wilhelminapolder omvatten in totaal ruim 18 hectare, terwijl in Ka- pelle 2 hectare beschikbaar is voor kleinfruitonderzoek. In 1959 werd in Wilhelminadorp een nieuw laboratorium in gebruik genomen. In de afgelopen 10 jaar heeft net station onder meer aan de volgende projecten gewerkt: toetsing en vergelijking van rassen van appel, peer en pruim; onderzoek naar de meest gewenste boomvormen en plantsystemen voor appel, peer en pruim; in samenwer king met I.T.T. onderzoek over de toe passing van stapelkisten en stapelbor den in de fruitteelt. Ook heeft men zich uitgebreid met bodemkundig onderzoek beziggehouden. Medewerkers van het station bestudeerden ook het effect van beschutting tegen wind op de produk- tie van fruitgewassen. Voorts vonden onderzoeken plaats naar de toepassing van chemische middelen ter bestrijding van onkruiden en inzake harmonische bestrijding van plagen bij appel, waar- mder ook begrepen het onderzoek over le toepassingsmogelijkheden van bacil- aire en viruspreparaten ter bestrijding /an insekten. linds kort houdt het station zich bezig net bedrijfseconomisch onderzoek, zoals >p het gebied van de nachtvorstbest rjj- 'ïng en betreffende methodes van bo- 'enibohandcling in de fruitteelt. Wat het leinfruit betreft, heeft het station een •rigatie- en beregeningsonderzoek op ;leinfruitgewassen uitgevoerd. Resultaten onderzoekende een licht kan laten schijnen op bepaalde problemen. Ook het contact van de bedrijven met het proefstation leidt tot nadenken over voorkomende verschijnselen. Als voorbeeld voerde hij aan het onder- stammenproefveld, waarnaar talloze excursies zijn geweest en dat veel be tekenis heeft gehad bij de keuze van onderstammen. En hoewel de resul taten niet altijd zo spectaculair zijn. hebben de onderzoeken vaak toch wel een indirect nut. wanneer zij via de voorlichting de bedrijven bereiken. Slagvaardig Vervolgens gaf de directeur van het proefstation, ir. J. J. van Hennik, overzicht van de praktische gang van zaken op z|jn station. Hjj vertelde, dat men vooral onderzoeken verricht op het gebied van de teelt van fruit, maar dat men daarnaast voortdurend slagvaar dig klaarstaat voor plotseling opkomen de problemen, zoals bijvoorbeeld een po- pulierenziekte of een grote droogte. Zo doende wisselt het onderzoekprogramma steeds. grote objecten aangepakt, te weten de integrale ziektebestrijding en de ratio nalisatie van de arbeid. Bij de ziektebe strijding onderzoekt men het probleem van de toenemende ziekten en de daar mee gepaard gaande toenemend^ be spuitingen met giftige middelen. Om de ze bestrijding met giftige middelen te beperken, werkt men aan de ontwikke- heeft het ngrijke on derzoekresultaten bereikt. Alen ont wikkelde er voor Nederland ae teelt van rode bessen aan draad. Dank zij het werk van dr. ir. J. Butijn heeft men meer inzicht gekregen in tallo ze vraagstukken van de bodem, de bodemvruchtbaarheid en de bodem behandeling. Het werk van mejuf frouw dr. A. Post heeft geleid tot meer kennis over de invloed van cul tuurmaatregelen op het optreden var parasieten en op de produktie. Dr. J. A. van Rhee heeft onderzoeken uit gevoerd op het gebied van de wind- schade en windbeschutting bij fruit gewassen. op wees zijn het verzorgen van publika- ties. het houden van lezingen en het or ganiseren van studiedagen en vrije be zoekdagen. Van 1955 tot en met 1963 hebben meer dan 16.000 mensen een be zoek gebracht aan het station. uit België, waar ook vele begunstigers van het station wonen. Na zijn inleiding werden de aanwezigen in groepen rond geleid door de proeftuinen in Wilhelmi nadorp en in Kapelle-Biezelinge. ling methode. Besparing Ten aanzien van de rationalisatie van de arbeid ontwikkelt men arbeidbe- sparende methodes bij het telen, oog sten en transporteren van fruit. Voor het plukken van bessen heeft men een vervangend middel gevonden in de vorm van een trilmacnine, die de bessen er afschudt, waarna ze in een grote mand worden opgevangen. Dit systeem werkt men nog nader uit voor het oogsten van appels. Om het vermoeiende aardbeienplukken op te vangen hebben de medewerkers Examen h.b.s.-A Goese Lyceum Voor het examen h.b.s. vrjjdag de volgende leerlingen van het Goese lyceum te Goes: A. J. van den Bergen te Kruiningen, J. R. M. Beuving te Goes, F. den Dekker te Axel, E. P. Dekker te Hoedekenskerke, P. Fokke te Goes, J. P. Geensen te 's-Gravenpol- der, C. W. J. de Goffau te RiUand-Bath en L. Zonruiter te Uzendijke. Bezoek Raad Yerseke besluit: Geen deelneming aan bestuurschool Yerseke zal niet deelnemen aan de ge- neen schappelijke regeling tot oprichting 'an een bestuursschool Zeeland. Het oorstel van b. en w. om wel toe toe te treden werd in de vrijdagavond ge houden raadsvergadering met 9 tegen 2 stemmen verworpen. Vóór stemden de beide wethouders, de heren l). van Boven en J. Koster. De algemene ge-j dachtengang van de raad was, dat wan-1 neer de ambtenaren willen studeren, ze dit niaar in hun vrije tijd moeten doenl dat dit zeker niet op kosten mag gaan van de gemeenschap. Wat het voorstel tot deelname aan de gemeenschappelijke regeling van de be stuursschool Zeeland betreft, zei de heer C. Pekaar (p.v.d.a.), dat de ambte naren hiermede wel in een gespreid bedje worden gelegd. Het zal de ge meente niet alleen geld, maar ook ar beid kosten, aldus de heer Pekaar. Raadslid J. van Schaik (c.h.) verwon derde het, dat men een dergelijk experi ment aandurft. „Ik krijg de indruk", aldus dit raadslid, „dat de kosten zo laag mogelijk gesteld zijn om er toch aan mee te moeten doen. Het getuigt bovendien van weinig realisteitszin", zo betoogde de heer Van Schaik, die zei, er geen heil in te zien en als zodanig dan ook tegen het voorstel te zijn. krijgt toch niet de indruk", zo betoogde burgemeester A. C-. Willemsen, „dat ik er éen vurig voorstander van ben. In tegendeel". zo zei hij even later, „het is met zekere schroom dat ik er over spreek, want ik kan het voorstel niet warm verdedigen". Het gevaar dat wethouder Van Boven nog noemde, dat mogelijk straks geen leraren te vin- In het kader «an de rationalisatie van de arbeid, waar het proefstation voor de fruitteelt zich ook mee bezighoudt, heeft men deze aard- beien-plukxcagen ontwikkeld. Zit tend op de wagendie men met de voeten kan voortbewegen, is het plukken van aardbeien aanmerkelijk minder vermoeiend dan in de tra ditionele houding. T oelatingsexamen Voor het toelatingsexamen van de rijks- hogereburgerschool zijn geslaagd: Maarten Bode. Paul Grootjans, Peter de Dc veilingvereniging „Zuld-Bcvi-lnnd" tc Goes zal binnenkort zoals al eer- der gemeld tuin dc drie reeds bestaan de koelhuizen een vierde voegen. IJe bouw daarvan Is reeds een heel eind gevorderd. Kond I juli a.s. zal met het „kouddmalen" kunnncn worde-n begon nen, dc machines worden dan beproefd, waarna met het koelen kun worden be gonnen. Als het vierde koelhuis nu klaar ls, zal de V.V-Z.B. beschikken over 5.6 mil joen kilo koelruimte. Hiervan is 1140 ton ingericht voor het bewaren van appels en peren in gas. De laatste 30 jaren leeft in fruittelers- kringen algemeen de gedachte dat het nodig is om van dc grote aanvoeren van winterappels en peren, welke In de maanden september en oktober plaats vindt, een gedeelte te kunnen bewaren tot de winter- en voorjaarsmaanden. Door spreiding van het aanbod kan een betere prijs bedongen worden, terwijl dc consument in Nederland cn in het bui tenland een langere tijd over fruit kan beschikken. Om de prijsvorming nog iets te begunsti gen. wordt in Goes gedacht dat het goed is. dat de handel het pas gekochte fruit ter plaatse in het koelhuis kan zet ten. Het fruit ïydt dan niet eerst meer van het vervoer en het wordt zo vers mogelijk koud weggezet, dit komt de kwaliteit tijdens de bewaring ten goede. Met een capaciteit van 5600 ton zullen bij de komende grote oogst zowel telers als handelaren voldoende aan koelruim te geholpen kunnen worden. Nieuwe grond voor vijf Zeeuwen in Oostelijk Flevoland en N.O.P. Onlangs zijn in Oostelijk Flevoland; rer 1 november weer 94 bedrijven uit gegeven, alsmede vier bedrijven in de Noordoostpolder. Aan Zeeland wer den drie akkerbouwbedrijven en één gemengd bedrijf toegewezen in Ooste lijk Flevoland en één akkerbouwbe- drijf in de N.O.P. De Zeeuwen, die1 een bedrijf in pacht krijgen in Ooste-| lijk Flevoland zijn M. E. van Daele uit j Terhole, P. C. Maas uit Middelburg en J. E. Wolfert uit Lamswaarde. In erfpacht ontving Th. Maerman uit Hontenisse een bedrijf in dit nieuwe; gebied. In de Noordoostpolder begon P. Pouwer uit Middelburg een akker bouwbedrijf. Van de 48 akkerbouwbedrijven Sr. Oostelijk Flevoland werden naast de drie aan Zeeland, negen bedrijven toe gewezen aan Groningen, vijf aan Friesland, vijf aan Drente, vijf aan Overijsel (zonder N.O.P.), vier aan; Gelderland, vier aan Noord-Holland, Reindert Zwolsman, directeur van de] en één aan Zuid-Holland, Noord-Era- Exploitatie Maatschappij Schevenin- bant en Limburg, alsmede tien aan gen moet ongetwijfeld de opening! de N.O.P. en Oost-Flevoland. Bij de van het badmotel Westkapelle, vrij-!men het voorlopig met de helft van gemengde bedrijven was de verde- dagmiddag. belangrijk hebben gevon- een motel moe: doen, zoals in West- ling als volgt: Groningen 3, Fries- den. In ieder geval zo belangrijk, dat p.apelle het geval is. land 1, Drente 5, Overijsel (zonder hij zijn aanwezigheid gewenst achtte. N.O.P.) 6, Gelderland 2, Utrecht 1. Dus kwam de heer Zwolsman naar Noord-Holland 3, Zuid-Holland 1, Zee-; Westkapelle. Hij reisde daarbij op een land 1, Noord-Brabant 14. Limburg 3 wijze die volkomen paste bij de spec- en N.O.P. en Oost-Flevoland samen öjtaculaire manier van zaken doen van REINDERT ZWOLSMAN KWAM PER HELIKOPTER Burgemeester mr. T. TI. de Meester van Westkapelle (links) heeft vrij dagmiddag door het slot var. ren van de appartementen te ontsluiten het badmotel Westkapelle officieel geopend. (Foto P.Z.C.) „Wij hebben dit project echter aan gedurfd, omdat wij er van over- stuks. Van de in de N.O.P. uitgegeven'2jjn maatschappij: per helikopter, bedrijven i er twee gemengd (uit- Friesland en Noord- Quelery, Peter Bil, Corrie Hulst. Wim gegeven - Veldhuis, Hans Timmermans, Wim v. <i.Brabant) en twee akkerbouwbednj- Velde. Lora Bode, Leny Contant, Piet I ven, die werden toebedeeld aan ba- van Eek, Jan den Engelsman, Anton vengenoemde gegadigde uit Zeeland i- d„„ en een gegadigde uit Noord-Brabant. Even na kwart over vier landde de helikopter op de ruimte voor het tel. De heer Zwolsman stapte uit en begaf zich naar het restaurant, waar ui' ■buË ESdyeHoïÊ?r'iaMS Everclin- Belgische auto na slip le zljn met de opening van dil eerste gen. Jan Jacobs, Han Koster, Clara gebouw dat is gereedgekomen sinds Beyer, Fleur Engelsman, Ali v. d. Ent. i de E.M.S. haar belangstelling voor de Coen Hermsen, Frans Kamermans, Ada ID lUlll 101 SUiSlallQ provincie Zeeland duidelijk heeft ge- v. d. Kreeke, Wilma Lodder, Hans Min- maakt. „Vanuit het buitenland be- derhoud, Irma de Ridder, Frans v. d. De Belgische automobilist S. N. uit Ber- staat veel belangstelling voor Zee- Velde, Cora Brouwer, Jan Jobsen, Paul „jiem hij Antwerpen is donderdagmor- land. Dit motel zal er aan medewer- Koole, Freddy Nagelkerke, Jan de Kok, |en met 2ijn wagen geslipt op het natte ken de grote stroom toeristen op te Jeroen Prins, Bram Jongepier, Kees wegdek van de Zuidsingel in .Axel. De vangen. Door de in aanleg zijnde ver- Weststrate. Fransje Ficheroux, Con- auto 8Cj,0ot over een grasperk, de vent- bindingen zal Zeeland uit zijn isolatie stant Gesink, Hans Notenboom, Aad we„ het trottoir en door 'n halve meter worden verlost. Het is echter de vraag Pot, Louis de Quelery, Hans Roose, Ak- hoog muurtje en kwam ten slotte tot of deze verlossing tot een ieders ge- ke Vos, Janfetze v. d. Werf, Walter stilstand in de tnin van de weduwe Pot- j luk is. Wij zullen in ieder geval ons J6'Buyze. De bestuurder droeg een veilig- j best doen om zoveel mogelijk accom- SSfnSr Irl pK SerfK-" jSSfSrt LUSJZ mod.Ue te scheppen. Ik geloot, dat by Ferdinandus. Petra de Vin. Rita Lal- wy oolï V°°J J K den zullen zijn om de ambtenaren buitenkens. i Het ongeval gebeurde omstreeks kwart1 vruchtbaar werk doen aldus de heer ri»> school on te lelden hleek nok hii rie'„ voor tien. N. kwam uit de nchtmg Sluis- Zwolsman. Hij noemde de exploitatie raad °-een houvast te krijgen zodat heti kandidaten wordt het examen, aangereden. Op de zogenaamde blau van een hotelbedrijf financieel nie: voorstel bij stemming werd verworpen, voortgezet we steentjes raakte hij in een slip. altijd voordelig, zeker niet wanr -- ..Jeelte klaar was, met het twee- Ie deel zou kunnen worden begon nen. Volgend jaar hopen wij dank zij het gezag, dat b. en w. en G.S. in Den Haag hebben, het tweede deel in gebruik te nemen", aldus de heer Zwolsman. Hij merkte nog op, dat men alleen dan belangstelling heeft voor nieuw bouw van toeristische accommoda ties wanneer er tegelijkertijd woning bouw in het programma is opgeno men. Behoefte Trein overvallen op Sicilië Gemaskerde mannen hebben gisteren in de buurt van Catania op Sicilë een trein aangehouden en veertien post zakken geroofd. De gewapende bandieten hadden de trein op de Etnalijn door een auto op de spoorbaan te plaatsen tot stilstand gebracht. Twee van de vier mannen gingen de postwagen in en maakten zich meester van dc postzakken. Volgens de politie wisten drie van de bandieten in een wachtende auto met de buit te ontsnappen. De vierde die zich uit de voeten trachtte te maken, werd door leden van het treinperso neel gegrepen. De postzakken bevatten aangetekende stukken en stukken met waarde. Men weet nog niet hoeveel waarde de zak ken hadden. In de eerste drie maanden van dil Jaar hebben zich in Wesl-Duitsland met inbegrip van West-Berlfln 63 253 verkeersongelukken - voorgedaan, waarbij 3349 doden vielen Vol gens het Westduitse bureau voor de sta tistiek in Wiesbaden, dat dit meedeelde, zijn deze getallen hoger dan in hel eerste kwartaal van 1963 en 1962, In 1962 stierven 2873 mensen in die periode tengevolge van verkeersongelukken. Burgemeester De Meester merkte op, dat het de groei van Westkapelle tot een van de grootste badplaatsen van Zeeland de behoefte aan een g-root hotel-restaurant zich deed gevoelen. ..Reeds in 1960 werd een uitbreidings plan ontworpen, waarin een horeca bedrijf was opgenomen, dat nitzag op de kreek", aldus de burgemeester. „De gemeente Westkapelle heeft een sterk gevoel voor traditie, maar ook een open oog voor de mogelijkheden van de moderne tijd. De wijze waar op hier in korte tijd de bakens zijn ver zet én de initiatieven van de inwoners zijn hiervan het bewijs. Velen zijn echter nog sceptisch gestemd ten op zichte van dit motel. Ik hoop. dat zij binnen korte tijd vertrouwd zuilen z|jn met dit beeld", aldus de burge meester. Daarna verrichtte burgemeester De Meester de officiële ingebruikstelling door met een sleutel de deur van een van de appartementen van het motel te openen. Deze opening werd onder anderen bijgewoond door gedeputeerde A. J. Kaland, het college van b. en w. van Westkapelle en de raadsleden en door verscheidene functionarissen van de E.M.S. Later voegden zich nog de burgemeesters mr. B. Kolff van Vlis- singen en mr. J. Drijber van Middel burg bij het gezelschap. Van het motel zijn thans gereed het café-restaurant en tweemaal twaalf motel-units. Nog tweemaal twaalf units zijn in aanbouw. Elke unit biedt accommodatie aan 4 tot 6 personen. Hij bevat een grote zit kamer, twee kleine slaapkamers en daartussen een keuken- en een bad- ruimte. Het restaurant biedt plaats aan onge veer 120 personen. Bij het restaurant zijn een overdekt terras van 70 vier kante meter en een open terras van 63 vierkante meter. Afgewerkt wor den nog een verwarmd openlucht zwembad van 10 x 25 meter en een kleuterbad van 4x8 meter. Het mo tel wordt geëxploiteerd door de „E.M.S. Continental" N.V. te Sche- veningen. Bedrijfsleider is de heer Wanst. Het motel is naar een ontwerp van architect W. J. de Haan uit Serooskerke gebouwd door het aan nemingsbedrijf De Muynck en Petri te Vlissingen. Eindexamen h.b.s.-A en m.m.s. Geslaagden eindexamen h.b.s.-A. aar. de christelijke h.b.s en m.m.s. voor Wal cheren: K. W. J. Anbeek, A. Antheunis- se, J. Bal jeu, J. J. A. Franse. J. M. van Iwaaxden, C. J. Jacobse, P. Jobse, H. C. Jongepier, P. Joosse, A. M. S. Kamphuis, M. de Nood, R. D. H. Stufkens, M. C. Uijl, allen te Middelburg; L. Dekker te Sint-Laurens; M. C. Hamel ink te Sou burg; P. L. Mesle te Zoutelande; J. J. van Mourik te Vlissingen; J. N. Pouwer en F. Vader te Veere; J. Simpelaar te Biggekerke en J. Wisse te Aagtekerke. Drie kandidaten werden afgewezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7