Baarland weigert wethouders ontslag Vaste commissie ec. zaken in Zeeland schadeverzekering Nederlands kamerorkest Oudheidkundige bond kwam in Sluis bijeen Eerste gondel zweefde boven Grevelingen KUNST IN ZEELAND ALMANAK 'tHoogeHuys „Epos in-d-groot" in Zeeuws Museum Op bezoek bij drie industriekernen Jeugd, IN 1963 WERD ÉÉN OP DE VIJF MOTORVOERTUIGEN BESCHADIGD Handel en verkeer; vijanden stedeschoon Staatssecretaris van o. k. en w. bezoekt Zeeland PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT /IftiwtüAG 20 JUNI SECRETARIE-AMBTENAAR „OMSTREDEN FIGUUR" De raad van Baarland heeft vrij dagavond het ontslag geweigerd aan de beide wethouders, de he ren H. de Vriend (g.b.) en D. Drledijk (k.v.p.). Zij hadden hun ontslag gevraagd, omdat zij niet langer de verantwoor ding willen dragen voor de naar hun mening onbevredigende ad ministratieve gang van zaken in de gemeente. Wethouder H. de Vriend, die de ontslagaanvrage in de raad toelichtte, verklaar de, dat er een administratieve achterstand is in de gemeente. Hij verweet de ambtenaar ter secretarie nalatigheid. De raad wilde echter niet stemmen over de benoeming van nieuwe wet houders. De raadsleden waren van mening, dat ook nieuwe wethouders niets aan de situatie zouden kunnen veranderen. Wethouder De Vriend verklaarde dat reeds lange tijd een achterstand op administratief gebied is. Onlangs was hem gebleken, dat verschillende sala rissen en vergoedingen hij noemde in dit verband onder meer de brand weer, een oorlogsweduwe en de schoonmaakster van de openbare la gere school over mei nog niet wa ren uitbetaald. Voorts betoogde de heer De Vriend, dat de gemeenteont vanger de rekening over 1962 nog niet kan maken, omdat 82 admini stratieve mandaten nog niet binnen zijn. Naar de mening van de heer De Vriend prevaleren de privézaken van de betrokken ambtenaar vóór de ge meentezaken. Hij maakte de ambte naar ook het verwijt, dat hij „op de stoel van b. en w. gaat zitten". De heer De Vriend merkte nog op. dat h\j de ambtenaar herhaaldelijk ter verantwoording heeft geroepen. Ook burgemeester W. N. van Liere ver klaarde. dat b. en w. de ambtenaar verschillende malen hebben gewaar schuwd. Overigens betreurde hij het, dat de heer De Vriend deze zaak op deze wijze stelde in de raad. Wethou der Driedijk maakte op een vraag van de heer G. J. de Mol (g.b.) duidelijk, dat hij het „volkomen eens" was met de heer De Vriend. „We hebben echter nog steeds niet de moed kunnen opbrengen om deze ambtenaar te schorsen", zei de heer De Vriend verder. „We willen hem niet zijn brood ontnemen. We willen dat hij zijn leven betert". De raad zag die mogelijkheid overigejis ook niet als er andere wethouders zouden komen. „Die kunnen daar evenmin tegenop", meende bijvoor beeld de heer I. van Hemert (herv. kiezers). Ook de heer M. Elenbaas zag niet in, dat dan de zaak beter zou lopen. De vier aanwezige raads leden de heer T. Elenbaas (a_r.) was afwezig zeiden, dat zij het oude college wilden handhaven. De heer A. Beulens (k.v.p.) deed een voorstel in die richting. De andere drie raadsleden stelden zich daar achter. Zij weigerden het ontslag van de beide wethouders. De heren De Vriend en Driedijk blijven derhalve aan als wethouders. De lieer G. J. de Mol sprak ten slotte de hoop uit, dat nu ook in het college van b. en w. een hechte verstandhou ding zal worden opgebouwd, die hij „noodzakelijk" noemde. De burge meester en de beide wethouders wa ren het daar mee eens. Burgemeester Van Liere wilde de zaak snel als afgedaan beschouwen. Zo snel, dat hij de heer I. van Hemert, die jnïst verklaarde de zaak nog niet als af gedaan te willen beschouwen, het woord ontnam door dit agendapunt met een forse hamerslag af te ron den. EXCURSIE VAN TWEEDE-KAMERLEDEN Advertentie XT .nil LEVENSVERZEKERING /Leeuw se Sfeer Zon kunstmarkt, zoals in Mid delburg, heeft een heel eigen sfeer. Zo, dat hebben tce dan toch maar weer even fijn vastgesteld. Wat heeft eigenlijk geen eigen sfeer. Het bezoek van een be windsman, het interieur van de ba jes en de goed ontwikkelde, behan gen beer van G. R. Sluiter uit Dal)sen in een maannacht dat alles heeft zJn eigen sfeer. Nu geniet, uit voornoemde sfe ren, die va» de kunstmarkt onze voorkeur. Die oude Middelburgse Vischmarkt, een pleintje met een geheel eigen sfeer vroeger stonk het er naar vis maar nu niet meer lag eigenlijk al jaren rond de uitgebluste pomp te wachten op wat kunstzinnig vertier. Het pleintje kent nu, donder dags en 's zaterdags, een aangena me drukte, die zich behalve op de als bistro aangeduide uitspanning richt op de tekenaar, bij wie men zich voor een rijksdaalder kan ver zekeren van een gelijkend por tret. Zeer germaanse typen beta len drievijftig, dat kost meer pa pier. Mét pet viervijftig. Zo heeft ieder stalletje en kraampje z'n eigenaardigheden. Een antiquair verkocht de eerste dag niets, uitgezonderd een Persje, een oud, reeds lang aan de be drijfsvoering onttrokken kleedje, waarop hij icat koperwerk had uitgestald. De antiquairs hebben het overi gens niet gemakkelijk. Want bi) so'n kunstmarkt hoort een ge sprek met de koper, een gedach- tentcisseling, waarin men op stre lende toon over karaf jes en op- schikjes spreekt, die onze groot moeders gevoelloos naar de rom melzolder zonden. Aanloop tot 'n subtiel gesprek, weshalve aan één van de kramen een uithangbord is verschenen met de aansporing: „U krijgt één procent korting indien U mijn niet vertelt, wat uw groot moeder bezat". Tot 31 augustus wordt In het Zeeuws Museum te Middelburg een tentoon stelling gehouden „Epos in d-groot", schilderijen en tekeningen van de Delta werken door de Brabantse schilder Rien van den Brink, met gedichten van Pierre van der Voort. Deze tentoonstel ling werd samengesteld door het ste- deltfk museum te Schiedam. Op 28 janu ari had de officiële opening plaats door de heer W. Metzelaar, hoofd van de afdeling voorlichting en documen tatie Deltadienst. Aan de tentoonstelling in het Zeeuws museum is enig documentatiemateriaal toegevoegd, waaronder een model van een zinkstuk, dat beschikbaar werd ge steld door de dienst voor kust- en oeverwerken te Rotterdam, alsmede foto's van de afsluiting van het Veerse Gat. Ook is er een fotomontage te zien van de bouw van de schutsluizen in het Volkerak en eveneens zijn er enkele foto's te zien van de bouw van de Oos- terscheldebrug. RARITEITENKABINET De museumruimten zullen binnenkort met één vertrek worden uitgebreid Op dc eerste verdieping zal een rariteiten kabinet voor publiek toegankelijk wor den gesteld, waarin de oudste geschen ken aan het Zeeuws Genootschap vanaf de oprichting in 1769, o.m. de mummie en het planetarium, zullen worden ten toongesteld. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft vrijdag de leden van de vaste commissie voor economische zaken uit de Tweede Kanier op bezoek gehad. De excursie van de vaste commissie hield erband met de komende behandeling ■an de door de regering ten aanzien an het regionale industrialisatiebeleid lit te brengen voorlopige nota. Het gezelschap bezocnt onder meer de huidige industriekernen St.-Maartens- dijk, Zierikzee en Goes, waar de resp. gemeentebesturen een toelichting gaven. Ook het gemeentebestuur van de kern gemeente Terneuzen nam het bezoek van de kamerleden te baat om een en ander te vertellen over de industriali satie in Terneuzen. Het gezelschap heeft voorts een kijkje genomen op het in dustriecomplex in het Zuid-Sloe. Zowel het gemeentebestuur van Middelburg als van Vlissingen gaven een toelich ting. In net „Hollands Huis" te Scherpenisse had jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een inleiding gehouden over de economische ontwikkeling van Zeeland. De excursie, waarbij de bezoekers hun inzicht in de problematiek van Zeeland konden vergroten, werd besloten met een nabespreking in de provinciale grif fie van Middelburg. Mede aan de hand van de tijdens de excursie opgedane ervaringen werd van gedachten gewis seld over de voor Zeeland bestaande mogelijkheden. Met name ook de door gedeputeerde Schorer in de jongste sta tenvergadering ontwikkelde gedachte over de „theorie van noodzakelijk mi nimum" voor de Zeeuwse industrialisa tie vormde een onderwerp van gesprek. De foto geeft een beeld van de nabe spreking. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) puistjes PUROL-POEDER PLOTSELING OVERSTEKENDE WIELRIJDERS OORZAAK VAN SLIPPARTIJ BLAUWE DIJK Vier plotseling overstekende jeugdige wielrijders uit Souburg waren er gister morgen omstreeks kwart over acht de oorzaak van, dat de automobilist L. C. van U. uit Apeldoorn tijdelijk woon achtig te Middelburg bii de over steekplaats in de onmiddellijke omge ving van het zwembad bij de Blauwe Dijk te Middelburg krachtig moest rem men. Dat resulteerde in een slippartijtje, waarbij een lichtmast het moest ontgel den. De auto kreeg aanzienlijke schade en kwam na wat rare capriolen met het front in de tegenovergestelde richting terecht. Er waren geen gewonden. 12.000 voertuigen verzekerd bij de Z.L.M. Auto's belangrijkste branche De onderlinge verzekeringsmaatschap pij voor motorvoertuigen van de Z.L.M. klaagt er in haar jaarverslag van het jaar 1963 over, dat het schadepercenta- ge de laatste jaren snel omhoog gegaan is. Op 1 januari 1964 waren er 11.748 motorvoertuigen bij de verzekerings maatschappij verzekerd en er deden zich in 1963 2298 schadegevallen voor; dat wil zeggen een schadepercentage van 19.6%; 1962 was dit percentage 17,9 Voor personenwagens ligt dit percentage nog hoger. Hoewel Zeeland hiermee nog onder het landelijk gemid delde blijft, is er allerminst reden tot juichen en het kost dan ook moeite fi nancieel rond te komen. Mede in ver band met de stijging van de reparatie kosten zag de verzekeringsmaatschappij zich genoodzaakt haar kasko- en W.A.- tarieven per 1 januari 1964 te verhogen. Omdat de landelijke ontwikkeling van het schadeverloop nog ongunstiger was, moesten de particuliere autoverzekeraars vorig jaar hun tarieven reeds tweemaal drastisch verhogen. Het totaal aantal verzekerde voertuigen bij de onderlinge verzekeringsmaat schappij voor motorvoertuigen van de Z.L.M. maakte het afgelopen jaar overi gens weer een recordtoename mee. Was de toename in 1962 al 1593 voertuigen, in 1963 kon een stijging van 1836 voer tuigen geconstateerd worden, waarmee het verzekerde voertuigenpark per 1 ja nuari 1964 op 11.748 kwam. De 12.000ste polis kon in de eerste maanden van dit jaar reeds worden uitgereikt. De maatschappij stelt In haar jaar verslag met voldoening vast. dat de toenemende stroom nieuwe aanvra gen en schadegevallen op het secre tariaat zonder moeite kon worden verwerkt, zelfs zonder personeelsuit breiding. Dit was te danken aan de doorgevoerde mechanisatie bij de ad ministratie van het secretariaat van de maatschappij. Wel wordt erover geklaagd, dat het onvolledig invullen van de schadeformulieren door de le den veel tijd en telefoonkosten kost. De autobranche neemt met 53 het leeuwenaandeel In van de totale porte feuille van de maatschappij, gevolgd door de tractoren met 28% en de bromfietsen met 14% "ode overige branches, combines, landbouwwerktui gen en motoren nemen samen slechts 6 in. De autobranche blijft in be langrijkheid steeds meer toenemen ge- Advertentie) Centrale verwarming S AWE MA hv NeJentuJl 19 Middelburg Tel. 01180-2962 tuige het feit dat er van de totale stij ging van het aantal verzekerde voertui gen in 1963 60 voor rekening van de personenauto's kwam. Van de totale portefeuille is ongeveer 85 all-risk verzekerd en slechts ongeveer 15 al leen voor wettelijke aansprakelijkheid. De kring Zuid-Beveland heeft het mees te verzekerde motorvoertuigen, namelijk 2728, gevolgd door de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw met 1835. Deze kringen hadden ook evenals het orig jaar de grootste toename. Nonchalance Tot slot stelt de maatschappij in haar jaarverslag met nadruk, dat ae schade relatief wel degelijk kan afnemen, mits nen minder nonchalant met het motor- •oertuig omspringt. Het moet als het vare een sport zijn om allerlei noncha lante schadetjes te voorkomen. Ieder lid zou zich ten doel moeten stellen de maxi male no-elaim-korting te bereiken. Ove rigens is de maatschappij ervan over tuigd dat er geen sprake is van kwade trouw bij haar leden, maar dc bereidheid om zich inspanningen en desnoods offers te getroosten om verkeersongevallen te voorkomen ontbreekt nog mnar al te Eerste Bogaerswoning op Tholen is gereed Opperwachtmeester J. M. Timmermans is een paar dagen geleden in zijn nieuwe woning in Poortvliet getrok ken. Daarmee is de eerste Bogaers woning op het eiland Tholen in ge bruik genomen. De woning van d£ heer Timmermans, postcommandant van de rijkspolitie te Poortvliet, is van het type, zoals in de gemeente Fijnaart wordt gebouwd. drie slaapkamers, douchecel en berg plaats. Zo komen er nog twee li Poortvliet, die waarschijnlijk binnen een maand bewoond zullen zijn. Met de bouw van deze Bogaerswoning werd in februari begonnen. Na drié maanden was het huls klaar. Opper Timmermans heeft veel van het werk samen met z(jn zoon gedaan. zelf het graafwerk en htl stortte ook assisteerde zijn zoon, die Juist van de ambachtsschool kwam. Het ontwerp van de Fijnaartwoning. die dus aan de gestelde eisen voor een Bogaerswoning voldoet, is van de heer Snaterse. directeur van gemeen tewerken te Fijnaart en Heijningcn, rman van opper Tir~ ïrat bii de riiks in Fijnaart was. Zoals bekend zijn de bouwkosten voor Bogaerswoningen verhoogd tot 16.000. De douw van deze wonln- §en wordt mogelijk gemaakt bulten e aan de provincies en gemeenten toegewezen contingenten om- EXCURSIES NAAR BELG. STEDEN „De gemeentebesturen gaan meer en meer begrip opbrengen voor de waarde van oude monumenten". Dit zei gister avond dr. W. C. Braat uit Oegstgeest, voorzitter van de Kon, Ned. Oudheid kundige Bond op de algemene vergade ring in de fraaie raadszaal van het Sluise raadhuis. „Toch gaan de zaken nog niet overal naar wens", zo consta teerde dr. Braat, waarbij hij met name de gemeenten Dordrecht en .Alkmaar noemde. Voor wat betreft Dordrecht doelde dr. Braat op de dempingsplannen, die en kele jaren geleden de kop werden in gedrukt, maar die nu weer tevoorschijn worden gehaald. Alkmaar is de stad, waar dr. Braat vooral de winkeliers als de grote vijanden van het oude stads- schoon brandmerkte. Er is daar zelfs een vereniging „Nieuw Alkmaar" op gericht, die de doelstellingen van de vereniging „Oud Alkmaar" met alle middelen bestrijdt. Dr. Braat noemde verder de betonpa- leizen, die grote firma's soms neerzet ten in een oude stadswijk en die daar het stadsbeeld grondig verknoeien. Deze mentaliteit, waaronder dr. Braat ook het gedeeltelijk verknoeien van een oud huis door het aanbrengen van een mo derne winkelpui rekent, is samen met het moderne verkeer volgens hem, de grote vijand van onze oude steden. Gelukkige voorbeelden van behoud van oud 8tadsschoon in moderne omgeving zag dr. Braat in Maastricht en in de gehele provincie Drente. In veel geval len zijn daar aanvaardbare oplossingen gevonden. „Het is jammer", aldus spre ker, „dat onze monumentenwet geen krachtige sancties kent tegen afbraak en ontluistering van oude monumen ten". Aan het slot van zijn rede deelde hij nog mee, dat eindelijk plannen wor den gemaakt voor de restauratie van de bovenverdieping van het rijksmuseum van oudheden in Leiden. Voorafgaand aan de rede van dr. Braat had burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis het uit ruim honderd perso nen bestaand gezelschap verwelkomd. Hij wees daarbij met name op de sym bolische betekenis, dat het in de oor log verwoeste en daarna geheel geres taureerde 14de-eeuwse raadhuis van Sluis voor de bevolking heeft. De bur gemeester zei het zeer te waarderen, dat dc oudheidkundige bond na tien jaar Sluis weer heeft uitgekozen voor een ledenvergadering. Irj het jaarverslag over 1963 werd naar voren gebracht, dat het Nederlandse monumentenbezit in het afgelopen jaar weer sterker is aangetast. „Door alle eeuwen heen is er gebroken en ver nield, maar nog nooit zo grondig als thans is gebeurd. Maar de stemmen van hen, die willen bewaren, worden steeds sterker", aldus het jaarverslag. Zoals gebruikelijk waren aan de jaar vergadering weer enkele excursies Twee auto-ongevallen op de rijksweg Op de ryksweg onder Kruiningen zijn donderdagmiddag de bestelauto van V. uit Enschede en «1e personenauto D. F. .1, nit IJmuiden bjj een inhaal manoeuvre gebotst. Beide wagens kre- Ben blikschade. et ongeval ontstond omstreeks tien voor half vier, toen J. de wagen van V. wilde passeren, die zelf een inhaal manoeuvre ging uitvoeren. Ook op de rijksweg bij Kruiningen op het kruispunt met de Stationsweg reed B. P. B. uit Breda donderdagmiddag bij krachtig remmen tegen een lichtmast. B. wera lichtgewond aan het hoofd. Zijn wagen kreeg aanzienlijke schade. Het ongeval gebeurde omstreeks vijf uur, B. kwam uit de richting Goes en wilde remmen. De remmen weigerden eerst maar werkten daarna zo krachtig, dat de bestuurder de macht over zijn wagen verloor. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag- j do heer L. Dey te Axel voor het kandi daatsexamen wis- en natuurkunde. bonden. Vrijdagmiddag bracht het ge zelschap een bezoek aan de Belgische plaatsen Lissewege, Ter Doest en Dam me, waar diverse bezienswaardigheden werden bekeken. In Damme was er bo vendien een begroeting op het stad huis, In de vroege avonduren gebruikte de deelnemers, onder wie zich ook Bel gen, Fransen, Duitsers, een Schot en een Turk bevonden, een diner in restau rant Centraal ln Sluis. Vandaag za terdag maakt men een tocht langs de Belgische kust via Nieuwpoort en Veurne, naar het in de eerste wereld oorlog totaal verwoeste leper. Evenals gisteren worden de explicaties voor een groot deel verzorgd door de heer Devllegher uit Brugge. Arnemuiden kreeg supportersvereniging Dezer dagen ls te Arnemuiden naast de voetbalvereniging „Arnemuiden" een supportersvereniging opgericht, die zich ten doel stelt de belangen van de sup porters te behartigen en eventueel fi nanciële steun te verlenen aan de voet balvereniging. Het is een van de eerste supportersverenigingen in plattelands gemeenten. Gisteravond concerteerde naar wij menen voor de derde maal in zijn bestaan het Nederlands Kamer orkest o.l.v. Szymon Goldberg, in het kader van het Holland Festival in de Burgerzaal van het Middelburgse Stadhuis. Voor velen der zeer talrijke aanwezi gen was dit dus een hernieuwde ken nismaking in deze unieke entourage, met dit ensemble, dat zich, evenals in 1962 toen het hier voor het laatst optrad liet horen in een program ma, dat naast enkele klassieke werken ook, zij het dan dit keer niet twee maar één modern werk bevatte, n.l. de vijf stukken voor strijkkwartet, op. 5 van de in 1945 overleden leerling van Arnold Schönberg: Anton Webern. Voor deze tot uitvoering kwamen kreeg men echter Handel en Joh. Seb. Bach te horen. Ter opening het 12e concerto grosso in b kl. t. uit de serie van 12, samengevat in opus 6. Deze concerti grossi zijn, zoals Han Bos het ergens in zijn Muziekwijzer voor de Grote Zaal zegt, in de goede betekenis van het woord amusements muziek, veredelde en gestileerde dans muziek met een levenskrachtige rit miek en gracieus in zijn bewegingen. Het wordt uitgevoerd door een klein groepje musici het concertino, hier samengesteld uit eerste concertmees ter Thomas Magyar, viool, Piet Lentz, aanvoerder der celli en Janny van Wering, clavecimbel en daarom heen het „concerto grosso" als af wisselend begeleidend of samenspe lend ensemble. Reeds in deze uitvoering viel op, tot v.-elk hoog niveau van genuanceerd evenwichtig samenspel Goldberg zjjn orkest heeft gevoerd, dat feilloos en soepel reageert op zijn aanwijzingen. Het hoogtepunt in dit concert vormde ongetwijfeld het optreden van Gold berg als solist in het concert voor viool in E gr. t. van Bach dat hij bij zonder expressief tot klinken bracht. Hij toonde zich hierin een geïnspireerd instrumentalist, die deze muziek met grote bewogenheid vertolkte. In het bijzonder maakte zijn vertolking van het verinnerlijkte middendeel diepe indruk. Indrukwekkend was ook de wijze, waarop het orkest zijn leider volgde. Terecht liet hij het en in het bijzonder ook Janny van Wering voor haar afgewogen clavecimbelspel in de hulde, die hem werd gebracht, delen. Na de pauze was dus de beurt aan een „modern" intussen al uit 1910 stammend muziekwerk: Anton We bern s vijf stukken voor strijkkwartet, op. 5. Het zijn in feite vijf ijle, dikwijls vaag klinkende muziekflarden, welke Brs. Van der Laar, staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal op 29 en 30 juni een werkbezoek aan Zeeland brengen. Het betreft hier een oriëntering in sport- en recreatieproblemen en jeugdzaken. In de Campveerse Toren te Veerc wordt op 30 juni een slotbijeenkomst gehouden. Benoeming Burgemeester mr. ,J. Drijber van Mid delburg is door do minister van defen sie, de heer P, J. S. de Jong, benoemd tot voorzitter van de onlangs ingestelde adviescommissie geneeskundige verzor ging in de krijgsmacht. De commissie heeft de opdracht de mi nister van advies te dienen over de ma te, waarin de inschakeling van het ci viele medische potentieel kan leiden tot een doelmatige en kostenbesparende sa menwerking in vredes- en oorlogstijd. Verder adviseert de commissie over de wijze waarop dit zou moeten geschieden en over de daaruit voortvloeiende wijzi gingen in dc huidige regeling van dc militair-geneeskundige verzorging en de huidige organisatie van de militair-ge neeskundige diensten. door het Kamerorkest onder Go'rt. bergs dwingende leiding biizonder concentreerd werden vertolkt Meni^ knap solofragment van concertml** ter Magyar, soloaltiste Joke Vermeu" len, solocellist Piet Lentz en con'rT bassist Leon Groen viel in deze va-ir fluisterende en stilte sugge-eerde muziek te beluisteren. Ondanks ziin moderniteit paste deze sfeervolle mu ziek bijzonder goed in de met kaarden verlichte Burgerzaal. Wij kregen de indruk, dat deze muziek gemakkelii ker door het publiek is aanvaard dan" 2 jaar geleden het werk van Berg en Martin, waarvan destijds op deze plaats werd opgemerkt: „Voor som migen brachten zij een stuk van de" Negende van Beethoven in herinne ring, in casu de beroemde woorden „Nicht diese Tone, sondern last uns angenehmere anstimmen". Zo lag het nu zeker niet, al lag, tyat na Webern volgde, uitermate „anee- nehm" in het gehoor. Het was, ter afsluiting van dit concert n.l. Antonin Dvoraks bekende Serenade in E gr t. op. 22. Waarin het orkest nog eens zijn bijzondere kwaliteiten ondubbel zinnig demonstreerde. Vooral de fraaie, warme celloklank viel daarbij menigmaal op in de lyrische delen waaronder het zangerige Larghetto' Deze uitvoering gaf aanleiding tot een ovationeel applaus, dat Goldberg drie maal op het podium deed terugkomen Hij kreeg een fraai boeket anjers aan geboden namens het gemeentebestuur van Middelburg, dat dit concert or ganiseerde in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit. Ad interim. Nico Molenkamp en Dirk van Gelder Boekhandel Van Geyt. Hulst. Kunsthandel Troutzaerte, Wesldorpe. Op het ogenblik kan men in ZeeuwKh- Vlaanderen weer twee tentoonstellingen bezichtigen. En zoals de laatste tijd meer is voorgekomen, tentoonstellingen „voor elck wat wils". De liefhebbers van duidelijke figuratieve kunst kunnen te- recht bij boekhandel Van Geyt in Hulst. Zij echter, die meer neigen naar non-fi guratieve kunst of wat daar tegen aan hangt, kunnen beter naar Kunsthandel „Troutzaerte" in Westdorpe gaan. Laten wij met de laatste "beginnen. Op het ogenblik kan men schilderijen en te keningen van Nico Molenkamp bewon deren. Bewonderen. Inderdaad. Er han et niet veel, maar in de betrekkelijk kleine ruimte. waarover de kunsthandel „Troutzaerte" beschikt, is dit eerder een voordeel dan een nadeel. Nu kan men Immers rustig het werk bekijken, zonder dat men overweldigd wordt door een overdaad van schilder- en tekenwerk, waardoor juist enkele bijzonder fijne stukken onopgemerkt dreigen te gera ken. En er zijn bijzonder fijne werken. „Kind met schild" bijvoorbeeld en „vlucht". De schilderijen van Nico Mo lenkamp worden gekenmerkt door een ruige trant van schilderen. Dit houdt niet in, dat het sterk emotioneel getint ls. Integendeel. Er straalt een diepe rust van uit. Men kan kijken en alles in zich opnemen. Men komt er zelfs door tot rust. De ingetogen kleuren, de strakke vormgeving, de brede vlakken. Zij zorgen er voor. dat men voluit kan genieten zonder overweldigd te worden. Dit is niet gemakkelijk, juist bij werken van een formaat, zoals die bij „Troutzaerte" te zien zijn. Deze brede visie, deze ruime manier van het weer geven van het onderwerp treft men evenzeer aan bij zijn tekeningen. „I sit on the grass and gaze upon the sky and dream of the sudden splendour of thy coming" staat op de aankondiging van de tentoonstelling te lezen. Deze regels van Rabindranath Tagore geven precies- weer, wat men op deze tentoonstelling, tot 1 juli geopend, kan zien. Geheel tegengesteld is het werk van Dirk van Gelder, dat men tot 7 juli btj boekhandel Van Geyt kan bezichtigen. Houtgravures en etsen. Dat zijn de voor naamste kunstuitingen van Dirk van Gelder. H\j is de vakman, de ambachts man bijna. Zijn landschappen zijn tot in het detail verantwoord. Toch kan men zich vaak niet aan de indruk onttrek ken, dat hij een fraai soort ansichtkaar ten vervaardigd. Vrijwel elke vorm van emotionaliteit ontbreekt. Het zijn zake lijke verslagen. Daar een boom, liier een huis. Dit ziet men in mindere mate bij zijn houtsneden van Veere. Daar komt de liefde van de kunstenaar voor zijn onderwerp het sterkst naar voren. Hij tekent Veere in vele vormen. Lieflijk, maar vaak ook dreigend. Deze serie be hoort ongetwijfeld tot het betere deel van zijn werk. Het is van boekhandel Van Geyt een goed idee om grafiek ten toon te stelen. De expositieruimte is er bij uitstek voor geschikt. A.V. Slot van pagina 1 Franse bemanning van de gondel naar hem. Een stevig gebouwde chef monteur Henri Joubcrt (44) van de fabriek, de Etablissements Neyrpic te Grenoble, stond aan het bedie ningspaneel en bracht de gondel op gang. Traag kroop het gevaarte dooi de lussen in de vuistdikke kabel, die dieper worden naarmate de gondel het midden tussen twee steunpunten naderde. Voor de ogen van verslaggevers, ca meramannen en fotografen werd hier dan de première van een experiment bU een stuk Deltawerk opgevoerd, die door heel wat moeilijkheden telkens weer moest worden uitgesteld is de bedoeling zo hebben we deze week reeds gemeld dat ze in een voorlichtingscentrum op de kop van de dam alles over het experiment zullen kunnen zien De laatste Maar nu kan het er dan toch echt van komen! Op het ogenblik is men daar op de kop van de Grevelingen- dam bezig de laatste gondels van de serie op ae baan te hijsen. De gonde liers zijn in opleiding. De stortsteen 80.000 ton op hopen. 60.000 ton in het waterdepot het grint (55.000 ton) en de experimentele zandmate- rialen liggen klaar. Het zal overigens nog wel na de bouwvakvakantie wor den, eer de kabelbaangondels met steen en zand kunnen gaan gooien om zo in het. sluitgat van de dam een stenen muur op te bouwen, die op de duur het hoogwater zal moe ten keren. Om die dam op hoogte te krijgen zullen 15.000 tot 20.000 belaste gón- deltochten over de kabel heen en weer moeten worden gemaakt. Heen en weer, inderdaad. De netten en con tainers onder de buik van de gondels worden namelijk op een punt in de vaste ruilbuan ann het Schouwse landhoofd van de Deltadam volge pakt. Daarna gaat de gondel op pad Onderweg iaat h|j zyn last op een tevoren uitgekiende plaats vallen en leeg keert net rodp monster daarna over de tweede kabel terug. Zo zal er ongeveer drie maanden lang 90 uur in de weck worden gewerkt De ..dienstregeling" geeft een twee- ploegenstelsel aan op vijf dagen per week. Het weekend zal worden benut voor reparaties, onderhoud van de motoren en dergelijke. Ook moeten dan peilingen worden verricht naar de spanning op de kabel. Het spel kan beginnen, daar boven het Grevellngengat. En als alles mee- zit zullen nog heel wat vakantlegan- gers er een kijkje kunnen nemen. Het Ir. P. II. v. d. Weele met walky- talky gaf de commando's aan de Franse gondelier. (Polo P.Z.C HET WEER IN ELROPA Londen regenbui, Parijs zwaarbewolkt, Nice lichtbewolkt. München. zwaarbewolkt. Locarno, regenbui. Wonen, zwaarbewolkt. Innabruck zwaarbewolkt, Rome lichtbewolkt, Madrid geheel bewolkt, Mullorca. zwaarbewolkt. KOUD. Zonnige perioden, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, af en toe vr\j krachtige tvlnd tussen noordwest en west. Koud weer STRAND VER WACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag op enkele plaatsen nog een bui, maar ook opklaringen. Vrij krachtige, later matige wind tussen west en noord. Te koel, in de middag 14 tot 16 graden. Zeewater 16 graden. ZON EN MAAN 21 juni Zon op 04.19 onder 21.03 Maan op 17.35 onder 02.33 22 juni Zon op 04,19 onder 21.04 Maan op 18.42 onder 02.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2