PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rustige N.AXO.-taptoe in olympisch stadion TURKS-AMERIKAANS OVERLEG Ambassade van V.S. in Ankara beschoten Wetsontwerp op de burgerrechten aanvaard EERSTE gondel zweefde boven Grevelingen P.S.P.-demonstratie tegen deelname van Duitsers KWESTIE-CYPRUS AAN DE ORDE IN WASHINGTON Oud militarisme EN NEW YORK Tabarly wint Oceaanrace Sowjetdelegatie terug naar Moskou ALBERTSTAD IN HANDEN VAN REBELLEN Amerikaanse Senaat: 207e jaargang - no. 244 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W de Paeter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A de Kok Abonnementsprijs 7# cent Walstraat 58-60 tel. 2355 ib.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643): Middelburg; Markt 51. tel. 3341 (b.g g. red. 2078/3163, ad*. 2375); Goes: Gr. Markt 3. teL 6140 tl "5. adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.8O1 Inget med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 33 p. regel mli 2911Zlerlkzee red. i e nummers 15 ct. BureausVllsstngen 2395. TemeiaenArsenaalatraat 2, tel van dit blad" 35 ct. meer. Giro 333300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 20 juni 1964 Vieer „ramoer" in raad Baarland Pagina 2 Politie was op alles voorbereid Donderdagavond heeft in Arnhem de generale repetitie van de zevende jaarlijkse N.A.T.O.-taptoe plaats gevonden. Foto: ondanks de hevige regen volgden duizenden het programma. (Van onze Amsterdamse redacteur) Zonder slag of stoot is de N.A.T.O.-taptoe verlopen in het olympisch stadion te Amster dam. Geen ongeregeldheden dus, binnen noch buiten. Wel werd er door P.S.P.-jonge- ren voor de poorten gedemon streerd. Zij droegen kleine zwar te kruisen van papier. Hun actie was gericht tegen de N.A.T.O.-taptoe in het alge meen, maar tegen het deelne- men van een Duits muziekkorps in het bijzonder wat overi gens al voor de derde keer ge beurt in de reeds thans totaal zeven evenementen. Uiteraard was de politie dit Keer op alles voorbereid. Er bleek honderd man op de been, waarbij ook twee karabijnploegen in overvalwagens die overigens op een afgelegen plek. onzichtbaar voor het Ciiek, stonden opgesteld, dom het veld waren op de vier hoe ken enkele tientallen agenten op banken neergezet. Naast de marathontribune hadden in een verdacht vak ook enkele rechercheurs in burger plaatsgenomen. Verwacht werd dat de daar aanwezige Jongelui een ot andere actie zouden pro beren te ondernemen tijdens het optre den van het „Heeres Musikkorps" onder leiding van majoor Fritz Masuhr. de de opmars der vlaggen N.A.V.O.-landen. Om kwart over ne gen kwam het Duitse orkest opge marcheerd. Er gebeurde niets. Na het eerste nummer uitgevoerd door de in een wijde kring opgestelde Keulen het muzikanten werd alleen wat hate lijk gelachen. Later klonk een nor maal applaus. De taptoe had ook verder een rustig verloop. ZEVENDE SLACHTOFFER IN KEULEN Premier Ismet Inonu van Turkije heeft gisteren doen weten, dat hij zondag, zoals was vastgesteld, naar Washington zal vliegen voor be sprekingen met president Johnson over de toestand op Cyprus. Het 80-jarige staatshoofd verklaarde na afloop van een spoedverga dering met het uitvoerend comité van de aan het bewind zijnde Republikeinse Volkspartij dat hij niet zal aftreden. Het eerder gestelde vertrouwensvotum dat met een uiterst krappe marge van 200 tegen 194 stemmen in het voordeel van de Turkse premier uitviel had aanleiding gegeven tot gissingen over zijn moge lijke abdicatie. Een onbekende heeft gisteren twee! Vpiliohpiilcrnntl schoten afgevuurd op de Ameri-J f eitlg/ieiU&riIUU kaanse ambassade in de Turkse hoofdstad Ankara. De schoten doorboorden een raam! op de tweede verdieping van het] gebouw. Officials van de ambassa-i de hebben verklaard dat niemand in het gebouw gedood of gewond] De Cypriotische minister van buiten landse zaken, Kyprianou, heeft gis teren gedurende het Cyprusdebat In de Veiligheidsraad van de V.N. van Turkije geëist te verklaren geen aan-] val te zullen ondernemen op Cyprus.] De Griekse afgevaardigde. Bitsios. prees de Verenigde Staten, omdat het naar zijn mening begin deze maand een Turkse invasie op Cyprus, heeft voorkomen. Hij was echter van mening dat een Turkse lnvasiedrei- Ofschoon de politie zeer snel aanwezig Sin» nog niet geweken is. was is niemand na de beschieting van I Bitsios verweet Turkije geen onderhan- aehngen te willen voeren met president de ambassade gearresteerd. Makïrlos van Cypnia maar de onafban. Waarnemers wijzen er op dat een gTOte kelijksovereenkomst voor Cyprus van fractie van de oppositie voerende Ge-1960 te gebruiken als ..vrijbrief voor eer. rechtieheids Partij gekant is tegen de militaire bezetting", uitnodiging van president Johnson aan Tevens roerde de Griek de zaak van premier Inonu om in Washington de l Turkse troepen op het eiland aan dieI kwestie Cyprus met hem te komen be-1 nog steeds weigeren naar hun kazernes spreken. terug te keren. Bitsios noemde dit een ..flagrante schending van Cyprus' soe- De Franse luitenant-ter-zee Eric Tabarly is gistermiddag met zijn kits „Pen Duick 2" als eerste in Newport (Rhode Island) aange komen na een eenzame zeiltocht van 28 dagen en 27 nachten over de Atlantische Oceaan. Hij is op 23 mei van Plymouth (Engeland) vertrokken. Op het moment van aankomst was zijn naaste concurrent nog 64(1 km van het eindpunt verwijderd. Er dobberen nog veertien deelnemers aan de wedstrijd op zee. Van velen is de positie niet bekend. Veel pech heeft de Franse officier niet gehad. Alleen brak bij ruw weer de katrol van zijn hoofdfok. Hij moest de mast in om haar te vervangen. Luitenant Tabarly is van plan de terugreis naar Europa ook zeilend te maken. Hij heeft van de marine tot 1 september verlof gekregen. President de Gaulle heeft hem het ridderkruis in het Legioen van Eer verleend, zo wordt uit Parijs vernomen. Tabarly is 32 jaar. Hij heeft door zijn prestatie het record gebro ken dat met 33 dagen en 15 uur op naam stond van de Britse zeiler Francis Chichester, die nu in tweede positie ligt. De kits van Tabarly meet 44 voet. ftantlijH vereiniteit". Hij wees er op dat de Griek-1 se troepen op Cyprus hun kazernes niet hebben verlaten" en bereid zijn zich bij de V.N.-macht te voegen of het eiland te verlaten indien de Turkse troepen I daar ook toe bereid zouden zijn. Uit betrouwbare bron in Leopoldstad V erawtjnmg is vernomen dat anti-regeringsgezinde De Russische reeerimrsdeleiratie die on' De Britse afgevaardigde drong aan op troePen de hoofdstad van de Kongo- k J1 V spoedige «£»nvaarding van de resolu- lese provincie Noord-Katanga. Albert- uisttgatie \an het Nederland-U.S.S.R.- He die hpt voor ,10t v.N.-Ieger mogelijk stad, hebben veroverd, comité 9 dagen in ons land heeft door- moet maken een tweede termen van drie gebracht, is gistermiddag van Schiphol maanden op Cyprus te dienen. Hij druk- De Amerikaanse consul in Elisabeth- Moskou terupeekperd te de bezorgdheid van zijn regering uit stad is met de Britse consul uit Al- nv-er Ho vpriUviinini» van iivpa Britse bertstad gevlucht. Ongeveer 150 in Albertstad wonende Europeanen zijn donderdagavond per schip over hei meer van Tanganyika naar Boeroendi geëvacueerd. Volgens een radiobericht in Leopoldstad zijn gistermorgen, weer 100 Europeanen naar Kogoma, aan de overzijde van het meer in Tan ganyika, vertrokken. I over de verdwijning van twee .Als de prijzen en voorwaarden gunstig V.X.-functionarissen op Cyprus. zijn, zullen wij hier nog meer fabrieken kopen", zei bij dit vertrek Boris Borisof. vice-minister van buitenlandse handel. Hij memoreerde dat zijn regering in het kader van het uitgebreide chemische programma in de afgelopen jaren reeds 4 nieuwe fabrieken voor kunstmestfa- bricage heeft gebouwd, waarvoor de technische installaties grotendeels in Ne derland zijn gekocht. „Wij hebben ook fabrieken nodig voor allerlei andere kunststoffen", zo vervolgde hij. „Wel produceert Rusland zelf enorm veel, doch zo groot is het programma, dat wij ook nog wel iets uit het buitenland kunnen gebruiken. Het is nuttig om steeds meer te produceren". Twee doden door gasvergiftiging Vlce-admiraal Heye, die zoiets als re geringscommissaris bij dc Duitse strijdkrachten is, staat sedert enkele dagen sterk In het nieuws. Hij werd in Duitsland destijds benoemd om met voorbijgaan van de gehele militaire hiërarchie klachten te onderzoeken, dio door militairen of burgers werden ge uit en die betrekking hadden op dc strijdkrachten. Men verwachtte, dat zijn klachtenbu reau een zekere waarborg zou bieden voor een betere democratische vorming van dc Jonge Duitse militairen en dut daardoor in het nieuwe leger een wat redelijker discipline zou ontstaan dan dc ..Kadaverdlsciplinc" van de oudere Duitse legers. Thans heeft de vlcc-admiraal een rap port laten uitgaan, waarin hij be weert dat er toch nog teveel officieren en onderofficieren met een volkomen verouderd»; instelling rondlopen in het nieuwe Duitse leger. Daarnaast heeft de vice-admlraal een nogal vlammend klachtenartikel ge schreven in een Duits weekblad. Het gevolg van dat alles was een hevige rel in de Duitse pers over de vraag óf Heye gelijk had en zo niet, óf hij ontslagen zou moeten wor den. Die rel heeft in Nederland sterk de aan dacht getrokken, want men heeft hier minder prettige herinneringen aan het oude Duitse militarisme. Het woord „nazi" werd weer gebruikt en het no dige werd gezegd over de stugge Prui sische militaire geest. Ook kregen de antimilitaristen en schljnpacifisten gelegenheid hun afkeer van de West- europese defensie nog eens duidelijk te uiten. Wij geloven, dat men zich in Neder land wat verkeken heeft op dit Duitse conflictje. In de eerste plaats is het militarisme als zodanig in Duits land stellig heel wat minder In tel dan vóór de ondergang van het derde rijk. Men behoeft zeker niet bevreesd te zijn voor het ontstaan van een militaire staat in de Duitse staat. In de tweede plaats zal een Westduits leger, ook al is het op een moderne leest geschoeid, altijd een Duits leger blijven en het zal dus altijd blijven verschillen van een Neder lands of een Amerikaans leger. Dat zal men in de nabuurlanden moeten aan vaarden en men zal zich bijvoorbeeld in Nederland aan die verschillen niet al te zeer mogen ergeren. Die verschillen zjjn geen uiting van een nazi-geest, maar een uiting van eeuwenoude mili taire opvattingen, die als het ware ver groeid zijn met het Duitse volkskarak- •rgroeiingen cure* ?nkele generatie! langere tijd nodig! Hoofdzaak voor dit ogenblik is, dat West-Duitsland een goe de bijdrage levert tot de Westerse de fensie en dat het een volkomen aan vaardbare en betrouwbare Navo-partner is. Om die hoofdzaak gaat het, ook voor erla ie e..■MV—l krachten verbetering zou gaa Nederland en vergeleken daarbij ls de raag of de „Bfeerbij de Duitse strtjd- behoeven, slechts een bijkomstigheid. Wij zijn ervan overtuigd, dat er. wat dat betreft, wel enkele schoonheidsfou- ten worden gemaakt in de Duitse strijdkrachten. Maar daarnaast geloven wij, dat men in Duitsland die fouten zelf wel onderkent en bepaald wel maatregelen tot verbetering durft te nemen. liet kinderziekenhuis in ivende slachtoffertje van de In de nacbt van donderdag op vrijdag i zijn in hun woning aan de Palmgraclu in' Amsterdam de 79-jarige heer K. Paau- we en zjjn 54-jarige bij hem inwonende zoon I'. J. Paauwe ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. Het ongeluk werd gistermiddag om streeks twaalf uur pas ontdekt toen een daar in de buurt werkzame glazen- Bij dit bezoeit is het niet tot aankopen wasser een sterke gaslucht waarnam, gekomen. Wel echter heeft de delgatie HÖ waarschuwde de politie en deee trof op de tweede etage in de woning de va-1 ettelijke Nederlandse bedrijven bezocht d£r levenloos naast het bed aan. De „en met zakenlieden zeer nuttige be- i zoon lag in het toilet op de grond en «prekingen gevoerd, die de deur wagen-eveneens te .in Het onderzoek wees uit dat de rubbergas- wijd open zetten voor toekomstige ont-!slang aan het gaskomfoor was vergaan, moeringen", zo vertaalde vlot de verte-j Door de druk van het gas is de slang ramp ,n de «ehoo, ,e Ke„,e„-V„,kh.ven Aeroflot in Neder- gesprongen waardoor het gas VI») deAmerikaanse Senaat heeft vrijdagavond het omstreden wetsont- wonine kon binnenstromen. De bewo-wflm on de burgerrechten aanvaard. Het nntivern ie met 72 tecren ?.7 Communiqué ïadden Ie i perscommuniqué verspreid _.jna te lezen: „Wij zijn van mening dat het optreden van Duitse troepen in een stad die nog nauwelijks twintig jaar geleden duizen den van zijn inwoners verloor aan de waanzin van het Duitse nazisme, een klap in het gezicht is van alle democra tisch voelende burgers van Amsterdam. Als de plaatselijke overheid in gebreke blijft de gevoelens van de Amsterdamse burgerij tot uiting te brengen door het optreden van Duitse troepen in Amster dam te verbieden, zullen wij tonen dat. er althans een aantal Amsterdammers zijn die dit vertoon van „Duitse solda- tenmuziek" niet lusten". zo is in Keulen meegedeeld. hoofdkraan niet afgesloten stemmen goedgekeurd. VAN ENE LANDHOOFD NAAR ANDERE Gelach had wellicht niede deelnemers voorin geplaatst, direct na ZOMER START TE KOEL (Van onze weerkundige medewerker) De zomer begint zondag officieel, ech ter zonder zomerweer. Na de onweers buien is hel belangrijk koeler geworden. Vrijdagmorgen werdén plaatselijk ook in Zeeland vrij grote hoeveelheden regen gemeten. Kats noteerde 12. Renesse 37. millimeter neerslag. wind uit het noordwesten te koele lucht aanvoeren. I)e kans op buien neemt ge leidelijk af en er komen wat meer op klaringen voor. Eerst na zondag is een verdere verbetering waarschijnlijk. Gratis regendag voor gasten op Schiermonnikoog Het heeft donderdag op Schier monnikoog enorm hard geregend. Tussen aclit uur donderdagoch tend en acht uur vrijdagochtend ricl er maar liefst 15,5 millimeter Hemelwater. Maar de badgasten i rokken zich er vreemd genoeg alet eens zo veel van aan. Voor nen had liet slechte weer namelijk ook een hijzonder aangenaam Kantje: geen enkele hotel- of pen siongast hoefde ook maar een rent te betalen voor zijn verblijf of voor de drie maaltijden op die verregende dag Voor het seizoen begon hadden de Hotel- en pensionhouders op ini tiatief van de plaatselijke V.V.V oesloten, hun gasten een „regen- verzekering" aan te bieden, die in- nield, dat zij elke dag in mei en iuni, waarop meer dan 13 milli meter regen viel voor hen een gra tis dag zou zijn. En donderdag was het dan voor de eerste keer zover. De bedoeling van de „regenverze- tering" was. het bezoek aan het -iland tn de vrij stille maande^ mei en juni te stimuleren. En da» is bijzonder goed gelukt, op het jgenblik zitten alle pensions al vol. terwijl er in de hotels nog maar enkele open plaatsen zijn. De hotel- en pensioneigenaren zelf zijn niet tegen overmatige regen val verzekerd BOVEN het laatste stuk open water in de Grevelingendam tus sen Sehouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee was dan vrijdagmiddag eindelijk 't spek takel te zien, dat van velen al heel wat geduld heeft gevergd: de eerste rode motorgondel van de kabelbaan maakte een com plete zweeftocht van landhoofd naar landhoofd. Nog met een leeg net, maar toch altijd al een eigen gewicht van in totaal acht tien ton, werkte het autobus- Nu nog met een leeg net, straks volseladen.... achtige monster zich van het iaadstalion aan de Bruinisser kant aan het koord en door de portalen van de hoge stalen to rens naar de overkant. Het was de eerste officiële proefrit, proefvlucht of proefvaart het, hangt er maar van af uit welke hoek men dat bekijkt! en het lukte perfect. „Ach, het is allemaal niet zo sensa tioneel als men wel denkt", zei ir. P. H. v. d. Weele lakoniek tussen een paar instructies via de mobilofoon door. Aan de andere kant van de draadloze verbinding luisterde de (Zie slot pag. 2 kol. S) De Senaat heeft zich 83 dagen met het ontwerp beziggehouden. De zeer rechtse senator Barry Goldwater, adspirant re publikeins kandidaat voor het president schap, stemde met de zuidelijke demo cratische senatoren tegen. Het wetsontwerp gaat nu naar het huls van afgevaardigden, waar het zeker zal worden goedgekeurd. Het zal vervol gens aan president Johnson ter onderte kening worden voorgelegd. Men ver dacht dat de president het ontwerp c is vier ju! wet zal ver- De aanvaarding werd mogelijk gemaakt door samenwerking van de twee frac tieleiders in de Senaat, de democraat Humphrey en de republikein Dirksen. De goedkeuring van de Senaat komt precies een jaar na de datum, waarop wijlen president Kennedy het wetsont werp op de burgerrechten naar het con gres zond. met de aanbeveling het te aanvaarden „omdat het goed is". Brits student in Moskou verdwenen De 31-jarige Britse student Msrvyn Matthews die door de Russische rege ring is uitgewezen, is verdwenen. Matthews was gisteravond niet op het vliegveld van Moskou aanwezig, toen 't Ujntoéstel van de British European Airways waarmee hij naar Engeland zou terugkeren, vertrok. Zijn verblijfplaats is onbekend. De ogingen van Britse functionarissen om iiem telefonisch te bereiken, mislukten. Vrijdagochtend had Matthews gezegd dat hij nog geen besluit had genomen over zijn vertrek 's avonds met het lijn- toestel. ,.Ik heb nog geen enkele rege ling getroffen voor mijn vertrek. Ik tracht alle mogelijkheden te benutten om dit huwelijk (met een Russische studente) doorgang te doen vinden. Ik heb nog niet véél gedacht aan vertrek ken en ik heb de hoop nog niet geheel opgegeven, zo had hij gezegd. Matthews werd uitgewezen nadat hij had geprobeerd vergunning te krijgen om met de 30-jarige Lyoedmila Bibi- kova te trouwen. Hij werd beschuldigd van „ontoelaatbare activiteit, vijandige propaganda en economische speculatie". Hij studeerde sedert een jaar aan de uni versiteit van Moskou.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1