BEZITSVORMING VIA SOCIALE BELEGGINGS GEMEENSCHAPPEN TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER Volledig akkoord bij luchtvaartbesprekingen met de Antillen Iers parlementslid beschuldigt Verolme Met participatie- bewijzen voor de aandeelhouders Zwitsers protest tegen politiek van Nasser „Opbouw van een eigen Antilliaanse luchtvaart" VOLGENDE WEEK VALT BESLISSING OVER LOT WILLEM BARENTI VRIJDAG 19 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vakcentrales in rapport vermogensaanwasdeling Toekenning van een deel van de in gehouden winst in de vorm van bijvoorbeeld aandelen aan arbei ders, af te geven aan een op te richten sociale beleggings gemeen schap, bestuurd door werknemers vertegenwoordigers en een verte genwoordiger van de werkgever, die aan de werknemers participa- tiebewijzen uitgeeft, die aanspraak geven op dividend op de onderne- mingsaandelen. pit Is in RTote trekken de strekking van een aantal realiseerbare vormen van vrinstdeling, die worden genoemd in het binnenkort door de drie vakcentraien te publiceren rapport over do vermogens aanwasdeling. De heer A. P. A. Riemen, lid van het centraal bestuur van St.- Eloy, de katholieke boud van werkne mers in het metaal- en elektrotechnisch bedrijf en aanverwante bedrijven, heeft gistermiddag in een inleiding op het congres van zijn organisatie in Utrecht een cn ander over de in hot rapport van de vakcentraien genoemde concrete vor men medegedeeld. De sociale beleggings gemeenschap kan volgens de vakcentraien worden opge richt voor een afzonderlijke onderne ming, maar ook voor groepen van on dernemingen. waarbij een aantal onder nemingen gezamenlijk het beheer van de vermogensaanspraken van hun werkne mers hebben ondergebracht. Een wel zeer wenselijke vorm is een open sociale beleggings gemeenschap, dat wal zeggen dat iedere "ónderneming bij deze beleg gings gemeenschap ten behoeve van haar werknemers partïcipatiebewijzen tan kopen. Plaatselijk, region aal, landelijk De totale hoeveelheid rente en divi dend die de sociale beleggings ge meenschap jaarlijks ontvangt wordt uitgedeeld over de totale hoeveelheid uitgegeven participaties. Dergelijke sociale beleggings gemeenschappen kunnen plaatselijk, regionaal en lan delijk van opzet zijn. Zij kunnen be paalde bedrijfstakken bestrijken of zich toeleggen op bepaalde typen on dernemingen. Deze vormen, zo zei de heer Riemen, bie den de mogelijkheid dat ook middels niet op de beurs genoteerde aandelen, schuld bekentenissen en contant geld de parti- cipatiebewijzen worden verkregen. Het aldus verkregen geld wordt renderend belegd, waardoor het in de investerings sfeer blijft en zowel de werknemers van grote en kleine bedrijven in de vermo- gensaanwas doen delen. Volgens de heer Riemen zal de defini tieve vorm moeten worden gevonden in liet overleg tussen werkgevers en werknemers, maar het rapport van de drie vakcentraien biedt daartoe een goe de basis. De heer Riemen meent, dat de bezits vorming thans vanuit het stadium van het fundamentele denken is getreden in de fase waarin de praktische verwezen lijking tot een reëele mogelijkheid is gaan behoren en meer dan noodzakelijk is geworden. In de verwezenlijking van het streven naar volledige emancipatie van de werkende mens en gezondere maatschappelijke verhoudingen kan een wijd verbreide bezitsvorming niet wor den gemist. Nauwelijks op gang De heer Riemen gelooft, dat de prak tische verwezenlijking van de bezits vorming nog maar nauwelijks op gang is gekomen. Met de bestaande spaar- en winstdelingsregelingen blijven nog grote groepen van werk nemers van persoonlijk duurzaam be zit verstoken, terwyl ze met betrek king tot een meer evenwichtige ver mogensverhouding nog geen enkel effect hebben gesorteerd. ALS U mij nu op de man af vraagt: „ben je kapot van die samensmelting van de Rotterdam se en de Amsterdamse Bank1" dan moet ik als strikt-eerlijk per soon antivoorden: „néé, mijn liep- put niks gedaan". Ik ben overtuigd, principieel en fel anti-grootkapitalisten (dat zijn al le mensen die méér op hun spaar bankboekje hebben dan ik), maar in deze samensmelterij zie ik niets om een kreet van (al of niet) pijn lijke verbazing, laat staan: veront waardiging, te slaken. Of die jon gens nu samen doen of niet, ik zie er het ontstellende niet aan af. Ze kunnen nu mooi bezuinigen en verder zie ik geen consequenties. Althans voorlopig niet,. Als liet zo voortgaat en er ten slotte maar één bank overblijft, dan ga, je natuurlijk de kans lo pen dat- die van haar monapolische positie blijk gaat geven ten na dele van de clientele en dat dan de staat komt en de hele mikmak tot zich trekt. Door concentraties als deze wordt dit proces een beet je verhaast en vergemakkelijkt, maar ook dit vooruitzicht is niet zó schokkend, icant een grote suf ferd die niet begrijpt dat het ééns toch zo ver zal komen. Het kan tien, of twintig of dertig jaar du ren, maar komen doet het, onder welke naam dan ook: Staatskapi- talisme, of communisme, of over heidszorg, of gebonden liberale economie. Als U geen geloof hecht aan mijn voorspelling knipt U dit stukje dan even uit en lees het over honderd jaar over. U zult zien dat ik (zoals altijd) gelijk heb of lcrijg. Maar dit is toekomstmuziek. Wat het zeer recente heden be treft, zie ik niet in wat er voor de gemeenschap door deze fusie ver andert. Wie iets te beleggen heb ben kunnen dat op precies dezelf de manier blijven doen en wie niets te beleggen hebben behalve hun dagelijks brood, die hebben er eerst recht niets mee te maken. Het enige dat ik behalve „de sensatie in beurskringen" niet begrijp is: 1) waarom al die ivijze smelthoofden nu pas op dit voorde- handliggende idee zijn gekomen (de twee bakkers in mijn straat hebben het in 1946 al gedaan) en 2) waarom zij de zaak nu niet maar inééns consequent doorzet ten. dat wil zeggen: waarom ze zich niet dan nu maar inééns alle maal aan- en inéén voegen. Lei ding geven vereist een vooruit ziende blik en als ik, als leek, be grijp dat dat ei tenslotte toch 'van zal komen, is het onbegrijpe lijk dat de jongens-van-deze-sector liet niet begrijpen. Als het waar is, wat de heren zeg- gen en wie zou aan de waar heidsliefde der heren willen of dur ven twijfelen dan wordt door zulke fusies belangrijke bedragen bespaard. Met andere woorden: de lieren hebben vóórdien, jaren en jaren lang, belangrijke bedragen onnodig uitgegeven. Het enige dat ik daarvan zeggen tail: 't staat ze niet fraai. ELIAS De heer Riemen is van oordeel dat in plaats van een meer evenwichtige ver-: mogen8verhouding de vermogensonge-1 lljkneid en vermogensconcentratie al- j leen maar toeneemt. Zelffinanciering De tegengestelde ontwikkeling van een harmonische vermogensdeling moet vol gens de heer Riemen voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan de toenemende mate van zelffinanciering, waardoor de uitbreiding en vernieuwing van produktiemiddelen in de onderne mingen wordt gefinancierd middels de in het bedryf gehouden winsten. Tussen 1953 en 1959 steeg het vermogen van de N.V.'s, maar liefst met 90 pro cent, waarmee een niveau van 38,5 mil jard werd bereikt. Dit eigendom behoort volgens de heer Riemen toe aan een kleine groep van kapitaalverschaffers, die de intrinsieke waarde van hun aan deel steeds meer zien toenemen, hetgeen zich weerspiegelt in een verviervoudi ging van de aandeel koersen op de effec tenbeurs tussen 1953 en 1960. Op deze wijze worden de rijken steeds rijker, de grote massa blijft bezitloos en wordt volgens de heer Riemen een nieuwe mo dern industrieproletariaat gekweekt, ter wijl verwacht moet worden dat de tech nische ontwikkelingen die steeds meer investeringen zullen vergen, alsmede door de toenemende concentratie van be drijven, de vermogensconcentratie nog verder zal toenemen. In wezen ligt de oorzaak van de onevenwichtige vermo gensverhouding volgens spreker dan ook in onze nog steeds bestaande kapitalis tische maatschappijstructuur. Deze structuur vormt een bron van on rust en leidt tot wanorde. De heer Riemen Is van oordeel dat de huidige structuur, die eenzijdig het ka pitaal beklemtoont, niet meer in over eenstemming is met de feitelijke ontwik keling. Verolme „verkeerde interpretatie van feiten" Vragen over bouw van schip met subsidie Een parlementslid van de grootste oppositiepartij in Ierland, de Fina Gael, heeft de activiteiten van de Nederlandse scheepsbouwer Cor nells Verolme, in Ierland gisteren aan de orde gesteld in het kader van een tussenverkiezing. De leider van de Fina Gael, James Dil lon, verweet de Ierse regering in een verklaring in het parlement Verolme een subsidie van 350.000 pond sterling te hebben gegeven voor net plaatsen van een order voor de bouw van een 30.000 ton metend schip op de Verolme- scheepswerf in Cork. Toen er geen orders binnenkwamen, werd besloten op de Ierse werf een schip te bouwen voor rekening van een van Verolmes dochtermaatschappijen tegen een iets hogere prijs dan op de wereld markt gold. Toen dit schip door de doch termaatschappij werd verkocht, leed de maatschappij een „aanzienlijk verlies", aldus de woordvoerder. Het betreffende schip, de „Anistelhof", werd verkocht aan de Stoomvaartmaat schappij Nederland te Amsterdam. Concurrentie deze „Ik las in de pers dat de order verkre gen werd ondanks een intense en hefti ge concurrentiestrijd", zei Dillon, „dc concurrentie zou gekomen zijn van de Nederlandse Vracht- en Tankvaartmaat- schappij te Den Haag. De president-commissaris van maatschappij is de heer Verolme' „De heer Verolme ging erop af en gaf zichzelf het contract. Wij lever den 350.000 pond sterling en het schip werd te water gelaten. Het schip voer in ballast naar Vancouver om een lading in te nemen. En toen gebeurde er iets opmerkelijks", ver volgde Dillon, „voordat de vertrek- vlag werd gestreken en het schip zee koos, werd het verkocht aan een fir ma in Amsterdam en niemand weet hoeveel die firma voor het schip be taalde. Aangenomen wordt dat het niet minder dan een miljoen pond was". Aan de minister van industrie en han del, Jack Lynch, vroeg Dillon: „ik zou de minister willen vragen ons te zeggen of het waar is dat deze order door de heer Verolme van de heer Verolme werd verkregen ondanks een harde concur rentie en waarom het nodig was een subsidie van 350.000 pond te verlenen?" „Verkeerde interpretatie" Een woordvoerder van Verolme heeft, namens de heer H. J. Hofstra, vïce-pre- sident-commissaris van Verolmes scheepswerf, verklaard dat de bewerin gen van Dillon „slechts gedeeltelijk juist en een volkomen verkeerde interpretatie der feiten" zijn. De woordvoerder wees erop dat op „her haalde en dringende verzoeken van de Ierse regering5' aan Verolme een scheepswerf in Cork werd gebouwd om dc armelijke bevolking werkgelegenheid verschaffen. Zwitserse hoogleraren hebben gisteren scherp geprotesteerd tegen de Egyp tische oorlogsplannen tegen Israël. Ook veroordeelden zü de Zwitserse bedrijven die meewerken aan de Egyptische bewapening tegen Israël. In een proclamatie aan de federale en kantonale regeringen, de handel, industrie en het Zwitserse volk ver klaren de hoogleraren dat de huidige gebeurtenissen fatale gevolgen kunnen hebben. De proclamatie is getekend door meer dan 300 hoogleraren. In de proclamatie wordt gezegd dat de dreigementen van president Nasser tegen Israël „steeds duidelijker" zijn geworden. Deze dreigementen tonen volgens de hoogleraren aan dat het niet slechts een zaak is van territo riale eisen doch dat „een hartstochte lijke wil tot de vernietiging van de staat Israël en de uitroeing van het joodse volk" hoofdzaak is. „Een heftige bewapeningscampagne maakt het ook onmogelijk alles te negeren als een ongevaarlijke waaierige propaganda", aldus hoogleraren. Zij beëindigden hun ver klaring met de woorden „wij doen daarom een dringend beroep op het Zwitserse publiek. Het is niet ge noeg geen wettig verboden dingen te doen. De toestand van het ogenblik eist veel meer van ons". VIER JAAR VOOR POGING TOT DOODSLAG De 19-jarige H. B. uit Groningen, die ervan werd beschuldigd een poging! tot doodslag te hebben gedaan door j zijn pleegmoeder met een mes in de; hartstreek te steken, is door het ge rechtshof te Leeuwarden, overeen komstig de eis van de procureur-gene raal, veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. INVITATIE VOOR THEO (Van onze correspondent.) De 10-jarige Theo Dekker, wo nende Westervoortsedyk 105 te Arnhem heeft gisteren van de lui tenant-kolonel Th. H. de Loo, commandant van het regiment Limburgse jagers, de uitnodiging ontvangen om op dinsdag 30 juni en woensdag I juli a.s. de herden kingsplechtigheid ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het regiment Limburgse Jagers te Venlo by te wonen. Ook de. vader en moeder van Theo z(]n uitgeno digd om hun zoontje t<; vergezel len. terwijl ook voor hen voor eralis logies voor beide dagen ls gezorgd. Tijdens de plechtige dodenherden king op dinsdagavond bij het nieuwe monument op het midden terrein van de Frederik Hendrik kazerne zal Theo, nadat de ver schillende autoriteiten en fami lieleden bloemen hebben gelegd aan de voet van de vijf eretafeis. die de namen van 125 in Indo nesië gesneuvelden van stamon- derdelen van het jarige regiment bevatten, een bloemenruiker bij het monument neerleggen. Op woensdag 1 juli zal de jongen het défilé en de andere festivitei ten met zjjn ouders mogen mee maken en zal hij tot slot een ere plaats krijgen bij de grote mili taire taptoe, die des avonds om korps van het regiment Limburg se jagers, het trompetterkorps van de cavalerie en het tamboer korps van het regiment Van Heutz, alle in ceremonieel tenue, wordt gehouden. Ruim een jaar geleden kwam Theo Dekker in het nieuws, na dat was gebleken dat hij reeds een jaar lang in stilte en onop vallend een grafmonument, dat hij in zijn woonplaats te Arnhem verwaarloosd had aangetroffen, op eigen initiatief ging schoon maken en verzorgen. Met emmer en bezem trok hij naar het monu ment om het blank te schuren, totdat de namen van de veertien gesneuvelden van het 35ste regi ment infanterie en het 22ste grensbataljon, beide stamonder- delen van het regiment Limburg se jagers, weer leesbaar werden. Hij plaatste er regelmatig verse bloemen. Nadat het een voorbij ganger was opgevallen, dat er ge regeld een vaas met bloemen bij het monument stond, kwam de nobele daad van Theo in de publi citeit. Toen ook de commandant van het regiment Limburgse ja gers deze voorbeeldige houding van de jonge Arnhemmer ter ore was gekomen, ontving hij in no vember van het vorige jaar de uitnodiging om een dag de gast te zijn bij het regiment Limburgse een edelhertje ten geschenke was aangeboden, waarmede een harte- wens van de jongen in vervulling ging. Nabij zijn ouderlijke woning kreeg hij van de gemeente Arn hem een stukje grond en de be nodigde materialen voor de af rastering van het verblijf voor het jonge hert, waar het dier nu rustig graast. Nabij de plaats waar Theo regel matig het monument verzorgt is hem de verzilverde speld uitge- reikt, een onderscheiding die een maal per jaar aan de beste soldaat van het regiment Limburgse ja gers wordt uitgereikt. Gouverneur William Scranton maakt momenteel een propaganda- tournee door Iowa, om aanhangers te winnen voor zijn kandidaats stelling voor de republikeinse partij voor de komende presidents ver kiezingen in november van dit jaar. Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. |Het Wereldgebeuren Nasser tussen Oost en West Toigendc maand henb-nkt vroegere kolonel Gamal Abdel Nasser in Cairo, dat hij twaalf Jaar geleden heerser over Egypte werd. een moderne farao, die dammen In plaat» van pyra mid'-» bouwt, maar verder evenzeer de mensen voor zijn ideeen laat wrken. Nasser is in de politiek een vrij rustige figuur. Dat wil zeggen dat hij zelden orn zijn persoonlijke elgenschapjx-n in het nieuws komt. Hij is een :ilgszln» stramme militair, die liefst volgens h«-t boekje te werk gaat, maar dan volgens zijn eigen boekje. Zijn doe! is blijkbaar het oude rijk der farao's te herstellen, het hele Midden oosten aan zich te onderwerpen cn van Cairo de Arabische hoofdstad te maken. Behalve geestelijk middelpunt moet de Igyptische hoofdstad ook het adrnim- otratleve machtscentrum van de Arabi sche wereld worden met Nawer die de teugels in handen houdt. Hoewel het Nasser tot dusver niet is gelukt de Arabische landen voor zijn plannetjes te winnen, heeft hh toch «-n aantal successen geboekt Het begon met de conferentie van Arabische staats hoofden. Dat hij die koningen en presi denten ln Cairo allemaal bijeen wist te brengen wordt beschouwd als r<-n zeer grote prestatie, op zijn minst te vergelij ken met die van een dierentemmer, die 12 zó in het wild gevangen leeuwen bij elkaar in een kooi stopt en er zelf dood gemoedereerd tussen gaat zitten. Een ander groot succes, nog niet zo lang geleden behaald, was het gesprek met premier Kroesjtsjew, die hij bepaalde concessies wist af te dwingen zonder zelf ook maar een veer te laten. Daarom kan men gerust zeggen, dat Nassers prestige in het twaalfde Jaar van zijn leiderschap groter ia dan ooit MINISTERIE VERKEER EN WATERSTAAT: sedert 1956, het jaar i de Suez-crUia. Met de dood van premier Nehroe van India is Nasser meer dan ooit naar voren gekomen als de centrale fi guur die de ontwikkelingslanden naar een politiek van niet gebondenheid, los van net oosten en los van het westen, leidt. Intussen schijnt Engeland steeds vijandiger tegenover Nasser te staan enkele van de oude geschilpunten zijn blijven bestaan en er zijn nieuwe bijge komen. Amerika heeft Egypte in de af gelopen 12 jaar echter steun verleend tot een bedrag van naar schatting 1.4 mil jard dollar. Het bedrag dat is gemoeid met de Russische bijstand ln dezelfde periode is moeilijk na te gaan. aangezien de Russische steun voor net grootste ge deelte uit militaire projecten bestaat, welke hoogst geheim zijn. Men schat de hulp echter op ongeveer 551 miljoen dol lar. belangrijk lager dus dan dat van de Amerikanen, ondanks de gTote lening die premier Kroesjtsjew, tijdens zijn re cente bezoek, heeft toegezegd aan Nas- De besprekingen, die in Den Haag hebben plaats gevonden tussen de legaties van de regeringen van de Nederlandse Antillen en Neder land zijn geëindigd met het berei ken van volledige overeenstem ming, zo heeft het ministerie van verkeer en waterstaat gistermid dag meegedeeld. Dit resultaat sluit een driejarige periode af van in tensief overleg tussen beide rege ringen en de K.L.M. over lucht vaartaangelegenheden en met na me over de toekomstige lueht- dienstexploitatie op het westelijk j halfrond. Aan wiens zijde staat Nasser eigen lijk? Is hij werkelijk van plan om in oorlog te geraken met Israël? Werken Westduitse geleerden ln het ge heim aan een atoombom voor hem? Nog niet zo lang geleden verloren m- gen rondom Nasser hun waarde omdat zijn ster scheen te dalen. De met veel la waai aangekondigde unie' met Syrië viel in 1961 in duigen. De „reactionairen" in de Arabische wereld hadden hem „Inge sloten". De revolutie in Jemen, welke hij met zijn troepen steunde, maakte geen vorderingen. De poging van verleden jaar om te komen tot een unie van Egypte, Syrië en Irak viel in het water. En al die tijd was Cairo betrokken bij de scherpe propaganda-oorlog met Nassers Arabische vijanden. Maar het beleggen van een Arabische topconferentie werd een groot succes voor de Egyptische president. HIJ kwam hierop tot een vereel'ik met koningen en andere regeringsleiders die hij ln de voorafgaande jaren het leven zuur had gemaakt. Hij wist al deze Arabische leiders ertoe te bewegen samen te werken teneinde het Dian van Israël, om .lordaanwater te gebruiken voor irregatiewerken. te gen te gaan en intussen de strijd tegen elkaar te staken. Hoewel de Arabische staten tot dusver nog niets tegen Israël hebben on dernomen, is het psychologisch ef fect van de conferentie enorm geweest. Nasser heeft er een soort schijntoestand van harmonie mee geschapen. Na dit meesterstukje volgden Nassers beroep op Libië om de westelijke militai re bases ln dit iand te laten ontruimen, een nieuwe Egyptische grondwet, waar door het volk zich verzekerd zag van meer burgerrechten en meer invloed op de regering, een reis van Nasser naar Jemen om de rebellen daar aan te vuren de strijd tegen de Britten op te voeren en het bezoek aan Kroesjtsjew aan Kernpunten van de bespreking vormden Egypte tijdens welk de Russische pre- de oprichting van een Antilliaanse lucht- t^ler dit land een nieuwe grote lening vaartmaatschappy en de ontwikkeling toezegde. Tezelfdertijd sloten Egypte en op tarievenge'oied voor het luchtvervoer i Tf^k een overeenkomst waardoor de ba- van en naar de Antillen. Ten aanzien j f's werd selegd voor een unie tussen de van de tarieven werd in wederzijds be- twee lanaen. grip voor eikaars standpunt een rege-1 y*enf,an? -naruk dat Nasser ling getroffen, die rekening houdt met toeschietelijker is tegenover Rusland en de belangen van de Nederlandse Antillen i vijandiger tegenover het westen Dit is bij de bevordering van het toerisme naar n,?t geheel ongemotiveerd. De Egypti- de eilanden. sehe president voelt dat Rusland wel I sympathie heeft voor zijn bedoelingen. Tiaon lrtrhtvnnr* Maar de meeste waarnemers zijn niette- LlgcJI tULflLUUÜT min van oordeel dat hij even vastbeslo- Ten aanzien van de oprichting per 1 te° vroeger om het Mtdden-OoMen nnfiittfui iQfu vnn een tn^iiiinnnttmvoor het communisme te vrijwaren, .se: fSfiVmStSppirierd"™^ JS <- - kader van de nauwe banden en de vele tuien, Nederland en de K.L.M., afspra-1 "'lï 00 e strekkingen ken gemaakt over de gf-ramenlijke op- wesien. bouw van een eigen Antilliaanse lucht vaart. die in nauwe samenwerking met de K.L.M. de luchtverbinding op het westelijk halfrond zal kunnen gaan ver zorgen. DE WALVISCONFERENTIE IN SANDEVJORD Verkopen of vissen bij Afrika's kust? (Van onze Amsterdamse redacteur) Vanaf nu tot eind volgende week staat het voortbestaan van on ze walvisvaart op het spel tij dens de internationale conferen tie over de verdeling van het jaarlijks te vangen quotum dit keer georganiseerd in het geheel op de walvisvaart „ge bouwde" Noorse stadje San devjord. Nederland is daarbij officieel verte genwoordigd door oe directeur van de afdeling visserij bij het ministerie van landbouw ir. G. J. Lienesch. Hij wordt geassisteerd door inspecteui J. G. de Wit, terwijl ook een delega tie aanwezig is van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart uit Amsterdam. Dit team wacht gespannen af hoe de uitkomst zal zijn. Krijgt Nederland namelijk evenveel 6 procent of minder toegewezen van het totaal, dan zullen de activiteiten op dit ge bied onherroepelijk als „super onren dabel" moeten worden gestaakt. Voor de Willem Barantz dient dan een an dere bestemming te worden gezocht, waarbij al is gedacht aan het beoefe nen van een andere „verre visserij", te weten langs de kusten van Afrika Verkoper .logelijk zal ook de Willem Barentz eerst nog tydelyk worden verkocht aan Japan. Dit land heelt niet zo/.uer belangstelling voor het schip als wel voor óns quotum, dal echter niet af zonderlijk mag worden „overgedaan" en steeds gekoppeld moet blyven aan de vloot ook ai bestaat die slechts uit één enkel exemplaar. Al gerui me tijd circuleren geruchten hierover door dc vakpers. Japan zou bereid zijn een terugkoopclausule te verbin den aan het eventuele contract. De Willem Barentz gaat in dat geval dus alleen tydelyk in andere handen over Het zou voor de Nederlandse Maat schappij voor dc Walvisvaart erg on voordelig zijn deze bezitting definitief van de hand te doen. De indicatie- prijzen liggen namelijk nogal laag op dit moment. Het schip is zeker 15 miljoen gulden waar, maar niemand wil dat bedrag er voor geven, hoewel een nieuwe boot van dit type zeker 50 miljoen zou kosten. De aanschaffingsprijs heeft indertijd inclusief de vloot van 14 jagers bijna 70 miljoen gulden bedragen. Bijna de helft hier van (32,2 miljoen) is bijgedragen door de staat. Dank zy forse rege ringsgaranties heeft de maatschappij steeds flink kunnen afschrijven. De boekwaarde van de Willem Barentz met toebehoren is nu nog maar S.2 miljoen gulden. hard is er „geen beter bewijs voor de nabije ondergang van de soort". Hoe dan ook: de vangstresultaten van de Willem Barentz waren ont stellend laag. En dat terwijl het schip bekend staat als het modernste fabrtekschip ter wereld. Het vlees van de walvissen werd meestal ver kocht naar Japan. Alleen het traan is bestemd voor afzet in Nederland, aan Unilever. Ondanks de hoge prijs voor deze grondstof leverde ook dit jaar de exploitatie een negatief saldo op. De Willem Barentz heeft in het vorige seizoen slechts 188 van de toegestane 600 eenheden gevangen oftewel 342 vissen Beslissing 0-iarige oorlog Sommige aandeelhouders hebben al meermalen bij de directie aangedron gen op liquidatie. Tot nu toe heeft men deze stap steeds weten te voor komen. Eind volgende week zal een definitieve beslissing moeten worden genomen. Volgens de verwachting zullen in Noorwegen minder eenhe den te verdelen vallen dan ooit. Hoe wel tijdens het vorige seizoen dit ge tal was bepaald op 10.000 is het de gezamenlijke vloten niet eens gelukt deze hoeveelheid te vangen. Volgens het wereldwildfonds van prins Bern- Behalve Nederland houden alleen Noorwegen, Rusland en Japan ziel nog bezig met de walvisvaart, die overigens uit onze tachtigjarige oor log is ontstaan men zocht toen een zeeweg om de Noord en trof bij die gelegenheid voor het eerst dé enorme vissen aan. Na de terugkeer van Willem Barentz, De Rijp en Heemskerk van hun overwintering op Nova Zembla in 1596 werden de allereerste schepen speciaal voor de 'astbesloten is de Britten uit de Arabische wereld te verdrijven. Dit voornemen en de aanwezigheid van s resultaten van het overleg keer, waarvan de Nederlandse Antil len het belangrijke centrum vormen. Tevens wordt door de nieuwe over eenkomst de goede samenwerkine op luchtvaartgebied tussen beide landen ook in de toekomst gecontinueerd, al dus het communiqué van het ministe rie van verkeer en waterstaat De voorlaatste besprekingen vonden in mei jl. te Willemstad plaats. De delega tie van de Nederlandse Antillen stond onder leiding van de minister-president E. Jonckheer en de delegatie van de Nederlandse regering van de staatsse cretaris van verkeer en waterstaat de heer M. J. Keyzer. De K.L.M.-direetle was vertegenwoordigd door de heer ir. F. Besancon EINDE „KRUIPAUTO'S" MOGELIJK IN ZICHT PRESIDENT NASSER reeks successen Zitting V.N.- Assemblee later (Van onze Haagse redactie) verwachten valt. dat op korte ter mijn paai en perk zal worden gesteld aan het gebruik van motorrijtuigen met de „20 km "-bordjes, waarmede overigens toch al niet op dc autowe gen mag worden gereden. Bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat wordt aangenomen, dal het gebruik: van dergelijke voertuigen in het nieu-'r. ■e verkeersreglement wetlelük „I De w™1"! >»n Ie negentiende gilling ■orden vastgelegd. van de algemene vergadering der Ver- De bepaling, dat bestuurders van mo-L.-„.„ torrijtuigen die niet sneller kunnen ™'K,ie officieel vrmchoven rijden dan 20 km per uur geen rij be- van 15 september naar 10 november. SUnisSüdT^lb£rï«l^ ^«-verbonden l.nden k,dd-„ door- geroepen voor gemotoriseerde ,,hon-;orn verzocht in verhand met de topcon- dekarren" en landbouwtractoren. Be- slist niet om iedereen in staat te stel- d|e "li ""ober te Cairo tul- len van die bepaling te profiteren. 'len houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3