wat is wijsheid? Goese Gasthuis via uitbreiding nu naar een nieuw bejaardencentrum in Eerste paal voor nieuw melk-uitgiftestation UILTJE BILT vaderdag 21 juni gj geef vader een boek Recreatieplan van Bruinisse Per 1 augustus in huidig zusterhuis een capaciteit van 50 bejaarden Van „Samenwerking' te Middelburg ALMANAK Een jaar voor steken met vijl ZEEUWSE LEDEN NCAB HIELDEN JAARLIJKSE ZOMERDAG MET ULTRA-WASWERKING 2 PROVINCIALE ZE ED W SE COURANT VRIJDAG 19 JUki OUDE GEBOUWEN WORDEN GESLOOPT.... WANNEER op 1 juli aanstaande de patiënten uit de ziekenhuisafde ling van het Goese Gasthuis een maal zijn verhuisd naar het nieu we streekziekenhuis „Bergzicht" en ook de verpleegsterskumers van de gebouwen aan de Kleine Kerk straat en de Oude Vismarkt zijn ontruimd, zal de capaciteit van het huidige bejaardentehuis van 15 tot 50 personen kunnen worden opge voerd. Maar deze uitbreiding is slechts een eerste stap, of liever nog: een voorlopige maatregel. Het Gastliuisbestuur heeft name lijk plannen om de huisvesting van bejaarden op een veel breder vlak aan te pakken. Het is de bedoeling, dat in de toekomst de oude zieken huisgebouwen worden gesloopt en dat op dezelfde plaats gunstig gelegen, dicht bij het centrum van Goes een geheel nieuw bejaar dencentrum zal verrijzen. Hoe dat eruit zal zien, wat dat gaat kosten en hoe groot dat van opzet ral zijn: dat zijn op het ogenblik nog vragen. Het bestuur zal eraan gaan werken om die te „beantwoorden". Het liefst in de vorm van een goe de accommodatie in een modern complex, omzoomd door een keu rige tuin. De behoefte aan bejaardpnhnisves- ting Is ook in Goes groot. Wachtlijs ten bij de andere bejaardeninrich tingen in de stad en prompte aan meldingen bij het Gasthuisbestuur nadat iets over zijn streven was ge publiceerd hebben dat nog weer eens bewezen. Op welke aanvragenstroom de bouwplannen voor een nieuw be jaardencentrum op de plaats van huidige verouderde gebouwencomplex moet worden afgestemd, is op het ogenblik een vraag van het eerste belang. Reeds begin 1963 heeft het bestuur een voorlopig schetsplan voor de nieuwbouw bij de dienst gemeentewerken van Goes ingediend. Men kreeg dat enkele maan den geleden terug. Het Gasthuisbestuur had nog verwacht bij de sluiting van de afdeling ziekenhuis met „panklare" plannen voor de dag te kunnen komen, maar dat is niet gelukt. Andere proble men, voornamelijk die rondom de liqui datie van het ziekenhuis Oostwal, vroe gen de aandacht. Is alle rompslomp daarbij straks achter de rug dan kunnen de heren van het Gasthuisbestuur zich intensief over de nieuwbouwplannen gaan buigen. Dan is er ook een moge lijkheid dat medewerking wordt verkre gen van het Burgerlijk Armbestuur te Goes. Dan kan er opdracht gegeven worden aan een architect de ideeën ver der uit te werken. Dan kunnen de teke ningen bij de officiële instanties worden gedeponeerd. Maar dan zullen er toch zeker drie jaar en misschien wel vijf ja ren verstreken zijn, eer het nieuwe com plex er eenmaal zal staan. Voorlopig wordt gedacht aan een opzet in bouw lagen. Dat geeft vele mogelijkheden voor uitbreiding in de hoogte. Voor de huisvesting van bejaarden tegenwoordig beslist geen moeilijkheid, nu men over alle mogelijke gemakken van liften be schikt. Maar om de periode tussen nu en het „straks" van een nieuw bejaardencen trum te overbruggen is daar dan de uit breiding van de huidige afdeling aan de Kleine Kerkstraat en Oude Vismarkt. Er zullen in de vrijkomende kamers van het zusterhuis nog heel wat voorzienin gen getroffen moeten worden, maar per 1 augustus aanstaande zal het toch al mogelijk zijn de eerste bejaarden in de uitbreiding tot 50 personen op te ne men. Het Gasthuisbestuur venvacht dat het tehuis spoedig bezet zal zijn, zo werd ons donderdagavond op een persconfe rentie meegedeeld. Wie belangstelling voor opname heeft, doet er góed aan zich zo snel mogelijk bij de economisch directeur te melden. Wat er voor die eerste augustus allemaal in de gebou wen moet gebeuren Er zal een traplift moeten worden aangebracht om de getje en een kwastje verf moeten krij gen. Het is nodig een waarschuwings systeem te installeren. Kortom, voor zieningen die nog wel enkele duizenden guldens zullen vergen, maar die toch in vrij korte tijd achter de rug kunnen zijn. Het Gasthuisbestuur ziet in zijn be sluit tot deze uitbreiding een bijdrage aan de oplossing van het bejaarden probleem in het algemeen en indirect weer een mogelijkheid tot het vrij maken van woonruimte in de stad. De raad van Goes heeft inmiddels zijn fiat aan de plannen gegeven. Ook de di recteur van de Stichting „Zeeland" voor Maatschappelijk en Cultureel Werk en de directie van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid hebben geen bezwa ren en van Gedeputeerde Staten wordt een gunstige beslissing op het verzoek in deze richting verwacht. Maar zoals gezegd: de uitbreiding is slechts een overgangsstadium. Een tus- loplossing met het uitzicht op een geheel nieuw bejaardentehuis, in ei»n rustgevende groenende omgeving dicht bij het centrum van Goes. Vaste commissie economische zaken vandaag in Zeeland De vaste commissie van economi sche zaken uit de Tweede Kamer zal vandaag als gasten van het provin ciaal bestuur een bezoek aan Zeeland brengen. Na aankomst per trein om kwart voor negen in Bergen op Zoom wordt per auto naar Scherpenisse ge reden, waar het gezelschap in het Hollandhuis een uiteenzetting zal den gegeven over de economische ont wikkeling van Zeeland. Via St.-Maar- tensdijk gaat het vervolgens naar Annaland, vanwaar men per politic- vaartuig naar Zijpe oversteekt. Van daar gaat het per bus naar Zierikzee, De reis wordt na de lunch vervolgd naar Kats en vervolgens via Goes en langs de Sloehaven naar Middelburg. In de provinciale griffie volgt dan ten slotte een nabespreking. Begin eens met Uiltje d'Or: de lichte senoritain het handige,rode blikje. BURGEMEESTER AAN HEIMACHINE Burgemeester mr, J. Drijber van Middelburg heeft gistermiddag aan de Walensingel de eerste paal de grond ingeslagen voor het nieu we uitgiftestation-annex-grossier- derij van de melkinkoopvereniging Samenwerking, waai-in momenteel 42 Middelburgse melkslijters zich verenigd hebben. Mr. Drijber zei te hebben ervaren dat de melk handelaren op hechte grond bou wen: in de eerste plaats op die van hun samenwerking, voorts ook op de Middelburgse grond aan de Wa lensingel, waar de eerste paal maar lastig doorkwam. Maar bur gemeester Drijber kent het klap pen van de „hei-zweep" nu zc zachtjes-aan wel: bedreven dreef hij de houten paal, waarop nog een betonnen opzetstuk komt, de stevige Walensingelbodem in. Tijdens een korte bijeenkomst na deze voor de melkinkoopvereniging belang rijke gebeurtenis zei de voorzitter van de Samenwerking, de heer J. Ludikhui- ze. dat het in 1947 geopende inkoop station aan het Hofplein reeds spoedig te klein werd, omdat de handelaren steeds meer bijprodukten gingen verko pen. Na eindeloze onderhandelingen en senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Zeeuwse Bart Ook vandaag kunnen de varkens- liefhebbers hun hartje weer opha len: in het verhaaltje van gisteren, over de behangen beer, is namelijk een belangrijke rubriek niet uit de verf gekomen, die van de zeugen met biggen, waarover wij lazen: „De oudste klasse sterzeugen met biggen was vlot goed te noemen, evenals de tweede klasse, hoewel de biggen even onregelmatiger wa ren. De twee klassen niet sterzeu gen met biggen telden elk één in zending. De rest was afwezig." Het blad noemt ten slotte Bart van G. R. Sluiter uit Dalfsen een goed ontwikkelde beer. Deze aanloop voert ons naar een Zeeuwse Bart, bij wie de ontwik keling ook niet stilstaat: een gym nasium heeft hem, na elf zorge lijke jaren, het einddiploma toege kend. En zoals corpulente vrouwen om zien naar vrouwen, bij wie ze zich slank kunnen voelen, zo kwam Bart in prettig contact met Be rend, die op het gymnasium het maximum van twaalf jaar voor zich had laten afdrukken. Een geestverwant, hoewel Bart geen afstand deed van zijn gevoel voor nuances: „Wat ben jij een stommeling. Kon jij niet eens de tweede klas in één keer halent" Arbeider gedood na val van drie meter te Breskens De 59-jarige chef-monteur Tjeerd Knoop uit Drachten is woensdag morgen van drie nieter hoogte ge- I vallen op een bouwwerk in Bres- jkens. Het slachtoffer werd ernstig •aan zijn hoofd verwond cn is in de loop van woensdagavond in liet St. Elizabethziekenhuis te Sluiskil overleden. De heer Knoop was ge huwd en vader van vier kinderen. Het slachtoffer, in dienst bij de N.V. De Bruin en Berends, latex-rubberindustrie te Drachten, was twee dagen samen met monteur Da.te Bruinsma, eveneens uit Drachten, bezig met het installeren van een transportband in de in aanbouw zijnde graansilo van de Coöp. aankoop- vereniging „Landbouwbelang" op de Middenhavendam In Breskens. Het slachtoffer zat op een trapje, dat stond op een platform in de silo in aanbouw. Plotseling stond hij op, waarbij hij door een gat in het platform in de drie meter lager gelegen branderij viel. Hij kwam op een betonnen vloer "terecht. De arts J. E. v. cl. Maas verleende de eerste hulp. Belgische arbeider vermist in Terneuzense haven Sinds woensdagnacht wordt in Terneu- zen vermist de ongehuwde havenarbei der A. Verschraegen uit het Belgische Moerbeke-Waes De man werkte als ko- lentremmer bij het overslagbedrijf „OVET" en was op de rede van Ter- neuzen bezig met het lossen van de Duitse kolenboot „H. Oldendorff" De man is om twee uur 's nacht nog door één van de bemanningsleden gezien aan dek van het schip. Sindsdien ontbreekt elk spoor. Men meent, dat de arbeider overboord is gevallen en vermoedelijk is verdronken. na lang wachten op de ryksgoed- keuring, hetgeen de vereniging fi nancieel parten speelde, is uiteinde lijk het resultaat deze middag te zien, verklaarde de heer I.ndiklinlze, die betoogde, -'it deze nieuwbouw zeer noodzak--l was, omdat in het gebouw aan het Hofplein de produk- ten niet meer goed bewaard kunnen worden. Tot slot bracht de vereni gingsvoorzitter dank aan mr. Drijber voor zijn bijdrage aan de start het werk. Eigen gebouw Burgemeester Drijber legde in een toe spraak de nadruk op twee zaken het eigen gebouw van de melkslijters en het gebouw in een reeks van projecten, die Middelburg heeft en binnenkort zal zien verrijzen. Het verheugde mr. Drijber, dat de melkhandelaren van het Hof plein, waar ze geen ruimte meer hadden en waar de verkeerslast steeds groter werd, naar de Walensingel verhuizen kunnen. In de toekomst zal de „stand" hier eveneens eerste klas zijn, zo verze kerde mr. Drijber. In het kader van de bouwactivitei ten in Middelburg, zei de burgemees ter verheugd te zijn, dat thans één van de belangrijkste projecten van het huidige ogenblik van „stapel loopt". Hij noemde het een wijs besluit om hier te bouwen en hjj waf verheugd, dat de "emeente er aar heeft mogen meewerken in de per soon van architect H. Mooibrock, de adjunct-directeur van gemeentewer ken. Tot slot wees burgemeester er op. dat Middelburg in de nabjje toe komst 3 urgentieverklaringen mag verwachten voor gymnastieklokalen. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren W. J. Cevaal. namens de coöperatieve melkinrichting en zuivel fabriek .Walcheren", en D. Boone ïens het bedrijfsschap melk. De gehele nieuwbouw zal straks men hoopt rond februari van het volgend jaar gereed te zijn een oppervlakte van ruim 1700 vierkante meter beslaan. Het zal worden gedragen door 200 pa len, terwijl behalve het inkoopstation roorts twee woningen boven de admi nistratieruimte gebouwd worden. Een dergelijk uitgiftestation van melkhande laren in eigen beheer mag uniek in ons land genoemd worden. De rechtbank te Middelburg heeft de van het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel verdachte W. D. P. uit Kou- dekerke veroordeeld tot een gevange nisstraf van één jaar met aftrek. Tegen P. die in de nacht van 18 op 19 april op de boulevard te Vlissingen L. H. uit Nieuwland met een vijl in de lies stak, was veertien dagen geleden door de of ficier van justitie mr. A. W. Rosingh eveneens een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist. L. II. kreeg een maand voorwaardelijk. Hij zou Van der A. tegen het onderlichaam hebben ge trapt. De officier had een geldboete van 100 geëist. J. uit Middelburg die voor de recht bank moest verschijnen omdat hij brand zou hebben gesticht in zijn woonwagen werd vrijgesproken. De officier van jus titie had op de zitting van 6 juni de brandstichting door S. niet bewezen ge acht. De S. ten laste gelegde oplich ting echter wel. Daarvoor eiste hij een celstraf van vier maanden met aftrek voorarrest. Ook hiprvan werd de Mid delburger vrrj gesproken. Waarschuwing aan fruittelers De waarschuwingsdienst voor de tuin bouw wjjst de fruittelers er op, dat de rupsjes van de vruchtbladroller te voor schijn komen. Do dienst adviseert in de eerstkomende dagen een bestrijding uit te voeren met de bekende middelen en deze na ongeveer tien dagen te herhalen. Ook zijn de rupjes van het fruitmotje waargenomen. Er wordt op gewezen, dat deze tegelijk met die van de vrucht bladroller bestreden kunnen worden. Voor de te gebruiken middelen, doserin gen en veilig^eidstermijnen wordt ver wezen naar het boekje „Ziekte- en on- kruidbestrijding in de fruitteelt". Slot van pagina 1 hankelijk van het weer. Er zal dan gekozen moeten worden uit twee mo gelijkheden: aan de west- of aan de oostkant van de Grevelingendam. De sluis in dit Deltawerk kan de zeil- school dus de eerste jaren goede diensten bewijzen. In de werkhaven van Bruinisse zullen uiteraard enige voorzieningen moeten worden getrof fen voor het bergen van de scheep jes. „Ik wil kijken of het mogelijk is de jachten 's avonds met een lier droog op dc glooiing te trekken", ver telde de heer Schaap ons. Recreatieschap Is de zeilschool nu nog een eerste Initiatief voor de recreatie in het Grevelingenbekken straks zal de ze sportinrichting deel uitmaken van het totale recreatieplan, dat voor Bruinisse nu nog maai- uit tekenin gen bestaat. Deze bijdrage van Brui nisse zal dan weer een onderdeel zijn van de hele „watersportindu- strie" van dit Grevelingenbekken op het ogenblik een recreatieschap in de maak bij de Zuidhollandse en Zeeuw se gemeenten, die er aan grenzen en bij verschillende provinciale- en rijks- instanties. Voordat de dam door het Bromvers- havense Gat er ligt kan Bruinisse nog weinig doen aan de tweede fase van zijn recreatieplan. Immers: om een bungalowpark te kunnen aanleg gen op de slikken voor de huidige zeedijk by Bruinisse moeten eb en vloed geen vat meer hebben op de Grevelingen. Als het zover is. zal Bruinisse aan het werk gaan om een recreatie-strook met plaats voor ongeveer 70 bungalows op te zetten. In de plannen is ook opgenomen de mogelijkheid een restaurant te bou wen, een parkeerterrein aan te leg gen, een speelweide en zelfs een zwembad. Op enige afstand van dit plan zal ook een kampeerterrein van de grond kunnen komen: dat wil Bruinisse scheiden van het bunga lowpark. Recreatie en mogelijke in dustrie worden eveneens apart ge houden. Komt het bungalowpark ten westen van de Grevelingendam de gemeente wil voor eventuele indu- striële vestigingen ruimte reserveren aan de oostkant ervan. De eerste kennismaking met Scliou- wen-Duiveland voor wie dus in do toekomst over do. Grevelingendam Zeeland binnenrijdt, zal dit recreatie gebied van Bruinisse zyn. Wil men het dan van dichtbij bekijken; dit kan dan via een speciale afrit, van de Grevelingen weg naar het dorp Brui nisse. Zo heeft Bruinisse zich zijn toe komst in de watersport gedacht. Een vogelvluchttekening van de plannen. Bovenin naast de Delta werkhaven is de nieuwe jachthaven. Naar beneden slingerend het bun galowpark. Burgemeester mr. -J. Drijber van Middelburg aan de heimachine voor het in de grond slaan van de eerste paal voor het nieuwe uitgiftestation v«ii dc melkinkoopvereniging Sa- jiienwerhing. Foto P.Z.CJ BROMFIETSER BUITEN BEWUSTZIJN GEVONDEN IN TERNEUZEN Donderdagavond omstreeks zes uur werd de bromfietser F, \V. uit Terneu- zen op het smalle pnd langs de zeedijk oostelijk van do watertoren te Terneu- zen, bewusteloos naast zijn voertuig getroffen. Dokter A. C. S. van Breda-Vriesman liet de man naar het Julianaziekenhuis overbrengen, waar hij in de loop van de avond nog niet tot bewustzijn was ge komen. Vermoed wordt dat de brom fietser de macht over het stuur is kwijt geraakt en tegen de bermpaaltjes is ge reden. GRONINGSE STUDENTEN BEZOCHTEN ZEELAND Een groep van ongeveer 45 econoom- en sociaalgeografen, studerend aan de Groningse Universiteit, maakt mo menteel een rondreis door het land om het landschap, zowel economisch als natuurlijk, te bekijken. Donderdag vertoefde het gezelschap, dat onder leiding staat van prof. H. Keuning en prof. J. Winsemius, in Zeeland. Vanuit Middelburg werd per bus een tocht gemaakt rond het drie-eilanden- gebied. De directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, heeft de heren rondegeleid en hen van voor lichting gediend. In Vlissingen Ongeveer 650 deelnemers Nederlandse Christelijke Agra rische Bedrijfsbond heeft donderdag in het Concertgebouw te Vlissingen de .jaarlijkse zomerdag voor de Zeeuwse leden gehouden. Uit alle delen van Zeeland waren donderdagochtend on geveer 650 mensen naar Vlissingen ge komen om deze dag mee te maken. Het Concertgebouw zat dan ook eivol, toen de leider van deze vergadering, de heer P. Minnaard uit Goes, dis trictsbestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond is, deze jaarlijkse zomerdag opende. De heer Minnaard ging in zijn ope ningstoespraak in op de totstand koming van de nieuwe c.a.o.'s. Op enkele detailpunten na is deze over eenkomst gereed. Hij juichte het toe, dat vele werkgevers hun arbeiders reeds uitbetalen volgens de te ver wachten nieuwe overeenkomst. De tweede secretaris van de N.C.A.B., de heer I. Vermaas uit Utrecht hield tijdens de ochtendvergadering een redevoering over de huidige omstan digheden voor de landarbeider. Hij belichtte vooral de sociale omstandig heden en wees daarbij op hetgeen be reikt is door de vakorganisaties. Ook de wensen van de arbeidersbeweging kregen in de toespraak van de heer 'Vermaas een beurt. Ten slotte memo reerde de tweede secretaris van de N.C.A.B. de ontwikkeling van deze bond in de vijftig jaren, dat deze nu bestaat. Voor de middagvergadering had men de eerste secretaris van de N.C.A.B., de heer Meijer uit Soest uitgenodigd. De heer Meijer riep op tot dankbaar heid voor alles wat er reeds is be reikt. Hij stelde hierbij centraal, dat hierbij Gods genade onontbeerlijk is geweest: „Wij moeten ons samen be zinnen op de weldaden, die wij van dag tot dag krijgen. Wij moeten de verkregen aardse goederen op de juiste manier waarderen. Onze rijk dom wordt niet in de eerste plaats bepaald door onze aardse bezittingen, maar door onze houding tot God". Tussen de verschillende spreekbeurten in zorgde het gitaar- en mandoline- orkestje „Romantiek en Ritme" uit 's-Gravenpolder voor de nodige luch tige afleiding. Dit orkestje staat onder leiding van de heer N. P. Iversen. In zijn slotwoord dankte de heer Min naard vooral de voorzitter van het district Walcheren, de heer A. L. Jacobsen uit Koudekerke, voor de hulp die hij bij de organisatie heeft gekregen. De heer Meijer sloot de vergadering met dankgebed. Hierna ging het merendeel der deelnemers met bussen 12 in totaal een rondrit over Walcheren maken. Sunïl Benoeming Met ingang van 1 juli a.s. is tot kleuter leidster aan de „Van der Lek-de Clercqschool" te Stavenïsse benoemd, mej. S. J. Brakman uit Terneuzen. Collecte HET WEER IN EUROPA Londen rr-gen, Luxemburg zwaarbewolkt. Parijs onweer, Nice lichtbewolkt, Mtlnchen zwaarbewolkt, Locarno regenbui, Innsbruck regenbui, Madrid onweer. Mallorca onbewolkt. i7 gr. 27 gr. 23 gr. 26 gr. 26 gr. 25 gr. DE DILI - VERWACHT... TIJDELI-JK REGEN OF ONWEER Over het algemeen veel bewolking met tjjdelyk regen of onweer. Matige, in de kustgebieden af en toe vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. In het algemeen lagere temperaturen dan don derdag. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine depressie met enkele regen- of onweersbuien trekt langzaam naar het oosten weg. Vandaag een matige tot ""ij krachtige meer noordelijke wind. ilf tot zwaar bewolk. Te koel strand weer. In de middag 15 tot 17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTENGeleidelijk iets drogere lucht met enkele opklaringen, maar door wind van zee voorlopig te koel. ZON EN MAAN 20 juni Zon op 04.19 onder 21.03 Maan op 16.26 onder 02.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2