AGIO OUD WORDEN, KRAS BLIJVEN Politie van New York werkt op volle toeren DRAKACELES PARIS-NORD: een grote luchthaven voor supersonische giganten Legendarische leeftijden146, 158 en 167 jaar Nieuwe wedstrijd t.v.-spel schrijven B.R.T.-N.T.S. UITGERUST! ZULLEN EENS GARNALEN DE MENSHEID KUNNEN REDDEN? Le Bourget wordt in 1975 vervangen Noodprogramma kost vijf miljoen dollar 1904 Schapekaas, sigaren, ruw of lichaamsbeweging, evenwichtige voeding, voldoende slaap en matigheid (Van een medewerker) Qchapevlees en schapekaas heb- ben hem in uitstekende staat de leeftijd doen bereiken die hij nu geniet: 158 jaar. Dit is de vaste overtuiging van Shiraly Muslimof, fen boer uit het Russische Azer- beidsjan, die al zes jaar was toen ie legers van Napoleon zich uit Moskou terugtrokken. En bij is aiet het enige oudje in het oude Rusland. Volgens de Sowjetrege- ring leven er in de Unie 40.000 per sonen die boven de honderd zijn. Maar Shiraly is er wel de oudste van! Bijna even spectaculair, hoewel csgeven door meer romantiek, was je levensloop van de Zweedse zee- san en zoeker naar avonturen Kristi- 5ü Drakenberg die volgens de kro niekschrijvers in 1772 stierf in de ge regende leeftijd van 146 jaar. Nog sieeds volgens de historieschrijvers huwde hij op 111-jarige leeftijd, over leefde daarna zijn vrouw e i bewoog lich bij het bereiken van de 130 jaren alweer op vrijersvoeten Maar zelfs deze achtenswaardige heden verbleken bij het voor het Toeüicht treden van een wijze, tande- :j;e en perkamentachtige Indiaan, renaamd Javier Pereira. Toen hij „ontdekt" werd in het Andesgeberg- in 1956, verklaarde hij 167 jaar cud te zijn. Per vliegtuig werd deze trasse bejaarde overgebracht naar New York en aldaar onderzocht door een reeks artsen. Zij waren het er over eens, dat Javier zeer oud moest rijn, misschien inderdaad wel meer dan 150 jaar. Ook de Indiaan had een recept voor een lang leven: veel zware sigaren, rum en zestien koppen koffie per dag Hoe men ook over de authenticiteit van deze verhalen mag denken en over de wellicht werkelijke leeftijd ran deze oudjes: in het algemeen is tr meer nodig dan een dieet van schapekaas en zware sigaren-met- ram om een hoge leeftijd te berei ken. 113 jaar maximum Zij die er hun vak van maken de fezondheidstoestand van mensen te bestuderen, menen dat 113 jaar wel (ie maximum-leeftijd is die een mens ooit aangetoond heeft bereikt. Een groot aantal van deze fysiologen ver werpt zonder meer de gedachte dat het mogelijk is om langer in leven te blijven. De tijd schrijdt onverstoorbaar voort en het menselijk lichaam slijt, juist als een machine. Maar dat xemt niet weg dat over heel de we reld langzamerhand een gemiddelde levenstijd van zeventig jaar tot de nogelijkheden gaat behoren. Vijftig jaar geleden nog was de ge middelde leeftijd die de mens bereik te 48 jaar. Nu komen van elke tien mannen zeven minstens tot de 65. Voor vrouwen liggen de kansen zelfs nog beter. Acht van iedere tien ma ken een goede kans 74 te worden. In de afgelopen vijftig jaar is de medische wetenschap niet meer uit sluitend in het defensief gebleven te genover de ziekte: zij is in de aan val gegaan. Zij heeft al heel wat ob stakels op de weg naar een hoge leef tijd opgeruimd. Maar een middeltje te vinden tegen de veroudering, dat is een heel ande re zaak. Eeuwenlang al is er gezocht naar een geheimzinnig levenselixer. Er is er nu een, al is er weinig ge heimzinnigs aan. Het is gewoon een produkt van de chemische industrie en het bestaat in hoofdzaak uit wat chemici anabolische steroiden noe men. Amerikaanse onderzoekers heb ben het samengesteld. Het effect van dit pilletje? Wan neer men het regelmatig inneemt en daarbij een dieet aanhoudt, rijk aan proteïnen, verdwijnen ouder- domsverschijnselen als een gerim pelde huid, gebogen schouders een schuifelende manier van lopen. De eerste proefnemingen hebben opzienbarende resultaten opgeleverd, zo wordt gemeld. Of deze in feite zul len bewijzen, dat de miljoenen dollars die in het project gestoken zijn, de moeite waard geweest zijn, moet de tijd leren. Rimpels en gebogen schouders kwijtraken het lijkt mooi. Maar op deze manier verdwijnen alleen een paar uiterlijke symptomen van de ouderdom. De oorzaak van de symptomen en de lichamelijke slij tage worden er niet mee aangetast. Men zegt wel eens dat de ideale auto zo moet zijn geconstrueerd, dat hij na zijn tevoren berekende levens duur van voor tot achter óp is. In derdaad streeft men er naar een auto zo te maken, dat alle onderdelen on geveer in dezelfde mate slijten. Maar het menselijk lichaam is geen auto. Er zijn organen die sneller slijten dan andere. Meestal zijn dat het hart, de longen en de bloedvaten. Betere lapwerk e medische wetenschap en de chirurgie vooral kunnen veel. Her senbloedingen zijn niet langer zon der meer fataal. Lekken in de wan den van hartkamers kunnen worden dichtgenaaid. De bloedsomloop kan worden gestimuleerd en op gang ge houden. Maar dit is allemaal lapwerk, al is het dan veredeld lapwerk. De medi sche wetenschap is er minstens zo sterk op gebrand te weten te komen, waarom bloedvaten verkalken, waar de bloeddruk zo hoog wordt dat de aderen barsten en waarom het ene orgaan bij de een wel, bij de andere met het functioneren op geeft terwijl de overige nog zo goed als nieuw zijn. Men wreet al, dat één van de oor zaken vc-or het verharden van ader- wanden te maken heeft met een che mische stof, cholesterol geheten: hij zet zich af op de vaatwanden. Dui zenden bejaarden sterven per week in een land als Amerika aan deze ziekte. Cholesterol komt voor in vet. Het verharden van de vaatwanden kan derhalve worden tegengegaan door vet van het menu van de zieke te schrappen. Maar daarmee is het pro bleem van het ziektebeeld niet opge lost. De vraag is: hoe komt 't dat het lichaam het in de bloedstroom voor komende cholesterol niet onder con trole kan houden? Wanneer het antwoord op deze veel principiëler vraa^ is gevonden, is de wetenschap een heel stuk verder op de weg naar een lang leven voor iedereen. Vitaliteit behouden Maar intussen hoeft men niet weer loos op de definitieve aftakeling te gaan zitten wachten. Er kan veel ge daan worden om de vitaliteit van de jeugd en de middelbare leeftijd te be houden. mengestelde voeding. voldoende slaap in een behoorlijk geventileer de kamer, goede huisvesting, een werkkring die voldoening geeft en zo weinig mogelijk tabak en alco hol. Al deze factoren zijn van invloed op de snelheid waarmee een mens ver oudert. Een paar zijn van groter ge wicht dan de andere. Lichaamsbewe ging bijvoorbeeld is voor ouderen ze ker zo belangrijk als voor menscr. van middelbare en jeugdige leeftijd Lichaamsbeweging is echter meer dan 's avonds een klein wandelinge tje of een partijtje biljart. De spieren moeten voortdurend soepel worden gehouden. Hoe vreemd het misschien ook mag klinken: een werkkring die men met plezier blijft vervullen, is een van de belangrijkste bijdragen tot het berei ken van een hoge leeftijd in geeste lijk en lichamelijk vitale toestand. Werk brengt een regelmatig en dy namisch levenspatroon en geeft de mens een grote persoonlijke voldoe ning. Roken en drinken Een snelle afbraak van het zenuw stelsel wordt zonder twijfel veroor zaakt door alcohol. Roken kan leiden tot longziekten en verharding van de] kransslagaderen. Men moet zich zo zeggen dok ters niet verkijken op lieden met een uitzonderlijk sterke constitutie die tot op hoge leeftijd aanzienlijke hoeveelheden alcohol absorberen en nergens last van hebben. Zij zijn de uitzonderingen die de regel bevesti gen. Zoals bijvoorbeeld Charles Fle ming in Port Elizabeth, Zuid-Afri- ka. die niet zo lang geleden een ki- Een gezonde levenswijze sluit lometer ver liep naar zijn stam ini lichaamsbeweging, regelmatige zijn 108ste verjaardag vier dubbe- stoelgang. goede, niet al te over- kroeg om er ter gelegenheid va vloedige maar wel evenwichtig sa- le cognacjes achterover te slaan! 'n extra AGIO tractatle! Uitgeslapen? neen... be HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. I De Nederlandse Televisie Stichting en I de Belgische Radio en Televisie schrijven opnieuw gezamenlijk een wedstrijd voor televisiespelen uit. Het doel van deze wedstrijd is het bevorderen van het schrijven van tv-spelen als het genre in i Nederlandse taal. DE OCEAAN ALS VOEDSELBRON Succesvolle proeven met schol en zeetong (Van een medewerker) het probleem steeds dringender, welke voedingsbronnen nog ontslo ten kunnen worden. Bij het denken hierover speelt sedert enkele jaren het nog onuitputtelijke eiwitreser voir een rol, dat onze oceanen 70 procent van het gehele aardopper vlak! herbergen. In de „New Scientist" heeft professor Sir Alis- ter Hardy aan de universiteit van Oxford een opmerkelijke prognose, geïllustreerd met enkele voorbeel den. gegeven over wat over onge veer twintig jaar, in 1984 dus, in .dit opzicht te verwachten is. „Zeebouw"-bedrijven Met uitzondering van de oester- en mosselculturen is de mens, zo zegt professor Hardy, ten opzichte van de bevissing der oceanen nog in het sta dium der jagers en vallenzetters. Zouden wij niet „zeebouw" kunnen bedrijven, analoog aan de landbouw? De eerste stappen in die richting zijn al gedaan. Zo hebben onderzoekers van het Britse ministerie van land bouw en voedselvoorziening nieuwe methoden uitgewerkt om de larven van schollen veilig door de eerste, bijzonder bedreigde periode van hun ontwikkeling heen te helpen door het broedsel, onder toevoeging van anti biotica, in grote tanks te bewaren tot het weer in de zee wordt uitgezet. Op deze manier heeft men in de eerste maanden van dit jaar in een station in Port Erin reeds een mil joen schollen „opgevoed". Daar de periode, waarin de schollenlarven be scherming nodig hebben in het voor jaar ligt en die voor de larven van de zeetong in het najaar, kan dit „zeeboenenbedrijf" vrijwel het hele jaar door werken. Reeds nu gelooft prof. Hardy te kunnen voorspellen, dat binnenkort in Port Erin niet één doch tien miljoen jonge vissen kun nen worden grootgebrach' en daarna uitgezet en dat binnen twintig jaar talrijke soortgelijke zeevisbedrijven langs de kust kunnen ontstaan. Een overbevissing van de kust wateren en daarmee het gevaar an voedselschaarste met gelijktijdi ge vermindering van het gemiddelde visgewicht zou volgens Hardy voor komen kunnen worden, door het kunstmatig grootgebracht broedsel in nieuwe gebieden wat Engeland be treft bijvoorbeeld Doggersbank uit te zetten. Eenmans-onderzeeboten Maar ook de „oogst-methoden" zouden in de komende twintig jaar revolutionair gewijzigd kunnen wor den. Zo zouden eenmans-waarne- mings-onderzeeboten voor de oogst- machines de meest produktieve vis gronden moeten opsporen. Voorts zouden vrij opererende, door krach tige sleepboten getrokken sleepnet ten een visvangst in de kustwateren in grote stijl moeten doorvoeren. En natuurlijk zou daarmee hand in hand moeten gaan een „visbescher- ming", analoog aan de plantenbe- scherming. Dat wil zeggen, dat „de oogst" beschermd zou moeten wor den tegen zijn belangrijkste vijan den, zoals bijvoorbeeld de zeester. Veel grotere kansen liggen nog in de oceaangebieden buiten het conti nentale plateau. Afgezien van de wal visvangst met de harpoen en het hen gelen op tonijn is de diepzee nog nau welijks „geëxploiteerd". Door echo lood-peilingen kent men sedert gerui me tijd reeds de zogenaamde „deep scattering layers" dat wil zeggen: de peilingstraal terugkaatsende, dicht opeengepakte verzamelingen van waarschijnlijk kleine vissen in enor me hoeveelheden. Over twintig jaar zal men het vermoedelijk heel ge woon vinden dat men deze visjes, in blik geconserveerd, als goedkoop De volgende prijzen kunnen worden toe gekend: een eerste prijs van B frs. 50.000 3570,— een tweede prijs van B. frs. 30.000 (ƒ2140,—) en een derde prijs van B. frs. 2.000 (ƒ1428,— Daar naast kunnen vijf aanmoedigings pre- n mies ten bedrage van B frs. 3 500 L'P ongeveer 250.worden toegekend. Over de uit- noorden van de Eiffeltoren ont- zendrechlen in beide landen zal afzon- nieuw liiehKaarteen- derlijk -.vorden onderhandeld. De jury ie "aat meu" menu zal prijken, durft ook professor als vo,^t samengesteld: voorzitter is trunihet SUpervÜegVeld FariS- Hardy niet te voorsDellen. Tot nu toe Paul Hardy BRT i Leden van de BRT jy0rd met tvvee betonnen startba- zijn Nic Bal, Hubert van Herreweghen, Bert Brauns en Maurits Balfoort. Leden van de NTS zijn Ed Hoornik, mevr. E. Kamerman-Ruimschotel en Jan Wil- lemH ofstra. Algemeen secretaris is Ger- rit Lindenberg (NTS). voedsel kopen kan. Of in het jaar 1984 de zeeplankton, op de een of andere manier voor de mens tot smakelijk voedsel getransformeerd, al op ons Meer dan 5000 hectare groot Hardy niet te voorspellen. Tot nu toe ziet het er na vele pogingen en even zo vele mislukkingen in econo misch opzicht niet naar uit. Voor mensen walvisvoer Een bepaald deel van het plankton, namelijk een planktonachtige garna- lensoort. maakt echter volgens de Ox-, fordse hoogleraar een goede kans „de grootste aanvullende voedselbron van onze eeuw" te worden. Zowel op het noordelijk halfrond als in de enorme oceanen rond het zuidpoolgebied is de meedogenloze walvisvaart bezig, het bestand aan walvissen volledig uit te roeien. Tot nu toe is echter gebleven het voer van deze enorme zoogdieren, juist die garnalensoort van ongeveer 5 cm lengte, die leeft van het micros copische plankton. „Bedenkt men", zo zegt Hardy „dat een blauwe walvisbaby bij de geboorte ongeveer zeven meter lang is en van het microscopische eitje tot deze grootte groeit in slechts 11 maanden, dat zijn moe der zich tijdens de dracht uitslui tend gevoed heeft met deze garna lensoort en dat dit walvis jong opl zijn tweede verjaardag al ruim 20 meter lang is, dan ben ik er zeker I van. dat wij de thans nog verhonge-i rende kinderen van deze aarde al leen al met deze eiwitvoeding uit garnalen zouden kunnen redden". 24 kilometer ten nen van elk 4000 meter lang. Op deze enorme „pistes" zullen de gi ganten uit het supersonische tijd perk zich thuis voelen. Om golf van misdaad te stoppen les in de straten waar de relle tjes zich voordoen en in de sta ten waar de relltjes zich voor- ddoen en in de stations van de ondergrondse, dit alles op de „spitsuren" van de misdaad. Het noodplan van de stad New hoop, dat dij M-ndere^^ch.sj York om de golf van misdaad te stoppen is deze week in wer king getreden. 700 politieman nen extra zijn aangewezen voor overwerk bij de politiepatrouil- DE BADKAMER ALS SCHATKAMER Er zullen alarminstal laties in 'n aantal bad kamers in de Verenigde Staten moeten worden aangebracht, omdat ju- weleen en andere kost baarheden niet langer in een brandkast be waard worden. Om deze reden kan Wagner in New York badkamers voor de rij ken van New York ont werpen die hem tot 18.000 dollar per stuk opleveren. Niet alle maal zijn Wagners badkamers zo duur, hij heeft er eens vijf aan gelegd op een jacht voor maar 13.000 dol lar. In de badkamers van Wagner verfrissen zich staatshoofden, ko ningen, grote zakenlie den en filmsterren. De kranen in Wagners badkamers zijn gezet in 24 karaats goudop laag, en de wasbak heeft een rand van malachiet. Andere even ongewone als kostbare materialen die hij in zijn badkamers ge bruikt. zjjn ametisten. zuiver bergkristal. Wagner, die komen uit Engeland zowel als de Maagdeneilanden en Alaska, zijn de prinses van Monaco, gouver neur Rockefeller van New York, onderminis ter Averell Harriman en Joan Crawford. Per post Er zijn rijkaards die p post hun bestelling plaatsen. Zo als de ma- naradja van Baroda, die gouden kranen, zeepbakjes en handdoc- kenrekjes bestelde.^ Er was een klant die 5500 dollar neertelde voor een in de vloer inge bouwd bad met moza ïekvloer, en antieke va zen voor zalfjes. Wagner is gewend ge raakt aan vreemde vér- zoeken. Een ervan was van iemand die een douche wilde die eau de cologne sproeide. Een echtpaar vroeg om een kraan in de vorm van een „meerman" voor hem, en een in de vorm van een meermin voor haar. Voor haar huis in het Mexicaanse Cuernava- ca kocht Barbara Hut ton. de miljonaire, een bad dat even groot was als een zwembad. Er waren 7 meter hoge cherubijnen en dolfijnen bij. Een andere rijke vrouw in Bogota, Columbia, bestelde een badkamer voor een huis dat er nog niet stond. De ar chitect zou dat er om heen ontwerpen, vertel de ze Wagncr. Cocktails ,'.r zijn zelfs mensen die in de badkamer ontvangen. Een dame in Los Angeles serveert elke dag thee in haar badkamer van 24 bij 36 meter. De kuip is van marmer en de uitmonstering van veertien karaats goud- oplaag. Een butler biedt cocktails en ape- ritiefjes aan, alvorens men zich naar een ge bruikelijker omgeving begeeft voor het diner. van de openbare orde. De extra maatregelen zijn genomen op last van de burgemeester, Robert F. Wagner. Hij heeft gelast dat er overlijd gemaakt moet worden om iets te doen aan de huidige golf van moorden, aanrandingen, over vallen en andere daden van ter reur. Deze wets schendingen den plaats op straat en op stations van bussen en ondergrondse trei- De toenemende onlusten en relletjes, sommige blijkbaar met de rassen- strijd als motief, bereikten het vo rige weekeinde een hoogtepunt. Er werden vijf verschillende inciden ten gemeld, waarbij negers passa giers op ondergrondse treinen en stations, alsmede die op een veer boot terroriseerden. Bovendien vonden twee aanrandingen plaats en een vrouw werd vermoord. Tweehonderd manschappen van z.g. Transit-Authority zullen extra uren werken in de avonduren en 's nachts om de orde te helpen handhaven op de ondergrondse sta tions en treinen, welke het doel wit vormen voor de opgeschoten jeugd. De politiemacht van de Transit-Authority wordt speciaal ingeschakeld bij de verkeersmidde len bestemd voor het openbaar Van 6 uur des avonds tot 2 uur des ochtends, iedere dag, zullen bo vendien nog 500 manschappen ex tra van cle Newyorkse politie de wacht, betrekken op strategische punten. Iedere patrouilleman zal 8 dagen overwerk verrichten in een periode van 3 weken. Deze maat regelen kosten veel geld. Het nood- programma van de stad New York eist alleen al een bedrag van 5 mil joen dollar. Onder regie van Frunz Antel is men in Wenen met de opnamen begonnen voor de film ,J3e grote kür" met Marika Ki- lius en Hans Jiirgen Bdumler. De mu ziek is van Enoin Halletz, het draaiboek Kurt Nachmann naar een idee van Geza von Cziffra. Reeds in 1970 moet het reuzen- vliegveld klaar zijn. Frankrijk wil in de moderne stationsgebouwen per jaar meer dan 20 miljoen pas sagiers comfortabel en snel bedie nen teneinde ook in de luchtvaart zo iets als een „snelle haven" tc krijgen. Dit begrip bestaat tot nu toe slechts in de zeescheepvaart. Er zijn enkele havens ter wereld, o.a. Rotterdam, die speciaal inge richt zijn op zeer snelle overslag van goederen. De luchthaven Paris-Nord zal meer dan 5.000 hectare groot worden. De bouwkosten gaan enkele miljarden nieuwe francs belopen. Het parlement heeft aan deze uitgaven reeds zijn goedkeuring gegeven, zodat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, de werkzaamheden volgens plan kun nen verlopen. De openingsvlucht zal gemaakt moeten worden door de '„Concorde", het supersonische vlieg tuig. dat in Frans-Britse samenwer king tot stand komt en waarvan de introductie ongeveer met de voltooi ing van de nieuwe luchthaven zal sa menvallen. Deze machine met een snelheid van ruim tweemaal die van het geluid zal voor een vlucht van Parijs naar New York niet meer dan twee uur nodig hebben. Terwijl het nieuwe luchtvaartcen trum wordt opgebouwd zal de oude, bekende luchthaven Le Bourget aan de Route Nationale No. 2 langzamer hand buiten gebruik worden gesteld. De capaciteit van dit vliegveld vol doet niet meer aan moderne eisen. Uitbreidingsmogelijkheden zijn er niet meer. Omstreeks 1975 zal Paris- Nord het oude terrein geheel vervan gen hebben en zal men het roemruch te Le Bourget alleen nog gebruiken voor proefvluchten met oudere typen machines. Frankrijks nieuwe luchtvaartcen trum wordt volgens deskundigen ook uitermate belangrijk voor de inter- atlantische samenwerking in de ver dedigingssector, omdat er nog niet een dergelijk grootscheeps projekt bestaat in Europa. Daar de transport vliegtuigen van de vierde vliegtuig generatie ongetwijfeld zeer hoge eisen zullen stellen aan de start- en landingsbanen, zijn banen met een lengte van vierduizend meter zeer ge vraagd. 1000 vel (4 rollen) modern toiletpapier pONDERDAG 18 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9