Wc VADER- DAG 21 juni Meuwsen Goes doet „in goed vertrouwen" mee aan Zeeuwse bestuursschool Waalse bezwaren tegen Schelde-Rijnverdrag „Als we weer „'t grapje" van Zeeuwse Muziekschool krijgen dan uittreden" NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP VIERDE 150-JARIG BESTAAN ASPIRIN*© DE BOEKE\PLA\K „Uw tuin een lusthof" is praktische gids Woonwagen bewoners raakten slaags met Bredase politie POST NIET NAAR TOUR Reglement duwt Breskens lil omlaag DONDERDAG 18 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Huiverig voor financiële consequenties jjf goed vertrouwen" doet Goes mee aan de gemeenschappelijke re geling voor een bestuursschool in Zeeland. De raad gaf woensdag avond zijn fiat aan een voorstel in die richting. Maar de heren waren wel wat huiverig voor de financiële consequenties in de toekomst. Burgemeester mr. F. G. A. Huber bracht die „angst" onder woorden, toen hij een parallel trok tussen het plan voor een bestuursschool en de Zeeuwse Muziekschool. De financiële gevolgen zijn nu, bij de opzet van de school, voor Goes bepaald op 1600 per jaar: 0,10 per inwoner. Maar hoe wordt dat in de toekomst? De gevoelens, die daarover in de raad naar voren kwamen, vatte burgemeester Huber aan het slot van de discussie zo samen: „Laten we met goed ver trouwen beginnen. Mocht het zo zijn, dat we hetzelfde grapje krijgen als met de Zeeuwse Muziekschool, dan kunnen we altijd nog uittre den". (Advertentie) De raadscommissie voor het onder wijs droeg het stof voor de discussie aan, toen zjj bjj het voorstel van b. en \v. om mee te gaan met de be- stuursschool-regeling de vrees uit sprak, dat de financiële gevolgen wel eens groter kunnen zijn dan de jaar lijkse f 1G00. „Dat is nu nog te over zien", meende men. En de raad was het daar wel mee eens. Wethouder drs. J. Dijkgraaf vroeg zich af: „Waarom is er wel een maximum- bijdrage vastgesteld voor de provin cie een bedrag van 15.000 en niet voor de gemeenten?" De heer A. G. Heijboer (c.h.u.) wilde de provincie vragen het limiet te laten vallen. Aan de andere kant liep hij ook niet warm voor een limiet in de bijdrage van de gemeenten. „Gaat dat niet ten koste van het onderwijs?" zo bracht hij nog naar voren. De P.v.d.A.-woord voerder, de heer D. van Loon, voelde wel wat voor een gemeente-limiet. Hij attendeerde erop. dat het de deelnemen de gemeenten behalve de bijdrage ook de schooldagen van de ambtenaren kost. Wethouder J. S. Visscher zette uiteen, dat het provinciaal bestuur van Zee land de limiet heeft gesteld om te voor komen, dat de bijdrage, die ten slotte geleverd zou moeten worden, tegenvalt. Waarop de heer M. Haasdonk (v.v.d.) opmerkte, dat Goes in diezelfde richting denkt. Vandaar ook de associaties met de gang van zaken in de Zeeuwse Mu ziekschool. Burgemeester Huber bracht nog even de mogelijkheid van een bij drage in de vorm van een basisbedrag en een bedrag per „leerling" ter spra ke. Maar omdat het niet mogelijk is om op voorwaarden toe te treden, be sloot de raad de stad „in goed vertrou wen" te wagen. duidelijkte wethouder Visscher. B. en w. dachten voorlopig echter niet in die richting, zo verzekerde hfj nog. Hij wilde „zeker niet stellen, dat de afdeling sociale zaken hiertoe niet in staat zou zijn". B. en w. wilden het bovendien in de hand houden om in de beginperiode zo vlot mogelijk te kunnen werken". De raad echter zag liever, dat via een commissie van bijstand de kerkelijke groeperingen worden ingeschakeld bij de uitvoering van de nieuwe wet: „zij weten eveneens hoe deze materie be handeld moet worden". Het college gaf daarop de toezegging, dat de raad een half jaar na de „nieuwe start" een ver slag van de bevindingen krijgt en dat men de eventuele noodzaak van een commissie van bijstand in plaats van een door de raad samen te stellen commissie van advies dan nog eens be kijkt. Er zitten nu ook nog teveel vaag- neden in deze materie, zo werd ook be toogd. SPOORLIJN-RAPPORT Binnen twee weken In de vergadering van 30 juni aanstaande zal de. Goese raad uit-en-tema worden voorgelicht over de stand van zaken rondom de aan koop van grond voor de aanleg van de spoorlijn naar het havenindustrieterrein. Dat zal gebeuren via een rapport. Bur- gemeester Hnber kondigde dit aan bij de behandeling van enkele grond- en huisaankopen. Aankopen, die echter werden aangehouden. Het ging om twee huizen in de 's-Heer- Hendrikskinderenstraat en de Zuster straat ook van belang voor het bij zondere rooilijnvoorschrirt en een bouwterrein in de Zaagmolenstraat. Het taxatiebedrag voor deze onroerende goe deren vond ae raadscommissie voor fi nanciën veel te hoog. De heer M. Loeve (a.r.) wilde het op een onteigeningspro cedure laten aankomen, maar verschil lende andere raadsleden voelden er toch meer voor om de koop maar te sluiten: dan kan er in ieder geval doorgewerkt worden, betoogden zq. Op 30 juni zal men de zaak verder proberen af te wik kelen. u kunt uitstekend terecht bij 19 FILIALEN VLISSINGEN WALSTRAAT 66 - TEL. 2167 Joyvlieger op 3 juli voor de zeekrijgsraad (Van onze Haagse redactie) De 21-jarige vllegtuigmaker van dc marincluchtvaartdirnst Theo van Eyck zal vrijdagmorgen 3 Juli in Den Haag voor de zeekrijgsraad terecht staan wegens desertie. Voor de berechting van Theo van Eyck, die zaterdag 7 maart met een Grumman-Trackertoestel van Malta opsteeg en naar Benghazi (Lybië) 'vloog, is de zeekrijgsraad samenge steld uit: mr. A. J. Veldman (presi dent), k.t.z. (t) D. H. Pluim Ments, k.t.z. J. C. A. Siliacus, k.l.t.z. (a) J. F. Jongepier en k.l.t.z. J. L. Langen- berg. Als fiscaal zal optreden l.t.z. 1, mr. H. A. van Ee en als verdediger k.l.t.z. (vl.) mr. J. L. van de Graaff. Na zijn joyvlucht naar Benghazi ver bleef Theo van Eyck eerst in de ge vangenis van die stad en later in een politiekazerne, tot hij besloot vrijwil lig naar Nederland terug te keren. Vrijdag 10 april arriveerde hij op Schiphol. Na aankomst werd hij door de Koninklijke Marechaussee in arrest gesteld. Koningin bij herdenkingsdienst Genootschap telt 237.354 leden H.M. de Koningin, de ministers Schol ten en Bot en drie staatssecretarissen hebben gistermiddag de herdenkings bijeenkomst in de YVesterkerk te Am sterdam ter gelegenheid van het 150- iarig bestaan van het Nederlands Bij belgenootschap bijgewoond. Voorts wa ren aanwezig de voorzitter van de Eer ste Kanier, mr. J. A. Jonkman, verte genwoordigers van het provinciaal be stuur van Noord-Hollanu, het gemeen tebestuur van de hoofdstad, en verte genwoordigers van de synodes der ver- n> iprr imPiirrT schillende protestantse kerkgenoot- DlJMANUoWhi schappen en van de R.-K. Kerk. Prof. dr. H. Berkhof hield een herden kingsrede getiteld: „Het Woord aan het woord" De algemene richtlijnen, die b. en w. op tafel brachten met betrekking tot de toepassing van de nieuwe algemene bijstandswet "kregen woensdagavond in de raad nogal wat weerstand. Dat gold vooral de suggestie van het college een commissie,van advies in te stellen. Ver schillende raadsleden met name de heren A. Maljaars (s.g.), M. Loeve (a.- r), mr. H. Koopmans (k.v.p.) en A. Heijboer (c.h.) kwamen er tegen in verweer. Zij zagen liever, dat er een commissie van bijstand werd benoemd, die zoals de heer Loeve zei „daadwer kelijk en individueel de aanvragen be ziet". Maar dat zou betekenen, dat de uitvoering van de algemene bijstands wet in Goes niet in handen van het college van b. en w. zouden komen te liggen, maar dat een aparte commissie zich daarmee zou bezighouden, zo ver- Maurer won Ronde van Zwitserland De Zwitser Rolf Maurer heeft donder dag de Ronde van Zwitserland 1964 gewonnen. De laatste etappe was een overwinning voor zijn landgenoot Ro bert Hagmann. De beste Nederlander was vandaag Piet van Est, die ruim een minuut na de winnaar binnenkwam. Het algemeen eindklassement 1. Maurer (Zw.) 34.30.25, 2. Balmamion (It.) 34.32.23, 3. Zilioli (It.) 34.34.26, 4. Weber (Zw.) 34.38.05, 5 Colmenarejo (Sp.) 34.40.32, 6. Gomez del Moral (Sp.) 34.43.01, 7. Binggeli (Zw.) 34.43.44. 8. Barale (It.) 34.43.57. 9. Hagmann (Zw.) 34.45.32, 10 Zilverberg (Ned.) 34. 47.34. 32. Damen (Ned.) 35.27.24, 37. Wouters (Ned.) 35.34.43. 43. Van der Klundert (Ned.) 36.02.07, 44. Piet van Est (Ned.) 36.06.22. Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft gisteren zijn 150-jarig bestaan gevierd in Amsterdam. Op de gisterochtend in Krasnapolsky gehouden jaarvergade ring heeft de minister van justitie, mr. IJ. Scholten, de gelukwensen namens de regering aangeboden en medegedeeld dat H.M. de Koningin de algemeen se cretaris van het N.B.G. mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken heeft benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. verricht wordt met bewondering ver vuld". zei mr. Scholten. wiens vader jarenlang algemeen voorzitter van het N.B.G. en die zelf secretaris van de afdeling Amsterdam is geweest. De regering ziet en erkent, zo zei mr. Scholten, het grote belang van de bijbelverspreiding, die van onschat bare betekenis is voor de diepere grondslagen van ons volksleven. De algemeen voorzitter, ds. J. H. Sille- vis Smit, deelde mede. dat het N.B.G. thans 237.334 leden heeft. Als streef getal voor het jubileum was 225.000 ge steld. Verspreiding De algemeen voorzitter, ds. Sillevis Smit getuigde in zijn openingswoord van de jaarvergadering van de dankbaarheid jegens tie voorgeslachten „voor het woord dat ze doorgaven en de erfenis, die zij ons lieten", er zijn geen jaren (Advertentie vrij van pijn, koorts en verkoud heid door Aspirin daar staat BAYER achter. geweest, waarin zo intensief gewerkt is aan de verspreiding van de bijbel, dan in de afgelopen jaren, zo merkte spre ker op. Voor de toekomst zag hij een dubbele opdracht: meer bijbels en beter lezen. Jaarlijks worden er 60 miljoen mensen aan de wereldbevolking toege voegd. Kwantitatief en kwalitatief zul len wij ons tot het uiterste moeten in spannen, aldus de N.B.G.-voorzitter, „een bijbel geven en er zelf bij leven". In de komende jaren zal meer aandacht aan het buitenlandse werk van N.B.G. worden gegeven o.m, ten a_. zien van de actie de bijbelverspreiding te versnellen. <Van en voor Voor de tuinder, die van zijn domein een „verantwoord" stukje natuur wtl ma ken is een handboek een onmisbaar be zit. Zo'n gids la al Jaren hei boek ..L'w tuin een lusthof' van J. F. Ch. Dix Daarvan u nu de vijfde druk uit, geheel opnieuw bewerkt door B. J. Galjaard heeft de N.V. Lltgeversmtt. Kosmos te Amsterdam deze herdruk doen verschij nen. Het la een boek, dat voor de tuin der. die „van alle markten thuis" wil zijn. een voortreffelijke informatiebron ia. Het werk omvat alle facetten van het tuinieren, van de tuinaanleg, de keu ze en de verzorging van bomen en strui ken, de vaste planten, de één- of twee jarige bloemen tot de fruit- en groente tuin. Het Ia een gids, die de amateurtuinder in de praktijk vel dien ten kaï KRITIEK WERELDOMROEP OP RAPPORT-SCHOLTEN ,,De wereldomroep ziet met erkente lijkheid terug op het jaar 1963. verslagjaar kenmerkte zich, vooral op technisch gebied, door een verdere ontwikkeling die voor de naaste toe komst wijdere perspectieven opent voor ons instituut en zijn taakuitoefe ning". Zo begint het jaarverslag 1963 van „Radio Nederland Wereldomroep". In het jaarverslag wordt onder meer aandacht geschonken aan het rapport van de commissie radio- en televisie wetgeving (commissie-Scholten). Het wordt opmerkelijk genoemd, dat deze commissie een gedeelte van haar rap port vooraf aan de omroepvereniging gen heeft toegezonden, teneinde deze in de gelegenheid te stellen hun oor deel te geven over een aantal daarin vervatte voorstellen. Het wordt be treurd, dat de commissie-Scholten de Wereldomroep niet die faciliteiten het gelijktijdige weerwoord heeft geboden. De paragrafen in het rapport-Scholten over het samenwerkingsorgaan N.R.U.-N.T.S. en Wereldomroep zijn voor de wereldomroep zonder meer onaanvaardbaar, aldus het jaarver slag. De constructie van het voorge stelde samenwerkingsorgaan zou de Wereldomroep doemen tot volledige ondergeschiktheid aan en afhankelijk heid van de wil en wens van de bin-j nenlandse omroep. Het bestuur ver werpt de suggestie imaniem en stelt voor, de oplossing voor dit vraagstuk te zoeken „in de richting van een of andere arbitragecommissie". Teleurstellend wordt in het jaarver slag de paragraaf genoemd, die het rapport-Scholtën wijdt aan de levering van televisietranscripties en -produk- ties aan het buitenland. „De desbe treffende passages blijven aan de vage kant", zo wordt in het verslag opge merkt. Aangedrongen wordt op een wezenlijke taaktoewijzing van de We reldomroep in de gesuggereerde raamwet. Het totaal aantal programma-uren van de Nederlandse dienst van We reldomroep bedroeg 5042 uur (1962: 5150 uur) en voor de internationale dienst was dit 4955 uur (1962: 4853 uur). De transcriptie-afdeling leverde 44.247 programma's aan ongeveer 1500 radiostations, verspreid over 120 lan den. „VOORBEREIDEN OP EEN HARDE STRIJD OM HET VERVOER IN E.E.G." „Het zal noodzakelijk zijn, dat wij met constructieve denkbeelden komen en die zal ik dan ook ter tafel brengen". Dit kondigde de staatssecretaris van verkeer en waterstaat de heer M. J. Keyzer aan tijdens een verhandeling over de moeilijkheden rond de voorge nomen E.E.G.-vervoerspolitiek in de jaarvergadering van de Ned. Int. I Wegvervoer-Organisatie NIWO te Utrecht. Het zal voorts nuttig zijn, dat wij aangeven op welke punten wij wel en op welke wij niet tot toegeven bereid zijn. Tot compromissen zullen wij ons bereid moeten tonen, mits de gevon den compromissen aanvaardbaar zijn in die zin, dat zij het Nederlandse ver- voerbelang in redelijke mate waar borgen". De staatssecretaris nam als vaststaand aan, dat de onderhande lingen over de Europese vervoerpoli- tiek nog dit jaar zullen beginnen. „Het zal zaak zijn, dat wij ons zo goed mogelijk op de ongetwijfeld harde strijd voorbereiden", aldus de heer Keyzer. Staatssecretaris Keyzer deelde voorts mee, dat inzake het grensoponthoud aan de Beneluxgrenzen, dat „zo lang zamerhand onrustbarende vormen aangenomen" heeft, met alle kracht gestreefd wordt om de grensformali- teiten (douane en landbouw) binnen de kortst mogelijke tijd af te schaffen. De streefdatum is 1 januari 1969. Hij heeft er zijn steentje toe bijgedragen om de controles op grond van de Ne derlandse vervoerwetgeving aan de grens, af te schaffen. De heer E. van Donkelaar, voorzitter van de NIWO, deelde mee, dat over het verzoek aan de minister van ver keer en waterstaat om het NIWO- tarief met 13,5 percent te verhogen, nog niet is beslist. Op het ogenblik wordt nagegaan of de goederenclassi ficatie in het Beneluxtarief genuan ceerder kan worden. De heer Van Donkelaar zei ook, dat de onderhan delingen over een gemeenschappelijk Duits-Nederlands vervoertarief zijn hervat. Mr. F. L. Schlingemann, voorzitter van de commissie grensoverschrijdend wegvervoer moest tot zijn spijt ver klaren, dat door tekort aan en ziekte van kundig personeel achterstand in het behandelen van aanvragen is ont staan. Waarde Nederlandse zuiveluitvoer steeg 35 miljoen De waarde van de in 1963 uitgevoerde totale hoeveelheid Nederlandse zulvel- produkten is, vergeleken met het jaar ervoor, gestegen van 810 miljoen gul den tot 845 miljoen gulden. Deze stij ging is voornamelijk veroorzaakt door de grotere uitvoer van boter en kaas. De export van gecondenseerde melk daalde met 4000 ton, doch de waarde van deze uitvoer was 8 miljoen gulden ho ger dan in 1962. Een en ander blijkt uit het dezer dagen verschenen statis tische jaaroverzicht van het produkt- schap voor zuivel De melkproduktie was 7 miljard kg, dit is 250.000 ton 3 V> pet.lager dan in '62. Het aantal zuivelfabrieken per 31 de cember 1963 bedroeg 445, tegen 511 in 1959. Deze daling houdt verband met de voortschrijdende concentratie in de Ne derlandse zuivelindustrie. De lagere melkproduktie had zijn te rugslag op de produktie van boter, kaas en melkpoeder Van deze produkten werd in 1963 respectievelijk 7000 ton (7 procent). 13.000 ton (6 procent) en 8000 ton (7 procent) minder vervaar digd dan in het voorafgaande jaar. Daarentegen steeg de produktie van ge condenseerde melk met 3 procent en be reikte hiermee een recordomvang van 450.000 ton. PRINS BERNHARDFONDS STELT PRIJS IN VOOR BEELDENDE KUNSTENAARS Het Prins Bemhardfonds heeft een prijs voor de beeldende kunst ingesteld. Deze prijs, waaraan de naam is verbonden van jhr. dr. D. C. Röell, in leven hoofd directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam en lid van het dagelijks bestuur van het Prins Bemhardfonds, is groot 6000,en zal elke twee jaar worden toegekend aan een Nederlandse kunste naar voor diens gehele oeuvre als erken ning voor zrjn uitzonderlijke bijdrage aan de Nederlandse cultuur op het ge bied van de beeldende kunst, de toege paste kunsten of de architectuur. Dr. A. F. E. van Schendel. de huidige hoofddirecteur van het Rijksmuseum, is 'oorzitter van de jury die de met de ,David-Röellprijs" te bekronen kunste naar zal aanwijzen. Als vaste leden ma ken er deel van uit prof. dr. A. M. W. J. Hammacher en de heer C. Doelman. De jury zal telkens worden gecompleteerd met twee wisselende leden, die worden gekozen in verband met het gebied waarop de prijs betrekking zal hebben. De prijs zal eind van dit jaar voor de eerste maal worden uitgereikt. N.T.B. protesteert tegen geluidshand bij IJsrevue Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars Bond heeft een tele gram gestuurd aan de minister van so ciale zaken, waarin het protesteert te gen het .verlenen van een werkvergun ning aan de Berliner IJsrevue, die op het ogenblik in Den Bosch optreedt en daarbq gebruik niaakt van een geluids band in plaats van een orkest. Het rijksarbeidsbureau deelde mee. al dus het hoofdbestuur, geen aanleiding te zien om het verzoek van de bond in te willigen en geen werkvergunning aan de Berliner IJsrevue te verlenen wanneer deze gebruik maakt van een geluidsband. Volgens de N.T.B. is er reeds op 3 juni op gewezen dat een volledig Nederlands en ingespeeld or kest beschikbaar is. De 24 musici van dit orkest, afkomstig van de Weense IJsrevue, leven thans van sociale uit keringen, aldus de N.T.B. in haar tele gram, waarin de minister er verder nog op wordt gewezen dat in België geen vergunning is gegeven voor het ge bruikmaken van een geluidsband door de Berliner Usrevue. Aan het slot van het telegram zegt de N.T.B. op de hulp van de minister te rekenen bij het be houd van het arbeidsterrein voor de Nederlandse kunstenaars. Commissie stelt behandeling een week uit Vrees, dat nieuwe verbinding teveel zoet water vergt De commissie van buitenlandse zaken uit de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft gisteren besloten de verdere be handeling van het wetsontwerp over de Schelde-Rijnverbinding een week uit te stellen. Luikse le den wensten een aantal aanvullen de „technische bijzonderheden". Het gaat daarbij in het bijzonder on van Waalse zijde geuite vrees, dat de nieuwe verbinding tussen Antwerpen en de Rijn te veel zoet water zal vergen. Voldoende staan tussen Vlaanderen en WaJlo- nie wat dit betreft, daar de gehele rt)JMr j* "J r. Belgische industrie belang heeft bijSgSe Al e HISTORISCHE ROMAN De Zuldhollandse ultgeversmQ. in Den Haag legt zich toe op de uitgave van goede historische romans, die met alleen ae belangstelling van mar.nen. m.xor ook van vrouwen trekken. Het z(Jn altijd kloeke boekwerken, zjj vormen een sieraad in ieders boekenkast. WIJ ontvingen van de bovengenoemde uitgever een werk van M. Campbell Barnes „De Hllle kroon" waarin het le vensverhaal wordt verteld van Richard n van Engeland en Anna van Bohemen. Met een levendige verbeelding lx-schrijft ie gebeur- ft van de De Belgische vice-minister van buiten landse zaken. H. Fayat, verklaarde ech ter na afloop van de commissieverga dering, dat de watervoorraad in België voldoende is om alle voorzienbare be hoeften te dekken. Hij voegde hier aan toe. dat het verdrag dan ook geen enkel vraagstuk schept voor de watervoorzie ning "van de industrie in België, aange zien daarin wat dit betreft een reserve wordt gemaakt. „Indien er een probleem bestaat, dan houdt dit geen verband met het verdrag over de Schelde-Rijn verbinding. maar wel met de industriële expansie en het waterverbruik in België. Hij legde er voorts de nadruk op, dat er geen tegenstrijdige belangen be- een degelijke watervoorziening. Rapport In een gisteren In Brussel gepubliceerd rapport van de „Waalse Economische Raad" over het Schelde-Rijnverdrag wordt gezegd, dat het „uitsluitend Ne derlandse belangen dient". Er wordt op gewezen, dat België min stens 90 procent van de nieuwe verbin ding moet financieren en dat deze voor Antwerpen wellicht technisch wel beter wordt, maar dat juridisch de positie kwetsbaarder wordt. Inplaats van de positie van Antwerpen en België ten op zichte van de Rijn te verbeteren, kan het verdrag deze onherstelbaar in ge vaar brengen, aldus het rapport. De vrees wordt ook uitgesproken, dat te veel water aan de Maas zal worden onttrokken en geëist wordt, dat een diepgaande studie van de watervoorzie ning voor de Belgische industrie wordt gemaakt voordat het verdrag wordt goedgekeurd. SCHADELOOSSTELLING TWEEDE-KAMERLEDEN Bij het voorstel tot verhoging van de schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer heeft het al of niet gewenst zijn van het vervullen van ne venfuncties geen punt van overweging uitgemaakt, zo heeft minister Toxo- peus (binnenlandse zaken) aan de Tweede Kamer meegedeeld in de me morie van antwoord over de verho ging van deze vergoeding. Wel heeft een rol gespeeld zoveel mogelijk te voorkomen dat een kamerlid om fi nanciële redenen gedwongen zou zijn naar nevenbetrekkingen uit te zien. Minister Toxopeus is bereid te bevor deren dat, telkens wanneer de alge mene salarisbeweging het gewenst maakt de schadeloosstelling te herzien daartoe het nodige zal worden ver richt. Hij acht het evenwel minder juist zich er bij voorbaat toe te ver plichten bij elke schommeling van de salarissen van het overheidspersoneel voorstellen tot overeenkomstige her ziening van de schadeloosstelling te doen. De regering is van oordeel dat naast de thans voorgestelde verhogin gen van de schadeloosstelling voor een verhoging van de vergoedingen voor reiskosten en andere kosten niet vol doende reden bestaat. Het voorstel houdt in een verhoging van de schadeloosstelling in twee etappes van f 15.000 tot f 20.000. Voor het vertrek van Ankara, waar het eindtournooi van het militaire voetbalkampioenschap zal worden gehouden, heeft het Nederlandse militaire elftal op de vliegbasis Ypenburg afscheid genomen van oefenmeester Elek Schicarz. De coach kreeg van de spelers een fotoboek over Amsterdam aange boden. Alvorens de spelers in het vliegtuig stapten werd Elek Schicartz nog eenmaal on de schou ders genome Jenkins schreef over beth de Grote, de maagdelijke konin gin." Het is deze Elisabeth, die in de tweede helft van de zestiende eeuw er toe meewerkte, dat de basis gelegd werd voor de toekomstige glorie van het Britse „Empire" Elisabeth Jenkins brengt uiteraard meer de menselijke zorgen en vreugden van Elisabeth naar voren, Zij schreef haar boek sterk in de persoonlijke sfeer en dat maakt het aangenaam leesbaar voor iedereen. HET MENSELIJK ORGANISME Dl. 5 van De mens en bet leven. Biologische Encyclopedie. Ultg. Elsevier Amsterdam. In dit deel worden de onderdelen van het menselijk organisme besproken en de studie, die wordt gemaakt van de reactie-mogelijkheden van de on- derdelen op elkander. Ongetwijfeld niet het meest gemakkelijke onder deel van de encyclopedie, in de eerste plaats al. omdat de studie van de fij nere relaties nog slechts in de kinder schoenen staat, ongeacht de vele re sultaten, die de wetenschap op dit ter rein kon boeken. Men heeft getracht door het plaatsen van zéér fraaie il lustraties de moeilijke stof voor de leek begrijpelijk te maken. Waar dit niet wel mogelijk was. krijgt deze dan toch enig inzicht in de grote moeilijk heden. die dienen te worden overwon nen. in de geraffineerde technieken, die b|j het onderzoek worden toege past en in de richting, welke bij het onderzoek wordt Ingeslagen. Overi gens wordt in de tekst zoveel moge lijk gebruik gemaakt van vergelijkin gen met gemakkelijker te begrijpen situaties uit het leven van alledag. Weer een zeer fraai uitgevoerd deel. dat op verantwoorde wijze pu bliek en wetenschap dichter bij elkaar brengt. EN EXPRESS STOPTE In de serie „Misdaad en mysterie" van H. P. Leopolds Uitgeversmij N.V. heeft Willy Corsari met „Een expres stopte" meer dan voldaan tuut de titel van deze serie. De Inmiddels bekend geworden in specteur Lund ziet zich geplaatst tegenover een op het eerste gezicht onbegrijpelijke moord in een nette Nederlandse straat. Tijdens het on derzoek komen echter de gebruikelij ke uitzonderlijke toevalligheden aan het licht, waarvan de schrijfster ge bruik maakt om op knappe wijze een aantal karakters te tekenen. Hierdoor krijgt „Een expres stopte" een bij zonder boeiend verloop, aangezien vele van de mensen uit de omgeving van de heer Kamper redenen zouden kunnen hebben om deze te vermoor den. Het is een detectiveroman, die op een hoog peil staat. In de nacvht van dinsdag op woensdag omstreeks één uur keerde de rust weer in het regionale woonwagencen trum „Drie Koningenoord" in Breda. Met tranen in de ogen heeft Peter Postl^ï "^enla,lK relletjes hadden ge- woensdagavond moeten besluiten om dit woea tassen de kampbevolking en de jaar nog niet deel te nemen aan de Tour Kemeentepolitie. Ongeveer dertig po- de France. De Amstelvener nam dit litiemannen waren er aanwezig. Zij moeilijke besluit in overleg met de voorkwamen, dat kampbewoners het KJLw.U.-arls L. Strikwerda. die hem hek verwijderden, dat er sinds kort is na zijn val in Hechtelen voortdurend geplaatst bij een portiersloge, onder controle heeft gehad. AANTAL „HUURRONDEN" NIET TE VOORZIEN ..De oplossing van de woningnood zal van ons volk offers, ook in het finan ciële vlak vergen". Aldus minister Bogaers 'volkshuisvesting en bouw nijverheid) in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de huurwet. De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag dit wetsontwerp in openbare behandeling nemen. De voorgestelde huurverhoging, dus de bewindsman in de memorie van antwoord, kan niet worden be schouwd als de uitvoering van de tweede etappe van het door het vorige kabinet voorgestelde programma van huurverhogingen. Thans valt niet te bezien hoeveel huurverhogingen in de toekomst nog zuilen mogen plaats vinden alvorens het evenwichtsniveau zal zijn bereikt. Het aantal huurverho gingen, dat nog noodzakelijk zal blij ken te zijn, zal mede afhankelijk zijn van de resultaten die met het expan sieve bouwbeleid zullen worden be reikt. De minister stemt in met de gedachte dat een zo groot mogelijk deel van de verhoogde huuropbrengst voor ver betering van onderhoud wordt aange wend. De suggestie om van overheids wege maatregelen ie treffen, die er toe kunnen leiden, dat in grotere om vang dan tot dusverre door de ver huurders verbeteringen worden aan gebracht, wil hij in overweging ne men. Over de prijzen van vrij op te leveren huizen zegt de minister o m. dat deze niet samenhangen met de hoogte van de huren. Zij zijn het gevolg van de schaarste aan woningen. De prijzen van beleggingspercelen zijn veel min der opgelopen dan die van de wonin gen voor zelfbewoning. In de specta culaire prijzen, die thans nog menig maal voor leegstaande huizen worden betaald, is altijd een vaak zeer hoge schaarstepremie begrepen, die stellig zal verdwijnen naarmate de expande rende produktie tot een ruimer aan bod van woningen zal leiden. De Nederlandse kampioen gaat zich nu geheel voorbereiden op de regenboog- strijd op de weg, die begin september aan de voet van de Mont Blanc op een parkoers bij Sallanches zal worden uit gevochten. EUROPESE BEKER VOOR LANDENTEAMS Rusland zegevierde in de halve finale van de Europese beker voor landen teams over Denemarken met 3-0. Br) de rust was de stand 2-0. In de finale, die zondag in Madrid wordt gehouden, zullen Spanje en Rusland te gen elkaar uitkomen. Denemarken en Hongarije zullen zaterdag in Barcelona om ae derde en vierde plaats strijden. de beslissingscompetitie om de Met dit hek wil men het kamp kunnen afsluiten als het wettelijk toegestane maximum van 90 wagens op het kamp is bereikt. De kampbevolking stelt: „Er moet een vrije in- en uitrit zijn en geen concentratiekamp De Bredase raad heeft zijn fiat aan de regeling met het hek gegeven, na dat in „Drie Koningenoord" eerder, onder dwang van de politie, het teveel aan wagens werd verwijderd. In een emotione'e sfeer heeft een deel van de kampbewoners gezworen, dat de controlehekken aan de ingang van „Drie Koningenoord" niet in de grond zuilen blijven. Het gevaarte is al een keer verwijderd. Sedert politiepa trouilles op het kamp kwamen, is de houding van de bevolking steeds drei gender geworden. Dinsdagavond kwam het tot scher mutselingen. Daarbij werd een hoofd agent te paard door een steen bloe dend aan het hoofd gewond. Dat ge beurde, toen politiemannen enkele charges uitvoerden op samengeschool- degradant aan te wijzen in de tweede-de en naar het hek opdringende kamp- klas B tussen Corn Boys 3. Aarden- bewoners. Later in de avond zijn er burg 2 en Breskens 3 niet tot een be- nauwelijks klapper: uitgedeeld.' De slissing heeft geleid, is op grond van meegebrachte politiehonden hoefden het bepaalde in het reglement com-'niet in actie te komen. De ijlings ter petitiewedstrijden het doelgemiddelde assistentie geroepen brandweer heeft ran de normale competitie beslissend, j de spuit niet op het hek hoeven zetten. Omdat Corn Boys 3750 een gemiddelde van reikte, Aardenburg met 4869 daar juist iets onder bleef 0,70en Bres kens 3 met de cijfers 2671 veruit het laagste gemiddelde haalde t.w. 0,37 zal Breskens 3 derhalve moeten de graderen Bredase politiecommissaris, H. Bijls, verklaarde, dat de woonwagen bevolking de politie herhaaldelijk heeft willen uitdagen. Er zal in het kamp gepatrouilleerd worden tot de stemming door eventuele onderhande lingen met het stichtingsbestuur zal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7