I' de versnapering van de eerste k,T"' Ziekenfondswet veilig gesteld Bredere samenstelling van de raad Fondsen zullen zelf voortaan hun tarieven mogen bepalen OPNIEUW VERRUIMING VAN DE RUILVOET VOOR RUNDVLEES „Onjuist omgaan met zuurstof is levensgevaarlijk" Engeland wil China in V.N. hebben Vervoersproblemen in Straatsburg N.H.M. EN DE TWENTSCHE BANK: ALGEMENE BANK NEDERLAND N.V. N.S. neemt proef met trein-trailer <ar„et v_ »~r ,kee",n ri;err T£iTfA£&A£&&è^&ï7Yjj^JL£T?rj^^ ry^w^T^f^^w^Ty^^Tk^wx^y^w^TykAWxa.w^Tr^w^^^Ty^WxAWi^w^w^TyA^n. VaJV (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de ziekenfondswet giste ren ten einde gebracht. Dat was vlugger dan verwacht was. De eind stemming is tot een nader te bepalen datum aangehouden, omdat men het gehele wetsontwerp eerst nog eens wil nagaan op kleine foutjes, die er tijdens de debatten en de aanneming van een aantal amendementen ingeslopen kunnen zijn. Niettemin liepen verscheidene afgevaardigden reeds naar de regeringstafel om de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Veldkamp en zijn staatssecre taris, dr. Bartels, geluk te wensen. Geheel zonder kleerscheuren zijn zij eri toch niet afgekomen. Er zijn op verian een van de Kamer verschillende vvyzi- eingen In het wetsontwerp aangebracht, waarvoor de minister aanvankelijk niet voelde. Zo had hij de ziekenfondsraad willen laten bestaan uit vertegenwoordi- van de werkgevers en van de werk nemers en uit kroonleden. De minister D3m een amendement van de byzondere commissie van voorbereiding over hij ton niet anders, want het werd sterk door de Kamer verlangd waardoor de ziekenfondsraad gevormd zal wor den door 35 leden en een gelyk aantal ilnatsvervangende leden. Een vijfde ge- Jeelte zal bestaan uit werkgevers, een vjjfde deel uit werknemers, een vijfde deel uit leden aan te wijzen door de ziekenfondsen, een vijfde deel uit mede werkers en een vijfde deel uit kroonle den. Do minister nam tevens een amende ment over om de voorzitter uit de kroon leden te benoemen. Door de aanneming zonder hoofdelijke stemming van een amendement-Van Gelder (c.h.) werd de minimumleeftijd van de leden bepaald op vijfentwintig jaar in plaats van der tig jaar, zoals in het wetsontwerp was opgenomen. Premie Strijd ontstond over de wijze van premiebetaling door de vrijwillig ver zekerden. De minister had voorgesteld, dat pre mie naar dragkracht zou worden betaald. Hij had daarvoor enkele in komensklassen gecreëerd. De Kamer voelde er niets voor. Haar verlangen ging veel meer uit naar een algemeen premietarief, zij het dat verschillend gedacht werd over de wijze waarop dat zou moeten worden ingesteld. Zo groot was de aandrang van de Ka mer, dat de minister zijn eis van een gedifferentieerd tarief liet vallen. De heer Maenen kwam met een amende- nent om over het gehele land een uni- ïarme premie in te voeren. Daarbij zou dan verevening tussen de verschillende ziekenfondsen in Nederland plaatsheb ben. In plaatsen met veel kinderrijke ge- ainnen, bijvoorbeeld in het zuiden van het land. zou de premie hoger moeten zijn dan in plaatsen, waar de gezinnen in het algemeen uit minder personen bestaan, bijvoorbeeld in het noorden van het land. De verstrekkingen zijn name lijk overal hetzelfde. De ziekenfondsen die goedkoper werken zouden via een verevening moeten bijdragen aan de zie kenfondsen, die duurder werken. Het lag dus voor de hand, dat de K.V.P. gepor teerd was door een uniform tarief met verevening. De heer Berger van de P.v.d.A. had echter een amendement ingediend, dat bedoelde de ziekenfondsen zelf hun pre mie te laten bepalen. Het werd door de minister en door de K.V.P. bestreden. Ook mejuffrouw Rutgers van de A.R.P. verklaarde zich ertegen. De V.V.D. had het amendement echter medeonderte ken d en de heer Van Gelder van de C.H.U. deelde mee, dat zijn fractie er vóór zou stemmen. Nieuw amendement de tarieven voor gehuwden en voor ongehuwden. Bovendien stelde h(j nu voor om verschillende tarieven vast te stellen voor gezinnen met minder dan drie kinderen en voor gezinnen met drie of meer kinderen. Dus toch enige variatie. Hij behield daarbij de verevening. De Kamer nam evenwel het amende ment-Berger, dat door minister Veld kamp met klem was ontraden, aan met 70 tegen 41 stemmen. Tegen verklaarden zich alleen de K.V.P., de A.R.P. en het G.V.P. Hiermee was het amendement- Maenen vervallen. De minister nam een amendement var de byzondere commissie van voorberei ding over, dat bepaalt dat de toelating van nieuwe ziekenfondsen en de goed keuring van uitbreiding van het werkge bied van bestaande ziekenfondsen slechts zal worden verleend als dat in het belang is van een doelmatige orga nisatie van de ziekenfondsverzekering. Verbod Wat ik mij tia de komst van de Beatles even afvraag is, waarmee ik in mijn tienertijd, die at bijna een stief half-eeuwtje achter mij ligt, mijn agressiviteit of wat het dan ook voor oomplex -van-innerlijke-roerselen mocht zijn, afreageerde. Niet alleen ik, maar al mijn medetieners van die tijd. Want het is natuurlijk niet waar dat de tiener van nu zulk een andere tiener is dan de tiener van toen. Uiterlijk in de manieren en de kleren, mag er verschil zijn, maar onder het blote vel uxiren de zestigers van nu ééns dezelfde tieners als de tieners van vandaag. Ik kan mij niet herinneren dat wij ooit te hoop zijn gelopen voor wrie of wat dan ook, noch dat wij voor iemand te water zijn gegaan, of dat wij anders-dan-anders hebben gedaan voor een of ander idool. Hadden wij trouwens zulke ido lenf Ik bedoel: massaal f Ieder voor zich had zijn af god je (het mijne heette Carta) en er waren mensen die wij bewonderden. Maar die waren grotendeels niet van vlees en bloed; helden en heldinnen uit de boeken, die wij verslonden. Ik had de grootste be wondering voor de koetsier en de palfrenier op de bok van het rij tuig van de burgemeester, voor de hoofdinspecteur van politie, voor de ijscoman, de garnizoenscom mandant (althans, wanneer die te paard zaten die krachtpatser uit de vierde klas, maar om nu te zeggen dat ik buiten mj zelf geraakte en ging zwaaien en schreeuwen als ik ze tegenkwam... néé. Hoe was dat dan eigenlijk met onsf Zijn de tieners van mijn generatie méér met zich zelf in de knoop geraakt dan die van nuf Zijn wij gefrustreerder geweest dan zijt En hebben idj ons met méér com plexen in de grote kille maat schappij gestort dan zij het over enkele jaren zullen doen T Ik zeg dit niet om te zeggen: in mijn tijd was het beter. Of: wij, als knaapjes, waren zoveel beta- melijker en liever dan de huldi gen. In de eerste plaats geloof ik dat dit niet zo is en in de tweede plaats wil ik niet moraliseren. Al leen vragen: hoe komt het dat de huidigen zo anders reageren dan de vorigen f Daarop heb ik, tot heden, geen antwoord vernomen. ELIAS Met 58 tegen 51 stemmen verenigde de Kamer zich niet liet artikel uit het wetsontwerp, dat de mogelijkheid van exploitatie van eigen inrichtingen van de ziekenfondsen, zoals opticienzaken en De heer Maenen (k.v.p.) trok toen apotheken, sterk beperkt. Eigenlijk zijn amendement in en verving het komt dit artikel neer op een verbod door een ander, waarmee hij enigs-1 tot exploitatie van zulke inrichtingen zins tegemoet kwam aan wat de mi- met een mogelijkheid van ontheffing, nister oorspronkelijk had gewild. Hij Tegen het artikel stemden de P.v.d.A., wilde namelijk, zoals allen verlang- de C.P.N., de P.S.P., de C.H.U. en de den, een onderscheid maken tussen S.G.P PRODUKTSCHAP VEE EN VLEES Verhouding nu één op vier Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft gistermor gen op zijn openbare vergadering in Utrecht met dertien stemmen voor en drie stemmen tegen be sloten, de ruilvoet opnieuw te ver ruimen en wel tot één op vier. Voortaan zal de export van 70 ki lo rundvlees (inplaats van zoals tot dusver van 120 kilogram) recht geven op invoertoewijzin- gen voor 280 kilo. De waarnemend voorzitter van het pro duktschap, de heer J. B. Dinkla, ken schetste de rundveemarkt als „lui en duur". De aanvoeren zijn laag. maar de vraag is ook niet groot en de prijzen handhaven zich op hetzelfde hoge ni veau. zij het dat er hier en daar sprake is van een iets flauwere tendens. De af gelopen veertien dagen zijn invoerver gunningen afgegeven voor ongeveer 64 ton bevroren vlees met been, dat nu ook door de slagers verwerkt mag worden. Het voorstel tot verruiming van de ruil voet vond in het algemeen veel bijval, niet in de laatste plaats met het oog op de publieke opinie en de wens, de consumenten .rundvlees-minded' te hou den. Daarbij werd echter wel gesteld, dat het schap zijn beleid niet wil laten beïnvloeden door een paniekstemming Spoorwegemployé hield diamanten twee jaar achter Na een uitgebreid onderzoek van i Amsterdamse recherche en de spoor- wegreeherche heeft de 34-jarige conduc teur A. K. van de Nederlandse Spoorwe gen in de nacht van dinsdag op woens dag bekend dat hij de twee diamanten (waarde 80.000) die hy onlangs als gevonden voorwerpen by de politie inle verde, twee jaar geleden achter gehou den heeft van een treinzending. Nadat hy twee jaar gebukt was gegaan onder zijn diamantenbezit. zag de con ducteur twee weken geleden, na de dia- mantenroof in de Leidsestraat, zijn kans schoon. Hij stapte naar de politie en vertelde dat hij twee diamanten op de Overtoom had gevonden, waarschijnlijk van die roof afkomstig. De twee bijzondere kostbare diamanten werden twee jaar geleden per treinpakje van Amsterdam naar Den Haag verzon den. Het pakje bleef echter in de trein achter en de conducteur K. nam het mee naar huis met het plan om het de vol gende dag in te leveren. Hy wist toen nog niet wal de inhoud van het pakje was. Toen hij dat ontdekte nam hij zich voor het de volgende week in Den Haag af te geven. Hij heeft dat later niet meer gedurfd. De politie acht het merkwaar dige van het geval dat de man in die 2 jaar nimmer getracht heeft de diaman ten te verkopen. Wel heeft K. enorm met zijn „bezit" in zijn maag gezeten. Ten einde raad heeft hij zichzelf toen de rol van eerlijke vinder toebedeeld, met het gevolg dat hij nu zit ingesloten op het Amsterdamse hoofdbureau van politie. Foto: de twee diamante I of door dwang en dat het ook de be langen van de andere groeperingen, zo als die van de boeren en de verwerkers, goed mogelijk dient te behartigen. De heer R. Visser boerenorganisa- tie), vond het voorstel wat te ver gaan en hij bepleitte een ruilvoet van één op drie. De vertegenwoordiger van de slagers, de heer M. van 't Hoff daarentegen, vond de verrui ming niet voldoende en stelde voor, de verhouding te brengen op één op zes. Dit voorstel werd echter met vier stemmen voor en twaalf tegen ver worpen. Aan de bel Het bedrijfschap voor het slagersbedrijf en de federatie van slagerspatroonsbon den hadden het produktschap een brief i geschreven waarin zy hun erkentelijk-1 heid uitten voor het vrijgeven van be-! geïmporteerd vlees voor de sla gerij. Zij drongen echter aan op verdere' maatregelen ter verlichting van de marktsituatie en ter stimulering van de invoer. De heer Van 't Hoff zei in dit verband, dat de slagers aan de bel zul len blijven trekken, zolang de prijzen van de invoertoewijzingen een extra be lasting van de rundvleesprijzen tot ge volg hebben. Hij kenschetste het produktschapsbeleid ook als „sloom", iets waartegen ae voor zitter scherp protesteerde. Arbeidsinspectie De gewoonte van sommige arbeiders op scheepswerven om zuurstof te gebrui ken voor het ventileren van kleine ruim ten waarin men bezig is, of om zich wat. verkoeling te bezorgen of zelfs om alleen vuil weg te blazen, is levensge vaarlijk, aldus de arbeidsinspectie. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat dit door geheel Nederland, maar vooral op scheepswerven, veelvuldig voorkomt. Het gebruik van zuurstof op deze wyze is gelijk te stellen met het in benzine dopen van de kleren die men aan heeft. In het recente verleden zyn minstens acht personen door zuurstofongelukken om het leven gekomen. Op 26 mei zijn drie mannen, die in een betrekkelijk kleine ruimte onderdeks op een schip bezig waren en zuurstof hadden gebruikt om de ruimte te venti leren, hiervan het slachtoffer geworden. Toen hun kleren door een vonk in brand raakten, veranderden zy op slag in brandende fakkels. Twee van hen over leden vijf dagen later aan de opgelopen brandwonden; de derde wordt nog steeds in een ziekenhuis verpleegd. Dit onge luk was te wijten aan het gebrek aan kennis van de eigenschappen van zuur stof, die op zichzelf onbrandbaar is, al dus de arbeidsinspectie. Vrij uit de cilinder stromende zuurstof zet zich af op de omgeving, ook op kle ding als er mensen in de buurt zijn. In de normale werkkleding vult de zuur stof de minuseul kleine openingetjes op in de textiel, totdat deze verzadigd is. Op zichzelf is dit ongevaarlijk maar de geringste vonk kan de kleding als een fakkel laten branden. Het vuur wordt namelijk gevoed door de enorme raad zuurstof die in de stof is opge hoopt. De zuurstof bevordert dus de verbranding op intensieve wijze, hoewel ze zelf niet kan branden. Kroesjtsjew wil handel drijven met de Denen Het Wereldgebeuren Wat met Kongo Premier Kroesjtsjew heeft gisteren, op geworden nu de troepen van de Verenig de tweede dag van z(jn bezoek aan Naties tegen het eind van dez. Denemarken, particuliere besprekingen maand uit het land zullen worden terug gevoerd met premier Krng over de land-1 getrokken; op «*«-n tijdstip dat zij m> bouw en de handel. Zij kwamen overeen ,jan 00jt nodig zijn. een commissie van vier deskundigen te Xiiar in Leopoldstad verluidt zijn d benoemen om deze zaken verder te be- Amerikanen ev.-n bezorgd ovr Kong spreken. als over Zuid-Vietnam. Opnieuw word Premier Krag zei later in een televisie- Kongo geteisterd door terreur. Commu uitzending: we roerden geen lastige po-1 nistlsche bender 1 1 1 1de Kon2 litieke vraagstukken aan. Prei Kroesjtsjew sprak over de problemen van de mechanisering van de Russische landbouw en zei dat de Sowjet-Unie veel dingen uit Denemarken, waaronder kunstmëstfabrieken, zou kunnen ge bruiken. De Russische premier was ook einteresseerd in het Deense ve<- De esprekingen over de handel cn land bouw zouden vrijdag worden voortgezet, maar premier Krag verwachtte tijdens het huidige bezoek van Kroesjtsjew geen concrete resultaten. De besprekin gen zouden echter een ..goeie basis voor toekomstige onderhandelingen" vormen. Beide staatslieden hadden ook gespro ken over de Russische burgers, die de Sowjet-Unie willen verlaten om zich bij hun familieleden in Denemarken te voe gen. Van deze mensen zou een lijst worden gemaakt. In een communiqué wordt gezegd, dat er een „open en nuttige gedachtenwis- seling heeft plaatsgehad over een groot aantal onderwerpen, die de betrekkin gen tussen de Sowjet-Unie en Denemar ken betreffen". Na zijn onderhoud met premier Krag, gebruikte de Russische premier de lunch met koning Frederik op het zomerpa leis van de Deense koning. Bij zijn be groeting van premier Kroesjtsjew ver brak de Deense koning de hofétiquette door de Russische premier halverwege de trap tegemoet te komen, een gebaar dat gewoonlijk alleen bestemd is voor staatshoof den De minister-president van Engeland, sir Alec Douglas-Home, heeft gisteren ver klaard dat communistisch China lid van worden "geleger de Verenigde Naties zou moeten zijn zo- ^a hr* aantal, ernstig van mening ver in handen en het gerf leger is niet In staat ae oproerlingen tc bestrijden. Het leger is daarvoor veel te klein, tc weinig getraind en te slecht Bovendien staat de regering in Leopold- stad machteloos tegenover de steun die de rebellen krijgen uit naburige landen. Het wordt intussen wel tijd dat er n einde komt aan de chaos in Kongo, dat vier jaar na de onafhankelijkheid nog steeds niet op eigen benen kan staan. Economisch balanceert het land aan de afgrond en slechts dank zij de dollars die Amerika verstrekt weet het enigs zins op de been te blijven. Op politiek gebied wordt Kongo ver scheurd door de onderlinge twisten der leiders, die geen afstand weten te ne men van de vroegere stam verhoudingen. Afscheidingsbewegingen zijn er feitelijk aan de orde van ae dag en het commu nisme maakt daarvan op een gluiperige wyze misbruik. Het land is te uitgestrekt om vanuit Leopoldstad efficiënt te kunnen worden gecontroleerd. Daarvoor ontbreekt het ambtenarenapparaat, dat na het ver trek der Belgen is ontwricht en dat door het gebrek aan controle zo langzamer hand door en door corrupt is geworden, hetgeen ook al geen reclame Is voor het bewind in Leopoldstad. Kongo ls echter een belangrijk land met nog vele onaangeboorde rijk dommen, dat door zijn centrale ligging een strategische positie inneemt. Ameri ka zou niet graag zien. dat dit land zou terugvallen in de chaos van 1960, vlak oa de soevereiniteitsoverdracht. De communisten zouden dan een pracht van een kans krijgen om nog grotere delen van het land in hun macht te krijgen. In verband hiermede houden hoge Ame rikaanse functionarissen zich bezig met de vraag welke niet-Kongolese troepen na 30 juni eventueel in Kongo moeten 'orden gelegerd. Een ander vraa - Het Europese parlement heeft giste ren het vuur geopend op de voorstel len van de E.E.G.-commissie voor een gemeenschappelijke vervoerspolitiek van de gemeenschap. Het ziet er naar uit dat het parlement slechts met moeite zijn goedkeuring aan de plan nen zal geven. De Europese parlementaire vervoers- commissie heeft een aantal wijzigin gen voorgesteld die volgens haar over genomen moeten worden willen de ont werpen voor marge-tarieven voor het vervoer (d.w.z. minimum- en maxi mumprijzen) en een stelsel van tran sportvergunningen op basis van een gemeenschapscontingent, ooit uitvoer baar worden geacht. De discussie is ingeleid door de Ne derlandse afgevaardigde ir. Posthu mus, als rapporteur van de vervoers- commissie. Hij stelde voorop dat de marge-tarieven en het gemeenschaps contingent de pijlers zijn waarop het Europese gemeenschappelijke ver voersbeleid moet worden opgetrok ken. Maar de denkbeelden die de E.E.G.-commissie heeft uitgewerkt gelden alleen voor een overgangs periode zonder dat voldoende duidelijk lis wat men uiteindelijk nastreeft. Ir. Posthumus legde er de nadruk op dat dit een ernstige leemte is. Zijn commissie stelde daarom voor aan het ontwerp van de E.E.G.-commissie toe te voegen dat voor het einde van de overgangsperiode aan de hand van de opgedane ervaringen een methode van prijsvorming moet worden inge voerd die de vervoersondernemingen in staat stelt van hun specifieke voor delen en de kwaliteit van hun beheer te profiteren en met name van de voordelen die voortvloeien uit hun kostensituatie en de toestand op de vervoersmarkt. Ook de andere pijler van de conceptie van de E.E.G.-commissie de be heersing van de totale vervoerscapa citeit in de gemeenschap door mid del van vergunningen op basis van een gemeenschapscontingent dat geleide lijk in de plaats zal komen van de bestaande bilaterale overeenkomsten tussen de zes landen moet volgens de parlementscommissie hechter wor den opgetrokken. De E.E.G.-commis sie voorziet onder meer voor de eer ste twee jaar een bepaalde verdeel sleutel waarbij Nederland 19 procent van het totale contingent zal krijgen Doch de kans is groot, dat het parle ment deze formule zal schrappen om dat verdeling op grond van nationali teit tot discriminatie moet leiden. In het kader van het Holland Festi val zal vandaag (donderdag) het Royal Ballet uit Londen in de Stads schouwburg te Amsterdam optre den. De Londense balletgroep zal het ballet ,^La fille mal gardée" uit voeren. De foto toont de prima ballerina van het Royal Ballet, mejuffrouw Madia Nerina, tijdens een solo. dat het westen Peking de dwaasheid zou kunnen aantonen van een „machts politiek". Sprekend tijdens een debat over de buitenlandse politiek in het Lagerhuis zei de premier te hopen dat de Chinezen schillende, groeperingen in het land. Volgens voornoemde zegslieden zijn de Verenigde Staten van plan een actieve rol te spelen Bij het tot elkaar brengen van de twee meest omstreden figuren, de ex-president van het voormalige Ka- nooit de aandrang zouden krijgen de tanga, Moise Tsjombe, en de in gevan- kernwapens die zij op de duur zulleneenschap levende, links-georiënteerde braltten le gebruiken. Aatolne Gizenga. „Het zou veel beter zijn als China lid' meer contact zou zijn tussen het sten en China. Dan zouden zij lang zamerhand wel evenals de Russen gaan afzien van deze machtspolitiek", aldus de premier. ZICHTBAAR VERMOGEN 303 MILJOEN go zouden de volgende vijf mogelijk heden in studie zijn: Voortzetting van de operaties der V.N.- strijdmacht. Een grote hinderpaal is vol gens diplomaten de wens van de Ver enigde Naties om de Kongo zo spoedig mogelijk te ontruimen en hun moeilijk ste hoofdstuk af te sluiten. Het waren de kwestie Kongo en de operaties aldaar die de V.N. gevaarlijk dicht bij een fi nanciële en politieke ondergang brach ten. Het is bekend dat secretaris-gene raal Thant zijn handen het liefst van Kongo zou aftrekken. Maar volgens het huidige programma zal burgerpersoneel van de V.N. de eerstkomende jaren nog dienst moeten doen in het land. Tweede punt is terugkeer van Belgische militaire adviseurs. Zowel Kongo als België staan evenwel afkerig tegenover de terugkeer van Belgische troepen in Kongo. Derde mogelijkheid is een Afrikhanse politiestrijdmacht onder bevel van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, welke verleden jaar te Addis Abeba werd opgericht. Nigeria. Ghana en Ethiopië, welke landen reeds 5000 man schappen naar Kongo hebben gezonden, overwegen om meer troepen te zenden. Men is van mening dat deze landen de enige zijn die bereid en in staat zijn een beperkte militaire rol te spelen. Hierte genover staat de vrees van de Verenigde Staten dat Ghana zijn rol zal aangrijpen voor militaire doeleinden. Een ander struikelblok is de impopulariteit van de Ethiopiërs in Katanga. Zij zijn reeds lang In deze provincie gelegerd en ziln. deel uitmakend van de V.N -strijdmacht, tegen de Katangezen die vochten voor onafhankelijkheid opgetreden. Men denkt voorts aan het legeren van een zogenaamde Scandinavische brandweerbrigade". Naar verluidt zou- den Denemarken, Zweden. Noorwegen en Finland te zamen 3800 manschappen hebben toegezegd, als onderdeel van een grotere strijdmacht, maar bijzonderhe den omtrent financierings- en andere za ken ontbreken nog. Laatste mogelijkheid is het legeren van Amerikaanse troepen in Kongo. Dit zou evenwel explosief kunnen zijn in Kongo, waar het nationale leger angstvallig waakt over zijn positie. Vele Europea nen zijn van mening dat de V.S. met dollars al genoeg invloed uitoefenen op de regering van premier Cyrille Adoela. Maar indien gewenst zou Amerika troe- pen willen sturen. Volgens de zegslieden hadden 1-30 manschappen in Fort Bragg. I Noord Carolina, een speciale opleiding gehad, zodat zij eventueel naar Kongo hadden kunnen worden gezonden. Dit gebeurde niet aangezien de opperbevel hebber van het Kongolese legér. geno - Het kapitaal van de Algemene Bank raai Joseph Moboetoe, het denkbee'. Nederland N.V. zal door de samenvoe- verwierp. ging van het kapitaal van de N.H.M. en i Momenteel zijn er ongeveer 25 Amen de Twentsche Bank komen op 1311 kaanse militairen in Kongo, de meester miljoen plus nog circa 5 miljoen als van hen voor bediening van vrachtwa- gevolg van de uitkering van 7.5 procent irons en uitrusting die de V.S. aan ha- in aandelen, die de aandeelhouders van Kongolese leger hebben geschonken. Tijdens een persconferentie in Am sterdam zijn nadere bijzonderheden bekendgemaakt omtrent de fusie van de Nederlandsche Handel Maat schappij en de Twentsche Bank. Op de foto v.l.nr. zittend: .4. P. Zwager, dir. Tw. Bank; mr. J Bur gerhout, dir. Tw. Bank; H. W. A. van den Wall-Bake, pres.-dir. N.H.M.drs. J. C. Wurfbam, dir. Tw. Bank; jhr. D. G. de Graeff, dir. N.H.M. V.l.n r. staand: A. F. J. Dijkgraaf, dir. Tw. Bank; drs. G. J. H. de Graaff, dir. NJI.M.; prof. dr. D. C. Renooij, dir. N.H.M mr. H. Vlug, dir. Tic. Bank. Over gehele kapitaal dividend verwacht van 14 procent (Van onze verslaggever). De nieuwe bank, die zal ontstaan door de op 5 juni jl. bekendge maakte fusie van de Nederlandse Handel-Maatschappij en de Twent sche Bank, zal de naam krijgen van Algemene Bank Nederland N.V. Dit is gisteren bekendge maakt op een persconferentie te Amsterdam, die uitging van de di recties van de beide te fuseren banken. Teneinde de aan de fusie verbonden kos- de x.H.M. zullen ontvangen De reserv s De regerin ten te beperken en het vervullen van for-zullen door de samenvoeging op 167 gelijk tot een besluit komen." zc---":at. i maliteiten door cliënten zoveel mogeliikmiljoen komen, zodat het zichth;:-!- ver- dien dit na 30 juni noodzakelijk moe- te vermijden is de vorm gekozen, dat de mogen van de Algemene Bank Neder- worden, onmiddellijk zou kunnen v. Nederlandse Handel-Maatschappy aan iand N.V 303 miljoen zal bedragen, den opgetreden de aandeelhouders en certificaathouders van de Twentsche Bank het aanbod doet tot ruil van hun aandelen en wel op de voet van nominaal duizend gulden aan deel de Twentsche Bank tegen nominaal duizend gulden aandeel S'ed. Handel- Maatschappij. De Nederlandse Spoorwegen gaan bin- Er is nu nog slechts sprake van een [Pil nenkort in Eindhoven een proef nemen te :hn:sche proefnem.r.s waarna r.ng LltRCTlIlS met een nieuw vervoermiddel, waar- moet worden beoordeeld of de trein- door het mogelijk wordt dat bedrijven trailer ook voor Nederland toekom?" Indien een voldoende aantal aande- die geen verbinding hebben met het 'neeft. De Nederlandse Spoorwegen len en certificaten de Twentsche spoorwegnet toch spoorwagons bij de zien wel wat in deze nieuwe vervoers- Bank ter omwisseling wordt aange- fabrjek ferjjeen. Daardoor wordt ge-mogelijkheid, maar zijn hü de rea'ise- MaatsclfaDDh&uit^haar stiHe reservasbrU'k gemaakt van een in Zwitserlandring van allerlei factoren afhankelijk. bijzondere omstandigheden zullen voor- een zware truck met aanhangwagen en Oostenrijk al nuttige diensten be- doen, wordt verwacht, dat voor 1964 °P kleine wieltjes. Op het stationsem- wezen. Philips heeft daarmee in het over het gehele kapitaal een dividend placement worden de wagons op het buitenland ook al ervaring ongedaan van 14 procent zal worden uitgekeerd, speciaal daarvoor geconstrueerde Het ligt in de bedoeling het nominale voertuig gereden en vervolgens door daarom graa^ dij de techniscne bedrag van de gewone aandelen vast te een truck over de weg naar de fabriek proefneming in Eindhoven betrokken stellen op 100. 'gereden. izijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3