SINAS VAN HERO Fabriek uit Den Haag naar Goes Geen honderd hectare Kloetinge bij Goes Twee lokalen voor Chr. Kweekschool M'burg Memorie van Antwoord Schelde-Rijnverbinding BILT GESLAAGDE OPVOERING ZEEUWSE MUZIEK- EN BALLETSCHOOL Natriumverlichting weg Rilland-Bath EXAMENS Schoondijkse duif won nationale wedvlucht MIDDELBURG HEEFT 00K ZIJN BEATLES ff' A® IPl Douane legde in Clinge beslag op 2600 kilo boter a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 13 JUXi Goes kan binnenkort op een nieu we Industriële vestiging rekenen. De „Alta N.V.", een constructie bedrijf en machinefabriek uit Den Haag heeft besloten zich in de Be- velandse „kernstad" te vestigen. Voor dit doel heeft men het oog laten vallen op 4000 vierkante me ter grond op het droge industrie terrein ten zuiden van de spoorlijn in het plan „Zuid-West". Burge meester mr. F. G. A. Huber deed deze mededelingen woensdagavond in de raad. Het Haagse bedrijf houdt zich be zig met de constructie van stalen ramen. Er is een uitgroei tot hon derd personeelsleden te verwach ten, zo lichtte burgemeester Huber de raad nog in. De aankoop van deze 4000 vierkante meter grond zal waarschijnlijk niet de enige transactie met het gemeentebe stuur blijven: mr. Huber verklaar de, dat er een mogelijkheid tot uit breiding van het bedrijf aanwezig is. De voorzitter van de Goese raad deelde ten slotte mee, dat het ge meentebestuur op het ogenblik met een tweetal andere bedrijven in onderhandeling is over een eventuele vestiging in de Ganzc- stad. BESLISSING VAN MINISTER „Wachten op het herindelingsplan" Het verzoek van de gemeenten Goes en Kloetinge om de grens tussen beider territoir zodanig te wijzigen, dat honderd hectares grondgebied van Kloetinge bij Goes zal worden gevoegd, is van de baan. In verband met de op handen zijnde herindeling van meenten op Zuid-Beveland zal de minister van binnenlandse zaken het niet verder in behandeling ne men. Woensdagavond heeft de raad van Goes van deze beslissing van de kroon kennis moeten ne men. Er werd verder met geen woord over gesproken want de raadsvergadering was al zover uit gelopen, dat de heren ook niet meer toekwamen aan de behande ling ran het herindelingsplan, dat achter op de agenda stond. Het was aan liet begin van de ver gadering al duidelijk, dat het onder werp „herindeling" in de knel zou komen. De heer Ph. Haverhoek zag het aankomen en daarom verzocht hij om een speciale vergadering. „Laten we even kijken hoe het loopt", vond burgemeester mr. F. G. A. Huber. En inderdaad: het liep niet zoals b. en w. hadden verwacht. Het was al tegen elven, toen de vergadering nog niet bij het 32ste punt van de agenda want dat nummer had de herindeling meegekregen was aangeland. In „Britannia' in Vlissingen ln een besloten zitting is toen nog een kwartiertje gedebatteerd en ten slotte hei-opende de voorzitter de raad met de mededeling dat het plan tot herinde ling van G.S. In de volgende vergadering op 30 juni aan de orde zal komen. En toen kreeg de raad dus ook te horen dat het initiatief van de gemeenten Goes en Kloetinge om de grens tussen beide te wijzigen in het belang van Goes' uit- breidmgsplan „Vackeslot II" verder niet meer in behandeling zal komen. Het plan tot herindeling van gemeenten op Zuid-Beveland voegt zo" men weet Kloetinge voor het grootste deel bij Goes. In september vorig jaar hebben Goes en Kloetinge hun verzoek tot veranderinr van de grens ingediend. Op 29 april jl heeft de Raad van Staten advies over de ze zaak uitgebracht en het rapport van de minister van binnenlandse zaken van 11 mei heeft ten slotte tot de beslissing geleid, dat Goes en Kloetinge met hun plannen tot grenswijziging maar moe ten wachten op de herindeling van Zuid- Beveland in haar geheel. In de komende vergadering van 30 juni zal de raad van Goes ook zijn mening geven over deze beslissing van de minister. HOOFDPIJNPOEDERS Leerlingen en leraren Een geheel gevulde zaal van het Vlïs- singse „Britannia" heeft woensdagavond kunnen kijken en luisteren naar een geslaagde uitvoering van leerlingen en leraren van de afdeling Vlissingen van de Zeeuwse Muziek- en Balletschool. Het uitgebreide programma begon met een uitvoering door de A.V.M.O.-klas sen van verschillende liedjes. De kinde ren werden begeleid door blokfluit en „Orff" instrumenten. Daarna speelde Floortje van Beek twee dansjes van H. van Zutfen. Het werd een vrijwel vlekkeloze uitvoering. Bijzonder aardig was het spel op het elektronisch orgel van Hans Timmer man. Hij speelde „andante" van J. G. Albrechtsberger. Nog wat kinderlijk, maar toch niet onverdienstelijk was' het vioolspel van Suzanne Hupkens. Zij speelde een werkje van J. A. Hase. Zij werd hierbij vakkundig begeleid door Rina v. d. Hage. Voor de uitvoering van ..Standchen im Park" van A. Holz- schuh hadden de Vlissingse accordeo nisten versterking gekregen van de ac cordeonklas uit Goes. Er werd leuk samengespeeld. Het is uiteindelijk geen eenvoudige opgave om met zijn negenen tegelijk te spelen. Wat zacht, maar toch niet onverdienstelijk was het gitaarspel van Inge van Veen. Zij speelde „Rondo" van F. Carulli. Wat klank betreft ge heel tegengesteld was een trompetstuk van Mozart, gespeeld door Ad Elshout. Bas v. d. Hof en Piet Wijkhuis. Dit trio viel op door zuiver spel. Wat min der zuiver was het trompetspel van Bas v. d. Hof in een solo-optreden. Hij speelde eveneens een stuk van Mozart. Maar zijn enthousiasme vergoedde veel. Jaap v. d. Harst begeleidde hem op de piano. Een uitmuntende opvoering kon men daarna besluisteren van Rina v. d. Hage en Ina Sorel. die gaaf piano spel liet horen in „rondo" van Mozart. Ballet Het gedeelte voor de pauze werd beslo ten niet een opvoering van „les chats et les souris" en fragmenten uit „car naval des animaux" van Saint Saëns. De Mal heeft bijzonder genoten van de leerlingen van de balletklas van me vrouw C. Liunis-Huffenreuter. De cho reografie van dit door merendeels kleine kinderen opgevoerde „ballet" was aller aardigst. Advertentie pak 75 ets. voor ca. 10 m2. „Geco" - Ottostraat 5 - Venlo Zeeuwse ALMANAK Beer Niet dat wij hiermee een brede lezerskring menen te interesseren, maar men zij althans géinfor- meerd: de Zeeuwse varkensstapel gaat kwalitatief goed vooruit. Om even iets uit het jargon te plaatsen: de beestjes hebben snit, de voedering en ontmesting is ge heel geautomatiseerd, de behui zing is vaak beter dan die van kustbewoners in het seizoen kortom er is niets dat de groei tot een gezond en smakelijk vleesvar ken in de iceg staat. Toch, na het doorbladeren va,: een agrarisch bondsorgaan, vra gen wij ons af of men in die zorg niet te ver gaat bovendien zijn we razend benieuwd op welk pa troon de keuze gevallen is, bloe metjes of streepjes, als we lezen dat de Zirol.sc beer Landros, aan vankelijk IA geplaatst, kampioen is gcwortlen, ..een bredebehanger beer met best achterstel." Na de pauze weer ballet. Nu de klas van mevrouw H. Riemens-Soesman. Het begon met een vaak uitbundige uitvoe ring van Slavisch aandoende volksdan sen op muziek van Bela Bartok. Daar na een kleurig poppenfestijn op muziek van St.-Heller. Het balletgedeelte werd afgesloten door enkele negrospirituals, gezongen door de heer J. Mendel. Het ballet, waar mevrouw Riemens zelf ook aan meedeed was bijzonder goed aangepast aan de maat en tekst van de spirituals. De avond werd besloten met „adagio" en „allegro" van Handel, uit gevoerd door Theo Brul, hobo en Jeanet- te Kuiper, piano. Een geslaagde uitvoe ring. Daarna speelden Joke Thiele en Jan v. d. Werf een blokfluitduet van G. Teleman. De koorklas onder leiding van de heer Mendel zong een vrijwel perfecte uitvoering van O, occhi manza mia" van O. di Lasso en „Hochzeits- lied". Suus en Emma Francke zongen tot besluit „Gloria Patri" van F. Zagat- ti. Het was goed bedacht om met dit stuk te besluiten. De perfecte begelei ding was in handen van Nikl Mohamad Sjah en Theo de Vin. dwarsfluit en Ina Sorel, piano. De avond werd geopend door de directeur van de stichting van de Zeeuwse Muziekschool, de heer A. de Braai. De bijna gereedgekomen wegverbete- ring tassen Rilland en het dorp aan de Westerschelde. dat bij deze ge- meente hoort, Bath, krijgt binncn- [kort een goede verlichting als sluit stuk op het werk. Dezer d3gen heeft de raad in een spoedeisende verga dering besloten voor dit doel een kre diet van zesduizend gulden uit te trek ken. Daarvoor zullen tien nieuwe boogmasten worden aangeschaft voor een heldere natriumverlichting. De wegverbetering wacht op het ogenblik alleen nog op een laatste deklaag. In dezelfde vergadering van de raad werd besloten dat Rilland-Bath ook toetreedt tot de samenwerkingsrege- ling, die de gemeente op Zuid-Beve land hebben ontworpen voor de ratio- bouw. De bouwmethode in groot ver band 630 woningen waarvoor de minister extra contingenten beschik baar stelt. In Rotterdam slaagde voor het exa men zwarte band judo mej. J. van Wuijckhuijse te Goes. Zij is hiermee de jongste vrouwelijke zwarte band draagster in Zeeland en de eerste draagster van deze band in Goes. Aan de kweekschool St.-Lucia tè Rot terdam slaagde voor onderwijzeres mej. M. J. Meulmeester te Middel burg. Mej. I. Sanderse, vroeger te Middel burg en oud-leerlinge van het stedelijk gymnasium te Middelburg, slaagde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het kandidaatsexa men klassieke letteren. LANDBOUW- SCHUUR UITGEBRAND TE KERKWERVE Een felle uitslaande brand heeft don derdagmiddag in korte tijd de schuur, die vastgebouwd is aan de boerderij van de heer J. van Gelder in Kerk- werve, in de as gelegd. Door snel in grijpen van de brandweer van Kerk- werve kon de woning behouden blij ven. De in de schuur gestalde, nieuwe j landbouwtractor en enkele landbouw-j machines vielen ten prooi aan de vlammen, alsmede een kleine hoeveel heid hooi en stro. De in de schuur gebouwde vuurvaste stallen zijn be houden gebleven. Aan de woning ont stond enige waterschade. Buren van de heer Van Gelder ontdekten de brand toen hij en zijn vrouw zelf op het land achter het huis aan het werk waren. De boerderij is verzekerd. Bakker Jan de Jonge uit Schoondyke kan het zelf nog maar nauwelijks ge loven. Op 6 juni was zjjn duif ruim 2500 andere te snel af in de nationale wedvlucht uit Angoulême door de af stand van ruim 681 kilometer in slechts 8 uur en 7 minuten af te leggen, een snelheid van bijna 1400 meter per nuut. Hy bezorgde zjjn baas daarmee meer dan 1000 aan prijzen en de overtuiging, dat zelfs een doorgewinter de duivenkenner altjjd weer voor ver rassingen kan komen te staan. Een verrassing was het. Ook voor de heer De Jonge, die de zeven jaar oude prachtige geschelpte doffer eigenlijk maar weinig kans had gegeven. „An ders had ik wel ingetekend voor de hoofdprijs" zegt hü spijtig. Die hoofd prijs was een personenauto van ruim f 5000. ..Die had ik nu gehad als ik gewoon de kwaliteiten van mijn duif vertrouwd had en niet op de leeftijd was afgegaan" constateert de heer De Jonge nog eens. Want kwaliteiten had het dier. Reeds in zijn geboortejaar won het 6 prijzen in even zovele wed vluchten. In 1962 was het één van de drie duiven van de kring West, die terugkeerden van de in de duivensport wereld gedenkwaardige vlucht op Dax. Op de foto: bakker De Jonge en zijn kleinzoon met één van hun duiven. Middelburg heeft ook zijn Beatles. Jehj jell, jell. In miniatuuruitvoe- ring. We hebben ze gisteren ge zien. Om half drie. Op dc hoek Lange Delft-Marlet. Kennelijk wa ren ze incognito ivant er hoefde geen politie aan te pas te komen om de geestdrift van jongelieden te beteugelen. Dc Middelburgse Beat les eigen Beatlctjes, want ze- zijn de lagere school nog lang nref ontgroeid zijn acht man sterk. Gegrepen door de rage rondom het schreeuwerige viertal uit Liverpool zijn ze aan het knutselen gegaan. Plankjes aan elkaar getimmerd, plastic waslijndraad erover heen gespannen et voila: de gitaren waren gebruiksklaar. Dan nog een paar blikken opgesnord en de snaar instrumenten waren van een rit mische begeleiding op de drums verzekerd. Het Middelburgse acht tal had gisteren veel bekijks. Of ze nog naar Blokker zullen gaan. Icon- den ze nog niet zeggen. (Foto P.Z.C.) Definitieve plannen bijna klaar PRINCIPIËLE TOESTEMMING VERKREGEN (Advertentie? onweerstaanbaar De christelijke kweekschool te Middel burg beleeft een zo snelle groei van het leerlingen aantal, dat hoewel eerst verleden jaar het nieuwe ge bouw in de Keetenstraat in gebruik' werd genomen het noodzakelijk geworden, er een tweetal lokalen bij te bouwen. Zo deelde op de woens dagmiddag gehouden algemene leden vergadering de voorzitter van de „Vereniging tot stichting en instand houding ener Christelijke kweekschool voor Zeeland", de heer R. Batten, aan de leden mee. Principiële toestem ming voor de bouw van een muziek- lokaal en een leslokaal is reeds ver kregen van het departement en men verwacht, dat in de loop van de vol gende week de definitieve plannen naar Den Haag kunnen worden ge stuurd. Nadat de notulen van de vorige leden vergadering waren vastgesteld, las de secretaris, de heer S. Galjouw zijn jaarverslag over 1963 voor. Veel aan dacht besteedde hij hierin aan de in gebruikneming van het nieuwe schoolgebouw en de viering van het 50-jarig bestaan van de school, twee feiten waardoor 1963 voor de kweek school een gedenkwaardig jaar is ge worden. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat de school 1,6 miljoen gulden heeft gekost. Slot van pagina 1 Afgezien van de hierboven genoemde overwegingen om niet tot verbetering van het Kanaal door Zuid-Beveland over te gaan, leidt ook een andere overwe ging tot diezelfde conclusie. Hoewel na melijk. zoals in het voorgaande reeds tot uiting kwam, een kanaal door Zuid- Beveland ook na de totstandkoming van de nieuwe ScheldeRijnverbinding van belang zal blijven, zal toch de scheep vaart door dit thans zeer druk bevaren kanaal, dank zij de nieuwe vaarverbin- ding. sterk worden ontlast. Aangenomen wordt, dat de vaart door het kanaal tot ongeveer de helft zal afnemen. Hier door is er geen behoefte tot een verrui ming van het kanaal en een vergroting van de schutcapaciteit over te gaan. In verband met deze omstandigheid is van Nederlandse zijde, bij de aanvaar ding van het aandeel van Nederland in de kosten van de nieuwe ScheldeRijn- •efbinding zal dragen, rekening gehou den met een besparing van kosten ter zake. Voorts werd rekening gehouden met de omstandigheid dat de afneming ■an de vaart door dit kanaal tot ge- •olg zal hebben dat de oeverbescherming minder door stroom- en golfwerking zal worden aangetast, zodat minder onder houd nodig zal zijn. Ook overige werken zoals steigers, meerstoelen en dergelijke zullen minder van de scheepvaart te lijden hebben, hetgeen een besparing aan onderhoudskosten met zich zal bren gen. Reimerswaalplan Over de ontwikkeling van West-Bra bant en Zeeland in verband met de aanleg van de nieuwe Schelde-Rijn verbinding deelt de regering mee, dat men in hoofdzaak denkt aan de ontwikkelingsmogelijkheden, die aanwezigheid van eon internationale scheepvaartweg voor industriële ves tigingen kan opleveren. Er kunnen op deze vaarweg op eenvoudige wijze havens worden aangesloten. Enige relativering is hierbij echter wel op zijn plaats. Zo kan bijvoorbeeld worden gesteld, dat de ontwikkeling van een haven- industriegebied in het afgesloten bek ken van de Oosterschelde ook mogelijk is, wanneer er van een nieuwe Schelde Rijnverbinding geen sprake zou zijn, Voorts zullen, gelet op dit zogenaam de Reimerswaalplan, andere ontwik kelingen in deze omgeving met de nodige voorzichtigheid moeten wor den gehanteerd ten einde de voor delen. die aan een regionale concen tratie van havens en industrievesti gingen zijn verbonden, niet door ver snippering teniet te doen. Ook nu is de regering van mening, dat het Reimerswaalplan pas na af sluiting van de Oosterschelde kan worden uitgevoerd. Gelet op ae talloze sterk uiteenlopende factoren, samen de toekomstige ontwikkeling van onze nationale economie bepalend, en die voor een niet onbelangrijk deel ge vormd worden door de invloeden bui ten onze landsgrenzen, kan men in het huidige stadium moeilijk eei der geconcretiseerde uitspraak wachten. Wel kan de regering verze keren dat een eventuele realisering van het Reimerswaalplan geen uitstel veroorzakend overleg met België nodig maakt. De regering acht het wenselijk, dat de studies inzake het Reimerswaal plan worden voortgezet. Zo zal men, zoals de reeds eerder genoemde werkgroep ontwikkeling Westerschel- debekken in haar onlangs aan de mi nister van verkeer en waterstaat uit gebrachte eindrapport stelt, de ontwik keling op industrieel- en scheepvaart gebied nauwlettend moeten volgen, waarbij onder andere de ontwikkeling van de Theodorushaven te Bergen op Zoom, van de Sloehaven bij Vlissingen de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaan- deren, belangrijke indicaties kunnen geven. Dergelijke en andere studies zullen, aldus het eindrapport van de werkgroep, onmisbaar blijken voor e noodzakelijke verdieping der in zichten inzake het plan. Zij zullen bovendien aangeven in welke banen men de infrastructuur van westelijk Brabant en zuidoostelijk Zeeland zal moeten leiden, om de mogelijkheden tot een goede inpassing van het haven project niet te verminderen. Kanaal bij Waarde Het lijkt niet gewenst, thans op de merites van het Reimerswaalplan nader in te gaan of daarvan een nauwkeuriger plaatsbeschrijving geven. Slechts kan in antwoord op enkele specifieke vragen aan vele leden worden vermeld, dat er aan ge dacht wordt, het in de Ooster schelde geprojecteerde zeehaven complex door middel van een zee vaartkanaal door Zuid-Beveland met een schutsluis in verbinding te brengen met de Westerschelde nabij Waarde. Hoewel men in eer ste aanleg geen binnenscheepvaart- verbinding van het havencomplex naar de Oosterschelde, c.q. naar de nieuwe ScheldeRijnverbinding no dig acht, is wel degelijk met de mo gelijkheid van een binnenvaart- verbinding rekening gehouden. Een dergelijke verbinding zal men uiteraard in samenhang met een even tuele kanaalverbinding tussen het Veerse Meer en de Sloehaven, alsmede de bestaande kanalen door Walcheren en Zuid-Beveland dienen te bezien. Of hierbij met de binnenvaart reke ning moeten worden gehouden, zal sterk afnangen van de omstandigheid of en in die vorm de havens in het Westerscheldebekken zich tot over slaghavens zullen ontwikkelen. Nauw van Bath Op de vraag welke verbeteringen van de vaarweg door de Westerschelde door België zullen worden ui'"" voerd, kan nog geen definitief ant woord worden gegeven. De verbete ring van het Nauw van Bath is nog in studie bij de technische Schelde- commissie. Deze commissie is samen gesteld uit Belgische en Nederlandse waterstaatsingenieurs. De verschillen de zich hierbij voordoende vraag stukken worden nader in het water bouwkundig laboratorium te Antwer pen onderzocht. De gedachten gaan voorlopig niet verder dan een bescheiden regulatie. Dieper gaande ingrepen vergroten de kans dat elders in de rivier het stel sel van geulen, drempels en banken zich zal gaan verleggen en dat de toestand van het vaarwater uit de hand loopt. Westerschelde Ook aan de nautische bezwaren op de Westerschelde werd veel aandacht besteed. In het college van perma nente commissarissen van toezicht op de Scheldevaart is het voor en tegen van diverse maatregelen, zoals een verbod om op bepaalde momen ten van het getij de uitloop van de Zimmerman te passeren of een een richtingsverkeer in te voeren, zeer ernstig overwogen. Het werd echter niet juist geacht te strenge beperkingen aan de scheepvaart op te leggen. Dit in verband met het feit, dat de getij verschijnselen zodanig verschillen, dat bepalingen, die voor een zwaar getij gerechtvaardigd zouden zijn, een hinderlijke beperking zouden uitmaken bij een lichter getij. Ter zake zijn bij het Nederlands en Belgisch loodswezen gelijkluidende aanbevelingen gegeven aan de lood sen in verband met een veilige vaart. de kruinbreedte zal niet meer bedra gen dan 4 m. Ter hoogte van het Bergsediep zal. zoals bekend, in de leidam een brede opening worden uitgespaard, om Bergen op Zoom ook na uitvoering van de ScheldeRijn- werken. toegankelijk tc laten blijven voor kustvaarders met vaste masten, alsmede voor kleine vissersschepen. Vanuit de Westerschelde kunnen deze schepen Bergen op Zoom bereiken via het kanaal van Hansweert naar We- meldinge of in een later stadium eventueel via een doorsteek bij Waar de. Van de nieuwe verbinding naar Antwerpen zullen de eerdergenoemde schepen daargelaten dat zij daaraan weinig behoefte zouden hebben geen gebruik kunnen maken. De ver binding van Antwerpen naar de Rijn is immers ontworpen voor schepen die de Rijn bevaren. In het algemeen dus voor binnenschepen en andere vaar tuigen, die geen grotere doorvaart- breedte hebben dan 9.10 meter. Weg naar Tholen Uit het bovenstaande moge blijken dat een over de leidam getraceerde wegverbinding naar Tholen nauwelijks kan worden aangemerkt als een op de ScheldeRijnwerken aansluitende voorziening, doch veeleer beschouwd zal moeten worden als een geheel nieuw, zelfstandig en uitermate kost baar werk, waaraan naar het oordeel van de regering voorshands geen drin gende behoefte lijkt te bestaan. Leidam De leidam langs de nieuwe vaargeul door de Oosterschelde, zal eerst wor den aangelegd, nadat de Oosterschel de van de zee zal zijn afgesloten. De constructie van een dergelijke dam in een vroeger stadium zolang het getij in de Oosterschelde nog vrij spel heeft zal tal van waterloopkundige, waterbouwkundige en nautische be zwaren met zich brengen en zou naar verhouding tot zeer veel hogere kos ten aanleiding geven. Zoals bekend zal de leidam dienen als afscherming tegen golven en ijs, terwijl zij voorts de navigatie door het Oosterschelde- bekken zal vergemakkelijken. Doordat de pijlvariaties en de stroombewegin gen in het bekken gering zullen zijn, en ook de golfslag bij storm na af sluiting van de Oosterschelde belang rijk minder zal zijn dan thans, kan volstaan worden met een betrekkelijk lichte constructie van de dam. Ook zullen de afmetingen van de dam gering zijn. De kruinhoogte zal op 2 m plus N.A.P. komen te liggen en Verziltin g Aan het tegengaan van verzilting zal veel aandacht worden besteed. De re gering is vol vertrouwen, dat er voor de levering van zoet water wederzijds aanvaarde oplossingen zullen worden gevonden. Voor de zout.bestrijding op het Zeeuwse Meer zal het inderdaad mogelijk zijn om via het gemaal de afwatering van het gebied ton oosten van ,liet kanaal in de omgeving van Woensdrecht te doen plaatsvinden, in plaats van op de Westerschelde. Verschillende leden luidden ook nog geïnformeerd of rekening zou wor den gehouden met de zoetwatervoor- ziening van Zeeuwscli-VIannderen. De regering antwoordt ontkennend op deze vraag. De belangen van de zoetwater voorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen staan in generlei ver band met de in liet bedrag opgeno men bepalingen inzake te dienen be langen van <le waterhuishouding van liet Zeeuwse Meer. Uitvoerig wordt ook gewezen op de maatregelen tegen waterverontreiniging. Voor de haven van Tholen zijn er geen moeilijkheden te verwachten, want er mogen los- en laadplaatsen zijn langs het nieuwe kanaal. Op welke wijze de situatie ter plaatse, waarbij ook de brugverbinding in geding is gekomen. zorg worden onderzocht. Bruggen De doorvaarthoogte van de zes bruggen zal ten minste 9.10 meter bedragen, evenals die van de bruggen over de Rijn. Het heeft daarom weinig zin de bruggen beweegbaar te maken, zoals door kamerleden werd gevraagd. Het zou ook 25 miljoen gulden extra kos ten. De over de Eendracht ontworpen oever verbinding nabij Tholen en Oud-Vosse- meer vormen te zamen een verbetering van de regionale infrastructuur die voorshands ruimschoots in de verwach te behoefte zal voorzien. Daarbij is men ervan uitgegaan dat de brugver binding bij Tholen de voornaamste oeverbinding zal vormen, ook indien in een verder verwijderde toekomst men moet denken aan een via het eiland Tholen lopende doorgaande verbinding van Zuid-Beveland naar de Zoomweg. De in het verdrag aangegeven plaats van de brug is slechts een schemati sche aanduiding. De plaatsbepaling kan nog nader aan de verschillende belan gen worden aangepast. Schadevergoeding Bij het vaststellen van schadevergoedin gen zullen de normale in -de onteige ningswet voorgeschreven regels worden gevolgd. Verscheidene leden vroegen of óok aan andere dan dc eigenaren en pachters van de benodigde gronden en wel diegenen die omrijschade zullen hebben of wier economische belangen door vermindering van de betekenis van het kanaal voor Zuid-Beveland zouden worden geschaad, in enigerlei vorm een compensatie zal worden gegeven. Te dezen aanzien kan de regering geheel instemmen met de opvatting van andere leden, dat hiervan geen sprake kan zijn. Streekplannen Door de uitvoering van het Deltaplan en de aanleg van de nieuwe Schelde- Rijnverbinding zullen de ontwikkelings mogelijkheden in westelijk Noord-Bra bant en oostelijk Zeeland ongetwijfeld een ingrijpende verandering onder gaan. In verband met een evenwichtige spreiding van bestaansbronncn en be volking, van werk-, woon- en recreatie gebieden. zijn deze mogelijkheden in onderling verband te bezien en op elkaar af te stemmen. Naar de mening van de ministers is dit in eerste aanleg een kwestie, die de provinciale besturen van Noord-Brabant en Zeeland regardeert. Het in onderling overleg tussen deze provincies opstellen van streekplannen voor de bovenbedoelde gebieden zal een doelmatige ontwikkeling ongetwijfeld ten goede komen. De regering verklaart zich gaarne des gewenst bij het opstellen van eerder ge noemde streekplannen de nodige mede- king te verlenen. e tot het nazien van de rekening bracht verslag uit bjj monde van de heer E. J. Glerura. Deze begon met te zeggen, dat naar de mening van de commissie controle in kort bestek zeer moei lijk is geworden in verband met de uitgebreide en ingewikkelde finan ciële administratie. Bij steekproe ven was echter alles in orde be vonden. Hij sprak zijn waardering en respect uit voor de wijze waarop de penningmeester de zaken had verzorgd. Besloten werd, in het vervolg alleen de saldi en de ad ministratie van de eigen bezittingen van de vereniging na te gaan, aan gezien het rijk ook reeds een uit gebreide controle houdt. Moeilijk jaar „Een moeilijk, maar achteraf tot dankbaarheid stemmend jaar", noem de de directeur van de kweekschool, de heer N. Verboon, 1963 in zijn ver slag. Moeilijk onder meer door de lange en koude winter, toen de school zelfs gedurende enige tijd gesloten moest worden en door de verhuizing en het aanpassen aan het leefpatroon in de nieuwe school. De directeur roemde het werk en de wilskracht van de leVaren en de prettige insteümg van de leerlingen. Verder memoreerde hij het bezoek van een week aan de Raad van Euro pa te Straatsburg, dat de hoogste klas gemaakt heeft. Hij noemde de grote opvoedkundige waarde van derge lijke uitstapjes en het feit, dat het dagelijks bestuur altijd op bijzonder prettige wijze medewerking verleent. De heren R. Batten. S. Caljouw, A. I. Catsman en L. Louwerse. die aan de beurt van aftreden wa-cn, werden in het bestuur herkozen. Bij de rond vraag bracht écn van de twee aan wezige leden het probleem van de slechte opkomst van de leden ter sprake. Ambtenaren van de centrale douanepost uit Axel hebben in de nacht van maan dag op dinsdag jongstleden weer een goede slag geslagen. Omstreeks twee uur troffen zij in een schuur op het erf van de landbouwer B. te Clinge 2600 kilo boter aan. die kennelijk bestemd was om naar België te worden gesmok keld. De gehele partij boter werd in be slag genomen. De landbouwer en diens zoon werden gearresteerd en zullen voor de officier van justitie te Middelburg worden geleid. De in beslag genomen boter vertegenwoordigt een waarde van circa ƒ10.400. HET WEER IN EUROPA Londen regen. Parys zwaarbewolkt, Nice zwaarbewolkt. Münchcn, onbewolkt, Locarno onbewolkt. Wenen zwaarbewolkt, Innsbruck zwaarbewolkt, Rome regen, Madrid onbewolkt, Mallorca onbewolkt. 25 gr. 28 gr. 32 gr. 27 gr. VERWACHT. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Kleine storing trekt van Zuidoost- Engeland naar Noord-Frankrijk. Ho- gedrukgebied ontwikkelt zich bij Schotland. Vandaag mogelijk nog een buitje maar ook opklaringen. Zwakke meer noordelijke wind. In de middag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN Een hogedrukgebied brengt stabieler strandweer met meer zon en tegen het einde van de week iets hogere temperaturen. ZON EN 3VIAAN 19 Juni Zon op 04.19 onder 21.03 Maan op 15.18 onder 01.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2