telijk minder-validen Werkhal gees in sociale werkplaats Middelburg Jaarverslag raad volksgezondheid NOORD-ZEELAND Activiteiten nieuwe V.V.V. Ouwerkerk AGENDA Ook met heet water uit dc geiser EEN WERKELIJK WITTERE WAS MARKTBERICHTEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Hengelconcours van „Zeebaars" Scherpenisse donderdag 13 juni Wissel Zeeuws-Vlaanderen WISSEL SCHOUWEN provinciale zbeuwse courant Bij wijze van experiment ju het verslag over 1963 van de provinciale raad voor de volksge zondheid in Zeeland wordt uitvoe rig ingegaan op de werkzaamhe den van de verschillende advies commissies en studiegroepen. In het verslag over de werkzaamhe den van de adviescommissie gees telijk gestoorden wordt herinnerd aan de bestudering van het pro bleem inzake de tewerkstelling van geestelijk minder-validen. De aan vankelijk gevonden oplossing om een provinciale stichting op te richten bleek te veel praktische moeilijkheden op te leveren, waar na een oplossing gevonden werd door bij wijze van experiment in de sociale werkplaats te Middel burg een werkhal voor geestelijk minder-validen in te richten. Voor dit experiment is een bijzonder investeringssubsidie van 7500 ge vraagd in het kader van do maatre gelen op sociaal, cultureel en hy giënisch terrein in het probleemge bied Zeeland, dat met een gunstig advies aan het ministerie van maat schappelijk werk is doorgegeven, ter wijl G.S. toezegden een verzoek om financiële steun in overweging te nemen indien de exploitatiebegroting daartoe aanleiding zou geven. De adviescommissie sociale geriatrie, die medio vorig jaar ingesteld is, heeft In het verslagjaar een begin gemaakt met haar werkzaamheden. Haar taak is de bestudering van het sociaal-geria trisch probleem en met name de Zeeuwse aspecten daarvan - en het uit brengen van advies over die bejaarden, die zich zonder bijzondere voorzienin gen niet kunnen handhaven in de sa menleving en het eigen milieu. Uitgangspunt Uitgangspunt is, dat men algemeen van mening is, dat de bezetting "der bedden in ziekenhuizen, verpleeghuizen en be jaardentehuizen niet altijd op de juiste irijze geschiedt of kan geschieden. Tevens werd medio 1963 de adviescom missie sociaal-medische zorg voor chro nisch lichamelijk hulpbehoevenden opge richt. Deze commissie zal moeten advi seren over de totale medische zorg deze patiënten. Als eerste taak heeft de commissie gezien de bestudering en ad visering van de behoefte aan tehuizen voor jonge volwassen chronisch licha melijk hulpbehoevenden, Het feit deed en doet zich namelijk voor, dat de verpleegtehuizen in hoofd zaak geriatrische inrichtingen zijn, hoe wel zjj bedoeld zijn voor alle leeftijds groepen, die geen ziekenhuisverpleging behoeven, maar ook niet thuis verpleegd tomen worden. Dit betekent dns, dat jonge, soms zelfs zeer jonge, patiënten gehuisvest worden en zijn temidden van bejaarden, hetgeen een zeer zware psy chische belasting voor hen kan inhoii- 'en. Apart of afdelingen Het probleem in zijn eenvoudigste vorm is als volgt te formuleren: moet er een apart verpleegtehuis komen voor jonge chronische zieken/hulpbe hoevenden, of moeten er In de be staande verpleegtehuizen aparte af delingen komen voor de nlet-bejaar- de patiënten" >e werkgroep bejaardenhuisvesting stelde een nota samen over de resulta- een onderzoek naar de bejaar-| denpensiontehuizen op Walcheren, welk onderzoek zich ook uitstrekt over de Bevelanden. Het onderzoek wordt dit jaar voortgezet. De studiegroep inzake de voorziening op het eiland, zowel op medische als op economische gronden niet te rea liseren zou zjjn. Wel werd de stich ting van een verpleegtehuis, dat enerzjjds aanleunt tegen het Zweed se Rode-Kruisziekenhuis te Zierik- zee en anderzijds tegen de stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zee land en dat een capaciteit van onge veer 40 tot 50 bedden zou hebben, aanvaardbaar en medisch verant woord geacht. Er is aan het betrok ken ministerie principiële instem ming met dit plan gevraagd. De studiegroep inzake de voorziening in verpleegtehuisbedden voor de prot.-chr. bevolkingsgroep van Zeeuwsch-Vlaande- ren is ingesteld naar aanleiding van een schrijven van de stichting verpleeg- en rusthuizen Midden-Zeeland De plannen om over te gaan tot de stichting van een verpleegtehuis voor deze bevolkings groep zijn ontstaan binnen de classis IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk; door verschillende omstandigheden kon aan deze plannen geen uitvoering worden gegeven, waarna de classis zich tot de stichting verpleeg- en rusthuizen Mid den-Zeeland heeft gericht. INWONER VAN KOUDEKERKE DODELIJK VERONGELUKT Gisteravond omstreeks half twaalf heeft zich onder de gemeente Koudekerke een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een Inwoner van deze gemeente, de heer H. F. W. van Z. is overleden Van Z. reed in een personenauto de bus van de Stoomtram Walcheren tegemoet. Plotse ling begon de auto te slingeren, kwam tegen de bus terecht en werd nog enkele meters meegesleurd. Van Zdie ernstig gewond was, werd overgebracht naar het Gasthuis Sn Middelburg, waar hjj A 11a kort na aankomst ls overleden. Dokter .r\ll0 groeperingen Sloos uit Koudekerke verleende eerste Deze stichting is bereid haar werk terrein uit te breiden door ook in Zeeuwsch-Vlaanderen in de behoefte aan verpleegtehuisbedden te voor zien mits de kerken hierin moreel steun willen verlenen door te bevor deren, dat de daarvoor in aanmer king komende patiënten in het te stichten verpleegtehuis worden op genomen. Tijjdens enkele vergaderingen is komen vast te staan, dat de prot.-chr. kerken in het gewest in grote meerderheid sa menwerking met de stichting wensen. Enige stagnatie is ontstaan toen van de zjjde van de inmiddels ingelichte ge meentebesturen de wens naar voren kwam om alsnog te proberen ook het r.-k. en neutrale volksdeel te betrekken bjj de plannen. Het onderzoek w Aanwinsten Christelijke openbare bibliotheek De christelijke openbare bibliotheek te Axel ls verrijkt met de volgende aanwinsten: Studieboeken: Bally. G, De psychoanalyse van Sigmund Frev<!Bercndacn. A. Antiek in Nederland: Cuwi R.. Dode lente; Daal der. D. L, Mythen cn sagen uit het oude Europa; Dijk. W. J.. De schoonheid onzer binnenschepen; Elemans. J, Adrloan Roland Holst; Kluts, T, Van mammoet tot wet; Er- langer. Ph.. De Banholomeunnacht: Etienne. F.. Thomas Stearns Eliot; Fish man. J. Mijn liefste CleinenUnc, Haanstra. B. Alleman-, Heerikhuizcn. F. W. van. Albert Verwey; Htlrunghau*. IC. Door miljoenan begeerd, het einde i i het verslagjaar nog niet geëindigd. Men hoopt nü, dat een ander ertoe zal leiden, dat Alle levens beschouwelijke groeperingen in Zeeuwsch-Vlaanderen gaan samenwer ken, zodat de „stagnatie" tot een beter resultaat zal leiden. OUWERKERK De pas opgerichte V.V.V. in Ouwer kerk heeft voor het zomerseizoen, dat voor de deur staat een evenementen programma opgesteld, dat de toerist, die het dorp aandoet de nodige ont spanning waarborgt. Zaterdag 18 juli start de eerste activiteit: een oriën- teringsrit voor auto's, motoren en scooters, 's Middags om twee uur kunnen de deelnemers terecht bij het paviljoen „De Vier Bannen" voor een rit van 64 kilometer lengte. Foto's en schilderijen over de jongste geschiede nis van Ouwerkerk zijn in augustus iedere woensdagavond en ook eind juli enkele dagen te bezichtigen in het speellokaal van de kleuterschool op de Ring. Een orgelbespeling in de Ne derlands hervormde kerk is gepland op woensdag 12 en 26 augustus. Za terdag 22 augustus ten slotte staat er een filmprogramma in de openlucht op het Groentje op het programma met medewerking van de harmonie „Nieuw Leven". Ouwerkerks V.V.V. heeft ook een dui delijke, vlotte folder uitgegeven, waarin de bezoekers de eerste kennis over het dorp meekrijgen. 7JERIK7.EE Oriënteringsrit M.C. Sparta Zondag werd de tweede oriënteringsrit op Schouwen-Duiveland verreden voor het kampioenschap onder auspiciën van de motorclub „Sparta" te Zierik- zee. Aan de start bij het Huis van Nassau in Zierikzee verschenen ruim 40 deelnemers voor de rit over een afstand van 60 kilometer over de we gen van de gemeenten Zierikzee, Mid- denschouwen, Wester schouwen en Brouwershaven. Bijna alle deelnemers haalden de finish bij hotel ,,De Drie Schapen" in Dreischor waar de voor zitter, de heer J. G. van Maanen aan de eerste 14 deelnemers dagprijzen uitreikte. In totaal werden 24 deelnemers ge klasseerd voor het kampioenschap 17 niet. De prijzen gingen naar: P. S. van Hattem, Noordgouwe; J. Braber, Dreischor; M. van Lange- raad, Scharendijke, L. Dorst, Sirjans- land; J. B. Grosso, Zierikzee; M. J. der Weduwen. Kerkwerve; F. Schui ling, Nieuwerkerk; Joh. van Lange- raad, Kerkwerve; D. v. d. Wielen, Nieuwerkerk; A. P. Kloet, Dreischor; J. Smits, Ouwerkerk; J. J. Ge- De uitslag van de zaterdag jl. gehou den wedvlucht vanaf Orleans over 439 km luidt voor de duivensportver eniging „De Zwaluw" te Oud-Vosse- meer als volgt: 1, 6 en 9. J. Thole- naar; 2. M. de Graaff; 3. A. van Daa- len; 4. W. Burgers; 5 en 10. D. Haver- mans; 7 en 8. Jac. Vaders. Gemiddelde snelheid eerste duif 1292,53 m per minuut, laatste duif 1026,02 m per minuut. Bij deze vlucht waren 118 duiven van „De Zwaluw" betrokken. De p.v. „De Reisduif" te St.-Philips- land hield een wedvlucht vanaf Orle ans. De snelheid van de eerste duif was 1206,52 en van de laatste 1021,48 m/m. De uitslag was: 1. C. Verwijs; 2 en 10. H. Kaashoek; 3. A. Fonteijne; 5 1. J. C. Verwijs; 6. Th. Bakker; 7. J. Bakker; 9. J. Zuidweg. Verkoping huis In „Het Wapen van Rilland" te Rilland- Bath is woensdagmiddag ten overstaan van notaris H. W. A. Steenpoorte te Kruiningen verkocht het huis met schuur aan de Vinkenissestraat 12 te Rilland. Dit op verzoek van der erven van mevrouw M. Kouman. Het pand bracht het bij eerste inzet tot een be drag van 9025. Het werd verkocht voor 13.700 aan de heer D. J. Lobbezoo q.q. te Rilland-Bath. Opkweekwedstrijd voor schoolkinderen De vereniging „Floralia" te Kapelle zal dit jaar weer een bloemententoonstel ling houden voor de leerlingen van de lagere scholen uit Kapelle en Biezelin- ge. Dinsdag hebben de kinderen 429 planten gekregen. De bedoeling is, dat de kinderen zelf voor de opkweek zorgen. Het resultaat hiervan zal te zien zijn op de in het komende najaar te houden tentoonstel ling. Voor de mooiste planten zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. Ook dit jaar is er een schoolwisselbe- ker aan de inzending verbonden. volking van Schouwen-Duiveland concludeerde, dat het stichten van een geheel zelfstandig verpleegtehuis in verpleeginrichtingen voor de be- leijnse, Kerkwerve; M. J. Krijnse Locker, Renesse; J. M. Doeleman, Zierikzee. De rit was uitgezet door de heren J. J. v. d. Linde en J. Slager te Drei schor en de heer C. W Zoeter te Ou werkerk. De derde rit zal worden ver reden op zaterdag 11 juk a.s. met als startplaats restaurant „Bru" te Brui- nisse. STAVEN1SSE Raad vergadert De gemeenteraad van Stavenisse zal vrijdagavond om acht uur in openbare vergadering bijeenkomen. B. en w. zul len een voorstel indienen tot vaststel- g van de woning- over 1963. Voorts Bromfietsers kregen hersenschudding bij frontale botsing Bij een frontale botsing in de Schuit- vlotstraat te Grijpskerke hebben woensdagmorgen vroeg omstreeks half acht twee bromfietsers een her senschudding gekregen. D. L. uit Westkapelle reed in de richting Mid delburg. De Middelburger R. J. de ^*^25222fS-rïï;iaa«'ter«süsiw«de«rortïntgv Irnr. Het oniteluk „-beurde bi, het d hef(lrE vaj; keurlonen en op de\e£ passeren. Dokter P. J. Bom uit Oost- - kapelle verleende de eerste hulp. Hij gelastte de overbrenging naar het Middelburgs gasthuis van De G. L. e lig van de jaarrekening stichting „Stavenisse" ovi werd naar huis vervoerd. De brom fietsen werden aanzienlijk beschadigd. Goes veilt frambozen voor de industrie De aanvoer van frambozen neemt nu snel toe. Omdat de vraag naar fram bozen voor de verse consumptie beperkt is, besloot de veiling Goes om vanaf woensdag de frambozen gecombineerd voor de industrie aan te bieden. De han del betaalde er 157 tot 162 cent per kilo voor. De frambozenaanvoer van de V.V.Z. te Goes liep de lataste jaren op van 130 naar 180 ton per jaar. Als er tqdig regen valt, wordt voor dit seizoen een toenemend aanbod verwacht. De prijzen stegen vanaf gemiddeld 93 cent per kilo in I960 tot 166 cent in 1963 Frambozen is een van de weinige kleinfruitsoorten, waarvoor ook in 1964 bevredigende prij zen vernacht worden. Middelburg City: De avondmnalgasten, uur. 18 Jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren. 918 uur Van Benthem en Jutting: Expositie de zenventien pro vinciën. 918 uur. Vlschmarkt: Zeeuw se kunstmarkt 11—17 uur. Abdij: Klank en lichtspel. 21 uur. Vllsslngen Alhambra: Sheherazade, 20 u., li Jaar. Wijkgebouw Wit-Gele Kruis: Vergadering Phtlalelica. 2015 uur Domburg Nederlands hervormde kerk: Concert Zeeuws Kamerorkest. Wcstdorpc Kunsthandel Troutzaerte. Ex positie Nico Molenkamp. Bergen op Zoom Roxy: Meisjes op het slechte pad. 20 uur. 18 Jaar. Luxor: Arscne Lupin contre Arsene Lupin, 20 heffing fing van rechten voor het gebruik de gemeenschappelijke noodslachtplaats te wijzigen. De raad zal voorts het voor stel tot deelname aan de oprichting van een bestuursschooi behandelen. B. en w. stellen verder voor een krediet beschik baar te stellen voor de Zeeuwse stich ting voor beroepenvoorlichting en school- en beroepskeuze. WALCHEREN Wedvluchten MEL1SKERKE N.C.V.B. vergaderde Op de dezer dagen gehouden vergade ring van de N.C.V.B. te Meliskerke zorgde het Leger des Heils voor een boeiende uiteenzetting. Majoor Bilder uit Goes besprak het ontstaan en de groei van het leger tot op heden en de heer Hamelink vertoonde dia's. Er ontstond VLISSINGEN Hoofden toenemende onrust in scholen Enkele hoofden van openbare scholen in Vlissingen klagen over een toene mende onrust in de school, omdat van uit alle richtingen van de maatschap pij steeds meer een beroep wordt ge daan op de scholen om medewerking te verlenen bij allerlei collectes en in zamelingen. „Dit alles is niet bevor derlijk voor de rust in dc school; een rust, die onze toch al zo snel afgeleide leerlingen brood en brood nodig heb ben" schrijft één van de schoolhoofden zijn woorden worden geciteerd in het jaarverslag 1963, dat wij gisteren van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in Vlissingen ontvin gen. „Ik geloof stellig dat wij", schreef dit schoolhoofd, „wanneer de jeugd voor al deze o zo goed be doelde acties inschakelen, op de ver keerde weg zijn en zou dit dan ook drastisch willen beperken." Het hoofd van de Jan Ligthartschool heeft geklaagd over de baldadigheid der opgeschoten jeugd, die ernstige beschadigingen heeft aangebracht aan de school. WESTKAPELLE Concert O.K.K. Zaterdagavond 8 uur geeft „O.K.K." te Westkapelle een concert op dc Markt. Bij slecnt weer in zaal „Westkapelle Herrijst". Onder leiding van de heer Piet de Rooij wordt het volgende pro gramma uitgevoerd, zonder pauze: 1. „Eurovisie-Mars" van Holland: 2. „Ouverture Facile". M. J. Cerfontaine; 3. „Mutterscgen"-Romance. E. Gebhardt arr.: E. Ruh; 4. „Johan Krieger Suite" (5 delen), A. den Arend; 5. „Marcia Eroica". Piet de Rooij: 6. „Rondo in Blue", F. Ruelle; 7. „La Husarde", mili taire wals, L. Ganne, arr. F. Jakma; 8. „Black Diamond", mars. C. Cori. ODELBURG VERDER BOUWRIJPMAKEN KLEIN-INDUSTRIETERREIN i. en w. van Middelburg verzoeken de raad een krediet van f 105.000 het klein-industrieterrein verder bouwrijp te maken. Teneinde de vestiging mogelijk te ma ken van een plasticfabriek en andere bedrijven op dit industrieterrein moet het verder bouwrijp gemaakt worden. Het ligt in het voornemen om het ter rein tussen de Dampoortweg, de Oost- perkweg en de Veerse Watergang in gereedheid te brengen. Het plan om vat het aanleggen van de nodige rio leringen met overstortleidingen en be- stratingeri, het dempen van sloten en het ophogen en egaliseren van de terreinen. OOSTKAPELLE Directeur chr. lagere landbouwschool Oostkapelle Met ingang van 1 september a.s. is be noemd tot directeur van de chr. lagere landbouwschool te Oostkapelle, de neer G. W. Oussoren te Meppel. thans leraar aan de chr. lagere landbouwschool al daar. De heer Oussoren volgt de heer R. Struyk op, die onlangs werd benoemd tot consulent voor de biologie bij het gemeentelijk pedagogisch centrum Enschede. Tot tweede leerkracht aan de school is benoemd de heer J. W. J. A. van Dalf- sen te Voorburg, thans leraar a. d. chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg. ZUID-BEVELAND Wemeldinge versloeg Heinkenszand: 6-4 Zaterdag speelde Wemeldinge thuis voor de bekercompetitie een voetbalwedtsrhd tegen Heinkenszand. Heinkenszand pak- te direkt na het begin van de wedstrijd stevig aan en al na 5 minuten had doel man Lamper van Wemeldinge het na kijken. In de 13 min. maakte Heinkens zand er 2-0 van. De Bourgraaf ver kleinde de achterstand in de 29e minuut, terwijl de zelfde speler in de 35e minuut de gelijkmaker scoorde. Maar 8 minu ten later was het weer Heinkenszand dat scoorde zodat het met een 3-2 voor sprong kon gaan rusten. In de 6e mi nuut na rust scoorde Heinkenszand een vierde doelpunt. De blijdschap van twee Ïiunten voorsprong was echter niet van ange duur. Twee minuten later bracht De Bourgraaf de stand op 3-4. Wemel dinge ging vlugger spelen en dat had succes. Nadat twee doelpunten door bui tenspel waren afgekeurd, maakte in de 36ste minuut Hamelink de gelijkmaker, waarna in de 38ste minuut De Bourgraaf er 5-4 van maakte. In de 41ste minuut werd een schot van Karelse door een back van Heinkenszand van richting iets veranderd waardoor de stand op 6-4 kwam. Ganze II - S.Z.V. II Ganze n en S.V.Z. n speelden maandag te Goese Sas de eerste wedstrijd in deze waterpolocompetitie van de reserves. Het bleek in deze wedstrijd dat de Ganze een betere balbehandeling en ploegver- band aan de dag legde dan de tegen standers. Dat bleek ook bij dc eindstand, want Ganze II scoorde 8 maal, terwijl S.Z.V. II slechts éénmaal scoorde. De ruststand was 50 in het voordeel van de thuisploeg. Op diezelfde avond werd de dameswed strijd voor de kring Zeeland Ganze I Luctor I gespeeld. Het bleek, dat de Ganzeploeg zich voor deze competitie niet te best heeft voorbereid. De uitslag was 90 voor Luctor. Het verschil tus sen deze ploegen lag voornamelijk in het zwemmen. De Luctordames waren veel sneller dan de Ganzedames. Od 9 juni speelden de Ganzedames hun eerste wedstrijd uit tegen S.Z.V.. welke ze ook verloren, met o-0. RAAD OVEZANDE STELDE UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN VAST De gemeenteraad van Ovezande be sloot dinsdagavond tot vaststelling van het uitbreidingsplan in onderde len. Tegen het ontwerp waren een vijftal bezwaarschriften ingediend. Aan twee van de bezwaren, te weten van de heren C. D. Raas en C. Rijk en de gezusters M. J. en J. Geljon zal tegemoet worden gekomen door de scheiding wat in noordelijke richting te verschuiven. Een en ander zal geen afbreuk doen aan de stedebouwkundi- ge opzet van het plan. Tevens werd een schadévergoedingsverordening vastgesteld. De raad besloot voorts deel te nemen in de gemeenschappelijke regeling be stuursschooi Zeeland. Voor de ge meente zal hiermede voorhands een jaarlijkse uitgaaf gemoeid zijn van f 140,—. De raad ging ook akkoord met het voorstel tot wijziging van de uitkerings- en pensioenverordening van de wethouders. Wegens de wat verouderde tarieven werden de ge meenteleges op diverse punten her zien. De belangrijkste hiervan is de leges bij voltrekking van het huwelijk 'dat van maandag tot en met vrijdag f 25,gaat kosten en op zaterdag en zondag alsmede buiten het huis der gemeente, verhoogd werd tot f 50. De heer J. Goense (k.v.p.) vroeg of het niet beter zou zijn. de zondag als trouwdag af te schaffen. Burgemees ter N. W. M. Mooyman deelde echter mede, dat dit niet mogelijk is. omdat wanneer dit verlangd wordt, dit bij de wet verplicht is. Het is in Ovezande echter nog nimmer voorgekomen. Aan de raad werd voorts medege deeld, dat rijksgoedkeuring is ontvan gen voor de bouw van een leerkrach tenkamer en verbetering van de r.-k. lagere school alsmede voor de bouw van een tweede lokaal aan de r.-k. kleuterschool. Beide 'werken zijn in middels gegund aan de heer J. Priem. Aan de P.Z.E.M. is een plan en offerte gevraagd voor uitbreiding der straat verlichting in de Dreef, de Bloemen- straat en Plataanweg, alsmede voor net plaatsen van straatlantaarns op kruispunten buiten de bebouwde kom. Verder is van het ministerie van o., k. en w. bericht ontvangen, dat een urgentieverklaring is verleend voor de bouw van een seriegymnastieklokaal1 in Ovezande. Bij de rondvraag vroeg de heer W. A. Mol (prot. partij) of het bekend was, dat de verlichting van de torenwijzer plaat stuk is. De voorzitter zegde toe dit te bekijken. De heer J. Goense (k.v.p.) vroeg of het niet beter zou zijn, dat de lantaarnpaal voor de Dreef 's nachts blijft branden inplaats van bij de Andriessenstraat. Ook dit zal worden bekeken. Ontsluiting bouwplan Door de sloop van een tweetal woningen aan de Noordweg is thans de westelijke ontsluiting van het bouwplan Centrum in Krabbendijke een feit geworden. Het ligt in de bedoeling reeds eind deze maand de Hinkelingestraat door te trek- naar de Noordweg. Job, J-, Italiaan»* «teder; Jong Europu; pro- Jonge auteurs Kittlnger, Sh.. De be levenis van het moeder worden: Kohlhaupt, Alpenbloemcn in kleur: Noë, J-, Arthur Schendel: Poortere, J. de, Mnrtlnus Nij- hoff; De sociaal-economische besturing van Nederland: Tack. N. S.. Ruiter* van mor gen; Vanderschaeghe. P.. Stefan Andres; De ■ereld Welke huisvrouw zou haar zorg voor de was niet beloond willen zien met een prachtig wit resultaat De een kookt haar was om dit te bereiken. De ander gebruikt heet water zo uit boiler of geiser. Maar hóe U ook wastwie wérkelijk witter wil wassen kan nu be ter dan ooit b(J OMO terecht. Nu OMO vernieuwd is cn de waskracht ls ver groot, kan het kiezen van een wasmiddel voor niemand meer een probleem zijn. Vernieuwde OMO geeft immers onder Buitenlandse romans: Frank. BIGX00 francs; Hilton. J, Good bye. Mr. Chips; Hu- go. V.. Jean Valjean: KSstner, E. Das dop- pette Lottchen. Malot. Sans familie: Maurice. F.. Le dróle; Paysan. C.. HUMte e salamandre; Rinser. L.. Die volkom- e Freudc: Sartre. 3. P, Les yeux som falls; Simons, K. H., Drei geben durch die Nacht; Wassermann, J-. Das Gold von Caxa- malca. Romans: Bloom, H.. De prooi; Botnans, G., De avonturen van Pa Pinkelman: Bomans. G.. Pa Pinkelman in de politiek; Carroll, G. Hasty, Achter de bergen ligt het geluk; Col- lignon, G., Een liefde in Jeruzalem; Doeto- Jewsky, F. M., De idioot: Duncan, B.. De vreemdeling: Hall, L. Sargent, Liberty belle; Holesch. D, El fuego; Kemp. V.. 't Is Guus- jenl: Kloek. D.. Logies zonder ontbijt: Lar- téguy. J-, De pretorianen: Marton. G-, Mijn vriend de sneeuwstorm; Vries-van der Lich te, L. de. Uit het nest gestolen. Jeugdboeken: Bruna. D-. Fien en Ken: Da- men. S Lottelies verlaat de haven: Door de wijde natuur: Freeman. W. S-, en R. Whitta- ker. Grote componisten; Grashoff. CPino; Haar, 3. ter. De zes Falken (dl. 1): Hagers, E.. Ik hoor bij Jou. Paulien: HalIqvist. B G, De vader van Jack; Harre. H Paptus Aben- teuer; Kaeser. H- i. Met Piem op avontuur; Latümore, E. F.. MeUnda; Morel. N, Wat speel ik als het regent?; Morel. N Wat speel ik in de vakantie? Nouri Falehgari, M.. Met Reza in Iran: Plaats, B. van der. Erna en witte huts; Plovgasrd. K.. Sar.dra; Pro- en. A., en M. Provensen, Hel dlerenfeest; Roggevc-en, L De baard van Daantje; Smul ders. L,. Beertje, poesje, postkantoor; Sut- cliff, R, Om het rood van de krijger; Tol, J. J. van, Hoe werkt... luchtvaart; De we reld van noord tot zuid. van oo6t tot west; Wilder. L. Ingalls, De grote hoeve: Wilkes- huis. C.. Rook en as over Tristan: Wlllemse, G. L. S De snelste treinen van Europa. (Advertentie) alle omstandigheden een was die wer kelijk witter Is Ja. ook als die was niet gekookt wordt. Want vernieuwde OMO wast witter bij elke sopte mpe rat uur. Bo vendien is het bijzonder geschikt voor het wassen van nylon en andere mo derne stoffen Ook die worden werkelijk witter. Daarom kan van OMO met recht worden gezegd, dat het een compleet wasmiddel ls. Kooksters en nlct-kook- stens zullen er even enthousiast over zjjn. VEILING MIDDELBURG. 17 Juni. Aardbeien Scnga Sengana extra 15-2-1. 2 1313. Talisman 1 22 16-27, 2 13—19 Cambridge* Vigour 23 18—2a 2 16-18 GoreUa 1 19. Red Gauntlet 1 17—23. 2 13—18. Regina 1 17—19. 2 13. Deuttch Evern 2 13— 16. Jucunda 2 22 Aardbeien per kg 50—64. Rode beesen 52O! Perziken 14—52 Toma ten: A 2 110—120. B 1 103—120. B 2 94. 99. C 2 53. CC 2 65. kriel 31. Komkommers groen 1 60-75 1825. I 50-60 12—26. 2 75 33. 60-75 16—25. 50-60 12—20. 40- 1—24, 30-40 11—17, krom p kg II—19. imkool 3 p. k. 33-35. 4 p. k. 24—35. 6 p. k. 12—3a 8 p. k. 12—24. 10 p. k. 12—13. Pos telein 1 62—74. Boekroten 4—11. Bospeen 36—79. Rabarber 5—13. Spitskool S9 Dubb. Pr. bonen 201223. Tuinbonen 3113 Sja lotten 23—31. Pootuien 23—28. Sla 350—5 Andijvie 1 37—40, 2 1441 Spinazie 1 61— 71. 2 54—60. Postelein 2 44—66. Kroten p. kg 15. Waspeen 58—76. Sav. kool 5—0. Kae- snijbonen 113—143, Stamsnijbonen 82—68. Doperwten 55—76. Peulen 216—272. Kom kommers wit 60-75 50. 40-50 35. VEILING TERNECZEN. Sla per 100 stuks 3 50—5 Parlma 1 24—26. drielingen 17. kriel 30. Eerstelingen 1 27— 34, drielingen 39—27, kriel 2536. Dop per* 46—55. Rabarber 2 18—21. Tomalen A 2 91—09, C 2 70—77, CC 43—55. Aardbeien per doos: Talisman 1 1322. 2 3418 Red Gauntlet 1 18—23. 2 14—19 Regina 1 18—22, 2 14—18. Sengana I 17—23, 2 17—18. Cam bridge 1 21—23. Goretla 1 39-23. 2 14—18. Rode bessen per doos 3 2429. 2 1624 Frambozen I 46—51. 2 30—46. Kersen C 2 85—98. ASPERGEVBIL1NG BERGEN OP ZOOM. 17 Juni. Aanvoer 12.000 kg. AA extra 240, AA 1 150, A extra 225, A 1 125. A afw. 80. B extra 205. B 1 80, B afw. 50, C extra 95, C 1 50. D 1 30. E 1 30. E 2 30. stek 20. VEILING 8T-MAARTENSDIJK 17 juni. Aard appel veiling. Eerstelingen 22.10. Aanvoer 80 kisten. AXEI Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie te Axel zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen van dei maanden april en mei: bankbiljet, een aantal Belgische franks, donker bruine kinderportemonnee, een paar grijze handschoenen, een bruine meis jesportemonnee, een pop, een wieldop, een blauw kinderjasje, een linker herenschoen, regenjas eu een 'sjaal, een huissleutel, paraplui, een blauw damesrijwiel, kin derportemonnees. een paar dameshandschoe nen. een schaar in etui. een zakmesje, een roepduif. een aktetas met inhoud, een bun deltje lichtmetaalstrips. een bosje sleutels, blauwgrijze handschoen, een bruin lederen portemonnee, een kinderdriewjeler. een plas tic bal. een aktentas. een autoped, twee ten nisballen. een trui, een lichtgeel hondje met rood bandje, een broche, een kinderschoentje, een zinken emmertje, een hoofddoek, een zwart damesrijwiel, een damesvesl, een zwembroek, een badtas met inhoud, een halsketting, een autoped, een zadeldek, een portefeuille met Inhoud. Avondvierdaagse met 137 deelnemers Precies 137 deelnemers vertrokken woensdagavond van het Ledelpleln In Oostburg om de eerste kilometers van de avondvierdaagse 1964 af te leggen. Voor de 104 senioren bedroeg de afstand op deze eerste avond 15 kilometer en voor de 33 jeugd wandelaars 10 kilome ter. Deze jaarlijks terugkerende wandelmars wordt in West-Zeeuwsch-Vlaanderen nu voor de zeventiende maal gehouden, ter- wijl deelname aan de jeugd-avondvier- daagse voor de eerste maal is openge steld. De senioren lopen in deze vier daagse 3 avonden van 15 kilometer, ter- wrjl~zaterdagmiddag 20 kilometer wordt gelopen. Voor de jeugd bedraagt de af stand viermaal tien kilometer. Zoals gebruikelijk, zijn zaterdagmiddag aan deze avondvierdaagse de schoolwandel- tochten over 10 en 5 kilometer verbon den, welke respectievelijk voor de vijf tiende en derde keer worden gehouden. Aan deze tochten wordt in totaal door ruim 400 leerlingen van diverse West- Zeeuwsch-Vtaamse scholen deelgenomen, welke in groepsverband door een jury op wandeltechniek en dergelijke zullen wor den beoordeeld. Voor de beste groepen zijn er prijzen beschikbaar. De vertrek tijden van de deelnemers aan de avond vierdaagse en schoolwandeltochten zijn zo vastgesteld, dat alle wandelaars ge lijktijdig met muzikale begeleiding door de Oostburgse „Harmonie" op het Ledel- plein te Oostburg zullen arriveren. Aan gezien zaterdagmiddag op genoemd plein ook een groot drumbandconcours met deelname van elf drumbands wordt gehouden, verwacht men een grote drukte in Oostburg. Het geheel wordt 's avonds met een taptoe be sloten. "PNEUZEN Jaarvergadering van de boerenleenbank in Terneuzen u w hotel „Rotterdam" haar jaarlijkse" algemene vergadering gehouden onder voorzitter schap van de heer F. de Koeijer. In zijn openingswoord deelde de heer De Koerjer mee. dat de tegoeden op 1 januari 1964 bij de organisatie van Raiffeisenbankea in totaal 4.280.000.000 bedroegen. De spaartegoeden namen het sterkst toe in ide steden en het minst op het platteland. Daaruit moet geconcludeerd worden dat de agrarische sector het minst heeft ge- Srofiteerd van de toegenomen welvaart. iok de ontwikkeling van de Terneuzen- se boerenleenbank is in 1963 voorspoedig geweest. De spaartegoeden stegen met ƒ4.500.000 tot ruim ƒ27.500.000. Daar naast was in rekening-courant een be drag van 7.000.000 aan de bank toever trouwd. Het totaal op de balans steej van ƒ31.228.994,57 tot 36.383.961.6E Tegen het einde van 1963 waren lenin gen verstrekt tot een totaal van ruim 15.000.000 en in rekening-courant was een bedrag van 6.500.000 invorderbaar. ,Bij de centrale bank in Utrecht was jtoen een bedrag van ƒ14.500.000 I poneerd. Op de vergadering werd de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De nettowinst over 1963 a 86.346,31 werd toegevoegd aan de reserves, waar door de vrije reserves nu 1.300.000 be droegen. De heren F. de Koeijer en J. H. van Hoe- ven werden met grote meerderheid van stemmen herkozen als bestuurslid en als lid van de raad van toezicht. Oudercommissie voor kleuterschool Voor de openbare kleuterschool te Ter- neuzen, die zoals gemeld kort geleden is overgenomen van de particuliere stichting, is dezer dagen een oudercom missie samengesteld. Daarvan maken deel uit de heren J. van der Brugge (voorzitter), en P. H. de Kramer (se cretaris). en de leden mevr. E. J. Dinze- Végter, mevr. J. Elve-van Akkeren en de heer J. J. Risseeuw. SCHOONDIJKE Collecte De te Schoondnke gehouden collecte ten bate van het Rode Kruis heeft 310.44 opgebracht. De collecte, gehouden ten bate van SIMAVI, bracht te Schoondyke ƒ11,60 op. Schoolreisjes openbare lagere school „Prinses Irene'' te Schoondijke heeft haar jaar lijkse schoolreizen weer achter de rug. De leerlingen van de hoogste klassen maakten een reis naar Zuid-Limburg. Ze brachten een bezoek aan Margraten, de forellenkwekerij te Gulpen, het Drie landenpunt en Valkenburg. De reis van de andere klassen ging naar het Euro- strand te Valkenswaard. Geen grote deelname aan bevolkingsonderzoek Nu de huisbezoeken in verband met het aanstaande geneeskundige bevolkings onderzoek in de gemeente Schoondijke achter de rug zijn, blijkt dat nog velen om bepaalde redenen van deelneming aan het op 29 en 30 juni te houden on derzoek hebben afgezien. Voetbalwedstrijd voor bejaarden 3 zaterdag 27 juni zal op het gemeen- Jijk sportterrein te Schoondijke de tra ditionele wedstrijd worden gespeeld tus sen de elftallen van de gemeenteambte naren en de middenstand. De opbrengst van deze wedstrijd komt ten bate van de reiskas voor het reisje van de bejaar den. Raad IJzendijke komt bijeen De gemeenteraad van IJzendijke zat vanavond (donderdag) om 7.30 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen twaalf punten voor, waaronder de aanstelling van een tech nisch vakman. Op de voordracht van b. en w. staat de naam van de heer J. A. Bngels. Verder staan er op de agenda de uitgifte in erfpacht van bouwgrond, de vaststelling van de gemeentereke ning 1961 en diverse subsidieverzoeken. Wedvluchten De postduivenhouderevereniging ..De Grens- vliegers" te Aardenburg nam in samenwer king met de postduivenhouderevereniging „De Bonte Duif" deel aan de prijsvlucht uit Moescroen met 113 oude duiven. De snelheid van de eers(aankomende duif was 1468.2 me ter per minuut. 1. en 5. H. Lam po. 2. en 8. A- Aalbregtse. 3. en 4 O de Vriendt, 6. en 7. M. de Baerdemaeker. 9. P. Staelens. 30 Biaecke-Willems Aan dezelfde vlucht werd deelgenomen met 314 jonge duiven De snelheid van de eerst- aankotnende duif was hier 1423.9 meter per minuut. 3. CL Rodis. 2. W. Efckebus. 3- D van den Broecke. 4. J. Keten, 5 G de Zut- ter, 6. en 8. R. Galle. 7. P. Blaeke. 9 A- Ke gel, 30. R .Braet Tevens werd door beide verenigingen deel genomen aan de prijsvlucht uit Orleans met 62 oude duiven. De snelheid vbh de eerst- aankomende duif was 1451,7 meter per min. 1 3. 8. en 10. M. de Smet, 2. en 6. M. de Baer demaeker, 4. en 7. M. van den Broecke, 9. C. Lampaert. De postduivenhouderevereniging „Recht voor Allen" uit Sluis deed met 147 Jonge duiven mee aan een vlucht uit Moescroen. De hoog ste snelheid bedroeg 1412 meter per minuut en de gedetailleerde uitslag luidt: 1 en 4 M Baert: 2 M. van Boven: 3 en 8 P. Maenhout, 5 en 6 E. Visser: 7 en 9 A. Schramm. 30 J Focke. 3jj de oude duiven was de snelheid 1413 me ter per minuut en luidt de uitslag: 1 J de Zutter. 2 G. de Meyer; 3. 5. 8 en 30 F Ver- heye; 4 J. van Ommen; 6 A Tas; 7 A. Crooy- mans; 9 A. Viane. Aan de vlucht uit Orleans werd me: 48 dui ven deelgenomen. Snelheid 3374 m Uitslag: 1 A. le Clercq; 2 en 6 P de Smit: 3 J. Slaby; 4 M van den Bussche: 5 en 9 F. Coppens; 6 P. de Smit: 7 M. van Boven; 8 en 10 J. van Ommen De postduivenhouderevereniging „Steeds snéiler" uit IJzendijke hield een prijsvlucht vanuit Moescroen. Bij de oude duiven was dc uitslag: 1 en 2 J. de Prez: 3 J. Timmerman: 4 en 9 L de Jaeger; 5 J. Boerman. 6 P van de Broeke: 7 J van Waes: a J Roeye; 10 A Mussche Er namen 183 duiven aan deze prijsvlucht deel; de snelheid van de eerste duif was 1436 meter. 3ij de jonge duiven was de uitslag: 1 A Lie- veas: 2 P Hamelünk; 3 en 10 A. Mussche; 4 C Geernaert: 5 H Steenaert: 6 en 8 M Not- schaele: 7 R. E G Thomaes: 9 F. Dieleman Aan deze prijsvlucht namen 306 duiven deel en de snelheid van de eerste duif was 1450 De uitslag van de prijsvlucht vanuit Orleans was: 1 en 5 P. Dellert: 2 J. de Smedl; 3 J. Boeye; 4 F. Dieleman; 6 W. van der Slikke: 7 R. Thomaes; 8 C. de Putter; 9 J. Boeye: 10 P. van den Broeke. COUP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Aardappelen 12—10 Nieuwe aardappelen: groot 2230. Poter» 23—29. Kriel 26—33, An dijvie I 22—43 per kg Bloemkool IA 6 17— 33 8. 32—22. 10. 12—16 per «tuk. Bloemkool 6. 3221. 8. 1316- Dubbele bonen I 1.60 ,80. K«snijbonen I liO-i.'-O. II IJ0. Tuin bonen 26—31. Peuten 1J0—2.50. Spinazie I 5362. II 2329 per kg Sla IA 3'. 5—7 per krop Komkommer» 70-80 36—45, 6O-T0 24— 36. 50-60 22—29. 40-30 20—27 per «tuk. Kom kommer* 21—40 per kg Selderij 2—9. Peter- •lie 10—12, Kroten <bo*> 7—12, Bcwpecn I 52—64. II 39—50 per bo*. Waspeen 1 58—«0. II 43—53 per kg. Spitskool 7—11. Rabarber I 1021. Po»tclrin 45—47 per kg. Meloenen ■1.19 per «tuk. Frankenlhaler* 5,30—080 Beauty 1.80—1.90. June Blood 1.50—1.90 per kg. Rode beeoen I 30-52. II 28—35 per doo*. Aardbeien; Regina IIA 13—14 per docr». Re gina HA 56—09 per kg. Senga 1A 16—32 per doos. Sengana IA 73—82, IIA 50—76 per kg Talisman IA 18—30, IIA 13—18 per doos. IA 57—78. HA 50—73 per kg. Redgauntlet IA 16—27, IIA 12—17 per d00». IA 92—94. IIA 50—70 per kg Cambr. Vigour IIA 12—16 per 30». EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM Elemoteringen van de eo«p. Wouwse melk inrichting Bergen op Zoom. Ingaande don- Jag 18 Juni 1964. Prijsklasse 0 15 ct I !4 ct-. Id. 2 13 ct- id. 3 12 ct.. id. 4 9 ct. Id. 5 8 ct. VEILING KAPELLE. 17 Juni. Kruisbewenveiling: export 51— M. Aardbeienveiling: Aardbeien zonder dop In dustrie: Regina I 64—65. H 59—62. Senga Sen gana I 67—70. II 62—67. Red Gauntlet 1 60— 50. II 59. Diverse rassen I 57. II 50. III door draai. Aardbeien met dop per doos k 250 gram: Red Gauntlet I 19—32. II 13—24. Regi- :xtra 31, I '20—27. II 13—18. Talisman I 19 —27, II 13—22. Scnga Sengana I 22—27, n 13 —23. Vola extra 42. I 28—33. H 15. Gorrila I 26. H 14—17. Merton Princess 1 19-29. II 13—18. Camb Vigour I 23. H 14—21 Aardbei en met dop per kg. II 51. Rode bewen per doos: extra 45. I 3744. H 2931. Kersen per kg: Early Rivers extra 1.35. I 1.12—1.44. II 67—85, UI 45—56. Meikersen n 68. Frambozen per kg: I 1.54—1.92, U 1.11—1.25. Groentevei ling: Aardappelen nieuw I 2022. II 17—19. drielingen 14—19. kriel 12—14. Aardappelen oud I 79!i. Kropsla 3ii3. Bloemkool 12— 47. Boskroten 5—3 Bosuien 58:, Komkom- mere 1519 Tuinbonen 15. Preludebonen I,31. Spitskool 8—11. VEILING GOES. 17 Juni. Groene kruisbessen exp. 54. Fram bozen in kratten 1 157162. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 69, 2 65. Regina 1 63. 2 57. Red Gauntlet 1 60. 2 57. Talisman 1 54, 2 53. Diverse aardbeien 1 54, 2 53. Aardbeien met dop: Regina 2 53. Talisman 1 73. 2 51—63. Red Gauntlet 1 75—76, 2 57—73. Merton Prinses 1 70. Aardbeien per doos: Regina 1 19 23, 2 14—15, 3 13. Senga Sengana extra 21. 1 19—20. 2 13—18. Red Gauntlet extra 25. I 19—24. 2 13—13. Talisman extra 25. 1 18— 2L 2 14—18. 3 13. Cambridge Vigour 2 16. Vola 2 17. Merton Prinses 1 20. Diversen per doos. Rode bessen I 32—46. 2 25—31. Early Rivers 1 24—23. Frambozen 1 4650, 2 34. Diversen pec kg: Early Ri vers 110—130. 2 73—98 Rode bessen 2 69—73. Perziken per stuk 1 22—52. Bloemkool A 1 24—31. A 2 15—25. B 1 13. B 2 12—15. afw. 13—15. Kropsla 1 3.50—4, 2 2.50. Wortelen 1 53—63. 2 22. Peterselie 14—18. Uien I 9. Selderij 2.50—6. Kroten 2— 8. Bonenkruid 6—7. Postelein 2 2930 Peu len 1 180—200, 2 160—170. Doperwten 1 62— 68. Tuinbonen 1 1526. Rabarber 1 815. Dubb. pr. bonen 1 190—200. Spitskool 1 5 II. Zeekraal 5070. Oude aardappelen 12 13. Vroege aardappelen grote 1723, drie lingen 15—18, kriel 8—12. VEILING KRABBENDIJKE. 17 Juni. Aardbeien voor industrie: Senga Ser-gana 1 70, 2 65. Regina 1 52. Aardbeien per doos: Regina 1 18. 2 1317. Vola ex. 3337. 1 23. 2 16—17. Talisman 1 23. 2 13—20. Senga Sengana 1 18—21, 2 13— 19. Red Gauntlet 1 22—24. 2 13—22. Merton Prinses 2 15 Gorella 2 14. Rode besser.: Jonkh. v. Tets 2 1836 per doos. Frambo- 1 43 per doos. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen, aanvoer 1433 kg. 100218. Schar 17 kg. Bot 154 kg. Tong 20 kg Paling 94 kg. Kreeft 3 kg. Ongcs. vis 16 kg. Voor de vijfde maal organiseert de hen gelsportvereniging „De Zeebaars" uit Schêrpemsse aan de oevers van de Oos- tersch&lde een internationaal concours. Een iustrum dus En dat zal worden „ge vierd" op aanstaande zaterdag. De deel nemers aan het visfestijn zullen elkaar 's morgens tussen half acht en half tien in het landbouwcentrum „De Houwer" te Scherpenisse ontmoeten. Daar worden dan de deelnemerskaarten uitgereikt- Tussen half elf en half twee is er dan langs de Oosterscheldc de wedstrijd, waarvoor fraaie prijzen worden uitge loofd. In de grote veilinghal van „De Houwer" ls 's middags en 's avonds ge legenheid een dansje te maken en' ver schillende expositieruimten te bezichti gen. Aan het eind van de middag zal burgemeester D. C. Eouwense van Scherpenisse de prijzen uitreiken. Benoemd Bij K.B. is in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van de Nieuw- en Sint-Joos- landpolder. de heer C. Markusse te Nieuw- en Sint-Joosland, benoemd. BEHANDELING GESCHILLEN DOOR G.S. UITGESTELD De behandeling van het beroep dat is ingesteld door ,J. Th. Goedemondt en C. M. Rijk uit Goe-s tegen het besluit van de gemeenteraad van Kapelle tot onbewoonbaarverklaring van de woning Oude Dijk S te Kapelle is uitgesteld. In plaats van vrijdag aanstaande, dus mor gen, vindt de behandeling plaats op 26 juni 's morgens om kwart over negen. Het door Zeelands hoofdingenieur-direc teur van de volkshuisvesting en bouw nijverheid ingestelde beroep tegen het besluit van b. en w. van Westerschou- wen is eveneens uitgesteld. Het betreft hier de toepassing van artikel 73 lid 2 van de woningwet en het ketenbesluit 1942. waarbij vergunning is verleend aan de heer J. Vriessendorp van Ren es- se te Eede voor het oprichten van een houten noodwoning diénende tot tijde lijke bewoning van een perceel aan de Scholderlaan te Westerschouwen. De be handeling van dit beroep door G.S. zal nu plaatsvinden od maandag 13 juli 's morgens om half tien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 19