'n klasse apart! iBSHft vaderdag 21 juni geef vader een boek „Trommelaeren van Roesendaele": keurig keurkorps dat wereldvermaardheid kreeg O K PITTIGE SIGARETTEN 1,25 s Versluis evenaarde tienkamprecord HOE DE VLISSINGSE DIAKENEN IN 1737 DE POT VERTEERDEN lp GYMNASTIEKVERENIGING V.Z.O.S. TE YERSEKE BESTAAT 70 JAAR WOENSDAG 17 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T (Advertentie) „Schiet oew jas toch effe uit", roept een mannenstem, die een Brabants accent verraadt uit de keuken. „Ik kom zo", vervolgt de stem, „eerst deze mannen hier nog even aan het werk zet ten". Door de geopende keuken deur zijn een paar jongens te zien, die bezig zijn met het repa reren van enkele kleurige diep- trommen. Er staat een man in hemdsmouwen bij. Hij geeft aanwijzingen. „U treft het, dat hij thuis is want hij is eigenlijk altijd op pad", vertelt de stevi ge, grijzende dame, die ons en kele ogenblikken tevoren heeft binnengelaten. „Gaat U toch zit ten", zegt ze naar een stoel ge barend", „het kan nog wel even duren, maar dan hebt U hem ook eindelijk te pakken". Mevrouw Laros want zo heet onze gastvrouw is wel ge wend aan het avondwerk van haar man Cees, die een niet alledaag se hobby heeft. Hij houdt er een vrije tijdsbesteding op na welke wereld vermaardheid heeft gekregen. Cees Laros hjj is de zes kruisjes reeds gepasseerd maar doet nog zo ener giek als een teenager kan zich de geestelijke vader noemen van de „Trommelaeren van Roesendaele", de showband, die de hoogste waarde ring heeft gekregen op het interna tionale muziekconcours te Kerkrade. En niet een maar zelfs twee keer achter elkaar boekten de muzikanten uit de Westbranbantse spoorstad de ze fraaie resultaten. Dat was in 1958 en in 1962. In Roosendaal is men er zo langza merhand wel van doordrongen: hun „Trommelaeren van Roesendaele" is een keurkorps om trots op te zijn. Cees Laros de harde werker ach ter de schermen is ondanks alles de eenvoud zelve gebleven. Onze komst heeft hem zelfs een beetje la ten tegensputteren. Eerlijk zegt hij: „wfl houden niet zo van publiciteit. Dat vinden we zogezegd te hoog ge pakt". Even lijkt het erop, dat hij het ons kwalijk neemt, dat zijn werk zaamheden „aan de grote klok wor den gehangen". Het is eigenlijk ner gens voor nodig", zo gaat hij verder. „Jeugdwerk is het meer niet". En met dit commentaar had hij zich voorlopig in de keuken teruggetrok ken. Na een smakelijk bakje „troost" smelt dit verzet echter even hard weg als de suikerklontjes in onze gloeiende koffiekop en wil hjj toch nog wel wat loslaten. Na dat ene uur, waarin Cees Laros de roemruchte „carrière" van „z(jn" band schetste, weten we dat hij geen woord teveel zegt als hij verkondigt: „Ik sta met de band op en ik ga ermee naar bed". Er klinkt bezorgdheid door in de stem van mevrouw Laros, wanneer zij ons terwijl haar man even weg Is om wat bekers en gouden plakken op te scharrelen toevertrouwt: „Soms doet hij meer dan mooi voor hem staat. Hij zou er 's nachts ge woon voor uit bed komen". En toch kan ze best begrijnen dat haar man na het werk bij 'de Provinciale Noord- Brabantse Electriciteits Maatschap- maakten". weet hy zich nog te her inneren. Wim nu 30 zorgde voor de muzikale leiding en Laros senior nam de organisatorische touw tjes in handen. Omdat beiden het werk alléén onmogelijk aankonden werden nog enige geïnteresseerden aangetrokken. Een beroepsofficier van de luchtmacht werd belast met het excercitie-onderricht. En toen be gon het lieve leventje. „We waren geen dag meer vrij", zegt Laros ter wijl hij aan een koekje knabbelt, 's Zomers gingen we overal'heen en in de winter hadden we volop werk om het volgende seizoen voor te be reiden. Zoals nu. Per seizoen treden ontworpen muziekinstrumenten, die vele duizenden guldens vertegen woordigen: bedragen welke na moei zame arbeid en met vele acties kon den worden ingezameld. Glimmend we ongeveer vijfendertig keer op. En dan tel ik de vele „voorstellingen" in Roosendaal nog niet mee", verzekert hij. Dat de leden van de „Trommelaeren van Roesendaele" bij elkaar zo n 240 Roosendalers die er een nor male dagtaak op na houden maar hun vrije avonden en weekenden toch graag over hebben voor hun korps tijdens de regelmatig terugkeren de repetities duchtig aan de tand worden gevoeld, wordt duidelijk wan neer men een oefening meemaakt. „Sinds wanneer wordt er in de hou ding gesproken" klinkt het geïrri teerd uit de mond van directeur Wim Laros. „Dat doeri we nog eens een keer over. Vier tellen vooraf ja!" Tromgeroffel dreunt over het sportveldencomplex. De „Trommelae ren van Roesendaele" hebben zo juist voor de zoveelste keer de „Van Mallandmars" ingezet. We denken nu niet meer zo licht over de repetities van dit korps. Ze zijn inderdaad be slist niet mals. Het is een kwestie van herhalen corrigeren en nog eens verbeteren. Uren aan een stuk. Va der en zoon Laros en excercitieleider Christ Bos uit Nijmegen eisen veel van hun mensen. Het is niet gauw goed. Maar elk optreden is dan ook af. Wim Laros, die alle muziekstuk ken zelf schrijft, denkt samen met de instructeur de figuren uit, welke tijdens de demonstraties door de muzikanten moeten worden gevormd. Variatiekunst en superieu re discipline van de leden: dat zijn de onmisbare ingrediënten, die elke show telkens weer tot een belevenis maken en ervoor zorgen, dat de ogen van het publiek verzadigd worden aan een boeiend kijkspel. Daar dra gen de fraaie tunieken in vrolijken moderne kleuren in niet geringe mate toe by. Al even bijzonder zijn de zelf Wanneer het korps zich bij een be paalde gebeurtenis in het gala-uni form aan het publiek presenteert, kan men er van verzekerd zijn, dat kleding en verdere uitmonstering van de muzikanten tot in de puntjes ver zorgd zijn. „Daar hebben we van het begin af flink achteraan gezeten", vertelt Cees Laros. „We zorgen er voor dat de schoenen altijd glimmend gepoetst zijn, er loopt er niet een bij met te lange haren, we letten erop dat de rouwrandjes onder de nagels weg zijn als we optreden: kortom de „trommelaeren" zijn als ze in „func tie" in het openbaar verschijnen om door een ringetje te halen". "Hoogtepunten in de geschiedenis? „Dat is moeilijk te zeggen", mom pelt Laros en er vormen zich diepe rimpels in zijn voorhoofd. „Het is al tijd weer even boeiend". Natuurlijk waren die successen in Kerkrade ge weldig'. Trots toont hij de gouden „.„s nPn medailles die de Roosendalers samen vooraf raet beste complimenten van de vooraijury uit Limburg weghaalden. Een foto aan de muur in de huiska mer van de familie Laros herinnert aan het bezoek dat koningin Juliana enkele jaren geleden aan Roosendaal bracht. Goed opgeborgen is het ven del, waarover de vorstin liep toen zij het gemeentehuis binnenstapte. En dan zjjn er natuurlijk de vele reizen naar het buitenland. afzetting om de „blouson rouges" toe schreef het met vette koppen: „een te juichen. „La tribune de Genève" défilé van het Zwitserse leger viel erbij in het niet". Diverse malen re gistreerden de koele ogen van de t-v.- camera's voorts de verrichtingen van de Roosendaalse muzikanten. Vader en zoon Laros hebben voorts plak boeken vol schriftelijk applaus. Ver slagen waarin men steeds dazelfde zinnetje kan tegenkomen: „Het was de meest klank eb kleurrijke show die we hier ooit zagen". Trouwens in al die verslagen klinkt een juichtoon door. Tot de laatste punt achter de laatste zin. Invitaties tweedaags bezoek aan Genève op uitnodiging van het stadsbestuur daar. Een duizendkoppige menigte doorbrak van puur enthousiasme de Op het adres Bredascheweg 131 zijn nu al de uitnodigingen voor het ko mende seizoen aan het binnenkomen. Daar zijn weer diverse aanvragen bij uit het buitenland. Dergelijke bezoe ken die dikwijls langer dan een dag duren, kosten de leiders van dit we- werkgever van een lid van deze band ziet zijn ondergeschikte graag voor een dag of wat naar het buitenland vertrekken op een moment dat het het bedrijf nog niet aan de vakantie periode toe is. En dan moet er ook nog ernstig rekening gehouden wor den met de eisen van bezorgde ouders en leraren, die vrezen dat het school werk in de verdrukking komt als de 'jongens er met de band tussenuit trekken. „Eigenlijk zou ik over onze toekomst plannen nog een aardig boekje kun nen opendoen", doet Cees Laros ge heimzinnig als we afscheid nemen. „Maar dat hou ik nog liever voor mezelf. Ik kom er nog wel eens op terug", grijnslacht hij. En met deze groet vol vraagtekens worden we weer de stormachtige avond inge stuurd. De Middelburgse atleet Piet Versluis van Dynamo heeft voor een merkwaar dige rècordevenaring gezorgd. Tijdens tienkampwedstryden In Tilburg, die za terdag en zondag jl. gehouden werden en waaraan twintig van de beste Neder landse atleten deelnamen, evenaarde Versluis zijn in september van het vorig jaar gevestigde Zeeuwse record. Evenals vorig jaar bereikte de Dynamoatleet in Tilburg een totaal van 4931 punten, waarmee h\j de zevende plaats bezette. De resultaten van Versluis op de diverse nummers zijn: 110 meter horden: 16.8 sec. (458 punten), discuswerpen: 33." meter (467 p), polstokhoogstrlngen: meter (328 p), speerwerpen: 50.62 meter (540 p), 1500 meter: 5.08.2 sec. (210 p), 100 meter: 11.6 sec. (707), verspringen: 6.36 meter (602 p), kogelstoten: 11.98 meter (589 p), hoogspringen: 1.60 meter (589 p) en 400 meter: 56.sec. (555 p). Dit Zeeuwse record is stellig nog voor verbetering vatbaar, daar Versluis de 110 meter horden reeds sneller gelopen heeft, terwijl hij ook met de kogel nog tot betere prestaties in staat is. Boete voor niet of te laat komen Met hoenders, speenvarken en spinazie den de diakenen van Vlisslnge: in vroeger tijd de pot, die gevormd was uit boeten voor het niet of te laat verschenen op de bijeenkomsten. Dit festijn werd daarom ook wel ge noemd „Meysmaeringe". Als een vereniging of college een be paald doel wil bereiken dienen de vergaderingen zoveel mogelijk be zocht te worden. Dat was vroeger evenzo, dus ook de kerkeraadsverga- deringen. Te Vllssingen bestond in de 81e eeuw de kerkeraad uit 35 leden: 7 predikanten, 14 ouderlingen en 14 dia kenen. Naast de gezamenlijke ver gaderingen kwamen de diakenen ook afzonderlijk samen voor meer intieme bespreking van de diakonale aange legenheden. Opdat die vergaderingen maar goed bezocht zouden worden was er een boetestelsel. Ook in andere Walcherse kerken was zo'n drang tot trouw bezoek, zelfs nog in de 19e Gezellig Daar zal Cees Laros zo'n acht Jaar geleden alleen nog maar van ge droomd hebben, toen hij na een Ujdje op zijn eentje met de plannen te hebben rondgelopen, besloot om samen zijn zoon Wim, die later in het korp3 letterlijk cn figuurlijk zo'n voorname partij zou gaan blazen een muziekgezelschap op te richten. „Met 23 man zijn we hier in de keu ken begonnen. We repeteerden met muziekinstrumenten, die we zelf D.O.S. IV ontging het kampioenschap DOS IV heeft het in haar laatste com petitiewedstrijd niet tot een kampioen schap kunnen brengen. Na winst in dc thuiswedstrijd ging do uitwedstrijd te gen BTCI IV met 62 verloren, waar door de Bredanaars aan do promotie wedstrijden mogen gaan deelnemen. DOS V ging de in knock-out promotie wedstrijd tussen de vijfde-klaskampioe nen met 62 ten onder tegen het eerste team van de Oudenbosche T.C. De jeugd van Schelde won inet 43 van de jeugd van Halve Maantje uit Goes. BTCI IV—DOS IV 6—2. Enkelspelen: J. Verhagen—J. Gasille jr. 3—6, 7—9; E. Cosijn—I. Gasille sr. 62, 60: me vrouw Overingmejuffrouw J. Gasille 61, 62; mejuffrouw Bavingsme vrouw Gasille 75, 75. Dubbelspelen: Verhagen/CosijnGasille sr. en jr. 1-6, 46: mevrouw O vering/mejuffrouw Bayingsmevrouw Gasille/mejuffrouw Gasille 86, 36, 63; mejuffrouw Bayings/Verhagen—echtpaar Gasille 6— 2. 62; mevrouw O vering/Cosijnmej. Gasille/Gasille jr. 7—5, 7—5. DOS VOudenbosse TC I 26. Enkel spelen: H. VervaatR. den Hartog 5— 7, 16; C. WondergemF. Braat 36, 57; mej. W. Ferwerdamevr. J. Brand 6—3, 46, 6—S: mej. E. Ots— mej. I. v. d. Velden 36. 36. Dubbel spelen: Vervaat/ WondergemP. Brand,' Den Hartog 26, 06: mevrouw J. Hermsen/mej. Ferwerdamevr. Brand/ mevr. Den Hartog 6—4, 86; mej. Ots/ Vervaatmevr. Brand/Den Hartog 2— 6. 26: mevr. Hermsen/Wondergem- mej. v. d. Velden/C. van Spaendonck 5- 7. 1—6. Juniorencompetitie 't Halve Maantje- De Schelde 34. Enkelspelen: F. Stok vis—B. Kats 6—2, 2—6, 6—8: ScheersTh. Alewijnse 63, 46, 6; mej. L. Duvekotmej. J. Bennis 6 1, 46, 62; mej. S. Hagemej. G. But 36, 36. Dubbelspelen: Stokvis/ FrantzenKats/Alewijnse 810. 46; mej. Duvekot/Scheersmej. J. Bennis/ Kats 68, 64, 62; mej. Hage/ Frant zenmej. M. But/Alewijnse 63, 64. Grote tour weer voor de radio (Van onze radio en t-v.-redactie) De A.V.R.O., K.R.O. en VARA, die de afgelopen jaren in hun radio-program ma's alleen aandacht hebben geschon ken aan de zg. Kleine Ronde van Frank rijk, „De Tour de l'Avenlr" hebben be sloten dit jnar rechtstreekse reportages te verzorgen van de Grote Tour de France. Er komen 45 uitzendingen, die alle wor den gemaakt door Leo Pagano. De serie begint zondag a.s. om 20 minuten voor elf 's avonds voor de A.V.R.O.-micro- foon met een voorbeschouwing. Tot en met 14 juli zijn vervolgens afwisselend op Hilversum I of op Hilversum n om half vijf dan wel om vijf uur 's middags reportages van de finish van de diverse etappes te beluisteren: met later op de avond of wel omstreeks kwart voor acht dan wel na het nieuws van half elf i korte nabeschouwingen. Viering op zaterdag 27 juni a.s. Opgericht op 24 december 1894 De gymnastiekvereniging V.Z.O.S. te Yerseke viert zaterdag 27 juni het 70-ja- rig bestaan. Ter gelegenheid van dit ju bileum is er een uitgebreid feestpro gramma opgesteld. Van half elf tot half twaalf is er een receptie in restaurant Nolet, om twee uur volgt er een officieel ontvangst door het gemeentebestuur, terwijl op hetzelfde tijdstip de aan de massale turndemonsfraties op het ge meentelijk sportterrein die worden gegeven van drie uur tot half zes deelnemende verenigingen een mars door de gemeente zullen maken. Van ven tot negen 's avonds is er een gala demonstratie en om negen uur zal de muziekvereniging „Mozart" een taptoe verzorgen. V.Z.O.S. werd opgericht op 24 december 1894. Er werd met de repetities begon nen in de herberg van de heer Van Wa- geningen. die stond op de plaats waar thans bakkerij Filius is gevestigd, tegen over het gemeentehuis. De repetities stonden onder leiding van de heer Talsma, destijds drukker bij de firma Van de Peyl. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. Talsma, A. v. d. Jagt, M. Reijnhoudt, A. Nolet en J. Harthoorn. De vereniging telde toen een tiental le den. De eerste twintig jaren tot aan de eerste wereldoorlog was dc vereniging zeer actief, vooral op athletiekgebied. Er werden veel prijzen behaald en me dailles gewonnen in en buiten Neder land. Inmiddels was de leiding in han den gekomen van eerst de heer Nolet en vervolgens van de heren Jac. van Bo ven en L. Kramer. Na de eerste wereld oorlog kwam er echter e<jn periode met veel tegenslagen. Vanaf 1918 tot 1930 was de vereniging kwijnende met zelfs perioden, waarin zo goed als niets meer aan de gymnastiek werd gedaan. Na 1930 werd V.Z.O.S. nieuw leven ingebla zen. De heer Joh. Everse nam de leiding op zich terwijl er opnieuw contact werd gezocht met het K.N.G.V. Langzamer hand begon V.Z.O.S. weer op gang te komen en was omstreeks 1940 uitge groeid tot een vrij behoorlijke vereni ging. In de meidagen van 1940 werd het archief van V.Z.O.S. ten huizen van de toenmalige secretaris, de heer Goeman, volledig verwoest, zodat alle bekende ge gevens van vóór 1940 door informatie MEER DAN J000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT en onderzoek zijn verkregen. Tijdens de laatste wereldoorlog berustte de leiding bjj de heren N. Gelok uit Goes en Jac. MoL Zij wisten onder vaak uiterst moei lijke omstandigheden de vereniging bij elkaar te houden en op te werken tot een behoorlijk peil. In 1944 trad weer een gedwongen rustperiode in en toen in maart 1946 weer werd begonnen was het de heer P. Sturm uit Goes die de hoofdleiding kreeg opgedragen en die met enkele assistenten de vereniging weer een flinke zet in de goede richting gaf. Toen werd de grondslag gelegd voor het verdere uitgroeien van V.Z.O.S. In 1953 stelde de heer Sturm zijn functie beschikbaar in verband met zijn leeftijd. De leiding kwam in handen van de heer P. J. van Boven uit Yerseke, die reeds vanaf 1946 als zjjn voornaamste assis- ten fungeerde en die tot op heden al meer dan tien jaar de hoofdleider van de vereniging is. Veel leden Nu is V.Z.O.S. uitgegroeid tot een ver eniging met ver over de driehonderd le den. Zij heeft in alle facetten van gym nastiek de laatste jaren veel van zich la ten horen. Veel prijzen werden er be haald In bondswedstrijden, kringwed strijden en verenlgingswedstrjjden. ter- wijl zij ook in de kenrturnerij een ge ducht woordje meespreekt, omdat laatste jaren V.Z.O.S. door dames en heren vertegenwoordigd wordt in Zebra-trainingsgroepen, terwijl zelfs en kele dames en een heer de laatste jaren deel uitmaken van de jeugdkorpsen het K.N.G.V. en V.Z.O-S. vooral mede daardoor landelijk een goed bekende vereniging is. Sedert 1953 werden door 892 leden met goed gevolg de vaardigheidsproeven af gelegd en sinds 1955 door ongeveer 450 jeugdleden de jeugdproeven. De vereniging heeft momenteel één kleu terafdeling, acht meisjes- en drie jon- gensafdelmgen, drie dames- en een he- r.enafdeling. Het aantal lesuren bedraagd negentien per week, welke onder hoofd leiding staan van directeur Van Boven, die wordt geassisteerd door bijna twin tig leid(st)ers en voorturn(st)ers. Aan de galademonstratie van zaterdag avond 27 juni werken mee de turnsters Thea Belmer uit Amsterdam, Neder lands kampioene. Janny Vïerstra uit Huizem, Nederlands jeugdkampioene. Mia van de Plasse en Marianna van de Plasse van V.Z.O.S.. Lilian Claes uit Hasselt, Belgisch kampioene en Chris tian Goethals uit Brugge, Belgisch jeugdkampioene en de turners Ben Ver- mandel uit Sas van Gent, Nederlands jeugdkampioen, Alex Knip uit Hoorn, Cor Meesters uit Bergen op Zoom, Jan de Wee van V.Z.O.S. en Pierre Ver- meersch uit Sas van Gent. De grootte der boeten zal wel onge veer overal gelijk geweest zijn. Zo moest volgens de notulen van de kerkeraad te SerooBkerke (W) de diaken die zonder wettige reden ver stek liet gaan fl,betalen. Kwam hjj een kwartier te laat, was het f 0,10 was het een half uur 10,25. Men be denke dat het geld vroeger veel meer waarde had dan tegenwoordig. Na verloop van één jaar bedroeg het boetegeld te Vlissingen, dat in een afzonderlijke pot werd be heerd ongeveer 100 gulden. Met dit geld, dat feitelijk hun eigendom was, werden door de diakenen enkele ge zellige maaltijden gehouden. Hierbij was het boetestelsel niet van toepas sing. Dat was te begrijpen, omdat alle 14 diakenen zorgden op tijd aan wezig te zijn. In de Waalse of Franse kerk te Aardenburg werden hun vrou wen ook uitgenodigd, mogelijk ter verhoging der gezelligheid maar ook ter vergoeding van het gemis van het huiselijk samenzijn ais hun mannen naar de vergaderingen waren. Tot de genietingen des levens behoort van ouds lekker eten en drinken. De Vlissingse diakenen waren niet te vreden met één of twee maaltijden maar met zes. Op donderdag en vrij dag werd des middags en des avnoas DOOR B. J. DE MEIJ gegeten, verder op de daaropvolgende zaterdag en zondagavond. Zoveel mo gelijk waren de maaltijden verschil lend. Daar er nog geen aardaopels werden gegeten en er niet zoveel va riatie was in groenten als thans zal het tegenwoordige menu in een Grand Hotel er wel anders uitzien dan de spijskaarten van de maaltijden der Vlissingse diakenen. Menu Bij de eerste maaltijd op donderdag middag kwam op tafel: Een schotel met potage (d.i. groentesoep): Idem met gezouten vlees; Idem met 4 kop pels gebraden hoenders; Idem met een lamsvoorkwartier (4e deel van een lam); Idem met een gebraden speenvarken: Idem met gestoofde spinazie; Idem met gestoofde krop salade; Idem met platte boontjes en doperwten; Idem met gesneden krop salade; Twee schotels met kappers komkommers, citroenen enz. Ver der de benodigde hoeveelheden tarwe- en wittebrood, koekjes, beschuit, thee en confituren. de volgende maaltijden. Dan werd nog opgediend: gekookte ham. gebra den ossenribben, gerookte en gebak ken tong, rookvlees, gebraden duiven, asperges, radijs kaas. amandelen, ro zijnen. oliekoeken flenzen kreeften, kreukels, garnalen, saucisen pudding, vla en een amandeltaart. Natuurlijk werd dat alles over de zes maaltij den verdeeld, zodat er variatie was. De Vlissingse diakenen deden echter nog meer dan lekker eten en gezel lig praten: want de leverancier van de maaltijden moest ook zorgen voor pijpen. tabak en kaarten. Tot hun eer moet gemeld worden dat er geen bier wijn óf andere sterke dranken we den gebruikt, 's Middags moest „groe- van een of ander logement ge houden. De eigenaar hiervan moe6t ook zorgen voor kaarsen, serviezen, servetten, tafellakens glazen enz. In 1737 was de leverancier Relnler Grashoff voor 15 pond of 90 gulden. Hoe was het mogelijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7