Als proef gunstig uitvalt: voortaan naar stemmachine inplaats van -bus Thant wil troepen van V.N. nog 3 maanden op Cyprus houden TWEEDE KAMER SPRAK OVER ONTWERP-ZIEKENFONDSWET Luistergelden 1 juli 18 gulden per jaar 170BN8DAO IT JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COÜRAl Kans op een Europese primeur Minister Toxopeus zeer enthousiast (Van onze Haagse redactie) De eerste stemmachine in Euro pa is gistermiddag gedemon streerd in de grote zaal van het ministerie van binnenlandse za ken. Minister Toxopeus liet er geen twijfel over bestaan: hij was bijzonder enthousiast over en een groot voorstander van de machine, die naar zijn zeg gen vele voordelen biedt boven de conventionele manier van stemmen. Onder auspiciën van de kiesraad wordt vandaag in Den Haag een proefverkiezing gehouden. Het zal van het resultaat afhangen of de kiesraad de bewindsman zal voor stellen door een wijziging van de kieswet het gebruik van de stem machine in ons land mogelijk te maken. Voordelen Als voordelen werden door minis ter Toxopeus onder meer genoemd: 1) snelle berichtgeving, een half uur na sluiting kan de uitslag be kend zijn, kant en klaar met pro- ces-verbaal van het stembureau: 2) de stemmer kan geen verkeerde stem aangeven of (onbewust) zijn stembiljet ongeldig maken: 3) als gevolg daarvan meer geldige stem men; 4) per stemdag kunnen naar schatting minstens 2000 kiezers hun stem uitbrengen, tegen momenteel per stembureau met twee hokjes 800 tot 1000 stemmen; 5) voor het stembureau vervalt het uitreiken sorteren en tellen van stembiljet ten; 6) voor het stembureau niel langer na sluiting urenlang tellen, ook geen kans op foutieve tellin gen; 7) het inperken van het aan tal stembureaus in een gemeente een uitkomst in een tijd waarin het steeds moeilijker wordt een stembureau bemand te krijgen en daardoor vermindering van ad ministratieve, personeels- en druk kosten. Wijlen de hooggeleerde Ameri kaanse socioloog heeft in zijn boek The Power Elite gecon stateerd, dat de actuele beroemd heid het gekroonde resultaat is van een maatschappij, die een af god maakt van de competitie. Hier in de Verenigde Staten, zo schrijft hij, gaat dit systeem zó ver dat een golfer, een man, die een wit balletje met meer kennis van za ken en een beter resultaat dan zijn mededingers is een aantal gaten- in-de-grond kan zwiepen, daardoor alleen reeds, socialiter toegang verkrijgt tot de president. En iet wat bitter voegt hij daaraan toe, dat een vaardig al-maar-babbelaar voor radio en televisie sociale jachtbuit is voor beroemdheden op alerlei andere gebieden: ministers, generaals, grote bankiers, indus triëlen. Het doet er niet toe in wat men uitmunt, zodra men de eerste van alle anderen is, staat zijn of haar ster onbereikbaar hoog te schitte ren. Alle sterren op alle andere gebieden dringen naar elkaar op: de prins aller dichters naar de kampioen aller tennissers, de grootste aller judokers naar de machtigsten der bankiers, indus triëlen, handelslieden, lcunst- schaatsters, postokhoogspringers. Voorlopig geldt dit nog niet in die mate voor ons als in Amerika. Wij moeten het nog zien gebeuren dat de heer De Quay ons Sjoukje ach terna zit om haar handtekening of dat de heer Jozef Luns verzoekt om de gunst met de heer Toon Hermans een glas bier te drinken. Toch verandert hier óók iets. Er is een tijd geweest dat een man niet om de breedheid van zijn ver mogen, doch om die van de kruin van zijn stamboom beroemd en ge- eerd was en dat de liedjeszanger of de toneelspeler, hoe groot ook socialiter nog tot de onaanraak- ba.ren behoorde: dat de kampioen aller rijkaards op zijn beurt in de sociale competitie de prins der poëten achter zich liet en dat de grote geleerde van geringe maat schappelijke kom-af geen toegang had tot de kring der sociale boven- drijvers. Dat is grondig veranderd, Het statussmbool heeft zich ver plaatst van de salon naar het om slag van het vrouwentijdschrift, van de Almanac de Gotha naar de kleurenpagina's van de radio weekbladen. Deze aangelegenheid doet zich op alle vlakken en in alle sectoren van het maatschappelijke leven gelden en vergist U zich vooral niet door te denken dat het sno bisme alleen leejt op bepaalde „ho gere" niveaus. De statuszoekerij wordt in alle regionen en lagen der menselijke samenleving bedre- Van de kokteel-dame tot het lied jes-meisje. van de generaal tot de groenteboei' en van U tot RIJKSWONINGEN TE KOOP IN NOORDOOSTPOLDER Middels advertenties zijn tachtig In F.m- meioord en in Kraggenburg In aanbouw zijnde rijkswoningen van het type kleine herenhulzen te koop aangeboden. Daar voor zijn condities gesteld, waarvoor de rentmeester der domeinen richtlijnen en instructies heeft gegeven. De minister 1* niet bereid om de richtlijnen voor de overdracht van woningwetwoningen van analoge toepassing te verklaren. Dit antwoord de minister van finaclën, prof. dr. H. J. Wltteveen mede namens de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid dra P. C. W. M Bo- gaers. op vragen van het Tweede-Ka merlid de heer J. Bommer (p.v.d.a.). Van een analoge toepassing van de richtlijnen voor overdracht van woning wetwoningen kan alleen sprake zijn bij verkoop van woningen, die qua bouw, ligging enz. met woningwetwoningen kunnen worden gelijk gesield, aldus de minister. De prijzen van de tachtig hui zen in de Noordoostpolder zijn vastge steld op de stichtingskosten en de waar de van de grond, verhoogd met de over- I drachtkosten. Gezien de vraag- en aanbodverhouding in de polder is niet te verwachten, dat deze woningen specu latieobjecten zullen worden. Over ver koop van de huizen wordt niet met de gemeentebesturen overlegd. Door ver- koop wordt het huisvestingsbeleid van de gemeenten niet beïnvloed. Voor zelf- bewoning moeten gegadigden zich tot het gemeentebestuur wenden, aldus mi nester Witteveen. Het Wereldgebeuren Amstel prachtpils man...wat lekker! Weer een miljonair Doodstraf voor moordenaar in V.S. Een jury van elf mannen en een vrouw heeft in New Vork de doodstraf uitge sproken over de 29-jarige Winston Mose- ley, wegens moord op een harjuffrouw aan wier gegil 38 mensen die 't hoorden geen aandacht geschonken hadden. Het slachtoffer van Moseley was Cathe rine („Kitty") Genovese Tijdens het proces kwam aan het licht dat 38 men sen de gillen hadden gehoord toen ze op 13 maart van dit jaar door Moseley werd doodgestoken, maar dat ze niet eens de moeite genomen hadden althans de politie te bellen. Nadat de jury, zoals in de staat New York gebruikelijk is, de moordenaar naar de elektrische stoel had verwezen, zei rechter J. Irwin Sha piro dat hij niet in de doodstraf geloofde, maa rin dit geval met plezier' zelf de handle zou overhalen. Moseley. die het allemaal onbewogen over zich heen liet gaan, bekende zich schuidg aan nog twee moorden, op een 24-jarige vrouw die voor haar huis doorgestoken werd. en 'n 15-jarig schoolmeisje, Maar voor deze laatste moord is een ander gearresteerd, de 18-jarige Alvin Mitchell. Moseley was gewoonlijk zonder werk. maar beoefende af en toe zijn vak van kantoormachlne- inonteur. Grote belangstelling Deskundigen verwachten grote be- c langstelling bij de gemeenten voor de stemmachine, die voor Neder land in het laatste stadium van onderzoek is gekomen. Volgens de minister is de apparatuur terdege onderzocht op eventuele onvolko menheden. Gebleken is dat aan alle gestelde eisen wordt voldaan en de stemmachine derhalve te verkiezen is boven de conventionele manier met het stemhokje en het rode potlood. Wordt via een wijzi ging van de kieswet het gebruik van de stemmachine mogelijk ge maakt, dan zullen de gemeenten kunnen kiezen welk systeem zij willen gebruiken. Zij kunnen ook het oude systeem met het stemhok je aanhouden en tevens gebruik maken van het nieuwe door de aan schaf van b.v. één, twee of meer machines. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus bij de stemmachine. De voor ons land ontworpen ma chine 2 m hoog, 2,5 m breed weegt ongeveer 140 kg en kost on geveer 6000 gulden. Voor een ge meente als Den Haag met 350 stembureaus komt overschakeling op het nieuwe systeem derhalve neer op rond twee miljoen gulden. Momenteel zijn de kosten voor een verkiezingsdag in Den Haag onge veer een ton. Berekend is, dat een machine zichzelf in ongeveer twin tig jaar terugbetaalt, afgezien van de vele bijkomstige voordelen. Slot van pagina 1 Er was 's middags uit de Kamer veel verzet gerezen tegen 's ministers voor stel om de vertegenwoordigers van de medewerkers en van de ziekenfondsen uit de Ziekenhuisraad te doen verdw ij- Enige afgevaardigden wijdden een Proefstemming Vandaag is dus in Den Haag een proefstemming, waarvoor 720 ge meenteambtenaren zijn ingescha keld. De proefstemming is voor zien van kunstmatige „pieken" en zal uitvoerig wat betreft tijd, capa citeit, inclusief reacties van het stembureau en van de proefstem- rners in een rapport worden be oordeeld. Een kwartier na slui tingstijd 19 uur moet de uit slag van de stemming bekend zijn Minister Toxopeus is er zeker van dat de proef slaagt en dat hij van de kiesraad het advies krijgt het gebruik van de stemmachine op te nemen, waardoor Nederland op het gebied van stemmen de moder ne tijd ingaat De werking? De kiezer haalt een handel over en achter hem wordt automatisch het gordijn gesloten, Via een verplaatsbare schuiflat er een daarop beweegbare knop be paalt hij lijst en kandidaat. Drukt daarna op de knop, waarna een lichtje blijft branden totdat de handel wordt teruggezet: schuif lat glijdt terug naar uitgangspunt, lichtje gaat uit en de gordijnen gaan open. De machine blijft ver volgens geblokkeerd totdat de vol gende stemgerechtigde plaats neemt in de „cabine". De uitge brachte stem wordt per lijst en kandidaat op een ontoegankelijke en verzegelde teller geregisteerd. PASTOOR GEARRESTEERD IN OUD-GASTEL In het Westbrabantse dorp Oud-Gastel is een omvangrijk zedenschandaal aan het licht gekomen. Nadat al eerder de pastoor van het dorp was gearres teerd is nu ook de 32-jarige onge huwde J. T. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht samen met de pastoor de schuur achter de eetsalon, die in het dorp exploiteert, onzedelijke handelingen te hebben gepleegd met een groot aantal minderjarige jon gens. Ruim veertig jongens, in de leeftijd van acht tot veertien jaar, zijn door de rijksrecherche verhoord. Vermoed wordt dat nog enkele volwassenen bij het schandaal betrokken zijn. De pastoor en T. bevinden zich in Breda in voorlopige hechtenis. Het schandaal schijnt zich uit te strekken r een periode van veertien jaar. De pastoor heeft aan het kerkfonds voor bijzondere noden duizenden ont trokken voor geschenken aan jongens volwassenen die in het zeden- schandaal waren gemengd. De bisschop van Breda heeft terstond de arrestatie van de pastoor een nieuwe pastoor in Oud-Gastel aange steld. Concentratie De heer Burggraaf (p.s.p.) verklaarde dat zijn party uitbreiding van de ver plichte sociale verzekering en nationa lisatie van het ziekenfondswezen voor groot deel van hun redevoering aan kri-staat. De heer Berger (p.v.d.a.) achtte tiek op de dienaangaande voorgestelde I concentratie van ziekenfondsen bepalingen. Zij vestigden de aandacht op de goede samenwerking die altijd in de Ziekenfondsraad heeft bestaan. De bijzondere commissie, die de mon delinge behandeling van het wetsont werp heeft voorbereid, diende een amen dement in. dat ertoe strekt de Zieken huisraad samen te stellen uit vijf groe pen vertegenwoordigers van de me dewerkers. de ziekenfondsen; de werk nemers. de werkgevers en door de mi nister benoemde leden elk van ten hoogste zeven leden en de goedkeuring van de overeenkomsten op te dragen aan een commissie, in te stellen door de Ziekenfondsraad, doch zonder vertegen woordigers van de medewerkers en de ziekenfondsen. Over het wetsontwerp voerden het woord mejuffrouw Rutgers (a.r.) en de heren De Vreeze (k.v.p.), Burggraaf (p.s.p.), Berger (p.v.d.a.), Jager (c.p.n.), Maenen (k.v.p.), mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (v.v.d.) en de heer Van Gelder (c.h.). eerste'kamer akkoord Derde F.M.-net volgend jaar in werking (Van onze parlementaire redacteur.) Het luistergeld, dat de bezitters van een radiotoestel moeten beta len, wordt met ingang van 1 juli a.s. van 12 tot 18 gulden per jaar verhoogd. De Eerste Kamer heeft gisteren met 45 tegen 7 stemmen het wetsontwerp aanvaard tot wij ziging van het tijdelijk telegraaf-, telefoon- en radiobesluit. Deze wet machtigt de minister van on derwijs .kunsten en wetenschappen liet luistergeld tot f 18 te verhogen. De te genstemmers waren: drie leden van de V.V.V.-fractie. de heren Van den Bergh, Delprat en Louwes, de heer Meester de P.v.d.A.-fractie, de twee leden de P.S.P.-fractie. de heren Van der Spek en Van Pelt, alunede mevrouw Van Ommeren-Averink (c.p.n.). De frac ties van de K.V.P., van P.v.d.A. (met uit zondering van de heer Meester), van de A.R.P. en van de C.H.U., alsmede de heren van de Vliet en De Wilde van de V.V.D., stemden voor het ontwerp. De heer M. van Pelt (p.s.p.) zei. dat zijn fractie het wetsontwerp afwijst, omdat deze belastingheffing op geen enkele wijze, rekening houdt met de draagkracht van de belastingplichtigen Prof. dr. L. F. Polak (p.v.d.a.) kon de verhoging uit bedrijfseconomisch oog punt aanvaarden. Na 20 jaar ongewij zigd te zijn geweest, kan een verhoging van het luistergeld met 50 procent niet onredelijk worden genoemd. Ook ir. M. Geuze (c.h.u.) vond verhoging van de luistergelden redelijk. Iets minder wel willend was de liberale dr. P. G. van de Vliet, die klaagde, dat de minister veinig gegevens over de financiële positie van de omroeporganisaties had gegeven. Premie Verantwoording ding >oral De kwestie van de verantwoordinj van de omroepgelden werd vooi door dr. Van de Vliet ter sprake ge bracht. Hij wees erop, dat er in de laatste jaren nooit financiële moei lijkheden bij de omroeporganisaties zijn geweest. In 1960 en 1961 was er zelfs sprake van overschotten. Dit noopt ons. aldus dr. Van de Vliet, het verstrekte materiaal kritisch te bekijken. De heer H. Algra (a.r.) zette uiteen, dat men onderscheid moet maken tus sen de luistergelden, die de omroepen ontvangen en de contributies, die zij als vereniging van hun leden binnenkrijgen. Voor hetgeen zij aan contributies ont vangen .behoeven de omroeporganisa ties naar zijn mening geen staatscu- ratele te aanvaarden. Minister Bot rekende de kamer voor, dat de omroepen in 1964 aan Inkomsten zullen ontvangen een bedrag van naai raming 43 miljoen galden en dat de uit gaven worden begroot op 52 miljoen gulden, zodat er een tekort is van 9 miljoen. wenst; daarom was hij tegen het artikel in het wetsontwerp, dat de toelating van nieuwe ziekenfondsen regelt. De heer Jager (c.p.n.) noemde het een eer premies voor de vrijwillige ziekenfonds-PROF. V. D. MEER ONTVING verzekering de premie voor niemand imnrTriniiK Bovendien is de stijging van het aantal verhoogd wordt. HUUt'1*1 KIJu radiotoestellen gering. Het zou volgens De heer Maenen (k.v.p.) richtte zich hem onverantwoord zijn als de omroe- tegen de vrijheid van de ziekenfondsen Prof. D. R. F. G. L. van der Meer P® ter dekking van dit tekort nog om hun werkgebied uit te breiden en heeft gistermiddag op het Muiderslot meer geld zouden onttrekken aan hun tegen het voorgestelde systeem van pre- ujt handen van staatssecretaris Van reserves, dat zijn verenigingsgelden, die draagkracht. Mejuffrouw Tende Laar (onderwijs kunsten en we- ^'genhjk bestemd zijn voor hun bouw- v.d.) achtte de tenschappen) de staatsprijs voor let- Plannen- De enie* oplossing is dus een terkunde 1963, de P. C. Hooftprijs. verhoging van de inkomsten.Invoering campag ne voor het presidentschap begint nu, na de terugtrekking ran Yorks gouverneur Rockefeller, eigenlijk pas werkelijk spannend te worden. Het gaat er thans namelijk om of de Repu blikeinen zich toch zullen uitspreken voor een gematigd beleid of dat zij hun goedkeuring zullen hechten aan de dol le politiek van de op hol geslagen sena tor uit Arizona, Barry Goldwater. eige naar van een veel geldonbrengend wa renhuizen-imperium. liefhebber van fo tograferen. cacteeënkwcker en commu nistenhater en een man die graag ge spierde taal bezigt, waarin het woord atoombom vaak voorkomt. Gouverneur Rockefeller leek het tegen deze uiterst rechtse figuur te zullen verliezen en hij heeft wellicht nog net op tijd zlln nederlaag erkend en zijn steun verleend aan een andere miljo nair en gouverneur, die op J9 juli 1917 geboren William Warren Sc ran ton. Scranton een oud-medewerker van ex- Kresident Elsenhower, lanceerde nadat IJ door Rockefeller van het nieuws op de hoogte was gesteld, de eerste steek onder water .-11111 het adres van Barry Goldwater. „Wil hebben de kroning reeds doen afgelasten", zei hij. „Dit is niet de tijd om zich te scharen achter extremistische reactionairen die alles behalve conservatief zijn. de extremis ten van de rechtervleugel, die een stel sel van kwartjesfeodalisme willen in voeren dat ons vreemd is", aldus Scranton. Gouverneur Scranton. 1.82 meter lang, donker haar en donkere ogen, een liefhebber van zwemmen, skiën van tennis, heeft een succesvolle carrière in het bedrijfsleven van Scran ton. een stad die naar zijn voorvaderen werd genoemd, achter de rug Hij maakte deel uit van de advocatenflrma van de familie, bekleedde een hoge functie ln het bankbedrijf en was voor zitter van de raad van beheer van de Noordoost Pennsylvania Omroep Maat schappij. Scranton is van alle markten thuis, ook in de politiek. Toch was hij een man die doorgaans weigerde zelf een duik in het politieke bad te nemen. Hij moest er worden Ingeduwd. ""lp was er aandrang van Republl- partijvoorzitters uit zes distric ten voor noaig om Scranton te bewegen ontslag te nernen uit zijn functie op het State Department, en naar huis te ko men om naar een zetel in 't Congres te dingen. Wijlen president Kennedy won het district voor zich met 30.000 Btem- men, Scranton het zijne met 17.000. Twee jaar later deelde Scranton mee dat hij voor nog een tweede ambtster mijn in het Huis van Afgevaardigden zou tekenen en daarna de politiek de rug zou toekeren. Deze keer was er dan ook druk van alle belangrijke re publikeinse leiders en oud-president Dwight D. Eisenhower voor nodig om hem te bewegen zich kandidaat te stel len voor het gouverneurschap. Scranton won met 470.000 stemmen, tegen maar 160.000 voor de democraat. a Pennsyl vania traag is ln zijn besluitvor ming om zich ergens voor in te zetten, gebeurt een campagne die hij besloten heeft te ondernemen, grondig De 46-jarige Scranton aarzelt dan niet met zijn vrouw Mary huis aan huis te gaan babbelen en alles te doen om stemmen te winnen. Scranton komt van een rijke familie en steekt niet onder stoelen en banken dat hij zelf 8 9 miljoen dollar waard is. Zijn eerste politieke vorming kreeg hij op de knie van zijn moeder, me vrouw Worthington Scranton. een vete rane in de republikeinse politiek die niet aarzelde voor haar idealen op pad te gaan. Men noemde haar „de herto gin Gouverneur Scranton studeerde rechten aan de Yale-univereiteit, was piloot ln de tweede wereldoorlog en heeft ge werkt in dienst van de advocatenfirma in zijn familie. Alvorens in het Congres zitting te nemen, was hy rechterhand van oud-minister van buitenlandse za ken Christian Herter in de regering-Ei- senhower. liroeeke Hoekstra nieuwe regeling ziekenfondsen niet in het belang verzekerden en wilde wat de premie- "lï'!."*"11" "7 fJ heffing betreft alles bij het oude laten, scnap 7 prol. De heer Van Gelder (c.h.) leek een kende hem deze prijs dit jaar be- eoncentratie van liet ziekenfondswezen s'cmd voor een auteur van bescbou- gewenst. Tegen de gestelde regeling wend proza toe op grond van zijn van premieheffing ontwikkelde h(j prak-!gehele oeuvre, van de in 1940 uitge- tische bezwaren De heer Van Dis (komen „Geschiedenis van een kathe- (s.g.p.) toonde zich tegenstander van draal" tot de bundel „Zeven ware verplichte verzekering. ;legenden", verschenen in 1962. ontvangen. De jury onder titt..- fc wrtHWtK Wjn luistergeld - - - Minderman Iper 1 *uh a s- levert naar raminS 9 miljoen gulden in 1964 meer inkomsten F.M.-net Verschillende afgevaardigden hadden bezwaar tegen de voorstellen van de minister voor de vrijwillig verzekerden een premie naar draagkracht in te voeren. Door de nieuwe regeling zouden vele verzekerden een lagere premie moeten betalen. maar daartegenover zouden vele anderen meer moeten gaan betalen. In het algemeen betwijfelde de Kamer trouwens of het voorgestelde sy steem verwezenlijkt zou kunnen worden. De heer Maenen van de K.V.P. overwoog zelfs de indiening va neen amendement, De minister is er voorstander van. dat de ziekenfondsen naar eigen in zicht hun werkgebied kunnen bepa len, zij het dat zjj daarbij aan enkele voorwaarden moeten voldoen. I)at laatste geldt ook voor de toelating van nieuwe ziekenfondsen. Enkele leden verzetten zich hier fel tegen. Zij duchtten versplintering en oneco nomisch werken. Men zag het nut van nieuwe toelatingen en van uit breiding van werkgebieden niet in. De heer Vreeze (k.v.p.) was van oordeel dat de algemene problemen van de volksgezondheid eerder onder de cen trale raad voor de volksgezondheid be horen te vallen dan onder de Zieken fondsraad. Mejuffrouw Rutgers (a.r.) vond het vreemd dat het wetsontwerp de belangrijke vrijheden van artsen- en ziekenhuiskeuze op één lijn stelt met 21 juni VADERDAG - SIGARENDAG Grootste luidklok. in Benelux gereed De grootste luidklok in de Benelux de „Pourdon de la Paix" zal maan dag van de gieterij in Aarle-Rixtel (X.B.) naar Brussel worden gebracht, waar zij een plaats zal krijgen in de Heilig Hart basiliek op de Koekelberg. Deze basiliek is gebouwd, omdat Brus sel in de tweede wereldoorlog voor ver- njetiging gespaard bleef. Vrydag 26 ju ni zal de klok door kardinaal Suenèns worden gewijil in het bijzijn van het Belgische koningspaar. Omstreeks vier uur 's-middags zal de Bourdon de la Paix een geschenk van de Belgische oorlogsgewonden in Brussel aankomen. voorstel aan veiligheidsraad „Spanningen zijn niet verminderd" Secretaris-generaal Thant heeft, in een rapport aan de Veiligheidsraad voorgesteld om het mandaat der V.N.-macht op Cyprus met drie maanden tot 27 september a.s. te verlengen. Thant schreef, dat het de voorkeur zou verdienen het mandaat voor onbepaalde tijd te verlengen, hetgeen echter om prak tische redenen, speciaal wat be treft de financiering, zogoed als onmogelijk zou zijn. Verwacht wordt, dat de Veiligheidsraad het rapport nog deze week in behande ling zal nemen. Inwilliging van het voorstel wordt zo goed nis zeker ge acht. In zijn rapport deelde Thant incde be sprekingen te hebben gehad met leden van de raad en vertegenwoordigers der landen, die troepen en fondsen voor Cyprus ter beschikking hebben gesteld. De landen, die militairen ter beschik king hebben gesteld, zouden bereid zijn dit op verzoek te blijven doen. Thant maakte verder gewag van de geduldige pogingen" van de V.N.-be middelaar Tuomioja bij de bij de kwes- tie-Cyprus betrokken partijen. Gezien de omstandigheden en de ..zeer grote verschillen" in de politieke standpun ten der Grieks- en Turks-Cyprische lei ders. mocht niet verwacht worden, dat de taak van de bemiddelaar in betrek kelijk korte tijd tot positieve resultaten zou kunnen leiden, aldus de secretaris generaal. Tuomioja zal. zijn pogingen voortzetten. In 1965 zal het volle pond van de ver hoging worden ontvangen. Dat is ook wel nodig in verhand met het in wer king stellen van het derde F.M.-net in de tweede helft van 1965. aldus minister Bot. In 1966 zullen de kosten van het derde F.M-net volledig drukken. Verder dan 1966 wilde de minister met zijn berekeningen niet gaan, omdat hij hoopte, dat dan een nieuwe omroepwet van kracht zal zijn. De meerderheid van de omroepen heeft besloten opening te geven van de financiële zaken. Hoewel de N.C. R.V. met dezelfde argumenten als door de heer Algra naar voren zijn gebracht, bezwaar heeft om de ver- enigingsfinanciën openbaar te ma ken, heeft deze omroep toch beslo ten alle verenigingsfinanciën over o 1963 voor de leden te publiceren. Het bestuur van de V.A R A. heeft me degedeeld. dat het in het najaar aan de verenigingsraad de vraag zal voorleggen of de financiële gegevens openbaar moeten worden gemaakt. Nadat de vergadering van de Eerste Kamer op verzoek van de liberale frac tie was geschorst geweest voor be raad. deelde dr. Van de Vliet mede, dat de V.V.V.-fractie er van overtuigd is. dat in verband met de indienststelling van het derde FM-net aan verhoging van het luistergeld niet te ontkomen is. De vraag is echter of deze verhoging nu al moet ingaan. Wat de financiën van de omroepen be treft, meende dr. Van de Vliet, dat er een ontwikkeling is ten goede, hij be treurde het, dat de V.A.R.A. nog niet verder is gegaan dan mede te delen dat het verzoek van de minister aan de ver- enigingsraad zal worden voorgelegd. Dit was voor een deel van de V.V.D.-frac tie reden om tegen verhoging van het luistergeld te stemmen. het rustieke gouverneurshuis in Indiantown Gap. Pennsylvania, heeft hij zich een reputatie als man van po litieke moed in het gezicht van de op positie verworven. Hij heeft tegen de wetgevende vergadering van Pennsyl vania in een omzetbelastingverhoging van 1 procent weten door te drijven om dat hij ze voor het welzijn van de staat nodig vond. Onlangs wist hij tegen veel politici en vakbondsleiders in een her vorming van de werkeloosheidswet op het stuk van financiële steun te ver krijgen. Als politicus noemt Scranton zich „ge matigd". Hij heeft kritiek op „degenen die een achterhoedegevecht tegen het verleden leveren". Hij is ook van me ning dat de staten veel functies beter kunnen verrichten dan wat voor rege ring in Washington ook. BARRY GOLDWATER nieuwe tegenstander WET MAATSCHAPPEIJK WERK IN VOORBEREIDING !Op het departement van maatschap- pelijk werk Is men bezig met de voor bereiding van een wet op het maat schappelijk werk. Minister drs. J. F. Schouwenaar-Franssen heeft direct na haar ambtsaanvaarding een binnen- 1 heeft prof. dr. Th. L. M. Thur- - .-- .„.6, „e voorzitter van het Koninklijk departementale commissie ingesteld e5a VrvaSmi° vlT ,ienoo,schal' va" landbouwwetenschap- die deze kwestie in studie heeft ge- der V.N het voorkomen van het in de auIu van d(, landbouwhoge weer oplaaien van de strijd, is be- »thool de 29ste Xederlandse landbouw- nomen' reikt, doch dat de spanningen met in week geopend met een beschouwing over I In het ontwerp zullen niet alleen de werking in de landbouw ook op problemen van de subsidiering aan de s. ook orde komen, maar ook de organisato rische vraagstukken. De minister zal Spanningen Opening Nederlandse landbouwweek belangrijke mate zijn verminderd 1 de gevechtspauze hebben beide mondiaal gebied. Samenwerking i non crohmiV c-omanirt «m hun het onderwerp waaraan deze landbouw- partijen gebruik gemaakt militaire stellingen te versterken en hun vermogen om in de toekomst militaire operaties uit te voeren te verbeteren", aldus Thant. Het terugtrekken van de V.N.-macht op dit ogenblik zdu naar de mening van de secretaris-generaal tot een spoedige hervatting van de gevechten leiden, mul week is gewijd. ;het stuk haö juU met haar ambtena- Ir. J W. Wellen, directeur-generaal van:ren bekijken en bespreken. De ver- delandbouw, ging bij afwezigheid van dewachting is. dat het in de loop van minister van landbouw, mr. B. W. Bies-]deze herfst zal worden voorgelegd r iaan cie vereniging van Nederlandse menwerkingsmogelijkheden voor de ont- Siat^Kpehjk^rk011316 V°°r wikkeling van de Nederlandse land- oort- Eouw. Hij betoogde dat deze samenwer- anaer is gistermiddag in king in verschillende sectoren te wensen I Utrecht meegedeeld door de voornt- over laat. speciaal in de zuivel, waar de Iter van Nationale Raad voor Maat- üe kosten van de V.N.-macht voor ilc directeuren" nog niet aan een gemeen- schappelijk Werk, prof. dr. R. Schip- nieuwe periode van drie maanden wor- schappelijke nationale beleidslijn zijn pers, die daartoe door de minister den geraamd op 7,3 miljoen dollar. Itoegekomen. Iwas gemachtigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3