NIEUWE WERELD-HANDELSORGANISATIE Gomoelka dringt aan op communistische „top" Nazi-leiders wilden ren in vluchten berge KLANKBORD Japan komt met huishoudelijke artikelen HOLLAND FESTIVAL GESTART Raad van 55 zet het werk voort In afwachting van een oorlog tassen Amerika en Rusland Prinses Beatrix week in Engeland Maatregelen tegen in Singapore In parathionzaak Goirle 12 jaar gevangenis geëist ONDERZOEK NAAR BEWERINGEN VAN COMMANDANT RIJSCHOOL sswtst rjïïr-» Rusland brengt optiek DINSDAG 16 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 COMPROMIS-AKKOORD IN GENÈVE In vier plaatsen in ons land is gisteravond het Holland-Festival 1964 begonnen. De officiële ope ning had plaats in Scheveningen, waar het Residentieorkest onder leiding van Willem van Otterloo met medewerking van het Groot Omroepkoor in de Kurzaal een concert van koninklijke allure gaf. een koninklijk gehoor waar dig. Op de ereplaatsen zaten namelijk prinses Christina van Zweden en prinses Margriet. Onder de curieus beschilderde maar acoestisch niet bijzonder geslaagde Kurhauskoepel luis terde het excellente gezelschap naar Van Otterloos eigen, korte intrada voor koperblazers, Sweelincks chromatische fanta sie, Orthels tweede symfonie en Diepenbrocks Te Deum. Terwijl men in Scheveningen naar het Residentieorkest luis terde, werden in Amsterdam, Rotterdam en Tilburg ook de eerste festivalvoorstellingen in die plaatsen gegeven. In Am sterdam trad het Royal Ballet uit Londen op in de Stads schouwburg en toneelgroep Stu dio voerde in „De brakke grond" het stuk „Spinoza" van Frenkel Frank op. De Neder landse Comedie speelde in Rot terdam Grabbes „Scherts, sati re, ironie en diepere betekenis", terwijl het Nederlands Dans theater in Tilburg een uitvoe ring gaf met medewerking van het Brabants Orkest. De handels- en ontwikkelingsconferentie van de Verenigde Naties heeft gisteren een compromisakkoord goedgekeurd dat is gericht op het vernauwen van de kloof tussen de arme en rijke landen. De overeenkomst werd goedgekeurd op een plenaire zitting van de conferentie die door vertegenwoordigers van 119 landen is bijge woond. De deelnemers zijn overeengeko men :n nieuwe, wereldomvattende handelsorganisatie te vormen die zich met de wereldhandel en de problemen van de ontwikkelings landen zal bezighouden. Een uit 55 leden bestaande „han dels- en ontwikkelingsraad" zal onder auspiciën van de Verenigde Naties het werk van de Geneefse conferentie voortzetten. Het compromisakkoord dat na langduri ge en harde onderhandelingen tot stand kwam laat verschillende belangrijke kwesties onopgelost. Zij worden over gedragen aan secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties en de algemene vergadering van de wereldorganisatie. De geïndustrialiseerde westelijke landen die aan het begin van de conferentie vastbesloten waren zich te verzetten tegen de instelling van een internationa le handelsorganisatie hebben thans met tegenzin hun goedkeuring gegeven. Doch de raad zal niet gemachtigd zijn binden de besluiten te nemen en alleen aanbe velingen kunnen doen. De ontwikkelingslanden lieten hun eisen tot onmiddellijke westelijke tariefscon cessies en verregaande bevoegdheden van de handelsraad vallen. Punten van akkoord ontwikkelingsraad. In de raad zullen zitting hebben vertegenwoordigers van 22 Afro-Aziatische landen, 18 westelijke landen (met inbegrip van Japan en Australië), 9 Latijnsamerikaan se landen en 6 communistische naties. 2. De conferentie verwijst de eis van ontwikkelingslanden tot grote tariefs verlagingen van het westen en onmiddel lijke niet-wederzijdse voorkeursbehan deling door industriële landen naar een nieuwe commissie, in te stellen door Thant. 3. In het akkoord wordt in principe de eis gesteund tot gemakkelijker toegan-| kelijkheid van de wereldmarkten voor! produkten van de ontwikkelingslanden 4. Het akkoord beveelt aan dat de nieu we handelsorganisatie een studie maakt ter herziening van een wereldhandels- handvest dat door de ontwikkelingslan den is opgesteld doch gedeeltelijk door de ontwikkelingslanden wordt bestreden. Verder heeft de conferentie haar goed keuring gehecht aan een lange serie, aanbevelingen inzake handels- en ont-i wikkelingsproblemen. Slotzitting Vandaag zal nog een zitting worden ge houden waarop slotverklaringen zullen worden uitgesproken. In 1966 zal een nieuwe conferentie worden gehouden. Enkele punten van het compromisak koord: 1. Besloten is tot de instelling van aan een uit 55 leden bestaande handels- en Onthulling in Auschwitz-proces Een van Adolf Eichmanns voor naamste medewerkers heeft gis teren voor een rechtbank in Frank fort verklaard, dat zeer hoge nazi functionarissen het plan opgevat hadden om zich in de Alpen ver borgen te houden, totdat de Ver enigde Staten en Rusland tegen elkaar ten strijde zouden trekken. Eichmanns naaste medewerker Otto Hunsche die te zamen met een andere medewerker van de massamoorde naar, Hermann Krumey terechtstaat op beschuldiging van medeplichtig heid aan de moord op ruim 400.000 Hongaarse joden, zei, dat hij was be last met het aanleggen van de voed selvoorraad als onderdeel van het plan van de S.S.-leiders om zich aan het einde van de tweede wereldoorlog in de bergen terug te trekken. Nu hebben wij weer in Amerikaans tijdschrift over een aanstekerdie tevens een kleine hoeveelheid lucifers bevat. Dit lijkt paradoxaal, maar het is het niet: het komt op het zelfde neer als een vlieger, die een para chute bij zich heeft of een groot schip met al die reddingboten aan zijn dekken. De mens heeft er altijd rekening mee gehouden dat de toppunten van zijn vernuft hem wel eens in de steek zouden kunnen laten en dat hij dan zijn toevlucht zal moe ten nemen tot minder geraffineer de doch solider verworvenheden van zijn vindingrijkheid. Een aansteker-met-lucifers is als het huis, van alle moderne gemak ken voorzien, waar U, als het licht uitgaat, op de tast een pak kaar sen bij de hand hebt. Het is met aanstekers, althans wat mij betreft, trouwens altijd al een wonderlijke geschiedenis ge weest. Wij hebben er een stuk of achttien in een doos liggen. Die heb ik allemaal, gedurende een reeks van jaren, cadeau gekregen. Ik ben er altijd blij mee geweest, maar zij hebben het de een na de ander op een gegeven ogenblik, in de letterlijkste zin, vertikt en dan ben ik weer tot de primitieve luci fer teruggekeerd. Hebt U wel eens overwogen, hoe het zou zijn gegaan, wanneer door ten gril van de historie, de weten schap en de techniek, éérst de aan steker zou zijn uitgevonden en daarna de lucifer f Dan zon de man, die een der eer sten was die zo'n keurig nieuw spanen doosje met zwavelstokjes op zak had, zijn buurman, die nog zo'n oudericetsr automatische aan steker gebruikte de ogen hebben uitgestoken met zijn demonstratie van de nieutce vondst: ..kijk eens: dit noemen ze, héél beeldend: „lu cifer"....; die weigert nooitje hebt geen steentje nodig... Je hoeft er niet aan te schroeven... geen tankje of patroontje of wat dan ook... je hoeft er maar gewoon een uit het doosje te nemen, je strijkt de kop langs de zijkant en je hebt onmiddellijk vuur. Bovendien, deze zogenaamde „lucifers" zijn spotgoedkoop en je gooize na ge bruik gewoon wég. De wetenschap staat voor niets....'' Dat zouden ze zeggen. En de anderen zouden verrast uit roepen: „doe dat nóg 's" of „laat mij het ook eens proberen" En nu dus: de aansteker met luci fers. Zo ongeveer hetzelfde als de siga- ret-met-filter of de. cafeïne-vrije koffie. Denkt U er maar eens over na. Het is heel wijs. Heel paradoxaal. Glashelder. En verwarrend. Maar U moet er niet te diep over nadenken. U zoudt ervan kunnen gaan malen. ELIAS Voedsel „De nazileiders wilden zich in de bergen schuilhouden, omdat zij er sterk rekening mee hielden, dat er spoedig oorlog zou uitbreken tussen Oost en West. Zij waren van mening, dat de Amerikanen tegen de Russen ten strijde zouden trek ken. Mij werd opgedragen om twee truckladingen met ingeblikt en ge- Politie voorkwam demonstratie bij paleis Soestdijk Prinses Beatrix, die deze week in Engeland de hele feestelijke Ascot- reek met zijn beroemde paarden rennen gaat bijwonen, is gistermiddag kort na 5 uur per K.L.M. van Schip hol naar Londen vertrokken. Zij wordt voor dit informele bezoek slechts be geleid door een rechercheur van dt veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis en een kamenierster. Ascotraces beginnen vandaag, maar behalve paardenrennen zal onze kroonprinses nog andere feeste lijkheden bijwonen. Donderdagavond zal zij de gast zijn van koningin Elisabeth in het zomerverblijf der Britse Koninklijke Familie, Windsor Castle. De Engelse koningin geeft hier aan enkele tientallen speciale gasten een diner. Na afloop zal de Royal Shakespeare Company een par ticuliere voorstelling in een der kas teelzalen geven van „Het spel der ver gissingen". Prinses Beatrix zal zater dag naar ons land terugkeren. De regering van Singapore heeft het oudste bankconcern in de stad, de Nederlandse Handelmaatschappij gis teren een verbod opgelegd voor trans acties in buitenlandse valuta. Het verbod is vervat in het staatsblad dat over het afgelopen weekeinde is verschenen en de aankondiging is on dertekend door minister van financiën dr. Goh Keng Swee. Een reden voor de maatregel gegeven doch in zakenkringen wordt gezegd dat de actie voortvloeit uit re cente Nederlandse activiteit met be ren. die in het Franse plaatsje Ham Uren dicht opeengepakt op president de Gaulle, hadden ge wacht. werden door de warmte bevangen. Op de foto worden kin deren op straat verzorgd. De rechtbank in Breda is gistermorgen begonnen met de berechting van de 61- jarige G. M. uit Goirle, die er van ver dacht wordt haar echtgenoot, \V. van Nu en en uit Goirle, op 15 oktober 1963 in Tilburg te hebben vermoord door mid del van vergiftiging. De vrouw zou parathion in de kruik met koffie van haar man te hebben gedaan. Op zijn werk heeft de man de volgende dag uit de kruik gedronken met dodelijk gevolg. Na haar arrestatie had de vrouw de moord bekend tegenover de rijkspolitie en de rechter-commissaris in Breda. Tij dens het voorarrest echter was ze op haar verklaring teruggekomen. Ze zou alleen bekend hebben om haar dochter en schoonzoon, die ook waren gearres teerd. vrij te krijgen. Voor de rechtbank hield ze gistermorgen haar onschuld vol. Er waren vier politiebeambten, onder wie de kolonel der rijkspolitie, M. Ruyg- rok, als getuige gehoord. Zij verklaar den, dat de vrouw niet onder pressie had bekend. De rechter-commissaris als getuige ge hoord, verklaarde ook. dat de vrouw bij hem rustig had bekend. In het Huis van Bewaring in Middel burg had de vrouw echter haar bekente nis ingetrokken, onder andere tegen over de psychiater, dr. J. Zitman uit Bergen op Zoom. Deze verklaarde, dat de bekentenis ten bate van de kinderen afgelegd, geheel paste in de persoons- u(. structuur van verdachte. Hij achtte deL^',^ G" M. Nederhorst is gisteren vrouw normaal. Er waren spanningen |in ht.t Kuropese parlement als algemeen Vierde slachtoffer van aanval op Duitse school De aanval van de geestelijk gestoorde Walter Seifert op een lagere school in Keulen, heeft gisteren zyn vierde slacht offer geëist. Het 9-jarig meisje. Dorothea Blnner, overleed als eerste van de 28 kinderen, die door de zelfgemaakte vlammenwer per van de maniak werden gewond. Seifert stak donderdag ook nog twee onderwijzeressfj^ met een zelfgemaakte speer dood. alvSrens zichzelf net leven te benemen door het slikken van een grote dosis vergift. Een andere onderwijzeres en 16 kinde ren vechten voor het behoud van hun leven. Verwacht wordt, dat drie van de zestien kinderen, die voor 90 procent met brandwond/n zijn overdekt, niet in leven zullen blijven. Kritiek op kritiek in het Europese parlement De Nederlandse socialistische afgeval Het Wereldgebeuren Moeilijke keus In twee Wcst-Europese landen op zijn minst z(Jn er thans mensen, die zich ernstig zorgen maken over het Gaullto- me. Dut te in Frankrijk zelf uiteraard en in West-Duitsland. het land dat offi cieel nauw met het Frankrijk van de Gaulle samenwerkt. In Frankrijk bereiden de pollUckc par tijen zich voor op de verkiezingen van volgend jaar, wanneer de Gaulle aan het eind zal zijn gekomen van zpn zeven jarige ambtstermijn en hl) zijn taak zal moeten neerleggen. Dat wil zeggen als hij het doet, want met een man als de Gaulle te men nooit ergens zeker van. Het gaat bij deze verkiezingsvoorberei ding niet in de eerste plaai tijen. De «trlld itwce grote blokl zijn politiek zelf in het leven heeft ge roepen: de Gaullisten en de anti-Gaul listen. De grens tussen deze twee groe- pen loopt dwars door de partijen heen. Het te in sommige gevallen een kwestie van rechts en links, maar regel is dat niet. In ieder geval kan men de com munisten tot de anti-Gaullist en rekenen evenals de meeste socialisten. Ook de leden van de katholieke M.R.P. heb ben over het algemeen weinig met de .Gaullisten op, maar hier to de scheids lijn al niet zo duidelijk meer. Dat komt omdat de Gaulle een handig politiek par- ordt" gevoerd door d« ■e de Gai in het gezin tussen verdachte en haar schoonzoon, en tussen de schoonzoon er haar man geweest, maar niet tussen d« verdachte en haar man. De Baarnse politie heeft gisterochtend een demonstratie van vijf functiona rissen van de jongerenorganisatie va de stichting „Door de eenwen trouw voor paleis Soestdijk verhinderd. De jongeren waren van plan een mara thondemonstratie te houden teneinde de aandacht van H.M. de Koningin te vestigen op het lot van de ter dood veroordeelde Zuidmolukse leider mr. dr. Sonmokil. Ze wilden voor het pa leis posten met een spandoek tot het moment dat de koningin bereid zou trekking tot het financieren bepaald handelsinitiatief" L'i Indone sië. Zij zeiden dat Indonesische handels- vertegenwoordigers in Londen kort geleden naar Amsterdam zijn over geplaatst in verband met een geza menlijke Nederlands-Indonesische onderneming. Indonesië proclameerde verleden jaar september een handels boycot tegen Maleisië en aangenomen wordt dat de maatregel tegen de Ne derlandse bank een vergeldingsmaat regel is, vermoedelijk op voorstel van de centrale regering van Maleisië. het moeilijk te kunnen plaatsen, dat de vrouw haar man had kunnen doden. Voor hem was de zaak een groot raadsel. De officier van justitie, mr. K. Thiissen, bouwde het wettig bewijs op het feit, dat de vrouw tweemaal had bekend en voor de rest putte de officier het overtuigend bewijs uit allerlei verklaringen tijdens an „een i het vooronderzoek afgelegd. De officier meende, dat voldoende bewijs geleverd was en dat ook het motief alleszins aan nemelijk moest worden geacht. Rekening houdend met de leeftijd van verdachte eiste de officier twaalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Lap uit Bergen op Zoom, schetste de verdachte als een doodgoeie vrouw, die haar leven lang de wil van anderen heeft gedaan en die geen enkele reden had om op de morgen van 15 oktober ineens te beslui ten haar man te gaan vergiftigen. Hij vroeg vrijspraak. Op 29 juni doet de rechtbank uitspraak. concentreerd voedsel naar de ber-lzjjn een brief van de jongerenorgani satie in ontvangst te nemen. gen te sturen", zei Hunsche. Hunsche verklaarde, dat het plan echter nimmer werd verwezenlijkt en dat hij zelf nooit van plan was ge weest zich in de bergen terug te trek ken, omdat hij daarop niet was ge traind. Volgens Hunsche vergaarden agenten van de nazi-inlichtingendienst gouden munten, vervalsten zij Engel se ponden en wel zo voortreffelijk, dat zij de Bank van Engeland bedro gen en Duitse Reichmarken ter financiering van de „bergcampagne". Oostenrijk Het was bekend dat topnazifunctio narissen een plan hadden gesmeed om zich in de Alpen in de omgeving van Aussee in Oostenrijk te verbergen. Hunsche maakte echter voor de eer ste keer gewag van de werkzaam heden en activiteiten ter venvezen- lijking van het plan. Het, spandoek was nauwelijks ontrold, of twee agenten van de inmiddels door de marechaussee gewaarschuwde Baarnse politie, grepen in, namen het spandoek in beslag en maakten pro- ces-verbaal op tegen twee jongeren. Ze moeten binnenkort voor het kanton gerecht verschijnen, omdat volgens de plaatselijke politieverordening de monstreren voor het paleis verboden is. De brief, die de jongeren aan de ko ningin wilden aanbieden, werd daarna per expresse naar het paleis gezonden en na een uur waren de vijf jonger weer op weg naar huis. In de uitvoerige brief doet de jonge renorganisatie van „Door de eeuwen trouw" een beroep op de koningin te bemiddelen, opdat Soumokil wordt vrijgelaten en asiel krijgt in Neder land. MINISTERIE VAN DEFENSIE „Militaire chauffeurs hebben te weinig ervaring' Het ministerie van defensie stelt een onderzoek in naar de juistheid van de beweringen van de com mandant van de rijschool der in fanterie in Venlo majoor T. E. Spier, die onlangs in een interview heeft verklaard dat hij ongerust is over de te geringe rij-ervaring waarover de dienstplichtige chauf feurs die zijn school aflevert, be schikken. Majoor Spier (ridder M.VV.O. derde klasse, oud-Koren-strijder) heeft gister morgen in antwoord op vragen gezegd: „Ik weet nog niet waar ik aan toe ben. De zaak is In onderzoek". Verder me dedelingen wilde hij niet doen. In het interview zei hij onder meer dat de rijschool als gevolg van bezuinigingen de mensen onder meer niet kan trainen in het colonne- en terreïnrijden. De com mandant van de rijschool vond dat be zuinigingen „die het verstand bedrie gen". Onverantwoord „Chauffeurs die het laatste half jaar bij ons zijn weggegaan hebben een tekort aan rij-ervaring. Ze vertrek ken als mensen die een voertuig van a. naar b. kunnen verplaatsen, maar dat is voor een militair chauffeur niet genoeg. Ik acht het dan ook verantwoord dat men een man pas bij ons vandaan komt een wagen met dienstplichtigen bijvoorbeeld naar La Courtine zou laten rijden. Die chauffeur kan dat wél als hij bij de parate troep een aanvullende trai ning krijgt, maar ik twijfel er aan ol dat in voldoende mate gebeurt", zo verklaarde majoor T. E. Spier. Hij bepleitte dat dienstplichtigen die bij voorbeeld alleen tot jeep-chauffeur wor den opgeleid, vier weken les te laten ne men bij burgerrijscholen waarvan de in- cstructeurs een briefing hebben gehad over de specifieke militaire eisen die gesteld worden. Majoor Spier, die nu twee jaar comman dant van de rijschool is, zei ook dat de militaire chauffeur een premie zou moe ten krijgen als hjj een bepaalde tijd scha devrij heeft gereden. „Een dienstplich tig chauffeur heeft het toch al niet ge makkelijk. Met z.*n rechtervoet zit hij op het gaspedaal en niet zijn linker staat hjj bij de krijgsraad". FELLE AANVAL OP DE CHINEZEN Congres Poolse partij geopend De leider van de Poolse communis tische partij, premier Gomoelka. heeft gisteren bij de opening van het vierde congres van zijn partij, een ongewoon felle aanval gedaan op het bewind in Peking. Gomoel ka riep op tot het houden van een communistische topconferentie om de eenheid in het „socialistische kamp" te herstellen. Hij viel China aan omdat het zijn zaak slechts door oorlog en gewapende revolu tie denkt te kunnen rechtvaardi gen. ,De (communistische) partijen die aan le voorgestelde conferentie niet wensen deel te nemen bewijzen dat hy zich bui ten de internationale communistische beweging hebben geplaatst", zei de Poolse partyleider. eigens waarnemers was dit de meest uitgesproken verkla ring van Gomoelka met betrekking tot het Russische-Chinese ideologische con flict. „Klok terug'1 _Jmale i spelletje «peelt. H0 probeert ae partijen - 1dat lukt Waarnemers In Frankrijk zijn tot de conclusie gekomen, dat de Gaulle streeft naar de vorming van twee volks fronten: een front van rechts en een front van links Rechts zouden de Gaul listen zich moeten bevinden en links de anti-Gaullisten, die dan onder de be naming communisten gemakkelijk te bestrijden zouden zijn. Hoewel de partijen geen van alle veel voor de Gaulle's plannetje voelen, krijgt de Gaullc misschien toen zijn zin. wan neer de partijen doorgaan elkaar by de verkiezingen te bevechten. In Frankrijk wordt namelijk in twee ronden gestemd Bij de eerste ronde moeten de kandidaten een absolute meerderheid behalen, dat wU zeggen de helft der Btemmen plus één. Gebeurt dat niet. dan wordt een tweede maal gestemd, waarbij alleen gelet wordt op de 8temmenmeerderheid. Wie dan de meeste stemmen heeft, kan zich win naar noemen. De kans van de Gaulle ligt in deze tweede ronde. Als de stemmen de eerste maai zodanig over de partijen verdeeld worden, dat niemand een absolute meerderheid behaalt, dan worden af spraken voor de tweede ronde gemaakt. Communisten en socialisten, die elkaar de eerste maal bestreden, zijn dan al vlug geneigd om in hun afkeer van de Gaullisten samen met één kandidaat uit te komen, terwijl de afspraken vaak ook worden gemaakt tussen communis ten, socialisten en katholieken. Aan de andere kant komen Gaullisten en de uit gesproken rechtse partijen tot een ak koord en wanneer dat gebeurt heeft de Gaulle zijn zin zonder dat de partijen rapporteur "voor het twaalfde Jaarver slag van de E.G.K.S. op ernstige kritiek van de Christen-Democratische fractie gestuit. De Christen-Democraten hebben zich nadrukkelijk van zlin verslag gedistan- cieerd, ornaat hij volgens hen te kritisch stond tegenover de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap. De heer Nederhorst diende aan het be- crm van de junizitting van het Europese 'arlement zijn algemene verslag dat afzonderliike Europese parlementscom missies in en constateerde daarbij dat „-„.-t i.v h,.p ni- men over het algemeen veel minder kri- FV praKtijk der pi.. tisch tegenover de Hoge Autoriteit kon LS -en heeft ui'.t- ••••zen dat V, ven ge staan dan vorig jaar. Het Luxemburgse noemde situatie niet ^denkbeeldig tselijke verklezln- 0_.aan is onder zijn nieuwe voor zitter Del Bo een veel actievere rol in de Europese integratie gaan spelen. Na een overigens vrij vlak gehouden al- de Duitse afgevaardigde ÏUerhaus als woordvoerder van de Christen-Democra tische fractie enig opzien door krachtig van leer te trekkën tegen de Nederland se groot-rapporteur. Hij verweet de heer Nederhorst onder meer dat het verslag gebrek aan vertrouwen in de Europese industrie ademde, waarmee de Chris ten-Democraten zich niet wensen te as sociëren. Het verslag stelde bijvoorbeeld dat de Europese kolen- en staalonder- nemlngen achterlopen in vergelijking met de Britse, Amerikaanse of Sowlet- Russlsche. Volgens Illerhaus had Neder horst hiermee zelfs het aanzien van de Europese industrie op de internationale geldmarkt waar zij haar leningen moet opnemen, geschaad. De heer Nederhorst trachtte te inter rumperen doch kreeg daarvoor niet de gelegenheid. Akkoord tussen Maleisië en Indonesië bewindhebbers ,.de klok terugzetten". Over het tijdstip van de komende con ferentie merkte hij op, dat zodra de meerderheid der partijen daartoe heeft beslist, de voorbereidingen voor een der gelijke conferentie kunnen beginnen. Deze opmerkingen kwamen tegen het eind van zijn rede Daarvoor had hij een overzicht van de landbouw in Po- len gegeven, die „niet in staat is aan Salvador Lopez gisteren in Tokio de groeiende vraag naar de voor- meegedeeld na besprekingen tussen naamste levensmiddelen, vooral vlees president Macapagal van de Filip- Indonesië en Maleisië hebben over eenstemming bereikt over de kwestie van de terugtrekking van Indonesi sche troepen uit Maleisisch Borneo. langs deed zich een dergelijk geval voor tijdens de tussentijdse kamerverkiezin gen. In Longwy verenigden de tegen standers van de Gaulle zich met de com munisten. Zij gaven hun stemmen aan de communistische kandidaat met het gevolg dat de Gaullisten een kamerzetel moesten afstaan aan de Franse commu nistische partij. De Gaulle speelde in dit geval de communisten in de kaart met zijn eigenzinnge beleid. Soortgelijke situaties kunnen zich voor doen. wanneer eind volgend jaar een president moet worden gekozen. De Gaullisten trekken zich er weinig van aan. maar de katholieke M.R.P.. en de socialisten maken zich wel degelijk be zorgd. In feite zijn de laatsten weinig gesteld op communistische steun. Zy zijn er echter lang niet zeker van dat zij zon der die steun voldoende stemmen zullen kunnen verzamelen voor hun kandidaat Gaston Deferre, de burgemeester van Marseille. De Gaulle staat er. wat dat betreft, be ter voor. Hij heeft in het verleden tijdens referendums veel steun gekregen, ter wijl de rechtse kandidaten niet bijzonder populair zijn bij de massa. Uiterst rechts, de beweging van een Frans Algerije, heeft de O.A.S.-advo- caat Tixier - Vignancourt gepousseerd, een man die mèt zijn extreme ideeën niet veel kans heeft en verder heeft de Gaulle alleen Poujade, de kampioen der kleine middenstanders, een soort operet te-politicus. te duchten. Er is dus voor de ar.ti-Gaulliste~ ongerust te zijn. te voldoen' Vermoedelijk is het Poolse program ma voor economische expansie en het zoeken naar betere methoden het hoofdthema van het congres, dat zes dagen duurt. Kernwapens pijnen en premier Abdoel Rachman van Maleisië. Volgens Lopez is nu de weg gebaand voor een topconferentie tussen Malei sië. Indonesië en de Filippijnen. Een post voor het toezicht op de terug trekking van Indonesische guerrilla strijders zal gevestigd worden in Sabah, een tweede in Serawak. De mi nisters van bugitenlandse zaken van de drie betrokken landen zullen op hun bijeenkomst die voorafgaat aan de topconferentie nog beslissen, waar de andere twee controleposten moeten komen. Tweede Friendship voor Schreiner Schreiner Airways heeft wederom een „Friendship"-toestel bij de Fok kerfabrieken besteld. Dit toestel zal volgend jaar in april worden afgele verd. De eerste F-27 Friendship, die Schreiner kortgeleden heeft besteld. Gomoelka zei dat de Chinese leiders ook kernwapens willen hebben. Het gedeelte lijke kernstopverdrag van Moskou heeft hun hoop op hulp van de Sowjet-Unie bij het vervaardigen van deze wapens de bodem in geslagen. Het grootste opsta- kel voor verbetering van de internatio nale betrekkingen is Duitsland. De voor naamste voorwaarde voor ontspanning in Europa is het voorkomen van een Westduitse atoombewapening. De een making van Duitsland kan alleen op de lange duur worden bereikt. De positie van de Verenigde Staten in wereldaan gelegenheden is sinds het laatste Poolse partijcongres in 1959 verzwakt. Het Frankrijk van de Gaulle weerstaat open lijk de alleenheerschappij van de V S. en het Atlantisch Pact. aldus de Poolse lei der. De 1634 aanwezigen brachten hem zal in februari 1965. dus twee maanden twee maal staande een ovatie eerder, worden afgeleverd. ^Ongerustheid W in West-Di bestaat er intussen ook „Die Welt" sommige politici hun be wondering voor de figuur en de metho den van de Gaulle niet verbergen. In Beieren zou een combinatie van de rech tervleugel der C.S.U (de partij van ex- minister Strauss), de radicale verte genwoordigers der vluchtelingen (uit Oost-Europa) en kringen rondom de „Nationalzeitung" in de maak zijn. „Die Welt", die dit nieuwe nationalisme sig naleerde en in verband bracht met de eisen der door figurer. als minister Seebohm gesteunde Sudetenduitsers. noemt deze ontwikkeling gevaarlijk en bovenal schadelijk voor de reputatie van West-Duitsiand in de westelijke wereld. Volgens „Die Welt" verdient het eigen zinnig optreden van de Gaulle geen na volging, zeker niet van Duitsers. De Gaulle'heeft het westen al genoeg scha de berokkend. Na goedkope camera's en speelgoed (Van onze Amsterdamse redactie) Het Japanse concern Hitachi heeft gisteren bekendgemaakt binnenkort op onze markt te zullen verschijnen waar schijnlijk omstreeks september met huishoudelijke appara tuur. Na het goedkope speel goed en idem camera's kunnen we nu dus ook voor lage prij zen aanbiedingen verwachten op het vlak van de koelkasten, wasmachines, en ook stofzui gers en mixers. Enkele monsters hiervan waren al te zien op een handelsshow, die gisteren is gegeven in Amsterdam. Eigenlijk werd hiermee vooruit gelopen op de komst van een heel expeditieschip naar ons land vanuit Tokio. Op 24 juni arriveert te Rotterdam het m.s. Sakura Maru. waarop tegen de vier honderd stands zijn gebouwd, ver deeld over 3000 m3. Hier zullen dan zo'n 20.000 produkten worden ge toond. Ook Rusland Overigens heeft Japan al geruime tyd niet meer het alleenrecht van voor delige verbruiksartikelen. Ook Rus land komt aardig opzetten nu het ys van de koude oorlog wat is ge broken. In Amsterdam liet de Neder landse importeur van een Russische optiekindustrie gisteren enkele frap pante camera's bekijken, zowel voor fotografie als film. Een panoramatoestel bijvoorbeeld, met een 120 graden zwaaiend ob jectief op kleinbeeldfilm voor slechts 135 gulden. Onvoorstelbaar weinig kostte ook een complete 8 mm. film- met handgreep waarin bovendien twee filters bleken verbor gen en tas voor 125. Deskundigen hebben ons verklaard dat de constructie van zeer behoorli) ke kwaliteit is. De U.S.S.R. zelf maakt trots reclame met haar objec- tievenindustrie en probeert daarbij ook voordeel te trekken uit de ruim tevaartwedloop: „We waren het eerst achter de maan en fotografeerden die met evenveel precisie". Jaarbeurs II De importeur in Den Haag kondigde hij deze gelegenheid aan. dat alle buiten de dampkring geteste appara tuur volgend jaar op gTote schaal zal worden gelanceerd tijdens de jaar beurs in Utrecht. DE GAULLE ...tweedracht maakt macht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3