PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT ROCKEFELLER PLAATST ZICH ACHTER SCRANTON Vandaag definitieve beslissing na „top" met campagneleiders In Laos dreigt titans een volledige breuk Grens Bogaerswoning verhoogd tot f 16.000 Brusselse luchthaven komt meer in trek bij „vliegende Zeeuwen" GOUVERNEUR WIL ZICH TERUGTREKKEN UIT REPUBLIKEINSE CAMPAGNE „In het belang van vooruitgang en gematigdheid" Regering stemt in met vertrek VROUWEN VERLATEN ALBERTSTAD Admiraal Heye: leger wordt staat in staat Jaarverslagen Kunstfeest Rijksbijdrage van f1000,- Sabena wacht op voldoende interesse voor helikopterlijndienst op Zeeland 207e jaargang - no. 240 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie' F van de Velde. F. B. den Boer en W. de Patrter Hoofdredactie W Leertouwer e 2911. Ziertkzeered. tel. 2425. adm tel 2094 Adv. pr. 2 ƒ4.80. Ingez. nied. 3 x l 8 regel») 32 ct p. regel min. 1.»). .Brieven t 15 ct. Bureaus: VlUaingfTi Öostbure: tel. 2396: Temeuien: Arsenaalstraat 2. tel. n dit blad" 25 ct- rr.eer. Giro JS9300 P.Z.C.. Middelburg. Dinsdag 16 juni 1964 Middelburg gaal bromlauaai beteugelen Pagina 2 Gouverneur Nelson A. Rockefeller heeft zich gisteravond achter de gouverneur van Pennsylvania, William A. Scranton, gesteld in de strijd om de presidentiële nominatie voor de Republikeinse Partij. Rockefeller zei besloten te hebben Scranton te steunen „teneinde te strijden voor de fundamentele principes van vooruitgang en ge matigdheid waarop de Republikeinse Partij is gegrondvest en waarbij zij is weigevaren". Rockefeller brengt, vol ens een telling van United Press Inter nationaal, 123 stemmen bij de 111 die reeds aan Scranton zijn toegezegd. de vol- Gouverneur Rockefeller gende verklaring uit: „Verleden jaar november toen ik mij kandidaat stelde voor de Re publikeinse nominatie voor het pre sidentschap, deed ik dit om te strijden voor de fundamentele principes van vooruitgang en ge matigdheid waarop de Republi keinse Partij is gegrondvest en waarbij zij is weigevaren. Ik zei toen dat ik te dien einde een krachtige opbouwende cam pagne zou voeren. Dat heb ik ge daan". Juiste weg „Om deze doeleinden te bereiken het volgen van een gematigde en op de toekomst gerichte politiek en de nomi natie van een kandidaat uit de midden- stroom van de Amerikaanse politieke opvattingen en actie pn gewijd aan zulk een politiek ben ik tot de gevolg trekking gekomen dat de juiste weg nu voor allen die deze idealen en doel stellingen delen is om gouverneui Scranton te steunen voor de nominatie" „In overeenstemming hiermee zal ih mijn volledige steun geven aan gou verneur Scranton voor de nominatie en zal ik met hem samenwerken om deze doelstellingen te bereiken. Vanwege de noodzakelijkheid van over leg met gedelegeerden die zich wettelijk aan mij hebben gebonden of zich op r dere wijze aan mij hebben verplicht tevens om technische redenen wil ik deze gedelegeerden op dit ogenblik niet van hun geloften ontslaan. KROES JTS JEW VANDAAG IN DENEMARKEN Premier Nikita Kroesjtsjew is gistermiddag in de Baltische haven Baltiisk scheep gegaan voor een reis van drie weken door Scandi navië. Vergezeld door zijn vrouw, zijn schoon zoon, minister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko en vele andere func tionarissen, reist de premier eerst naar Kopenhagen waar hjj vanochtend wordt verwacht. Het regeringsblad Izvestia wees gister avond in een artikel op de „vreedzame aspecten" van de reis en herhaalde op nieuw het Russische voorstel om het gebied van de Baltische Zee en Noord- Europa tot een atoomvrije zone te ver klaren. In een vetgedrukte kop noemde het blad de Scandinavische tournee „een reis van vrede en vriendschap". Diplomatieke kringen in Moskou zeiden gisteravond er zeker van te zijn dat de Russische premier op zijn reis opnieuw een campagne zal voeren voor Noordeuropése atoomvrije zone. Intussen verklaarde de Deense minister van buitenlandse zaken in Kopenhagen niet te verwachten dat zijn landgenoten tegen de Russische premier zullen de- mónsteren. Hij zei op een persconferen tie dat beveiliging van ne Russische gasten geen probleem zal zijn. Ondanks dat zijn in Denemarken de krachtigste veiligheidsmaatregelen ge troffen. Morgenmiddag zal ik een bijeenkomst houden met mijn campagneleiders en met vertegenwoordigers uit alle delen van het land". ,,Het is laat". .,Het is reeds laat doch als alle leiders uit de gematigde middenstroom van de Republikeinse Partij zich verenigen ach ter een politiek programma en achter gouverneur Scranton als kandidaat kan i de gematigde zaak nog steeds worden gewonnen. Ik dring er bij allen die deze opvatting delen op aan zich nu achter deze zaak te scharen". De verklaring werd aan journalisten overhandigd door de perssecretaris van de gouverneur. Pathet Lao weg uit Vientiane? Het kabinet van de eerste minister van het koninkrijk Laos, Soevanna Phoema, heef gisteren bekendge maakt dat de Laotiaanse regering er mee instemt dat officials en mi litairen van de communistische Pa thet Lao de hoofdstad Vientiane verlaten. Het besluit van de Pathet Lao al zijn dige breuk tussen de communisten en de wankele regeringscoalitie in het land. Waarnemers verwachten nu dat de Pa thet Lao een eigen „schaduwbewind" zal uitroepen, dat de onmiddellijke er kenning van Peking en Noord-Vietnam zal verkrijgen. Helikopters ternationale controlecommissie zijn helikopters aan de communisten ter beschikking te stellen. Volgens het regeringscommuniqué heeft de Pathet Lao "zijn besluit de hoofdstad te verlaten op eigen initiatief genomen en zonder enige aanwijsbare redenen. Geen enkel lid van de Pathet Lao zou worden bedreigd. Als bewijs hiervoor voert de regering van Soevanna Phoe ma aan dat de Pathet Lao gedurende de rechtse coup van 19 april ongemoeid werd gelaten. Na de staatsgreep van rechts heeft Soe-1J'1 vanna Phoema er Nadat, prinses Christina van Zwe den maandagmiddag in de mini atuurstad Madurodam in Den Haag de opening had verricht van een tentoonstelling van Zweedse kleinplastic, waarbij zij het be kroonde beeldje van de Zweed Hak an Bonds onthulde, maakte zij met prinses Beatrix een rond gang door Madurodam. De foto geeft hiervan een beeld, geheel rechts, de loco-burgemees ter van Madurodam, Hans Wijk- stolc, met bloemen prinses Chris tinaachter haar prinses Beatrix, die burgemeester is van Maduro dam, verder (bij toren) mr. Th. H. Bot, minister van o., k. en w. PRINSES IRENE NAAR HEILIGE LAND rechtse politici in zijn kabinet op te ne men. Tezelfder tijd verzocht hij de Pa-' thet Lao deel te blijven uitmaken van de coalitieregering van neutralisten, rechtsen en communisten. Dit heeft de Pathet Lao geweigerd om dat het van mening is dat Soevanna Phoema „een instrument van rechtsen" Irene en prins Charles de Bour- m^'est'emcT meer I,H>n Panna hebben gisteren verklaard .1 van nlnn tn T.ïin ..in de nnn»tn plan te zijn „in de naaste toekomst' een reis Ie maken naar het Heilige Land. Het jonge paar keerde gisteren in de Spaanse hoofdstad terug van een be zoek aan Noord-Spanje. Zij weigerden te zeggen hoe lang zrj in Madrid zouden blijven. Vliegtuigen De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, William Fulbright, heeft -T gisteren verklaard dat „indien Ameri- Yf" kaanse vliegtuigen het recht zouden heb- COmmunique mee dat ZIJ met overhoven I -ins te vlieiron rii ook het hoo^hi L-f I "e,l OOV l.II I.UOS te ^lCgOH, ZIJ 00k nil recht bezitten zich bij aanvallen var communisten te verdedigen" voldoende vervoermiddelen beschikt om de leden van de Pathet Lao naar hun hoofdkwartier over te brengen. Zij doet daarom een beroep op de in- De laatste complete Franse mili taire eenheden hebben maandag Algerije verlaten. Op de foto rijdt het konvooi de kade op in Algiers om te worden ingescheept Omer Grawet verlaat K.R.O. (Van onze radio- en t.v.-redactie) De Belgische journalist Omer Gruwel zal zijn medewerking aan de K.R.O.- t.v., voor wie hij de gespreksserie ..Omer Grawet ontmoet" maakt, be ëindigen. Hij heeft het te druk met zijn werk voor de Vlaamse televisie. Zondag a.s. komt Omer Grawet voor de laatste keer op het scherm in een gesprek met de heer J. A. Middelhuis, die de dag daarop afscheid neemt als voorzitter van het Nederlands Katho liek Vakverbond. Fulbright deed deze uitspraak tegenover de pers, nadat minister Rusk gedurende een zitting van twee uur verslag aan d< commissie had uitgebracht inzake de Amerikaanse verkenningsvluchten lllllüllllll Zestig mille voor Van Gogh Op de eerste van een drie avonden durende kunstveiling bjj de firma Paul Brandt te Amsterdam is gis teravond een aquarel van Vincent van Gogh voor 60.000,verkocht. Het werk (25 x 18 cm), profielpor tret van een boerenvrouw, stamt uit de Nuenense periode van de schil der (februari-april 1885). Naar schatting 200 vrouwen kinderen hebben gisteren per boot de Noord-Katangese hoofdstad Albertstad verlaten. Er wordt een nieuwe aanval van rebellen op de stad verwacht. De rebellen zouden zich op ruim 100 km van de stad bevinden en in de rich ting van Albertstad oprukken. Er is een bataljon Kongolese regeringstroe pen in de stad aangekomen om aan een mogelijke aanval het hoofd te bieden. De "vrouwen en kinderen die de stad verlieten hebben via het meer van Tan ganyika Boeroendi bereikt. Volgens betrouwbare bron zouden de oprukkende rebellen de stad Bandera hebben aangevallen en daar een elek trisch krachtstation buiten werking hebben gesteld. Albertstad werd enige weken geleden door rebellen veroverd maar kon enige dagen daarna door regeringstroepen worden hernomen. Auto met Turkse kinderen in rivier - 23 slachtoffers Een vrachtauto met kinderen is zon dag van een bergweg in een door zware regens gezwollen rivier in noordoost Turkije gestort waarbij 23 kinderen om het leven zijn gekomen. Dertien kinderen werden gewond. Al len waren in de leeftijd tussen acht en tien jaar. Het ongeluk gebeurde op ONRUST IN BONN De Westduitse regering heeft de verklaring van de parlementaire commissaris voor de ..Bundes- wehr", volgens welke de West duitse strijdkrachten zich dreig- gen te ontwikkelen tot ..een staat", als „ongegrond" van de hand gewezen. De regeringswoordvoerder, Gün- ther von Ha se, heeft op een persconferentie ook andere con stateringen van de hand gewe zen, die vervat zijn in een ar tikel in het geïllustreerde blad „Quick" en afkomstig van de gepensioneerde vice-arimiraa! Hellmuth Heye. (Admiraal Heye is de door de bondsdag benoem de „ombudsman", die moet waken over de constitutionele rechten van de Westduitse mili tairen). Het artikel is verschenen enkele dagen nadat admiraal Heye zijn jaarlijkse raport bij de bonds dag had ingediend. Hierin maakt hij gewag van een toenemend aantal klachten over inbreuken op de rechten van de militairen en zegt hij, dat er tegenkanting in het leger is tegen het beginsel van moreel leiderschap in het leger. In het bedoelde artikel, dat een veel meer uitgesproken mening weergeeft, heet het dat de „Bundeswehr" zich onmisken baar in de richting van „een staat in een staat" ontwikkelt. Als deze ontwikkeling niet ge stuit werd zou, zo vreest admi raal Heye, er een „Bundeswehr" ontstaan, uitgerust met wapens van morgen maar opgeleid in de geest van gisteren (de nazi periode) Admiraal Heye schrijft verder, dat bij de opleiding van militairen nog steeds methoden worden gebruikt die uit de tijd zijn. Hij kenschetst deze metho den als „bruut en bloeddorstig". Admiraal Heye zegt te rekenen, dat hij te optimistisch is ge weest toen hij 2'A jaar geleden bij het aanvaarden van zijn hui dige functie meende, invloed ten goede te kunnen uitoefenen op de gang van zaken in de „Bundes wehr". Hij zegt, dat het ge rucht, dat hij misschien zal af treden, niet zonder grond is. De christelijk-socialistische vice-president van de bondsdag heeft gezegd, het „onduldbaar" te achten, dat de parlementaire commissaris een officieel ver slag aan het parlement aanbiedt en een niet-officieel aan een tijd schrift, die naar inhoud en toon aanzienlijk verschillen. De com missie voor defensiezaken van de bondsdag zou zich met dit geval van „minachting van het parlement" bezighouden. Het lezen boekjes van orgunii •an jaarverslagen en js instel len slaapverwe» met vele half-verouderde gegevens en met „bedekte" tevredenheid over dc eigen prestaties. Dat geldt niet sh-ehts voor particuliere organisatie, maar soms ook voor bedrijven en zelfs voor belangrijke overheidsinstellingen, zoal* departeinentsafdelingen. Er zijn jaar verslagen die geleidelijk zijn uitgegroeid tot geschlcdboeken. welke door een veelheid aan det zijn en die toch rondgezonden. Temidden van die dorheid Is het aan genaam het jaarboekje voor VS6I te bekijken van het Instituut voor Effi ciency. Dat boekje geeft zoals het bestuur van het instituut in een voor woord verklaart - - slecht* een mini male verslaggeving over het achterlig gende jaar. Voornamelijk wordt aan dacht geschonken aan de positie, welke de vereniging inneemt in het efflclency- systeem, aan haar plannen voor de toe komst en aan wat in 1964 hoopt Voortaan zullen buitenlandse zeelleden, die in een Australische haven hun schip in de steek laten, niet meer in Australië kun- blijven. Zij zullen het land uit worden gezet. men te doen. Dit Is een vorm van verslagge ving, welke wij gaar ne aan vele organisa ties en overheidsinstanties v.ïllen aan bevelen. Door het uiterst beknopt hou den van de jaaroverzichten en het leg gen van de nadruk op de lopende acti viteiten winnen dit soort publlkaties aan actualiteit en kunnen ze bovendien snel verschijnen, zodat ze ook voor anderen dan de samenstellers nog enige werke lijke waarde hebben. Een bekend vaste goederen exploitant heeft in een amusementsgebouw aan de Nederlandse kust een nogal kost baar Frans feestje georganiseerd waarop hij een aantal kunstprijzen uit reikte. Men kon bij dat feestje aanwe zig zijn en meeëten tegen een bedrag van iets minder dan honderd gulden en men kon aanwezig zijn en niet meeëten. tegen zo ongeveer de helft van die prijs. Er was ook een aantal genodigden, want het feestje en de kunstprijzen wer den gegeven in de sfeer van de „public relations". Er moest een „image" ge schapen worden van kunstzinnigheid voor een amusemenlsmaatschappij en voor haar directie. Dat feestje v.-as vol komen in orde en al was het wat over dreven. dan nog zal iedere Nederlander moeten zeggen dat leder op zijn eigen wijze feest mag vieren en zijn relaties mag ontvangen. 'aar het ging ook om de kust. Er werden kunstprijzen uitgereikt aan „arme" kunstenaars, die daardoor ge legenheid kregen hun Btudies voort te zetten in Parijs. En dan moet toch gezegd worden flat de verbinding tussen een nogal aange dikt public-relationsfeest en een prijs uitreiking aan „arme" kunstenaars tot nog toe in Nederland niet voorkwam. De verbinding getuigt wel van grote levenslust maar niet van goede smaak. Toch begrijpen we dat sommige staats secretarissen in hun liefde tot de kunst zover zijn gegaan, dat ze bet feest met champagne en public relations op de koop toe hebben genomen en dat ze op dat feest aanwezig waren. Wij weten dat liefde tot de kunst de mens over veie bezwaren doet heenstappen. Dat is dan vermoedelijk ook de reden waarom zelfs een staatssecretaris van defensie het kunstfeest bezocht. Blijkbaar is er een hechte relatie tussen kunst en de fensie, en dus ligt het aan ons, als die relatie ons tot nog toe was ontgaan! Ma: Gemeente mag 90 procent garanderen De grens van de Bogaerswonïngen verhoogd van 14.000 tot een bergpas bij de stad Riae. De wei 16 000. bovendien kan voor deze was door zware regens ondermijnd en; begaf het onder het gewicht van dewnninp-pn een bijdrage van gemid- vrachtauto. (Van een onzer verslaggevers) CV ZEELAND kijken we er altijd nog van op en vooral letter lijk als er weer eens toevallig een hefschroefvliegtuig over deze provincie wentelwiekt. Nietwaar, zo'n grommende luehtspin is hier altijd nog een niet alledaags verschijnsel. Dat is in Rotter dam bijvoorbeeld al heel anders. Voor een roekeloze automobilist, die duidelijk de maximumsnelheid aan het overschrijden is, wil men nog wel opkijken. Dat wel. Maar een helikopter, die in een luidruchtige glijvlucht over de huizen scheert en vervolgens be hoedzaam door de piloot op een betonnen vloer van luttele vierkan te meters wordt gemikt, is al een beeld van alle dag geworden. Zo is het ook bij Eindhoven, zo is het ook in Maastricht. Want van uit ui die plaatsen heeft de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na dagelijkse lijndiensten per helikopter op Brussel. En als de voortekenen niet bedriegen, zal Zeeland mettertijd ook zo'n heli kopterverbinding krijgen. Hefschroefvliegtuigen zullen dan niet langer „toevallige voorbijgangers" in het Zeeuwse zwerk zijn. En het is met name de Sabena, die klaar staat om Zeeland „dich ter" bij Brussel te brengen. Natuurlijk: ook in Zeeland kloppen de harten nog warm voor onze eigen vaderlandse K.L.M.. die immers zo fier de nationale driekleur over de zeven wereldzeeën naar alle vijf de werelddelen brengt. Sluimerende ge voelsoverwegingen als vaderlands liefde doet "vele aspirantvliegtuig passagiers hier ter lande dan ook eerst naar de dienstregeling van de vertrouwde KLM, grijpen.Maar in deze tijd van integratie vervagen langzamerhand de grenzen, vooral binnen de Benelux en ook binnen de „zes van de E.E.G Dat realiseren de luchtvaartmaatschappijen zich ook. Want wordt er binnen die E.E.G. momenteel niet actief gedokterd aan een overkoepelende Air L'nion Naast de deur Voor de Zeeuwse zakenlieden, indus triëlen, gezagsdragers en anderen, die vrij regelmatig zich snel doen verplaatsen met een vliegtuig, is er echter bovenal een zeer nuchter en /.eer zakelijk feit: de Belgische lucht haven Brussel-Nationaal, de „thuis haven" van de Sabena-toestellen iigt voor Zeeland bij wijze van spreken naast de deur. Men geraakt nu een maal sneller in Brussel dan in Am sterdam en-in de zakenwereld geldt nog altijd: tijd is geld. En ook de meederheid van de vakan tiegangers gebruikt het liefst zo wei nig mogelijk tijd om de afstand tus sen de eigen woonplaats en de vakan tiebestemming zo snel mogelijk te overbruggen. Wie van Vlissingen per trein en bus (of taxi) naar Schipnol reist heeft ten minste dne en een half uur nodig, terwijl Brussel-Natio naal ruim een uur dichterbij ligt. Dat zijn nu eenmaal harde feiten, waar mee men rekening houdt. Zeeuwse wens Zo langzamerhand moet men dan ook bekennen, dat er onder de „vliegen de Zeeuwen" een kentering merkbaar is: steeds meer gaat vliegend Zee land zich oriënteren op Brussel-Na tionaal. Inderdaad is Brussel-Natio naal zeer gemakkelijk te bereiken uit Zeeland. Per trein kan men zelfs komt stapt over in Roosendaal en laat zich rechtstreeks vervoeren naar het centraal station van Brussel. Daar kan men dan het treintje ne men naar de luchthaven, een trein, die welgeteld 17 minuten onderweg Er is hier echter een „maar", onder anderen al ontdekt door mr. H. Lang- man. secretaris van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde". Dat is namelijk het feit, dat niet alle treinen van Roosendaal op Brussel en dan met name de snelle D-treinen deld ruim 1000 worden verleend, zo blijkt uit mededelingen van het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Voortaan kan dus rijksgoedkeuring wor den verleend als de aannemingssom ten hoogste 16.000 gulden bedraagt. De voorwaarden waaronder de z.g. Bo gaerswonïngen tot uitvoering kunnen komen blijven ongewijzigd van kracht. Dit betekent onder meer. dat zij op beperkte schaal kunnen worden ge bouwd. Indien een plaatselijke aannemer geen of onvoldoende werk onderhanden heeft en het eigen woningen voor inwo ners van voornamelijk kleinere gemeen ten betreft. De minister meent dat de bouw van eenvoudige doch kwalitatief verant woorde woningen in de ongesubsidi eerde sector op acceptabele wijze blrjkt aan te slaan, en tot verhoging van de grens besloten om hierdoor onder meer het kwaliteitsaspect een nog duidelijker accent te geven. Kostenstijging Bij deze verhoging is tevens rekening 1 gehouden met een zekere stijging van 1 de bouwkosten sedert het van kracht worden van de regeling in september 1963. Verder heeft minister Bogaers „als eer ste stap op de weg naar verruiming van de maatregelen die het eigen-woning- bezit bevorderen" besloten dat een bij- i drage-ineens. die gemiddeld ruim 10W) I bedraagt, kan worden verleend. 1 Bovendien kunnen de gemeentebestu- 1 ren een garantie tot 96 r'< van de n»tto- stichtingskosten verlenen. Deze facilitei ten kunnen worden toegekend voor wo- 1 ningen, die na 30 juni 1963 in uitvoe- ring werden genomen. De bijdrage en de garantie moeten bij een der bemiddel de organen worden aangevraagd. dan in Brussel-Noord de trein al uit en bijvoorbeeld per taxi de luchtha ven zien te bereiken. Nu passeert de trein van het centraal station naar de luchthaven Brussel-Noord. En een Zeeuwse wens is dan ook deze trein naar het vliegveld ook te laten stop pen aan Brussel-Noord. (Zie slot pag. 2 kol. 2) Aandrang Deze verruiming is mede het gevolg van de aandrang, die by de behandeling van de begroting van volkshuisvesting jen bouwnijverheid voor 1964 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal van I verschillende zijden tot uitdrukking is gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1