GOUVERNEUR BRITS-GUIANA NAM DE MACHT IN HANDEN Minister en 5 leden van parlement gearresteerd Maleisische premier aanvaardt compromis GEMACHTIGD ZELFSTANDIG OP TE TREDEN SCHUILKELDERPROEF IN DORTMUND AFGELOPEN Inonu op 21 juni naar Washington Chinese regering wil conferentie over Laos TIJDENS WEEKEINDE 9 MENSEN BIJ HET ZWEMMEN OMGEKOMEN Beeldengroep onthuld in Vlissings Nollebos 207e jaargang - no. 239 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie. P van «Je Velde, P. B den Boei en W. de Paster. Hoofdredactie. W. Leertouwer en Q. Walstraat 68-60 tel 2355 'bg.g. red 3608, adv. 3647/3643). Middelburg. Markt 51. tel. 3841 tb.g.g. red 2078/3169 - - t. med 3 x 2911 Zlprlkzee- red. tel 7426 adm. tel. 2094 Adv pr. 3 Min. p. adv /4.80 Ingei n Abonnementsprijs 75 cent per week. t 9.75 per kw franco per pos' 69 adv 2375), Goes: Gr. Markt 2. tel 6140 'b g s. red. 7853 adv if. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 ct. p. regel min. ijBOi. ..Brieven bu Maandag 15 juni 1964 Kasporgo doet weer een dansje De gouverneur van Brits-Guiana, Sir Richard Luyt, heeft zaterdag de macht aan zich getrokken en opdracht gegeven tot arrestatie van minstens dertig vooraanstaande figuren uit het politieke en vakbondsleven. Verscheidene ministers zijn van de speciale bevoegdheden, die zij de vorige maand hadden gekregen, beroofd. Tot de aangehoudenen behoren onder meer de minister van landbouw, tevens vice-premier en voorzitter van de regerende progressieve volkspartij, Brindley Benn, vijf parlementsleden en de heer Hiralall, voorzitter van de Guyana Agricultural Workers Union, de vakbond die de staking in de suikerindustrie begon. In Brits-Guiana heeft zich de afgelopen vier maanden een golf van rassenconflicten voor gedaan, gepaard met doodslag en brandstichting. Richard Luyt, zei in een radio rede. dat hem bij Koninklijk Besluit de bevoegdheid was gegeven in het kader van het besluit waarin de noodtoestand is afgekondigd, zelfstan dig op te treden zonder advies te vra gen aan de regering. Toezicht Gebruik makend van deze bevoegd heid heeft de gouverneur een groep personen laten detineren die een ge vaar voor de openbare rust en orde zijn. Voorts heeft de gouverneur het toezicht op de radiouitzendingen op zich genomen. Guiana nog verder heeft verhoogd. Abraham kwam vrijdag bij een bom aanslag om het leven. Beatles verwelkomd in Melbourne - 50 gewonden Naar schatting 100.000 fans hebben gisteren ..hun" beatles op stormachtige wijze het normaal zo rustige Melbourne binnengehaald. Nadat de balans was opgemaakt bleken 50 mensen wegens min of meer ernstige verwondingen in het ziekenhuis te zijn beland en een 100-tal bewonderaars ter plaatse door E.H.B.O.-teams geholpen. „Het mag een wonder heten dat er geen doden zijn gevallen", ver klaarde de politie. De beatles kwamen uit Adelaide, waar zij gedurende twee dagen de stad op stelten hebben gezet. Op het vliegveld van Melbourne, waar enige uren eerder de weer herstelde drummer Ringo Starr niet onopgemerkt was gearri veerd. zorgden de beatle-fans voor een verre van geruisloos welkom. Vele hunner hadden al uren in de vrieskou op hun idolen staan wachten. De autoriteiten van Melbourne hebben een beroep op vrijwilli gers. zowel burgers als militairen moeten doen. om de buiten zichzelf geraakte menigte in be dwang te kunnen houden. Herhaaldelijk werd het lichaam van een flauwgevallen fan als een zak aardappelen over de hoofden van de massa naar achter door gegeven. De bereden politie zorg den verder voor vervoer naar de dichtsbijzijnde ambulance. Niet aftredenAARDBEVINGEN IN TURKIJE De reprlDE va" drCbeddl J"j">|Twee hevige aardschokken hebben kon- m Brits-Guiana heeft besloten niet:a mosk„(.„ en a„dere gebouwen f lc trr>rli»n Mr>f hesltii» van de - af te treden. Het besluit van de gouverneur parlementsleden te laten arresteren zonder de rege ring van Brits-Guiana hierin te kennen is gisteren besproken op een ministerraad, die drie uur heeft geduurd. Na afloop van de vergadering zei een woordvoerder van de regering- Jagan, dat thans een ding duidelijk is: Engeland wil zich van onze regering ontdoen, maar om inter nationale verwikkelingen te vermij den. kan het dit niet openlijk doen Hij zei in zijn radiorede onder! Arthur Abraham en zeven vegingsvrijheid van burgers en het detineren van personen. Hij zei ver der, dat de pogingen zijnerzijds om de regering te overreden hiertoe te gaan op niets uitliepen. Het Britse ministerie van koloniën heeft bekendgemaakt, dat gouverneur Luyt gemachtigd is de nodige be voegdheden aan zich te trekken krachtens een door de Britse regering op 29 mei getroffen besluit. Het ministerie is van mening, dat de moord op de staatssecretaris van het maar wil het ons dwingen tot aftre- ministerie van openbare werken. den. Dat ,s de bedoeling van de ar- restatie van een dat er twee stappen nodig zijn. In de eerste plaats moeten degenen die zich schuldig maken aan gewelddaden zonder pardon worden vervolgd en verder moet alles worden gedaan om nieuwe ge welddaden te voorkomen. De gouverneur herinnerde aan het afkondigen van de noodtoestand en aan het feit dat sedertdien de Britse troepen in het land zijn versterkt. De politie, het vrijwilligerskorps en de troepen zouden een formidabele veiligheidsmacht moeten vormen. Ge bleken is helaas, aldus sir Richard, dat de noodmaatregelen niet zo ef fectief waren als mocht worden ver wacht. Een van de oorzaken is dat onze ministers Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdagavond bekendge maakt. dat premier Inonu op 21 juni naar Washington zal vertrekken voor zijn besprekingen over de situatie op Cyprus. Vrijdagavond was reeds meegedeeld, dat de premier de uitnodiging daartoe van president Johnson had aangenomen. Mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk overleden Zaterdagavond om kwart voor negen is mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen- wijk, oud lid van de Eerste Kamer voor de V.V.D. en oud-commissaris der ko ningin in Drente in het Sophia Zieken huis in Zwolle overleden. Grote schade door windhoos op Texel Zaterdagavond rond él] uur heeft een windhoos in titrev minuten tijd grote schade aangericht aan drie badcentra op Texel. Aan het Hoornderstrand. het centrum bi] paal 12 en het Westerslag wer den tientallen badhokjes, die on geveer zevenhonderd gulden per stuk kosten, finaal wit. elkaar ge slagen, De foto geeft een beeld van de schade, welke door de verzekering wordt gedekt. negen kinderen de spanning in Brits-i®11 1 i drie parlementsleden". „14 LANDEN NAAR GENEVE OF PHNOM PENH" Fel protest tegen bombardement door Amerikanen In gelijkluidende nota's aan ue Britse en Russische ministers van buitenlandse zaken, als voorzitters van de conferentie van Genève r Laos, heeft de Chinese rege ring deze landen verzocht met spoed overleg te plegen met de twaalf andere bij de overeenkom sten van Genève betrokken mo gendheden, opdat een nieuwe con ferentie over Laos in Genève of Phnom Penh kan worden gehou den. In dezelfde nota protesteert de Chi nese regering met klem tegen het be weerde Amerikaanse bombardement op het hoofdkwartier der Pathet Lao in Khang Khay, waarbij een lid een Chinese economische en culturele missie werd gedood en vijf andere ge wond raakten. In de nota wordt ge zegd. dat de crisis in Laos een „kri tiek punt" heeft bereikt. strijd met de Geneefse overeenkom sten blijven handelen". China hoopt dat Engeland en de Sowjet-Unie hun plicht zullen doen omdat zij zich niet aan hun verant woordelijkheid zouden kunnen ont trekken „ingeval van een nieuwe ver ergering van de toestand in Laos" Deze toestand is in een kritiek sta dium gekomen en een conferentie der veertien landen kan geen enkel uitstel lijden, aldus de Chinese nota, waarin het onder meer door de Sowjet-Unie gesteunde Poolse voorstel voor over leg over Laos wordt verworpen. Polen had voorgesteld dat Engeland, de Sowjet-Unie, Canada, India, Polen en de drie groeperingen in Laos aan deze besprekingen zouden deelnemen. De Chinese regering zegt thans dat deze ,,vertragings"-procedure de Ameri kaanse gewapende interventie in Laos in de hand zou werken. Waarschuwing In de nota waarschuwt de Chinese regering ervoor dat de oorlog zich tot geheel Indo-China zou kunnen uitbrei den indien de Amerikanen eenzijdig blijven optreden en „gewetenloos in in steden in het oostelijk binnenland van Turkije beschadigd of verwoest. Dit meldt radio Ankara. De schokken kwa men in snelle opeenvolging. Malaytya, 300 km ten oosten van Anka ra, werd het zwaarst getroffen. Het centrale postkantoor was een der gebou wen die zwaar beschadigd werden. Som mige huizen stortten in en de muren van andere gebouwen scheurden. Balkons van minaretten van de moskeeën van Ye- ni en Sogoetkloe braken af. aldus de ra dio. OVEREENSTEMMING OP HANDELSCONFERENTIE Op de internationale handelsconferentie in Genève is gisteravond overeenstem ming bereikt over een „pakket" van compromisvoorstellen, waarmee men de weg hoopt vrij te maken voor samen werking tussen de rijke en arme landen in een nieuwe wereldhandelsorganisatie. Het compromis werd bereikt tussen de 75 leden van het blok van ontwikke lingslanden en de %vestelijke geïndustri aliseerde landen. Daarmee is de confe rentie waaraan 119 landen deelnemen en die al drie maanden duurt, voor mis lukking gered. Voorzitter van de conferentie, de Egyp- tenaar Abdel Moneim el Khaissoüni. maakt dit nieuws op een geimprovi-1 seerde persconferentie bekend. Het akkoord zal vandaag op een for-1 mele plenaire vergadering worden goed gekeurd. PRESIDENT JOHNSON GAAT NAAR WEST-DUITSLAND President Johnson van Amerika zal vol gend jaar op uitnodiging van bondskan- lier Erhard in gezelschap van zijn echt genote en vermoedelijk van zijn twee dochters, een bezoek aan West-Duits- land brengen. Het is de eerste maal sinds zijn ambts aanvaarding zeven maanden geleden, dat de Amerikaanse president plannen bekend maakt voor een buitenlandse reis. Voorheen heeft hij zich aan zijn standpunt gehouden, dat hij geen bui tenlandse reizen zou ondernemen, tot dat de binnenlandse vraagstukken uit de weg waren geruimd. AKKOORD OVER CONTROLEPOSTEN Zeven dagen hebben honderd- veertig burgervrijwüligers en eer vijftigtal doktoren, verpleegster.' bracht in een kemwapenbesten- dige schuilkelder in de Duitse stac Dortmund. Zondag was de pror afgelopen, Foto: enige meisjes, die vrijwitlif. in de kelder hun intrek hadder genomen komen met hun bagag> naar buiten. Tl eerlijk blauwe lucht weer te zi hun eerste commentaar. de sen de 3 landen mogelijk geworden. Een dergelijke bijeenkomst is een ver eiste voor een topconferentie. Een woordvoerder van president Soekar- no, die reeds enkele dagen in Tokio' vertoeft, evenals de Filippijnse pre sident Macapagal, heeft gezegd, dat tegen dinsdag een beslissing moet zijn genomen aangaande een topconfe rentie. Vooruitzichten op een topconferentie verbeterd De Maleisische premier. Abdoel Rachman. heeft een compromis aanvaard aangaande de terugtrek king van Indonesische guerilla- troepen uit Maleisisch-Borneo. zijn aankomst in Tokio heeft Rachman gezegd, akkoord te gaan met Thailandse voorstellen over het aantal controlepunten voor deze terugtrekking. Waarnemers zijn van oordeel, dat hierdoor de vooruitzich ten op een in de Japanse hoofdstad te houden Indonesïsch-Filippijns-Malei- sische topconferentie zijn verbeterd. De Maleisische premier had eerder gezegd, niet te zullen meedoen aan een dergelijke topconferentie voordat de Indonesische guerrillastrijders zich zouden hebben teruggetrokken en dat deze terugtrekking zou moeten be-J ginnen voordat een ministeriële bij-1T eenkomst zou worden gehouden. Zaterdagmiddag is in het Jekerbad Maar kort „alat hii „Meren inl1" Maastricht de 9-jarige jongen Tokio was aangekomen zei Rach-|F. N. Murrer verdronken. Dit ge- man, mei 4 controlepunten genoe- beurde in het bijzijn van vele dui gen te zullen nemen mits deze in;_. t„t„„r-, ..het erenscebied" geleeen zijn- zenden badgasten. De drukte was Indonesië heeft reeds ingestemd ZO overweldigend, dat het toezicht- met het Thailandse voorstel. I houdend personeel geen overzicht n- i 'meer had van wat in het bad ge- DlJPPnkOÏÏlSt beurde. Door de Maleisische concessie is eenj^>r(jer verdronk z bijeenkomst op ministerieel vlak tus- Maas bij Borgharf ETNA ROMMELT WEER De vulkaan Etna is zondagavond op nieuw tot leven gekomen met een reeks explosies, drie aardschokken en een as- regen die de maan korte tijd verduister de. De geleerden die de opleving al enkele dagen verwachtten, menen niet dat het jvuurwerk, hoe spectaculair ook. gevaar zal opleveren. IN 2 ZWEMBADEN DOOR DRUKTE NIETS GEMERKT Drama op de Oude Maas bij Lithoijen laanse gastarbeider Mario Lorn. Twee vrienden van hem zaten aan de kant, toen hij plotseling een gil gaf en onder het wateroppervlak verdween. Zjjn vrienden dachten aan een grap. Toen hg echter niet meer bovenkwam, «leden zy pogingen om hem te vinden. Na een gezamenlijke inspanning van rijkspolitie, gemeentepolitie en brandweer wist men hem op het droge te brengen, de le vensgeesten waren toen echter reeds geweken. De 11-jarige Han Tillekens uit Den Haag heeft zich zaterdagmiddag te ver in zee gewaagd. De jongen werd in bewusteloze toestand uit het water gehaald en overgebracht naar liet Bronovoziekenhuis. waar hij In de loop van de dag is overleden. In diepe geul In het Nollebos te Vlissingen heeft zaterdagmorgen mevrouw C. C. van Woelderen-Sprenger een bron zen beeldengroep onthuld, waar mee een zinvolle bestemming is gegeven aan een bedrag, dat des tijds door burgemeester C. A. van Woelderen ter beschikking van de gemeente is gesteld. Op de sokkel van de beeldengroep, een ontwerp van mevrouw E. Messer-Heybroek uit Vlissingen, is te lezen „Aan de nagedachtenis van C. A. van Woel deren, stichter van het Nollebos, burgemeester 1919-1945". Aan de onthulling ging een bijeenkom vooraf in „Britannia", waar burgemees ter mr. B. Kolff naging, hoe het ge meentebestuur uiteindelijk in overleg met mevrouw Van Woelderen tot het besluit kwam, de beeldengroep te laten vervaardigen. Daartoe ging hij terug tot 12 juli 1942, toen burgemeester Van Woelderen bij zijn 65e verjaardag een bedrag werd aangeboden, bestemd voor een smeedijzeren hek „Van Woelderen- park". Het zou anders lopen: toen in de oorlog het Nollebos geheel werd verwoest, stelde burgemeester Van Woelderen het bedrag ter beschikking aan de gemeente Na de oorlog werd overwogen een versiering aan te bren- fen op een brugleuning in de Van Woel- erenlaan. maar ten slotte liet men de gedachte varen en werd in overeen stemming met mevrouw Van Woelderen besloten lot het laten vervaardigen van de beeldengroep. In zijn toespraak memoreerde burge meester Kolff hoe met dit beeld de na gedachtenis van een man werd geëerd, die zesentwintig jaar van zijn leven aan Vlissingen heeft gewijd: „Eén facet van deze veelzijdige man komt bijzonderI Nadat hij ten slotte mevrouw Van Woel- deren en haar dochter, mej. H. W. van naar voren - dat van de grote natuur- Woe]deren bIoemen had aaneeboden. vriend, de stichter van het Nollebos".Iwandelde het gezelschap, onder wie' In Lithoijen is zaterdagmiddag bij het baden in de Oude Maas de 17-jarige Henk Duijs uit Heesch (N.-B.) verdron ken. Hij was met zijn 19-jarige broer Ben verfrissing in het water gaan zoeken. Beiden konden maar heel gebrekkig zwemmen en zij hieven daarom in het ondiepe gedeelte van de rivier. Onge veer 20 meter uit de kant kwamen zij echter in een diepe geul terecht, waar op zij onder water verdwenen. Ben heeft nog geprobeerd zijn broer te hel pen. maar kwam zelf in nood te ver keren. Twee Ossenaren schoten onmid dellijk te hulp. Een van hen wist Ben Duijs te grijpen en leverde hem over aan de andere redder, die de jongen op het droge bracht. Pogingen om ook Henk Duijs te redden mislukten, doordat de jongen zijn redder in gevaar bracht en deze hem tweemaal moest loslaten De 17-jarige Johannes Veen uit Wester- lee is gisterochtend bij Wedderveer in de Westerwoldse A verdronken. De jongen was met vrienden na een roeitocht te water gegaan. Hij was de zwemkunst niet machtig. Zijn lichaam werd pas na enkele uren dreggen gevonden. Niets gemerkt leden en om gemeen terna< mevrouw Va: verrichtte. -leden van dc Vlissïngse Op dc naar het Nollebos. waar i links t i Woelderen de onthulling Woelde Van Woelderen. De 14-jarige Harrie Huizing uit Em- men is zaterdagmiddag in het na tuurbad „De Kihbelkoele" ln het Sle- nerzand (gem. Sleen) verdronken. In het overvolle natuurbad had niemand iets gemerkt. Om kwart voor zeven 's avonds werd zijn vermissing bij de politie gemeld. Na twee uur dreg gen werd het stoffelijk overschot ge vonden Gistermiddag is in het Twentekanaal in Hengelo het stoffelijk overschot opge haald van de 21-jarige B. M Grootholt, die sinds zaterdagmiddag werd vermist. De jongeman was met zijn jongere zus jes in het kanaal gaan zwemmer.. Hij zei toen dat hij met zijn kleren r.aar de overkant zou zwemmen om zich bij z.jn vrienden te voegen. De zusjes meenden dat dit was gebeurd Toen de jonge man in de loop van de avond nog niet thuis was gekomen, werd de politie ingeschakeld, die begon te dreggen In het afgelopen weekeinde is in de Rotte de zevenjarige Philip Ansems uit Rotterdam verdronken. De jongen is vermoedelijk bij het pootjebaden in de modder blijven steken en gestruikeld. De 29-jarige onderwijzer G. Middelkoop uit Gorinchem is zaterdagmiddag bij het zwemmen in de Waal onder dc c/mwn- l«- Dalem bij Gorinchem verdronken. De man was met zijn vrouw en drie kinderen naar de waterkant getogen en was op een gevaarlijk punt in het water gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1