RKS B ESC H UIT punt uit! Neem Kloetinge „nog maar weer eens" in protest tegen de combinatie-Goes „Er worden koeien uit sloot gehaald, die we allang verdronken waanden" AGENDA WALCHEREN 5$^ Beitsers: eis de originele Ceta-Bever BUITENBIJTS'^t^ MARKTBERICHTEN EERSTE PAAL GEBOORD VOOR 158 WONINGEN VAN „GOED WONEN VLISSINGSE MIDDENSTANDERS OVER DE MAANDAGSLUITING EXAMENS Elvis Presley kan ook zwemmen VRIJDAG 12 JUNI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „NIET MET STENEN GOOIEN", MAAR ZONDER OOK MAAR een ogenblik de schijn te wekken dat „er met stenen naar Goes moet worden gegooid" heeft de raad van Kloetinge donderdagavond alle argumenten voor de eigen zelfstandigheid nog maar weer eens naast elkaar gezet om tegen een gemeentelijke sa menvoeging met de Bevelandse centrumstad te protesteren. „Nog maar weer eens" die term tekende de teneur van de vaak spitse, even dikwijls bloemrijke en tegelijk heldere benadering van het plan tot herindeling van gemeenten, dat Gedeputeerde Staten hebben toe gezonden om de visie van de raden te weten te komen. Welnu, voor Kloetinge geldt nog precies hetzelfde als waarmee het vijf jaar gele den gelukt is de zelfstandigheid te behouden. „Kloetinge heeft als gemeenschap een woonfunctie, waarmee het eer kan inleggen. Daar moet men oog voor hebben. Bovendien is er geen enkel argument om de zelfstandigheid in twijfel te trekken", zo was de algemene gedach- tengang. i Kloetinge P dal weer, voor de zoveelste maal zelfstandigheid van de gemeente moest worden getornd. In de eerste vergadering in de gloednieuwe raad zaal van liet pas geopende genieente huis hebben de heren zich dan ook met bewondering voor de samenstel ling achter het concept-antwoord van b. en w. aan Gedeputeerde Staten, gesteld. Eu dat antwoord kwam hierop neer: Kloetinge wil zijn onafhankelijkheid be houden. in het belang van de streek wil ae gemeente meewerken aan een bo- vengemeentelijk orgaan voor Zuid-Be veland en in een later verschiet wil men dan eventueel alleen nog maar praten over een andere combinatie dan G.S. op het oog hebben. Een combinatie, die men geheel voor zich hield en die bur gemeester mr. H. N. baron Schimmel- renninck van de Oye alleen van deze kanttekening voorzag: „Ik wil niet op de stoel van de minister gaan zitten..." De raad van Kloettnge proefde in het plan van Gedeputeerde Staten een be paalde tactiek: „Als je maar vaak ge noeg zegt dat iets samenvoeging met Goes in dit geval noodzakelijk is, dan ,,De gestadige drup holt de steen" (p.v.d.a.-woordvoerder H. P. Maas). In het plan van „Middelburg" zag men eigenlijk alleen maar een oprakelen van oude argumenten, die voor Kloetinge helemaal geen argumenten zijn. De heer Jung zei er dit van: „Hier worden oude koeien uit de sloot gehaald, waarvan we dachten dat ze allang verdronken waren. Er worden vuistregels en „kre ten" gebruikt, die misschien in het be drijfsleven een uitgangspunt kunnen zijn, maar bij het veranderen van gemeen tegrenzen voor een gemeente als Kloe tinge beslist niet opgaan". De heer Jung was van mening dat niemand ervan overtuigd kan worden: Goes gaat er in bestuurskracht op vooruit als het Kloe tinge erbij krijgt. Nee, in zijn ogen komt er dit van: „het eigen karakter, de wel dadige, maar beslist niet gezapige rust van het dorp gaat in de massa verlo- De heer H. P. Maas (p.v.d.a.) liet zich verleiden tot een typering van Kloetinge, waarin hij kwam tot op merkingen als „de parel van Zuid- Beveland" en „een van nature gege ven gemeenschap", tot kwalificaties als „een monument van burger- en gemeenschapszin, maar ook bewoon baar" en „een dorp. waarvoor de toe rist zijn hoed oplicht". Maar daar achteraan kwam dan deze vraag: „Wat hapert er toch aan? Waarom toch die voortdurende dreiging kwelling? In elk decennium is er nu al 'n aanslag op onze zelfstandigheid gepleegd. We zijn pijnlijk getrofen door de lichtvaardigheid, waarmee over onze samenleving wordt ge dacht". Bovendien kon de heer Maas zich niet voorstellen, dat Goes zonder Kloetinge niet vooruit kan. En hij herinnerde nog eens aan de bekende overeenkomst tus sen de beide gemeenten, waardoor Goes 100 hectare van Kloetinge aan zijn bied toegevoegd kan krijgen. Een o' cenkomst, die alleen nog hogere gc__ keuring moet krijgen. Op het uitblijven van die goedkeuring, althans de door- CREOSOO i HOUTIMPREGNEERVERr Dealer voor Zeeland A. DE JAGER TOLHOEK N.V. Goes Middelburg Vllssingen Subdealers: Middelburg: L. Janse de Jonge, Lange Noordstraat 70; Spruijt's Verfhandel, Kromme Weele 19 Oostkapelie: Ka Janse Aalewynse. Dorpsstraat 48. Oost-Souburg: W van Maldegem, Buteuxstraat 12 Vllssingen: De Verfbron, Waistraat 8. Zierikzee: P. Schuls. Meelstraat 40. VANDAAG. Middelburg City: Elvis in Acapulco. 20 uur, alle leeftijden Electro: Dr Mabuse contra Scotland Yard. 19.30 uur. 14 Jaar Abdij: Klank- en lichtspel, 21 uur Mo lenwater: Miniatuur Walcheren, 921 uur. Concert- en Gehoorzaal: Gezamen lijk concert Oefening en Uitspanning, en Instrumentale, 20 uur. Vllssingen Alhambra: Dr Mabuse contra Scotland Yard, 20 uur. 14 Jaar Luxor: Kaarten, kussen en kogels. 20 uur, 14 jaar Veere De Schotse Huizen Opening ten toonstelling werken Ina Rahusen. 17 uur Goes Grand: Seherazade. 20 uur. 14 Jaar Trmeuzcn Luxor: Hun laatste ontmoeting. 20 u 18 Jat Oostburg Ledeltheater: Sheherazade, 20 uur, 14 Jaar Borgen op Zoom Luxor. De onderwereld slaat toe. 20 uur. 14 Jaar. ging de heer H. J. Colijn (a.r.) nog na der in. Het speet hem met de andere raadsleden dat deze zaak al veel lanj loopt dan de wettelijke termijn van d maanden. „Er is al meer dan een half jaar voorbij sedert ons raadsbesluit is genomen". De heer Colijn vond het maar „ondemocratisch en onsportief om via de bureaula een zaak op dood spoor te brengen als men zjjn zin niet kan krij gen". Die opmerkingen gingen de bur gemeester kennelijk te ver. want hij verzocht de heer Colijn dergelijke kwali ficaties niet te snel te bezigen en zeg de de raad toe, op een duidelijk antwoord hierover te zullen blijven hameren. Ove- van gemeenten, waar dit itrof. nogal ver uiteen. menv< Kloetinge „Ze raken kant noch wal' „Men stelt eerst wat men v worden argumenten opgestapeld om dit willen waar te maken". Het A.R.-raads lid zag de schets van G.S. over Goes als pleidooi voor samenvoeging slechts als „een stok achter de rug met daarin ge kerfd wat abstracte spreuken: schaal vergroting, bestuurskracht, gemeen schappelijke regelingen". De heer Co lijn vond het maar gevaarlijk om een rage naar grotere eenheden tot een systeem te maken en dat dan uit te proberen op gemeentelijke herindeling. „Er is een kortsluiting tussen de alge mene motieven en de concrete argumen ten tot koppeling van Goes aan Kloetin ge", had de heer S. Duvekot (a.r.) ont dekt. „G.S. willen ons onder de indruk brengen van de ontwikkeling van Goes' Daarom was hij blij, dat b en w. de zaken in antwoord aan het provinciaal bestuur deze week reeds in ons blad gepubliceerd duidelijk hadden gesteld. De heer J. Verburg volstond ermee om de toespraken van de andere heren en de bezwaren van b. en w. dik te onder strepen. „Het is een oude geschiedenis, maar ze wordt op deze manier telkens weer nieuw", vond burgemeester Schimmelpenninck van der Oye ten slotte. G. S. zullen uit deze raads vergadering vernemen dat Kloetinge niet moe is om zich te blijven ver weren. •'nnrj niJRC, HERV. VROUWENGROEP VERGADERDE VUSS1N GEN Overstekende voetganger tegen bromfiets Koorkerkhof in vergadering bijeen. De Dresidente, mevr. Nauta-Cohen Stuart, lield een bijbelinleiding. Vervolgens ver toonde de heer P. Daniëlse, burgemees ter van Ritthem, prachtige kleurendia's over Italië, Frankrijk en van Zuid-Be veland. De dames Koole en Van Belzen deden verslag van de op 2 juni jl. te Goes gehouden provinciale t oogdag. Ook werd verslag gedaan van de op 26 mei jl. te Tilburg gehouden jaarvergadering. De presidente deelde méde. dat het jaar lijkse reisje van de groep ditmaal langs de Belgische kust c.a. za plaatshebben op 16 juni a.s. Turnzaaldeur open, mantelzakken leeg Terwijl een groepje dames woensdag avond in het gymnastieklokaal van de b.l.o.-school op 't Zand te Middel burg aan het oefenen was, is een figuur met minder goede bedoelingen het gebouw (waarvan de deur niet gesloten was) binnengelopen om uit enkele mantelzakken in totaal een bedrag van rond 5 op te diepen. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. De commissaris van politie wnst cr op. dat het zeer onverstandig is tijdens bijeenkomsten in zalen of lokalen de deuren open te laten zonder dat er toezicht aanwezig is. Men noodt min der vast in de schoenen staande me deburgers als het ware uit „even binnen te lopen" AANWINSTEN OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK In de afdeling ..Wiskunde en Na tuurwetenschappen" van de openbare leeszaal en bibliotheek te Middelburg werden extra aangeschaft: Behn: Opgravers en opgravingen; Bitter: De geheimen van het magne tisme; Boer, de, en Van Sluyters: Rekenen, 2 dln.; Braun en Los: Op zoek naar de onbekende; Brink en Schippers: Beknopt leerboek der ste reometrie; Colerus: Van 1 x 1 naai moderne rekenliniaal; Faber: Zo ont- integraal; Ernst: Het gebruik van de stond Nederland; Frets: De erfelijk heid van normale geestelijke eigen schappen bij de mens; Gray: Hoe dieren vliegen, lopen, zwemmen, springen, kruipen; Grzimek: Oase voor dieren; Horst, Ter: Leren? maar dan zo!Hughes: Het wonderlij ke neutron; Hvass: Vogels der we reld; Infeld: Albert Einstein; Kete laar: Physische scheikunde: Linde man en Frederik: Leerboek der na tuurkunde, 5 dln.; Lijn, van der: Het keienboek; Monkhorst en Sluyters: Beginselen der mechanica; Nixon: Het leven der bijen; Orr: De levende dampkring; Prins: Grondbeginselen van de hedendaagse natuurkunde; Simpson: De betekenis van de evolu tie; Spionage: De gouden vreugden van Afrika; Stoelhorst en Brouwer: Praktisch rekenwerk; Stoelinga en Van Tol: Leerboek der gonio en trigo nometrie; Velthoven, Van: Reken kundige hoofdstukken: Wansink, Hol- werda en Van der Neut: Beschrijven de meetkunde; Wijdenes en Beth: Nieuwe schoolalgebra. 4 dln.: Wijde nes: Planimetrie, 2 dln.; Wijk, Van: Onze kalender; Wijn, De: Elementaire elektriciteitsleer; Wijvekate; Verkla rende statistiek; Zweeres; Vogelboek voor iedereen. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie te Middel burg zijn inlichtingen te verkrijgen om trent de aldaar in het tijdvak van 2 tot en met 9 juni 1964 als gevonden aange geven voorwerpen. Verschillende handschoenen, huis- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, verschillende rijwielen, halskettinkje van witte kralen', hond, kogellager, binnenband van auto. sier speld met stenen, linker wit. kinder schoentje, zonnebril, donkere regenjas, eind touw, blauwe sjaal, plastic boot, gordijn, duif, plastic kapje, blauwe cein tuur. zwempak met badhanddoek, ket tinkje met kruis, kettinkje met bedel tjes. damespolshorloge, rubber knielap, hondehalsband met penning, blauw vest, zwembroek en handdoek, grijs colbert jasje. Indien voorwerpen bij particulieren wor den afgehaald, gelieve men daarvan In de Walstrpat ter hoogte van de Vrouwenstraat is donderdagavond omstreeks negen uur de bromfiets be stuurd door de 19-jarige B. J. B. uit Vlissingen in botsing gekomen met de voetganger Ph. T. uit Rotterdam, die plotseling de weg overstak. Hier bij kwamen beide betrokkenen te val len en de bromfiets liep lichte schade op. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 2 tot en met 8 Juni zijn de navolgende gevonden voorwerpen aan het bureau van politie te Vlissingen gede poneerd: gele step, witte ballen, kinderblou se. plamuurmes. zonnebriletui. huissleutels, rood bruin wollen vest. herenoverjas. leer boek. dameshandschoen, bril, en dat aan zijn bureau de adressen alwaar zich de na volgende gevonden voorwerpen zich bevin den, zijn te bekomen: diverse portemon nees. regenjas, paar damesschoenen, uni formpet, gele herdershond, blauw nljlon- jack, kinderzwembroek met badhanddoek, duivenmand. 3 muntbiljetten, plastic krui- wagentje, witte bal, herenpolshorloge, br. suède Jasje met bos sleutels, paar witte nylon handschoenen, blauwe strandschop, bril. bruin colbertjasje, grijze herenhand schoen. wieldop van Ford. r.-k. misboekje in étui. zonnebril in étui. damespolshorloge sok. VROUWENPOLDER Opening van schoolgebouw Zaterdag 13 juni. 's-middags om 2.00 uur zal burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder het vernieuwde school gebouw van de vereniging voor christe lijk onderwijs te Vrouwenpolder officieel in gebruikstellen. Om 2 uur worden alle genodigden in het verenigingsgebouw verwacht.' Na de opening is er gelegen heid tot bezichtigen van de school. O.- EN W.-SOUBURG Spoedvergadering raad Souburg De gemeenteraad van Oost- en West-1 Souburg komt hedenavond, vrijdag om - negen uur in spoedeisende vergadering bijeen voor een twee punten tellende agenda. B. en W. stellen voor de pas torie van de Nederlands Hervormde kerk in de Kanaalstraat te kopen voor f 65.000. Dit gebouw zal worden ge bruikt voor huisvesting van de gemeen- WESTKAPELLE Reis ouden van dagen gt de ruimte geschikt zal worden gemaakt voor bejaardensociëteit. B. en w. teke nen nog aan. dat het wel nodig zal zijn zal gaan kosten. Het andere voorstel dat ter sprake zal komen, houdt in te bepalen dat een wijziging van het partiële plan in onder delen „Zeewijksingel" in voorbereiding is. Het is de bedoeling achter de reeds op het uitbreidingsplan geprojecteerde straat van de Padweg naar de Vlissing- sestraat een waterpartij te maken, ener zijds om grond voor een verhoging van het bouwterrein en anderzijds als spul boezem voor een nooduitlaat. ouden van dagen van West- landsvrouwen een reis naar Rotterdam. Den Haag en Scheveningen gemaakt. In Scheveningen werd een bezoek ge bracht aan de pier, terwijl in Den Haag langs verschillende bezienswaardige ge- Bed Gauiitlc*. l 33—si. II w bouwen werd gereden. I man X 2832, II 27. Kersen Het was een prachtige dag. De organi-1 Rivers II 43-88. serendc vereniging kan op een goede reis terugzien. veiling BT.-MAARTEN8DUK. Burgemeester De Meester maakte de Eerstelingen 33. drie Urm en 3'!k reis eveneens mee. Aanvoer 100 kisten. VEILIN GGOES. 11 juni. Groene kruisbessen; Export 44. In dustrie 33. Aardbeien zonder dop: Senga Sengana 1 115. U 100 Region I 107. II 88 Aardbeien met dop: Rcglnn 11 5900 Senga •Scngona II 58 Talisman 11 89—103 Mach FrQhernte U 76. Aardbeien per doos: Reglna 1 3038. II 29—32. Ill 10—22. Senga Scngona II 2126. M 13. Vola I 34—38. U 26 m 19. Talis- doos. Early Officiële publikatie vlissingen. VERZOEK OM VERGUNNING Burgemeester en wethouders van VllKsin- gen brengen ter openbare kennis, dat 1 gemccnteseceretarie. 2e afdeling, ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Brons- werk N.V.. gevestigd te Amersfoort, vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een in richting tot het bewerken van metalen pla ten waarin 17 elektromotoren met een ge zamenlijk vermogen van 31.6 p k. gebezigd zullen worden in het perceel Industrieweg 2—4, kadastraal bekend gemeente Vllssin gen, sectie B no. 1900. Gedurende tien dagen, te rekenen van 13 Juni 1964 af. bestaat voor een ieder de ge legenheid schriftelSjk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag. 30 juni as, des voormiddags 10.00 uur. ten gemeente, huize, een openbare zitting worden gehou den. waarin mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene. persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting ïs verschenen. Mede beroep gerechtigd degene die. zonder op de openbare zitting te zijn vereche- binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in aangrenzende gemeente, waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Vlissingen, 11 Juni 1964. vlissingen. aung sluitingsuur der tapperijen. De burgemeester van Vlissingen. gelet op de artikelen 88 en 89 der algemene politie verordening voor Vlissingen: brengt ter al gemene kennis, dat hij het sluitingsuur var de tapperijen voor zover voor deze inrichtin gen door burgemeester en wethouders een vergunning of een verlof A ingevolge dc be palingen der Drankwet is verleend, met in gang van de avond van 15 juni 1964 tot met de avond van 15 september d. heeft bepaald op 1 uur des nachts; echter, evenals nu het geval is. de muziek in bovenbedoelde inrichtingen dagelijks om zijn beëindigd. Vlissingen, 11 juni 1964. MIDDELBURG. JUNI-PAARDENMARKT. Burgemeester en wethouders van Middel burg brengen ter openbare kennis, dat: op donderdag 18 juni 1964 op het Molen water de jaarlijkse paardenmarkt zal worden gehouden: de paarden alleen tussen 8 en 10 uur kunnen worden toegelaten; de paarden langs de Zuidsingel van de zijde van de Bree en de Korte Noord- straat ter markt mogen worden aange voerd en niet anders dan onder geleide en ten getale van hoogstens 2 per ge leider: geen paarden ter markt mogen worden gebracht of gehouden dan na vooraf gaand veeartsenijkundig onderzoek ter het verboden is reeds gebruikt stro op de markt te brengen of anders dan v gemeentewege daarvan weg te voeren Middelburg. 10 juni 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, mr. J. DRIJEER J. HOOIJ. Nieuw complex op Pauwenburg I redelijk, ka: eieren van gr. 6M—8.10; ■4-72 gr 9.49— eende- MARKTBEKICIIT BARNEVEI.D. Coop. Veluwse Elcrvelllng Ede. Wee kaan voer 340 618 «tuks. handel vlot Prij zen in guldens per 100 stuk' eieren van 40-47 gram 4-83-6.16; van 48-56 gr 6 29— 8.07: van 56-63 gr. 8.I5—I0j07: van 63-71 gr. 9.6611-33- Klervelllng 8.D.F- A an voer 550.290 stuk*, handi Prijzen ia gulden» per 100 «tt 36-43 gr 351—5.39; van 52-sa van 58-64 gr. 8.22—9 42. van 11.90. eendeéleren 63-67 gr 7 bo eleren van 67-71 gr 8.19-880. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer 2.300.000 «tuks, handel vlug. Prijzen in gulden» per 100 atuks: eteren van 60-65 gr. 9.15—1050. alg prijs 980. kg-prij* 158 op baai» 62 gr Henneüicren van 41-59 gr. 5.25—8 75. kg-prtj» 1-28—1-48. VEILING KAPELLE- 11 Juni Krulstxwnveiling II Juni leve ring 2 uur 44: 11 Juni levering 5 uur 36. AardbetenveiUng- Aardbeien zonder dop In dustrie: Reglna I 107. 2 33 Senga Sengana 1 115. 2 109 Red Gauntlet 2 54 Aardbeien per doos van 250 gram: Reglna ex 42, 1 33—42. 2 23—34; Senga Sengana 1 34—38. 2 21—34. Rod Gauntlet I 35—43. 2 26—36: Gorella I 45. 2 24—38; Camb VS- gour 1 36—42. 2 25—36. Vola 1 41—55. 2 25—29; Talisman I 37. 2 26—33: Merlon Prince*" 1 37—38. 2 28—32: Juapa 1 34. 2 26; Gtas9 2 24-35 Aardbeien met dop per kg: 2 92—06. 3 50—67. VISMIJN COLIJN8PLA AT. Exportgamaien 1203 kg 1 1—1 2.22; «char 12 kg. bot 47 kg. schol 64 kg: tong 7 kg; paling 104 kg; kreeft 2 kg: vislever 2 kg; ongesor teerde vis 14 kg. VEILING KRABBEND IJKE. 11 Juni. Macherau Tr 1 46, II 30. Regina I 40io. 11 2716 Senga Sengana I 4247. II 33—44. HI 23. Talisman I 44 Gorella I 58. in 32. Merton Pr I 61. Ill 29. Vola 62—6». II 3748 Rode bessen: Jh. v. Tets II 74. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM. 11 juni Aanvoer 19.000 kg AA extra 2.65. AA 12.20. A extra 2.63. A I 2.10. A afwijkend 1.85, B extra 2.55. B I 1.90. B afwijkend 1.60. C extra 1.70. C I 1.60. D I 1.55. E I 80. E II 50, siek 20. Textiel- en schoenbranche Centrale wil orde in chaos brengen Kwaliteit Van huizen in Zeeland laat te wensen over Donderdagmiddag; heeft ïr. L. D. Huis man, hoofdingenieur-directeur van de directie Zeeland van volkshuisvesting en bouwnijverheid in plan Pauwenburg in Vlissingen de eerste paal in de grond ge boord voor een complex van 158 woning wetwoningen. die de wonïngbouwvereiS- ging „Goed Wonen" daar gaat bouwen. Van deze 158 woningen worden er 88 gebouwd als eengezinswoningen en de rest als twee-etagewoningen. Bij deze eerste paal waren onder meer aanwezig burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, gemeentesecretaris J. W. Pe ters. de wethouders Ch. J. Gillissen Ver- schage en F. G. Smit, architect J. Jobse, vertegenwoordigers van de aannemers maatschappij Van Vliet en Van Duist N.V. cn uiteraard de voorzitter van „Goed Wonen", de heer A. C. v. d. Velde. Ir. L. D. Hui-smart aar. de boorma chine, waarmee hij de eerste paal in de grond dreef voor een complex van 158 woningen op Pauwenburg Machinist L. dè Neve houdt op de achtergrond een technisch oogje in het zeil. (Foto P.Z.C.J zijn vereniging binnenkort de beschik king krijgt. Hij was vooral enthousiast over de 88 eengezinswoningen, omdat dit nog steeds het meest geliefde woning type is. Hij dankte architect Jobse, die. ondanks de beperkte middelen, toch nog zulke ruime huizen had weten te ontwer pen. Samenhang Een fel debat is donderdagavond ge- 'oerd op een vergadering van de Vlis- singse Middenstandscentrale in „Bri tannia" te Vlissingen. Dat debat ging over de vraag of de textiel- en schoen- handel in de Scheldestad bereid zou den zijn de gehele maandag te slui ten. Die sluiting zou dan direct kun nen ingaan of eerst na de zomermaan den, inet september. Overigens betrof het hier slechts een peiling van de erdeelde) meningen. De uitslag werd: 23 van de aanwe zigen vóór een vijfdaagse werkweek met maandagsluiting, waarvan 11 voor direct ingaand en 12 voor na september, waarbij dan de mogelijk heid open blijft om tegen april de be slissingen weer eens te bezien. Vier aanwezigen toonden zich tegen, bedrijfschefs van de grootwinkelbe drijven, die als middenstander lid zijn van de centrale onthielden zich van stemming om eerst overleg te plegen met de betrokken directies. Met de cijfers van deze peiling op papier wil de centrale te zijner tijd de voorstanders van maandagsluiting vragen vrijwillig tot deze sluiting o te gaan. Wie niet aanwezig was van de betrokken branches, zal nog wor den gevraagd voor deze ..enquête' Chaos Deze avond was in het bijzonder be legd om ten eerste te trachten enige orde in de chaos van winkelsluitingen in de Scheldestad te brengen en ten tweede om indien mogelijk de drei ging, dat de zeven vrije zaterdagen voor het winkelpersoneel zullen wor den veranderd in 25 vrije zaterdagen. van de deur te houden. Want dat die dreiging er is van de zijde der vakbonden werd met nadruk naar voren gebracht door voorzitter W. G. A. de Nijs en als secretaris er branchebetrokkene door de heer P. Ventevogel. Er werd tevens op ge wezen, dat de bloemisten hun vrije middag al van de dinsdag naar de maandag hebben verplaatst en dat binnenkort overleg zal volgen met de levensmiddelenbranche. Kernpunt vormde de vrije zaterdag. Daarover is in de hoogste regionen van de Kon. Ned. Middenstands Bond, de R.-K. Middenstandsbond, de raad voor het grootwinkelbedrijf en als per soneelsorganen het N.V V. en het Kath Nationaal Verbond, al georganiseerd overleg gevoerd. Maar wat daaruit was gekomen, aldus voorzitter De Nijs in zijn openingswoord, staat praktisch lijnrecht in tegenstelling met de wen sen van de detailhandel. Hij wees op de kostenverhogende factoren in de toekomst en op de minder prettige ge volgen voor de consument, indien die vrije zaterdag er komt. Secretaris Ventevogel ging na hoe de vrije zaterdag in het ambtenarenlev cn het bedrijf is terechtgekomen. Maar niet in de detailhandel. Hij laakte het gedrag van de midden standsbonden, die ,,op vrij ondemo cratische manier" zonder een en quête onder de detailvakhandel te heb ben ingesteld, hadden beslist. Het „on zalige rouleersysteem", waarbij dus het winkelpersoneel afwisselend een vrije middag krijgt, viel bij hem niet in goede aarde. Dan was het beter 's maandagsmiddags dicht te gaan. Merkwaardig vond hij het, uit P.Z.C. te hebben moeten lezen, dat dc voorzitter van „Handelsbelangen" te Middelburg tégen de maandagsluiting is. De heer Ventevogel noemde voorts nog enige plaatsen in Zeeland, w men op de maandagmiddag sluit. Paal Uitgedost met witte jas, handschoe nen en veiligheidshelm beklom ir. Huisman de boormachine, waarmee hij een gat van 12 meter boorde met een doorsnede van 35 centimeter. Na dat hij dit gat vol beton had gegoten was de eerste paal officieel tot stand gekomen. Bij dit karwei kreeg de heer Huisman technische assistentie van machinist L. de Neve en voor- man-heibaas E. Stokkerman. Hierna lieten de genodigden het werk weer over aan de echte bouwers en ver huisden zij naar hotel „Britannia", waar zij werden verwelkomd door voorzitter Van de Velde. Deze dankte de heer Huis man voor zijn medewerking bij het boren van de eerste paal en de burgemeester voor zijn aanwezigheid hierbij. De heer Van de Velde zei zeer verheugd te zijn met dit complex woningen, waarover Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 10 juni: IJstroom van Amsterdam. Kjaerenaes van Kastro. Sailing van Middlesborough. Tete Olden- dorf van Archangel. Vlissingen vertrokken op 10 Juni: Kjaere naes naar Middelburg. Amal naar Huelva. IJstroom naar Shoreham. Huta Ferrum naar Gdynia. Sailing naar Newhaven. 11 juni: Tete Oldendorf naar Middelburg. Gepasseerd naar Antwerpen op 10 juni: Vest a van Goole-Terneuzeix. Leuvehaven van Rotterdam- Helena van Dover. Cornells Broere van Kopenhagen. Unden van Rot terdam. 1! Juni: Jongkind van Amsterdam- Lauriersgracht van Zaandam Medon van Le Havre. Waard recht van Bremen-rede Tugro van Yarmouth. Bram van Barry. Oranje van Londen-Gent. Virgo van Lon- Gepasseerd van Antwerpen op 10 juni. Tycha naar Londen Sonsbeek naar Stock holm- Agnes naar Londen. Chiron naar Am sterdam Spirit naar Ipswich. Hasewlm naar Benghazi. Vermeersingel naar Cannes. Tas man naar Boston Swallow naar Caen. 1! juni: Adara naar Rotterdam. Mare Novum naar Carrington Lea naar Rotterdam. Ap- pingedam naar Rotterdam Boezemsingel n Duinkerken-Gent. Lydia naar Londonderry Gent. Whitsun naar 'Goole. Juvalta naar Piraeus. Meidoorn naar Rotterdam. Zuider kerk naar Bremen. Gironde naar Londen Schiekerk naar Rotterdam. Teun naar zee- Gent. Burgemeester Kolff noemde het pen vreugdevolle dag voor het gemeentebe stuur, omdat men zeer veel perikelen had moeten overwinnen voor deze eerste paal kon worden geboord. Het bouwen van deze woningen moest gebeuren in een samenhangend geheel met de E.M.S.- woningen in Vlissingen en Middelburg, opdat het voor de aannemer aantrekke lijk zou zijn. De burgemeester zei, dat het plan Pau wenburg een warm plekje heeft in het hart van het gemeentebestuur, omdat hier een mooie woonwijk tot stand komt, die vlak tegen dc recrcaticzijde van Vlis singen ligt. Volgens het uitbreidingsplan zullen hier in totaal 2000 woningen ver rijzen. waarvan nu al 90 r', gegarandeerd is. Ir. Huisman feliciteerde de gemeente Vlissingen en „Goed Wonen" met dit nieuwe complex. Hij toonde zich enthou siast over de samenwerking van de ge meente met de woningbouwcornoraties (De woningbouwvereniging „Sint Willi- brorö" zal op Pauwenburg nog 196 wo ningen bouwen). Deze bundeling van krachten achtte hij de enige weg om tot continuïteit in het bouwen te komen, hetgeen de meest produktieve methode blijkt, omdat hierbij de arbeidsbesparing het grootst is. Kwaliteit Een ander facet, waar de heer Huis man op wees. is de zogenaamde kwa litatieve woningnood. Ten gevolge van de toenemende welvaart gaat ae aard van de woning een steeds grote re rol spelen. En over de kwaliteit van de woningen kon hij niet zo enthou siast zijn. „In Zeeland is de situatie op het ogenblik zo. dat 24 van de woningvoorraad binnen 10 jaar moet worden vervangen. En dan hebben we nog niet eens ae moderne kwalitetis- norm aangelegd, maar gaat het in feite alleen om krotten". Aannemer Van Vliet sprak ook over de continuïteit in de bouw. omdat het voor de aannemers een onzekere toestand is en het moeilijk is te gaan bouwen voor de prijs die de minister stelt. Hij dankte ir. Huisman en het gemeentebestuur voor hun medewerking. Ten aanzien van de arbeidsbezetting was de heer Van Viet vrij optimistisch gestemd. Architect J. Jobse ten slotte wees er ook nog eens op hoe moeilijk het is een huis voor de vastgestelde prijs te bouwen. Maar hij was blij dat het toch mogelijk was gebleken. Hij bracht vooral dank aan het bureau gemeentewerken van Vlissingen voor de prettige samenwer king. Het nieuwe complex zal in ratiobouw tot stand van Van 1 VRAGEN UIT DE KAMER OVER PACHTPRIJZEN VOOR OESTERPERCELEN (Van onze Haagse redactie) De Zeeuwse Tweede-Kamerleden J. A. van Bennekom la.r.) en C. F van der Peijl (c.h.u.) hebben aan de minister van financiën en van verkeer en wa terstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. hebben de ministers zich gereali seerd, dat de pachters van de oes terpercelen in de provincie Zeeland door het rondschrijven van 21 mei jl. van het bestuur der visserij op de Zeeuwse stromen, inhoudende een bij zondere regeling der pachtprijzen, waartoe door de minister van finan ciën machtiging was verleend, in gro te onzekerheid zijn gebracht? 2. Zijn zij niet van mening, dat ge noemde pachters nauwelijks vóór 1 augustus in staat zu"en zijn te be slissen of zij hun bedrijf al dan niet willen voortzetten, daar het zich laat aanzien, dat op genoemde datum nog geen zekerheid zal zijn verkregen in zake de uiteindelijke schade-uitkering ingevolge het in behandeling zijnde wetsontwerp regelend de tegemoetko ming in de schade van oesterkwekers als bedoeld in artikel 8 van de Delta wet? 3. Zijn de ministers mitsdien bereid de datum van 1 augustus te verschui ven naar een zodanig tijdstip, dat de betrokkenen enige zekerheid hebben ten aanzien van hun toekomstige po sitie? Dezer dagen slaagde aan de rijksuniver siteit te Groningen voor de akte M.O.-A Duits de heer J. A. Leenhouts jr., af komstig uit Cadzand. Piet Hamelink, leerling van de Terneu- zense Muziekschool," is in Utrecht ge slaagd voor het organistenexamen, af genomen door de gereformeerde orga nistenvereniging. Aan het Janseniuslyceum te Hulst slaagder voor het einddiploma gym nasium A: C. M. van Laere uit West- dorpe, J C. O. Schillemans uit Hulst, J. A. S. Schopmans uit Hulst, J. den Tenter uit Hontenisse, N. L. E. Wee- maes uit Nieuw-Namen. Gymnasium B: L. Crombeen uit Hulst, B. J. de Maagt uit Kloosterzande. A. J. E. G. Renieck uit Sas van Gent, A. C. M. Serrarens uit Ossenisse. FILMS IN ZEELAND Elvis Presley komt zingend en zwem mend de mondaine badplaats Acapulco op stelten zetten in de film Elvis in Acapnlco", een kleurrijk nrndukt, dat de rock 'n roll-virtuoos op net lijf is ge schreven. Ursula Andrews en Elsa Car denas begeleiden de zanger gedurende het grootste deel van de film en dingen om zijn gunsten. Een van hen wint, maar we zullen niet verraden wie. De film wordt vertoond in City (Middel burg)!. „Dr Mabuse contra Scotland Yard", Alhambra (Vlissingen) en Electro (Mid delburg i bespraken we reeds eerder. Paui May regisseerde deze thriller, waarin Peter van Eyck. Dieter Borsche en Sabine Bethmann de voornaamste rollen voor hun rekening nemen en waarin we geconfronteerd worden met de misdaden van een vreemde geleerde, die heel Londen aan een elektronisch geleide terreur onderwerpt. Romantiek in een flinke doBerlng wordt ons toegediend in Grand (Goes) waar we Anna Karina zien in de zeer romanti sche rol van „Sheherazade" Oosterse pracht en praal In kleur. Oosterse pracht en praal in kleur. ..Kaarten, kussen, kogels Luxor (Vlls- en naast haar de befaamde Jackie Coogan Zondagmiddag in dezelfde oioscoop een Amerikaanse oorlogsfilm met Steve Cochran als de aanvankelijk onderge waardeerde, maar later luid bejubelde sergeant Sully. Thema: teamgeest en kameraadschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 5