Vandaag vonnis over de Zweedse meesterspion Stig Wennerström AARDGAS-TREIN" KAMPT MET GROTE VERTRAGING „Alleen maar spijt dat ik me heb laten grijpen ELISABETH BAS "PARAAT" FUSIE TUSSEN AMSTERDAMSCHE EN ROTTERDAMSCHE BANK n Problemen bij de bronbemaling zijn de oorzaak Premier Sjastri wil akkoord met Pakistan en China HERRIE IN AMSTERDAM OM EEN AMERIKAANSE MILJARDEN ERF EN IS VRIJDAG 12 JUNI PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT 3 „Interessant zijn" - enige motief Zweden noemt hem de grootste spion van deze eeuw. Dat is kolo nel Erik Wennerström voor zijn eigen land in ieder geval. Hij heeft terechtgestaan in Stockholm verneemt vandaag (vrijdag) wat de justitie verder met hem voor heeft. Een vreemd mens. Voor liefhebbers van spionageverhalen is hij een pro totype. Hij had 't allemaal: een ka mer, waar niemand mocht binnen gaan, geheime zenders en microfilms die hij zijn Russische opdrachtgevers toespeelde wanneer hij hen met een stevige handdruk begroette. Maar het werkelijk vreemde aan de man is, dat het hem niet om geld ging, niet omwille van een vrouw, niet omdat hij gechanteerd zou wor den en evenmin uit haat of uit ideolo gische motieven. Hij was een spion zonder motief. Een man van de wereld, die zich al leen maar interessant wilde voelen. HENKES JONGE JENEVER VOOR HEN DIE DE ÉCHTE WILLEN I OVER FOLKLORE en stok-oude tradities gesproken mag ik U er even aan herinneringen dat het maandag over een week weer De Dag van de Metworst is in Hamersveld aan de Korte M er we de? Dan komen ze weer op het markt plein bij elkaar, de mannen en de vrouwen van dat nijvere dorp aan de rivier, die zoveel toegewijd werk hebben verricht om deze on sterfelijke traditie voor de onder gang te behoeden, onder de geest driftige aanvoering van burge meester Uitdeflank, schoolhoofd Oortjes en pastoor Degenslikker, dat driemanschap waarop menige grote gemeente met recht jaloers mag zijn. Iedereen die professor doctor J. M. Th. Langeredc-Kurzersinns „On derzoek naar Hamersvelds oor sprong" 1863 uitgave Lentje's Verenigde Drukkerijen Hindelo penheeft gelezen en wie heeft dit niet herinnert zich dat deze gezaghebbende geleerde tot de conclusie is gekomen dat De Dag van de Metworst eigenlijk niets met metworst te maken heeft, doch dat het hier een verbastering geldt van „Methorst". Het was im mers de nobele bisschop Zweder van Methorst en Veekate die an no 1563Hamersveld uit de bele gering der Turkse legioenen be vrijdde. Die dag aten de Hamers- velders knakivorstjes; zo is het misverstand gemakkelijk ontstaan uit de contaminatie van Methorst en knakworst. Zoals ieder jaar zal het feest wor den ingezet met volkszang in het, op andere dagen door sexmaniak- ken zo drukbezochte Fortpark, waar de mannen al zingende, de opkomende zon zullen begroeten in hun traditionele kledij: bolhoed met gemsepluim, groene sokken en gele overall, terwijl de vrouwen aan de andere zijde der gemeente, in het Veldwachter Hendriks- plantsoen, haar kaatsebalwedstrijd met karnemelk houden. Vervolgens zal de burgemeester persoonlijk, bij het standbeeld van zijn voorganger JB. baron Dic- kerdam-Thyss (18031897J, aan iedere mannelijke burger rogge brood met kaviaar aanbieden; ter- xoijl zijn beminde gade elke- bur geres van de traditionele, doch zo als wij hierboven zagen, geheel misplaatste metworst voorziet. Dan gaan allen, plastic stokken van 'velerlei kleur dragende, de aloude drije dansende, de traditio nele route via leplaan en Hoog straat langs de ruïne van het Slot op den Hoef en zo, over het Volkscom missaris Le ni n-Plein naar de rand van het Sterrebos waar de Grootman(wethouder perk", een uitvoerige bewerking van de op hetzelfde boeiende stra mien geborduurde voordracht, die hij, zeven jaar geleden, op de rota ry-lunch- in hotel Het IJzeren Wambuis heeft gehouden. Daarna zal het één en al vreugde zijn in Hamersveld. Bals in Cul tuurcentrum, Nutsbibliotheek en Abattoir, Concerten van The Ha- mersveldians. The Ringo Starrs, The Atomic Angels in de open lucht.. Sjoelbakken in De Oude To ren, Ballet van de Parijse Opera, Macbeth door de Old Vic. Militaire mars door het plaatselijk garni zoen onder algehele leiding van brigade-generaal L. J. van de Kaart. En ten slotte groots vuur werk. i U er even o Het herinn Wie het eenmaal heeft bijgewoond, zal geen jaar meer overslaan. Een onvergetelijke dag. ELIAS. „Het enige wat me spijt is, dat ik zo stom ben geweest me te laten grij pen". Geen ogenblik tijdens het proces te Stockholm heeft Erik Constans Wen nerström, kolonel in de Zweedse luchtmacht en militair attaché van zijn land op de hoogste vertrouwens- posten, zijn hautaine ongenaakbaar heid laten vallen. Dat hij werd afge schilderd als de grootste spion van deze eeuw, deerde hem niets. Maar één zwakheid „Ik wilde een oorlog tussen Oost en West voorkomen", heeft hij ver klaard. „Voor het bewaren van het machtsevenwicht tussen de twee gro te blokken in de wereld heb ik noem het zo mijn verraad ge pleegd". Kolonel Wennerström beantwoordt daarmee in geen enkel opzicht aan de voorstelling, die men zich vaak maakt over een spion en een verrader. Geld had hij niet nodig. Hij had ook geen zwakheden die de Sovjets had den kunnen exploiteren om hem te bewegen in hun dienst te treden. Hij dronk nagenoeg niet, had geen omgang met vrouwen, gebruikte geen bedwelmende middelen en was even min te betrappen op sexuele afwijkin gen. In feite had hij maar één zwak heid en die zou menigeen nog zijn ontgaan. Behalve de Russen. Zij ont dekten, dat Wennerström een bran dend verlangen had om te kunnen verkeren tussen de groten der we reld. Een snobisme dat misschien meer voorkomt. Maar Wennerström werd er uiteindelijk generaal in het Rode Leger mee. Wennerström werd in 1912 gebo ren. Het milieu waarin hij opgroeide staat nog altijd in Zweden in hoog aanzien. De kaste waartoe hij be hoorde is er een van onbesproken reputatie. Men moet het respect de Zweden voor traditie kennen om een verklaring te vinden voor feit, dat kolonel Wennerström zün spionage-activiteiten achttien jaar kon volhouden, zonder dat iemand argwaan kreeg. 15 jaar verraai Iets meer dan twee jaar geleden bijvoorbeeld vroeg het hoofd van de staatspolitie in Zweden een audiëntie aan bij de minister van Defensie om hem persoonlijk een uiterst belang rijk rapport te overhandigen. De mi nister las het ter plaatse. Daarna keek hij op en vroeg de politie-offi- cier „Wilt U mij laten geloven, dat Wennerström een spion is? Nou goed, laat hij het zijn. Maar dan in ieder geval niet tegen Zweden Op het ogenblik van zijn arrest: tie. 20 juni 1963, had Wennerström vijftien jaar voor de Russen ge werkt. Vanaf 1961 was hij aan het Zweedse ministerie van buitenland- e zaken verbonden als expert voor ontwapeningszaken. Zijn spionageloopbaan begon in 1941 in Moskou. Hij was er luchtmacht attaché voor zijn land. Hij zou er naar verluidt contact hebben onder houden met zijn Duitse collega om deze in het bezit te stellen van ge heime documenten over militaire in richtingen in Moersmansk en Lenin grad. Al vanaf die tijd zou hij op de lijs ten van generaal Reinhard Gehlens inlichtingendienst zijn genoemd als een „nuttig contact". Dit leidde ertoe dat toen na de oorlog de hele organi- satie-Gehlen in Amerikaanse han den overging, Wennerström bena derd werd door agenten van de Ame- 29ct Onze melangeur het beste rikaanse ambassade in Stockholm Zelf heeft hij tijdens het proces ver klaard dat hij een aanbod van deze kant heeft geaccepteerd en in 1946 tij dens twee officiële reizen naar Mos kou en Leningrad inlichtingen voor Washington verzamelde, oa. over mogelijke doelen voor het Strategie Air Command. Aan deze activiteiten kwam echter een einde toen de Rus sen „door slordigheid van de Ame rikanen", zoals hij later zou verkla ren op de hoogte kwamen van zijn bedoelingen. Maar al tijdens deze periode voor en na de oorlog werkte Wen nerström als dubbel-agent. Volgens zijn eigen verklaringen zou hij vóór zijn vertrek naaï Moskou contact hebben opgenomen met de militaire attaché aan de Sovjet-ambassade te Stockholm. De Zweedse politie was dat niet ontgaan en liet op W'enner- ströms telefoonaansluiting een af- luister-apparaat aanbrengen. Maar omdat hij op dat moment alleen in lichtingen voor de Duitsers verza melde, zocht men niet verder. In 1944 werd hij benoemd tot ma joor en in 1946 tot luitenant-kolonel. Daarvoor was hij „gescreend". De Zweedse contra-spionagedienst had hem volkomen veilig bevonden. Op deze manier kon Wennerström lid worden van de generale staf en had hij toegang tot de meest vertrouwe lijke documenten. Microfilms De eerste „transactie" met de Rus sen behelsde de levering van tekenin gen over een geheim Zweeds vlieg veld. Hij kreeg er 45.000 gulden voor. De rest is bekend. Wennerström bleef werken voor de Russen, veer tien jaar lang. Misschien in het begin omdat hij zich gegriefd voelde door het uitblijven van zijn benoeming tot kolonel. Later ongetwijfeld omdat de Russen hem in hun macht hadden. Wie eens geld van hen heeft aangeno- staat voortdurend onder bedrei- l van ontmaskering door zijn eigen opdrachtgevers. In de onthulling van zijn verraad heeft zijn huishoudster een beslissen de rol gespeeld. Haar naam is Karin Rosen; zij is de weduwe van een Zweeds militair. Toen de Zweedse po litie geleidelijk aanwijzingen in han den kreeg, dat het met de ogenschijn lijk zo nette kolonel vermoedelijk toch niet helemaal in orde was, vroeg zij mevrouw Rosen om extra oplet tend te zijn. Mevrouw Rosen kon moeilijk an ders zeggen dan dat de verdenkin gen van de politie haar in het ge heel niet verbaasden. Al zes jaar tevoren had zij in het huis van de kolonel een kostbare ontwikkel- installatie voor microfilms opge merkt. Het apparaat stond opge steld in een afgesloten kamer. Ook was haar verdenking gewekt geweest, toen zij eens een gesprek beluisterde tussen Wennerström zijn vrouw en hun beide dochters, Li- liane van 18 en Christine van 22. Bij die gelegenheid was er gesproken over een verhuizing naar Zwitserland en verandering van de naam van de familie. Hoewel de ware bedoelingen van Wennerström verborgen blijven, moet volgens de autoriteiten die het onderzoek hebben geleid de drijfveer achter het handelen van de Zweedse kolonel de drang zich te la ten gelder zijn geweest. Erger dan dat: een duivelachtige carrièrejacht en misschien zelfs een geestelijke ontsporing. HET HUIS VAN ST. ELOY Uitsluitend terfgndt Zwitserse horlogerie gevend op een half dividend over h Slot van pagina 1 gevend op ec boekjaar 1964 Voort» kan worden medegedeeld, dat. ding tot de behoefte generlei ongun- onvoorziene omstandigheden voorbehou- Ktige repercussie van dc voorgenomen (,,.n de Amsterdam-Rotterdam Bank I fusie voor het personeel is te yerwach- x v te 2«ncr ,.jd over hel lopende boek ten. De motieven, die aan de fusie ten .aaP ee grondslag liggen, werden In de onder- Htenerl. nemingaraden \an belde banken uitvoe rig toegelicht. jaar een dividend van 14 pet zal voor- Ruilverhouding Een aandeel Amsterdamsche Bank N.V. zal kunnen worden geruild tegen een aandeel van gelijke nominale waarde Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Een aandeel RotterdamBche Bank N'.V. zal kunnen worden geruild tegen een aan deel van geljjke nominale waarde Am sterdam-Rotterdam Bank N.V. onder bijbetaling in contanten door laatstge noemde van 50,per aandeel van no minaal 1000, Deze omruil van aandelen zal worden voorafgegaan door een uitgifte van aan delen aoor de Amsterdamsche Bank N.V. a pari met recht van voorkeur voor bestaande aandeelhouders in de verhouding 1 nieuw aandeel op 5 oude aandelen, rechtgevend op een half divi dend over het boekjaar 1964. De uit deze emissie verkregen aandelen kunnen worden geruild tegen een gelijk nomi naal bedrag aan aandelen Amsterdam- Rotterdam Bank N.V, eveneens recht Nog maar 10 km aangelegd (Van een speciale verslaggever) Er is grote achterstand ontstaan bij het leggen van de allereerste sectie voor het aardgas-hoofd transportnet. Volgens het tijd schema zou men nu, na zes weken, met de „trein" van machines en mensen bezig moeten zijn zo hal verwege Drente. Maar de midden moot hiervan werkt nog steeds op het grondgebied van de provincie Groningen. In feite zit er nog pas tien kilometer pijp onder de grond. Deze vertraging beloopt al meer dan 70 procent. Als belangrijkste oorzaak wordt genoemd liet tegenvallen van de bodemgesteldheid. Er werd nog steeds „in het veen" ge ploeterd. Vooral de grondwaterstand le vert veel meer problemen op dan men hier had verwacht. Onder meer moet de leiding met grote betonblokken worden 'onwaard om „dryven" te voorkomen. Voor het drooghouden van de ruim twee meter diepe greppel noodzakelijk om inzakken daarvan te voorkomen was een speciaal bronbemalingssysteem ont worpen. De capaciteit daarvan bleek te laag. Men moest er onder meer toe over gaan de zogenaamde standpijpen die verticaal de grond in gaan op veel kortere afstanden van elkaar te plaat sen, praktisch om de zestig centimeter. En nog staan er plassen water op de bo dem In Moskou heeft zoals gemeld de Russische cosmonaute Valen tino Teresjkova, die getrouwd is met de Russische ruimtevaarder Andrian Nïkolajew, liet leven ge schonken aan een dochtertje. De foto toont de vader, die een voor hem wel heel ongebruikelijk kos tuum moest aantrekken, aan het bed bij zijn vrouw en dochter. „Vol gas" Amerikaanse ingenieurs van de firma Bechtel International, aan wie de lei ding is toevertrouwd van het miljoe- nenlcarwei. verwachten dat de achter stand straks kan worden ingelopen op de zandbodem van Drente. „Dan kun nen we vol gas geven". kelijk zou tussen aardgastrein een afstand vijf kilometer. Beide uiteinden lig gen op dit moment meer dan vier keer zo ver uit elkaar. De „frontsoldaten", die het baanvak obstakelvrij moeten maken over een breedte van 22 meter staan thans doorgangen te hakken in enkele bospercelen ter hoogte van Gasselte. Maar de bulldozers, die achteraan het terrein weer egaliseren boven de inge graven leiding, nebben nog steeds zicht op Veendam. Er wordt bovendien niet in de juiste volgorde gewerkt. Voorop zou ae grote graafmachine moe ten gaan. Die komt echter pas in ge bruik als men straks wat vastere grond onder de voeten heeft. Een koppel drag lines zorgt thans voor het afdiepen var de greppel. Daar achter dienen buigma- chines te zorgen voor het aanbrengen eventuele bochten of andere krom mingen bijvoorbeeld om onder diepe sloten door te kunnen komen. Vervolgens moeten lassers telkens zo'n op maat ge maakte buis (lengte 12 meter, gewicht 4 ton) vastbranden aan de „moederpijp die meter voor meter omlaag wordt ge takeld om dan onder de aarde te verdwij nen. Er is helaas nog geen sprake van zo'n vloeiende beweging. De aanleg ver loopt met schokken. Dan hier, dan daar. Sommige bewerkingen blijken in de ver schillende fasen op elkaar te moeten wachten, zodat links tijd wordt verspild die men rechts te kort komt Cabaretier Siem Nieuwenhuijzen overleden Op 81-jarige leeftijd is donderdagavond Siem Nieuwenhuiizen in Voorburg over leden. Veertien dagen tevoren was h(j het ziekenhuis voor een spoedopera- opgenomen. Siem Nieuwenhuijzen is vele jaren opgetreden in revues, aanvan kelijk van Henri ter Hall, bij wie hij sa men met Johan Buziau speelde. Met Bu- lau is hij ook lange tijd verbonden ge- eest aan het revuegezelschap van Louis Bouwmeester jr. In 1936 begon Siem Nieuwenhuijzen met een eigen groep. Hij bracht met zijn gezelschap talloze malen een door hemzelf geschre ven stuk, eerst geheten „Rats, kuch en bonen" en later omgedoopt in „Baron Kneut", ten tonele. Siem Nieuwenhuijzen trad al geruime tijd niet meer op. Ranglijst Op de wereldranglijst zijn nog niet allemaal beschikbaar), zal - -(laats daar de innemen. Mij.-Twentsche Bank neemt 80ste plaat» in. In dit verband werd vernomen, dat de grootste bank ter wereld nog altijd de Bank of America i», waarvan de ba lanstelling per ultimo 1963 in guldens omgerekend, neerkwam op 53 mil jard. De grootste Engelse bank Is Bar- iv's Rank met een balanstelling van 1 Bank of Canada clay's Bank met een balanstelling van 23 miljard. De Royal Bank of Canada heeft een balanstelling van 19 mil jard. Als grote banken ter wereld kun nen verder nog genoemd worden de Credit Lyonais (Frankrijk) met een ba lanstelling van 15 miljard, de Deut sche Bank 12.7 miljard, de grootste Japanse bank 16.7 miljard Zwitserse bank 6,5 miljai ste Zweedse bank 6,4 miljard, de grootste Spaanse bank 7,7 miljard en de grootste Belgische bank 5,6 mil jard. De vier grootste Nederlandse bankin stellingen nemen afzonderlijk op de we- derlandsche Handel-MaatschappiJ 151ste. Rotterdamsche Bank 197ste en Twcnt- sche Bank 225ste. Hierin komt dus ver andering door de vorming der beide nieuwe combinaties, |Het Wereldgebeuren Rovers en politici Een jonge Europe»© vrouw rijdt met haar Columblaan»c gastheren lang» oen eenzame weg. De auto gaai een bocht door. Op korte afstand staat een groep mannen op de weg. De chauffeur geeft vol-ga». rijdt recht op de groep In. De vrouw gilL De mannen redden zich slecht» door anti opzij te springen ln het kreupelhout. Elders zou het vloeken geregend hebben. Hier niet, want de mannen weten pre- cie», waarom de chauffeur er zo op lo» gereden heeft. De Columblanen ln de au- geven de Jonge vrouw een verkla ring. Wanneer namelijk in Columbia plotseling enkele mannen ln de weg van een naderende auto staan, kunnen dat gemakkelijk bandieten zijn. In zo'n ge val betekent «toppen af langzamer ril den onherroepelijk de dood er 1» maar één methode: vol-ga» er op lo« en maar hemen, dat de kerels door de sprong, die zij moeten maken om zich het leven te redden, niet tot schieten ko men of ln elk geval onzuiver richten. vlolencla", letterlijk: het geweld, gesel van Columbia, het land. Lal Bahadoer Sjastri, die wijlen Neh: als minister-president van India is heeft gisteren In een radiotoe- pol gelegd. Hij deed hie beëindiging spraak zijn eerste grote verklaring over de buitenlandse politiek van India af gelegd. nij deed hierin een oproep voor beëindiging van de vijandschap tussen India en zjjn buurlanden Pakistan en China. .Het geschil tussen India en Pakistan heeft reeds te lang geduurd. Er zal veel geduld voor nodig zijn om het op te los sen, doch er moet een kentering komen", aldus Sjastri. Sjastri had woorden van lof voor de Pakistaanse president Ajoeb Khan, in verband met hetgeen deze na de dood van Nehroe in een radiotoespraak over de overleden Indiase staatsman had ge zegd. „De woorden van Ajoeb Khan ge tuigden van wijsheid en begrip", ver klaarde hij. Sjastri zei ook dat het altijd de wens van India is geweest om vriendschappe lijke betrekkingen met China te onder houden. „Het is aan de Chinese volksre publiek om de voorstellen voor een DR. VONDELING: VRAGEN OVER DE BANKEUSIES De socialistische fractieleider In de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, stelt zich voor de volgende week mondelinge vragen te stellen aan de minister van fi nanciën. prof. dr. H. J. Witteveen, over de voorgenomen fusies van de handels banken. Het betreft hier de voorgeno men samensmeltingen van de Ned. Han del Mij. en de Twentsche Bank en die van de Amsterdamsche Bank en de Rot terdamsche Bank. Dr. ir. Vondeling zal informeren naar het oordeel van de regering over de twee grote samensmeltingen in de Nederland se bankwereld en of de regering niet meent, dat de situatie, die binnenkort zal ontstaan slechts één of twee stappen verwijderd is van een handelsbankmo nopolie in Nederland met alle bezwa ren daarvan. Ook wil de heer Vondeling weten of de Nederlandse Bank, en dus de reger1-- tydig op de hoogte is gebracht var voorgenomen wijzigingen en op welke wijze daarop is of zal worden gerea geerd. Hellingcapaciteit op werf Verolme wordt uitgebreid Scheepsbouwer C. Verolme heeft r degedeeld, dat hij in aansluiting op de vergrote dokcapaciteit van c' werf op Rozenburg, ook de hellingc: paciteit gaat uitbreiden, zodat het mo gelijk zal zijn schepen tot 200.000 ton d.w. (schepen van deze grote be staan er nog niet) te bouwen. De si tuatie op Rozenburg is nu al zo, dat een order voor de bouw van zulk een schip reeds aanvaard en zonder noe menswaardige vertraging uitgevoerd zal kunnen worden. Het grootste schip dat onder Nederlandse vlag vaart, de tanker „Esso Den Haag" 90.000 ton is bij Verolme gebouwd. DE EMMERICK ERBEN GEMEINSCHAFT TREKT VAN LEER NEDERLANDSE SECTIE VAN ERFENISCLUB NIET EENS MET BELEID (Van onze Amsterdamse redacteur) Bij het verdelen van erfenissen ontstaan vaak dat is klassiek hooglopende ruzies. Deze week heeft zich zo'n scène afge speeld in het Amsterdamse ho tel Slotania. De inzet bedroeg daar een nalatenschap van de maar liefst 5.8 miljard guldens. Ruim drie duizend over de hele wereld verspreide nazaten van de op 16 december 1816 in Amerika overleden John Nicholas Emmerick proberen sedert 1957 via de speci aal voor dit doel gestichte vereni ging diens erfenis te bemachtigen. Het gaat om een uit Duitsland af komstige emigrant, die fortuin maakte in de pelshandel. Hij stierf kinderloos. Zijn vermogen moest toevallen aan de nakomelingen van zijn beide broers. Dik 300 Nederlan ders beweren van hen af te stam men, dat is dus tien procent van het totaal aantal „beweerde erfge namen". Zij hebben allen hun be langen toevertrouwd aan de vereni ging, die is gesticht door een ge pensioneerde spoorwegbeambte uit Darmstadt. Karl Wenz. Niet deze oorlogsinvalide maar zijn vrouw schijnt stevige aanspraken te heb ben op de miljoenenschat, waar voor het echtpaar zich dus heeft ingezet. Oplichters daar tegen te verweren middels een persconferentie. Noordermeer en consorten kregen daar geen toe gang. Dat gaf dus groot tumult. Advocaat Tegen hun beleid echter rees ver zet in Amsterdam. De daar woon achtige vertegenwoordiger W. Noordermeer eveneens via zijn vrouw geïnteresseerd lanceerde kortgeleden allerlei beschuldigin gen tegen het bestuur. „We betalen contributie: een mark per maand. Maar wat staat er tegenover Niks. We hebben te maken met op lichters en daar moet wat aan ge daan v/orden". Vrijwel de helft van alle Hollandse Emmerick-Erven sloten zich bij deze actie aan. Het bestuur was naar Nederland gekomen om zich Karl Wenz en zijn medebestuursle den weerlegden om het hardst en bovendien tamelijk verward alle beschuldigingen. maar konden geen antwoord geven op de vraag: „waar bevinden zich al die miljoe nen nu eigenlijk?" Wel werd uit voerig verslag uitgebracht van al le activiteiten die overigens gro tendeels worden uitgevoerd door de „internationale advocaat" mr. Keesink in New York. Hij krijgt al leen honorarium en wel 25 pro cent als er voor de erfgenamen inderdaad geld op tafel komt. Emmerick had een testament ge maakt voor hij stierf. Daarin omschreef hij zijn bezittingen en bepaalde dat het vruchtgebruik daarvan gedurende 90 jaar zou toe vallen aan zijn compagnon John Jakob Astoï. Daarna moest zijn aandeel in hun gezamenlijk bedrijf te weten tweederde deel worden uitbetaald aan de nakome lingen van zijn twee broers. Om die te vinden zo verordineerde hij moest om de tien jaar een be- ïendmaking op grote schaal wor den verspreid. Dit testament werd pas gevonden in 1928. Emmerick had het verstopt tussen andere papieren, die te voorschijn kwamen uit een oude koffer. Sindsdien zijn al heel wat pogingen gedaan om het geld te achterhalen. In Amerika alleen al zijn door 36 verschillende groepen van erfgenamen acties gevoerd, die stuk voor stuk op niets uitliepen. Bij die gelegenheid is ook het ori ginele testament spoorloos verdwe nen. Karl Wenz riep met een fo tokopie ervan in de hand uit: „dat hebben de Astormensen ge daan, die hebben al zoveel verdon keremaand om zelf in het bezit van de erfenis te blijven. Tot in Den Haag toe zijn op die manier stuk ken verdwenen. Iedereen is im mers corrupt, ook in Holland.. De door Karl Wenz gestichte Em merick Erben Gemeinschaft, afge kort E.E.G.. heeft voor elkaar ge kregen dat een officiële aanklacht werd geaccepteerd door de een of andere subsituut-officier van jus titie bij het hooggerechtshof van Amerika. La viöl 1» de waar vandaag nog regelrechte ro verbenden de wegen buiten de «teden onveilig maken. Zij overvallen boeren, houden reiziger» aan. laten hen uitstap- Pen en doden hen zonder mededogen, 'aarbij is dit banditisme op merkwaar- HMPPUdHRMMMP orde en rust voor de rest van Zuid-Ame rika. la ln 1948 plotseling veranderd ln een toneel van bloedige politieke twis ten. De aanleiding daartoe was de ..Bo- gotazo", de slag van Bogota op 9 april 1948, juist toen daar een inter-Ameri kaanse conferentie zou beginnen. Op die dag werd de leider van de liberale partij. Jorge Eliecer Galtan. vermoord. Dc be- maar ook warenhuizen, kerken ningen werden ln brand gestoken en ge plunderd, ongeveer 3000 lijken lagen de «traten. Daarmee begon een ourj ln oorlog, die pas tien jaar later eindigde en ongeveer 200.000 mensenlevens heeft gekost. In die dagen had het moorden een overwegend politiek karakter. Maar toen de verzoening der liberalen met de conservatieven tot stand kwam. bleef men moorden nu als privé onderne ming. Er vormden zich nieuwe benden, die er op uit trokken om te roven on te moorden. Sedert enige tjjd echter toont het ben dewezen in Columbia weer politieke trekken. Roverhoofdlleden procla meren zichzelf tot machthebbers ln een eigen staatsvorm. Ze verklaren be paalde gebieden onafhankelijk en „vrij gemaakt" van Columbia. En daar ont staat dan meteen een regime op com munistische basis! Bijzonder berucht is de „Republiek Marquetalia", waar de activiteit der bandieten door communis ten wordt gedirigeerd. President Valen cia kondigde onlangB aan. dat de rege ring in Marquetalia orde op zaken gaat stellen. Daarover windt men zich zeer op ofschoon Valencia uitdrukkelijk heeft verklaard, dat hij zo mogelijk een „pa cificatie met behulp van wapenen" wil de vermijden. Op vreedzame wijze normale verhoudin gen scheppen Is echter niet mogelijk. De Columbiaanse autoriteiten voeren sinds enige tijd een verbitterde strijd tegen het bendewezen. Met behulp van Ameri kaans materiaal en dito technische ad viezen hopen zij in deze strijd ten slot te succes te boeken en Columbia weer tot een veilig land te maken. Voor dodelijke mishandeling van zoontje 4 jaar De Eindhovenaar Ch. van G„ die op 28 mei jl. voor de rechtbank te 's-Herto- genbosch terechtstond wegens zodanige mishandeling van zijn twee jarig zoontje Peter dat het daaraan is overleden, i* gisteren door de rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie had tegen hem vjjf jaar gevanggenis- straf met aftrek geëist en onder toe- zichtstelling. Zijn vrouw A. van G.-van S die wegens het medeplegen van het misdrijf terecht stond. werd ontslagen van rechtsvervol ging en zal in een krankzinnigengesticht worden geplaatst- De eis tegen haar luidde: twee jaar gevangenisstraf en erpleging in een krankzinnigengesticht. Zij werden ervan beschuldigd op 9 de cember van het vorig jaar hun toen tweejarig zoontje Peter zo mishandeld te hebben, dat het is overleden, Eeide verdachten bekenden het tenlastegeleg- de. In een psychiatrisch rapport worden zowel de man als de vrouw sterk debiel genoemd. Volgens de psychiater was de man op het moment van het misdrijf ge stoord in zijn geestvermogens. De vrouw werd geheel ontoerekeningsvatbaar ge noemd. Zowel de officier van justitie a!s de psychiater achtten een kans op reci dive aanwezig. Automatisering bij dagbladproduktie Een Amerikaanse uitgever te Los An geles heeft het gebruik van „elek tronenkanonnen" en „laserstralen" voorspeld waardoor het mogelijk zal zijn in iets meer dan een halve mi nuut een complete krantenpagina te zetten. De uitgever, John H. Perrv jr., ver klaarde op een conferentie van Ame rikaanse dagbladuitgevers. dat het op de pagina te verschijnen nieuws eerst in een computer „op geslagen" zou worden. Een „elektro nenkanon" zou dan de inlichtingen op een stuk gevoelige film projec teren. dat gebruikt wordt bij het drukproces van offset-lithografie. .Als de pagina gedrukt moet worden, maakt het elektronenkanon de gehe le pagina op film in 33,5 seconden gevoelig", aldus Perry, „dit zou met een gemiddelde van 1500 letters per dig gebruik n die sterk geautomatiseerd is, op het ogenblik onderhandelingen voert over de aankoop van een elektronen kanon. ,Het eerste type zal waarschijnlijk een generator voor een halve pagina, be ter bekend als een kolomgenerator, zijn en slechts 500 letters per secon de produceren. Dit betekent dat men twee halve pagina's ln 200 seconden zou kunnen zétten, daarbij inbegre pen de opmaakt en de foto's". Perry verklaarde dat na een verdere ontwikkeling van „lasers" 'krachti ge. onzichtbare lichtstralen) het elektronenkanon op den duur door deze stralen zal worden vervangen. maken als de bedoeling was voor de elektronenkanonnen, wat inhoudt dat door deze straal de huidige me thode van krantenzetten vervangen kan worden Perry verklaarde dat een door een „la ser" gemaakte matrijs zou passen op de tegenwoordige arukpersen. net zoals de foto's door een elektroner.- kanon op bestaande lithografische drukpersen kunnen worden ver werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3