GESPREK OVER DE PRIJZEN WAS „ZEER BEVREDIGEND" .Kleine marathon" over E. E, G.-2Taam>riizen Prijsindexcijfer met drie punten gedaald Vliegtuigen van V. S. niet meer boven Laos Kanaalvak Sluiskil-Sas van Gent nu gereed voor cutterzuigers REGERING EN VAKCENTRALES Voorlooig einde anti-sabotagewet in Zuid-Afrika AMERIKAANSE SENAAT BESLUIT DEBAT OVER DE BURGERRECHTEN Verstedelijking StSKTSS.» Overneming Britse bezittingen in Indonesië Op palen Waterstaat: Werk vordert uitstekend" 207e jaargang no. 256 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 juni 1964 Directie. p. van de Velde. p. B. den Boer en W. de Pa?ter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 76 cent per week. B.7S per kw., franoo per post 10.- p. kw Lo-" n ixmci 15 Bureau! Vlls-in:;rn Walstraat 58-60 tel 2355 b.g.g. red 3508. adv. 3647/38431. Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.v. red 2078/3169, adv 2375»; Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 (fa g g red. 7813. adv. 5213»; o-iMlrjrc. te] TerneuwiiArieni.ali-.raa: 2. I 2911 Zlerikzee red tel 7425 adm. tel 2094 Adv. pr 32 ct. p. mm Min. p. adv. /4.80. Ingez. med 3 tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 et. p. rege: min. /IJK». „Brieven bur van dit til*'*-" 2 aeer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. met betrekking- tot de gerichte advies aanvrage aan de S.E.R., aldus de heer Van Eibergen. Loongesprek Van onze Haagse redactie). Het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud, dat in april met drie punten was gestegen tot 118, is in mei weer met drie punten gedaald. Dit heeft de minister van economische za ken, prof. dr. J. E. Andriessen medegedeeld aan de drie vakcen trales tijdens het gesprek over de prijzen, dat gistermiddag op ver zoek van de werknemers plaatshad op het ministerie van econo mische zaken. Het gesprek is „zeer bevredigend' verlopen, zo werd na afloop zowel door de regeringsdelegatie als door de ver tegenwoordigers van de vakcentrales verklaard. De lieer J. van Eibergon, voorzitter van hol C.N.V., zei op een persconferentie de overtuiging te hebben, «lat ook de regering zorgen heeft over de punten, waarover de vakcentrales een bespre king hebben aangevraagd. Een heel be langrijk element in de bespreking was weC aldus de heer Van Eibergen, de gunstige ontwikkeling van het prijsin dexcijfer. De daling van dit cijfer met drie punten maakt de situatie van dit moment een stuk lichter. Ook was de heer Van Eibergen ver heugd over de mededeling van de mi nister van landbouw en visserij, rnr. Biesheuvel, die met de ministers Veld kamp. Andriessen en Witteveen aan het Drek deelnam, dat de prijzen van bouwprodukten dit jaar niet door overheidsmaatregelen zullen stijgen, ook niet in E.E.G.-verband. Verder vond de voorzitter van het C.N.V de mededeling van minister Andriessen interessant, dat deze al les zal doen om het prijsindexcijfer beneden de 7 procent te doen blijven, die het Centraal Planbureau voor 1964 heeft geraamd. De minister zal zijn prijsbeleid met kracht voortzet ten en heeft er nog eens aan herin nerd, dat hij binnenkort maatrege len zal treffen op het gebied van de verticale prijsbinding. „We moeten dus waakzaam blijven vooral ten aanzien van die groenen, wier loonsverhoging tot 10 procent of lager beperkt is gebleven. Deze groep zit aan de rode streep". De voorzitter van het C.N.V. zei ge sterkt te zijn in het vertrouwen, dat de regering alles zal doen wat in haar ver mogen is om de situatie in de hand te houden. Ten aanzien van de adviesaanvrage van de minister van sociale zaken en volks- fezondheid betreffende verhoging van e sociale uitkeringen per 1 juli 1964. merkte de heer Van Ëibergjen op, dat de berekeningen van de minister niet ver af zullen liggen van hetgeen op dit moment kan worden verwacht. De moeilijkheden blijven natuurlijk liggen De heer A. Kloos. vice-voorzitter van het N.V.V., wees er op, dat nog al tijd recht overeind staat de progno se van het Centraal Planbureau van een prijsstijging van 7 procent over 1964. Slogelijk is dit cijfer aan het eind van het jaar hoger. Wij hebben ons te realiseren, dat dit een belang rijke kwestie is. De situatie van de prijzen aan het eind van het jaar zal van groot belang zijn voor het loon gesprek, dat aan „het eind" van het jaar zal plaatshebben. Actief beleid ft ant lijn Het scheepvaartverkeer op de Maas i in de omgeving van Roermond is j als gevolg van de onvoldoende ca- pariteit van de stuwen bij Bug ge- num ernstig gestremd. Sommige schepen liggen hier meer dan IS uur te wachten. Foto: een overzicht van de stuw bij Buggenum. Minister Andriessen verklaarde op een persconferentie, dat tijdens het gesprek van de zijde van de regering is gesteld, dat er een actief prijsbeleid is en wordt tevoerd en dat dit ook in de toekomst et geval zal zijn. Minister Biesheuvel wees er wat de vleesprijzen betreft op, dat de produkt- schappen autonome organen zijn. Ver schillende malen is aan het nrodukt- schap voor vee en vlees verzocht maat regelen te nemen om tot prijsdaling te komen. Deze verzoeken zijn soms niet, soms wel opgevolgd. Minister Veldkamp herinnerde er aan, dat reeds per 1 januari jl. is afgewe ken van het in de wet neergelegde auto matisme ten aanzien van de sociale uit keringen. zoals A.O.W. en A.W.W. Toen «Wis Vermoedelijk zal de antl-sabotiRwct op de stngmg van de regelingslonen, die anders altijd achteraf in de uitkeringen in Zuid-Afrika buiten werking blijven wordt verrekend. Thans heeft de S.E.R. wanneer haar geldigheid op 30 juni af- de adviesaanvrage ontvangen voor ver-1 hoging van de uitkeringen per 1 juli a.s. loopt. Zij kan echter weer .an kracht De minister verwvehtte, dat dit advies worden verklaard onmiddellijk nadat PRINS SOEVANNA PHOEMA Vrees voor nieuwe staatsgreep der rechtsen spoedig zal worden uitgebracht. Waakzaam blijven Van Eibergen verder, dal we op dit moment met iets minder zorg vervuld 2ijn. Maar dit neemt niet weg. dat we de situatie van dag tot dag moeten vol gen. omdat prijssstijgingen toch nog te verwachten zijn. De heer Van Eibergen Daling hoofdzakelijk, in sector voeding De daling van het landelijk prijs indexcijfer van liet levensonder houd van medio april tot medio mei voltrok zich hoofdzakelijk in de sector voeding, waarvoor het indexcijfer daalde van 122 tot 118. Binnen deze sector gat het index cijfer voor aardappelen. gToenten en fruit een vrij" sterke daling te zien en wel van 141 in april tot 116 in mei. Voor koffie en voor rundvlees werd een prijsstijging waargenomen, terwijl voor eieren een prijsdaling werd geregis treerd. Buiten de voedingssector is nog vermeldenswaard een daling van het indexcijfer voor bloemen en een daling van de prijzen voor vaste brandstoffen in verband met de overgang op de zomer- prljsregeling. Deze dalingen deden net indexcijfer voor de sector wo- ig dalen van 116 tot 115. Een overzicht van de sector voe ding ziet er als volgt uit: brood, gebak, meelprodukten: maart, april, mei: 123. 124, 124. Aard appelen. groenten, fruit: 100, 141, Suikerwerk, chocolade, koloniale waren, dranken: 105. 105, 107. Vlees, vleeswaren, vis: 125, 125. 127. Vetten: 99. 99. 99 Zuivelprodukten excl. roombo ter): 122. 123. 121. De cijfers van mei zijn voorlopige cijfers, aldus de opgave van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. BEHANDELING DUURDE 75 DAGEN V ertragingstoespraken onmogelijk, gemaakt De neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft gisteren gezegd, dat de Ame rikaanse verkenningsvluchten bo ven vijandelijk gebied in Laos (gebied, dat in handen is van de De Amerikaanse senaat heeft gis teren met 71 tegen 29 stemmen het debat over de wet op de burger rechten gesloten. De behandeling heeft als gevolg van vertragings toespraken door de zuidelijke se natoren vijfenzeventig dagen ge duurd. Het voorstel om het debat te sluiten kreeg vier stemmen meer dan de vereiste tweederde meer derheid. De laatste senator die nog een ver tragingstoespraak hield was Robert Byrd, een democraat uit West-Virgi nia, die bij de stemming veertien uur aan het woord was geweest. Hü be gon zijn toespraak 's avonds en sprak voor een nagenoeg lege zaal de gehele nacht door tot de andere ochtend. Het wetsontwerp is nog niet geheel van de senaat af, want alle senato ren hebben het recht -;r nog iets over te zeggen. Hun spreektijd is hiervoor echter gelimiteerd tot een uur per man. Voorts moet nog gestemd worden over een groot aantal ingediende amendementen, ken aan de achterstelling der negers bij tewerkstelling, stemmen, het ge bruik maken van openbaar vervoer, het bezoeken van scholen en het zich ophouden in hotels, restaurants en ge legenheden van openbaar vermaak. Op het zuidelijke kanaalvak tussen Sluiskil en Sas van Gent is bijna een jaar lang bijzonder hard ge werkt om de zware zuigers vrij spel te geven voor het verruimen van dit kanaalgedeelte. Kortgeleden is de eerste zuiger, de „Ooster- schelde" met dit werk begonnen. Binnen een maand zullen nog twee (grotere) zuigers worden ingezet. (Foto P.Z C.) de regering zulks nodig oordeelt, nister van justitie Vorster zei giste ren in het parlement te geloven dat hij er in zal slagen het kabinet te overreden de wet niet onmiddellijk na 30 juni bij decreet te verlengen. De anti-sabotagewet stelt de regering zouden worden, in staat personen voor een periode i... |van negentig dagen in arrest te hou-1 Iden, waarna zij opnieuw kunnen worden genomen. Zij vorig jaar mei tot stand, waarbij de regering verklaarde dat de wet tenl ae Pathei Lao voorstaa ^nal o rl cKal arta aa taaaarlowa laaan De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft voor haar jaarvergaderingen een bijzonde re traditie geschapen. Die bijeen komsten zijn namelijk veel meer dan jaarvergaderingen, het gaat om goed georganiseerde congressen, waar een ..centraal thema" wordt behandeld, dat elke inwoner van Nederland dient te interesseren. Dit jaar koos de maatschappij als centraal thema de stedelijke ontwikkeling in Nederland. Prof. dr. W. Steigenga leverde een preadvies over ruimtelijke gevolgen van de voortgaande verstedelijking, jhr. ir. J. de Ranitz bracht een ad vies uit over de ver- I deling van de ruimte c-n prof. dr. S. O. van Poelje wees op de moeilijkheden en mogelijkheden bij het besturen van het straks zo sterk verstedelijkte Nederland De advi seurs hielden hun blik gericht op ge heel Nederland en dus op de sprei ding van de stedelijke bevolking over ons land als totaliteit. Daarover zijn belangrijke opmerkingen gemaakt. Men wil geen concentratie van mil joenen mensen in een volgebouwde „randstad Holland". Men denkt 11e- j ver aan „stadsgewesten" of „band steden" en er wordt daarbij gespecu leerd op vijf „metropolitaine" centra - in Nederland (Brabant, Limburg en Zeeland zijn er niet bij! T Titgaande van de veronderstelling vJ dat op de Nederlandse bodem in .een wat verdere toekomst niet min der dan 20 miljoen mensen zullen le ven, krijgt het probleem van de ver stedelijking niet alleen een actueel, maar zelfs een enigszins dreigend ka rakter. Deze verstedelijking zal niet het beeld van een wilde groei mogen vertonen, maar zorgvuldig „geleid" moeten worden. Daarover is uiter aard od het congres van de Ned. Mn. sluit een einde te maken aan de Ame- a Sftl ai Ï.t' rikaans. verkenningsviuchte». het De Laotiaanse premier had eerder,vraagstuk op een brede basis aan de gezegd, nooit te hebben voorge- orde werd gesteld en dat men nu dui- steld. dat Amerikaanse straalja- delijker dan voorheen beseft voor v.-el- gers de Amerikaanse verkennings-|ke moeilijkheden en mogelijkheden het vliegtuigen zouden beschermen. Hij ruimte-arme Nederland slaat met zijn had wel geopperd, dat Laotiaanse steeds aanzwellende bevolking. Uit de jachtvliegtuigen verkenningsvluch- preadviezen is ons overigens geble- ten zouden dekken en dat de Ameri-jken, dat men belangrijke gebieden in kaanse vluchten gisteren zouden (Nederland landelijke gebieden worden gestaakt. wil beschermen tegen een te sterke verstedelijking. Ais Nederland leef baar wil blijven, dan zullen er naast Geschokt Het officiële Indonesische persbureau! Anlara heeft bekendgemaakt dat de| Indonesische regering gereed is om 102 Britse plantages over te nemen die over het hele land verspreid lig-, gen. Het bureau zei er niet bij uit welke bron het dit nieuws had maar wel dat het voornaamste probleem op het ogenblik de financiering var plantages is. De Indonesische regering heeft langs de Britse rubber- en theeplan tages van P. and T. Lands overgeno men. Er gingen al enige tijd geruch ten dat stappen voor de overneming van de resterende bezittingen werden gedaan. te gaan. De wet voerde voorts de! doodstraf in voor Zuid-Afrikanen die uit het land vluchten om in het bui tenland te worden opgeleid in het ple gen van sabotagedaden. Nadat de wetjDe bekendmaking van de Laotiaanse in recordtijd door het parlement was premier heeft de Amerikaanse am- gejaagd werd zij onmiddellijk toege-| bassade in Vientiane geschokt. Am- past op de leider van het verboden bassadeur Leonard Unger zei, niet Panafrikaanse congres. Robert So-|van oordeel te zijn, dat de Ameri- boekwe. kaanse verkenningsvluchten reeds on- •ommunistische gezinde Pathet Lao), nog dezelfde (hag gestaakt De ,eider van de rechtse groepe- buiten de vijf metropolen ook stre- tegen de pers gezegd, dat het mo- ken moeten zi;n met kleinere steden •"LA „I 'h u! en dorpen, waar de mens kan ontsnap- u'nrdpn hü „„AA Pen aan de druk van het grote-stads- bestaan. Het komt ons vZor dat de An willen dat ze bescherming van die minder-geiirba- voortgezet worden. I niseerde gebieden evenzeer de aan- De bevelhebber van het neutralist- dacht verdient als de ontplooiing van sche leger, generaal Kong Lee, heeft I de „metropolen" in Nederland, gezegd te wensen, dat de Verenigde Staten meer straalbommenwerpers hechtenis: elinR van Prins Soevanna Phoema 'wellicht een nieuwe staatsgreep van de rechtsgezinde generaals in Laos. tégenover zal uitlok- De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gis teren in Brussel besloten een „kleine marathon" te houden over de kwes tie van de graanprijzen. De ministers van landbouw van de „zes" zullen op 25 en 26 juni en op 13, 14. 15 en 16 juli in Brussel bijeenkomen. Naar de Belgische minis- en -jagers zenden om de vijandelijke] stellingen te vernietigen. Ook de !an-| den van „de vrije wereld" zouden.., komeetachtige com- Laos moeten helpen neutraa: te olij-|\ty merciele figuren elkaar in dc ven door troepen, wapens en vhegtuir A gen te sturen. Hij, Kong Lee. had drmen vallen can geef, cav aan ce prins Soevanna Phoema herhaaldelijk sterrenhemel van ons hanaelsleven om buitenlandse troepen verzocht. wel eni® lichteffect. De t>'.ee ove- maar geen antwoord gekregen. rigens bijzonder belangrijke figu- (ren, die elkaar vonden, waren de he- Diplomatieke waarnemers zijn van ren Verolme (schenen) en Zwols man mening, dat de Laotiaanse premier (gebouwen en grond) en het iichtef- heeft besloten een einde te laten ma- fect van bun samengaan vertoonde Amerikaanse vluchten 2jcb in het bijzonder boven net Noord- zeestrand en het Deltagebied. Zij wer ken aan omdat hij een oorlog als destijd: Korea voor Laos vreest. Bovenbouw R.E.M.- eiland geplaatst ken op dit ogenblik samen aan de uitbreiding van de Scheveningse pier en zij hebben unieke plannen voor ae bouw van hotels, botels en bungalows op drijvende eilanden en op palen aan het Noordzeestrand en in het recrea tieve deel van het Deltagebied. In de nachl van dinsdan op „oen- N" 'S J1* s<*?.v®ftoSse das ilin de uitvoerders op het werk. pracht expk>itatie-obJ«ct en men schip Global Adventurer" er in pe- kim "ch °ok *'el aangenaam ver- slaand de rware delen van de op- wanneer men over het bouw van de R E M-installatie in de' Schevenmgse strand wandelt is het ter van landbouw, Heger. de periodieke voorzitter van.de ministerraad, zee bij xoordwijk"op hun plaats te'Palensfaketsel waarop die pier enz. verklaarde zal dit tijdschema de raad in staat stellen zich vóór 15 de- brengenGistermorgen is het laatste '3 gebouwd, zonder meer een afgrij- cember uit te spreken over het plan-Mansholt voor een gemeenschappe- deel van de bovenbouw gemonteerd lijke graanprijs in de E.E.G. Hij noemde dit overigens „het enige po-!en daarna is begonnen met het op- sitieve van de korte vergadering, die de raad gisteren hield en waarin zetten van het onderstuk van de zend- geen wijziging van de standpunten der „zes" bleek. |inast. Race tegen tijd en schema's Het legertje bulldozer- en drag linechauffeurs van het Utrecht se aannemingsbedrijf Jac. G. van Oord N.V. kan weer iets ruimer ademhalen. Op het ka naalgedeelte tussen Sluiskil en de Nederlands-Belgische grens hebben zij bijna een jaar lang een sportieve, maar niettemin hardnekkige strijd gevoerd te gen schema's en tijden, tegen soms bar slecht weer en vaak hopeloos harde grondsoorten. Met hun 28 draglines en 14 bull dozers moesten zij de spits af bijten voor het personeel van de zand- en grondzuigers, die de feitelijke verruimingswerk- zaamheden op dit gedeelte voor hun rekening nemen. Maar alle bij dit gigantisch waterstaats- karwei betrokkenen kunnen na dit jaar tevreden zijn. De bull dozer- en draglinemannen om dat zij de race tegen de tijd heb ben gewonnen en het zuigerper- sonel omdat de hun toegewezen werkvakken kant en klaar lig- gen voor hun onverzadigbare slokoppen van zuigers. Tevreden is ook de technisch-hoofd- ambtenuar, de heer J. de Klerk, die niet het toezicht op de werkzaamhe den is belast. „Het gaat voortreffe lijk en we liggen zelfs iets voor op het schema", aldus deze waterstaats- De werkzaamheden aan dit kanaal- ambtenaar. gedeelte (het derde bestek noemt men dit in de kring van insiders) om vatten in grote trekken de verrui ming van het kanaal over een af stand van acht kilometer met de no dige bijkomende werken. Het traject begint even ten zuiden van Sluiskil, tussen de zogenaamde Axelse vlakte en het voormalige Kanaaleiland en sluit ten zuiden van Sas van Gent aan op de door België uit te voeren werken. Ook hier wordt de gemiddel- op selijke monstruositeit. Zulke dingen als die Scheveningse pier moeten daarom uitzonderingen blijven en wij zijn er van overtuigd, dat onze technici als het om „bouwen in zee" gaat of om bungalows in het Delta gebied nog wel iets beters kunnen pro duceren dan palen-monstruositeiten. Waarom, zo vragen wij, moeten er langs de Noordzeestranden en in het recreatieve gedeelte van het Deltage- I bied bouwsels op palen verrijzen als er allerlei andere en betere mogelijk- I heden zijn? Er is ook nog zoiets als 1 landschapsschoon. dat beschermd moet worden en die bescherming slaagt het best als men de ..aanpalen- jngeveer drie.üe" watergebieden voor onbepaalde kilometer gereed. Tussen de oude en tijd bepaaldelijk vrijwaart van pa- nieuwe kanaaloevers worden de zo- len!' genaamde werkvakken in gereedheid gebracht voor de drie cutterzuigers, welke zich nie£ de feitelijke verrui- mingswerkzaamheden gaan belasten. Eén daarvan is kortgeleden reeds begonnen, even ten zuiden van de brug over de sluis. Eind van deze week wordt een tweede en veel gro tere zuiger verwacht, die vanaf de Belgische grens in noordelijke rich ting zal werken. Begin juli zal de derde zuiger worden ingezet in de In Noord-Griekenland zijn negen men- buurt van het kanaalarmpje naar sen door noodweer en overstromingen Passluis Bodemonderzoeken hebben 0m het leven gekomen. Zeven men- uitgewezen dat deze zuigers vee! min- sen werden door de bliksem getrof- der moeilijkheden zullen gaan onder- fen en twee verdronken in Thraeië na dat de rivier de Maritsa buiten haar oevers was getreden. Ook slachtoffers door noodweer in Griekenland •'Zie slot pati 2 Hol 6) Opritten Tot de bijkomende werken behoort de aanleg van twee opritten voor een nieuwë kanaalbrug te Sas van Gent, de aanleg van een bedienings- en landbouwweg langs de oostzijde van het kanaal, het opruimen van oude sluizen, het dempen van kanaalarm- gedeelten en de aanleg van kaden, aanvoervvegen én parkeerplaatsen aan de toekomstige gecombineerde douanedoorlaat Sas van Gent-Zelzate. Momenteel is men reeds zover ge vorderd. dat de grondwerkzaamheden voor de nienwe kanaaldijk (op dit traject wordt het kanaal aan de oost zijde verbreed) vrijwel geheel vol tooid zjjn. De boordvi DOCHTER VOOR DE RUSSISCHE RUIMTEVAARSTER TERESIKOWA Valenlina Teresjkowa. de eerste vrouwelijke ruimtevaarder, heeft maandag in Moskou het leven geschonken aan een dochter. Moeder en kind maken het goed, aldus werd medegedeeld door de kliniek, waar de geboorte plaats had. De baby heeft een „normaal gewicht", nl. 3.1 kg, is 51 centimeter ;root, heeft „de neus van de moeder en de ogen van de vader". Deze laatste, de ruimtevaarder Andrian Nikolajew. heeft dinsdag vrouw en dochter voor de eerste maal mogen bezoeken. Even later ariveerden ook zijn vier collegaruimtevaarders, die hem kwamen ge lukwensen. De geboorte van de „kosmische baby" is twee dagen lang geheim gehouden. Noch de pers, noch de radio hebben er ook maar een woord over losgelaten. Volgens de directrice van de kraamkliniek is de baby ..iets te vroeg" geboren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1