NORTH STATE Vordering bij gesprek over de „Air Union" v 't is weer tijd voor CHRISTELIJKE SLAGERS KEUREN BELEID VAN PRODUKTSCHAP AF Duitsland, bouwt 's werelds tweede atoomschip Zorin onderhandelt in Genève Jazzpianist Meade Lux Lewis verongelukt AMSTERDAM VOOR TOERISTEN TOP J Ook tyfusgeval in Edinburgh EEN ECHTE HOLLANDSE MOLEN VOOR HOLLAND, MICHIGAN, U.S.A. piNSDAG 9 JUNI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 OPTIMISME IN BRUSSEL ting van „Air Union" medegedeeld. „Vergeleken met januari is er een duidelijke vooruitgang geboekt", voeg de hU hier aan toe. „Er is weliswaar geen tijdslimiet gesteld maar steeds zaken, baron J. van den Bosch, gisteravond na afloop van de nieu we besprekingen over de oprich- „Duidelijke wil tot akkoord te komen" tiEr is een duidelijke, wil om tot gen akkoord te komen". Dit heeft,meer begint men zich te realiseren, de secretaris-generaal van hetBel-jdat spoed moet worden betracht", gische ministerie van buitenlandse De gisteren in Brussel begonnen drie- it T-. daagse bijeenkomst is de tweede, sinds vorig jaar november de zes lan den van de Europese gemeenschappen op ministerieel niveau besloten een nieuwe poging te doen om uit de im passe te geraken, waarin het overleg over de oprichting van „Air Union" was geraakt. Gisteren was het rapport van de eer ste werkgroep aan de orde en in het bijzonder de vraagstukken van de be heersvorm, de controle, het toezicht op het vliegend materieel en de uit wisseling van landingsrechten met derde landen. De moeilijke punten, die nog aan de orde moeten komen, zijn echter de verdeling onder de zes maatschappij en van het gezamenlijk te verrichten luchtverkeer en de standaardisatie van het vliegend materiaal. Baron Van den Bosch, die als voor zitter van de conferentie optreedt, verklaarde echter, dat het overleg in „uitstekende sfeer" verloopt. Nederland is vertegenwoordigd door een uit tien leden bestaande delegatie onder leiding van de permanente ver tegenwoordiger bij de Europese ge meenschappen in Brussel. D. Spieren burg. Deze beperkte zich er toe te verklaren, dat het gesprek „niet on bevredigend" verloopt. NIEUWE FERRYDIENST HULL-EUROPOORT The North Sea Ferries Ltd. in Londen en de Noordzee Veerdiensten N.V. in Rotterdam, maken in aansluiting op een eerdere mededeling bekend, dat deze maatschappijen, waarvan de belangen in handen zijn van Argo Reederei Richard Adler und Söhne, Bremen, The General Steam Navigation Co. Ltd. London. Hol- landsche Stoomboot Maatschappij N.V. Amsterdam. A. Kirsten Hamburg. Phs. van Ommeren N.V. Rotterdam. Tyne- Tees Shipping Co. Ltd. Newcastle, op dracht hebben gegeven tot de bouw van twee schepen aan de werf A. G. Weser in Bremen. Het is de bedoeling dat deze schepen in de tweede helft van 1965 een ferry nachtdienst gaan onderhouden tussen Huil en Rotterdam-Europoort. Zesmaal per week zullen de schepen 's avonds van Europoort naar Huil varen en om gekeerd. De schepen zijn in de eerste plaats ontworpen voor het vervoer van trailers en aanhangwagens, maar er kan ook een beperkt aantal particuliere per sonenauto's en passagiers worden mee genomen. N.T.S.-journaal wordt begin 1965 uitgebreid Het niet tijdig gereedkomen van de technische faciliteiten is er oorzaak van, dat het N.T.S.-journaal niet per 1 okto ber kan worden uitgebreid. Verwacht wordt, dat met ingang van januari 1965 ook volledige nieuwsbulletins op het tweede net kunnen worden gepresen teerd, eveneens twee keer per dag. zo als op het eerste net, maar op andere tijdstippen. Tevens hoopt de journaaldienst te gaan werken met harde nieuwsberichten in zeer beknopte vorm, de zogenaamde „headlines Deze „headlines" zullen worden her haald bij de aanvang van het journaal zoals dat thans om acht uur op het eer ste net wordt gebracht. Dit beknopte havde nieuws zal zonder film worden gebracht en één minuut zendtijd vergen. De uitbreiding van de journaals wórdt thans voorberêid. Daartoe moet onder meer het technische en journalistieke personeel met de helft worden uitge breid tot ongeveer 75 man. Ook moet een tweede presentatiestudio worden ge bouwd en ingericht. GEEN STAKING OP BROADWAY Een dreigende aeteursstaking op Broad way is door het bereiken van overeen stemming tussen acteurs en theaterdi recteuren afgewend. De burgemeester van New York, Robert F. Wagner, die tussen de partijen heeft bemiddeld, maakte bekend, dat overeen stemming is bereikt, doch hij weigerde bijzonderheden bekend te maken. zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t is weer tijd voor North State", rpet de Dutch Swing College Band o.i.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. „LOOPT ACHTER DE FEITEN AAN" Dringend beroep op consumentenbond Het produktschap voor vee en vlees loopt achter de feiten aan. Er is geen sprake van een beleid. Het lijkt wel een produktschap van boeren. Deze felle bewoordingen gebruikte de heer H. de Mooy. voorzitter van de Bond van Chris telijke Slagerspatroons tijdens de gisteren gehouden jaarvergade ring van deze bond in Utrecht. De heer De Mooy is van mening, dat de maatregelen die het produktschap in de afgelopen maanden heeft genomen, zijn getroffen onder druk 'van de om- De Duitsers houwen 's werelds tweede koopvaardijschip dat door atoomkracht aan het tot stand komen van deze situa- uordt Voortgedreven terwijl de Russen tie meegewerkt, zo zei de heer De Mooy. OV(.r hun sri,ouder meekijken. In de Bal- itische zeehaven Kiel '/.al het schip z.a- R It'll IMP f !ier<laS worden gedoopt en te wate iiuui/uci (),.n gelaten na een bouwperiode record betekent. Hij vroeg zich af of de jongste maat regel van het produktschap, de ruil voet, te handhaven op 120 kilo ex port/ 280 invoer en de mogelijkheid De constructie van de 15.000 tonner nam slechts 10 maanden en 5 dagen in beslag. In 1967 zal het schip in gebruik worden enomen. Op de scheepswerf zijn bijna ■■■mPBHHi zijn byH niets te zien van schepen voor Russische rekening. de boeren De Russische technici vormen ook een normale tijden kan gebruiken. Hy vroeg standighedèn.' M^tregelen "hadden""^ j aandadit voor de vertrouwens- veel eerder genomen moeten worden en nn,i,,,p wel in de periode dat de vare koeien nog niet duur waren. Het is de vertegen woordiger van de slagers in het produkt- •ooren bestemd voor effect heeft. Er is n van dalende prijzen, zo bang voor zijn. aldus de heer De veiligheidsprobleem voor de Westduitse Mooy. [marine welke 12 uiterst geheime onder- Hij /iet ineer in oen verruiming van zeeboten bouwt. Het Duitse vrachtschip de ruilvoet, bijvoorbeeld tot 90/280 op atoomkracht gaat ruim 13 miljoen kilogram. dollar kosten. Er bestaat nauwe samen- iwerking tussen de maatschappij welke Hij drong er bij de slagers op aan dejcie bouw financiert en Euratom, Het consument niet zelf kopschuw to maken. schip heeft een ,,;ngtc. van ruim J70 Men moet ui.deze tyd net altijd dezelfde meter. Er za! accommodatie voor 116 1™"_S P'!TY.",'as hanteren, die nien in personen zijn. de bemanning van 65 kop schap geweest die steeds heeft gepl voor maatregelen, maar hij stond alleen, fifijj '-"ïnwoordigers van de produktschap hebben hem niet gesteund. De vakbeweging roept nu „een schandaal die hoge rundvleesprij zen", maar hun eigen mensen hebben kleine Ik heb eens ergens geleze succes een vergif is, dat r, laat in 't leven moet inner, dan nog met voorzichtige hoeveelheden tegelijk. Aan dat „pas laat in 't leven in nemen" geloof ik niet, want ik ge loof juist dat de glans van succes gaat verbleken en dat het dan te doorzichtig wordt om er nog hele maal in te kunnen geloven. Hoe meer successen van anderen (en zeker ook indien daarvan al sprake is van zichzelf I men ziet des te duidelijker en veelvuldiger men schijn en wezen van elkaar gaat. onderscheiden. In de meeste gevallen blijkt dan de schijn de overhand te hebben: het succes blijkt al te gemakkelijk behaald te zijn en heel dikwijls is het ont staan uit toevallige omstandighe den. Cyril Connolly schrijft in zijn jJSnemies of Promise" dat, als Proust niet door een toevallige omstandigheid op vrij jonge leef tijd tot. hogere sociale kringen was toegelaten, als Pope die ene keer niet was uitgenodigd voor een be paald bal en als Henry James nooit was voorgesteld aan een hertogin „The Rape of the Lork", „Le Coté de Guermantes" en „The Ambassadors" nooit geschreven zouden zijn. Hoezeer Connolly mijn bewonde ring heeft, in dit opzicht, ben ik geneigd te veronderstellen, dal hij (min of meer) oorzaak en gevolg verwart: Proust, Pope en James bezaten dunkt mij waar schijnlijk intrinsiek juist die ei genschappen, die hen ertoe voor bestemd maakten le schrijven wat zij geschreven hebben. En het toeval dat hen het laatste stoot je daartoe gaf, teas geen toeval, doch een gering incident dut lag in de logische lijn van wat van hen verwacht mocht worden. Maar hoe dit ook zij: ilc geloof dat „succes" juist op latere leeftijd (tenzij men een overbeterlijke ijdeltuit is) geen vergif is. Inte gendeel: dat het een onschuldig en ongevaarlijk neutraal goedje is, dat op het geestelijk organisme van een door het leven gerijpt man geen invloed meer heeft. Het mag dan zijn, dat het enige reden tot voldoening kan geven, maar meer dan dit toch zeker niet.. Bovendien is succeszoals zo veelvuldig het geval is met te ge makkelijk aanvaarde begrippen een woord. En niets is gevaarlijker vergif dan het woord. Vooral op latere leef tijd dient men daarvan overtuigd te zijn. Men neme dit vergif slechts met minuscule dosis in. liet kan U doof en blind maken ELIAS. Kernreactor uit het westen voor Roemenië Engeland en de Verenigde Staten doen elkaar concurrentie aan voor de leve ring van een kernreactor aan Roemenië. Een woordvoerder van de Britse United Power Company heeft gisteren ver klaard dat zjjn firma een handelsverte- genwoordiging naar Boekarest heeft ge zonden ter bespreking van de levering van een reactor. Volgens een woordvoerder van het Brit se ministerie van buitenlandse zaken trachten ook de Verenigde Staten een overeenkomst met Roemenië te sluiten over de verkoop van een kernreactor. Hij verklaarde dat Washington Enge land op de hoogte houdt van de vorde ringen in de besprekingen met de Roe menen. Roemenië tracht op het ogenblik de eco nomische banden met Rusland losser te maken. Het land heeft aansluiting gezocht bij de westelijke algemene overeenkomst voor handel en tarieven G.A/T.T.en zou ook trachten lid te worden van de Wereldbank en het Internationale Mo netaire Fonds. l)e plaatsvervangende Russische minis ter van buitenlandse zaken Valerian A. Zorin, is gisteren in Genève aangeko- om de Russische delegatie naar de ontwapeningsconferentie le leiden die anriaag wordt hervat na een reces van es weken. Zorin zei dat er een gunstige sfeer was •oor onderhandelingen en dat er „moge lijkheden zijn voor meer overeenkom sten". Dit laatste hangt echter eerder an het westen af dan van Rusland. Westelijke vertegenwoordigers die oor spronkelijk verbaasd waren dat Moskou zulk een vooraanstaand diplomaat naai de conferentie zond, vatten de komst van Zorin op als een teken dat Rusland de conferentie ernstig opvat. Zorin heeft echter tegenover verslag gevers verklaard dat hij niet lang zal blijven en dat ambassadeur Semyon K. Tsarapkin. de permanente onderhande laar. zal arriveren zodra hij zijn vakan tie zal hebben beëindigd. De bekende jazzpianist Meade Lux Le wis is zonditg by een auto-ongeluk in de Amerikaanse staat Minnesota om het leven gekomen. Lewis was 58 jaar. De autobotsing eiste nog twee mensenle ven. Drie personen werden gewond. positie die de slager inneemt. Naar zijn oordeel doet de consumentenbond pogin gen deze vertrouwenspositie te onder- Hij deed een dringend beroep op id hiermee te stoppen. Felle kritiek oefende hij op het prijsbe leid van de regering. Destijds is het prijsbeleid door minister Zijlstra aange kondigd als een tijdelijke maatregel. Dit is men vergeten, 't is een structureel be leid geworden en men is zelfs zover ge komen dat men van overheidsdwang kan spreken. Het wordt hoog tijd dat de overheid op dit gebied eens iets aan durft en een stuk vrijheid geeft. De schendende secretaris-generaal van de N.A.V.O., onze landgenoot D. U. Stikker, is dezer dagen door president Johnson op het Witte Huis ontvangen. De heer Stikker maakt een tocht langs dc landen van de N.A.V.O. alvorens zijn ambt neer te leggen. pen inbegrepen. De topsnelheid bedraagt 15.75 knopen. Bij de installatie van de atoomreactor wordt zelfs rekening ge houden met de mogelijkheid dat het schip zou kunnen zinken. De kostbare reactor zal waterdicht „verpakt" zijn. De Duitsers nemen geen halve maatrege len met de uitrusting van het schip. Er worden nog twee conventionele stookin- stallaties aangebracht welke dienst zul len doen ingeval de atoomreactor wei gert. Christine Keeler uit de gevangenis Christine Keeler heeft in de nacht van zondag op maandag onopgemerkt de gevangenis verlaten waarin zy zes maanden heeft doorgebracht als gevolg van haar rol in het Profumo-schandaal. Zij ontkwam op deze manier aan de nieuwsgierige blikken van een menigte die samen was gestroomd om te zien hoe Christine de gevangenisstraf heeft doorstaan. Het Wereldgebeuren Eerste stap tieren U met grote feestelijkheden in Port Moresby een nieuwe stap gezet op de weg naar zelfbeschikking voor Australisch Nicuw-Gulnea. Gou- neur-generaal lord L'lsle opende do Nieuwgunine.se assemble in aanwezig- beid van een grote Australische dele gatie. di- geleid werd door de premier sir Robert Menzles. Het is het eerste parlement, dat voor het merendeel bestaat uit vertegenwoordi gers van de autochtone bevolking, af komstig uit de twee delen waaruit Aus tralisch Nicuw-Gulnea bestaat: Papoea en Nieuw-Guinea Papoea Ib het zuide lijke deel. Het noorden heeft vroeger on der Duits bewind gestaan. Beide ge bieden hebben een gescheiden ontwikke ling doorgemaakt en sedert he; samen werking weinig terechtgekomen. Alleen in de kustplaatsen kan men bij do autochtone bevolking spreken van een zeker nationaal gevoel. In het binnen land echter waar de blanke Invloed mi niem was. voelen de stammen zich op hun terrein soeverein en heerst onder ling een voortdurende haat en rivaliteit die zirh nog .herhaaldelijk manifesteert in koppensnel lerij en st.amoorlogcn, waarbij de strijdende partijen elkaar op [primitieve wijze te lijf gaan. De regc- 'ring heeft zich de laatste jaren'vooral oordeel en rassentwlsten de kop in te drukken. Maar In een zo uitgestrekt land als Australisch Nieuw-Guinea n» dat een bijna onbegonnen taak. Er leven misschien niet meer dan twee miljoen mensen in het hele gebied, maar die zijn niet alleen verdeeld In vele stammen, doch bovendien behoren zij tot niet min der dan 700 taalgroepen. Het nader tot elkaar brengen van al deze mensen op korte termijn zou op zijn minst tot een Babylonische spraakverwarring lelden. Dat zou echter het ergste niet zijn. Het grootste probleem is. dat dc stammen, die nog in het stenen tijdperk leven. Ielkaar op leven en dood bestrijden. De Sepiks kóesteren een diepe haat Jegens de Tolai's, die op hun beurt het bloed van ar Boeka's wel kunnen drinken. De Hanoeabadans moeten zelfs van geen var. de stammen, welke hen omringen iets weten. In deze toestand verandering te brengen is het streven van "t Austr.i- gouvernement. dat daarvoor de -r geleidelijkheid heeft gekozen. De eerste stap op deze weg is het instel len van een parlement met een autochto ne meerderheid. •oordat Australië besloot maatregelen te nemen. Onder druk van de recente ge beurtenissen in Zuld-Oost-Azië en in de V-N. heeft het ziin beleid versneld. In de Verenigde Naties zijn het de lan den van Azië en Afrika, die in de com missies steeds meer overwicht krijgen die een zware druk uitoefenen op de landen, die nog „koloniën" bezitten. Australisch Nieuw-Guinea Is geregeld onderwerp van gesprek in V.N.-debatten en Australië heeft begrepen dat het tijd wordt het initiatief te nemen in deze zaak. Het wil de Afrikaanse en Azia tische landen de wind uit de zeilen ne men door de bevolking van Australisch Nieuw-Guinea in recordtijd op te voeden totdat het een peil jfal hebben bereikt, waarop de papoea's zelf het roer in han den kunnen nemen. Ook de gebeurtenis sen ln Zuidoost-Azië, waarin Indonesië een grote rol speelt, zijn op het beleid van Australië van invloed geweest. Indo nesië heeft thans zijn handen vol aan de kwestie-Maleisië, maar wie garandeert, dat het in de toekomst die handen niet zal uitstrekken naar Australisch Nieuw- Guinea. De haast van Australië heeft voorts te maken met het zelfbeschikkingsrecht van de papoea's van West-Irian. V6-r 1969 behoort Indonesië de bevolking van West-Irian de kans te geven zelf over haar toekomst te beslissen. Australië zou natuurlijk het liefst zien. dat West- Irian zich dan voor zelfstandigheid uit spreekt. Daarom probeert het met zijn autochtone parlement zoveel mogeliik indruk te maken op de buren,wellicht dat het voorbeeld de papoea's van West- Irian zal aansteken. Een Indonesisch West-Irian trekt Aus tralië niet aan. ook al heeft de Austra lische minister van buitenlandse zaken pas een vriendschapsbezoek aan Djakar ta gebracht. Australië houdt Indonesië toch liever op een afstandje, hetgeen [trouwens blijkt uit de steun, die Can berra aan de Federatie Maleisië heeft toegezegd. Het doel van alle activiteit is thans Australisch Nieuw-Guinea te behou- Het gebruik van vuurwapens wordt be- den voor de westelijke wereld. Australië In de Schotse hoofdstad Edinburgh, die perkt tot die gevallen, waarin dit strikt heeft er al op gewezen, dat het dit taak tot dusver vrij van tyfus was gebleven, onvermijdelijk is bij verdenking van een niet geheel alleen aankan. De wereld- ïs gisteren het eerste geval geeonsta-1 zeer ernstig misdrijf. Dit oppert het bank heeft inmiddels een onderzoek ïn- teerd. In Dundee hebben zich vier nieu- Tweede-Kamerlid mr. H. B. Engelsman steld naar de (p.v.d.a.) in vragen aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken. De heer Engelsman informeert of de politie van Soest bij het gebruikmaken van vuurwapens, waarbij een 17-jarige jongen dodelijk werd getroffen, gehan deld heeft overeenkomstig de instructies. Het resultaat van de A.N'.V.V.-enquête 1963 over de bevindingen van buitenlanders in ons land toont aan. dat 53 percent in Amster dam logeerde, 20 per cent in Den Haag- Scheveningen en 17 percent in Rotterdam. Van de Amerikaanse bezoekers verbleef 88 percent in de hoofd stad. De Duitsers lo geerden relatief veel in ae met-grootstedelijke gebieden van Noord en Zuid-Holland. Utrecht, het noorden en het oosten van ons land. Gerekend naar indeling volgens recreatiegebied bleef Amsterdam met 53 pet. aan de top van de belangstelling. Daarna volgden de kust (29 pct.7 en de „groene ruimte plm. 28 pet.), welke laatste voornamelijk door jon geren werd bezocht. De waterkant trok slechts 5 pet. van de belang stelling. Gebleken is, dat het be zoek in h?t voorseizoen (april, mei, juni) nage noeg even groot is als in juli en augustus, res pectievelijk 41 en 40 pet. van het iaartotaal. Bijna de helft van de Britse bezoekers komt het voorseizoen, maar Fransen, Duit sers en Zwitsers prefe reren het Nederlandse hoogseizoen. Een week Van degenen, die en quêteformulieren in vulden, verbleef 54 pet. een week of korter in ons land. Ruim 30 pet. logeerde 8-14 dagen en 12 pet. langer dan 14 dagen. Van de Britten blijft 40 pet. 8-14 da gen hier. De Duitsers blijven voor 35 pet. 2 weken of langer. De meeste Amerikanen logeren in hotels Fran sen en Duitsers logeren veel in pensions. Voor al Duitsers maken ge bruik van particuliere adressen, zomerhuisjes en kampeerterreinen. Naar schatting kwa men de buitenlandse toeristen voor 36 pet. per vliegtuig naar Ne derland. Dit is samen meer dan 100 pet. om dat vele bezoekers voor de heen- en terugreis van verschillende ver voermiddelen gebruik maakten. IHotiecen pet. voort uit „mond- reclame" van particu lieren, voor 23 pet. uit herinnering aan een vorig bezoek, voor 20 pet. uit propaganda en voor de rest uit alge mene belangstelling of als voortvloeisel van doorreis. Een derde van de Amerikaanse bezoe kers werd door propa ganda naar ons land getrokken. Tot de hoogtepunten in ons land rekenen 69 percent van de toeris ten het landschap. 31 pet de bevolking, toe ristische attracties. 27 pet., de kunst 11 pet. en de architectuur 17 pet. of combinaties daarvan. De mening omtrent de hotels en restaurants is over het algemeen goed tot zeer croed. Zeven percent der onder vraagden gaf de kwali ficatie „middelmatig" en één percent „slecht". In zeer beperkte mate bleek men onaangena me ervaringen te heb ben opgedaan met prij zen, hotels, publieke diensten, verkeer en verkeer:iccommodaties. Van Britse zyde werd de vraag of men vrien- den zal aanbevelen in Nederland vakantie te houden voor 94 pet. po sitief beantwoord. Het heeft vrij lang geduurd VRAGEN OVER SCHIETEN OP VLUCHTELING s gevallea voorgedaan. Gezien de omvang die de tyfusepidemie in Schotland heeft aangenomen, heeft de Britse minister van defensie de medi sche diensten van de drie onderdelen van de strijdkrachten bevolen alle offi cieren, onderofficieren en manschappen in te enten. Roversbende in België opgerold De Belgische politie is er in geslaagd een bende van zes leden op te róllen, die de afgelopen maanden bij overvallen op banken en wisselkantoren meer dan twee miljoen Belgische frank 145.000 gul den heeft buitgemaakt. e ontwikkelingsmogelijkhe den van het gebied. Er is vooral onder zocht wat Nieuw-Guinea het eerst nodig heeft om daarna zelf de verdere ont wikkeling op gang te kunnen brengen. De Australische regering kijkt met be langstelling uit naar het rapport van de oHHP wereldbank. Is dit het geval geweest, dan vraagt Het behandelen van dit rapport zal tot het kamerlid deze instructies te herzien de eerste taken van de nieuwe assemble behoren. In dit parlement hebben in to taal 64 afgevaardigden zitting en 54 van hen zijn inheemsen. De overige 10 worden door de Australische regering aangewe zen. Australië hoopt, dat Azië en Afrika over die verdeling tevreden zullen zijn. i zin zoals hij suggereert. Australische hulp voor Zuid-Vietnam Australië zal zes van zijn 18 nieuwe „Caribou" transportvliegtuigen naar Zuid-Vietnam zenden en zijn groep des kundigen voor militaire opleiding aldaar De ovevv.Uen, hadden het vooral geimim JSSS^üSS^L. op filialen van _banken in de Brusselse Er zal ook een groep deskundigen naar i banken in de Brusselse j randgemeente. De politie kwam hen op het spoor, nadat één van de bendeleden zich bij de beroving van een wisselkan toor tegen de gewoonte in niet had ge maskerd met een nylonkous. De overvallen, die op klaarlichte dag werden gepleegd, hadden sommige ban ken in Brussel voorzorgsmaatregelen doen nemen door controle bij de Saigon gaan om te onderzoeken hoe de Australische niet-militaire hulp kan worden uitgebreid. Tijdens de ministerraad van de Zuid- oostaziatisqhe-verdragsorganisatie in april j.l. werd het standpunt ingenomen dat de leden verdere concrete maatrege len dienen te nemen om de Zuidvietna- mese regering te helpen in haar strijd Toekomstig pronkstuk van „Windmill Island" PRINS BERNHARD OPENT GLASFABRIEK INT1EL Bill Wichers heeft er veel dollars voor over Als het spookkasteel in de klassiek ge worden Britse film „The ghost goes west" zo zal over enkele maanden een echte, levensgrote Nederlandse molen in kleine stukjes gedemonteerd per schip de oceaan oversteken om vrolyk met de wieken draaiend Hollands glo rie over een stukje Amerika te ven tileren. dat nog immer trots is op zijn Hollandse afkomst. Het is een molen, genaamd „De Zwaan", die thans nog in de Brabantse buurt schap Vinkei prijkt maar die gedoemd is daar te verdwijnen en overgebracht zal worden naar de stad Holland in de Amerikaanse stad Michigan. Naar bekend houden de inwoners van deze stad de oude band met Holland huizen- binnenkort zelfs molenhoog. Ieder jaar organiseren ze in mei een tulpenfestival (waaraan dit jaar bur gemeester Boot van Hilversum door zijn aanwezigheid Nederlandse luister heeft bijgezet) cn er is een „Nether lands museum". „Real Dutch' Reecis twee jaar geleden stuurde «le ge meenteraad van Holland als afge vaardigde de lieer Willard (Bill) C. Wichers naar Nederland, een man van rijpere leeftijd, wiens voorouders uit ons land afkomstig zyn. Hy voer de hier de eerste besprekingen over de aankoop van een molen en hij was het die zondagochtend opgetogen over het weerzien van zijn voorvader lijk land uit het K.L.M.-toestel van New York stapte. ..Real Dutch Weat- her" zei hy met grote voldoening over het druilerige, vochtig-klamnie weer. dat hem blijkbaar byzonder opkikker de. Het kopen van een molen is zelfs voor Amerikanen-met-veel-dollars geen si necure. Sommige dingen zijn zelfs voor dollars moeilijk le vinden. Maar het sch^nt er toch van te komen. De vereniging „De Hollandsche Molen" die angstvallig over het Nederlandse' molenbezit en over de ch in haar naam i waakt, heeft voor deze ene maal een i uitzondering gemaakt, zij het na j langdurig en ernstig beraad. De eige-1 naars van „De Zwaan", t.w. de gebrs. Adriaens uit Weert, die geen enkel emplooi meer hadden voor hun mo len wilden er wel van af en kregen I tot voorzichtige afbraak hooggewaardeerde onroerend, zij ;t wel vervoerbaar, goed is echter vervoerbaar, goed is echter veel minder dan men geneigd zou zijn te denken. De technisch adviseur van de vereeniging „De Hollandsche Mo len". de architect A. J. de Koning, die overigens op de onderhandelingen niet vooruit wilde lopen sprak na veel aandringen over „duizenden gul- dens", niet over tienduizenden, laat staan over honderdduizenden. Gistermiddag heeft prins Bernhard In Miniatuur-Nederland T'<"1 de vensterglasfabriek van de „Ma chinale Glasfabriek De Maas N.V." in Tiel geopend. De fabriek kwam omtrent de'molen zai "een origi- de jaarw isseling reeds op gang. Zy is nele, authentieke uit Nederland zijn het resultaat van overleg tussen de de enige, die in heel Amerika te Xederiandse regering en Belgische elas- vinden is" zo prijst het gemeentebe- «•tg»nng en tu giscne giaa stuur de komende aanwinst nu reeds fabrikanten. Gedurende vele tier.tallen in zijn folders aan. Het Hollandse van jaren was Nederland voor venster- !al?f's5!laT z&} Coo: Pp} vo'?endeglas geheel op invoer aangewezen, voor- Maar met het kopen alleen is Holland. Michigan er niet. Als men een oude molen" afbreekt dan gaat er het een en ander kapot, dat voor herbouw op- nieuw vervaardigd moet worden. Kortom de molen moet geheel wor den gerestaureerd, daarna verpakt, daarna naar een boot vervoerd, ver volgens ingeladen en over zee naar Amerika gebracht en tot slot in Hol-1 land, Michigan op de rand van het immense Michigan Meer in oude glo rie herrijzen op een tot „Windmill Island" geproclameerde landtong. I tulpenfestival verder worden gecom-1' pleteerd met de aanleg van dijken, "■"■'luk IWpe. S°doK?ne?!,"iS3«n00r b°"!r' S. Immbett. Ud van de raad Kleine dokken en Kanalen. van bestuur. Je betekenis der fabriek molen aangaat, veel zal had toegelicht, burgemeester dr. A. afhangen van de Zuidlarense molen- Stolk had gesproken over de industrlali- maker J. D. Medendorp, die al eerdersalie in zijn gemeente, en ir. J. Pesch, molens heeft gebouwd voor de Keu- derectuer uit Luxemburg het procédé van kenhof en voor Aruba. „De Zwaan getrokken vensterglas had toegelicht, zal onder zijn leiding en verantwoor- onthulde prins Bernhard een maquette ding worden gedemonteerd en later van de oven van „De Maas", die tot de in Amerika weer opgebouwd. Daar grootste der wereld gerekend wordt (in tussen in zal veel gerestaureerd moe- houd ca. 2.500.000 kilo glas in vloeibare ten worden, hetgeen hij zal doen in toestand). Hierna maakte het gezel- samenwerking met architect De Ko- schap een rondgang door het bedrijf. De ning. produktie-capaciteit te Tiel z3l volgens Aan Bill Wichers thans de taak de de directie over enige tijd voldoende zijn zakelijke transacties af te sluiten, om aan de totale vraag in Nederland te Hoe lang hij daarvoor nodig zal heb- voldoen. Er werken thans ruim 800 man ben kon hij niet zeggen, maar van in het bedrijf. Men verwacht in het te- zijn welslagen was hij by voorbaat kort van circa 200 man binnen redelijke reeds overtuigd. Ityd te kunnen v

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3