TRAITAL4 deBILT Bouw van 294 woningwetwoningen in Middelburg officieel begonnen Voorstel G. S*: Zeeuwse raad voor de recreatie Deel Zuidzande drie in zonder stroom dagei Nieuwland toch liever samen met Arnemuiden vet haar? Eerste aardbeien voor industrie in Kapelle en Goes Ir. L. D. Huisman verrichtte karwei ALMANAK Oorzaak: 28 jaar oude kabel was doorgebrand INTERESSANTE UITEENZETTING OVER AANPAK MINDERJARIGEN Hoger presentiegeld voor de staten Eindexamen m.m.s. chr. lyceum Goes 2 PROVINCIALE ZEEUWSE OOURANT DINSDAG 9 JUNI 1904 Eerste heipaal in grond plan Zuid De veiling te Kapelle heeft maandag de eerste veiling van industrieaardbeien gehouden. Van Regina was er een aan voer en opgave van 2100 kilo en Senga Sengana 500 kilo. Voor de Regina werd voor kwaliteit I een prijs betaald van 92 cent en 84 cent voor kwaliteit II. De Sengana werd verkocht voor 94 cent. Hoewel het nog geringe hoeveelheden zijn viel de prijs wel wat tegen. Over het algemeen staan de aardbeienvelden er gunstig voor. Bijzondere omstandig heden voorbehouden mag dit jaar een goede aardbeienoogst vernacht worden. Vandaag dinsdag begint de vei- '"ngvereniging „Zuid-Beveland" te Goes ...it het veilen van aardbeien voor de industrie. Door de gunstige weersom standigheden rijpt vooral het ras Regi na erg snel. Voor de verse consumptie wordt de aanvoer al vlug te groot. Daar om zal een gedeelte va nde oogst, zonder 'op geplukt^ aan de conserven- en diep- riesindustrie worden aangeboden. Mr. Van Vloten aanbevolen voor kantonrechter Schiedam Mr. W. E. van Vloten, kantonrechter in Zierikzee, is een van de drie kandidaten die op de lijst van aanbeveling staan voor de vervulling van de vacature van kantonrechter in Schiedam. Meer dan honderd klappen waren gistermiddag nodig om in het nieu we uitbreidingsplan Zuid I te Mid delburg de eei'ste paal voor de bouw van 294 woningwetwoningen in deze toekomstige wijk aan de andere zijde van het kanaal door Walcheren in de Zeeuwse hoofd stad op fundamenthoogte te krij gen. Voor het verrichten van dit karwei had ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur-directeur van volkshuisvesting en bouwnijver heid in de provincie zich geheel in het wit gestoken: witte jas, witte helm en witte handschoenen. Hij werd bij het heien op de vingers gekeken door een uitgebreid ge zelschap genodigden, waartoe on dermeer burgemeester mr. J. Drij- ber, de wethouders A. J. Berenpas, W. P. J. Baars, J. S. Hoek, ge meente-secretaris mr. J. Hooij en verschillende raadsleden behoor den. Ook waren aanwezig direc teuren van het aannemersbedrijf, de N.V. Van Vliet en Van Duist te Rotterdam. Burgemeester Drijber sprak er tijdens een na deze gebeurtenis in „De Nieu we Doelen" belegde bijeenkomst zijn vreugde over uit, dat na het aarzelen de begin in november van het vorig jaar voor het eerste contingent nu van harte was begonnen met het uit werken van de plannen van de-heren- aan-de-Seissingel. Ook de heer Huis man wees op dit aarzelend begin in de mist. ,,De eerste paal is toen haast illegaal geslagen" zei hij. „Met de zaak van vanmiddag ligt het even an ders. Daarvoor hadden we de vergun ning al vier maanden binnen. De bouw zal plaatshebben volgens een arbeidsbesparend systeem. De werk- f Advertentie) rnrnztsemsssmmm wassen met Een produkt van l'Oréal de Pari6 Zeeuwse Problemen De maandag gaf weer volop pro blemen. Al direct was er de in onze krant geannonceerde mede deling van 'de waterleidingmaat schappij Zuid-Beveland, dat er vandaag tussen 's morgens acht en 's middags vier uur in 's-Heerenlioek geen en in Nieuw- dorp weinig of geen water zal zijn." De waterleidingmensen weten het subtiel te nuanceren. Maar vlak de caféhouders ook niet uit. De Terneuzense althans. Die hebben vorige week hun jaar lijks uitstapje gemaakt, dat hen naar Oostende zou voeren, 's Mor gens om half acht stapten ze in de bus. 's Avonds om acht uur had- den ze Oostburg bereikt. Nee, nog steeds op de hèénreis. Dam toch maar liever geen of wei nig of geen water. Je weet wel niet helemaal waar je aan toe bent, maar er is althans hoop. En vanmiddag om vier uur is het ergste voorbij. zaamheden kunnen thans onafgebro ken gedurende een periode van drie jaar plaatsvinden. De hoofdingenieur directeur vestigde in dit verband de aandacht op het belang van het feit voor drie jaar onderdak te zijn. Hij zag het als een voordeel, dat er hierdoor een zekere rust in de voor bereidingen is gekomen. Ir. Huisman achtte het eveneens van grote waarde, dat het nieuwe uitbreidingsplan is georiënteerd rondom de ontwikkelingen in het Sloe. „Over deze ontwikkelingen is men in bepaalde kringen nogal pes simistisch, maar ik ben er niet bang voor dat het niet vlot zal gaan. De mogelijkheden zijn van die aard, dat ze aanleiding geven tot versnelde activiteit van de in dustrieën", aldus ir. Huisman. Speciale gelukwens De heer Huisman vond, dat er een speciale gelukwens op z'n plaats was, omdat reeds binnen een beperkte ter mijn de eerste woning kan worden opgeleverd. De hoofdingenieur-direc teur liet doorschemeren dat dat nog wel voor het eind van het jaar zou zijn. De burgemeester sloot hierop aan met de mededeling, dat de com missaris der koningin tegen die tijd de wijk zuid zal ontsluiten. Op dat tijdstip zullen er nog geen winkels gereed zijn. Mr. Drijber kon wel de verzekering geven dat de plannen V6or de bouw van acht winkels in de maak zijn. De bouw zal in twee fa sen geschieden. De burgemeester wees voorts op de voorbereidingen die worden getroffen om tot de realisering van een semi permanent gebouwtje in het uitbrei dingsplan te komen. In het gebouwtje zal een verzamelschool komen. Ook zal er gelegenheid zijn voor het ont wikkelen van verdere activiteiten. En over de woningen zei mr. D rij bei „We hopen, dat er in deze huizen veel nieuwe inwoners van Middelburg kun nen worden begroet. Dat zal afhangen van de industriële ontwikkeling". Mr. Drijber zei vertrouwen te hebben in die ontwikkeling. ..De staatssecretaris van economi sche zaken heeft laten doorscheme ren, dat 't Sloe als één van de „trekpaarden" kernfaciliteiten zal krijgen. Dit zal ongetwijfeld een stimulans zijn", zo zei de burge meester van Middelburg. Ook vond hij dat het tijd wordt dat ook het eigen industrieterrein meer van de grond komt. „We moeten zien de grond tegen een enigermate rede lijke prijs aan de man te brengen" aldus mr. Drijber. Hij zei nog meer tevreden te zijn wanneer de omliggen- Op de vingers gekeken door een groot geselschap genodigden sloeg ir. L. D. Huisman, hoofdingenieur directeur van de volkshuisvesting en bouwnijverheid, in Zeeland giste ren in plan zuid I te Middelburg de- eerste paal voor de bouw van 29J/ woningwetwoningen. (Foto P.Z.C.) de gemeenten door kernfaciliteiten van 't Sloe via het gemeentefonds ex tra gelden, die bij een kerngemeente horen, kunnen ontvangen. Niet zonder trots deelde de burge meester mee dat het plan zuid vóór ligt op de ontwikkeling. Hij achtte dat zeer geruststellend. „Dat hadden we twee jaar geleden niet gedacht". Voor Middelburgers die met de woningnood worstelen, zag bij gunstige omstandig heden. Immers als de ontwikkelingen in het Sloe minder hard gaan, zullen er zeker voldoende woningzoekenden te vinden zijn, al vreesde de burge meester dat zij nog moeite zullen heb ben met de sprong over het kanaal. Onaanvaardbaar De burgemeester bracht ook nog de moeilijkheden met de aanleg van tele foonverbindingen in plan zuid ter sprake. Bij de telefoondienst in Mid delburg is er voorlopig van enige uit breiding nog geen sprake. Het kan nog jaren duren voordat de problemen zijn opgelost. Mr. Drijber schetste de ze situatie als een volkomen onaan vaardbare toestand. „Als gemeente bestuur zullen we alles doen om de nare gevolgen te verzachten en bouw van een telefooncentrale te be vorderen" zo kondigde hij aan. De burgemeester sprak tevens de wens uit. dat ook de andere verbindingen snel heter zullen worden. In dit verband wees hij op de plan nen voor een brug over het kanaal en de verbinding met de rijksweg. „Laten we hopen dat er dit jaar schot in komt en dat het plan op een Haagse tafel kan worden gedeponeerd want het wordt langzamerhand een onont warbaar knooppunt", aldus de burge meester. Ir. J. G. Gooden, directeur van de N.V. Van Vliet en Van Duist, bracht dank voor de prettige wijze waarop de onderhandelingen zijn gevoerd. Wij zullen al het mogelijke doen om die prettige sfeer te hand haven," zo zei hij. Hierop werd een heildronk uitgebracht waarbij de burgemeester van 'Middelburg de hoop uitsprak, dat er na de Vlis- sings-Middelburgse bouwstroom nog een nieuwe bron zal kunnen worden aangeboord. Slot van pagina 1 tie betrokken facetten als bijvoorbeeld de ruimtelijke ordening, het verkeer, bet vreemdelingenverkeer, de landbouw- en welzijnsaangelegenheden volledig tot hun recht komen bij de lil het huidige stadium noodzakelijk geworden regelen de en stimulerende overheidsbemoeiing, dan dient een organisatie te worden ge vormd, waarin de representanten van deze facetten zitting hebben. In de tweede plaats dient meer dan in het verleden gestreefd te worden naar een samenspel van gemeentelijk en pro vinciaal beleid, naar gemeentelijke plan nen in het kader van ec-n provinciaal ge heel. Met name deze taak kan niet ver vuld worden door een adviesorgaan van het provinciaal bestuur. Dat kan 3lechts dan bemoeienis^ krijgen met gemeente lijke plannen, indien het door de ge meentebesturen wordt verlangd. Deze omstandigheden maken het gewenst te komen tot een provinciale raad voor de recreatie in Zeeland. Uiteraard is het volgens de gedeputeer den de bedoeling, dat de raad ook zal optreden als adviesorgaan voor het pro vinciaal bestuur en voor de gemeente besturen. In het laatste geval niet al leen op verzoek, maar ook uit eigen be weging. In de begeleidingsbrief bij het voor stel hebben G.S. voorts een verorde ning opgenomen, waarin de taak, de samenstelling en de werkwijze van de raad wordt uiteengezet. In een korte toelichting op deze verordening vragen G.S. de benoeming van de leden van de raad aan het college over te laten, zodat op deze wijze steeds op korte termijn de daarvoor in aanmerking komende instanties in de raad zitting kunnen krijgen. In eerste instantie aan de gedachten van het college uit naar leden van de in stanties. die thans in de recreatie- commissïè vertegenwoordigd zijn, en naar vertegenwoordigers' uit de maatschappelijke en geestelijke sec tor. Niet uitsluiten Nadrukkelijk stellen de gedeputeerden, dat de activiteiten van de "raad de eigen gemeentelijke activiteiten niet zullen uit sluiten. Wel stellen G.S. zich voor het oordeel van de raad te vragen over ge- Slannen te toetsen aan de streefplannen, ie de raad heeft opgesteld. Ier behartiging van de opgedragen be langen zal de raad de beschikking moe ien hebben over technische adviezen en over 'n bepaald administratief apparaat, De administratieve werkzaamheden kunnen, zoals nok bjj de huidige re- Creatiecommissie het geval was, op liet. bureau van de provinciale griffie ver richt worden. De technische adviezc kunnen verkregen worden door insclia keling van liet provinciale waterstaat, de planologische dienst, liet economisch technologisch instituut enz. Eerste kersen in Goes geveild Maandag voerde in Goes de heer A. Krijger uit Driewegen de eer ste kersen, Early Rivers, aan. De ze werden bij het veilen gekocht door de heer G. Luyk uit Goes, voor 64 cent per doos van 250 gram. MET PETROLEUM EN KAARSLICHT Voor een aantal inwoners van Zuidzande is gistermorgen een ein de gekomen aan het „stroomloze tijdperk", waarin zij sinds vorige week donderdag tegen wil en dank verzeild waren geraakt, doordat hun huizen door een kabelstoring geheel of gedeeltelijk* van elektri citeit verstoken hieven. Ook de openbare verlichting hoofdza kelijk de nachtbranders was op bepaalde plaatsen uitgevallen. Vooral zondagavond kon men in diverse woningen de bewoners zich met behulp van kaarsen en olie lampjes een weg door hun huis zien zoeken. Overdag beperkte zich de hinder tot weigerende kook- en wasapparaten, terwijl diverse mannen met opvallende baarden op hun werk verschenen, omdat ook de elektrische scheerappara- ten weigerden. Door Middelburgse kinderrechter KINDERSTRAFRECHT THANS AANZIENLIJK VERBETERD De storing trad vorige week donder dag rond vijf uur voor het eerst op in de achtentwintig jaar oude laagspan- ningskabel, die de stroomvoorziening verzorgt van de percelen aan de Oost- burgsestraat. Doordat, twee var drie" fasen in de kabel gestoord ren kon het gebeuren, dat slechts een gedeelte van hun huisinstallatie ge stoord was, zodat bijvoorbeeld in de kamer volop licht was, terwijl in de keuken alle elektrische apparaten het lieten afweten. Slechts vier percelen zaten volledig zonder stroom. Maar ook voor deze incidentele gevallen heeft de PZEM later door speciale voorzieningen licht in de duisternis weten te brengen. In de loop van vrijdagmorgen wist de technische dienst van de PZEM de eerste storing op te heffen. Niet lang echter, want tegen de middag liep het weer mis. Tot maandagmor gen herhaalde zich dat nog ettelijke malen. Toen werd de oorzaak een aan de onderzijde doorgebrande ka bel ontdekt en kon de storing door het inlassen van een nieuw stuk ka bel van 20 meter definitief worden verholpen. Dat het zo lang duurde, voordat de storing werd opgeheven is te verkla ren uit het uitzonderlijke karakter daarvan. De kabel was namelijk niet gebroken, maar alleen beschadigd, Dat er iets mis was manifesteerde zich alleen in het periodiek „door slaan" van de zekeringen. Nadat deze vervangen waren functioneerde alles weer normaal, waardoor de metin gen geen enkel resultaat opleverden. Om de oorzaak dan toch te vinden bleef er geen andere weg open dan het tijdrovende opgraven van de ka bel. Nadat op die wijze de plaats was gevonden, werd maandagmorgen om zeven uur begonnen met het vervan gen van het defecte gedeelte^ Gis termorgen om kwart over elf kwam dit gereed en was er weer overal stroom. Mej. mr. S. W. C. Noteboom, kinder rechter te Middelburg heeft zaterdag middag tijdens de algemene leden vergadering van de vereniging „Pro Juventute" in „De Schakel" te Mid delburg een interessante uiteenzetting gegeven over de aanpak van minder jarigen, die een strafbaar feit heb ben gepleegd. Daarbij ging ze nader in op de zorg, die er wordt besteed aan het onaangepaste kind. Belang- 'ekkend was te constateren, welk een voorname ontwikkeling de be rechting van kinderen heeft doorge maakt. Met opvallende voorbeelden over hoe het eeuwen geleden met de berechting van kinderen stond, werd dit nader toegelicht. Mej. Noteboom haalde onder meer aan het vonnis dat de rechtbank te Goes in 1868 uitsprak over twee kin deren, die een strafbaar feit hadden gepleegd. Op vijfjarige leeftijd kwa men zij in een tuchthuis terecht. De kinderen kregen een tuchthuisstraf van T/2 jaar opgelegd. Twee kinde ren van acht en negen jaar werden omdat ze 19 cent hadden gestolen voor een even lange tijd naar een tuchthuis gestuurd. Ook vertelde de kinderrechter een en ander over het kinderstrafrecht, dat in 1905 werd in gevoerd en dat nog steeds van kracht is. Aan het huidige strafrecht, dat van toepassing is voor minderjarigen tot 18 jaar, zijn drie straffen verbonden: plaatsing in een tuchtschool, geldboe te of berisping. Spreekster wees in dit verband op het gemis van een kor te vrijheidsstraf in het kinderstraf recht. lige medewerkers aan onze vereniging bieden". De vereniging had op 1 de cember 1963 269 pupillen onder toe zicht uit 166 gezinnen. Daarvoor ver leenden 119 vrijwillige medewerkers hulp. Er stonden toen 103 pupillen uit 49 gezinnen onder vrij patronaat met 40 particuliere medewerkers. Bo vendien stonden er nog 100 pupillen gedurende een deel van het jaar on der toezicht en 49 onder een vrij pa tronaat. Grotere frequentie In 1963 is er gestreefd naar een be vredigend contact tussen gezinsvoog den en beroepskrachten. Een nog gro tere frequentie acht men zeker ge- gewenst. Het is verheugend, zo zegt het ver slag verder, dat de vrijwillige me dewerkers zelf in toenemende mate vrogtijdig deze contacten zoeken, waardoor ernstige ontsporingen den voorkomen. Mr. Attema werd op de vergadering van zaterdag herkozen in het bestuur. In de rondvraag kwam men met het voorstel om ter bestrijding van vene rische ziekten een filmcyclus aan dit onderwerp te wijden. Dit in verband met publikaties over de toename de ziekten in Twente en Zeeland de kanaalzone en Hulst zouden meeste ziekten zijn geconstateerd. Bij de jeugd is de toename het sterkst. Mr. Attema was van mening dat het niet op het werkgebied van P.J. ligt om hiervoor een initiatief te nemen. Hij vond dat het meer op de weg lag van de geestelijke volksgezondheids dienst» Opvanghuis Tijdens een interessante discussie, die na de lezing ontstond, werd gespro ken over de mogelijkheid tot stichting van een opvanghuis in Zeeland. De gedachten gingen daarbij uit n; jeugdafdeling in het Middelburgse huis van bewaring. Het was P.J.-voor zitter mr. T. W. Attema, die mej. No teboom dank zegde voor haar uiteen zetting. Dat werd nog eens onder streept met de aanbieding van een platebon. Tevoren waren er enkele huishoudelijke agendapunten behan deld. Uit het verslag van mej. A. Bos viel te lezen, dat het aantal verkochte P.J.-kalenders van 3791 steeg tot 4005. In Middelburg wer-' den er 1010 kalenders aan de man gebracht. In Burgh werden er op elke drie gezinnen twee kalenders verkocht. In Zuidzande werd een kalender op de vijf gezinnen ge plaatst. Het streefgetal van de cen trale kalenderactie is een kalender per vijftig gezinnen. Pro Juventu te Middelburg heeft hiervan nu ze ventig procent bereikt. „Niet genoeg kan" zo meldt het ver slag verder, „worden gewezen op het belang van alle hulp, die de vrijwil- Vergadering in Hulst oudheidkundige bond De Koninklijke Nederlandse Oudheid kundige Bond houdt zyn jaarlijks con gres 19 juni in het stadhuis van Sluis. Ier gelegenheid van deze gebeurtenis heeft architect E. A. Canneman, ere burger van SJuis, een bijdrage gepubli ceerd in het bulletin van deze vereni ging over de restauratie van het stad huis. De heer Canneman werd in i960 met liet ereburgerschap onderscheide verband met zijn grote bijdrage in de restauratie. Zijn nieuwe publikatie heeft tot doel de deelnemers enig inzicht te verstrekken in de ontwikkelingsgeschiedenis van het gebouw, waarin ze straks nun bespre kingen zullen voeren. Het is een zeer waardevolle bijdrage in de historie van het raadhuis geworden. Een duidelijk inzicht wordt o.a. gegeven over de gang van zaken bij de restauratie. Het lag aanvankelijk niet in de bedoeling van de heer Canneman om tot publikatie over te gaan. Het zou misschien dl te veel een apologie gelijken in verband met zijn vele bemoeienissen tijdens de restaura tic en bovendien is er een publikatie van wijlen dr. J. Kalf, zijn eerste leermeester, in het vooruitzicht gesteld. Hij is ten slotte gezwicht voor enige pressie die op hem werd uitgeoefend om de congres gangers van dienst te zijn. Cannemans bijdrage bevat vele illustraties van het Belfort en onderdelen daarvan uit vroe ger dagen en uit de tegenwoordige si tuatie. Van het artikel is een overdruk verschenen. Auto uit bocht bij Yerseke: vernield en auto met twee Kruiningse jongelui is maandagmorgen op de Postweg bij Yerseke uit de bocht gevlogen. De twee inzittenden liepen lichte verwondingen op, de auto werd totaal vernield. Het ongeluk was te wijten aan de hoge snelheid, waarmee de bestuurder de 20- jarige militair A. K. de bocht nam. De auto ramae drie bermpaaltjes en drie bomen, sloeg toen over de kop en kwam in de berm van de weg tegen een boom tot stilstand. De beide inzittehden wer den uit de wagen geslingerd. De auto werd volkomen in elkaar gedrukt, De Ged. Staten stellen de staten van Zee land voor om de presentiegelden voor de statenvergaderingen te verhogen van 35 tot 40. Het college meent, dat in het licht van de in verschillen de arbeidssectoren getroffen loon maatregelen deze verhoging gewettigd is. Het presentiegeld voor de afde- lings- en commissievergaderingen willen G.S. handhaven op 25, om zo een redelijker verhouding te schep pen tussen de presentiegelden voor de staten- en commissievergaderin gen. Voor het eindexamen middelbare meisjesschool aan het christelijk ly ceum voor Zeeland te Goes slaagden de dames J. A. M. Catsman te Goes, A. Danker t.e Yerseke, J. M. A. d. Graaff, J. W. Hertgers, M. op 't Hof. J. A. I-Iogendorf en J. M. Jansen te Goes, P. M. Kram te Kapelle, J. J. Lukasse te Biezelinge, A. N. Meulpol- der te Borssele, A. Sterk en M. J, Vermeer te Goes, P. J. van Zweden te Rilland-Bath en P. V. Teutscher te Goes. Eindexamen gymnasium Aan het stedelijk gymnasium te Mid delburg behaalden het diploma A de dames: I. M. van Bergen, M. Flik ken, de heren P. W, van Bennekom, L. J. A. Domen, J. A. Janse de Jon ge, II. E. Schellens, K. F. K. Schorer allen te Middelburg, de dames A. J. de Bree en J. de Vos en de heer H. M, Messer allen te Vlissingen. Afge wezen geen, het examen wordt met één kandidaat voortgezet. Het diploma B behaalden de heren W. L. Pel, F. W. Rosingli, J. W. vai. der Slikke allen te Middelburg, mej. J. M. Ornée te Vlissingen, de heer W. F. de Bruyn te Oost- en West- Souburg en de heer F. de Jager te Wolphaartsdijk. Afgewezen geen. Woensdag opening skelterbaan in Westkapelle Morgen 10 juni zal de heer Th. H. de Meester, burgemeester van Westkapelle, de op het Noordervroon te Westkapelle geëxploiteerde skelterbaan annex speel tuin officieel openen. Dit gebeuft te 16.00 uur, in aanwezigheid van vele genodig den. Auto's botsten in Bergen op Zoom Zondagnacht is op de Antwerpsestraat weg te Bergen op Zoom een aanrijding gebeurd tussen een auto bestuurd door M. H. uit Rilland-Bath en een auto be stuurd door M. van de W. uit Scherpe- nisse. M. H. reed over de Antwerpse- straatweg richting Zeeland. Op het kruispunt bij de Rembrandtstraat kwam M. van de W. hieruit gereden en ver leende geen voorrang aan de auto van I-i, De auto's reden op elkander in waarbij de wagen van v. d. W. zeer ernstig werd beschadigd. H. schoof door en botste toen weer tegen een geparkeerde auto van H. van de K. uit Ossendrecht. Eij deze aanrijding werd niemand gewond, Scholier redde twee meisjes uit het zwembad te Axel Niet badmeester Mattelée, zoals wij in de krant van gisteren meldden, maar de 14-jarige scholier Piet Oppeneer heeft zaterdagmiddag twee meisjes in het swembad aan de Kinderdijk te Axel ge- •ed van de verdrinkingsdood. Eén van de neisjes was te ver in het water gegaan" gleed uit en trok daarbij het andere in de diepte mee. Piet Oppen eer, leerling aan de christelijke l.t.s. te Axel haalde de meisjes, die al bewusteloos waren, uit het water. OPENING ZANDKREEKHAVEN IN WOLPHAARTSDIJK Zaterdagmiddag aanstaande zal de vis- sei'ij- en hengelsportvereniging „Dé Zandkreek" te Wolphaartsdijk de „Zandkreekhaven" in gebruik nemen. Burgemeester jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland zal de haven overdragen en openen. Dat gebeurt om drie uur. Daarna is er een receptie in de kantine van de heer Colijn. Scheepvaartbeweging in kanaal Gent-Terneuzen In mei zijn de volgende cijfers over de scheepvaartbewegïng door het Ka naal van Terneuzen naar Gent geno teerd Zeevaart: totaal geschut op en af vaart: 650 656.024 b.t.t. Gelost of geladen te Terneuzen 70- 75.613 b.r.t.; Terneuzen, rede 4- 41.549 b.r.t.; Sluiskil 10- 21.533 b.r.t.; Sas van Gent 9- 4.824 b.r.t. Binnenvaart: totaal geschut op en af vaart: 4.618- 2.001.210 ton. Gelost of geladen te: Terneuzen 430- 189.544 ton; Terneuzen, rede 43- 40.140 ton; Sluiskil 264- 167.739 ton; Axei, Sassing 25- 6.675 ton; Sas van Gent 202- 72.546 ton. MEISJE MET BROMFIETS TEGEN GEVEL GEREDEN Donderdagavond is de 17-jarige mej. R. K. in haar woonplaats IJzendijke met bromfiets tegen een gevel gereden, In de bocht Markt-Gouverneurstr. verloor zij de controle over de brom fiets en reed tegen het gemeentehuis op, In 1958 „onaanvaardbaar" Raad akkoord met voorstel tot nadere bespreking Nieuwland wil liever samengaan niet Arnemuiden dan opgedeeld te ivorden onder Middelburg en Vlis singen. Dat bleek maandagavond uit de stemming tijdens de raads vergadering onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, toen de Wal- cherso herindeling nogmaals ter sprake kwam. Dit gebeurde naar aanleiding van het rapport dat de kamercommissie voor binnenland de zaken bad opgemaakt en waarin geadviseerd was om Nieuwland in te lijven bij Middelburg en Vlis singen. Wethouder J. Kweklceboom (a.r.) be treurde de uitslag van het commissie rapport; en achtte een samenvoeging van uuuiden met Nieuwland verkieslijker de inlyving by de twee grote Wal- se gemeenten. Hy werd in zyn voor stel om contact op te nemen met Arne muiden gesteund door de heren C. A. Polderdijk (g.b.)A. de Jager en W. J. Dingeinanse (beiden c.h.) en Joh. P. Lu kasse (s.g.p.j. De p.v.il.:i.-fractie be staande uit de heren C. van Nimwegen en J. Knuijt stemde tegen. Als uit de con tacten voor Nieuwland positieve resulta ten komen zal dit ter kennis worden ge bracht aan de minister. Tijdens de raadsvergadering van ja nuari 1958 toen het Walcherse herin- delingsvoorstel dooi- G. S. aan de ge meenten werd toegezonden, was de Nieuvvlandse raad het volkomen met de eindconclusie van b. en w. eens: samenvoeging van Nieuwland en Ar nemuiden is volkomen onaanvaard baar. De Nieuwlandse raad ging toen akkoord met een beperkte afstand van grondgebied aan Vlissingen mits daarvoor compensatie zou" worden verkregen aan de westgrens van de gemeente, heer Van Nimwegen lichtte het standpunt van de P.v.d.A.-fractie nader toe. Hij wees erop dat er tussen Nieuw land en Middelburg een grote oppervlak te agrarisch gebied ligt, braak terrein waar de industrie zijn grijparmen nog niet heeft uitgeslagen. „Al we dit zien dan is de stelling van de.commissie niet' goed te praten" zo zei de heer Van Nim wegen. En hij betoogde verder: „als we moeten verdwijnen dan horen we bij Vlissingen cn niet bij Middelburg. Als dè Onze fractie voelt niets voor aansluiting met Arnemuiden. Ais er een salomons- oordeel moet worden geveld kunnen we heter overgaan naar een eersteklas ge meente als aansluiting bij een derdeklas gemeente", aldus de lieer Van Nimwe gen. De burgemeester sprak zich evcn- i uit tegen de samenvoeging. Toch ging de meerderheid van de raad mee toen men met liet voorstel kwam om contact op te nemen met- het dagelijks bestuur van Arnemuiden. De stemmen verhouding was vijf tegen twee. Na de besprekingen zal een definitief oordeel •orden geveld. >e raad besloot tijdens de zitting van maandag om de subsidie voor het Nieuw- lands dameskoor te verhogen tot 200. Twee docenten verlaten Goes lyceum Met ingang van 1 september is op hun verzoek eervol ontslag verleend aan me juffrouw T. M. van Nieuwenhuyzen en drs. J. Kegge als docent aan het open baar lyceum in Goes. nieuw geprojecteerde weg van onze ge meente naar Vlissingen en het ZUid-Sloe over drie jaar gereed zal zijn dan zijn de bewoners van Nieuwland aangewezen op Vlissingen en niet op Middelburg. Bij het Zuid-Sloe is in eerste instantie Vlïssïn- jen betrokken daarna Souburg en ver volgens Nieuwland, gezien de bouw van 60 Scheldewoningen. Middelburg komt hier niet aan te pas. Salomonsoorieel VERWACHT. IETS HOGERE TEMPERATUREN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk wat regen. Merendeels matige zuidwes telijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. STRANDVERW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Een krachtige zuidwestelijke luchtstroming in de hogere lucht lagen voert afwisselend gebieden van zonneschijn en rogenfronten snel naar West-Europa. Vandaag iets warmer met een toenemende bewolking, gevolgd door wat lich te regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Overdag 17 tot 19 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN. Wisselvallig als gevolg van lucht stroom van de oceaan. ZON EN MAAN 10 juni Zon op 04.21 onder 20.58 Maan op 04.37 onder 21.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2