PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEUWE CRISIS IN DE KWESTIE-CYPRUS Beatles deden hun best in Blokker Arrestatie Mengele vergissing WESTKAPELLE VAN VUURTOREN TOT BADM0TEL Amerikaanse zesde vloot is paraat Vliegtuigen van V*S. neergeschoten boven Vlakte der Kruiken PRESIDENT JOHNSON WAARSCHUWT TURKIJE TURKSE TROEPEN GAAN AAN BOORD VAN OORLOGSSCHEPEN BIJ VLOOTBASIS ISKENDEREN Wim Kan: „dit is erger dan de Franse revolutie" AGENT SCHIET PER ONGELUK JONGEN DOOD Chinezen in Laos gevangen genomen Thant naar Moskou 207e jaargang - no. 233 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 2911; Zierlkzeered. tel 2425 ;r. HoofdredactieW. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cent per week. ƒ9.75 per kw.. franco per post ƒ10 - p. fcw. Lof-re nummers IS ct Bureaus 3.iMiddelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv 2375), Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 <b gg. red. 7853, adv. 5213.Oostbur?: tel 2395; Terr.euj»n. Ar-er.ai:!;- t. p. mm. Min. p. adv. /4.80. Ingez. med 3 i tarief. Kleine adv. (ma*. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1,60). „Brieven bur. van dit blad" 25 et. meer. Giro - e.z Maandag 8 juni 1964 Volop frnil in Cox-jaar 1964 Pagina 2 TIENERS IN TRANEN - TIENERS TE WATER Een overzicht van een deel van de grote veilinghal in Blokker tijden* het optreden van de Beatles. maar de meenten waren compleet hysterisch". De verering van een meisje sloeg om in haat toen ze met een aan flarden getrokken jurk en zonder schoenen aan door politiemensen tot hoog bo ven de hoofden werd getild en weg gedragen: het kind rukte zich los en stormde naar de zijkant van het to neel om daar een vaas bloemen te grijpen die zij met onvoorstelbare kracht wierp in de richting van Paul MacCarthy. Hij zag het toevallig en kon nog net wegspringen, zonder trouwens een noot te missen Te water Ook in Amsterdam kwam het tot roe rige tonelen. Zaterdag tijdens de rondvaart van de Beatles door de Amsterdamse krachten waren links en rechts van hen opgewonden tie ners te water gesprongen, die op de snelvarende hoot afzwommen. Verre weg de meeste jongelui werden door zenuwachtige politieagenten aan liun haren in de patrouillevlet gesleurd, maar enkelen lukte het toch aan boord te klimmen. Joost Bos uit Bussum was de eerste. Hij stond ineens druipend en wel op gangboord en boog zich naar binnen om zijn hand op de pruik te kunnen leggen van Paul MacCarthy. Beiden bleven sprakeloos De een omdat hij nu toch van zo dichtbij dte beroemd heid kon zien en de ander van pu re verbazing.... Nog nooit had de hoofdstad zo'n eve nement meegemaakt. Niet alleen stonden alle bruggen vol met krijsen de fans. die hun idolen besproeiden met wolken papiersnippers som migen smeten ook brandende siga retten en zelfs wat vuurwerk omlaag terwijl langs de kant aan beide zijden vele honderden jongelui op brommers of hardhollend net schip begeleidden. „Eraf!!..." Links en rechts doken telkens weer jongens en meisjes geheel gekleed In het smerige grachtwater. En ineens kwam dan het moment waarvoor iedereen hang was geweest: een jon gen liet zich van zo'n brug af op de voorplecht vallen. Schipper (ïerrit van l'rk schrok misschien wel het meest. Hij kreeg dat lichaam vlak voor zich terwijl de boot het donker inschoof. De jongen sprong overeind toen vlak naast hem een luik werd openge schoven Schipper Van Urk gilde: „Er aT'. De jongen krijste: „Ik kan niet zwemmen", "en holde langs het gangboord naar achteren. Paniek. De boot liep uit zijn roer en schoof schuin tegen een zolderschuit. Inmid dels was de rijkspolitie te water erbij en plukte ook deze fan los met de overdadig gehanteerde gummiknup pels. Pas op het IJ kwam er een rustig moment. We vroegen John Lennon de intelligentste van het viertal, schrjjver ook van een goed en gek boek of hjj er enig idee van had hoeveel dit bezoek aan ons land hem opleverde. „Genoeg", zei hij. En later nog: „Wij bemoeien ons weinig met het geld. Zo af en toe komen er een stel accountants binnen, die ons gaan doorzagen over allerlei beleggingen en zo en waar we dan allemaal aan moeten denken. Heel vervelend. Het is net zo iets als op school zit ten. Ik knik altijd maar. Het zal wel goed zjjn. We nemen 7.0 af en toe een steekproef, en dan klopt alles meestal wel". (Van onze correspondent). Een ongelukkige val van een Soester politieagent heeft in de nacht van zater dag op zondag het leven gekost aan de 17-jarige Jan S. uit Soest. De agent achtervolgde de va nde vlrhsiatefedatc achtervolgde de van diefstal verdachte jongen, die na zijn arrestatie kans had gezien te ontvluchten, en loste enkele waarschuwingsschoten. Plotseling strui kelde de politieman, waarbij zijn pistool afging. De kogel trof de jongen, die on geveer 40 meter voor de agent uitrende, in de hartstreek. De knaap was op slag dood. Het slachtoffer had 's nachts om twee uur met zijn 16-jarige vriend E. J. van D. geprobeerd een bromfiets te stelen uit een schuur van de Soester 'slager L. Deze betrapte het tweetal op heterdaad, maar beiden wisten de benen te nemen. Twee gewaarschuwde agenten zetten de achtervolging in. S. werd spoedig gear resteerd, maar wist voor de tweede maal te ontsnappen, toen de agent die hem had aangehouden zijn collega's door waarschuwingsschoten alarmeerde. La ter trof een van de achtervolgers de jon geman aan langs de spoorlijn Amers- foort-Baarn. Daar gebeurde het noodlot tige ongeluk, toen de agent over een on effenheid struikelde. De andere verdach te, Van D. werd later aangehouden en ingesloten in het politiebureau in Soest. Hij heeft bekend samen met het slacht offer, dat nog nooit met de politie in aanraking was geweest, de diefstal te hebben willen plegen. De leiding van het onderzoek naar de juiste toedracht is in handen van hoofdinspecteur H. G. Scholtmeijer te Soest. De president van Cyprus, Makarios, heeft gistermorgen vroeg een spoedvergadering belegd met de Grieks-Cypriotische leden van zijn kabinet en hoge functionarissen van de V.N. naar aanleiding van berichten als zou Turkije voornemens zijn een invasiemacht op Cyprus te doen landen. Volgens goedingelichte zegslieden heeft de regering opnieuw een order naar alle strijdkrachten doen uitgaan war.rin gewaarschuwd werd voor een mogelijke landing van Turkse troepen. Er zijn geen nadere mededelingen over de beraadslagingen ten paleize gedaan, maar volgens de zegslieden stond bovenaan de agenda het bericht over Turkse vlootbewegingen in Iskenderoen waar volgens de geruchten Turkse oorlogsschepen eenheden van het leger aan boord hebben genomen en gereed waren om naar Cyprus te varen. VOOR VIJFTIG MILLE AAN JUWELEN GEROOFD Zondagochtend hebben twee tot nu toe onbekende mannen met een moker de etalageruit van een juwelierszaak in de te Amsterdam ingeslagen en met een greep uit de etalage juwelen ter waarde van naar schatting vijftig duizend gulden weggenomen. Na de dief stal losten de mannen uit een automa tisch pistool enkele schoten. Zij ontkwamen in een in de Kerkstraat de auto. een Opel Rekord, waarvan het nummer kon worden geno teerd. De auto bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag in Utrecht te zijn gestolen. De mannen reden weg in de richting Vijzelstraat. Later werden vier patroonhulzen teruggevonden. Een van de kogels was terechtgekomen in de linkervoorband van een passerende taxi. De taxichauffeur had de indruk dat de met opzet op zijn wagen scho- De Amerikaanse zesde vloot zou zaterdag, naar verluidt, in de om geving van het eiland zijn aange komen, maar een woordvoerder van de Amerikaanse marine ver klaarde dat er „niets ongewoons" was aan deze vlootbeweging en dat de vloot aan „normale operaties" bezig was. Volkens in Ankara circulerende be trouwbare berichten heeft president Johnson van de Verenigde Staten per soonlijk initiatief genomen om te voor komen dat Turkse strijdkrachten een in vasie op Cyprus ondernemen. Hij heeft premier Ismet Inönü gewaarschuwd voor de gevolgen, en hem uitgenodigd voor een bezoek aan Washington om de toestand te bespreken. De regering in Ankara heeft op de berichten geen commentaar gegeven. Maar Inönü heeft vrijdagavond in Nieuwe veroveringen van Pathet Lao Boven de Vlakte der Kruiken in Laos is gisteren opnieuw een Ame rikaans vliegtuig neergeschoten, zo heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Het was een straaljager van het type1 FA-8, die een onbewapend verkennings vliegtuig begeleidde De piloot kon zichj met de parachute redden De woordvoer-! der zei niet te weten hoe het vliegtuig was neergehaald en welk wapen hier voor was gebruikt. Zaterdag was boven dezelfde vlakte al een Amerikaans vliegtuig neergescho ten. Belde vliegtuigen vlogen op ver zoek van de neutralistische premier van Laos. prins Soevanna Phoema. boven gebieden in Midden-Laos die in handen zijn van de Pathet Lao. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Vientiane heeft verklaard dat het neerschieten van Amerikaanse vliegtuigen een „ernstig incident" is De Russen hebben al ingestemd met het voorstel en Engeland als medevoorzit ter van de conferentie van Genève be treffende de neutralisatie van Laqs ver zocht een oproep te doen tot het beleg gen van een conferentie over de slechter wordende toestand in Laos. een radiorede tot de natie gezegd, dat het een feit is dat het niet moge lijk is gebleken de rechten en de veiligheid van de Turkse gemeen schap op Cyprus te beschermen aan de hand van de bestaande verdragen en internationaal geadopteerde maat regelen. Turkije was verplicht, aldus Inönü. om voor de ongeschokte vei ligheid van de gemeenschap zorg te dragen. Het gezaghebbende Turkse dagblad „Milliyet" schreef gisteren dat de uit nodiging van president Johnson aan pre mier Ismet Inönü naar Washington te komen de vierde Amerikaanse interven tie was om een gewapend conflict tussen Turkije en Griekenland over Cyprus te voorkomen. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat (le Veiligheidsraad de diensttermijn van de V.N.-vredesmacht met een half jaar zal verlengen. Kanovaarder op IJselmeer verdronken De 27-jarige gehuwde H. Broersma, derwijzcr aan de christelijke school te Nijemirdum, Gaasterland, is zaterdag verdronken toen de opblaasbare kano waarin hij' samen met zijn hoofdonder wijzer, de 35-jarige P. Bode, een zeil tochtje naar Urk maakte, op het IJsel meer omsloeg. De heer Bode, oud-marineofficier, wist zwemmend de Friese kust te bereiken. Hij zou hulp halen voor zijn metgezel, die zich aan de omgeslagen kano drij vende hield. Door uitputting zakte de heer Bode echter bewusteloos in elkaar toen hij de wal had bereikt. H(j werd pas 's avonds om negen uur gevonden door een paar ganzejagers De waterpolitie en de reddingboot uit Lemmer heben nog lange tijd gezocht naar de heer Broersma. maar zonder re sultaat.. De kano werd vrij spoedig ge vonden. De ontvreemde juwelen, vijf stenen en een witgouden hanger bezet met steen tjes. lagen op een plateau in de etalage. De politie heeft verscheidene signale menten van de mannen gekregen, maar omdat deze zeer van elkaar afwijken, bieden zij weinig houvast. De Peruviaanse minister van binnen landse zaken en politie heeft zaterdag tegengesproken, dat hij de arrestatie van Joseph Mengele, (le gewezen kamp arts van Auschwitz, zou hebben bekend gemaakt. De minister, dr. Dehabisch, ontkende, dat hij verantwoordelijk zou zijn voor het bericht dat zaterdag op de frontpa gina's van twee kranten, waaronder de zeer betrouwbare La Prensa, in de Peru viaanse hoofdstad werd gepubliceerd. Dehabisch verklaarde, dat verslaggevers hem onjuist hadden verstaan, toen hij vrijdag na afloop van een kabinetszit ting zei, dat in de staat San Martin een Amerikaan, David Livingston Penn, was gearresteerd, nadat hij Peru klandestien was binnengekomen. De twee kranten verwezen naar de mi nister als bron voor het bericht over de gevangenneming van Mengele. (Van onze speciale tr). Tijdens het optreden van de Beatles in Blokker werden za terdagavond onafgebroken half bewusteloze lichamen sterk ge havend uit de veldslag rondom het podium gesleurd, nadat ze vaak tot bloedens toe tegen de daar geplaatste dranghekken waren geperst door een tot or kaankracht gezwollen hysterie van duizenden tieners. melijk dank zij de korte duur der tig minuten precies van deze ver toning. De politie stond machteloos tegenover het ontzaglijk geweld van dit gedrang en heeft alleen met moei te kunnen voorkomen dat de krijsen de menigte ook nog het toneel be reikte. Het was een wonder, dat op het slagveld na afloop geen vertrapte lichamen werden aangetroffen. Tot de velen, die er niet bepaald zon der kleerscheuren zijn afgekomen za terdagavond, behoren vrijwel alle ge nodigden. Zij hadden een plaats ge kregen op de eerste rijen. Ben Essing weigerde in de gaan op dringende waarschuwingen van zijn gasten, dat zij onder de voet dreigden te worden gelopen als er Iets mis zou gaan. „Dat gebeurt niet", zei hij. Ook na afloop wilde Ben Essing niet toege ven, dat hij de tieners op dit punt sterk had onderschat. „Die genodig den waren een mooie buffer. Ik ge bruik ze er een volgende keer weer net zo voor". Schrijver Cees Nooteboom zal dan waarschijnlijk bedanken voor de eer. We hebben hem, en trouwens ook ve le anderen beroepshalve in dit feno meen geïnteresseerde svaarnemers volkomen „gemangeld" uit het ge woel zien tillen, om vervolgens als gevangenen te worden weggewerkt langs een rij hardhandige suppoos ten. Wim Kan W'im Kan had als enige ter zijde mo gen staan, samen met Corrie Vonk. Hij zei later: „Dit was erger dan de Franse revolutie. Er waren heel wat jongelui, die gewoon plezier hadden. Verouering Na 15 uur onafgebroken strijd heb ben eenheden van de Pathet Lao het belangrijke neutralistische bolwerk Phoe Koet ten noordwesten van de( Vlakte der Kruiken langs de strate-| lieden in Vientiane verklaarden, dat1 de communisten de zware moesonre- gens in hun voordeel hebben aange-! wend om een hevige aanval op dei neutralistische stellingen te lanceren. De zware regens verhinderden het opstijgen van neutralistische vlieg- j tuigen. Chinezen Twee communistisch-Chinese soldaten die meer dan een week geleden in Laos gevangen zijn genomen, zouden zich' thans in Vientiane in hechtenis bevin- j den, De autoriteiten geven toe dat de Chinezen in Vientiane zijn, maar weige ren nadere informaties daarover Voorstel Engeland zou zaterdag het Poolse voor stel aanvaard hebben om op korte ter mijn een zes-landenconferentie te be leggen over Laos. aldus diplomatieke zegslieden. Uit zeer betrouwbare bron ln het hoofd kwartier «Ier Verenigde Naties wordt vernomen dat de secretaris-generaal van de volkerenorganisatie. Thant, volgende maand op uitnodiging van premier Kroesjtsjew een bezoek aan Moskou zal brengen. Hoog toornt de vuurtoren van West- kapelle uit boven de strakke banen landbouwgrond en de wel op een rij, maar niet eentonig, geplaatste huis jes, boven de begraafplaats met in een cirkel rond de gedenk7.uil de gra ven van de in de oorlog gevallenen, maar ook boven de laagbouw' van het nieuwe badhotel „Westkapelle" aan de rand van de kreek uit. De vuurtoren, massief en markant, wijst in noordelijke richting naar de weg naar Domburg, die zuidwaarts afbuigend een vervolg krijgt in de weg terug naar Zoutelande. Vlak voor de voet van de vuurtoren ligt de weg naar Aagtekerke, Middelburg en verder een lint tussen de landerrjen Op de foto links van de vuurtoren be gint de kom van Westkapelle: de De Casembrootstraat met de Zuidstraat en naar het noorden toe het Noord- kerkepad. Vriendelijke huisjes langs de straten, met keurig op een rij ra men met luikjes en ramen zonder luikjes, en ertussen een enkel schuur tje. Van die straten uit in zuidelijke richting lopend komt men bij de stille kreek, licht rimpelende waterstilte voor vogels en vissen, een stilte, die beslist zo zal blijven, zegt men op hei gemeentehuis. Ook het badhotel van de E.M.S. en zijn gasten zal daar niets aan kunnen veranderen. Geen speedbootjes met ronkende motoren, die de stilte openbreken, geen water skiërs, maar slechts een enkele vis ser, diepzinnig turend naar zijn dob ber. filosoferend. Aan de rand van de kreek links in net midden van de foto ligt het grote zwembad, even rechts daarvan is het Kinderbad en verder het restaurant met de terrassen in aanleg, die gevat zullen worden in een gordel van groen. Dan is daar geplaatst de eer ste „unit" logeergebouwen, waar naast nog een „unit" zal komen. Oi de grond achter restaurant en logeer- gebouw zal een park worden aangc legd en de opritten naar het bad motel. Er wordt nu nog flink ge werkt op dit terrein. Over een jaar of twee zal het geheel er vanuit de licht heel wat fraaier uitzien, met josschages, grasvelden en bloemper ken. Rechtsonderaan op de foto is enslotte de rioolzuiveringsinstallatie te zien, die door groen onttrokken is aan het oog van de weggebruiker. (Luchtfoto Peeters en Slagboom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1