PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MILJOEN EXTRA VOOR AMENDEMENTEN VIJFTIG Goldwater wint in Californië ZEEUWS VLIEGVELD KOMT IN N00RD-SL0E eind schorsingen Na vele aan verwarring Staat van Seoel na beleg in relletjes KAMER LOKT MINISTER UIT ZIJN TENT: OVERLEG VAN REGERING MET VAKBONDEN Mooie plannen Aan politiezijde 400 gewonden PLAN-MANSHOLT I OP LANGE BAAN ARCHITECT WIL PAALWONINGEN GAAN BOUWEN Carlisten vielen Juan Carlos lastig Grondonderzoek voor startbaan begint binnenkort 207e jaargang no. 230 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde. P. B. den Boer en W. de Papier Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 75 cea» per wi ek. 9.75 per kw franco per poet 10 - p kw. L-,--» nummer* 15 Walstraat 58-60, tel. 2355 tb.g.g. red. 3508. adv. 3647/3843.. Middelburg: Markt 51. tel. 3841 ib.gg red 2078/3169. adv 2375..; Goev Markt 2. tel. «I4C l, g red. 7353, adv. 5213. Oo-ib-jrp: t-l rr-L Terr,.- 2911; Zlerikzee' red. tel 2425 adtn. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4.80. Ingez. med 3 tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 CL p. reeei min. 1.60». „Brieven bur. van d:t blad" 2'. et. meer. Gin Donderdag 4 juni 1964 Jonge Duitsers op roof in Vlissingen Pagina 2 Minister Witteveen maakte toen bekend, I dat beschikbaar is 50 miljoen gulden. Maar daarbij is inbegrepen het bedrag :lat nodig is voor de aangekondigde ver laging van de successiebelasting. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gistermiddag bij de behandeling van het wetsontwerp tot technische herziening van de wet op de inkom stenbelasting degelijk in de nesten gewerkt. Enkele schorsingen voor beraad konden haar er niet uithelpen. De vergadering moest vroegtijdig worden afgebroken om de minister van financiën en zijn staatssecretaris de gelegenheid te bieden met de vaste com missie voor financiën uit de Kamer overleg te plegen. Tegen 's avonds 8 uur werd de Kamer weer bijeengeroepen. In de verwarring die ontstond en bij pogingen om een oplossing te \inden voor de gerezen moeilijkhe den kreeg de Kamer als nieuwtje van de minister prof. Witteveen te horen, dat de regering vijftig mil joen gulden beschikbaar heeft voor het wegnemen van knelpunten uit de loon- en inkomstenbelasting en de vermogensbelasting en voor het aanbrengen van enkele verbeterin gen, die door de Kamer gewenst worden en waarvoor door de afge vaardigden amendementen zijn in gediend. Zelf heeft de regering al voor ongeveer honderd miljoen gulden verbeterd ten opzichte van de thans bestaande toestand. Rekensommetje De Kamer had meermalen aangedron gen bij de regering op het noemen een bedrag tot waartoe zij zonder o wegende bezwaren van de kant van de minister en de staatssecretaris met haar amendementen kon gaan, De bewinds lieden weigerden echter mee te delen, hoeveel miljoen zij daarvoor beschik baar hadden. Gistermiddag heeft men de minister als het ware gedwongen met het bedrag over de brug te komen. Het was de schuld van de bewindslieden zelf. Er moest gestemd worden over een amendement, ondertekend door verte genwoordigers van de vier regerings partijen het stond dus vast dat het zou worden aangenomen om het zo genaamde boerenprivilege te handha ren. Bovendien moest worden gestemd over een amendement van de heer Por- Üleine (v.v.d.) om de winst bij beëindi- Gedwongen Gouverneur Nelson Rockefeller heeft de overwinning van senator Goldwater bij de voorverkiezingen in Californië toegegeven. Na telling van de resultaten van 31.316 stembureaus had Goldwater 1.023.330 stemmen, tegen Rockefeller 985.788. Tij dens een drukbezochte persconferentie op zijn hoofdkwartier in New York zei Rockefeller: „de leden van de Republi keinse Party in Californië hebben ge sproken. Ik wens senator Goldwater ge luk met zijn overwinning". Goldwater's overwinning heeft een ver rassing opgeleverd voor de „publieke linie-onderzoekers", die hem in de rijd om de stemmen van de 86 Califor- nische afgevaardigden naar de Republi keinse conventie als de verliezer hadden gedoodverfd. Goldwater zelf noemde het resultaat een „reusachtige stap" in de richting van zijn kandidatuur. Politieke analysten voorspellen echter het begin van een „stop Goldwater"- campagne door de gematigder leden van de Republikeinse Partij. Deskundige voorzien dat, gezien het geringe stem- menverschil tussen Goldwater en Rocke feller, de strijd om de Republikeinse presidentskandidatuur tot nan de partij conventie. die op 13 juli in San Francis co begint, zal worden voortgezet. Allan Cranston, controleur van finan- en het C.N.V. De bespreking zal wor den van Californië, heeft officieel de overwinning van Pierre Salinger zijn te genkandidaat bij de Democratische voorverkiezingen voor een senaatszetel voor Californië, toegegeven. gen van bedrijven niet tot 7500 gulden, maar tot 10.000 gulden voor de belasting vrij te stellen. Het boerenprivilege bete kent dat de waardestijging van land bouwgrond niet als winst wordt aange merkt. De regering wilde daaraan "in beginsel een einde maken. Aanneming van het amendement zou de schatkist twee miljoen gulden kosten. IVaar schuwing Staatssecretaris dr. Van den Berge maande tot enige voorzichtigheid. Er moet ook nog wat overblijven voor de andere amendementen. Daar om gaf hij in overweging de stem ming over het amendement uit te stellen tot het gehele wetsontwerp zou zyn afgehandeld. Op zijn sugges tie maakte de voorzitter mr, Van Th iel er een voorstel van. Toen waren de poppen aan het dansen. De heer Van den Tempel van de P. v. d. A. wilde gewoon doorgaan met de be handeling van het wetsontwerp en met de stemmingen. En zich niet storen aan het vaste bedrag dat te verdelen is. Waarom zegt de staatssecretaris niet hoeveel hij kan fourneren vroeg de communistische heer Bakker. Als we het bedrag weten, dan kan ieder volgens zijn eigen verantwoordelijkheid hande len. De voorzitter mr. Van Thiel schorste de vergadering voor een kwartier on staatssecretaris te laten uitrekenen, hoeveel de regering voor de amende menten kan uitgeven. Het werd een uur. Bij de hervatting bleek minister Witte veen met de staatssecretaris meegeko men te zijn. Na een verward heen en weer gepraat verklaarde minister Wit teveen, dat er slechts een beperkt be drag voor de amendementen op de drie in behandeling zijnde wetsontwerpen vermogenbelasting, inkomstenbelasting en loonbelasting beschikbaar is. Naar het oordeel van de regering mag de één miljard voor de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting niet worden aangetast om ruimte te scheppen 3 de aanhangige ontwerpen. Het zou de Kamer afhangen op welk moment hij het bedrag zou noemen, dat voor deze wetsontwerpen nog over is, zei hij Deze laatste opmerking ontlokte de heer Willemse van de P.v.d.A. de op merking, dat de Kamer duidelijk moet weten, waarover zij stemt. Hij nodigde de minister daarom nog maals uit, om het bedrag te noemen, als het voorstel van de voorzitter om de stemming over het amendement betreffende het boerenprivilege en andere amendementen uit te stellen zou worden verworpen en men dus gewoon met de behandeling doorgaan. Onmiddellijk haastten toen de heren Bakker (c.p.n.), Smallenbroek (a.r. Beernink (c.h.) en Sehmelzer fk.v.p.) zich te verklaren dat zij tegen het voor stel van de voorzitter tot uitstel van de stemming zouden stemmen. Zij wensten het bedrag te weten en hadden nu middel om er achter komen. Het vi stel van de president werd bij zitten en opstaan verworpen. Op woensdagmiddag 10 juni om twee uur zullen de ministers van economi sche zaken, van financiën en van so ciale zaken en volksgezondheid een bespreking hebben met vertegen woordigers van het N.V.V., de N.K.V. den gehouden op het ministerie economische zaken. De vakverbonden hebben om een der gelijke bespreking gevraagd. Goldwater de 50 miljoen opgebruikt i lichting van de druk van de vermogens belasting door de aanneming van het amendemc-nt-Scholten. Er is" 7 miljoen van gebruikt voor de internaatskinderen ook daarvoor was al een amendement aangenomen en de verlichting van de successierechten zal 13 miljoen kosten. Dan blijft er nog maar8 miljoen over. Waarschijnlijk zal de staatssecre taris niet laten doorgaan de door hem voorgestelde regeling van de aftrek van een derde deel van de vermogensbelas ting voor de inkomensbelasting, waar door weer 22 miljoen beschikbaar komt. Dan zou men dus voor alle amendemen ten waarover nog beslist moet worden, 30 miljoen over hebben. Opnieuw schorste de voorzitter de vergadering voor veertig minuten. Toen de heren daarna weer op hun plaatsen gezeten waren deelde de voor zitter mee. dat de staatssecretaris over leg wenste met de vaste commissie voor financiën. Opnieuw sehortste hij de ver gadering en wel tot 's avonds acht uur. In de avondvergadering bleek het vuur tje vrijwel gedoofd. Er spatten nog slechts enkele vonken weg, toen de voor zitter van de vaste commissie voor de financiën, ilr. Lucas, meedeelde, dat de commissie het gewenst acht stemmingen over alle amendementen, waarvoor dat gevraagd wordt, uit te stellen tot het eind van de behandeling van het wets ontwerp betreffende de loonbelasting. In Kronberq is woensdag het kir kclijk huwelijk voltrokken tussr; prins Maurits von Hessen en prin ses Tatjana von 8ayn-Vr itt genstcsr, Tot de vele gasten behoorden o a de Nederlandse prinsessen Beatn, frechtsen Margriet flinks/, hi gefotografeerd bij hel betreden vat de kerk. HU L ren gelet of Studenten lopen te hoop fount lijn Voor de Zuidkoreaanse hoofdstad, Seoel, is gisteravond door presi dent Tsjoeng de staat van beleg afgekondigd nadat eerder op de dag een 10.000 studenten hadden betoogd voor het aftreden van de president, zoals zij de laatste tijd al meer hadden gedaan. Bij ge vechten met de politie werden 400 politiemannen gewond, van wie 72 zwaar. Zes politiebureaus werden geplunderd. De studenten eisen het aftreden van president Park Tsjoeng omdat deze de politiek van de voorzitter van de rege ringspartij, Kim Tsjong Pil, steunt. De ze laatste wenst hervatting van de di- matïc-ke betrekkingen tussen Japan Zuid-Korea, waartegen de studenten fel gekant zijn. Rond 500 studenten zijn nog steeds in hongerstaking uit protest tegen de regeringspolitiek. De ministerraad van de Europese! Economische Gemeenschap is er dinsdagnacht niet in geslaagd uit de impasse van de graanprijzen te komen. Na een lang en uitzichtloos debat werd ver na middernacht be sloten de maximum- en minimum prijzen, die in 1963 golden, onge- ul) uc utile* uig van uv vö.-i de staat van beleg. Elke openbare of i wijzigd voor 1964 te handhaven en particuliere bijeenkomst is verboden. Er is perscensuur ingevoerd en alle scholen, ook de universiteiten, zijn gesloten. Iedere arbeider, employé of ambtenaar moet op zijn post blijven. Overtreders zullen zonder vorm van proces worden gevangen gezet. op de naleving van de bepalingen van Parachutisten Onmiddellijk na de afkondiging van de staat van beleg maakten parachutisten een einde aan een zitdemonstratie van 1500 studenten vóór bet congresgebouw. Uit drie andere steden Soewon, Taed- en Tsjongdjoe worden ongere geldheden. op kleinere schaal, gemeld. Politieke waarnemers in Seoel verklaar den dat de tonelen van gisteren overeen komen met die van vier jaar geleden toen de studenten in opstand kwamen en het regime van president Syngman Rhee omver wierpen. Vloedgolf een beslissing over het „plan- Mansholt" voor de eenmaking van de graanprijzen in de gemeen schap uit te stellen tot 15 decem ber van dit jaar. Dit betekent echter geenszins dat Duitse bondsrepubliek door deze beslis sing gebonden is om vóór het einde van 1964 het plan, dat voor het oogstjaar 1966/67 in werking zou moeten treden, te aanvaarden. Het staat de regering in Bonn volledig vrij om in december te verklaren, zoals zij de afgelopen maan den heeft verklaard, dat het voor de bondsrepubliek onmogelijk is er haar medewerking aan te verlenen De Euro pese commissie heeft dinsdag aan de ministerraad van de Europese Economi sche Gemeenschap voorgesteld de nieu we marktorganisaties voor zuivel, rund vlees en rijst later in werking te doen treden, omdat men niet voor de eerste juli met technische voorbereidingen ge reed kan komen. In december jl. ONTPLOFFING IN HAVEN VAN ANTWERPEN EIST SLACHTOFFERS petrochemi- aerde ovei „steuntrekkende bejaarden' een extra kerstultkcring van ƒ2,50 verstrekt kon worden. En aan wist men nog vrij dlk- j wijls zo'n voorstel verwoimen te krij- 1 gen omdat de gemeente slecht by kas zat. Thans komt de Nederlandse regering met het plan de A O W. en A.W.W.- uitkeringen die overigens geen steun uitkeringen zyn. maar waarvoor toch wel het geld bijeengebracht moet worden met een aanzienlijk bedrag te verhogen en nu blijkt vrijwel bij niemand bezwaar te beslaan tegen dat plan en zwaait men algemeen lof toe aan minister Veld kamp, die binnen het kabinet de slag om de opvoering van de A.O.W. en AAV W heeft gewonnen. Men aanvaardt als van zelfsprekend dat het geld er wel komt en men verdiept zich maar weinig in de vraag hoe het er konu. Daurmee wordt duidelijk de grote klimaatsverandering geïllustreerd tussen de dagen van de 2.50 kerstuitkering en onze dagen van de „affluent society". Of spreekt hier misschien ook het merk waardige verschijnsel mee. dat de men sen, die de politieke, sociale en ambte lijke behoeders zijn van het Nederlandse volksinkomen wel in allerlei colleges heftig kunnen debatteren over de kleine duidelijk-tastbare uitgaven. maar slechts moeizaam praten als het over milliarden-affaires gaat waarvan de werkelijke betekenis zo gemakkeiyk vervaagt in fmancieel-tecnnlsche en economisch-soclale nevelen 7 Enfin, wij zullen ons niet verdiepen in het antwoord op deze vraag, want de Sociaal-Economische Raad zal alsnog aan de regering advies uitbren gen over het pakket van sociaal-econo mische plannen, dat zij bekend heeft gemaakt en waartoe behoren een ver hoging van de bovengenoemde uitkerin gen, een belastingverlaging in etappes) tot een bedrag van een miljard gulden, en waaromheen dan speelt het beper ken van nieuwe loonsverhogingen, het beperkt houden van de binnenlandse be stedingen. het nog weer eens verhogen Ivan de huren (wellicht zonder compen- I salie), het beteugelen van de inflatie, I het voeren van een ietwat straf prys- beleid enz enz. De Sociaal-Economische 1 Baad zal ons oyer enkele maanden zeg- \nt- "en wat kan en wat niet kan- wat wen" ond een'selÜk en niet wenselijk is en daarna zal olgens f'e re£er'ng beslissen in hoeverre zij het In de installaties schc onderneming ïn de hav< werpen heeft zich woensdagse ontploffing voorgedaan waarliy i de eerste schattingen zeker drie r om het leven zijn gekomen. Ken twintig- tal personen werd gewond, verscheidene zwaar. Na de ontploffing, waarvan men Voorlopig staat wel vast. dat de A.O.W. de oorzaak nog niet kent. ontstond een en a.W.W.-trekkers hun hogere uitke- gevveldige brand. ringen zullen krijgen en daarmee wen- De ontploffing deed zich voor in een sen wij hen graag geluk. politieke compromis zal uitvoeren, waarvan de bovenomschreven plannen de belichaming waren. reactor voor de produktie van aethy- leen-oxyde. Een arbeider werd letterlijk onthoofd, terwijl een ingenieur en diens assistent, die zich onder het toestel be vonden, in de daarop volgende brand het leven verloren. Een twintigtal arbeiders en schoon- Alle overige plannen en wensen van de regering kunnen nog wijzigingen onder gaan en wij zijn bepaala wel nieuwsgie rig hoe het over een jaar en over twee jaar zal gaan met de belastingverla- plannen. Wat er op het ogenblik Ie regeringsplannen te zeggen valt maaksters liep verwondingen op. vooral ^an Urden in dekoorden, door rondvliegende glasscherven. De dat die plapnen 7.0 op het oog een ge- Antwerpen was spoedig siaag<j politiek compromis vormen tussen ter plaatse, terwijl ook speciaal daar- de partijen i beter besloten deze drie EGYPTISCHE KUNSTMAAN BINNENKORT GELANCEERD Het dagblad AI Gomhouria meldt dat marktor^anL!^e V.A.R. binnenkort een kunstmaan ■~f(joen:zal lanceren. Dit zal geschieden door| Er bestaat een mogelijkheid dat binnen niet al te lange tijd begonnen zal worden met de eerste seriebouw in Nederland van huizen (bun- galows) op palen. Op de te- kentafel van de architect C. j Jacobs uit het Noordbrabant- se Cuyck ligt het gereedge- i komen bestek van een plan, dat volledig is gebaseerd op de Scheveningse pier en op J de in de tropen nog veelvul- diger voorkomende paalwo- ningen. De heer Jacobs werkt al sinds j 1961 aan zijn project en hij doet i dat in samenwerking met de heer M. Steffers directeur van een J bouwbedrijf in Apeldoorn. Volgens J de plannenmakers is het de bedoe- ling dat de Nederlandse paalwo- drecht. Vinkeveen en Friesland). En later wellicht ook langs de ou de kust aan het IJselmeer. bij voorbeeld in de buurt van Harder wijk. Als tezijnertijd inderdaad mocht biyken dat het optimisme van de twee heren gerechtvaar digd is geweest, dan zullen de eer ste Nederlandse paalwoningen vermoedelijk volgens" de thans bij na uitgewerkte methode worden gebouwd. Vanaf de oever van een voor de bouw van paalwoningen geschikt geacht meer wordt een pier aangelegd. Men is er bij uit gegaan van de Scheveningse pier en deze zal ook als zodanig model staan. Deze pier verrijst enige meters boven het wateroppervlak en zal alle eigenschappen bezitten van een gewone straat in stad of dorp. Aan weerzijden van deze straat worden op eilandjes twaalf luxe (bungalows) gebouwd, met ieder een eigen garage. De pier kan vanaf de oever worden aange sloten op het wegennet zodat de bewoners van de paalwoningen niet zijn geïsoleerd." Onder ieder huis wordt een steiger aangelegd, waardoor men zijn huis ook nog per boot kan bereiken. De ontwer pers hebben berekend dat de bun galows ongeveer 85.000 per stuk zullen gaan kosten. te aantallen studenten door draadversperringen rond het coiig bouw heendrongen, op wacht staande politiemannen tegen de grond liepen en de terreinen van liet congresgebouw op stormden. De politie, die met traangas granaten had ingegrepen, kon de vloed golf niet meer keren en moest de hulp inroepen van valschermjagers en mili taire politie met bajonet op het geweer. op 1 juli 1964 in werking te I. Volgens het nieuwe voorstel van:middel van een veeltrapsraket. prikkel-1 de commissie zou dit voor rijst 1 sep- Gomhouria wordt door de regering 'tember, voor rundvlees 1 oktober en i vaak als spreekbuis benut voor zuivel 1 november moeten worden. I Don Juan Carlos de Bourbon, de door generaal Franco ogenschijnlijk be voorrechte kandidaat voor de Spaan se koningstroon, is dinsdag bij be zoeken aan een museum en een rege ringsbureau lastig gevallen door een groepje Carlisten, aanhangers van de Franse prins Charles Hughues van Bourbon-Parma, echtgenoot van prin ses Irene. De Carlisten riepen naar Don Juan Carlos „maakt dat je weg komt" en floten hem uit. SJEIK MET HAREM SLAAT ZIJN TENTEN OP IN DEN HAAG Sjeik Soeleiman Daher is gisteravond met zes vrouwen, enkele ne ven en een stel kinderen van verschillende leeftijden met de dag boot uit Engeland in Hoek van Holland aangekomen. Zij werden verwelkomd door functionarissen van de moslimmissie van de moskee in Den Haag, waarheen het gezelschap zich later ook be gaf om de maaltijd te gebruiken. Het Arabische gezelschap, alles bij elkaar twintig mannen en vrouwen, maakt een toeristische reis en zal waarschijnlijk enkele dagen in Nederland blijven. Zij logeren in hun eigen meegenomen onderkomens op de kampeerplaats Ockenburgh bij Den Haag. Sjeik Soeleiman is in Engeland geweest om zijn belangen in en rond de nederzetting Ras-Al-Khaima aan de Perzische Golf te be spreken met Britse regeringsfunctionarissen. Zijn bezoek aan Ne derland en later wellicht ook aan Duitsland heeft echter een puur toeristisch karakter. brandweer 7 - - I— Ptt-M— het'kabinet uitgeruste sleepboten aan het blus- singswerk deelnamen. De brand was na r\e regering streeft naar i twee uur bedwongen, al was het gevaar j_J economisch evenwicht of z door zich vormende gasmassa's nog met naar herstel van het economisch geheel geweken. De materiële schade is evenwicht indien men althans zou aan- zeer groot. nemen, dat dit evenwicht in het nabije verleden verbroken werd door bijvoor beeld de loonexplosie. De regering wenst voor de komende jaren een beleid te voeren, dat steunt op het beperkt houden van loon- en prijsverhogingen, het enigermate druk ken van de binnenlandse consumptie enz. Dat beleid kan op zichzelf worden toe gejuicht. Het is vooral een bruikbaar beleid, wanneer men niet precies weet in welke fase van de hoogconjunctuur wij leven en wat er nu echt en wat er „inflatoir" is in die hoogconjunctuur. Het is een beleid aan de uiterst veilige kant met echt wel brave beperkings plannen. Moet men die uiterste veilig heid nu inderdaad in acht nemen? De Westeuropese landen worden we! belaagd door inflatie, maar zij bewegen zich economisch althans volgens De- paalde deskundigen toch duidelijk in een nieuwe opgaande lijn en vooral in West-Duitsland, dat zo toonaange vend is voor hel gehele Euromarktge bied verwacht men veeleer ccn nieu we golf van hoogconjunctuur dan het wegebben van de welvaart Vaststellende dat de Nederlandse rege ringsplannen een geslaagd politiek com promis vormen, mag men dus rustig een vraagteken zetten achter sommige die plannen, in het bijzonder als ze hoogconjunctuur en we komen er beter af dan in de huidige plannen wordt voorzien en dan kan men zich afvragen waarom men zo angstig tegen de toe komst heeft aangezien. De buitendijkse schorren bij het Noord-Sloe," tussen het Zil veren Schor en Lewedorp ach ten Gedeputeerde Staten van Zeeland planologisch de beste plaats voor een toekomstig vliegveld in Midden-Zeeland. Binnenkort zullen daar grond- proeven (kosten 10.000) be ginnen, uitgevoerd door het ar chitecten- en ingenieursbureau ir. F. C. de Weger b.i. (Rotter dam), de hoofdarchitecten van de Luchthaven Schiphol. Het Zeeuwse bedrijfsleven zal de kosten dekken. Dit architecten bureau heeft een schetsplan uit gewerkt voor een vliegveld, dat geschikt is voor luchtverkeer tot en met viermotorige propel lervliegtuigen toe. Er is voorlo pig één betonnen start- en lan dingsbaan van 1300 meter lang en 50 meter breed geprojecteerd met een aan- en een uitloopleng te van elk 300 meter. Er zijn ruime mogelijkheden voor uit breiding aanwezig. De Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen heeft belangstelling voor chartervluchten met toeristen naar ilit vliegveld van de toekomst. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft interesse voor zaken vluchten. De aanleg van deze baan is alleen ai een mUjoencn- zaak. Eén kilometer van een rijks weg bijvoorbeeld kost al een miljoen gulden. Voordat men met definitieve uitvoering kan beginnen moet liet geld bijeen zyn. Het Zeeuwse be drijfsleven is van de geduchte, dat dit een overheidszaak is. gezien de infra structurele werken. Werkgroep Mededelingen over dit grootse veldplan deed woensdagmiddag de heer D. F. P. Hoegen, voorzitter van het departement Zeeland van de Maatschappij voor. Nijverheid en Handel op de jaarvergadering van dit departement in het Vlïssingse StrandhoteL De heer Hoegen is voor zitter van de (bedrijfs) werkgroep „Vliegveld Midden-Zeeland", die sinds een jaar aan het werk is om dit vliegveld van de grond te krij gen. Van deze werkgroep is profes sor mr. drs. H. Langman. secretaris van het departement Zeeland, secre taris. Mr. Langman is secretaris van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde". Van de werkgroep, die nauw samen werkt met de overheid, zijn verder lid de heer A. Dirkzwager, directeur van de N.V. D J. v. d. Have. Ko ninklijk kweekbedrijf en zaadhandel: ir. J p. Berdenis van Berlekom, di recteur van de N.V. The Vitrite Works te Middelburg, de heer p. T de Vries van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen. E.M.E.. de heer A. S de Jonge, algemeen secre taris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord- Zeeland. burgemeester B. H. g. ter Haar Romeny van Oost- en West- Souburg, drs. M. C. Verburg, direc teur van het Economisch Technolo gisch Instituut voor Zeeland, en de heer J. Fukken. namens de Walchersc Zweefvliegclub. De werkgroep werd opgericht op ini tiatief van de heer Hoe gen en bur gemeester Ter Haar Romeny Deze heren nemen overigens „a titn personnel" deel in de werkgroep. Als adviseur van de werkgroep treedt op ir. H. Knegjens van het architecten- en ingenieursbureau ir. F. C. de Weger b.:. te Rotterdam. De heer Hoegen deelde mee. dat deze vliegveldcommissie vele vergaderin gen en besprekingen heeft gevoerd de afgelopen periode en dat er een onderzoek is geweest. Men kwam tot de conclusie, dat van zes mogelijke plaatsen voor een vliegveld er" twee overbleven. Deze achtte de commissie rijp voor realisering van een vlieg veld met de genoemde capaciteit. De beslissing van de plaats wilde men overlaten aan het provinciaal bestuur van Zeeland. In een uitvoerig rapport aan het provinciaal bestuur wees de werkgroep op de mogelijkheden en moeilijkheden en adviseerde men de twee plaatsen. ciaal bestuur voo ingeschakeld. Dezi .ie uit het provin- deze zaken werd r (lagen is het ant- MMHPBHRHmlnls naar Gedo- puteerde Staten gegaan, die nu heb ben besloten, dat'de sc horren by Le wedorp, west-zuidwest en noord- noordoost van het Sloe het meest geschikt zijn. Domeinen De andere plek was tussen, Vlissin gen, Middelburg en Souburg in, maar omdat hier hoogspanningskabels in drie banen boven de geprojecteerde landingsstrip lopen, was ook deze plaats niet gunstig. Verder is nog gedacht aan onder meer het Zuid- Sloe. dat echter voor industrieën is bestemd. Ook andere delen van Zee land zouden niet gunstig zijn. omdat men daar te maken kan krijgen met natuurreservaten, enzovoort. De werkgroep wil nu de moeilijkhe den en mogelijkheden nader gaan uitwerken en een plan ter exploi tatie en realisering ontsverpen. Bin nen zeer korte tijd komt de commis sie bijeen voor verdere besprekingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1