PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOGERE VRIJSTELLING VAN VERMOGENSBELASTING Lucas-kind verdwijnt, een nieuw ve rschijnt Morgen plaatsing t.v.-eiland Structuurplan „Drieprovinciëndam" is uit TWEEDE KAMER NEEMT AMEN DEM ENT-SCHOLTEN AAN Besprekingen weer mislukt Graanprijs impasse E.E.G. duurt voort V.N.-MISSIE NAAR Z.0.-AZIË Prijsstabilisatie betekent werkloosheid Hoge huren Overvragen Deltawerken scharnier voor straks 207e jaargang - no. 229 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B den Boer en W. de Paeter Hoofdredactie: W Leertouwer er Walstraat 58-60, tel. 2355 (bgg. red. 3508. adv 3647/J'iiJi. Middelburg- Markt 51. tel 3841 ïm. Min. p. adv 4.80. Inges. 2911: Zlerikzee- red. tel 2425 adm. tel. 2094 Adv. pr 3 i G. A. de Kok Abonnemenuprijs 75 cent per *»»k. ƒ9.75 per kw.. franco per poM 10.- P kw. Lom* nam iet» 10.;;. red 2078/SIW. adv 2375,Goes Gr Markt 2. tel. «140 <b red. 7853. adv. 5213»: Oostourg: tel 23»: Temeuam. Areen^tn^ Z teL med 3 x tanef. Kleine adv. (max. 8 revel»» 32 cl p. regel mm. 1.80». ..Brieven bur. ran dit blad" 25 ct meer. Giro r t t,.. m. Woensdag 3 juni 1964 Gondel op het koord Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich gisteren, in aanmerking genomen de ingewikkeldheid van de materie, die zij te behandelen had, een opvallend snel tempo door een deel van de voorstellen tot technische herziening van de inkomsten-, de loon- en de vermo gensbelasting heengewerkt. Wat de laatstgenoemde belasting betreft nam de Kamer na een min of meer verwarrend debat een amendement aan van de Chris- telijk-Historische heer Scholten, dat de vrijstelling aan de voet ver hoogt van 30.000,- naar 40.000,- voor de ongehuwden en van 40.000,- naar 55.000,- voor de gehuwden zonder kin deren en de kinderaftrek van 10.000,- naar 15.000,-. De kos ten van deze verruiming van de vrijstelling, waartegen de staats secretaris van Financiën dr. Van den Berge geen overwegend bezwaar had, kost de schatkist 22 miljoen. De socialistische heer Van den Tempel had er bij de discussie over dit amendement bezwaar tegen, dat de opbrengst van de vermo gensbelasting wordt verlaagd en dat ermee vooruitgelopen wordt op de verlaging aan de voet van de loon- en inkomstenbelasting. Als het zou worden gehandhaafd met een kans op aanneming, dan had hij nog een ander amendement in petto. De heer Lucas van de K.V.P. wilde de vrijstelling aan de voet verhogen, maar tegelijkertijd de verlichting van de ver mogensbelasting invoeren, die de rege ring had voorgesteld, namelijk behalve enige verlichting aan de voet: aftrek van een derde deel der vermogensbelas ting voor de inkomstenbelasting. De liberale heer Portheine verklaarde zich een sterk voorstander van de aftrek van een derde deel der vermogensbe lasting voor de inkomstenbelasting. Hij gaf er de voorkeur aan boven de door de heer Scholten voorgestelde verlich ting. Staatssecretaris Van den Berge stond mor een moeilijkheid. Als het amende ment-Scholten werd aangenomen, dan zou in het wetsontwerp blijven staan de één derde aftrek voor de inkomsten belasting. Dat vond hij van het goede teveel. Hieraan moest een mouw wor den gepast. De voorzitter schorste voor enige tijd de vergadering om de staats secretaris gelegenheid tot nadenken te dat hij zou moeten overwegen bij nota van wijziging de aftrek van een derde deel der vermogensbelasting voor de inkomstenbelasting te schrappen. Hij wilde namelijk enige financiële ruimte overhouden voor de vele overige amendementen, waar van hij aannam, dat een deel ervan door de Kamer zal worden aanvaard en die opnieuw geld zullen kosten. De socialistische heer Van den Tempel kwam. toen de staatssecretaris het amendement-Scholten met afwees, met een eigen amendement, dat van de eerste 500.000 vermogen 5 promille wilde hef fen, van 500.000 tot 1 miljoen 5Vj pro mille en boven het miljoen 6 promille. De Kamer nam hierna het amendement- Scholten aan met 64 tegen 54 stemmen. Vóór waren de regeringspartijen en de Boerenpartij. Het amendement-Van den Tempel werd bij zitten en opstaan ver worpen. Vóór waren de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. Een vinnig debatje ontstond tussen dc heer Lucas (k.v.p.), die een amendement had ingediend om te voorkomen, dat de som van de inkomsten- en de vermo gensbelasting tachtig procent van het belastbare inkomen overschrijdt. Staatssecretaris dr. Van den Berge ver klaarde zich vierkant tegen. De Kamer Hoge kosten Na de hervatting zette dr. Van den Berge uiteen, dat met de verlaging aan de voet, die hij reeds had voor gesteld. 20 miljoen gulden gemoeid is. De één derde aftrek kost 22 mil joen en de verdere vrijstelling, die de heer Scholten wil, vergt nog eens 22 miljoen. Dat is samen 64 miljoen gulden. De staatssecretaris dreigde. De Westduit.se parachutiste Regina Straube heeft maandagde schrik van haar leven gekregen, toen zij van 1000 meter hoogte sprong en haar parachute slechts gedeeltelijk opende. Wonder boven wonder be landde Regina veilig en wel op de grond. Zij had slechts enkele onbe tekenende schrammenHier is zij gefotografeerd, vlak voor haar sprong, op weg naar het vliegtuig. nam het amendement bij zitten en op- I staan aan. Vóór waren de confessionele partgen, de V V D. en de Boerenpartij. Uitbreiding groep II De heer Kieft van de A.R.P. onder nam een poging om door middel van een amendement enige verruiming van belastingdruk te bereiken voor hen die korter dan vijf jaren gehuwd geweest zijn. De Kamer voelde niet voor het amendement. Zij verwierp het in een verdeelde stemming bij zitten en opstaan. De gedurende een aantal jaren be staan hebbende regeling van het Lucas-kind vervalt. Tot nu toe kreeg men, als men aftrek had voor drie kinderen en een van hen tussen de 16 en 21 jaar was. automatisch af trek voor nog een kind. Dit Lucas- kind. geen echt kind dus, maar een begrip voor een fiscale aftrek, is ja ren geleden op voorstel van dr. Lu cas, de financiële en belastingdes kundige van de K.V.P., geïntrodu ceerd. In de praktijk is gebleken, dat er be halve voordelen nadelen aan deze rege ling verbonden zijn. Daarom heeft men nu dit Lucas-kind laten onderduiken. Er komt echter wat anders voor in plaats. Voor een dochter die in het huis houden helpt, zal een dubbele aftrek worden gegeven. Het gezin moet dan wel ten minste drie kinderen tellen. Deze laatste eis geldt echter niet als er geen moeder in het gezin is. In dit ge val houdt de aftrek niet op bij het 2lste jaar. maar pas op 27-jarige leeftijd. Ach ter het amendement-Scholten (c.h.), dat deze nieuwe regeling invoert, stonden alle fracties. De staatssecretaris, die daarom van de in het huishouden wer kende dochter zei: „het is net de Neder landse maagd", nam het amendement over. Ook jongens Mejuffrouw Klompë van de K.V.P. ves tigde er de aandacht op, dat de regeling niet alleen voor meisjes geldt, maar ook voor jongens, die in het huishouden wer ken. „Ook voor jongens wordt de dub bele aftrek gegeven", stelde de staats secretaris haar gerust. De financiële deskundige van de K.V.P. heeft inmiddels weer een nieuw soort Lucas-kind ten tonele gevoerd. De Ka mer nam namelijk een amendement van hem aan. dat een dubbele aftrek toe staat voor kinderen beneden zestien jaar, die in internaten en dergelijke verblij ven, uiteraard vooropgesteld, dat zij grotendeels op kosten van de belasting plichtigen worden onderhouden. Met 62 tegen 53 stemmen verenigde de Kamer zich met een amendement-Schof ten (c.h.) dat goodwill tot een belast bare zaak niaakt. Duitsland liet Veto gelden „Een teleurstellende middag", zo vatte de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond in Brussel de resultaten samen van het „politie ke debat", dat de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap heeft gehad over het tot stand brengen van een gemeen schappelijke graanprijs in de E.E.G. Het was in feite de laatste poging van de vijf partners van de Duitse bondsre publiek in de gemeenschap om de rege ring in Bonn te bewegen de reeds maan denlang durende oppositie tegen het „plan-Mansholt" om tot een gemeen schappelijke graanprijs te komen op te geven. Daartoe was een ministerraad van de E.E.G. belegd, waaraan niet al leen de ministers van landbouw van de zes" deelnamen, maar ook de ministers ran buitenlandse zaken en van economi sche zaken Het baatte echter niet. „Wij zijn er niet uitgekomen", moest minis ter Luns na afloop ervan erkennen. „Vele pogingen om zo vergaand moge lijke concessies te doen om het besluit voor Duitsland aanvaardbaar te maken en in beginsel een gemeenschappelijke graanprijs voor 1966/67 vast te stellen om voor de landbouwprodukten de on derhandelingen in de Kennedy-ronde mogelijk te maken, zijn op Duitse weige ringen gestuit". punten daarvan kwamen op het vol gende neer: 1. Ee nthans af te sluiten principieel ak koord voor een gemeenschappelijke graanprijs voor het oogstjaar 1966/67: 2. Een studie van de vraagstukken, die bij het toepassen van een gemeenschap pelijke graanprijs rijzen, dus ook van de Duitse voorwaarden zoals de harmoni satie van transporttarieven en sociale uitkeringen in de gemeenschap: 3. Een principiële uitspraak over compensatie, die zal worden gegeven aan de boeren, die hun inkomens zien verminderen als gevolg van een lagere opbrengst van de graanoogst (in het bij zonder geldt dit de Duitse landbou wers 4. Aanvaarding van het in het „plan- Manshoit" vervatte voorstel voor graanprijzen voor het seizoen 1964 65 5. Definitieve vaststelling van de ge meenschappelijke graanprijs op 31 de cember 165. Compromis Tot deze pogingen behoorde ook eer compromis-voorstel, dat door de Bel gische ministers van buitenlandse za ken en van landbouw. P. H. Spaak en A. Heger, werd ingediend. De vijf Onaanvaardbaar' ff De Duitse minister van buitenlandse za ken, G. Schroeder, maakte een over dit voorstel overbodig door middellijk zijn veto over uit te spreken. Hij betoogde, dat voor de Duitse bonds republiek het aanvaarden van een datum voor het instellen van een gemeenschap pelijke graanprijs zonder dat rekening is gehouden met de Duitse voorwaarden, onaanvaardbaar is. De nieuwe premier 'an India Lal Bahadoer Sjastri, werd i»i -Ve"-" Delhi door zijn vrienden met bloe men omhangen en gefeliciteerd na dat bekend 'was geworden, dat hij tot opvolger van wijlen premier Nehroe was gekozen. Hondetrouw leidt tot arrestatie Hondetrouw heeft er in Den Haag toe geleid dat de politie daar een van win keldiefstallen verdachte vrouw kon aan houden. Een rechercheur van het bedrijf hield in •arenhuïs in de binnenstad een da- in omdat hij vermoedde dat zij in haar tas uit het warenhuis gestolen goe deren bij zich had. De vrouw bevestigde dit, stopte de man de tas in de ene hand in gaf hem in de andere hand het lijntje, vaaraan haar hond vastzat. Zelf nam zij ilings de benen. Met de levende haven de tas met gestolen goederen, begaf Premier Sjastri: INDIA BLIJFT NEUTRALISTISCH De gisteren gekozen nieuwe pre mier van India, Lal Bahadoer Sjastri, heeft gezegd dat India een politiek van niet-gebondenheid Zal blijven voeren. Op een informele persconferentie enkele uren nadat hij door de Congrespartij ge kozen was om wijlen Jawaharlal Nehroe als premier op te volgen, zei hij: „Wij kunnen het ons niet veroorloven ons met welk machtsblok ook te associëren". ons zegenrijk blijven", voegde hij toe. Over de crisis in Laos zei Sjastri dat zijn regering van oordeel was dat het vraagstuk niet bevredigend opgelost zou kunnen worden tenzij rle 14-landen- conferentie van Genève opnieuw wordt bijeengeroepen. Maar hij voegde er aan de enigszins verbaasd achtergeis.?n| toe dat India zich bereid had verklaard speurder zich toen naar het polïtiebu- om de voorgestelde conferentie van am- reau aan de Jan Hendrikstraat, waar bassadeurs in Vientiane bij te wonen. men in eerste instantie geen oplossing wist. Foto's van vrouwen werden nog bekeken, maar de verdachte was er niet bij. Een slimme rechercheur kwam toen op het idee het hondje los te laten en het per surveillancewagen te achtervol- gen. En inderdaad, toen men het beestje los liet wandelde het de poon van het bureau uit. en zocht zijn weg naar een bepaald adres, waar het begon te blaf fen en tegen de deur op te springen. De politie belde daar aan, vroeg de vrouw De leden of het hondje van haar was en nai - na de bevestiging van deze vraag - van drie man uit hun midden voor 45een onverwachte zeeliedenstaking in j-r. ineer daarop althans een invoerrecht toen maar direct mee naar het bureau.dagen naar Zuidoost-Azië te zendenland. Er zijn daardoor geen sleepboten tien procent of minder wnrdt gohev. een onderzoek in te stellen naar verkrijgbaar in de haven van Cork. w PROF. WEMELSFELDER l'rof. dr. J WdiM M'Ider. hoog leraar aan de T.H. In Eindhoven, meent dat in ons land bij prijssta bilisatie wel eens een v rij hoge werkloosheid zou kunnen ont staan. Hij vond het lictor een be leid te voeren, dat inflatie als uit gangspunt neemt, en dat zich er slechts op toelegt de ongunstige Frof. ^VenudsVelder zegt dit in een bijdrage in een gisteren versche nen bundel opstellen onder de titel „Geld: aspecten van het gebruik, het najagen en het verspillen van geld", die het resultaat is van de samenwerking van zeven hoogle raren uit verscheidene studierich tingen. De bundel is een jubileum uitgaven van de Brabantse bank „Lontjes en Drossaerts n.v.". die gisteren haar honderdjarig be staan herdacht. De bundel opent met een alge meen economische beschouwing van de problematiek van het geld door prof. dr. J. Wemelsfelder, getiteld „geld en economisch le- Prof.' Wemelsfelder legt sterk de nadruk op de inflatie-verschijnse len, inherent aan de economiscne ontwikkeling van na de oorlog. Het is zo lichtte de schrijver zijn bijdrage nader toe, ongewild in zekere zin een antithese gewor den op het jaarverslag van de Nederlandsche Bank. Men moet, volgens prof. Wemelsfelder, maar niet te veel verwachten van infla- tiebestrijding. De vraag is zelfs gewettigd of bestrijding wel ge wenst is. De schrijver heeft ge tracht de voordelen na te gaan, die ook aan de inflatie zijn ver bonden- Hierbij stelde hij een nau we correlatie vast tussen de werk gelegenheid en het tempo van de prijsstijgingen. Volgens zijn schat ting zou in ons land bij prijssta bilisatie een vrij hoge werkloos heid kunnen ontstaan. Beter acht hij het een beleid te voeren dat inflatie als uitgangspunt aan neemt en dat zich er slechts op toelegt de ongunstige gevolgen ongedaan te maken. Dit geldt vooral voor het vermijden van scheefgetrokken vermogens- en inkomensverhoudingen, door bij voorbeeld inflatievaste pensioenen en spaarsaldi. Ook de overheid zou na iedere prijsstijging moeten suppleren op haar staatsobligaties. Hiermee zqn. aldus schrijver, de nadelen van de inflatie weggeno men, zodat slechts de i eventuele» voordelen overblijven. Dit zou so ciale rechtvaardigheid betekenen onder een gezond, doch inflerend, geldwezen. D e huishuren zullen binnenkort om hooggaan. Dat ls een prettig be- •Icht voor huiseigenaren. De bezitter van het ene opgespaarde huisje, zal het gevoel krijgen, dat hij 2l)n aj>aarlu«t be loond ziet, omdat hij „goedkoop" blijft ivonen. WIJ feliciteren hem met zijn jumt inzicht! De eigenaar» van meer wonin gen krijgen h<t aangename gevoel, dat hun bezit niet mcezweeft in de in- flatiespiraal. maar tamelijk waardevast blijft. Ook dat is een gelukwens waard! Daarom ging het echter niet bij minis ter Bogacr*. die zo moeizaam voor de huurverhoging heeft gewerkt. De mi nister was van mening, dat een bepaald deel van het inkomen aan het woon genot besteed moet worden en dat de verhoudingen scheef kwamen te liggen. De lonen gingen omhoog en daardoor reserveerde men een kleiner percentage van het inkomen voor het huren van hulzen, waarvan echter de bouwkosten steeds maar stegen. Dat kon niet voort duren. De minister heeft dus gelijk. Er ls oen onverbrekelijk verband tussen inko men en woongenot en men moet aan dat verband vasthouden als er ooit een tijd wil komen, waarin men voor een woonhuis een kostprijs dekkende huur betaalt en tegelijk de woningnood als ge liquideerd kan beschouwen. De minister heeft dus gelijk, maar er zit aan die huurverhoging toch een akelig kantje. Ondanks de huurverho gingen laat in vele gevallen het onder houd van oudere hulzen te wensen over. Ook zijn vele eigenaren van oudere hul zen maar traag bereid tot enige mo dernisering of tot het verschaffen van betere hygiënische woonfaciliteltcn. Er zijn streken in de provincie Zeeland, waar heel wat oude en verouderde wo ningen slaan. Voor het laar 1940 be hoorde het woningbestand van de pro vincie Zeeland tot het minst gunstige in Nederland wat het gemiddeld aantal vertrekken en de hygiënische voorzie ningen betrof. Van die minimale woningen is nog een tamelijk groot bestand thans aanwezig. Nu heeft minister Bogaers bij het be pleiten van de komende huurverhoging geen bijzondere aandacht gevraagd voor het beter onderhouden van de oudere woningen en voor het treffen van (thans rendabele i voorzieningen op het gebied van het woongerief. Dat lag wat minder in de lijn van ztjn betoog. Ms: wijgzaamheid behoeft 'aar naar onze mening toch niet beletten, dat de diensten van bouw- en woningtoezicht in de nieuwe huurverho ging geen aanleiding zouden vinden om wat te letten op een goed onderhoud van oudere woningen en nog eens wat na drukkelijker bij huiseigenaren zouden aandringen op het verschaffen van wat meer woongerief. Wij kunnen ons voor stellen. dat huurders, die straks een huurverhoging te betalen krijgen en die in een slecht onderhouden huis wonen, bij de diensten van bouw- en woningtoe zicht nadrukkelijker dan in het verleden aankloppen om daar hun nood te klagen. Welnu, hier ligt da* een taak voor deze diensten. Zij mogen eer, trage of onwil lige huiseigenaar werkelijk wel eens wat eerder en wat scherper de pen op de neus zetten. Het kan er na de huurver hoging wat beter af en het zou onjuist zijn wanneer men de huurders van .slechte" woningen in de kou liet staan! In Genève moddert en ploetert de we reldhandelsconferentie voort. Men wil er komen tot uitbreiding van de wereld- - - ,T - handel door het wegnemen van allerlei het t.v.-eiland in de Noordzee wor- belemmeringen, waarvan de voornaam- den geplaatst. De R.E.M. had deze ste de hoge tariefmuren zijn. waarmee f „„u.,™ i„j_.„ ibenaalde stat'n en groepen van staten operatie geheim willen houden, zichzelf omgeven Maar de heer C. Verolme verklap te ons gistermiddag volkomen j (Van onze Amsterdamse redacteur) Morgen al of hooguit vrijdag zal zichzelf omgeven Zij doen dat om hun economische positie te beschermen tegen ongunstige buiten- landse invloeden, spontaan dit geheim. Zijn mede- De „arme" landen, of zo men wil de werkers probeerden het bericht achtergebleven volkeren hebben de con- j ferentie aangegrepen om daar te plei- nog tegen te spreken maar dat ten voor een stelsel van goederenVuil. lukte natuurlijk niet meer. dat aan die arme landen de grootst denk- Overigens staat het nog te bezien of de- bare voordelen zou bieden ze poging wel kan worden uitgevoerd, Pe -A\esterse landen zo willen de arme j -j - want opnieuw heeft de pech toegeslagen. 'anden decreteren, moeten alle invoer de eiligheidsraad zijn Het Werkschip Global Adventurer kon rechten afschuim op halfprodukten en haar jgisteren overeengekomen een missie) namelijk tot nu toe niet uitvaren door jeindfabrikaten uit de arme landen. |7 |7 f* «„JoMLoMrlolf de grensincidenten tussen Cambodja Het afgelopen Li.L.VJ, onaerndnaei l en Vietnam en manieren te zoeken om bal Adventure met Spanje De ministerraad van de E.E.G. heeft besloten handelsbesprekingen met Spanje te houden. Tevens werd echter besloten dat Spanje geen geassocieerd lid van de E.E.G. kan worden. Er is nog niet besloten wanneer de be sprekingen zullen beginnen. Madrid zal schriftelijk van het besluit van de E.E.G. op de hoogte worden gesteld. Frankrijk en Duitsland waren bereid Spanje als geassocieerd lid toe te la ten. Italië en de Benelux waren er te gen. deze te voorkomen. Cambodja, dat samen met Frankrijk gekant is tegen enige rol van de Ver enigde Naties in Zuidoost-Azië, heeft zich in besloten gesprekken met af zonderlijke leden van de Veiligheids raad bij het zenden van zulk een mis sie voorwaardelijk neergelegd. Het State Department te Washington heeft bekendgemaakt dat in de Laoti- aanse hoofdstad Vientiane zes landen gisteren het overleg over de crisis in Laos zijn begonnen. De landen zijn, de Verenigde Staten, Engeland, Thailand, Canada, Zuid- Vietnam en India. moeten bij een heffing van meer dan veckcindê heeft de Glo- tien procent op de eindprodukten de Adventurer met de nieuwe kraan- 'helft van het invoerrecht laten vallen, arm alle onderdelen voor het platform De arme landen behoeven niets daarte- aan boord gehesen. Bij Verolme Rozen- genover te stellen. Dit alies is zonder burg ligt intussen nog steeds het imeer onzinnig. Het zat er al voor de aan- voor alle zekerheid door midden ge-;van? van de wereldhandelsconferentie in. sneden onderstuk van de bovenbouw!dat de arme landen met een dergelijk voor het platform Naar wij vernemen1 onzinnig voorstel zouden komen en he- bij Offshore Structures van ir. Heerema 'aas zijn de vertegenwoordigers van de in Den Haag wordt overwogen deze bei- arme landen na de aan van- van de con- de onderdelen met een apart schip over ferentie niet tot beter inzicht gekomen, te brengen naar het afgesproken punt van plaatsing in de Noordzee. Daarmee ïn arme landen pleegt men r.:r-t naar a - I economen en financiers te luisteren. maar alleen naar de politici, die hevig emotioneel zijn en die te pnc en te onpas wordt tijd gewonnen De Global Adv turer kan dan namelijk rechtstreeks van Verolme in Ierland naar die „bouwplek" varen, enkele mijlen uit onze kust en ongeveer ter hoogte van Noordwijk. RESOLUTIE IN GENÈVE De wereldhandelsconferentie in Genèv heeft met 83 stemmen voor, 20 tegen ei 3 onthoudingen een resolutie aanvaard waarin wordt aangedrongen op de op richting van een internationale handels organisatie die alle bestaande lichamen vervangt. Tegen stemden Engeland, de Verenigde Staten, Canada. West-Duitsland, Frank rijk. Japan. Zuid-Afrika, België. Dene marken, Spanje. Finland. Ierland. IJs land, Italië, Noorwegen. Nederland. Zweden, Zwitserland. Monaco en Luxem burg. Het Sowjetblok stemde voor. Nleuw-Zeeland, het Vaticaan en Thai- I land onthielden zich van stemming DE HOEKPUNTEN van drie provincies, die straks met Del- tadammen in elkaar zullen scharnieren, maar die nu nog door een vitaal vaarwater wor den doorsneden, hebben twee jaar geleden al contact gezocht. Zij die Westhoek van Bra bant, het oosten van Goeree- Overflakkee, de zuidstrook van de Hoeksche Waard en de Zeeuwse gemeenten Bruinisse en St.-Philipsland hebben elkaar toen de vraag gesteld: Wat betekent dat scharnier voor de ontplooiing van onze streken? Hoeveel kunnen we sa men méér doen, dan wat we ie der apart misschien wel nooit zullen bereiken? Gistermiddag lag er in gebouw „Irene" te Willemstad een ontwerp-struc- tuurplan voor het straks aan- eengekoppelde gebied klaar: „Provinciëndam". drie provin cie-parten ontsloten door Delta- dammen. Het was ondertekend door professor Wieger Bruin te Amsterdam en ir. W. F. Schilt te Rotterdam. De veer tien gemeentebesturen, die er 90 cent per inwoner voor neergeteld hebben, vonden er een uitvoerig gedocumen teerde studie in, een grondslag en richtlijn voor het beleid dat zij ge coördineerd dan wel afzonderlijk in dc voor hen zo belangrijke nabyc toekomst kunnen gaan voeren. De streek waar het in dit ontwerp- structuurplan om gaat telt ruim 50.000 inwoners. Er liggen veertien gemeenten in: Den Bommel. Bruinis se. Dinteloord. Fijnaart. Klundert, Nieuw-V os8emeerNumansdorp. Ooltgensplaat, Oude Tonge, Sint-Phi- lipsland. Steenbergen, Strijen. Wil lemstad en Zuid-Beijerland Alle bij na zijn ze moeilijk voor hot verkeer bereikbaar, akkerbouw overheerst er, de bevolking beneden 45 jaar trekt er voor een groot deel weg en in de ver schillende" dorpen van de veertien ge meenten is nog maar weinig streek- besef aanwezig. In dit patroon van de streek moesten de ontwerpers van het structuurplan nu de directe bete kenis en het belang op langere ter mijn invlechten van twee verbin dingslijnen van de eerste orde: Ha- ïingvlietbrug met verkeersplein voor de toekomstige Zoomwég en Greve- lingendam. Twee „polen", die in het gehele territoir hun aanwezigheid zullen doen voelen. Dat men deze „Delta-impuls" niet zo maar over zich kon en durfde laten komen, typeerde de voorzitter van de Commissie Samenwerkende Ge meenten. burgemeester W. M. van der Harst van Ooltgensplaat gister middag zo: „Iedere gemeente had er wel zo ongeveer een voorstelling van. hoe stormachtig zij zich zou moeten gaan ontwikkelen, maar men had er geen flauwe notie van hoe dat in de buurgemeente, laat staan in de ver- derweg gelegen gemeenten zou moe ten gaan. Toen men zich dat een maal bewust werd, was ook het in zicht geboren dat het nieuwe wegen- bruggen-dammen-stelsel een regio nale relatie met weer regionale con sequenties in het leven zou roepen. De ontwikkeling van de eigen ge meente kon daarbij niet meer wor den los gezien van het geheel". Inventaris De eerste verdienste van het «nt- werpstruetuurplan van de heren Wie ger Bruin en Schut is een inv rtaris van wat er in het territoir te vinden is en daartegenover een advies, hoe dit alles op de gereed komende Del tawerken af te stemmen. De ontwer pers hebben zich daarbij vastgebeten in de nieuwe verkeerssituatie, het Delta-wegennet. En deze nieuwe le- vensstreng hebben zij na een zo breed mogelijk overleg met ambtelij ke instanties, met deskundigen voor het gebied en na bestudering van w at er al aan plannen en onderzoekingen lag centraal gesteld bij het opstel len van hoofdlijnen. Voor de ruimtelijke ordening van het gebied: uitbreidingen van het woon- indüstriële werkgelegenheidsprojec- gebied bij de voornaamste kernen en industriële werkgelegenheidsprojec ten. Daarbij is gewerkt met twee fa sen. de eerste tot ongeveer 1S90 en de tweede tot rond het jaar 2000. De woonfunctie van de streek staat in het structuurplan voorop In de beide fasen is een totaal van" 3135 hectare aan nieuw woongebied uitgezet en 778.5 hectare aan nieuw industriege bied. Gerekend met een gemiddelde van 22 woningen per hectare en in clusief vervangende woningopper- (Zie slot pag. 2 kol. 5) bun emoties trachten te slijten aan hun volkeren. Niet slechts moesten de tarie ven eenzijdig omlaag. <ie vertegenwoor digers van de arme landen werden het er te Genève ook over eens. dat de Westerse landen een flink deel van hun volksinkomen moesten afspelen voor hulp aan de arme landen. Voor Neder land zou dat deel in de buurt van een half miljard gulden liggen. De commu nistische landen schrokken wel van de eisen. Zij weigerden mee te doen aan de „afgedwongen" hulp en aan de vrije im porten De Westerse landen schrokken er ook van en nu staan de ..arme" landen een beetïe eenzaam te druiloren met hun Straks zal er wel weer verder onder handeld moeten worden, maar dat zal dan slechts op een zeer eenzijdige wijze kunnen gebeuren. De Westerse landen zullen tot de veeleisende vragers moeten zeggen wat het Westen wil doen voor de arme broeders en wat het niet wil doen en het zal daaraan stevig moe ten vasthouden. Overvragers zijn slechte kooplieden, aan wie men niet te veel woorden moet verspillen, want dan zou men hen nog stijven in het kwaad! KON'NG VAN NOORWEGEN NAAR NEDERLAND (Van onze Haagse redactie) Koning Olaf V van Noorwegen Z3l van woensdag 9 tot en met zaterdag 12 september een staatsiebezoek aan ons land brengen. Tijdens zijn verblijf in ons land zal de Noorse vorst een vliegtocht maken i over de Deltawerken. Ook zal een be zoek worden gebracht aan het rjjks- I museum te Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1