jLt Zeeuws zangconcours in de veiling Sf>Annaland Zeilschool wil zich in Bruinisse vestigen Vlissingse Grafische Bond bestond 50 jaar Succes voor ring chr. zansersbond Veertien „Leerkrachtendag" Z.L.M. in Haamstede ROOK MET VERSTAND, ROOK MET SMAAK. ROOK SIGAREN Oólcotj cuwi> <k StyMio? Met lesjachten op Grevelingen AFDELING FYSISCHE THERAPIE ST.-JOSEPHZIEKENHUIS GEOPEND Toneelstuk door Nieuwe Komedie 75°, 10-of 15 - waard! C.J.V.-Zeeland over programma seizoen 1964-1965 font BEDRIJFSAP0ST0LAAT BISDOM BREDA VIERDE JUBILEUM KOZAKKEN BRENGEN RUITERSHOW IN NEDERLAND In Zeeland te Axel, Oostburg en Heinkenszand ASPIRIN® DINSDAG 2 JUNI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VIJFHONDERD DEELNEMERS VIJFHONDERD zangiiefhebbers heb ben zich zaterdag in de grote veiling bal van Sint-Annaland onder de diri geerstok van twintig koorleiders met elkaar gemeten in het lied. Als een hulde aan de plaatselijke „zilveren" zangvereniging „V.Z.O.S." was daar namelijk de vocale manifestatie van het jaar georganiseerd: het concours van de ring Zeeland in de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Orato rium verenigingen. Met een deskundi ge jury tegenover zich hebben de ko ren het resultaat van vele maanden oefenen op zijn waarde laten toetsen. En ongeveer duizend bezoekers heb ben meegeluisterd naar de twee ver plichte liederen, die elke vereniging op het podium uitvoerde. ,,Soli Deo Gloria", de zangvere niging uit Kamperland, kwam aan het slot van dit Zeeuwse zangcon cours met het hoogste aantal pun ten 248 uit de juryrapporten te voorschijn. Het koor had zich in de afdeling „Uitmuntendheid" het best geweerd en in zijn prijzenkast zal naast het gebruikelijke diploma voortaan ook een beker van het gemeentebestuur van Sint-Anna land prijken. Burgemeester H. J. Smith reikte deze trofee half de avond uit. Hij prees zich gelukkig dat te mogen doen. De eerste burger hechtte veel waarde aan deze manifestatie van de christelijke zangwereld in Zeeland. Hij had dat 's middags bij de opening al gezegd: „Mag dit concours een sti mulans om de activiteiten met de vocale muziek in Zeeland verder uit te bouwen." En 's avonds bij de prijsuit reiking vatte burgemeester Smith het effect van het zangconcours-1964 in deze woorden samen: „Het was een goed concours. Er zijn veelbelovende prestaties geleverd. Er zijn heel wat eerste prijzen gevallen." Hartelijk fe liciteerde hij „Soli Deo Gloria" uit Kamperland met het behaalde succes en dat gebaar werd met een stevige hulde uit de zaal bevestigd. Ringvoor- zitter P. van der Wiele uit Goes had bij de aanvang van het concours deel nemers en bezoekers hartelijk begroet in de veilinghal, waar organisator „V.Z.O.S." voor een uitstekende ac commodatie zorgde. En nadat een massaal „Grote God wjj loven U' door de grote ruimte had geklonken, werd het programma ingezet. Eerst kwamen de kinderkoren op het po dium, daarna de gemengde koren in de verschillende afdelingen, van de derde tot de ereafdeling. Aandachtig volgden de juryleden, de heren A. de Braai uit Souburg en Herm. de Wolf Et Rotterdam de uitgevoerde liede ren en het publiek zorgde aan het eiad van elk optreden voor een waar eend applaus. De koninklijke fanfa re „Accelerando" iut Sint-Annaland coder leiding van dirigent M. A. Gij- zen nam met een prettig concert het intermezzo van dit concours voor haar rekening. Nog t/m 6 juni a.s. Aan het eind van het concours bleek dat er niet minder dan veertien eer-] ste prijzen waren gevallen: prestatiesi dus. die met meer dan 224 punten werden beloond. Dat heeft evenals de deelname van twintig koren, dit zang- concours onder de beste van de laat ste jaren geklasseerd. De uitslagen van de manifestatie in Sint-Annaland waren in volgorde van optreden als volgt: Kinderkoren (tweede afdeling): ..D Nachtegalen", Sint-Annaland, 225 pt. Ie prijs; „Zuiderstemmen", Oost- ei West-Souburg, 211 pt., 2e prijs; „Van Knop tot Bloem", Nieuwerkerk, 24 pt., Ie prijs. Gemengde koren (derde afdeling) „Crescendo", Poortvliet, 202 pt., 2e prijs. (Tweede afdeling): „Harpe Da vids", Colijnsplaat, 189 pt.. 3e prijs. (Eerste afdeling): „De Lofstem", Baarland-Oudelande, 225 pt., Ie prijs! „Kunst naar Kracht". Driewegen- Ovezande, 218 pt. 2e prijs; „Looft den Heer", Wolphaartsdijk, 225 pt., prijs; „Jubilate Deo", Goes, 228 pt. Ie prijs; „Tot Nut en Genoegen", Nieuw- dorp, 218 pt., 2e prijs; „Hosanna", Wissenkerke, 218 pt., 2e prijs; „Nieuwlands Dameskoor", Nieuw- en St.-Joosland, 246 pt. Ie prijs; „Ons Lied", Ritthem, 229 pt., Ie prijs. (Uit muntendheid): „V.Z.O.S.". Sint-Anna land, 231 pt., Ie prijs; „Soli Deo Glo ria", Kamperland, 243 pt., Ie prijs „Ons Genoegen", Heinkenszand, 22' pt. Ie prijs. (Ereafdeling): „Sursum Corda". Oostkapelle, 239 pt. Ie prijs; „Ho sanna". Vlissingen, 232 pt. Ie prijs; „Soli Deo Gloria", Oost- en West- Souburg, 244 pt. Ie prijs; „Eén is geest en streven", Serooskerke (W.) 225 pt., le prijs. Voor het landbouwhuishoudonderwijs van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij staat weer een „Leerkrachtendag" oj het programma: op vrijdag 19 juni aan staande in de nieuwe landbouwhuishoud- school De Schutse" te Haamstede. De traditionele ontmoeting van het perso neel zal ditmaal tevens een gelegenheid zijn om de nieuwste aanwinst van de Z.L.M. te bezichtigen. Als onderwerp ter bestudering is voor deze dag „Het he dendaagse gezin en de school" op de agenda gezet. Het zal worden ingeleid door ds. H. M. Strating, directeur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk van de Ned. Hervormde Kerk in Zee land. Aan de „leerkrachtendag" is een excur- over het eiland Schouwen-Duiveiand verbonden. Er zal een rondrit door de Westhoek worden gemaakt en de deel nemers zullen een kijkje kunnen nemen b(j het Deltawerk van de Grevelingen- dam te Bruinisse. Vogelwacht bezocht I landgoed bij Oostburg Zaterdagmiddag heeft een vijf tigtal leden van de vogelwacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen en verdere belangstellenden een bezoek gebracht aan het land goed van de Belgische graaf M. de Hemptine, professor aan de universiteit van Leuven. Dit 49 ha grote landgoed ligt op Ne derlands grondgebied tussen de centrumgemeente Oostburg en het Belgische Sint-Margriete. Het doe! van het bezoek betrof in hoofdzaak de beginnende bloei van de uitsluitend daar in zeer groot aantal voorkomende wilde orchideeën. Er bloeien ze ven verschillende variëteiten. De zeldzame bloemen, waarvan enige jaren geleden voor het eerst slechts enkele exemplaren op de ter plaatse bij uitstek ge schikte bodem werden aange troffen, breiden zich ieder jaar meer uit. De rondleiding werd verzorgd door de jachtopziener, de heer Loete. Aan het einde van de tocht, die ruim twee uur duurde en gedurende welke ook veel aandacht werd besteed aan de vele broedplaatsen van de zich hier bevindende vogels, zo als bergeenden, wielewalen, grutto's en talingen, dankte de heer H. Enkelaar, secretaris van de vogelwacht, de heer Loe te voor zijn uiteenzettingen. (Advertentie) Wees verstandig, kies de sigaar die past bij uw beurs en die u kunt blijven roken. In alle prijsklassen zijn onze sigaren goed. Vraag zonodig uw sigarenwinkelier om advies. Hoe rustiger u rookt hoe meer u geniet. Auto slipte en reed vest in Een personenauto, bestuurd door D F. S. uit Hulst, is zondagmorgen om zes uur in de buurt van de Bagij- nenpoort geslipt en in de vest gere den. Voordat de auto in het water verdween, bleef hij nog even op de kant hangen, waarvan de bestuurder gebruik maakte om het voertuig te verlaten. Onmiddellijk daarna ver dween de wa^en geheel onder water. Volgens de verklaring, die S. bij de politie aflegde, gebeurde het ongeluk doordat hij onwel werd. De wagen is tegen negen uur met behulp van een kraanwagen op het droge gebracht. AANVRAAG INGEDIEND IS Bruinisse zal zich in de nabije toe komst een zeilschool vestigen. Het gemeentebestuur heeft aan aanvraag voor dit initiatief op het terrein van de recreatie binnen van de Zeilschool Nieuwkoop C.V., die al vijf jaar niet succes werkt op de Nieuwkoopse plas sen. Het is de bedoeling van de eige naar van deze school, de heer H. L. Schaap, om nu ook de straks aan een kant afgesloten Grevelingen met les- zeilboten te gaan bevaren. In eerste instantie is gedacht aan een accom modatie voor 75 leerlingen. Voor Bruinisse, dat nieuwe wegen zoekt voor de ontwikkeling van de gemeente, is de recreatie een be langrijk aanknopingspunt gewor den. Het ligt straks bü de entree naar Schouwen-Duiveiand voor het verkeer over de Grevelingendam en bij de toegang voor de water sportliefhebbers via de sluis naar het toekomstige binnenmeer het Grevelingenbekken büzonder gunstig. De werkhaven van de Del tadienst opent bovendien belangrij- Door moeder-overste Ondergebracht in twee Zweedse barakken ke recreatieve perspectieven, die richting zal ook moeten worden gezocht naar een plaats voor de vestiging van de nieuwe zeilschool. In overleg met het gemeentebestuur ontwikkelt de eigenaar van de Nieuw koopse zeilschool thans een plan. Het is de bedoeling, dat wordt gestart met ongeveer vijftien polyester les- zeiljachten op de Grevelingen. Komt het bedrijf eenmaal goed op gang, dan denkt men aan uitbreidingsmogelijk heden tot een accommodatie voor on geveer tweehonderd leerlingen. Be halve geschikte ligplaatsen in (werk)-haven zal ook naar een on derkomen op de wal voor de zeil school moeten worden uitgekeken. Op de Nieuwkoopse plassen werkt de zeilschool van de heer Schaap al vijf jaar. De school heeft daar twintig bo ten in het water liggen en er is voor de lessen van dit bedrijf veel belang stelling. Het is de bedoeling van de aan vrager om de komende zomer op de Grevelingen met Bruinisse als thuishaven te gaan „proefdraaien" De ondernemer zal daartoe met leerlingen naar de Zeeuwse wate ren komen. Afscheid ds. H. Smit Ds. H. Emit van de vrijgemaakte ge reformeerde kerk van Terneuzen1 heeft zondagmiddag in verband met zijn vertrek naar Den Helder afscheid I genomen van zijn gemeente. Voor de I afscheidsdienst had ds. Smit een tekst gekozen uit II Tes. 2. Met nadruk wees hij er op dat de gemeente niets ontvalt, als de macht en heerlijkheid van Jezus Christus maar behouden blijft. Na de dienst vertolkte ouderling Bakker de gevoelens van de gemeente door te wijzen op de belangrijke plaats, die ds. Smit in de zes jaar dat hij in zijn Terneuzense gemeente heeft mogen dienen, daar is gaan in nemen. Een beroep op zijn medewer king was nooit tevergeefs. Hij had waardering voor het werk dat de ver trekkende predikant op velerlei ter rein heeft verzet en bood namens de gemeente een schrijfmachine aan, waarmee dan eventueel het contact met de oude gemeente kan worden onderhouden. Ds. Okman van Hoek, die namens de classis Axel het woord voerde, prees de gemeente Terneuzen gelukkig, dat zij ds. Smit in haar midden mocht hebben. Ook de classis heeft ten vol le geprofiteerd van de vele gaven, die ds. Smit van zijn Schepper heeft mee gekregen. „Het is slechts node, dat wij U zien gaan", aldus ds. Ohman Ds. Smit sprak tot slot een dankwoord Daarna was er gelegenheid, afscheid te nemen van de predikant en zijn echtgenote. Examens Aan de vrije universiteit te Amster dam slaagde voor het kandidaatsexa men pedagogiek de heer J. Turk stra te Middelburg. Zaterdagmorgen slaagden aan het Ko ningin Wilhelminalyceum te Oostburg voor het eindexamen middelbare meisjesschool de dames: A. I. E. Ba- rendegt te Oostburg, M. M. A. A. Bat- selaere te Sluis, L. C. P. Bosch te Sluis, F. C. van Cruijningen te Zuid- zande, E. M. Cysouw te Groede, W. H. van den Hoek te Groede, M. T. de Keuninck te Nieuwvliet, M. C. T. Lourens te Cadzand, W. C. van Oijen te Groede en M. Th. Seuss te Bres- kens. Eén kandidate werd afgewezen. OPRICHTERS GEHULDIGD .bij te brengen. Iljj wan van mening, dat men kan opzien naar een toekomnt, die steeds meer welvaart zal brengen. Hij waarschuwde er echter voor niet alleen aandacht aan de materiële welvaart te j besteden. In dit verband riep hy op tot I bezinning. De afdeling; Vlissingen van de Al- Dc heer c. Hoek. districts !>eatuurder Nederlandse Grafische het Nv>-' >»- gemene 'Inlng toegedaan. „Wanneer wij ir. onze Bond heeft zaterdag het vijftigja- arbeidersocwpguig niet zo af én toe in- rig bestaan gesierd. Deze Selegen- SSSSSt^SSLVSl heid werd ten baat genomen om;hij zag nog vele taken voor de vakbe- een blik terug te werpen en tevens weging. Al« voorbeeld noemde hij de j I uitbreidingsplannen van de gemeenten om de toekomst onder Ogen te 10p Noord-Beveland. waarin volgens hem zien. Dat deden verscheidene spre- veel te weinig ruimte wordt geschapen kers op de receptie, die 's middags j voorz.t.er van ill het Concertgebouw werd gehou- het district Zeeland van de Katholieke den. Voorts was er een onts| nigsavond in hotel Britannia. Des middags werd ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum een receptie ge geven in het Concertgebouw. In een te rugblik op de afgelopen vijftig jaar zei voorzitter J. Spruit, dat de sfdeling één jaar na de oprichting twaalf leden telde. Van hen waren op de receptie de heren is bereikt. „Maar nog lang niet genoeg" voegde hij daar aan toe. „Er valt nog heel wat te verbeteren, in de strijd van vroeger hadden wij maar één gezamen lijke vijand: het kapitaal. Tegenwoordig hebben wij er meer, ten eerste de onge organiseerden, ten tweede de mensen in de organisaties voor wie 't nooit genoeg is en die zelf aan opbouw en verbetering L. J. Fiorusso en j. Wisse (nu voorzittervan de organisaties nooit iets hebben "an de afdeling Middelburg) aanwezig.1 gedaan en ten derde de mensen die De initiatiefnemers, de heren Leuvelink schreeuwen: wat hebben wij aan een Uw oude camera is Informeer ernaar bij uw fotohandelaar! In grote lijnen is het werkprogramma van het Christelijk Jongeren Verbond (C.J.V.) in Zeeland voor het seizoen 1964-1965 al uitgestippeld. Dat gebeur de zaterdagmiddag ir „De Prins van Oran.ie" te Goes op een vergadering van de zogenaamde provinciale com missie. De voorzitter, ds. P. L. J. Wa penaar stelde de komende activitei tenreeks daar aan de orde en de com missieleden voorzagen die van nadere suggesties. Zo zal er op 26 september aanstaande in Goes een kaderdag worden gehou den voor bestuursleden, ringbestuurs- leden en voorzitters van afdelingen, in de trant zoals dat in de afgelopen ja ren ook wel gebeurde. Het onderdeel van het kringwerk, dat hier besproken wordt is de moderne amusementsmu ziek. Kadertraining zal oo.t gegeven worden tijdens een weekend in lande lijk verband op de „Ernst Sillemnoe- ve" (7 en 8 november). Dat werk weekend krijgt voor Zeeland er Noord-Brabant op een nog nader te bepalen plaats een vervolg (12 en 13 december). In Goes zal op 31 oktober een han- denarueidmiddag worden belegd. En die zal speciaal gericht zijn op de dan komencie feestdagen in de decem bermaand. in de verschillende ringen zal door beroepssecrelarissen tijdens een serie avonden training worden ge geven aan bestuursleden. Het is de bedoeling dat dan divers< facetten van het C.J.V.-werk onder de loep ge nomen worden. De jongerendag 1965 (op tweede paas dag) wordt in Kortgene gehouden. In mei volgend jaar is er dan nog een' weekend voor meisjes tot de leeftijd van 15 jaar. In het St.-Josephziekenhuis te Vlissin gen is zaterdagmorgen een nieuwe af deling geopend: de afdeling fysische therapie. Het geheel is ondergebracht in twee Zweedse barakken, die aan het ziekenhuis zijn gebouwd. In deze barakken zijn onder meer een wacht kamer, baden en een zaal met oefen- toestellen ondergebracht. Een groot aantal belangstellenden, onder wie ve le doktoren woonden de opening bü. „De dienstverlening van ons zieken huis met betrekking tot de fysische behandelingen is steeds vrij gebrekkig geweest. Zü bestond vrijwel uitslui tend uit verwarming met infrarood en ultraviolet licht of van diepere de len door middel van ultra korte gol ven. Oefentherapie geschiedde slechts zelden en dan alleen bij klinische pa tiënten te bed. Met de massage van klinische patiënten had het zieken huis als zodanig geen bemoeienis. De behandeling werd in opdracht van een specialist uitgevoerd door een van de in de stad praktiserende heilgymnas- ten-masseurs. Poliklinisch konden geen patiënten in ons ziekenhuis wor den gemasseerd of geoefend", zo sprak de heer G. N. van Ginkel, voor zitter van het ziekenhuis bestuur tij dens een korte aan de opening voor afgaande plechtigheid. Het bestuur was volgens de heer Van Ginkel van mening, dat het ziekenhuis op dit onderdeel van de verpleging te kort schoot en dat verbetering noodzakelijk was. Eind 1962 werd besloten in de toestand verandering te brengen. „De vraag was alleen, hoe dit te doen en dan met minimale investeringskos ten. Dit te meer, omdat wij ook nog bezig zijn met bouwplannen voor geheel nieuw ziekenhuis en alleen een provisorische oplossing verantwoord was", zo vervolgde de voorzitter van het ziekenhuisbestuur. „In april 1963 werden twee Zweedse barakken aan gekocht, waarin de afdeling in haar geheel kon worden ondergebracht. De totale oppervlakte beslaat 285 vier kante meter. De situering van de ba rakken ten opzichte van de kliniek en poliklinieken bracht aanvankelijk nog moeilijkheden met zich meer. Door de aankoop echter van een stukje aan grenzende grond, werd het mogelijk gezien de gegeven omstandigheden een goede aansluiting te krijgen", al dus de heer Van Ginkel Eigen beheer Het geheel is voor een groot gedeelte in eigen beheer uitgevoerd, nadat de medische specialisten hun wensen met betrekking tot apparatuur op tafel hadden gelegd. De barakken kon men kopen voor ruim f 6000. De fundatie, waarop de barakken zün geplaatst, bestaat uit oude betonpalen, gratis geleverd door de firma Nimeta. De bouw vond plaats onder leiding van de heer P. van de Ven. De firma De Muynck en Petri voerde bouwkun dige voorzieningen uit en de firma Huis in 't Veld verzorgde de dakbe dekking, sanitaire voorzieningen en warmwaterleiding. De heer Schaar- man maakte het ontwerp en de uit voering van de sterk- en zwakstroom- installatie en de luchtbehandeling. De moeder overste van het ziekenhuis zorgde voor vriendelijke kleuren en de aankleding. Ook ontving het bestuur veel medewerking van de dienst van; gemeentewerken, terwijl de gemeen- teüjke brandweer adviezen verstrekte met betrekking tot brandbeveiliging en nooduitgangen. De heer Van Ginkel bracht dank aan allen die aan de tot standkoming van de nieuwe afdeling hadden meegewerkt. Vervolgens ging men naar de nieuwe afdeling, welke de moeder overste door een voor een deur gespannen lint door te knippen, opende. Aan het hoofd van de afdeling fysische thera pie staat de heilgymnast-masseur, de heer A. P. Gilbert. Hij is, alvorens zijn werkzaamheden voor het zieken huis te beginnen, drie maanden uitge zonden naar enkele grote centra, on der andere het Zuiderziekenhuis en het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam en het revalidatiecentrum „De Hoog straat" te Leersum om zich van de nieuwe technieken bij dc fysische the rapie op de hoogte te stellen. Stoffelijk overschot Duitse jongen gevonden Zondagmiddag is op de Noordzee, bij boei 2. ter hoogte van Domburg het stoffelijk overschot gevonden, van de zevenjarige Duitse jongen Karl Heinz Grossart uit Mörs, die op eer ste pinksterdag met zijn tienjarig zus je Ingrid verdronk, toen zij voor de camping Anna Friso in de gemeente Wissenkerke aan het baden waren- Het stoffelijk overschot werd gevon den en in een stuk zeildoek aan boord boord genomen door de Belgische jachtschipper Ch. van Gestel van het jacht „Scram". Het schip voer naar de vissershaven van Colijnsplaat, waar het stoffelijk overschot werd overgegeven aan de rijkspolitie. Het zal naar Duitsland worden vervoerd om daar begraven te worden. JEHOVA'S GETUIGEN CONFEREERDEN IN GOES In Goes zyn de afgelopen drie dagen honderden Jehovahs Getuigen uit Zee land en Noord-Brabant bij elkaar ge weest. Zij hadden voor deze ontmoe ting de „Prins van Oranje" uitgeko zen. De belangrijkste onderdelen van de regionale conferentie waren een kleuren filmvertoning op zaterdag avond en een openbare lezing op zon dagmiddag. Verschillende van de aan wezigen hadden al eerder een of meer Rond-de-Wereld vergaderingen van de beweging meegemaakt, die in de film „De wereld rond met eeuwig goed nieuws" in beeld werden gebracht. De heer M. Kaptein hield zondagmid dag voor ongeveer 650 toehoorders een lezing over het onderwerp „Hoe aan de slechte invloed van deze wereld het hoofd te bieden?" Spreker zei daarin dat Gods Woord en organisatie leiding kunnen geven en kracht kun nen schenken in deze jachtige tijd. Veroverend fris... after shave lotion en Van der Wal zijn er indertijd na vele moeilijkheden te hebben overwonnen, in geslaagd heel wat goeds voor de vakbe weging te bewerkstelligen. Wij kunnen niet genoeg dankbaar zijn voor hetgeen zij hebben gedaan. De verbeterde om standigheden voor de arbeiders komen het beste tot uitdrukking wanneer men een vergelijking maakt. Het klompenba taljon van vroeger is nu een gemotori seerd bataljon geworden", aldus de heer Spruit, die voorts de behuizing van vroeger en die van tegenwoordig met el kaar vergeleek. „Wij hopen als afdeling Vlissingen aan een nieuwe gemeenschap te mogen meebouwen", aldus de voorzit ter. De heer F. van der Peijl uit Kruinin- gen. secretaris van het district Zeeland van de federatie van werkgevers in de grafische bedrijven merkte op. dat vijf tig jaar geleden de organisaties uit nood werden geboren, zowel de werknemers- en de werkgeversorganisaties „Wij moeten ons gelukkig prijzen, dat de tij den zo zijn veranderd, dat zowel werk nemers en de patroons niet meer recht tegenover elkaar staan, maar dat zij ge zamenlijk trachten de bedrijven zo ge zond mogelijk te maken", aldus de heer Van der Peijl. Gedenkwaardig De heer P. de Boer uit Amsterdam, plaatsvervangend bondsvoorzitter, noem de de viering van het 50-jarig bestaan gedenkwaardig feit, vooral voor de genen, die de hele periode hebben mee gemaakt. _N'a een „duik" te hebben ge- bond. wat doet de bond voor ons", aldus de heer Bouseen, die de Jubilerende ver eniging een enveloppe met inhoud aan bood. Verleden De heer J. Bliek, voorzitter van de Vlis singse Bestuurders Bond. die korte tijd secretaris van de a/deling Vlissingen van de A.N.G.B. was geweest, gaf even eens een terugblik in het verleden. Hij merkte op in de notulen van de V.B.B. dc naam van de grafische bond pas 28 in 1914 is opgericht. De heer Bliek spraü: tot slot de hoop uit, dat men steeds weer jonge mensen bereid zal weten te vinden. bijzonder voort te zetten. De heer J. Wisse, die de oprichting van de afdeling Vlissingen neeft meege maakt. maar die nu voorzitter is van de afdeling Middelburg, zette nog uiteen hoe de oprichting is gebeurd. Aan de jubilerende afdeling bood hij een enve loppe met inhoud aan. Voorzitter Spruit sprak tot slot een dankwoord tot de aanwezigen. Deze bijeenkomst werd ook Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! echtgenote van de inmiddels overleden oprichter, en haar zoon. ■s-Avonds gaf de toneelgroep „De Nieu we Komedie" in hotel „Britannia" een opvoering van het stuk „de heer van in het verleden stapte hij over op Pourceaugnac". Dit blijspel is door re- het heden en de toekomst. Hij noemde 1 Shiseur Erik Vos gezet in de stijl, zoals het goed om in het verleden te kijken Molière zelf het had bedoeld, eeinjmi- —aarden van het heden te zien.reerd °P de Commedia dell' arte. j Hij noemde het voorts zeer moeilijk i de jongeren begrip voor deze waarden e heer Te Etten Mgr. De Vet sprak over arbeidsethiek de meeste van de vrucht- over een christelijke ar- (Van onze Amsterdamse redacteur) Vandaag trekt een wereldberoem de groep kozakken ons land bin nen om hier een maand lang rond te reizen langs sportpar ken en dergelijke accommoda ties waar zij hun weergaloze ruitershow zullen komen pre senteren. In Zeeland geven zij hun show in Axel, Oostburg en Heinkenszand. Deze Don Djiguiten kozakken staan onder leiding van een in 1920 uit Sint-Petersburg gevluchte Russi sche cadet: baron Nicola. Osteletz- ky. Deze toen 14-jarige, thans 58- jarige banneling zat gisteren met zijn imponerend uniform aan in de- dakzaal van het Amsterdams Hil-i ton hotel. Hij was uit Hannover j even naar zijn impresario hier ge-j reisd, Charles Aerts. Samen gaven ze na hun zakelijke over de tournee een rentie. bespreking persconfe- Vlak na de oorlog was de hele groep ook al eens in Nederland. Toen werd alleen Rotterdam bezocht. Daar geeft het gezelschap van 25 ruiters en 15 paarden dit keer pas in september a.s. acte de presence ter gelegenheid van het internatio nale concours hippique aldaar. Gedurende de maand juni reist de troep door alle provincies. Enkele data: 10 juni Deventer, 14 juni Groningen, 15 juni Bolsward. 17 juni Alkmaar, 18 juni Amster dam, 19 juni Amersfoort, 25 juni Breda, 26 juni Berger, op Zoom, 27 juni Axel, 28 juni Oostburg, 29 Juni Heinkenszand. In Amerika heeft de troep bekend om de hoge menselijke pyramides, die al rijdend worden opgebouwd kort geleden grote successen ge boekt. Via de Canarische eilanden waar een film werd gemaakt, keer den de kozakken terug naar Euro pa. Zwolsman schijnt toen als eer ste op het vinketouw te hebben ge zeten voor een contract. Zijn be doeling was op het Schevening- se strand twee maanden lang van de zomer een stuk af te schei den om daar voorstellingen te ge ven. De gemeente Den Haag gaf voor deze stunt echter geen toe- zïnning, ma; bare ideeën «».- beidsethiek raken de ondernemer, het hoger en lager kader en de brede laag r der werknemers nog niet zodanig, dat Honderden Zeeuwse en West-Brabantse daaruit een werkelijke houding resul- industriearbeiders waren zaterdagmid- teert. „Het is misschien hard om het dag bijeen in de Veemarkthal in Etten te zeggen", aldus de bisschop, „ir.aar om het twaalfenhalfjarige bestaan van een goed deel van de arbeidsethiek heeft het bedrijfsapostolaat in het bisdom te sterke egoïstische motieven, die be- Breda te vieren De bisschop van Breda, wust of onbewust vaak weinig berede- mgr. G. de Vet, oprichter en geestelijk neerd en gemotiveerd zijn. De verhou- vader van deze vorm van zielzorg in ons dingen liggen voor een goed deel aan land, stelde in een herdenkingsrede de weerszijden in de „verwijtensfeer" of in vraag aan de orde: bestaat er wei een de „axiomasfeer", waarop de voorzitter min of meer afgeronde arbeidsethiek in van het Protestants Christelijk Werk- het dagelijkse leven van hen, die zich geversverbond dezer dagen nog wees", christenen weten en bij de arbeid als Nader ging de bisschop op dit probleem werkgevers en werknemers betrokken 'n. stellend, dat arbeid nog te weinig zijn? geplaatst is in het geheel van de ge- Er is geen pasklaar antwoord op deze zamenlijke verantwoordelijkheid voor de vraag. Er zijn vruchtbare gedachten wereld van vandaag, een christelijke over dit probleem ontwikkeld door gods- houding, wcikc nog sterker zal moeten dienstige, theologisch- en wijsgerige be- 1 groeien. j Met zijn rede gaf de bisschop leken en bedryfsaalmoezeniers enkele grote lij nen aan, waarop in de toekomst kan worden voortgewerkt. De bisschop dankte allen voor wat reeds kon worden I bereikt. De viering van het jubileum was begon- 7wokman nen met een H- Mls in de dekenale kerk ^woisman in gttejl De feestvergadering werd *-« van Pourceaugnac is een edelman, die zal gaan trouwen met de lieftallige Ju- liet ta, dochter van de burger Oronte. Oronte zit in financiële moeilijkheden en wil door dit huwelijk zQn kas spekken. Het meisje is echter verliefd op Eraste. Maar de vader wil daar niets van horen. Daarom roepen zij beiden de hulp in van Sbrigani. een Napolitaan en het kamer meisje Nérine. Dan ontwikkeld zich een kostelijk spel, vol vergissingen, intriges en alles, wat er bij een dergelijk stuk hoort. De zaal had er in ieder geval bij zonder veel plezier van. Het was een juiste afsluiting van de feestelijke dag. Voor de aanvang van het stuk overhan digde voorzitter Spruit een bloemetje aan mevrouw Leuvelink. De heer De Boer overhandigde het bondsinsigne aan de heer L. Buys uit Middelburg, die 25 jaar lid is van de Grafische Bond. Na afloop van het toneelstuk was er nog gelegenheid tot dansen. Advertentie vrij van pijn, koorts en AA) verkoud- heid door stemming. Toen zag van het hele idee af. Nu is de Amsterdamse impresario Charles Aerts tot zaken doen geko men. Hij moest daarvoor een be groting maken ter hoogte van een kwart miljoen gulden. „Dat lijkt veel, maar het is in verhouding nog maar weinig vergeleken bij wat de beroemde sterren - tegen woordig vragen. De Franse zanger Aznavour vraagt tegenwoordig 4000 dollar per dag. Die man heeft een inkomen van twee ton per week. Ik ben nu bezig met Harry Bèlm- fonte. Die wil 50.000 gulden heb ben. Ik wil hem in de nieuwe R.A.I. zien te presenteren. Daar gaan genoeg mensen in om de kosten er uit te halen. Dergelijke figuren kun je Lu ons land niet op een gewoon schouwburgtoneel zetten dan zouden de plaatsen dertig tot veer tig gulden moeten opbrengen, en dat heeft men er hier niet voor over. Dat geldt trouwens net zo voor de teenagersterren. De Beat les vragen minimaal 40.000 gul den voor hun optreden in Blokker. Het is een hele toer om dat geld er weer uit te halen. Daar heb je radio en televisie ook by nodig. Dat doe ik dan ook maar weer met die kozakken. De opnamen worden ge maakt op 18 juni in Amsterdam. Maar het programma wordt pas maanden later uitgezonden". rewound door vooraanstaande geeste lijken uit het Bredase bisdom. Een van de initiatiefnemers van het bedrijfsapos tolaat, de heer H. Matzer, thans werk zaam te Venlo en indertijd personeels chef van de H.K.I, in Breda, werd tij dens de bijeenkomst verrast met zijn benoeming tot ridder in de Orde van St.-Silvester. ..Mr. H. Velu uit Den Bosch hield een rede over het onder werp „Kerk en arbeid" en het zang koor Fortissimo uit Bergen op Zoom zorgde voor een muzikale omlijsting van de wering, waarmee het bedrijfsaposto laat voor het eerste massaal in de open- baarheid kwam. Automobiliste verleende geen voorrang aan bus Op de hoek HeerengrachtDe Jonge- straat te Terneuzen ontstond zondag avond om twintig over neger, een aan rijding tussen een personenauto, be-; stuurd door mejuffrouw E. L. uit Sluiskil en een Z.V.T M.-bus, bestuurd; door A. F. V. uit Sint-Jansteen. Me juffrouw L. kwam uit de De Jonge- straat en verleende geen voorrang aan de bus. die over de Heerengracht in de richting Schoolplein reed. Per soonlijke ongelukken deden zich niet! voor, de voertuigen werden licht be-i schadigd. I daar staat BAYER achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9