PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BELASTINGVERLAGING VAN 1 MILJARD TUSSEN JULI 1965 EN JANUARI 1967 REGERING MAAKT HAAR PLANNEN BEKEND Sociaal minimum A.O.W. en A.W.W. van 3540 op 1 januari 1965 verhoging Verdere van de huren met 15 tot 20 procent Tucht d; PAKHUIS VAN BLAUWHOEDENVEEM IN AMSTERDAM IN LICHTERLAAIE Geld op vuilnisbelt mogelijk van P.T.T. Postkantoor in Den Haas, mist ƒ31.000 Bij V. en D. Delft 20.000 gestolen THEO VAN EIJCK KOMT VOOR DE ZEEKRIJGSRAAD Burgemeestersfeest in Tholen en Westerschouwen Spontane groet van gemeenten en bevolking SITUATIE IN KIV0E GESPANNEN ABERDEEN VAN BUITENWERELD AFGESLOTEN 207e jaargang - no. 228 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F van de Velde P. I Walstraat 58-60 tel 2355 (b.g.g. red. 3508. adv 3647/3643): Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.st. red 2078/3189, adv. 2375)7Goes: Gr. Markt 2, l 2911; Zlerlkzee: red. tel 2426, adm. tel. 2094 Adv. pr. 32 ct. p. mm. Min. p. adv 4,80. Ingez. med 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ct. p. regel c franco per post 10.- p. kw. Lowe r g.g red, 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395: Te: 1,60). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. C Dinsdag 2 juni 1964 Mille per minuut poor de Beatles Pagina 3 (Van onze Haagse redactie) De regering heeft thans, na een kabinetsberaad, dat gisteren de gehele dag heeft geduurd, haar aangekondigde gerichte advies aanvrage bij de Sociaal-Economische Raad ingediend. In deze adviesaanvrage heeft de regering de volgende beslissingen be kendgemaakt. Hoge prioriteit 1. Verhoging per 1 januari 1965 van de uitkeringen van de algeme ne ouderdomswet en van de alge mene weduwen- en wezenwet tot een sociaal minimum van f 3540,- voor gehuwden en van 2478, voor ongehuwden en van f 3540,- voor weduwen met kinderen van 2478,voor weduwen zon der kinderen 2. Verlaging van de loon- en in komstenbelasting met rond 1 mil jard gulden in twee termijnen. De eerste verlaging zou kunnen gaan op 1 juli 1965, terwijl de tweede verlaging uiterlijk op 1 januari 1967 van kracht zal moe ten worden; 3. Van de totale lastenstijging ad 2.9 pet als gevolg van de verho ging van de A.O.ÏV. en de A.W.W. tot het sociale minimum, zal 150 miljoen gulden per jaar of 0.5 pet worden gefinancierd uit de alge mene middelen; 4. Verdere huurverhogingen (na de per 1 juli a.s. voorgenomen huurverhoging) tijdens deze kabi netsperiode in de orde van grootte van 15 a 20 pet. In haar adviesaanvrage stelt de rege ring. dat er nog geen aanwijzingen zijn, dat de spanningen op de arbeidsmarkt reeds in het najaar van 1964 merkbaar zullen zijn verminderd. De regering is van oordeel dat, gelet op de hardnekkig heid van het inflatieverschijnsel wel ke zijn oorzaak vindt in een aanhoudend krachtige vraag naar goederen en diensten, zowel vanuit het buitenland als vanuit, het binnenland en welke gepaard gaat met een kosten- en prijsstijging het beleid voor 1965 ten principale op de bestrijding van deze verschijnselen ge richt moet zyn. De volgende doelstellingen zullen derhalve op de voorgrond moeten staan: ontspanning van de arbeids markt; herstel van het betalingsba- lansevenwicht; en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. Evenwichtsherstel De centrale doelstelling van de regering is, dat een beleid wordt gevoerd, dat op evenwichtsherstel is gericht. De uitwer king van dit beleid zal moeten geschie den tegen de achtergrond van de toe neming van de reële nationale produktie. Deze groei kan vooralsnog voor 1965 worden gesteld op de trendgrootte van 4 pet. Teneinde het betalingsbalanste kort van 1 miljard gulden of 2 pet van de nationale produktie in 1965 te doen verdwijnen, zal het noodzakelijk zijn de toeneming van de reële binnenlandse bestedingen tenminste 2 pet te doen ach terblijven bij de groei van de nationale produktie. Voorzover de binnenlandse1 'ig niet door buitenlandse vraag word! vervangen, zou hierdoor tevens de spanning op de arbeidsmarkt verminde- Van grote betekenis is voorts, dat nieu we kostenstijgingen worden voorkomen. De inkomensontwikkeling zal op het vo renstaande dienen te zijn afgestemd. Eert en ander is van groot belang voor de aard en omvang van de in de nabije toekomst aanvaardbare loonkostenstij ging en de daarmede samenhangende ontwikkeling der overige inkomens. De regering kent aan een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting ter eliminering van het progressie effect een zeer hoge prioriteit toe. Afgezien van conjuncturele overwe gingen zou deze verlaging kunnen in gaan in het midden van de begro tingsperioden, waarvoor het kabinet verantwoordelijk is. dat wil zeggen 1 januari 1966. Teneinde de belangrijke bestedingsimpuls, die van deze ver laging zal uitgaan, conjunctureel zo geschikt mogelijk in te passen, zal de mogelijkheid worden geopend om de ze belastingverlaging in twee delen in te voeren. Vervroeging naar 1 juli 1965 van de eer-1 ste helft der voorgenomen belastingver-1 laging zou mogelijk zijn, wanneer een op het voorkomen van kostenstijging gericht beleid de stijging van het totale bestedingsvolume doet blijven beneden de gestelde grens (achterblijven beste dingen met 2 pet bij de groei van de na tionale produktie) Mochten de ontspan ningsverschijnselen zich eerder voor doen, dan zou, naar minister Witteveen meedeelde op een gisteravond gehouden persconferentie, de eerste verlaging van de belastingen al op 1 januari 1965 kun-| nen ingaan. De beoogde verhoging van j. de belastingvrije voet zal direct bij de eerste verlaging kunnen worden gereali-| seerd. Premies Met (Te wijziging van de volksverzeke ringen A.O.W. en A.W.W. is een las tenstijging gemoeid van 2,3 pet. van Zie slot pag. 3 hot. 2) RECHTER BESLIST: KAT ERFT NIET De Amerikaanse mevrouw Aman da Mchenry had aan haar zwarte kat „Opal" een derde van baar vermogen 83.333 dollar en 33 dollarcent nagelaten, om het beest zyii leven in luxe te laten slijten. Het rechtshof van I.os Angeles heeft maandag echter beslist dat een kat geen erfgenaam kan zijn. Het erfdeel van „Onal" zal onder de andere erfgenamen worden verdeeld. De zustor van de over ledene, mevrouw Mildred Foote, heeft voor het gerecht verklaard „Opal" tot het einde van diens le ven te zullen verzorgen. ageerd tegen dc krijgstucht en de discipline zoals zij worden ge handhaafd cn toegepast bij de Neder- de/.e ongelimi- asdrang. In de strijd- een goede krijgstucht discipline bestaan want Bemanningslid van Schouwenbank na aanvaring vermist de Nederlandse regle mentering van dc krijgstucht vele tientallen Jaren om niet te zeggen ongeveer een eeuw is achtergebleven bij de moderne ontwikkeling van de rechts- en strafoegrippen in onze sa menleving. kan niemand ontkennen. Daarop is dezer dagen nog eens de aandacht gevestigd door kolonel W. Bakker, zenuwarts bij de Koninklijke F.en bemanningslid van L. Smit A Co Landmacht. Hij heef. betoogd, dat het sleepboot Schouwenbank is gisteravond opleKgen van vr;j. tegen negen uur in de monding van de Nieuwe Waterweg over boord geslagei ■delijk c De sleepboot „Schouwenbank" de Britse Shelltanker „Opalia" brt.) in botsing gekomen. Drie mannen j ...j zijn daarbij over boord geslagen. Twee heidsstraffen krijgstuchtelijke ver grijpen een achter haalde zaak moet zijn. Hij ft&ntlijn ;n. Twee de sleep- v< gevaar s i verregaande oneven- lange BEIDE BOVERDIEPINGEN UITGEBRAND ers raakten Kijker slaags met politie Boven het hart van de hoofdstad ontwikkelden zich gisteravond om streeks zes uur enorme zwarte rookwolken. Een groot, leeg pak huis aan de Hoogte Kadijk was in brand geraakt. Het gebouw (van Blaauwhoedenveem) stond aan de achterkant in de steigers voor een uitbreiding. Wellicht is daar het vuur op de vierde verdie ping ontstaan door een smeu lende sigaret. Er zijn geen directe aanwijzingen voor de oorzaak. Aan de voorzijde dreigde overi gens geen gevaar daar is de IJ- gracht. Duizenden Amsterdammers van Katten burg en omgeving kwamen op de brand af. Zij zagen zich de pas afgesneden doordat twee bruggen werden afgeslo ten. Hierdoor ontstónd een nogal wat geprikkelde stemming. Agenten te paard werden ingeschakeld en politie mannen te voet trokken snel hun gum miknuppel om er op los te slaan Het raadsel van Wijster Het Vlaamse comité van de rand gemeenten heeft in het plaatsje Overijsse een betoging gehouden te gen annexatie van de loijk ,Xa Cornichedoor de aangrenzende gemeente Terhulpen ffotoboven. Bij de demonstratie sneuvelden eni ge ruiten en de demonstranten kre gen ook nog ruzie met. een man icietis huis Franse leuzen droeg f fo to onder). De Belgische rijks wacht had er de handen vol aan.... (Voor onze Haagse redacteur) De ambtenaren op het postkan toor in de Prinsestraat in Den Haag verkeren in onzekerheid, of het bedrag van 31.000,dat de vorige week op de opslagplaats van Haags huisvuil in het dorp Wijster in Drente gevonden is, van hun postkantoor afkomstig is. In januari jl. is er een waardebrief vermist en nu hoopt men maar, dat er verband bestaat tussen de vermissing op het postkantoor en de vondst in Wijster. geparkeerd staande auto's. Ook kostte het veel moeite over de nauwe trappen de vele tientallen brandslangen omhoog Zolang geen zekerheid bestaat kan na- te krijgen. Imelïjk nog altijd aan diefstal gedacht nnmtrppk-s neht uur kwam het sein worden Ais zou kunnen worden uitge- - J™"- S<"1 SSgSS? Ï?'Z' een waren toen volledie uitgebrand Het waaidebnef te maken heeft, dan zou- f£i .'aar uit 5«ï "e 3en via pakhuis niet omver behoeven te worden gelianld. Ook het aan de zijkant gren zende zeemanshuis bleef vry van scha de, dank zij een stevige brandmuur. AI-1 Het merkwaardige geval doet zich leen dc vierkante dakkapel met daar- namelijk voor. dat in januari jl. op op een radar-installatie werd door de het postkantoor ïn de Prinsestraat in vlammen aangevreten. Den Haag niet een waardebrief is j I ven, maar dan blijft nog wel een raad sel, hoe het geld in Wijstcr terechtge komen is. zoekgeraakt met 31.000,maar met een aangegeven waarde van 700,In de omgeving van het geld, dat ln Wijster is gevonden, la gen waardeloze paperassen, afval dus, dat blijkbaar van het postkan toor in de Prinsestraat afkomstig den tussen de vondst van het geld en het spoorloos verdwijnen van waardebrief. In het afgelopen weekeinde is bij een inbraak in het warenhuis van Vroom Dreesman te Delft omstreeks 20.000 gulden verdwenen. De in het De mogelijkheid bestaat dat in de waar- kantoor staande brandkast is met debrief inderdaad een bedrag aan bank-1 snijbranders opengesneden. Van biljetten van 31.000— heeft gezeten, onthreekt tot nu toe hoewel bij de aanbieding als waarde was jUatlers ontbreekt tot nu toe opgegeven 700.—. Het gebeurt name- spoor. lijk vaker, dat bankinstellingen, verze keringsmaatschappijen of anderen bij waardepapieren geld insluiten en dat geld bij de aanbieding van de brief niet aangeven. Uiteraard is de P.T.T. slechts verantwoordelijk voor het verloren gaan van een waardebedrag van 700.en niet van 31.000.—. De P.T.T. heeft na melijk alleen te maken met de aangege ven waarde. De politie in Delft is er van overtuigd dat er „vakmensen" aan het werk zijn geweest. Men neemt aan dat de daders zich zaterdagmiddag hebben laten irsluiten. De inbraak is ontdekt door een der directeuren, die zondagmorgen een bezoek aan het warenhuis bracht. Controle ^an brandwonden overleden na ongeval op tanker Op de afdeling „aangetekende stukken" van het Haagse postkantoor, dat stuk-1 ken van waarde als de verdwenen brief behandelt, controleert een ambtenaar: n o7_j„pifrp hankwerker A Dekker elke dag nauwkeurig alle papierafval, "f do Tï-fJl vZ voordat lipt wordt verwijderd Dat is UIt Krimpen aan de ÏJsel, die de vo- voorschrlft. De ambtenaar, «'lie op de "ge week dinsdag levensgevaarhjk dag van de verdwijning van dc waard.- werd gewond bij een brand aan boord brief met dit werk belast was, heeft te- van de Noorse tanker „Mosoil is genover de recherche met heslisth.-id zondag m de „Clara stichting in Rot- verklaard, dat hij zijn taak die dag|terdam overleden. De „Mosoil" lag nauw gezet vervuld heeft en dat hij niets i voor reparatie bij de scheepswerf van heeft gevonden. Boele in Bolnes. boot „Middeibank". eveneens Smit Co. Met schijnwerpers i: tijd het water afgezocht naar de onbekende derde drenkeling. De man is niet gevonden. De Brit voer de Waterweg op en kreeg daarbij assistentie van de „Middeibank", die van achteren vasthaakte, en van de „Schouwenbank", die dit aan de boeg zou doen. Door nog niet opgehelderde oorzaak werd de „Schouwenbank" ge ramd door de tanker. De sleepboot helde daarbij bijna 80 graden, doch kwam weer (Van onze Haagse redactie Matroos-vliegtuigmakcr Theo van zal tegen liet einde van deze maand of in het begin van juli terechtstaan vooi de zeekrygsraad voor zijn „joy-flight" in maart met een vliegtuig van de Ma rine Luchtvaart Dienst van Malta naar Lybië. De commandant zeemacht Nederland heeft nameiijk. na alle rapporten be treffende die geruchtmakende vlucht te hebben bestudeerd, de „zaak Van Eijck" naar de zeekrijgsraad in Den Haag ver redigheid tussen het krijgstuchtelijk tin - ko- De Mr.-Stikker krijgt eregraad in V.S. Samen met tien andere personen zal mr. D. U. Stikker, de aftredende se cretaris-generaal van de NAVO, een eredoctoraat van de Brown Universi ty in Providence (V.S.) ontvangen. Twee meisjes in verkeer gedood de Augustinestraat te Geleen teravond omstreeks zes uur t' meisjes bij een verkeersongeluk om gekomen. Zij staken onverwacht de weg over en werden aangereden door een personenauto. De slachtoffertjes zijn: de 7-jarige Petronella Gerritsen uit Geleen en haar 4-jarig nichtje S. W. Boor, dat met haar ouders bij de familie Ger ritsen op bezoek was. Dit meisje Boor kwam uit een schippersgezin, dat met het schip in de haven Stein gearri veerd was en de gelegenheid aan-' greep een bezoek aan de familie in Geleen te brengen. De bestuurder van de auto heeft door; krachtig remen en uitwijken nog ge-i probeerd een aanrijding te voorko men. lonel heeft grotendeels gelijk, meeste van die vrijheidsstraffen zijn voor de gepleegde kleinere vergrijpen u:t den boze. Ze kunnen alleen maar gemotiveerd worden door er een ver grootglas bij te halen en de beteke nis van de vergrijpen schromelijk te overdrijven. Bovendien is het thans veel beter dan bijvoorbeeld honderd jaar geleden mogelijk aan mensen andere vormen van correctie toe te dienen, die niet alleen afschrikkend, maar bovendien nog opvoedend wer ken. En we zijn het er in de laatste halve eeuw wel over eens geworden, dat vrijheidsstraffen, maar een scha mel opvoedend effect hebben. Het is dus dringend nodig, dat de krijgs tuchtelijke bestraffing grondig wordt herzien in die zin, dat ze meer de echte krijgstucht en de echte discipline bevordert, dan dat ze een sfeer van vrees en onbehagen schept. Die vrees Eijck!en dat onbehagen ontstaan doordat een veel te grote kloof is ontstaan tussen de normale rechts- en strafbe- grippen in de gewone samenleving en de begrippen in de militaire samen leving. Een aardig voorbeeldje daarvan trof fen we aan in een opmerking van kolonel Potteboom, commandant COAK. Hij wees er in een vergadering op hoe men kadetten. die in het huwe lijk treden nog altijd uitsluit van de verdere officiersopleiding. Zij worden dus weggejaagd van school. Stellig wisten deze jongemensen, dat ze tij dens hun opleiding niet mochten hu wen, maar is zo'n overtreding nu een zo ernstig vergrijp, dat het met weg jagen gestraft moet worden? Een billijker bestraffing, een kans om zich alsnog te rehabiliteren en de gele genheid om ondanks de overtreding alsnog een goed officier te worden, lijkt hier alleszins redelijk. Wij weten, dat er in de loop der jaren honderden jongelui verwijderd zijn omdat ze het huwelijksverbod overtraden. Men zet dus met dat wegjagen eenvoudig een traditie voort. Maar is dat anno 1964 nog een redelijke traditie? Die vraag van de redelijkheid zal in haar totali- teit gesteld moeten worden bij het herzien van alle reglementen op de krijgstucht en als deze vraag dan be antwoord wordt door militaire deskun digen, die niet teveel naar het ver leden kijken, dan zal een redelijke aanpassing bij de hedendaagse rechts begrippen mogelijk moeten zijn. Tholen en Westerschouwen heb ben weer een burgemeester. Gis teren hebben beide gemeenten de vlag uitgestoken: Tholen om bur gemeester J. E. van Boeyen in te halen, Westerschouwen om de en tree van de uit Zuidzande overge komen burgemeester H. P. Ever wijn feestelijk te omlijsten. In de raadhuizen van Tholen en Haam- Blusboot stede waren de raden bijeengeko- am Intussen had de brandweer de pas nieuwe blusboot laten komen, die tot op een paar meter afstand kon nade ren. Deze Havendienst I begon met drie kanonnen te spuiten onder 8 atmosfeer druk stuwden de beide pompen van het schip 12.000 liter water per minuut in de vlammen. Later werd ook de „Vuurmond" op het achterdek ingeschakeld, waar mee de topcapaciteit van 16.000 liter per minuut werd bereikt. Het was toen snel gebeurd. Het dak stortte in balken knapten. Er kwam wat vliegvuur over de nauwe smalle straat aan de achterkant, waarin tien tallen gezinnen angstig heen en weer men om de afsluiting van een pe riode met een voorzittersvacature bij tc wonen. Honderden gasten liepen 'met huisraad Brandweer-com- j maakten de installatieplechtighe- mandant Riedel vondftet °vvden mee. En vooraf en later was er welkom de huiz i daar te laten ontruimen Er was een „brandgang" van zeker zes me ter tussen de achtergevel van pakhuis en woningen. Maar hij kon zich best voorstellen, dat die bewoners weg wilden aangezien ze vanuit hun keukenraam recht in de vuurhaard konden kijken... Nauwe trappen Om kwart over vijf was de brand ge meld. Een kwartier later sloegen de vlammen al aan de voorkant naar bui ten. Pas om even over half zes werd wa ter gegeven door de brandweer, die nog al moeite had met in de nauwe straat Voor burgemeester Van Boeyen en zijn gezin was de erepoort van hot visserijfeest uit (le kast gehaald en bij de brug over de weg neergezet. Installatie in beide gemeenten het naar oud recept. Vlaggen, kinder zang, muziek en recepties. Maar vooral: goede woorden ïn tiental len speeches en van evenzovele kant-en. De burgemeesters op hun beurt beantwoordden deze hulde met- een toespraak, waarin ze be- een weikomstijed geieerd en zongen dat,xxct ,mu .™6- loolden voor de bevolking zo sneligetooid met feestmutsen en papieren1 trnnt .„imm van hei 'Waarnemend-burgemeester mr. moireliik on een te^enDrestatie"1 vlaggetjes - in de wind bij de brug. Er r™. n*U J"S Öe A™PP "e van der Hoeven zat niet m,-er J P K P was een comité van ontvangst in efiiaar j historische stadhuis bestegen of daar raadstafel, toen zijn opvolger even aan tc sturen. getimmerd, dat het burgemeestersgezin I maakten de bejaarden hun opwachting.ter, omringd door een commissie over de grens van de gemeente „hielp".. En daarna ging het met een feestelijke rit naar de Markt. Vijfhonderd school-1 kinderen stonden daar voor de muziek- De raadzaal van het stadhuis zat tjok-1 tent om burgemeester Van Boeyen een vol met genodigden, toen loco-burge- zanghulde en mevrouw Van Boeyen een j meester H. Jansen daar omstreeks half bloemenhulde te brengen. drie de hamer liet vallen voor de bui- IT ,t tengewone installatievergadering. Het burgemeesterspaar had in de Hoog- 1 Waarnemend-burgemeester mr. A. J. L de I' De nieuwe burgemeester van Tho len, de heer J. E. van Boeyen en zijn .gezin zijn maandag in Tholen ingehaald. Bij de brug stemden een commissie van ontvangst en de jeugd wn de kleuterscholen voor een eerste begroeting klaar. Foto P.Z.C.). (Zie slot pag. 2 hot. 6) In Centraal-Kivoe, waar de militai re situatie de laatste dagen aan zienlijk slechter is geworden, is de uitzonderingstoestand afgekon digd. De Kongolese regering heeft de hulp van het V.N.-leger inge roepen om de orde te herstellen, aldus werd van betrouwbare zijde vernomen. De troepen var. het Kongolese leger, die met dc verdediging van Boekavoe waren belast, zijn volgens in Leopoldstad aan gekomen reizigers, door paniek bevan gen en hebben getracht de vlucht te ne men naar Rwanda. De commandant, ko lonel Moelaniba. kon slechts met moeite een deel van zijn manschappen Sn toom houden. Amerikaanse transportvliegtui gen worden in gereedheid gehouden om ter versterking Nigeriaanse troepen aan ie voeren. De regering van Leopoldstad heeft voor centraal-Klvoe een speciale commissaris aangesteld, die de taak van de provinciale regering heeft over- In de Schotse havenstad Aberdeen zijn gisteren opnieuw 37 tyfus- gevallen gemeld waardoor het to taal is opgelopen tot 241 gevallen, waarvan or 224 zijn bevestigd. zaakt kennelijk nog steeds besmettingen er. de 16S.OOO inwoners var. de stad zijn sloten. Bezoekers worden gewaar schuwd weg te blijven en de bewoners is opgedragen de stad niet te verlaten. Van regeringswege wordt inmiddels een dossier over de tyfus-epidemie gereedge maakt voor premier Sir Alec Douglas Home. De regering heeft namelijk, van wege een tekort aan vlees ten gevolge van vermindering van de aanvoer uit Argentinië en grote verkopen aan Eu ropese landen, ingeblikt corned beef uit orde voorraden op de markt laten bren-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1