Advies uit Delfzijl: „In Sloebeheer bedrijfsleven betrekken" V oorlichtingscentrum Oosterscheldebreg werd geopend Hartelijk afscheid van burgemeester Lockefeer EXCURSIE DEP. ZEELAND NIJVERHEID EN HANDEL: TEENERS BEZETTEN KRU1N1NGEN Zeeuwse ALMANAK NIEUWE HERVORMDE KERK VAN SLUISKIL IN GEBRUIK GENOMEN „GEEN MAN OM STIL TE ZITTEN" Blijft gemeentezaken nog even waarnemen s"!FvfiofE!,n*\r dl,r,e ser,s Bewusteloze jongen uit zwembad gehaald PROVINCIALS Z E E U W 8 til COURANT MAANDAG 1 JUNI 1QG4 Advertent te) LEERZAAM BEZOEK AAN GRONINGEN „Leer va» de fouten van Delf zijl. Als U een havenschap gaat oprichten voor het Zuid-Sloe zorg dan dat het bedrijfsleven medezeggenschap krijgt". Dit dringend advies gaf één van de meest vooraanstaande indus triëlen van Delfzijl, de heer L. Vuursteen van Wagenborgs scheepsbevrachtings- en expedi tiebedrijf aan de leden van het departement Zeeland van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, die vrijdag en zaterdag een excursie maakten naar de provincie Groningen. liet tweedaagse bezoek is in velerlei opzichten bijzonder leerzaam ge weest voor liet ongeveer veertig man -sterke Zeeuwse gezelschap. Zij wer den in deze provincie met name ge confronteerd met de vooral in de laat ste jaren (Groningen telt acht indus triekernen) sterk op gang gekomen industrialisatie. Daarover vertelde gedeputeerde H. Roelfsema vrijdag avond het een en ander en zaterdag kregen de Zeeuwen een belangrijk stuk van de industriële vooruitgang te zien bij een bezoek aan Delfzijl, het Groningse stadje aan de Eems, dat de afgelopen tien jaar zijn bevolking bijna zag verdubbelen: van 10.000 tot ruim 19.000 zielen. De problematiek vertoont, zoals wij ook reeds in het artikel van zaterdag constateerden, op tal van punten overeenkomsten met Zeeland. Gronin gen wil bijvoorbeeld, zoals gedepu teerde Roelfsema met klem betoog de, betere verbindingen met de rand stad, in casu Amsterdam. Ook in Zee land wordt telkens weer gewezen op kortere en snellere wegverbindingen met het industriële hart van Holland. Daarom is er in deze provincie een Oosterscheldebrugplan in uitvoering en daarom ook hebben de Schouwse gemeenten graag meebetaald aan de bouw van de Haringvlietbrug. Gro ningen zoekt zijn betere verbinding met Amsterdam via de IJselmeer- polders. „We willen ons isolement doorbreken", zei gedeputeerde Roelf sema ervan, een uitspraak, die iedere Zeeuwse gedeputeerde wel eens voor de situatie in eigen provincie zal heb ben gebruikt. trieën vestigden zich in deze noorde lijke provincie, met name aangetrok ken door het arbeidersaanbod. Naast een sterke migratie is de werkloos heid namelijk altijd bijzonder groot geweest in Groningen. Overigens heeft 2ich daarbij een merkwaardig verschijnsel voorge daan: al vrijwel onmiddellijk ont stond tussen de kerngemeenten en de niet als industriekern aangewezen gemeenten een controverse, die, zoals de Groningse gedeputeerde Roelfse ma zei. de verhoudingen in het Gro ningse land heeft vertroebeld. Dat neemt echter niet weg, dat de heer Roelfsema een voorstander is van contïnuëring van het thans gevoerde regionale industrialisatiebeleid. Hij vindt het bepaald jammer, dat het aantal kernen, zoals staatssecretaris Bakker heeft aangekondigd, onge veer tot de helft zal worden terugge bracht. Met name verbetering van de infrastructuur staat de provincie Groningen voor. een geluid, dat in Zeeland niet onbekend is. Delfzijl Bijzonder sterk is de industriële aan zet in Delfzijl, zo hebben de Zeeuwse leden van het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel kunnen zien, o.m. bij een bezoek aan de Koninklqke Neder landse Soda-industrie te Delfzijl (550 werknemers), die naast de haven en langs de Eemsdijk voor een bedrag van honderd miljoen gulden heeft ge ïnvesteerd in een modern fabrieks complex. Het was tijdens het bezoek aan dit bedrijf, dat de directeur, ir. P. Her- wijer de Zeeuwen deelgenoot maakte van een merkwaardige ervaring, die ook voor Zeeland van belang kan zijn. Hij was namelijk bijzonder te spreken over de werknemers in het bedrijf, vrywel allen uit de landbouw vertrokken arbeiders. „Ik ken geen betere operators voor dit soort be drijven", vond Ir. Herwyer, die meen de, dat deze mensen juist zo ge schikt zijn voor hun nieuwe beroep, omdat zij als landarbeiders gewend waren veelal zelfstandig te werken. Een korte rondrit over het havenge bied toonde de Zeeuwen, welk een stormachtige ontwikkeling Delfzijl doormaakt. Dat het daarbij niet alle maal koek en ei is. bleef evenmin verborgen voor het gezelschap. Aan de lunch zaterdagmiddag had de heer Vuursteen het over de „fouten van Delfzijl, waarvan de Zeeuwen met hun Sloe kunnen leren". De „grote fout van Delfzijl" vond hij, dat het bedrijfsleven geen medezeggenschap heeft in het havenschap. Goed, het bedrijfsleven kan die medezeggen schap krijgen als het mee wil betalen in de exploitatietekorten. En daar nu, voelt het bedrijfsleven in Delfzijl niets voor. Het was hiervoor, dat de heer Vuursteen de Zeeuwen waar schuwde: „Maak niet dezelfde fout als Delfzijl De teenagers van Krui- ningjen en omstreken konden zaterdag terecht in het „Dorpshuis" te Krulningen, waar onder auspiciën van het comité Concertfonds" een gro te teenershow werd ge geven. Het comité „Con- certfonds" organiseert deze teenershows om geld te verzamelen voor de zangvereniging „Crescendo" in Kruinin- gen. Deze vereniging wil met dit geld concerten geven met beroepskun stenaars. „Het is logisch, dat dit niet alleen kan van de contributie", vertelde ons de heer E. Timmer, een van de organisatoren. De teenershow, die 's middags rond twee uur begon, werd niet druk bezocht. Dat was geen wonder, want vele jongeren hadden de bui tenlucht verkozen om van het warme zomer weer te genieten. Maar „the show must go on" en dus speelden en zon gen de teenersterren naar hartelust. De wei nige aanwezigen hebben kunnen genieten van en thousiast spel. Op deze muzikale show traden op „The Stereo's" onder lei ding van Mauval van der Spil en „The Violets" on der leiding van Ko Stroo- snijder. De speciale gaste van deze middag was Anneke Leemyer, het bekende teenagerzange resje. Zo stil als het 's middags was. zo druk was het 's avonds. De zaal was bijna te klein om de ruim 400 aanwe zigen te herbergen. Móest men 's middags nog rustig: op de stoelen blijven zitten om naar de muziek te luisteren, 's avonds was het dansen geblazen. De muziek werd door dezelfde ar tiesten verzorgd als 's middags. De organisa toren. de heren Timmer en J. J. Blok konden na afloop met genoegen constateren, dat het een geslaagde dag is gewor den. De opbrengst van dc dag is nog niet be kend. maar het saldo zal in ieder geval batig zijn. De ..teenerdag" in Krui- ningen gaf deelnemers en organisatoren het no dige optimisme voor het grote „teenerfestival" dat het comité „Concert- fonds" aan het eind van het jaar in Kruiningen zal houden. Op de foto ziet men een opname van de muzikale show. die 's middags werd ge houden. Op het toneel „The Stereo's" met zan geres Anneke Leemyer. (Foto P.Z.C.) Kernbeleid Gasbel Het regionale industrialisatiebeleid heeft de provincie Groningen in de afgelopen jaren bepaald geen wind eieren gelegd. Tal van nieuwe Indus- „Soli Deo Gloria" won concours in Sint-Annaland „Soli Deo Gloria" uit Kamperland heeft zaterdag in Sint-Annaland in de grote veilinghal het hoogste aantal punten behaald op het concours, dat de plaatselijke zangvereniging V.Z.O.3. als „geschenk" kreeg aangeboden voor het feit, dat de vereniging 25 jaar bestond. Het betreft hier het concours van de ring Zeeland in de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Oratorium verenigingen. De Kamperlandse vereni ging behaalde 248 punten en kreeg daarvoor naast het gebruikelijke diplo ma ook een beker van het gemeente bestuur van Sint-Annaland. Er deden 500 zangllefhebbers, verenigd in twintig koren, aan het concours mee. Wij ko men nader op dit concours terug. Zwarte dag Alweer een zwarte dag voor Vlis singen. Wéér twee nederlagen en tericijl de elf rood-aoitten in het zand bijten ligt goalgetter Rob Mocns in het sand van een zonbe schenen strand. Wat dót maar het ergste. Op enige afstand van Rob Moens, op een zonbeschenen terras van een gerenommeerd hotel, zaten twee bedaagde dametjes aan de thee. Zaten is fcisr wat misplaatst; ze gebruikten de thee. voerden een sophisticated conversatie en hiel den nog vast aan de geheven pink. Verrukkelijk hè Anna" prees de één. „ALs altijd" zei de ander. ,£n weet je wat we nu straks, sa men gezellig gaan doenl" ,JSen wandeling over de boule vard". ,Jéee, geen lange wandeling over de boulevard, iets gezelligs, als jij er voor voelt ten minste". .,Zeg het dan maar". J)dn gaan we samen nog even ge zellig hel dorp in". Het bezoek aan Groningen was ove rigens in alle opzichten hoogst ple zierig. De reis met een extra trein, die vrijwel non-stop doorreed, zowel op de heen- als op de terugreis was een belevenis op zichzelf. Bijzonder boeiend was ook de bustocht van Gro ningen naar Delfzijl-via de „gasbel" in Slochteren. De typische Groningse boerderijen en herenhuizen, in een lange, vrijwel ononderbroken aan eenschakeling van lintbebouwing, markeerden de met veel bomen en groen omzoomde dertig kilometer lange weg. Een waar rustpunt voorts het buitengoed „Ekenstein" te Appingedam, waar zaterdag de lunch werd gebruikt. Het departement Groningen van de maatschappij voor nijverheid en han del gaf ten slotte nog acte de presen ce in het clubhuis te Paterswolde, «aar de Zeeuwse leden werden ont vangen. Vóór de vermoeiende terug reis begon, genoten de Zeemven nog anderhalf uur van het fraaie uitzicht op het meer van Paterswokle, waar ranke zeilboten en watcrskiëërs voor een levendig decor zorgden. Hoog op het clubgebouw wapperde gedurende dit korte intermezzo de Zeeuwse vlag. Mag ten slotte niet onvermeld blyven, dat twee begeleiders van de ze dag, ir. Herwljer en en de heer Vuursteen als blijk van waardering uit handen van departement-voorzit ter D. F. P. Hoegen een exemplaar ontvingen van „Ontworsteld land". Door ós. Cupido Unieke bouwwijze door „open" wand de symboliek van de „open kerk" nog eens benadrukte. Namens de aannemer bood de heer Si mons uit Terneuzen een siervaas en een elektrische klok aan, die bestemd zijn voor de verfraaiing van de kerk. Pater Paulinus benadrukte, dat ook katholiek Sluiskil blij is, dat een nieuw bedehuis is verrezen. Tot slot boden ds. J. Schol ten uit Terneuzen namens de kerkeraad en kerkvoogdijk van de gemeente en de heer A. Ramondt namens de christelijke school te Sluiskil hun gelukwensen aan. Volgende week doet de opvolger van ds. Cupédo, kandidaat H. J. Ruis uil Utrecht zijn intrede in de nieuwe kerk. Hij zal in de middagdienst worden beves tigd door ds. A. Ia Zonder uit Den Haag. Opper A. P. Bruynooge nam afscheid Vrijdagmiddag vond op het gemeente huis te 's-Heer Arendskerke het af scheid plaats van de heer A. P. Bruij- nooge, opperwachtmeester der rijks politie te 's-Heer Hendrikskinderen, die na. een diensttijd van 41 jaar per 1 juni de rijkspolitie verlaat. Namens het gemeentebestuur dankte burgemeester Vermet de scheidende postcommandant voor de voortreffe lijke diensten en dc grote plichtsbe trachting. Spreker overhandigde hem een rokertje en mevrouw Bruijnooge een bloemstuk. De heer Warneke, kapitein der rijks politie, dankte in de eerste plaats het gemeentebestuur voor de beschik baarstelling van de raadzaal en voor de ontvangst. Spreker noemde de heer Bruijnooge „een politieman van de oude stempel", die voor honderd pro cent voor zijn taak berekend was. De heer J. J. de Bukviel, adjudant der rijkspolitie van het rayon 's-H.- Arendskerke. zei zich volkomen te kunnen aansluiten bij de woorden van de heer Warneke. Hij wees op de goe de verhouding en zegde hartelijk dank voor de ondervonden medewerking. Hij overhandigde, namens het perso neel van de groep een autoveiligheids- lamp en aan mevrouw Bruijnooge een bloemstukje. De heer M. Schipper, wethouder der gemeente 's-Heer-Arendskerke, sprak namens de bevolking van 's-Heer-Hen- .drikskinderen. Hij sprak zijn dank uit de burgerlijke overheid en van de voor hetgeen de heer Bruijnooge voor beide Sluiskilse fabrieken. De katholieke 'S-Heer-Hendrikskinderen heeft hervormde gemeente van Sluiskil heeft zondagmiddag de eerste dienst ge houden in het nieuwe, moderne, kerkge bouw „De Ark" aan de Louisalaan, dat is gebouwd als vervanging van de oude kerk die, evenals zovele andere Sluis kilse gebomven ten offer valt aan de kanaalverbreilingswerken. Ds. J. G. Cu pédo uit Pijnacker, de vroegere predi kant van Sluiskil, was speciaal voor de ingebruikneming naar zijn oude ge meente teruggereisd om voor te gaan in 'ijdingsdienst. In zijn preek herinnerde ds. Cupédo aan het feit, dat „De Ark" reeds het derde kerkgebouw is van de nog betrekkelijk jonge Sluiskilse gemeente. In dat oude kerkgebouw groeide de hervormde ge meente- van Sluiskil tot volwassenheid :n eenheid. Dank zij de offervaardigheid 'an de leden kon een nieuwe kerk ge realiseerd worden. Een kerk die. naar ds. Cupédo hoopte, gedurende lange tijd een centrum van een bloeiende Sluis kilse hervormde gemeente zal blijven. De tekst, aan de hand waarvan ds. Cu- fédo zijn preek hield, was genoemd uit Kronieken 22: „Op dan aan den arbeid, de Heere is met U". Voor de aanvang van de eredienst was het gebouw door de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer D. Moren, officieel overgedragen aan de kerkeraad, die daarbij werd vertegenwoordigd door ds. E. Stern, de huidige consulent voor Sluiskil. De heer Moren had daarbij uit voerig dank gebracht aan alle personen en instanties die. hetzij daadwerkelijk, hetzij door hun morele steun, meege werkt hebben aan de totstandkoming van het Godshuis. „De Ark" is in meerdere opzichten een gebouw, dat afwijkt van de tra ditionele kerken. Het meest opval lende is, dat de kerk op speciaal verzoek van de bouwcommissie „geopend" is naar buiten. Dat zeggen, dat de gelovigen niet opge sloten zijn in een ommuurde ruimte, maar via een glaswand in contact blijven met de buitenwereld. De banken zijn gegroepeerd rond het li turgisch centrum, waarin preekstoel, doopvont en avondmaaltafel heel zinvol zijn geplaatst. De ingebruikneming van de kerk werd bijgewoond door een groot aantal genodigden, onder wie tegenwoordigers van hervormde gemeen ten uit vele Zeeuw3-Vlaamse plaatsen, kerk van Sluiskil werd vertegenwoordigd door de rector van de parochie, pater Paulinus. Na de dienst werd door diver se aanwezigen nog het woord gevoerd. Onder meer waren dat de heer C. Phi- lipse namens de provinciale kerkvoogdij Zeeland, de heer P. Verhage, die sprak namens de classis IJzendijke, de heer J. Kusee. die namens de kerkvoogdijen van een groot aantal Zeeuws-Vlaamse ge meenten felicitaties uitsprak, burgemees ter mr H. Rijpstra, die nog eens bena drukte. dat momenteel een ander Sluiskil groeit, dat zal delen in de ontwikkelin gen van de ganse streek en door de ont werper van het gebouw, prof. ir. N. Lu- ning Prak uit Den Haag, die met name daan en tevens voor de manier, waar op hij zijn taak heeft opgevat, name lijk meer vermanend dan verbalise rend. Namens de bevolking overhan digde de heer Schipper hem een schil derij en mevrouw Bruijnooge eveneens een bloemstuk. De heer Louisse, sprak als voorzitter van de chr. bond voor politieambtenaren. Hij overhan digde de heer Bruijnooge een kistje sigaren en mevr. Bruijnooge een bloemstuk. Tot slot dankte de heer Bruijnooge voor de tot hem gesproken woorden ook richtte hij een woord van dank tot de burgerij van 's-Heer- Hendrikskinderen. Oud-Vlissinger hoogleraar in Amsterdam Aan dc universiteit van Amsterdam is de in Vlissingen geboren professor dr. B. Hunningher, te New Vork, benoemd tot gewoon hoogleraar in de dramatur gie en de geschiedenis van de dramati sche kunst. Het betreft hier een nieuwe leerstoel in de faculteit der letteren. Professor dr. Benjamin Hunningher werd 15 april 1903 in Vlissingen gebo ren. Hij studeerde Nederlandse letteren, feschiêdenis en kunstgeschiedenis aan e rijksuniversiteit te utrecht, waar hij in 1931 promoveerde op een proefschrift over „Het dramatisch werk van H. J. Schimmel in verband met het Amster damse toneelleven in de negentiende eeuw". Van dat jaar tot 1945 was hij onder meer leraar aan het Montessori- lyceum te Amsterdam en het Gymna sium Haganum in Den Haag. Van 1935 tot 1942 was hij aan de N.R.C. verbon den als toneel- en kunstcriticus. Na de bevrijding werd hij tot 1948 regerings adviseur voor toneelzaken van de mi nister van o.. k. en w. Tevens was hij in die periode directeur van het cen trale coördinatiebureau voor toneel. In 1948 aanvaardde hij een benoeming als hoogleraar op de Queon Wilhclmina- leerstoel voor Nederlandse geschiedenis en literatuur aan de Columbia Univer sity te New York. Als gasthoogleraar heeft hij reeds in 1962 gedurende een semester colleges gegeven aan de uni versiteit van Amsterdam. Eén der zalen in het onlangs door de Amsterdamse universiteit aangekocht voormalige veilinggebouw Frederik Muller zal bij de verbouwing tot colle- fczaal zodanig worden ingericht, dat eze mede bruikbaar is voor het aan het onderwijs in de dramaturgie verbonden practicum. VOLDOENDE MOSSELZAAD OP GRONINGER WAD De mosselkweker, die voor de mossel zaadvisserij is aangewezen op het Gro ninger Wad nu het Friese Wad is ge sloten, heeft de keus uit grote halfwas mosselen en klein mosselzaad. Er is op het Groninger Wad voldoende zaad aan wezig. Dit blijkt, nu het seizoen voor de mos selzaadvisserij van de week is geopend en de eerste schepen in Zeeland zijn ge arriveerd. Het seizoen loopt tot 19 juli. Op het Groninger Wad komen evenwel geen uitgestrekte banken, maar wel overal kleinere hoeveelheden mosselzaad voor. Examens Voor het diploma B ziekenverpleging psychiatrische inrichtingen slaagde mej. E. Kristalijn uit Brouwershaven,1 thans werkzaam in „Vrederust" te Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag hebben velen afscheid genomen van burge meester A. L. S. Lockefecr va Hulst, din de penxioengcrcchtic de leeftijd heeft bereikt. Bliksem sloeg in schuur brandde af Boven Zeeland en de rest van Zuid-Be veland ontlastte zich zondagavond een zwaar onweer dat gepaard ging met grote regenval. In Vlissingen bijvoor beeld viel in de periode van zes uur tot half elf 20 mm regen. De schade ver oorzaakt door het onweer bleef overi gens beperkt. Alleen in Graauw werd een houten schuur getroffen. Een laaiende brand legde deze even buiten de bebouwde kom van Graauw gelegen schuur van de heer P. Tegelman in de as. Het rieten dak van de schuur vatte vlam. Het vuur vond voedsel in een party hooi en enkele landbouwwerk tuigen, die in de schuur waren opgesla gen. Het was voor de brandweer van Hulst, die snel ter plaatse was, onbe gonnen werk de brand te blussen. Het woonhuis, dat op enige afstand van de schuur stond, liep geen gevaar. Slot van pagina 1 provincie". Een honderdtal geno digden luisterde naar de woorden van jhr. De Casembroot: het be stuur van de brugmaalschappij. de leden van Gedeputeerde Staten, een groot gezelschap leden van provinciale staten, vertegenwoordi gers van provinciale en rijksinstan ties in Zeeland, de burgemeesters van Noord-Beveland en van Zie- rikzee, aan de overkant van de brug en ook de echtgenote van de inmiddels overleden ..uitvinder" van de Oosterscheldebrug. de vori ge hoofdingenieur-directeur van provinciale waterstaat ir. J. G. Snip. Complimentjes Zeelands commissaris deelde links en rechts complimentjes uit. Aan allen, die zich hebben ingespannen, om het voorlichtingscentrum zo te bouwen en in te richten als het er nu te bezichtigen is. En dat is geheel in de stijl van de Ooster scheldebrug in recordtempo ge beurd. Jhr. De Casembroot noemde een paar data om dat te illustre ren. Begin december vorig jaar was er het eerste gesprek tussen de brugbomvers en de gemeente Kortgene. Op 6 december kreeg architect J. H. Valk uit Goes op dracht voor het maken van een plan. Dat had hij zes dagen later al klaar. Een dikke maand daarna was de rijksgoedkeuring binnen en in 96 werkbare dagen kon het ge bouw worden opgeleverd. De in richting kwam uit handen van het tentoonstellingsburcau Van der Meer te Amsterdam. Ook dat heeft kunst- en vliegwerk moeten gebrui ken om het voorlichtingscentrum nog voor het eind van mei geopend te krijgen. Achter de harmonie „Wilhelmina" marcheerden de genodigden zater dagmiddag naar de ingang van het voorlichtingscentrum op de haven van Colijnsplaat, waar de com missaris de vlag in top zou hijsen. Voordat hij dit deed zei hij: „Een ogenblik hebben we eraan gedacht de Zeeuwse vlag boven het gebouw te laten wapperen. Omdat de brug met Zeeuws geld en zonder rijks subsidie in het water wordt ge bouwd. Maar dit is van groter, van nationaal en zelfs van internatio naal belang. Eigenlijk zou de Eu- ropavlag hier omhoog moeten gaan". Het werd toch de vader landse driekleur, terwijl het Noorö- bevelands mannenkoor het Zeeuw se volkslied inzette... Voor Colijnsplaat zelf was het za terdag ook een zonnige dag. ]n meer dan één opzicht. Het dorp kwam in het bezit van een dorps huis, waarvan men een jaar terug nauwelijks durfde dromen. „Het kunststukje dat hier is uitgehaald zal weinig elders voorkomen", vond burgemeester Schuit. „We ho pen begin 1966 per auto over de brug naar U te kunnen komen", zei hij tegen zijn collega, mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee. Op dat tijdstip zal er geen voor lichting meer nodig zijn over de bouw van de brug. Die is dan re aliteit. „Voor Colijnsplaat blijft er dan een dorpshuis met een mooie herinnering over. Het zal „De Brug" heten: een plaats van ont moeting". Panorama Op bijzonder hartelijke wijze is zaterdag middag in de raad- en burgerzaal te Hulst afscheid genomen van burgemees ter A. L. S. Lockefeer, die zoals gemeld begin mei de pensioengerechtigde leef tijd bereikte. Een afscheid, dat boven dien stylvol was en waarvoor honderden Zeeuwen naar Hulst waren gekomen om de scheidende burgemeester en diens echtgenote de hand te drukken. Het af scheid werd overigens belangrijk ver zacht omdat gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes meedeelde, dat burgemeester Lockefeer zich bereid heeft verklaard de gemeentelijke, zaken nog een poosje te blijven waarnemen en als zodanig van daag (maandag) in Middelburg zal wor den beëdigd. Er zijn in de buitengewone raadszitting vele woorden van waardering gericht aan het adres van oud-gedeputeerde en nu in feite ook oud-burgemeester Locke feer. Maar ook rake opmerkingen, .die overigens konden worden verwacht bij het heengaan van een zo strijdbare fi guur met een geheel eigen karakter en mening. Om slechts een paar voorbeel den te noemen. Burgemeester R. A. J. den Boer namens de vereniging van bur gemeesters en secretarissen: ,,U was geen trouw bezoeker van onze vergade ringen, maar wij hadden altijd begrip voor uw afwezigheid". En burgemeester P. V. M. Vercouteren van Clinge namens de buurgemeenten in „het land van Hulst": ,,U kunt van mij niet vernach ten dat ik met lof ga spreken over onze jaar oude heer C. van Arenthals, nes- van de raad, die zei: „U was een sportieve figuur. In voetbalkringen zou men U een goede keeper noemen. U ving de U toegeworpen ballen goed op, maar kon ze ook vreselijk hard terug stom pen, hetgeen wij dikwijls aan den lijve hebben ondervonden". Over één ding waren alle sprekers het volledig eens. Deze man kan niet gaan rusten. „U bent geen man om in een luie stoel te gaan zitten", vond de heer Van Arenthals. Burgemeester Vercouteren drukte het nog duidelqker uit. „Stilzit ten zou niet goed zijn voor je gezond heid. Dan zou je teveel moeten opkrop pen", zei hij in een persoonlijk woord tot zijn vriend Lockefeer. Visserijbelangen De heer Van Arenthals, die de rij van sprekers in de raadzaal opende, dankte burgemeester Lockefeer voor alles wat die voor Hulst heeft ge daan. Respect zei hij ook le hebben voor de wijze waarop de heer Locke feer altijd op de bres heeft gestaan voor de vissersbelangen. Namens de raad bood hij hem een schilderij van Hulst aan. „U hebt U volledig gehouden aan uw be lofte bij uw installatie, namelijk dat U een burgemeester zou zijn voor alle be woners", zei de heer Chr. Willemstein. Mede namens de kerkeraad van de her vormde gemeente dankte hy burgemees ter Lockefeer voor diens belangstelling voor het protestants jeugdwerk en dat Men ging naar binnen om te kij ken op welke manier Zeeland zijn revolutionaire brugbouw van „commentaar" voorziet. Welnu, het is de moeite waard! Vooral het halfcirkelvormige panorama op het podium met centraal het mo del van de grootste bok ter wereld, de „ir. J. G. Snip", in vol bedrijf Het verbluffend stukje miniatuur, vervaardigd door leerlingen van de Vlissingse De Ruyterschool, de monstreert het indrijven van at pijlerpoten voor de brug. En da' gebeurt tegen het decor van dc brug-kant-en-klaar, van de Lange Jan van Middelburg iets hoger dan het topje van de bok van de toren van Zierikzee, de silo van Kortgene en de wijde blauwe luch ten boven de Oosterschelde. De brug in opzet en constructie is ver der treffend in beeld gebracht met tientallen foto's van de grote „open -lucht-fabriek" voor het vervaardi gen van de betonelementen bii Kats. foto's en tekeningen van het „natte werk", een verlichte kaart van het nieuwe Zeeland en een opengewerkte pijler in model. Zeelands provinciale V.V.V. vestigt met een drietal panelen foto's van de Middelburgse fotograaf Wim Riemens de aandacht op hel ver anderende ..Zeeland Vakantie land". Globaal cijfermateriaal over de veerverbindingen en de brug' completeert het explicatie-materi aal in het voorlichtingscentrum. Tot slot van de openingsplech tigheid maakten de genodigden met de P.S.D.-boot „Ooster schelde" nog een vaartocht langs de brug-in-aanbouw. van het C.V.O. Eerste wethouder P. J. Brand bepaalde zich in hoofdzaak tot de bestuursperiode (vanaf 1958), waarin hij zelf deel uitmaakte van het college van b. en w. Hij wees daarby op tal van ini tiatieven van burgemeester Lockefeer, die hij dankte voor diens deskundige lei ding. Wethouder J. Martens vond dat goede wijn eigenlijk geen krans behoeft. Maar hij wilde toch wel even wijzen op de grote steun die burgemeester Lockefeer altijd is geweest voor stad en streek, op de ook in overheidszaken benodigde „kruiwagens", die hij altijd wist te vin den en op de gevolgen, die niet waren uitgebleven na het 9 jaar aan de weg timmeren door de heer Lockefeer. „Het was ook in b. en w. niet altijd koek-en-ei, maar ik moet zeggen, dat U volledig achter de belangen van Hulst en de streek stond", zo voegde hij er aan toe. Gedeputeerde Mes bracht de dank over van de commissaris der koningin en de oud-leden van Gedeputeerde Staten voor alles wat de heer Lockefeer als lid van G.3. voor Zeeland heel't gedaan. Ook hij zei ervan overtuigd te zijn dat er nog veel en zegenrijk werk op dc vitale hoer Lockefeer ligt te wachten. Met name wees hy op het Zevibelwerk. Dank bracht ook pastoor-deken A. Koopmans namens de 5000 zielen van zijn parochie, voor alles wat burgemeester Lockefeer voor het katholieke volksdeel 'van Hulst heeft gedaan. „Het spijt mij dat ik niet met zo'n respectabel aantal zielen voor de dag kan komen", zei de Nederlands hervormd predikant R. G. J- Timmers, die zich in grote lijnen aansloot by de woorden van de heer Willemstein en voorts de hoop uitsprak, dat de opvol ger van de heer Lockefeer, de belangen •an de protestantse minderheid in Hulst dezelfde wijze zal behartigen. Namens het gemeentepersoneel werd ten slot te dank gebracht door de ontvanger F. P. Solleveld. Burgemeester Lockefeer antwoordde elk van de sprekers afzonderlijk. Tot de bur gemeester van Clinge zei hij: „Wij wa ren het alleen maar oneens over de ma nier waarop wij zouden samenwerken", en tot burgemeester Den Boer: „Ik vind het fijn dat uw vereniging begrip had voor mijn vele afwezigheid". In zijn af scheidsspeech kwam duidelijk zijn grote liefde voor Hulst tot uiting. „Hulst is buiten de enge begrenzing van zijn wal len getreden, het oude land daar omheen wordt omgewoeld en zal functioneel aan de stadskern worden aangepast". Dui delijk wilde hij nog eens stellen, dc plannen tot samenvoeging van gemeen ten toe te juichen. Voorts dat Hulst niet de wind in de zeilen heeft gekregen voor een economische en industriële expansie. naalzone is nu eenmaal Zeeuwsch-Vlaan- an "ei- bad geraakt en bijna verdren deren niet; wij behoren ook bij dit lands- |ken. De jongen. J. W. B. uit Oostburg, deel en willen er een vitaal stuk van uit- leerling van de machinistcnschool, werd maken". ]door mej. Klap uit Aagtekerke bewus teloos op de bodem van het zwembad aangetroffen. Met behulp van het bad- personeel werd het lichaam naar boven gebracht. De bewusteloze knaap had een verwonding aan het oor. Onmiddel lijk werd kunstmatige ademhaling toe gepast, waardoor de jongen weer bij bewustzijn kwam. Daarna werd hij naar het Gasthuis in Middelburg vervoerd. Zijn toestand is op het ogenblik rede lijk. ^ililj|IIIUl'i||'llill'll-i<li(Ull!lllllllllllUlllllllllll,lll,IIIIIIIIIIIIIIllillliIIJ j P. D. Sieling liep j als eerste over I f Haringvlietbrug 1: President-commissaris P. D. Sie- I Jj ling van de N.V. Brugverbinding Gooree-Overflakkee en Schouwen- f Duiveland is zaterdagmiddag om f r. één uur als eerste over de Ha- S ringvlictbrug van Overflakkee naar het „vasteland" van Zuid- h Holland gelopen. Een symbolische h wandeling: het zal nog een week of zes duren voor de brug voor het verkeer wordt opengesteld. Zoals reeds aangekondigd is za- terdag het laatste stuk in de Ha- rlngvfietbrug op zijn plaats ge- i bracht. Thans wordt gewerkt aan het ge- L f reedmaken van de rijbanen op de 'i brug. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuru Vrijdagmiddag is in het zwembad te Middelburg door nog onbekende oor- Werkzaam blijven Voorts gaf burgemeester Lockefeer antwoord op de vraag, die bij velen al lang op de lippen lag. Hij stelde vraag eerst zelf nog even op zijn als bij een storm op de Zeeuwse wa teren, aanpakken op het moment dat hij nog vol van jeugdige kracht naar lichaam en geest zijn plaats moet ruimen voor een jongere in ja ren Het antwoord was: „werkzaam blijven SB»' i - op het Drede terrein van zorg voor lieha- - /W .j '%MÊ& melijk en geestelijk minder bedeelden, 1 t iT/Si op het gebied van de Zeeuwse en &JU I? gK derlandse visserij en voor de belangen I 4 «g en de toekomst van Zeeuwach-Vlaande-J ren". Hg hoopte de tijd te krijgen om1 over dat laatste meer te schrijven en ie tisSSaJluP ft jP publiceren. „In elk geval vind ik rrn UjHaB1'Ïim'V"""n "YE'ii n"*' plaats vanwaar ik als geboren cn gcto-| gen Zeeuwsvlaming niijii eigen .mg PLAATSELIJK ONWEER zal blijven verkondigen. De haren kun-1 Perioden met zonneschijn en vrij «arm nen vergrijzen, men kan zijn haar ver-j (ot uarm weer. tijdelijk echter bewolkt ■t plaatselijk onweer. Matige tot 'akke wind tussen oost en zuidoost- liezen maar daarom nog niet zijn stre ken", aldus de heer Lockefeer. „Als lk straks op nonactief zit te nengelen aan de waterkant, hoop ik dat het schip „Hulst" met een nieuwe actieve kapi-l tein aan boord, een goede vaart en een 2 juni rijke vangst zal hebben", zo besloot bur gemeester A. L. S. Lockefeer zijn af scheidsrede. Honderden dames en heren uit nagenoeg alle lagen van bevolking maakten van de ZON EN MAAN I Zon op 04.25 onder 20.51 j Maan op 01.26 onder 10.43 LI Schijngestalten van de maan: Laatste kwartier 3 juni 12.07 Nieuwe maan 10 juni 05.22 ij Eerste kwartier 17 juni 00.02 IVolle maan 25 juni 02.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 2