Waken voor verwijdering tussen leden en hoofdbestuur N.A.T.U. Burgemeestersechtpaar fietst Zuidzande uit... Raad Duiveland aarzelt over aanleg speeltuin AGENDA ZEEUWSCH-VLAANDEREN ,W esterschomcen, het zal je niet rouwen „Laten we voorzichtig zijn" Dorpshuis verbeterd NOORD-ZEELAND Kruiningen: ook ratiobouw ?o=™oï; rv *■»- een monteur, een bankwerker, MAANDAG 1 JUNI 1864 Wissel Zczuws-Vlaanderen WIS -uL SC HQ UWÜi PBonvomi s s a u w a a o o u b a n t Algemeen voorzitter op landdag „Blaffen tegen de Maan" door Vlissingsch Schouwspel „Voordat wy ons opmaken om in 1905 feestelijk het 65-jarig; bestaan van de Nederlandse Amateur Toneel Unie te vieren, lijkt het my nuttig, de hand in eigen boezem te steken en ons af te vragen waar de zwakke plekken zitten in onze organisatie". Zo begon zater dagochtend de voorzitter van de N.A.T.U., mr. P. Cleveringa, zijn jaar rede op de landdag, die gehouden werd in „Britannia" te Vlissingen. Een van die zwakke plekken Is volgens hem de kloof, die dreigt te ontstaan tussen het hoofdbestuur en (le eigeniykc leden, een verschijnsel dat een gevolg is van het. uitgroeien van de organisa tie. Mr. Cleveringa wees er met nadruk op, dat de bereidheid van de afdelings besturen om in het geheel van de orga nisatie een rol te spelen, van het aller hoogste belang is, wanneer het gaat om het overbruggen van die afstand. Verder was de algemeen voorzitter van mening, dat bij de amateurtoneelspeler over het algemeen te veel weerstand bestaat ten opzichte van de scholing. „Duizenden muziekliefhebbers besteden jarenlang vele uren aan oefening", al dus mr. Cleveringa. „terwijl het blijk baar voor vele toneelamateurs een uit gemaakte zaak is, dat zij zonder enige oefening of training tot het leveren van prestaties in staat zijn". Spreker dacht, dat dit deels te verklaren zou zijn door het feit, dat de amateuristische muziek beoefening geleid wordt door deskun dige dirigenten, terwij] het amateurto neel moet drijven p de onervaren goed willende maar ongeschoolde liefhebber. „Maar", vroeg hij zich verder af, „hoe staat het met de instelling van de ama teurtoneelspeler in ons land? Heeft het werk van de N.A.T.U. ertoe geleid, dat de sfeer van zelfgenoegzaamheid en zucht naar eigen glorie, die de ama teur kenmerkte, in de loop der jaren is afgezwakt en plaats heeft gemaakt voor werkelijk creatieve tendensen' Ik ben sceptisch gestemd ten opzichte van de uitkomst van een onderzoek in deze richting". Tot slot benadrukte mr Cleveringa. dat de echte amateur zijn liefheb berij alleen tot volle gelding kan brengen, wanneer hij de kunstvorm die hij wil beoefenen, op zo verant woord mogelijke wijze kan beleven. De landdag was voor de ongeveer twee honderd deelnemers, voornamelijk af gevaardigden van de aangesloten ver enigingen, begonen met een bustocht het eiland Walcheren, waarbij jam mer genoeg de hardnekkige mist het grootste deel van de aantrekkelijkheden in nevelen hulde. Na de tocht kwam men bij elkaar in grand hotel „Britan- te Vlissingen. waar na de koffie eerst mr. Cleveringa zijn jaarrede hield. Vervolgens hield de acteur van het Nieuw Rotterdams Toneel Piet van der Meulen een causerie. Door middel van een groot aantal, vaak anekdotische, voorbeelden uit de oude en jongere his torie van het toneel, schetste hij de ont wikkeling die in het toneel heeft plaats gevonden naar het ensemblespel. Vroe- was één acteur in staat het publiek naar de schouwburg te doen stromen, Dode bruinvis in Oosterschelde, maar witte leeft De heer A. van Gilst van de Deltadienst heeft vrijdagmiddag een dode dolfijnach tige vis in Bruinisse aan wal gebracht. Het beest is rond twee meter lang en weegt ongeveer vijftig kilo. Het had een donkere rug en een witte buik. De heer Van Gilst zag het dier drijven de in de Grevelingën vlakbij Oude- Tonge op Flakkee. Waarschijnlijk is het beest, dat naar de Oostkophaven werd gesleept een bruinvis. Ook vorige week werd een soortgelijke vis dood op stort- steen voor de Grevelingendam bij Brui nisse gevonden. Dit exemplaar had een zwarte rug en was met 1,5 meter ook kleiner. De genoemde dode vissen blijken niets te maken te hebben met de vreemde slanke witte vis van zo'n vier en een halve meter, die alweer enige weken opgeruimd rondzwemt in de Ooster schelde. Na een paar dagen niet te zijn gesignaleerd, gebeurde dat vrijdag weer wel: aan de oude steiger, buitendijks, bij Stavenisse zag veerman Jan C. Boom sluiter (41) de vis weer in het water buitelen. Eerst 's middags omstreeks twee uur en vervolgens 's avonds om streeks acht uur Ook mevrouw Boom sluiter heeft het dier gezien. Deze vis zou een witte dolfijn kunnen zijn, die zeldzaam is in onze streken. AANVARING OP DE SCHELDE Het Noorse vrachtschip Emma Bakke (6442 ton), dat op weg was van Bremen naar Antwerpen, is in de nacht van don derdag op vrijdag tijdens hevige mist op de Schelde In aanvaring gekomen met het Britse vrachtschip Tabaristan (7173 ton). Beide schepen hebben slechts lichte ave rij opgelopen. Zij gingen in de rivier voor anker in afwachting van het optrekken van de mist en hebben later hun reis voortgezet. 's-Heer-Abtskerke tegen herindeling Woensdag 3 juni a.s. vergadert de raad der gemeente's-Heer-Abtskerke des avonds acht uur in het gemeente huis. Aan de orde komen de plannen tot herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland De minderheid van burgemeester en wethouders stelt voor uit een oogpunt van streekbe- lang met inachtneming van enkele correcties het plan van Gedeputeer de Staten te aanvaarden De meer derheid van burgemeester en wethou ders stelt voor om met klem elke vorm van samenvoeging of herinde ling af te wijzen. Voorgesteld wordt de voorlopige vast stelling van de gemeenterekening 1962 Er is een batig saldo van de gewone dienst van f 9862 en van de kapitaal- dienst van 1372. Voorgesteld wordt toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake de bestuursschool Zeeland Verder wordt voorgesteld de wijziging van de gemeenschappelijke regeling betreffende de .Centrale Werkplaats De Bevelanden" te Goes VUssmgcn - Ainu Elneerd, 20 uur. Terneuzen - Luxoi 21) uur, 14 ;|aur Oostlmrg - LeOHiu nbra: Jong maar g( 1B Jaar. D<* stropers van Alaska, ïeutcr. De overwinnaars. Causerie terwijl de laatste Jaren het publiek voor het geheel van de voorstelling en het stuk komt. „Het publiek vormt een deel van de vooretelling", aldus Piet van der Meulen, „en het is de taak van de ac teur het publiek er bij te betrekken". Hij zag het voor de amateurs even be langrijk als voor de beroepsacteur, zich volledig in te zetten om de materie te doorgronden en mee te werken aan het tot stand komen van een creatief ge heel van een dergelijke orde. dat het voor het publiek een levensbehoefte wordt, naar de schouwburg te gaan. De middag van de landdag werd gevuld met een opvoering van „Blaffen tegen maan" van Dimitri Frenkel Frank, dat werd opgevoerd door het Vlis singsch Schouwspel. Voor de Vlissingse amateurtonelisten was dit de derde op- ■oering van het stuk, dat geregisseerd verd door de provinciaal toneeladviseur Toine van Bergen. Zij brachten als ge heel een uiterst doorleefde opvoering, rvoor het publiek van desknndigen zeer veel waardering kon opbrengen, die zich uitte in een langdurig en ova tioneel applaus. Bestrating Kon. Wilhelminastraat De Kon. Wilhelminastraat te Schoon- dljke nadert thans snel haar voltooiing. Binnen korte tijd zal de bestrating vol tooid zijn. De noodwoningen aan de Montfoortstraat (zes in getal) zullen binnen 14 dagen verdwijnen. Alleen de Biltstraat blijft dan nog over. Hopelijk zal deze straat ook spoedig verdwijnen. De Kon. Wilhelminastraat zal aan beide zijden een breed plantsoen krijgen. Er wordt dus veel aan groenvoorziening gedaan. SLUISKIL Meester Wesdorp verliet Sluiskil In het vrolijk versierde gymnastieklo kaal van de openbare lagere school te Sluiskil is vrijdagavond afscheid geno men van het schoolhoofd, de heer A. M. Wesdorp. De heer Wesdorp is per 1 juni benoemd als hoofd van de openbare la- •ere school in Bergambacht. _)e heer Wesdorp werd november 1960 tot hoofd benoemd, terwijl hij daarvoor reeds twee jaar als onderwijzer aan de school verbonden was De collega's van de andere Sluiskilse scholen roemden zonder uitzodering de prettige samen werking met de heer Wesdorp. Dit wa ren de heer A. van Ham, hoofd van de chr. lagere school, zuster Gertrud van de r.-k. lagere school en zuster Marie- Sophie van de r.-k. v.g.I.o.-school voor meisjes. Ook burgemeester mr. H. Ri.jp- stra, hoofd van het schoolbestuur, had niets dan lof voor de activiteiten, die de heer Wesdorp op vele terreinen heeft ontplooid „U bent een erg dure geweest voor de gemeente", zei de burgemeester, daarbij doelend op de vele vernieuwin gen. die de heer Wesdorp op zijn school had ingevoerd. Voorts spraken onder meer de heer M, Hemelsoet namens de afdeling Sluiskil van Volksonderwijs en de heer J. C. van Sluis, die optrad als afgevaardigde van de oudercommissie. De opvolger van de heer Wesdorp, de heer J. A. Lauret sprak tot slot een afscheidswoord tot zijn collega. In de middaguren hadden de schoolkin deren al afscheid kunnen nemen. Het schoolhoofd kreeg daarbij een fraaie ta fel- 20 u Hulst Bioscoopgebouw: 's Nachts kan van p gebeuren, 20 uur: Boekhandel Van Geyl tentoonstelling aquarellen Cees Bo'dtng, 9—18 uur. Bergen op Zoom - Roxy: De overwinnaars, 20 uur. 18 jaar: Luxor: Geel er de brui(d) aan, 20 uur, 14 Jaar. vogelwaarde Raad stelt herziening uitbreidingsplannen vast Zonder hoofdelijke stemming heeft de raad van Vogelwaarde vrijdagavond vastgesteld, dat herzieningen worden voorbereid van de uitbreidingsplan nen Boschkapelle, Stoppeldijk en Hengstdijk. Hetzelfde besluit gold het recreatieplan Hengstdijk Voorts besloot de raad een gemeen schappelijke regeling vast te stellen tussen de gemeenten Graauw en Lan- gendam, Hontenisse en Vogelwaarde inzake een gemeenschappelijke op haaldienst voor huis- en tuinvuil. Ook Vogelwaarde zal deelnemen aan de gemeenschappelijke regeling inza ke de oprichting van een bestuurs school in Zeeland. Besloten werd vast te stellen de verordening tot uitvoe ring van de artikelen 29 en 38 van de Algemene Bijstandswet Tot slot werd een verordening vastgesteld betreffen de de bestrijding van ratten en muizen in de gemeente. terneuzen Auto contra paard en wagen Op de Oudelandseweg te Terneuzen is vrijdagmorgen om half acht een aanrijding ontstaan tussen een perso nenauto bestuurd door J. de F. uit Sluis en een bespannen wagen, geleid door J. B. uit Terneuzen. De auto wilde paard en wagen passeren, maar moest remmen voor tegenliggers. Met een flinke vaart botste de auto tegen de achterzijde van de wagen. Zowel auto als wagen kregen flinke schade. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. izendijke Wit-Gele Kruis kampt met tekort van 1100,- In een vergadering van de vereniging het „Wit-Gele Kruis" in het jeugdge- bouw te IJzendijke wees de voorzitter, de heer J. Ch. Cornelis op het grote tekort van 1100 dat op de balans staat. Een ingrijpende contributiever hoging is dan ook dringend nodig al dus de voorzitter Het bestuur kwam met een nieuwe verhoogde contribu- tieschaal met een minimum contribu tie van 10. De verdere klassen zijn 15. f 20, f 25 en 30. Daar ook de vergadering geen andere uitweg zag werd het voorstel van het bestuur aangenomen met de aanmerking dat alleenstaanden die deze contributie niet kunnen betalen met het bestuur overleg kunnen plegen. Uit de reke ning en verantwoording van de pen ningmeester blijkt dat de inkomsten 17667,40 bedragen en de uitgaven 18.263,68, nadelig saldo f 596,28. De aftredende bestuursleden H. Wijffels en G. Doens werden herkozen. Uit het jaarverslag van de wijkzuster blijkt dat door haar 1301 bezoeken werden afgelegd. Verder verleende zij haar medewerking op het zuigelingen- en kleuterconsultatiebureau. SLUIS Beiaardconcerten Evenals vorig jaar zal prof. E. Del- motte, stadsbeiaardier te Ronse weer iedere week het carillon te Sluis be spelen. Vorig jaar was dit op woensdag m dit jaar zullen de beiaardconcerten op donderdag plaatsvinden, nl. een middag- en een avondconcert. Gemeenteraad naar Heille Dinsdagavond gaat de gemeenteraad van Sluis naar Heille voor de jaarlijk se bespreking met de wijkraad in het dorpshuis. Ter sprake zal o.m. wor den gebracht de verbetering van d« weg Sluis-Heille, de mogelijkheid van grensoverschrijding bij Middelburg in Vlaanderen en de uitgave van een ge- meentekrantje. Programma „AdoIIo" De muzikanten van het Sluisse „Apol lo", uitgenodigd om deel te nemen aan de maifestrug te Kaiserslautern hebben een gedetailleerd programma ontvangen. Na aankomst in Kaisers lautern wordt door de Belgische en Nederlandse deelnemers geconcer teerd in Kaufhaus „Hertie". Na ver zameling in de Bartarossaschule voor kostumering trekt de stoet met Beier se en Tiroolse orkesten door de stad. Zondagmorgen ten slotte is er een of ficiële ontvangst door het gemeente bestuur van Kaiserslautern. 3RESKENS Gevonden voorwerpen Wollen sjaal, 1 pr. zwarte kinderlaarsjes, groen vest. cowboy holster rood/wit met pistool (speelgoed), portemonnee met inhoud, wollen das. contactsleutel 8741, rode bal. schipperspet, muziek instrument Inlichtingen van 9.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur op het politiebureau. :adzand Collecte De te Cadzand gehouden collecte ten bate van de Stichting Het Nationaal Rheumafonds te Den Haag heeft opge bracht 36. De collecte ten bate van Simavi voor medische hulp in tropen- land heeft 135,32 opgebracht. Wedvluchten De postduivenhoudersvereniglng „De Getrouwe Duif" te Cadzand nam met 152 duiven deel aan een wedvlucht vanuit Angerville, waarvan de uitslag luidt: 1. A. Vasseur (hoogste snelheid 691 meter per minuut), 2, 4 en 7 A. P de Putter, 3. A. J. Duininck, 5. J. J. Kools, 6. I. P. Porreij, 8. D. Erasmus, 9. H. van de Walle, 10. A. J. de Hullu. Uitslag wedvlucht „De Snclvllegers" te Ooetburg op 24 mei vanuit Angeville met 202 duiven. Snelheid eerstaankomende duif 751 meter per minuut. 1 A. Risseeuw Jzn 2 R Merrelaar; 3 J. den Hollander: 4 A Risseeuw Sr 5 en 10 R. Jansen: 6 en 7 R. Verstraeten: 8 W. van Unen: 9 Joh Sirope- Ultslagen wedvluchten vanuit Arras. „De Snelle duif". Terhole 170 duiven. 1 en 3 G. Vioen, 1264.- meter per minuut, 2 P. Plat- I. v. Sikkelerus. 5 6 en 7 A. Ongenae. 8. P. de Vree. 9. A. D'Hondt, 10. A. de Poor ter. „C.C." Hulst. 149 oude duiven. 1. J. Anthe-u- nis 1279.8 meter per minuut, 2 F Kroes, 3 Everaerdl, 4 en 9 gebr. Kramers. 5 L. v. Glmste. 6 J. Fasaaert. 7 L de Wit, 8 P Broc- ckaert, 10 L Freyser. 122 jaarlingduiven. 1 L v. d. Brandc. 1263.7 •r minuut, 2 J. Antheunls. 3 F Anl- heunis, 4 J. de Wit, 5 V. Verstraeten, 6 G Lebbink, 7 L. v. Glmste, 8 M. Blommaert, 9 R. v. Kerckhove, 10 P Hillaert. „De Reisduif". Philippine. 226 duiven. 1 en 8 Cranenbroeck, 2 H. v. Vooren. 3 A Bom- belijn. 4 en 6 L. Bosma. 5 A. Ploegaert, 7 A Lauret. 9 A. Hamerlinck. 10 J Haak, Hoek. Combinatie Rapenburg-Hengstdljk-Bcischka- pelle. 151 oude duiven 1 J Wentzler. 2 F v Deursen, 3 A Verbracken, 4 en 7 L Lauret. 6 J. Boeykens. 8 J. Wauters. 9 E. Pie- 10 D Dobbelaar. 138 jaarlingduiven. 1 L. Lauret, 2 P v. d Veen, 3 en 8 D. Dobbelaar. 4 E. Pietcrs, 5 R de Cock. 6 J. Collet, 7 Th. de Kort, 9 en 10 Deursen „De Herleving". Kloosterzande. 151 oude dui- en 8 L Blommaert, 1270.7 meter per minuut. 2 Gebr Hulshout. 3 H Blanckaert. 5 G. Hermans. 6 Gebr. Steyns. 7 R v Heese. 9 P. Laffeber. 10 F Roclus 39 Jaarlingduiven. 1 G Hermans, 1253.- me ter per minuut, 2 en 3 F Maas. 4 J. de Bac ker. 5 L. Stallaert, 6 W Boogaerd. 7 en 10 Th. Verschueren. 8 J. de Jonghc, 9 F Col- ,,De Reisduif", Graauw. 84 oude duiven. 1 Th Bisschop. 1249.7 meter per minuut. 2 J Molders, 3, 5 en 8 A. Blanckaert. 4 H Boo- gaert, 6 B Plasschaert. 7 E Mattheyssen. 9 Gebr de Koster. 10 J de Rijcke 71 jaarlingduiven. 1 Gebr de Koster. 1249,- meter per minuut. 2 A. Blanckaert. 3 A. var Waterschoot, 4. 5 en 10 Eug Mattheyssen, 6 de Block. 7 B Plasschaert. 8 P Leeraert, 9 F Leeraert Wedvlucht vanuit Crell, (23 mei). „E.M.M", Terneuzen 1. 4 en 8 A Wieland. 1004,1 meter per minuut, 2 en 9 F Verhelst, 3 en 5 A Smallegange. 6 P .Scheele, 7 en 10 W v. d Linde. Wedvluchten vanuit Arras. „De Vrede". Sas van Gent 333 duiven Veleman. 1270.10 meter per minuut. 2 ei d Bilt. 3 L v d Berge. 4 M Houtepen. 5 .Mollet. 6 Ch Tlelcman. 8 J Freuytier. 9 Lampo, 10 E Neijt „De Zwaluw", Sint-Jansteen. 90 oude dui- :i. van Remortel, 1260.1 meter per minuut, 2 C. Martens, 3 J Daalman. 4 A. Jansens, 5 A Jansens, 6 P Martens jaarlingduiven IC L van Remortel. 1260.1 meter per minuut. 2 P Martens. 3 en 4 J Gijsel. 5 A Jansens, 6 F de Kindt .De Volharding". Westdorpe 147 duiven 1 3 de Hulsters. 1283.4 meter per minuut. 2 X Martens, 3 Kouse-Kamoen. 4 en 6 P de Bock, 5. 7 en 10 gebr Audenaerde. 8 C. de Moor. 9 G Gijsel De postduivenhoudersverenlging Luchtbode" te Zuidzande, nam met 75 duiven deel aan dé wedvlucht op An gerville Snelheid eerste duif was 79f meter per minuut. De uitslag werd: 1 en 6 J- Wille, 2,4,7 en 8 A. Wage le Roij, 3. 5, en 9 W. de Die en 10 J. van Houte. Twee doden bij autorace in Indiapolis De klassieke 500 mijlsrace van Indiana polis. die jaarlijks op de 30e mei wordt gehouden, heeft zaterdag twee slacht offers geëist. De 37-Jarlge Amerikaan Eddie Sachs, die voor de achtste maai in deze gevaarlijke wedstrijd op het kom vormige circuit uitkwam, verloor kort na de start bil een botsing h'-t leven. Vijf coureurs liepen voorts min of meer ernstige verwondingen op. Van hen overleed later de 26-jarige Dave Mcdo nald. Postzegelverzamelaars vergaderden in Middelburg Op de maandelijkse vergadering van- de I.V. Philatelica, afd. Walcheren, twee sportfietsen, zaterdagmiddag bij die in restaurant Wöhler te Middel- het officiële afscheid in hotel „De Ro- burg werd gehouden, bracht de heer de Leeuw" door de dankbare beyol- GESCHENK VAN BEVOLKING gedicht, waarin strofen voorkwa men als „Westerschouwen, Wcs- tersehouwen, 't zal Je niet rou- De afscheidsbijeenkomst begon als openbare raadsvergadering dc heer Burgemeester H. P. Everwijn van Everwijn gaf hierin een terugblik op Zuidzande heeft zaterdagmiddag voori de 26 jaar, die hij in Zuidzande werk- de laatste keer als burgemeester' nam is geweest, waarvan de laatste althans met zijn echtgenote fietstocht door de gemeente ge- Het echtpaar Everwijn deed dit per geschenk van de bevolking: N. A. Malcorps verslag uit van de in Utrecht gehouden jaarvergadering. Het ledental der vereniging is thans gestegen tot ruim 6800. Vele afdelin gen ontplooien grote activiteit, waar bij meerdere Zeeuwse afdelingen een goed figuur slaan. De afdelingsvoor zitter, de heer K. Otte, deelde mede dat het bestuur de ledenwerving zal aanmoedigen door het beschikbaar stellen van premies Op zaterdag 10 oktober 1964 zal in Middelburg de Zeeuwse dag van de postzegel wor den gehouden. Getracht zal worden alle Zeeuwse afdelingen daar actief bij te betrekken. Reeds gelanceerde ideeën voor de organisatie zullen ver der worden uitgewerkt. De gezellige en goed bezochte vergadering werd besloten met een onderlinge verloting. king aangeboden „omdat uw nieu we gemeente Westerschouwen gestrekt is en zoveel mooie den bezit". negen als burgemeester. „Ik heb hier in de raad en bij de wethouders een grote eensgezindheid aangetroffen" zo zei hij, „wc beschou wen de gemeente als onze eigen zaak. „Voordat de burgemeester zijn offi cieel afscheidswoord besloot met de wens, dat het Zuidzande goed zal fietsna- Saan» dat spoedig in de vacature zal worden voorzien en de gemeente zelfstandig zal blijven, had hij nog een antwoord op de vraag: „Zal Zuid zande nog wel een nieuwe burgemees ter krijgen?" Het werd een bijzonder hartelijk af scheid. waarbij goed tot uitdrukking kwam, hoezeer Zuidzande burgemees- £.e,3£'dvrïïirSverwijn .officieel schonk zelfs zijn wisselbeker op de Zeeuwse concoursen onder leiding van burgemeester-dirigent Everwijn be vochten aan de scheidende burge meester. Het treffendst kwam de waarde ring van Zuidzandes bevolking misschien wel tot uiting in een door één van de oudste bewoners, mevrouw Catsman, voorgelezen I De gemeenteraadsleden van Duive land toonden zich in de vrijdagavond gehouden raadsvergadering niet bijs ter enthousiast over de aanleg van een speeltuin. Dit bleek uit de dis cussie, die volgde op de behandeling van een verzoek om geldelijke steun van het bestuur van de speeltuinvere niging „Oosterland" waarin gesteld wordt, dat nu een terrein beschikbaar is, het bestuur graag over zou willen gaan tot aanschaf van dc voor een speeltuin benodigde onderdelen. Hier mee zou volgens het bestuur een be drag van 4561 gemoeid zijn. De contributie alleen is voldoende voor het onderhoud van de speel tuin, maar niet voor de aanschaf van deze artikelen", aldus de brief van het bestuur aan b. en w. Het Brouwershaven en Renesse speelden vriendschappelijk De gemeenteraad van Kruiningen be sloot vrijdagavond tot deelneming aan het plan voor arbeidsbesparende wo ningbouw. Met name de heer E. A. E, 51. Snij (k.v.p.) had echter nogal wal kritiek op dit plan. Hij zei, geenszins blij te zijn met de aannemer. Hij herin nerde eraan, dat deze firma, de firma Schrijver uit Goes, een aantal jaren ge leden voor de gemeente Kruiningen oor zaak is geweest van een aantal zeer onprettige ervaringen. Een ander punt, dat bij hem een be zwaar vormde, was het aantal wonin gen. dat aan Kruiningen was toegewe zen. Hij vond 60 beslist te weinig, te meer daar ook Krabbendijke een derge lijk aantal mag bouwen en Kapelle zelfs tachtig. „Plaatselijke aannemers zul len het straks moelijk krijgen", meende hij. Burgemeester Schipper was hier niet zo hang voor. „Zelfs voor onder houdswerken zijn momenteel geen aan nemers te krijgen", stelde hij het raads lid gerust. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot deelneming aan dit Élan voor ratiobouw. len voorstel tot het verlenen van een garantie voor de uitbreiding van het noofdbuizennet van de waterleiding in het uitbreidingsplan Hans weert-West was vervolgens een punt van bespre king. Het uitbreidingsplan zal bijna di rect geheel volgebouwd zijn als de ra tiobouw een feit geworden is, volgens Het voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het houdt een verhogng van de rechten in per 1 januari 1965 van 10.tot 12.50. De gemeenterekenine voor 1962 werd voorlopig vastgesteld, terwijl de reke ning over 1962 van de vereniging voor maatschappelijke zorg werd goedge keurd. Onder ideale weersomstandigheden hebben de voetbalploegen van Brou wershaven en Renesse vorige week een aardige wedstrijd gespeeld. De thuisclub was samengesteld uit spe lers van de zaterdag en zondagafde- ling, terwijl Renesse bestond uit spe lers van het eerste en tweede elftal. Brouw won met 53. De thuisclub nam in de 5e minuut door de uitmuntend spelende Rien de Boer de leiding 10. In de 33e minuut was het Kooman, die met een fraaie kopbal in de bovenhoek gelijk maak te: 11. Drie minuten voor de rust was het opnieuw Kooman, die met een strak schot scoorde: 12. Na de thee ging de thuisclub opnieuw in het of fensief. Reeds in de 4e minuut maak te M v. d. Weele gelijk 22. In de 19e minuut wist Rien de Boer uit een voorzet van H. v. d. Weele op nieuw te scoren 32. Het was dezelf de speler die in de 25e minuut uit een vrije trap doelman Plandsoen het na kijken gaf: 42. De gasten kwamen echter in dezelfde minuut terug en wel door Kooman, die uit een afge meten pass van Boerma hard langs v. d. Schelde schoot 43. Vijf minu ten voor einde stelde H. v. d. Weele de zege veilig, toen hij na een schot van Kees Wurth, dat Plandsoen weg sloeg, maar voor het inschieten had: 5—3. brouwershaven Rondrit voor bejaarden Met een tweetal RTM bussen hebben de ouden van dagen te Brouwersha ven dezer dagen hun jaarlijkse rond rit over het eiland gemaakt. Via den Osse ging het over de Rampweg naar Renesse langs het verzetsmonument om vandaar naar het vliegveld Haam stede te gaan. Van hier ging het over Haamstede naar Burgh, waar de thee werd gebruikt. Een echt Schouws pro- dukt, de koleieren gingen hier grif van de hand. Het dameskoor, dat. steeds belangeloos optreedt en deze reis meemaakte, zong enige liederen welke bijzonder in de smaak vielen Zoals ieder jaar gebruikelijk, was ook de 85-jarige oud-Brouwenaar, de heer J. Kloet, weer aanwezig, om zijn oude stadgenoten te ontmoeten en di verse herinneringen uit vroeger jaren op te halen. Er was nog een oud- Brouwenaar, welke te Burgh woont. idie de bejaarden uit zijn geboorte plaats een mooie gift deed toekomen. Na dit gezellig oponthoud werd de I tocht vervolgd over Westerschouwen naar de haven van Burghsluis. Ver volgens reed het gezelschap via de delingsdijk richting Duiveland om na een rit over de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk in Bruinisse te belanden. Via het Dijkwater ging het weer op huis aan. Voldaan over deze prach tige reis arriveerde men weer in de Smalstaó. De grote reis voor de be- betreft hier de aanschaf van schommels, een zandbak, vier wip pen, een kleuterdraaimolen, een klimrek, een klimbrug en een „flying Dutchman". Afneemt ,Van veel plaatsen horen we, dat het bezoek aan een speeltuin afneemt" merkte burgemeester A. A. van Eeten op. Hij zei er niet veel voor te voelen om het benodigde bedrag beschikbaar te stellen. „Ik vind het allemaal wel erg veel. Ze kunnen beter beginnen met een zandbak en een paar wippen" aldus burgemeester Van Eeten, di voorstelde om 1000 voorschot te ge ven, zodat het bestuur de plannen nog wel deze zomer kan realiseren. „Als een paar onderdelen aangeschaft wor den, kunnen we zien of er veel animo voor is. Later kunnen we nog altijd kijken of er nog meer geld nodig is". De heer A. L. Bakker (p.v.d.a.) zei het bedrag van 1000 erg weinig te vinden. „Het afnemen van het bezoek aan een speeltuin is erg plaatselijk", aldus de heer Bakker. De heer S. Overbeeke (a.r.) zei, dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn met zul ke dingen. „Straks komen we in fi nanciële moeilijkheden", waarschuw de hij. De raad besloot het voorstel van b. en w. te accepteren, zodat de speeltuinvereniging met de 1000 alvast een begin kan gaan maken. De raad besloot verder tot verpachting van grond aan de heer T. A. Dalebout tot verpachting van grond aan de heer C. P. Flikweert en tot verpachting van gronden te Oosterland. Verder tot aankoop en verhuur van een woning in de Weststraat te Nieuwerkerk en de verhuur van een woning in de jaarden zal worden gehouden op 1 Kerkring te Nieuwerkerk. juli a.s., waarbij een bezoek aan Veere op het programma staat. Eervol ontslag leraar middelbare handelsavondschool Kredieten nieuwerkerk Bejaarden Nieuwerkerk maakten bustrip Ter afsluiting van het seizoen waarin de bejaarden elkander in „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk regelmatig ontmoetten, werd een busrit over het eiland gemaakt. Eerst werd naar Bruinisse gereden waar mevr. Van Eeten een van de heren van de Waterstaat wist over te halen om met hem en onder zijn deskundige lei ding een trip over de Grevelingendam te maken, waarvan begrijpelijk werd geno ten. Via Oosterland werd naar de Val gereden waar de werken aan de Schel- debrug werden bekeken en waar tevens een consumptie werd gebruikt. Langs de inlagen, de Plompe toren, Westenschou- wen naar Heemstede waar gepauzeerd werd in het hotel „Witte van Haamste de", om vervolgens langs de noordzijde van het eiland weer naar het punt van uitgang terug te keren. Mevr. Van Eeten dankte bij thuiskomst de deelnemers, het damescomité en de helpsters voor de samen gemaakte ge noeglijke rit en vroeg de belangstelling van de bejaarden voor de samenkomsten die regelmatig in het seizoen en in „Ons Dorpshuis" worden gehouden aan hen ]\/l die tot heden daar afwijzend tegenover ly|Hf] DrOOPd'Clf* stonden. Een extra woord van dank uuvl'1 uv werd gebracht aan mevr. Dijkman, de tegenwoordige leidster op de'gebruike- maiClO fo \A711**rrO« lijke samenkomsten. lïlcldjc IC WUlgcIl (Van onze correspondent.) Door flink te gillen beeft het elfjarige meisje Wilhelmina Margaretha Veenen- daal uit Apeldoorn zich waarschijnlijk het leven gered, toen zij vrijdagavond bjj een roggeveld in Beekbergen bij keel werd gegrepen door een man, clater tegenover de politie verklaarde. leraar aan de gem middelbare handels- De man die een paar jaar geleden met avondschool op zijr. verzoek eervol ont- proefverlof het psvcnopatenasiel te slag te verlenen in verband met zijn be- Avereest had verlaten, vluchtte, •erzekering te hebben ontvangen, dat de vacature zal worden openge steld. _.U hebt uw jaren hier wel besteed en wij hebben alle reden tot tevreden heid" zo sprak loco-burgemeester A. Luteijn. „U hebt niet alleen de belangen van de gemeente behartigd, maar ook de streekbeiangen en het gemeenschaps leven. Hiervoor hebt U enorm ge werkt". De heer De Hullu, die ook mevrouw Everwijn in de hulde be trok, bood ten slotte enkele geschen ken aan. Laatste sprekers in deze raadsvergadering, die bijna onmerk baar overvloeide in de afscheidsbij eenkomst waren de heren P. Moll, het jongste raadslid, namens de prol. chr. groepering en de heer J. den Doelder, de wnd. secretaris, namens het gemeentepersoneel. VERLIES. Na afloop van de raadsvergadering spraken eerst de burgemeesters van Schoondijke en Oostburg, de heren J. C. Hoftijzer mede na mens de bond van gemeenteambte naren en het Zeeuwse Groene Kruis en J. L. van Leeuwen. Vervol gens onthulde de voorzitter van het Oranjecomité, de heer J. Risseeuw- Roosendaal het geschenk van de bevolking, de twee sportfietsen, die het echtpaar Everwijn werden ge presenteerd door Tiny de Feij en Peter den Doelder. „De benoeming wordt U gegund, maar voor de gemeente is het een groot verlies", aldus de heer Ris seeuw: in dezelfde trant sprak vervol gens mevrouw S. de Kramer, de voor zitster van het dameskoor, die voor noemde beker aanbood. Da. Neeling was namens de hervormde ge meente per bandrecorder te beluis teren, haar woorden werden onder streept door mevrouw H. Houtesteyn- Ceuler, die een geschenk aanbood. Vervolgens spraken nog de heer H. Goedegebuur, wnd. voorzitter van het Groene Kruis, de heer J. Leegsma, voorzitter van het V.V.V. in Zuidzan de, dijkgraaf Becu van het water schap „Het Vrije van Sluis", wethou der L. van de Klooster van Wester* schouwen, burgemeester A. P. Kos- tense van Biervliet, burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis na mens bestuur beschuttende werk plaats de heer W. H. Kapsenburg uit Sluis, namens wijkraad Groene Kruis, dokter J. W. Beek, als gemeen tearts, adjudant S. Harriot van ce rijkspolitie, de heer C. Schijve uit Oostburg, de heer J. E. van Dronke- laar, namens het bedrijfsleven en, ten slotte, de voorzitter van het muziek gezelschap „Veronica", de heer J. Risseeuw. Met burgemeester Ever wijn als dirigent heeft „Veronica" verschillende concoursen gewonnen; reden waarom het gezelschap tot be sluit een bescheiden concert gaf, waarbij de heer Everwijn nog een maal als dirigent optrad, toen het korps het Zeeuws volkslied speelde. Vermeld zij nog, dat verschillende van de sprekers geschenken aanbo den. De raad besloot voorts tot het verle nen van krediet voor de aanschaf van brandweermateriaal, voor de bouw van een wachtlokaal en bushalte in Oosterland, voor aankoop van een trekker met maai-eenheden, voor de aanleg van een trottoir op de Oud Hei lige weg en voor de verharding van wandelpaden. Verder werden de ver goedingen voor het bijzonder lager on derwijs te Oosterland en Nieuwerkerk over 1963 vastgesteld en de vergoe ding vakonderwijs van net bijzonder lager onderwijs ten behoeve van bij zondere scholen. S,ee.bndrf,e,ï,e,es,eLdef"lr verder r mee. dat het raPPort van semeente- pen,|„nhooder In CeMÏ Lljnre toen «erken over de verbeter.nc van het 7lj kamer tan een Italiaan, echtpnar dorpshuis was binnengekomen. Het doorzochten, betreft hier de verbetering van kleed ruimte, de garderobe en het buffet. VoIgens de politie heeft het tweetal be- De burgemeester deelde mee. dat het kend Juwel«? van het echtpaar gestolen geld voor deze verbetering afkomstig D* ^erklaardcn dooJ is uit het rampenfond, voor Znidtves!-; L Neder,and. De raad gine akkoord meto£ O- Irrtnrïpn -rn hun tpnit-rpie n?i NEDERLANDERS STALEN JUWELEN IN ITALIË Verdacht van diefstal van juwelen ter waarde van een miljoen Lire zijn twee Nederlanders gearresteerd in Celle Li- gure aan de Italiaanse Rivièra. De beide Nederlanders, de 24-jarige H. C. Z. en de 21-jarige G. de V., afkomstig uit Am- verbeteringen, zoals deze pport va: schreven. noeming elders. GEVRAAGD bekend met dieselmotoren: bekend met landbouwwerktuigen. Rijbewijs strekt tot aanbeveling. J. van Dixhoorn, LANDBOUWMACHINES XIEüWEDIEPSTBAAT 91 - TERNEUZEN Welke gehuwde of onge huwde dames willen met eenvoudig HANDNAAIWERK iets extra verdienen? Tevens LEERLING STRIJKSTERS gevraagd. Aanmelden FIRMA GRINSZPAN BETONMORTEL DE HANDEL IN BOUWMATERIALEN ADVERTEREN DOET VERKOPEN schrokken door het gegil, het roggeveld in. Hij werd later gegrepen door de va- tier van het kind en een voorbijganger, idie gewaarschuwd was door de moeder en overgeleverd aan de politie. Het kind was op een paar honderd me ter afstand van haar ouders aan de 'rand van het roggeveld aan het bloe men plukken, toen ze werd aangevallen door de man, die eerst vergeefs had getracht haar het roggeveld ln te lok ken. De dader bleek de 39-jarige in Am sterdam geboren J. A. M. te zijn, die enige jaren geleden na een geval van geweldpleging ter beschikking van de regering was gesteld en in het psycho- patenasiel was geplaatst. Hij bracht zijn proefverlof door in een inrichting te Beekbergen. Aan de politie verklaarde hij dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat hij door iedereen, ook door zijn familie, in de steek werd gelaten. Het meisjes is er, behouden een paar blauwe plekken, goed afgekomen. Zaterdag heeft de carabinieri ontdekt dat zij in Genua op een hotelkamer woonden. Bij huiszoeking werd aanvan kelijk niets gevonden totdat een wek ker, besmeurd met. tandpasta, de politie op een spoor bracht. In lege tandpasta tubes en briliantinepotjes bleken ringen, gouden hangers en horloges te zijn ver borgen. Ingenaaid in zomen van jasjes en broeken werden juwelen gevonden. De politie vermoed dat het tweetal de kamer in Genua als basis heeft gebruikt voor korte bezoeken aan de omliggende badplaatsen waar zij in pensions en flats hun slag sloegen. Hangende het verdere onderzoek en maatregelen van dc Italiaanse justitie blij%-en Z. en De V. in verzekerde bewa ring in de gevangenis van Savona. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 29 mei. Aardappelen 8—13 Anc..;vle I 21—27, II 1520 p. kg Aanvoer 9000 kg Kas bloem kool IA 6 55—84. 8 45—65. 10 35—50. 12 23—43 per stuk. Aanvoer 16 000 stuks Kas bloem kool UA 6 47—62. 8 32—51. 10 20—35. !2 26— 23 per stuk Dubbele bonen I 460490 Kas- snijbonen 430480 per kg Sla IA 6—12. ILA 46 per krop Aanvoer 72CCO kroppen. Spi nazie I 2343. II 322 per kg. Aanvoer 11.000 kg Komkommers 70-80 43—49. 60-70 2346. 50-60 23-34. 40-50 24—23, 35-40 !9—24 per stuk Komkommer! 2046 Prei 2532 per kg. Selderij 8—18. Peterselie 7—17 per bos. Eerstelingen groot 63—76, poters 85—98. klein kriel 82—86. Waspeen IA 43—84 per kg Bos- peen 1 5032. II 25—56 per bos Aanvoer 25.000 bos. Kroten 1831. Radijs witpunt I 1319 per boe Sjalotten 21—26. Postelein 21 —27. Rabarber I 15—19 per kg. Aardbeien Extra 105—107. IA 79—209. IIA 70—90. IB 71 Rode bessen IIA 110 per doos. Tomaten IA KX20—10.40. IB 9.S0. IC 10.10. ICC 8,70. per bak. Aanvoer 2COO bakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 13