dfasdaty iïésïiïty'f Bergen op Zoom opent „Theodorushaven" Sport en wedstrijden Financiële berichten Metingen voor zuivering kuststreek Walcheren PRINZ- Engelsen vonden wrak Hollandse koopvaarder Voorstanders kernwapenrapport moeten geen kans krijgen als legerpredikant j E.M.S. had gunstig eerste kwartaal Nederlands record op vlinderslag in Blackpool ELEK SCHWARTZ NAAR BENFICA Anquetil blijft leider in Giro Zeeuwse korfballers in nationale teams Amateurvoetballers verloren weer: nu van Spanje (3 - 2) GARAGE M. POPPE ZONEN NV. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 MEI 1064 De bemanning van de Britse mij nenveger „Shoulton" heeft tydens een verblyf van een week te Ler wick, het wrak van een Hollands schip gevonden dat in 1664 ter hoogte van de Sherry-eilanden, een eilandengroep die deel uit maakt van ae Shetlandeilanden, is vergaan. De kapitein van de „Shoulton" de Courcy-Ireland. had de Schotse schrijver Eric Linkater horen zeg gen dat het wrak daar lag. Het schip was vergaan op terugweg van de Antillen. Het had drie miljoen guldens aan boord. Kapi tein De Courcy-Ireland besloot in de plaatselijke" archieven te gaan snuffelen en zijn bemanning naar het wrak te laten duiken. Een van zijn zeelieden bracht na twee da gen zoeken een kanon naar bo ven, een ander vond twee guldens, nog in goede staat. De schat is echter niet gevonden. Donderdag moest het zoeken wor den gestaakt omdat de „Shoul ton" naar de basis Port Edgar m Schotland moest terugkeren. WEER STRIJD IN ALGERIJE Volgens Franse persberichten die afkomstig zijn uit Algiers is pre sident Ahmed Ben BeUa ongeveer een week geleden een grote actie begonnen tegen de opstandige re bellen van Kabilië. Volgens sommige berichten zouden ev reeds 30 doden en 50 gewonden zijn ge vallen, maar de Algerijnse regering heeft deze berichten noch bevestigd noch te gengesproken. Volgens waarnemers in Algiers zou Ben Bella op aandrang van president Nasser van Egypte, tot de aanval op de rebellen hebben besloten. (Vervolg van pag 1) krijgt. De stad heeft het daarbij met name ook gericht op overslag, opslag en interregionale export en import. f26 miljoen De realisering van het Theodorus- havenproject, waarvoor het schets-1 ontwerp medio 1957 gereed kwam. komt Bergen op Zoom op een in vestering van 26 miljoen gulden te staan. De oude haven met zijn gebrekkige accommodatie zal er via een doorbraak naar de zwaai- kom mee in verbinding worden gebracht. En vooral ook omdat de nieuwe haven een waterkerende functie heeft kreeg Bergen Zoom by de uitvoering van zijn plannen een niet onaanzienlijke som van het rUk gesubsidieerd. Wat deze meest oostelijke Brabant se stad de binnenscheepvaart en het kustvaartverkeer van volgende week af kan bieden, is bijzonder aantrekkelijk. De schepen zullen de Theodorushaven binnenlopen in een voorhaven tussen twee be- schermingsdammen, die ongeveer driehonderd meter de Oosterschel- de insteken. Deze voorhaven is tot bij de laagste eb in de riviermon ding voor de scheepvaart als lig plaats geschikt. De invaart bij nacht zal gemarkeerd zijn door een zogenaamde lichtenlijn. Een soort gelijke lijn geeft toegang naar de schutsluis 120 meter lang en 12 meter breed welke bij de ope ning van de nieuwe Schelde-Rijn- verbinding ook voor de duwvaart te passeren zal zijn. Over deze schutsluis heen ligt een ophaal brug, zodat er voor de hoogte van het binnenkomend scheepvaartver keer geen belemmeringen zullen zijn. Meer diepte Chauffeurs uit Tholen en Ellewoutsdijk hadden in Bergen op Zoom aanrijding Vrijdagmiddag gebeurde er te Bergen op Zoom een aanrijding op de Zuidzijde Zoom nabij de Burgemeester Stule- meijerlaan tussen een auto bestuurd door J. van N. uit Tholen en een vrachtauto bestuurd door D. W. uit Putte. De aanrijding ontstond doordat Van N. zijn voertuig tot stilstand bracht op de kruising om verkeer over de Bur gemeester Stulemeijerlaan voorrang te verlenen. W. bewaarde niet voldoende afstand en reed met zijn vrachtauto te gen de achterzijde van de auto van Van N. Beide wagens werden bescha digd. Tegen W. werd proces-verbaal op- gïmaakt. p de kruising Antwerpsestraatweg- Guldo Gezellelaan gebeurde een aanrij ding tusen een auto bestuurd door P. B. uit Ellewoutsdijk en een auto bestuurd door D. H. uit Ossendrecht. Deze aan rijding ontstond doordat H. geen voor rang verleende aan B. En dan volgt dus het havenkanaal met ter weerszijden op het ogen blik tot een .diepte" van 200 me ter industrieterreinen. ,,Dat is eigenlijk gering", zei gistermorgen de heer Van Vianen in de perscon ferentie. Bergen op Zoom heeft dan ook al besloten reeds nu een industrieterrein-diepte van belang rijk groter omvang te creëren, die voor de zich te vestigen bedrijven het waterfront tot een minimum zal kunnen beperken. Er is voor de aanleg van de thans beschikbare ruimte aan industrieterrein een miljoen kubieke meter grond ver- Ben foto van de maquette die Ber gen op Zoom bezit van de Theodo rushavenaan de Oosterschelde. zet. Verder zijn er al loswallen ge maakt aan het zogenaamde wortel einde van de haven, geleidewerken bij de sluis en twee duikers in het riviertje de Zoom. In het project van de Theodorushaven is boven dien een jachthaven opgenomen. Bergen op Zoom heeft dus met dit havencomplex zyn positie aan de toekomstige Schelde-Rynverbin- ding en aan het Oosterschelde- zeehaven bekken-van-na-1978 al be paald. Het wil zyn plaats uit de geschiedenis, zyn verbinding met de Westerschelde en de open zee terugwinnen. Wat minister Van Aartsen dus volgende week zal ope nen is bedoeld de eerste stap in die richting te zyn. VOORZITTER CHRISTEN-ONDEROFFICIEREN „Verlammende invloeien moeten in uur van gevaar uiorden uitgeschakeld" „Legerpredikanten die menen zich moeten stellen achter het rapport van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk over het bezit en bruik van atoomwapenen moeten geen kans krygen deze inzichten in dc krijgsmacht te propageren. Deze predi kanten zijn ook in het leger als het ten stryde moet trekken. Waar staan dan de predikanten die ook tijdens kernbom- geweld een voorbeeld van godsvertrou wen moeten zyn en tegelijkertijd de mi litair willen weerhouden zijn nationale plicht te vervullen? De overheid dient ervoor te zorgen dat in het uur van gevaar deze verlammende invloeden zyn uitgeschakeld". Dit is het standpunt van de nationale christen-onderofficierenvereniging, zo als het vrijdag tijdens haar jaarverga dering in Utrecht door voorzitter C. Holtrop, werd vertolkt. De heer Hol- trop zei over dit onderwerp verder, dat de scheiding tussen kerk en staat in geen geval mag inhouden dat een kerk van de haar verleende faciliteiten ge bruik maakt om door bepaalde uitspra ken en stellingen een invloed te oefenen die gelijk staat met aansporing tot on gehoorzaamheid. overheid kan waarschuwingen en overwegingen van de kerk ter harte nemen, maar ze behoort zelf haar Houtvaart verkoopt vier schepen aan Griekse rederij capaciteit komen van circa 70.000 ton. De lokale suikerprijs in Ethiopië ligt lager dan de wereldmarktprijs. De di rectie heeft vertrouwen in de politieke stabiliteit in dat deel van Afrika. De deelneming in de Schiedamse melk- zuurfabriek betekende een goede entree Blijkens een mededeling van Supervi- deze branche. sion, een scheepvaart en handelmaat- gedachte aan een eventuele herle- schappij in Rotterdam, die in dezen een VIDS van de cultuurondernemingen in bemiddelingsrol heeft gespeeld, heeft de Indonesië hebben wy volledig uit het X.V. Houtvaart in Rotterdam de vier hoofd gezet. Voorlopig kunnen er wel zusterschepen, die destijds de namen handelsrelaties aangeknoopt worden", „Maas", „Waal", „IJssei" en „Schïe" i aldus de voorzitter. De ingediende claims voerden, schepen van het openshelter- I op Indonesië is nog wat groter dan het deck type met een draagvermogen van op de balans voorkomende belang. 3120 ton, en bloc aan een Griekse rede rij verkocht. De schepen varen nu respectievelijk on der de namen „Tacana", „Irazu". „Pa- caya" en „Izalco" in charter in de Golf van Mexico en langs de kust van Zuid- Amerika. De oplevering aan de nieuwe eigenaar zal plaatsvinden in de maan den juli. augustus en seDtember. H.V.A. ontplooit activiteiten in Ethiopië „Onze N.V. heeft in het verslagjaar grote activiteiten zowel op nationaal als internationaal terrein tentoonge spreid". aldus de voorzitter van N.V. Verenigde HVA-maatschappijen, mr. H. F .van Leeuwen op de vrijdag gehouden jaarvergadering. De HVA voert momen teel onderhandelingen om te komen tot uitbreiding van de suikerbelangen in Ethiopië en het deelnemen aan de si- salcultuur. De Ethiopische regering is de HVA gunstig gestemd. De uitbreidingen in Ethiopië zullen een nieuwe investering van 3% miljoen gul den vergen. De suikerproduktie in Ethiopië zal na uitbreiding op een eind- Vooral ten aanzien van de ontwikkeling van onroerend goed is het eerste kwar taal van 1964 voor de Exploitatie Maat schappij Scheveningen (EMS) N.V. zeer gunstig verlopen. De woningen in aan bouw zyn grotendeels al verkocht en an dere verkopen van panden, die voor de EMS niet verder interessant waren, hebben een zeer belangrijk bedrag bo ven de taxatie per 31 december 1963 als winst gegeven. De verkopen hebben tot dusver ca f 38 miljoen belopen. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur, de heer R. Zwolsman. vrijdag medegedeeld tijdens de drukbezochte en langdurige jaarvergadering. Voor de komende jaren venvacht het bestuur nog een belangrijke expansie van de activiteiten en het meent dat deze werk zaamheden voor aandeelhouders wel vruchten zullen afwerpen. De taxatie waarde van het verkochte onroerend goed was per 31 december 1963 f 27 miljoen en de kostprijs f 21 miljoen. Het aantal nieuw te bouwen woningen handelwijze te bepalen en niet toe te laten dat haar gezag in de krijgsmacht door welke kerk of welke legerpredi kant ook, wordt ondermijnd. We hopen, aldus de heer Holtrop, dat onze overheid krachtig stelling zal ne men tegen elke aantasting van haar be leid in de krijgsmacht. Humanisme De verenigingsvoorzitter sprak ook over „het humanisme, dat in de krijgsmacht in georganiseerde vorm entree heeft ge kregen". Hij zei, dat „waar het erom gaat de menselijke waarden naar voren te brengen, wij van hen die het huma nisme aanvaarden, niet het minste in hun nadeel willen zeggen. We hebben ervaren dat het goede kameraden en flinke soldaten zyn, maar in geestelijk opzicht gaapt er tussen hen en ons een kloof. Die kloof is onoverbrugbaar". Hij zei verder dat „de intrede van de hu manistische raadslieden in de krijgs macht eveneens en tegelijkertijd een ernstig appel doet op ons, christen-mi litairen. Iedere christen kan een raads man van grote allure zijn". Mededeling in raad Biggekerke zal in 1964 minimaal 3000 bedragen. De heer Zwolsman meende dat de EMS over het eerste halfjaar van 1964 met zeer gunstige cijfers zal kunnen komen. Horeca-sector noemde de heer Zwolsman bepaald geen verliesgevende zaak. Wel is zjj in ons land over het algemeen sterk achtergebleven. Mits goed aangepakt en modern gehuisvest, zullen de horeca-bedryven een belang rijk en winstgevend onderdeel van het :ern gaan uitmaken. De reorganisa tie zal echter wel enige tyd vergen. Panden, die niet meer geschikt zyn, moeten worden afgestoten, waarliy de reorganisatie-verliezen kunnen worden opgevangen met de winsten elders. Van het meerderheidsbelang in de Eu romast wilde het bestuur geen nadere omschrijving geven, zolang nog geen in tegratie heeft plaatsgevonden. De acti viteiten in het buitenland eisen enige voorzichtigheid, zo meende de voorzitter. Inmiddels is voor de bouw van een pier bij Rome de goedkeuring afgekomen. Men hoopt in 1964 of 1965 met de bouw te kunnen beginnen. Wanneer de overheid ten aanzien van de woningproduktie in de systeembouw meer zou overlaten aan de particuliere bouwers, dan acht de heer Zwolsman een jaarlijkse produktie van 150.000 wo ningen zeer wel mogelijk. Drie gewonden bij aanrijding Drie gewonden en twee zwaar bescha digde personenauto's waren vrijdag middag omstreeks zes uur het resul taat van een aanryding, die plaats had op het kruispunt Galgeweg- Zwaanweg te Koudekerke. Het onge luk gebeurde, toen de bestuurster me vrouw J. H. M. B.-B. uit Aalsmeer geen voorrang verleende aan de heer H. J. A. van S. uit Heinkenszand, die over de Zwaanweg in de richting Vlis- singen reed. De auto van mevrouw B. belandde na een betonnen paal omver gereden te hebben op de kop in een sloot en werd zwaar be schadigd. De auto van de heer Van S., die in de berm terecht kwam, moet als geheel verloren worden be schouwd. In de auto bij mevrouw B. zat haar schoonzuster mevrouw W.-B. met SCHOOLBESTUREN MOETEN BEGROTING INZENDEN In de duinstreek vun Biggekerke, Koudekerke en Zoutelande worden momenteel metingen verricht voor de rioolwaterzuivering van dit duingebied en de kom van Bigge kerke. Dit deelde burgemeester J. L. Dregmans mee aan de Bigge- kerkse gemeenteraadsleden, toen die gisteren vergaderden. „Het zit dus in de mok n en er kan een plan verwacht worden", merkte de bur gemeester op. Hij voegde er aan toe, dat er overigens nog een be slissing moet worden genomen op een verzoek om een financiële bij drage, zodat dit nog wel de nodige tijd zal eisen. „Maar er wordt in ietier geval aan gewerkt om op grootscheepse wijze de lozing van het rioolwater te realiseren", de heer Dregmans. Dit antwoord kwam in de rondvraag naar aanleiding van een informatie var de heer M. van Helleman (s.g.p.). Bur gemeester Dregmans merkte op, dat in de loop van februari jl. een bespreking is gevoerd over dit onderwerp tussen de gemeentebesturen van Biggekerke. Kou dekerke en Zoutelande, en enkele des kundigen. Daarbij kwam de moeilijkheid naar voren, dat in verband met de ex ploitatie de zuivering vooral voor het duingebied 's zomers gedurende korte tijd een top zou moeten leveren, waarna er 's winters hoegenaamd geen „werk" voor zou zijn. Tijdens deze vergadering werd er op gewezen, dat er wellicht een mogelijkheid gevonden zou kunnen worden door een aansluiting te realise ren op de riolering van Middelburg. Kort geleden werd het gemeentebestuur echter meegedeeld, dat dit om techni sche redenen niet mogelijk is. Daarna is men in het duingebied met de metin gen begonnen. Begroting Bij de hehandeling van het punt. schoolexploitatievergoeding deelde burgemeester Dregmans mee, dat b. en w. de schoolbesturen verzocht hebben vanaf het volgende school jaar een begroting in te zenden, waarin de benodigdheden opgenomen zyn. We hebben dit gedaan om een beetje willekeur te voorkomen, voor al met bet oog op de prijsstijgingen ir deze sector. Ongemotiveerde schom melingen kunnen nu voorkomen wor den", merkte burgemeester Dreg mans op. Ook ting de raad akkoord met de vaststelling van een verorde- mng voor de ratten- "ii muizenbe- strijding: werd een bijdrage var f 100 verleend voor de film over Zee land en kregen enkele ondergeschik te wijzigingen van het uitbreidings plan voor de bebouwde kom en het plan in hoofdzaak hel fiat van de raad. In de rondvraag wilde de neer W. Ge- schiere (a.r.) weten wanneer het sport veld klaar is. Burgemeester Dregmans antwoordde, dat het veld eerst behoor lijk gedraineerd moest worden. Hij ver wachtte, dat omstreeks juli-augustus het gras ingezaaid kan worden. B. en w. hopen dan. dat er het volgend voor laar op gespeeld kan worden. „We zul len de korfbalclub niet langer laten wachten dan nodig", verzekerde de bur gemeester dc heer Geschiere. \an het begin van de vergadering bad de heer Dregmans het overleden raadslid C. Clarisse herdacht. Hij wees er op. dat de heer Clarisse al twee kleine kinderen. Mevrouw W. en haar driejarig dochtertje liepen be trekkelijk lichte verwondingen op. Het andere kind en de chauffeuse kwa men met de schrik vrij. De bestuur der van de andere auto, de heer Van S. liep een hoofdwond op en klaagde over inwendige pijnen. Zijn passagiere mevrouw E.-Van D. bleef ongedeerd. Dokter A. H. van Dijk verleende eer ste hulp. De gewonden zijn voor een nader onderzoek overgebracht naar „Bethesda" in Vlissingen. tyd de zaken duidelijk stelde en vaak met de nodige humor deed. De gemeenschap Biggekerke heeft een man verloren, die zeer populair was en die een enorme belangstelling had voor de verschillende zaken, die het algemeen belang raakten, zo me reerde de heer Dregmans. In de plaats van de heer Clarisse als raadslid werd de heer P. Lampert Jzn. tijdens deze vergadering beëdigd. De landenwedstrijd Groot-Brittannië Nederland, die dit weekeinde in het 55 yards zoutwaterbad van Blackpool wordt gehouden, is voor de Nederlandse ploeg vrijdag met een nieuw nationaal record begonnen. Dick Langcrhorst van de H.Z.P.C. (Den Haag) verbeterde op de 220 yards vlinderslag het 200 ni-re- cord van Jan Jiskoot, dat sedert 28 juli 1963 (San Remo) op 2.19,7 stond met 1,2 sec. De 2.18,5 van de 18-jarige Dick was echter niet voldoende voor een over winning. Op de laatste baan, tussen Brian, Jen kins en Terry Glenville inliggend, pro beerde hij een aanval op Jenkins' lei dende positie, maar de Brit voelde het gevaar en won de verloren centimeters weer even snel terug om in 2.17,3 als eerste de finishwand te bereiken. Dick Langerhorst moest op die laatste meters nog oppassen voor de aanval van Glen ville, die hem tot op 0,3 sec. benaderde (2.18,8). Chris van Lint, de tweede Ne derlandse zwemmer speelde gedurende de gehele race geen rol van betekenis, 2.28,7 was zijn matige tijd. De verdere uitslagen luiden: dames, 440 yards vrije slag: l. Elisabeth Long (G. fe.) 4.54,6; 2. Tigelaar (Ned.) 4.57.9; 3 Anita Lonsbrough (G.-B.) 5.00,9; 4 Adrie Lasterie (Ned.) 5.09,4; 220 vards schoolslag: 1. Jill Slattery (G.-B.) 2.49,-; 2. Stella Mitchell (G.-B.) 2.49,4; 3. Klenie Bimolt (Ned.) 2.51,2; 4. Truus Looijs (Ned.) 2.54,3; heren, 110 yards vrije slag: 1. Mc Gregor (G.B.) 54,- evenaring wereldrecord: 2. Kroon (Ned.) 56,-; 3. Lord (G.-B.) 56.4; 4. Van Baaien (Ned.) 58,-. WEER VELE REMISES IN INTERZ0NET0ERN00I De uitslagen van de partijen, die vrij dag werden gespeeld voor de achtste ronde van het interzone-schaaktoernooi in Amsterdam, luiden: Portisch (Hong) Smyslov (Rusl) afgebr.; Pachman (Tsj. Slow)Spasski (Rus!) afgebr.; Foguelman (Arg)Stein (Rusl) 'i: Gligorie (Z. SI)Tal (Rusl) 'A>i;| Porath (Israël)Bronstein (Rusl) 01; Perez (Sp)Tringov (Buig) V2Li: Benkoe (VS)—Dar ga (W. Did) 0—1; Berger (Austr.)Quinones (Peru) Vi; Bilek (Hong)Larsen (Denem.) '2'2Lengyel (Hong)-Rosetto (Arg) afgebr.; Reshevsky (VS)Ivkov (Z.- sl) 4aVs; Evans (VS)Vranesic (Can.) K.N.V.B. nu plofseling zonder trainer Elek Schwartz, de trainer en coach van het Nederlands elftal, heeft de K.N.V.B. ver/oeht hem met ingang van 30 juni a.s. van zijn contractuele crplichtingen te ontslaan. De K.N.V.B. heeft hierin toegestemd. Het contract van Schwartz liep tot 1966. De thans 55-jarige Elek Schwartz, die in 1957 als opvolger van de En gelsman Georges Hardwick in dienst van de K.N.V.B. kwam, heeft een contract getekend met de Portugese kampioen Benfica uit Lissabon, die in 1961 en 1962 de Europese beker voor landskam pioenen veroverde. Door het plotselinge vertrek var Schwartz zal de K.N.V.B. op korte termijn een nieuwe trainer aan moeten stellen, wil de voorberei ding van he Nederlands elftal op het wereldkampioenschap, dat in 1966 in Engeland wordt gehou den niet in de war gestuurd wor den. Zoals bekend zegevierde het Nederlands elftal afgelopen zondag in Rotterdam in de eerste wedstryd voor de voorronden met 2-0 over Albanië. Ook het militaire elftal is door het vertrek van Schwartz, die momen teel een versterkt Jong Oranje be geleidt op de tournee door Rusland, zonder trainer gekomen. Elek Schwartz trad namelijk sedert 1958 ook als trainer van de militaire ploeg op. DE GANZE VERSLOEG S.V.Z.: 7-5 De waterpoloërs van het eerste team van de Ganze uit Qoes hebben deze week hun wedstrijd tegen S.V.Z. in Souburg in een overwinning omgezet: 5-7. De zege was het gevolg van het feit, dat De Gan ze over meer uithoudingsvermogen be schikte dan de thuisclub. Er werd als volgt gedoelpunt: voor S.V.Z. C. Cal jouw tweemaalC. Wagenaar. E. Sijnstra en W. Buys. Voor de Ganze scoorden A. Bakker, W. Baarends, A. van Oost (allen tweemaal en H. van Oost. De wedstrijd werd geleid door de heer S. Sinke. DANAÏDEN IS GEDEGRADEERD De beslissing over het lot van Danaï den in de le klas van de K.N.K.B. is gevallen. De eompetitieleider de competitie nu snel wil afwerken heeft Quick de vorige week twee wedstrijden laten spelen. De Dordte- naren wonnen beide keren, uit van Sperwers met 4-2 een goede pres tatie en thuis met 10-6 van O.S. C.R. Zij hebben zich dus ruimschoots in veiligheid gesteld, zodat Danaïden veroordeeld is tot degradatie. Het slotoffensief van de Leidenaren heeft hun dus niet meer mogen baten, zy zijn gestrand met één punt achter stand op Swift. Vicus Oriëntus heeft zijn laatste com petitiewedstrijd met 7-2 van Zuider kwartier gewonnen. Vicus en H.K.V. II die beide promoveren naar de overgangsklas moeten dus nog on derling uitmaken, wie de kampioens titel vei'werft. Sperwers heeft de com petitie afgesloten met een 3-3 gelijk spel tegen Ons Eibernest II. Behalve de beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van de afdeling zijn de nog resterende wedstrijden van geen belang meer. Fluks ontvangt O.S.C.R. nog, en Quick krijgt Ons Eibernest II nog op bezoek. De Italiaan Vittorio Adorni heeft vrij dag de veertiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Adorni, die in de laatste van de 210 kilometer van Ca- sert.e naar Castel Gandolfo, met zijn landgenoot Botisso uit het grote peloton was ontsnapt, noteerde een tijd van 6 uur 10 minuten en 30 seconden. De sprint van het grote peloton, dat elf seconden later eindigde, leverde een zege op voor de Italiaan Barriviera. In de grote groep bevonden zich o.a. Jac ques Anquetil, die de rose leiderstrui be hield en de Nederlandse vertegenwoor digers Geldermans en Lute. Na de veertiende etappe luidt het alge mene klassement: 1. Anquetil (Fr.) 67.57.00: 2. Zilioli (It.) op 1.54; 3. De Rosso (It.) op 2.16; 4. Mugnanl (It.) op 2.53; 5. Carlesi (It.) op 3.32; 35. Geldermans (Ned.) 68.26.-14; 37. Lute (Ned.) 68.29.12. Swift naar strijd om korfbaltitel Vandaag (zaterdag) neemt Swift uit Middelburg weer deel aan het toer nooi om het korfballandskampioen schap voor Nederland voor zaterdag, clubs, dat deze keer in Hilversum ordt gehouden. Swift is nog nooit erg succesvol ge weest in dit zware toernooi en de Mid delburgers zullen ook nu beslist geen hoge ogen gooien. Het twaalftal komt sterk gehavend in het veld, in feite bestaat de ploeg uit een combinatie van het eerste en tweede twaalftal. Er nemen zes verenigingen aan dit toernooi deel. Z.K.C. uit Zaandam steeds één van de sterkste ploegen is ongetwijfeld kandidaat voor de ti tel, maar ook Rust Roest uit Eind- hoven dat vorig jaar op weg was naar de titel toen het toernooi door de zware regenval moest worden ge staakt is favoriet. Bovendien wil de ontvangende vereniging, Altius un Hilversum, voor eigen publiek eea goed figuur slaan, en trachten een rol van betekenis te spelen. Een compleet Zeeuws aanvalsvak zal aantreden in het Nederlands zaterdag- twaalftal, dat op 6 juni op het Scaldis- terrein te Antwerpen zal spelen tegen de Rode Duivels, een Belgische ploeg, die gevormd is met de selectiegroep voor het Belgische nationale team. Zeer zeker beschikken onze zuiderburen over een goed twaalftal, dat regelmatig de trai ningen oüwoont, hetgeen nu juist niet van het Nederlands zaterdagteam ge zegd kan worden, zodat men slecht op elkaar ingespeeld is. De opstelling luidt als volgt: aanval: Jopie Ludikhuizen (Swift. Mid delburg). Nel Groenevelt (Animo. Sou burg) en de heren Bert de Vries ea Harmen de Ru (beiden Swift): midden vak: dames J. Bottenheft (Altius, Hil versum), T. Ettinger (Rust Roest. Eind hoven) en de heren E. Slagt (Altius) en T. Elshout (Rust Roest): verdediging: dames R. May (ZKC. Zaandam) en R. Bookelman (Blauw Zwart, Kampen) en de heren H. Schaap en J. Bes (beiden ZKC). In het Nederlandse twaalftal dat een trip naar Engeland zal maken en o.a. in Londen en Derby zal spelen, zijn gekozen: de dames Nel Groenevelt en Marga Wolf van Animo Sou burg) en Ko de Schipper van Tjoba ('s-Heer-Hendrikskincleren). De reis wordt gemaakt van 12 tot en 21 juni. Het Nederlands (amateur)voetbalelftal heeft in de Italiaanse stad La Spezia met 32 verloren van Spanje. Het was de tweede nederlaag van de oranjehem den in het internationaal landentoer- nooi voor amateurs, dat zaterdag in Italië is begonnen. Eerder verloren on ze landgenoten met 10 van Italië A. Toch heeft het er lange tijd naar uit gezien dat Nederland Spanje de baas zou bljjven. Reeds in de zesde minuut scoorde de Amsterdamse midvoor Van der Berg (D.W.S.) de openingstreffer. Nederland bleef sterker. Door grotere inzet en de fysieke voordelen van de Nederlanders werden de Spanjaarden in het defensief gedrongen en negen mi nuten voor rust kon een Nederlandse aanval slechts op onregelmatige wijze, ten koste van een strafschop gestuit worden. Stopper Molenaar van het Zaan- se K.F.V. belastte zich met de voltrek king en deed dat feilloos: 20. Na de hervatting zou de wedstrijd een totaal ander beeld krijgen. De Span jaarden hadden zich aan de Nederlandse speelwijze aangepast en kwamen reeds na vier minuten aan een tegendoelpunt van Velasquez 21. Vijf minuten later kende de Duitse arbiter Baumgartel de Spanjaarden een strafschop toe, die door Alavreda werd benut: 22. De strijd werd nu feller. Nederland „gooide alles op de aanval en probeerde de winnende treffer te scoren. Maar, zoals het zo vaak het geval is, viel het beslissende doelpunt aan de andere kant. Een kwar tier voor tijd stond de lange doelman Van der Wint kansloos bij een inzet van Tejada: 23. Heden overleed onze beste schoonzoon, zwa ger en oom, de heer op de leeftijd van 55 jaar. Uit aller naam, T. Nagtegaal- v. d. Kuijl Vlissingen, 29 mei 1964 Sottegemstraat 80. Heden ging van ons heen onze lieve man en vader TOM MACHIELSE op de leeftijd van 55 jaar. T. Machielse-Nagtegaal Tom Henk namiddags 12.30 1 Liever geen bezoek. Iedere dag genieten van uw NS.U.-PRIN7. Sterk, zuinig en comfor tabel. Wat zou U nog meer kunnen wensen. Standaarduitvoering 4795, Luxe uitvoering 4993,— VOOR PROEFRIT EN INLICHTINGEN KUNT U OOK 's AVONDS EX 's ZATERDAGS TERECHT. ZU1DSLNGEL 58-60 MIDDELBURG TELEFOON 01180 - 2684

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4