PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAKCENTRALES WILLEN MET MINISTER SPREKEN Werkgevers voelen niets voor overleg Twee ongevallen met busjes: 6 doden en 5 zwaar gewonden Bergen op Zoom opent „Theodorushaven" BERAAD IN STICHTING VAN DEN ARBEID LOOPT OP NIETS UIT Uiteenlopende meningen over recente stijging der prijzen Oververmoeidheid en haast zijn soms fataal Westen is het thans eens over Laosoverleg Beschaving Kroesjtsjew geelt V.S. adviesmaak spionageloto' s vanuit ruimte HET WEMELT VAN DE PIRATEN ZENDERS IN ENGELSE WATEREN Lord Sutch versloeg defensie T.b.c. aan boord van De Ruyter Project straks in industrieplan voor Oosterschelde passen 207e jaargang - no. 226 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 mei 1964 v»iit P. B den Boei en W de Pagiei Hoofdredactie: W Leertouwer en O A de Kok Abonnementsprijs 7» cent per week. 9.Ti r tel 2355 I0?.g. red 3508 adv 3647/3043). Middelburg Markt 51 tel 3841 «b.gg red 2078/3169 adv 23751. Goes Gr Markt 2. te: 8140 red tel «425 adm tel 3094 Ad» or Bet d mm Min p ad» f 4 A0 tngex med 3 x tarief Kleine ad* i max 8 regel») 12 ct r k« franco per post ƒ10.- p LOM« nummen 15 cl Bureau» VUsongen ge reo 7853. ad» 5213) ooetbure fel 23». Terneuxen Araenaatetiaat 2. te! 1.80i Brieven bur *ap dit blad' 25 ct meer. Giro 358300 PZ C Middelburg Laatste loodje - 380 ton - Haringvlietbrag Pagina 2 (Van onze Haagse redactie) Het beraad in de Stichting van den Arbeid, dat gistermiddag op verzoek van de vakcentrales werd gehouden naar aanleiding van de forse stijging van het prijsindexcijfer in april, is op niets uit gelopen. De werkgevers weigerden in te gaan op het voorstel van de vakcentrales om als Stichting van den Arbeid een gesprek met de regering aan te vragen over het prijzenprobleem. In de huidige omstandigheden zagen de werkgevers geen aanleiding om ge zamenlijk naar de minister te gaan, temeer niet waar minister Andriessen donderdagmiddag in de Tweede Kamer de onder nemers nog had geprezen om hun discipline. De vakcentrales hebben nu besloten voor zich alleen een bespreking met de minis ter van economische zaken aan te vragen. Na afloop van de bijeenkomst van de Stichting van den Arbeid, die bijna drie uur duurde, werd van werknemerszijde verklaard, dat het niet in de bedoeling is van de vakcentrales om direct met loon eisen aan te komen. Maar wel heb ben de vakcentrales er op gewezen, dat als de prijsindex niet gaat zak ken. de loontrekkers, die een loons verhoging hebben gehad van niet meer dan 10 procent, „aan de bel zullen gaan trekken". Met name werd van de kant der vakcen trales gewezen op de positie van de so ciale rentetrekkers, wier uitkeringen met 10 procent zijn verhoogd, terwijl de gemiddelde loonstijging van de werk nemers veel hoger is geweest. De vak centrales menen, dat de sociale rente trekkers er vijf procent bij moeten heb ben. Ook werd van werknemerszijde op gemerkt, dat nog niet is bewezen, dat het tekort op de betalingsbalans het ge- »olg is geweest van een toegenomen consumptie. De vakcentrales willen ver der, dat het tijd wordt, dat er maatrege len worden getroffen om de concurren te te stimuleren. P.T.T.-tarieven Bezwaar bestaat er bij de vakcentra les ook tegen het beleid van de over heid ten opzichte van haar eigen ta rieven. Hierbij denkt men aan de P.T.T.-tarieven en verder wijst men ook op de prijsverhoging van benzine en tabak. Deze laatste verhogingen zullen naar raming 200 miljoen gul den in de schatkist brengen Ir. .T. Bosma. de voorzitter van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, zei, dat de werkgevers onder de huidige om standigheden geen aanleiding hebben om medewerking te verlenen aan het verzoek van de vakcentrales. Uit het geen de minister van economische za ken donderdagmiddag in de Tweede Kamer heeft meegedeeld is gebleken, aldus de heer Bosma, dat de regering op het gebied van de prijzen uitermate dili gent is. ..We zien dus eigenlijk geen zin In een gesprek met de regering". den, aldus de heer Bosma. niet worden begrepen wanneer de werkgevers nu naar de minister zouden gaan. In dit verband wees ir. Bosma er nog op, dat er bepaalde bedrijven en bedrijfstakken zijn, die door de maatregelen zeer in de knel zijn gekomen. Vooral loonintensieve bedrijfstakken, die een groot exportpak ket hebben, maken op het ogenblik een moeilijke tijd door. Ir. Bosma wilde daarom de ontwikkeling in de komende maanden afwachten. Daarna zal men nog eens zien of er aanleiding is een gesprek met de minister aan te vragen. Mei blijft mooi De meimaand heeft zich dit jaar voortreffelijk gedragen. Zij is in De Bilt sinds 1947 niet meer zo warm geweest. De laatste vier jaar bleef mei ook te som ber, maar dit jaar zal de sïon ongeveer dertig a veertig uur meer dan normaal schijnen. Een kleine depressie bij Ier land trekt heel lang/aam in de richting van Frankrijk. De wind wordt meer zuidoost tot zuid. zodat de temperatuur tijdens het weekeinde iets hoger kan wor den. Het is waarschijnlijk dat tot zondagavond de meimaand zon nig en zomers blijft. Enkelen wagen zich al in het zeewater, waarvan de temperatuur in de buurt van veertien vijftien graden ligt. Wachten op S.E.R. Seizoeninvloeden loonakkoord, maar van seizoeninvloe den, vooral van de stijging van de prijzen van groenten en fruit. Te verwachten is. dat spoedig weer een daling zal optreden. Trouwens tij dens het beraad in de stichting werd van de zijde van de landbouw opge merkt. dat de prijzen al weer zijn De heer H. H. Wemmers, de voorzit ter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers, wees nog op een ander aspect. De regering heeft een gerichte adviesaanvrage aan de Sociaal-Economische Raad in het vooruitzicht gesteld. „Wij zijn dus geen vragenstellers, maar omge keerd, de regering is vrager". Daar om vond de heer Wemmers. dat men de houding, die de werkgevers thans aannemen tegenover het verzoek van de vakcentrales, niet als nega tief mag beschouwen. Straks krijgen we in de S.E.R. de gehele problema tiek op tafel. Ir. Bosma voegde hieraan toe, dut in de gerichte adviesaanvrage van de re gering elementen zouden kunnen zitten, die voor de werkgevers aanleiding kun nen zijn om bepaalde factoren met de regering door te praten. In tegenstelling met het standpunt van de vakcentrales, geloofde de heer Bosma, dat er in de eerste maanden van het jaar een aan zienlijke stijging van de consumptie is geweest. Veel is er gekocht op grond van. de verwachting, dat de prijzen nog meer zullen stijgen. Ir. Bosma vond het nog te vroeg om te zeggen, dat de prijs stijging van april het gevolg is van de loonsverhoging. Op één ochtend De opmars van het aardgas is in volle yang. In de omgeving van Wichmond bij Vorden is men thans bezig met het leggen van de aard- gasleiding van Zwolle naar Boxtel: met behielp van twee flinke kranen wordt de lange pijp in de twee me ter diepe sleuf neergelaten. Anti-Britse rel op Cyprus Kyrenia Produktiviteit We moeten allemaal zorgen, aldus ir. Bosma. dat de werknemers een reële loonsverhoging krijgen, die minstens gelijk is aan de stijging van de produk tiviteit. Hier lopen de belangen van werkgevers en werknemers parallel, zei ir. Bosnia, die meende, dat een interne aanpak van liet probleem zoals do werk gevers doen meer haat zal hebben dan een aan de grote klok hangen. Voorts herinnerde ir. Bosma eraan, dat het voor het bedrijfsleven zeer moeilijk is geweest zich bij de spelregels van het prijsbeleid neer te leggen. Nu de minister donderdag in de Kamer heeft verklaard, dat het bedrijfsleven goed heeft meegewerkt, zou het door onze le- Vrijdag, de dag waarop John Ken nedy jaar zou zijn geworden, heeft mevrouw Jaqueline Kennedy met haar dochtertje Caroline en haar zoontje John een bezoek ge bracht aan hel graf van dr ver moorde president op de nationale erebegraafplaats in Arlington IN HUISVUIL f31.000 GEVONDEN Bij de verwerking; van het straat- en huisvuil heeft het personeel van de Vuil Afvoer Maatschappij (V.A.M.) te Wijster in Drente op een van de sorteerbanden een be drag van 31.000 gulden aan pa piergeld uit het vuil te voorschijn gehaald. Het is moeilijk na te gaan waar het geld vandaan komt. Men heeft het vermoeden dat het afkomstig is uit het vuiltransport uit Den Haag. Bij de Haagse politie is echter nog geen aangifte gedaan, zodat de dienst doende wachtmeesters door vragen van de pers het nieuws vernamen. (Van onze verkeersredacteur) In zes gezinnen in Budel zal de plaats van man of zoon nooit meer worden bezet: hij verongelukte gistermorgen vroeg, toen het bus je, waarmee hij naar zijn werk reed, bij Weert in de mist tussen twee vrachtwagens werd platge drukt. Aan vijf tafels in Zuid-Hol land zal een plaats lang onbezet blijven: vijf zwaargewonde bouw vakarbeiders worden in Rotterdam verpleegd, nadat hun microbusje in de mist tegen een stilstaande vrachtauto reed. De slachtoffers van het verkeersonge val in Weert zijn later geïdentificeerd als: de heer W. van Moorsel, 32. uit Budel. ongehuwd. Hij was chauffeur van het busje. Timmerman J. van der Sande, 22, uit Soerendonk, ongehuwd. Metselaar A. Staals, 28. uit Budel, gehuwd en vader van drie kinderen; timmerman A. Huijhens, 22, uit Budel. ongehuwd, diens broer 1'. Huijhens, 24, metselaar en ook ongehuwd en handlanger H. Stevens, 63, gehuwd, allen uit Budel. Deze mannen waren, met vele andere duizenden, pendelaars in een of andere vorm. Mensen, die met een gemeen schappelijk gekochte personenwagen in kleine groepjes naar hun werk gaan. Mannen, die hiervoor een microbusje gebruiken, waarin behalve de bestuurder (met B.E.-rijbewijs8 mensen mogen worden vervoerd. Bouwvakkers die zo'n busje van hun werkgever ter beschik king krijgen om naar een object te rij den. Bijna nooit wordt zo'n busje be stuurd "door een beroepschauffeur, die niets anders doet. meestal is de bestuur der een der werknemers, die naast en In de havenstad Kyrenia op Cyprus hebben gisteren anti-Britse opstootjes plaatsgehad. Grieks- Cyprioten vernielden een clubge bouw dat Brits bezit was, zo meldt na zijn werk de taak krijgt, het busje(je y jij te besturen. Bjj navraag is ons gebleken. I In de binnenstad van de hoofdstad Nico- 1. Er zijn geen aanwijzingen, dat de 1 sia werd gedemonstreerd door duizenden microbusjes voor personenvervoer vanGrieks-Cyprlotische kinderen. Er klon- arbeiders of anderzins. onveiliger zijn 1 ken anti-Britse leuzen en Britse voorbij- of meer bij ongevallen betrokken, dan gangers werden uitgescholden, andere categorieën automobielen. 2. De eerste indrukken over de twee re cente ongevallen te Weert en Maasdam zijn. dat hier sprake is van „normale ongevallen, die zij gebeurden in de vroege morgen niet het gevolg zhn van oververmoeidheid, en niet specifiek voor de vervoersmiddelen in kwestie 3. Een zekere mate van onbehagen is echter wel bij de verschillende instanties Zie slot pag. 3 kol. 7 Van de veertien landen, die in 1962 de In Genève totstand gekomen over eenkomst over de neutralisering van Laos hadden ondertekend en nu door Engeland zijn uitgenodigd voor een con ferentie op ambassadeursniveau in Vien tiane ter bespreking van de huidige toestand tn Laos, hebben tot dusver volgens diplomatieke kringen, de Ver enigde Staten. Frankrijk. Thailand en Zuid-Vietnam deze uitnodiging aan vaard Cambodja daarentegen heeft haar van de hand gewezen. Het antwoord van de overige landen wordt nog afgewacht, doch men verwacht niet. dat de commu nistische landen erop zullen ingaan. Wat de militaire situatie betreft zou volgens militaire kringen generaal Kong Lee, de bevelhebber der neutra- listische troepen, nog steeds stand houden in zijn commandopost in de heuvels ten westen van de Vlakte der Kruiken, die in handen der Pathet Lao is. Hij zou nog over 23 tanks van Russische makelij beschikken. Op ver schillende punter, zouden de neutralis ten de troepen van de Pathet Lao heb ben teruggeslagen. Prins Norodom Sihanoek. het staats hoofd van Cambodja, heeft gisteren ver klaard. dat Cambodja ..bereid is, ak koord te gaan met de detachering van V.V.-waarnemers op ons grondgebied, als de Veiligheidsraad daartoe zou be sluiten". De Verenigde Staten hebben naar gemeld, hulp van de Verenigde Naties voorgesteld ter voorkoming var. meer botsingen aar. de grens van Cam bodja en Zuid-Vietnam. De telcvisierubriek „Literaire ontmoe tingen" van de AVRO ls stopgezet. De aamensteller van deze rubriek eiste Ivan de AVRO dat ln een gesprek met een dichter ook een vers geciteerd zou worden, waarin een smerig woord voor kwam dat een smerige zaak beschreef Dat heeft de AVRO-dlrectle geweigerd. Zowel de dichter als de samensteller van de rubriek hebben deze censuur i met genomen. Nu zijn wij bepaald geen 'voorstanders van censuur en zeker niet van censuur op (werkelijke of vermeen de) kunstuitingen. Men zal het zoveel mogelijk aan elke volwassene zelf moe ten overlaten in hoe verre hij of zij een 'boek, eén gedicht of een prent zedeloos of onfatsoenlijk vindt en als jeman? dat vindt zal bij zo'n kunstuiting uit zijn huis moeten bannen. Maar deze bijzon der ruime censuurgrens kan met zo ruim getrokken worden voor de teien- sie en de radio. Een smerig boek be hoeft inen niet te kopen en men kan wegblijven uit een tingeltangel waar schunnige liedjes worden voorgedragen of gezongen Men kan zich daaraan dus onttrekken. Niet alzo echter bij de ra dio en de televisie. De woorden en de beelden van deze media dringen zien op in de huiskamers en als er zedelooshe den gedemonstreerd worden is het kwaad geschied voor en aleer men de knop kan omdraaien De leiders van de radio- en televisleorganisaties dragen in dat geval de verantwoordelijkheid voor het rondstrooien ln de huiskamers van onfatsoenlijkheden enz. Die verantwoor delijkheid brengt naar onze mening mee. dat er ergens een grens getrokken moet worden waar het onfatsoen althans voor de huiskamers de radio- en televisie luisteraars en kijkers ontoelaatbaar wordt verklaard. Premier Kroesjtsjew raadt Amerika aan geen verkenningsvluchten meer te ma ken boven Cuba en in plaats daarvan fotografische verkenning vanuit de ruimte toe te passen, gelijk ook Rus land doet. Dit is in Parijs verklaard door de vroe gere Amerikaanse senator Benton, die in Moskou een gesprek van ruim eeu uur heeft gehad met Kroesjtsjew. De Russische premier had gezegd dat de Russen vanuit de ruimte Amerikaanse installaties hadden gefotografeerd en dat hij zich afvroeg waarom de Ame rikanen niet dezelfde gedragslijn volg den wat Cuba betrof. Tevens opperde Kroesjtsjew dat de Amerikanen hun verkenningsvluchten zouden beperken tot „vluchten buiten de kust, boven neu trale wateren", in plaats van boven Cuba zelf. Kroesjtsjew had verklaard dat hij dit punt aansneed wegens de „internationale bezorgdheid" over de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Cuba en dat hij. noch president John son een nieuwe crisis om Cuba wenste. „Dit is voor het gezond verstand de tijd om te reageren", had de premier op gemerkt. Naast de Britse „piratenzenders" Radio Caroline en Radio At lanta, die vanaf buiten de Britse territoriale wateren verankerde schepen het oostelijk en zuidoostelijk deel van Engeland met een voortdurende stroom van „pop"-muziek overstromen en zich op een steeds groter wordende kring van luisteraars, vooral onder de „tieners" en de huisvrouwen kunnen beroemen, is er sinds woensdag ook Radio Sutch, commercieel geëxploiteerd door de 22-jarige „pop-singer" David Sutch, bijgenaamd „de schreeuwende lord Sutch", niet aan boord van een schip gehuis vest doch op een sinds het einde van de wereldoorlog verlaten geschutsstellïng in de monding van de Theems. Na zich eigenmachtig van dit door water omgeven fort te hebben meester gemaakt, begonnen lord Sutch en zijn medewerkers woensdag met de eerste uitzendingen, die echter zo zwak bleken, dat zij nauwelijks op de twaalf kilometer afgelegen kust van het graafschap Kent te horen waren Donderdagmiddag heeft een motorboot van de Londense havenautoriteiten getracht een bezoek aan het fort te brengen met de bedoeling namens het ministerie van defensie aan de bezetters officieel aanzegging te doen, dat zij zich op verboden terrein bevonden. Het scheepje heeft het betonnen eiland echter niet kunnen bereiken en moest onverrichter zake terugkeren. Later deelde een woordvoerder van het ministerie echter mede. dat in middels was vastgesteld, dat de radio-exploitanten geen schade hebben toegebracht aan het fort en de daarop gebouwde navigatielichten voor de scheepvaart, in verband waarmede voorshands wordt afgezien van een officiële aanzegging door het ministerie van defensie van het „zich bevinden op verboden terrein". Een nieuwe piratenzender onder de roepnaam „G.B.L.N. Radio G.B. London" zal op 9 juni voor de kust van Kent in gebruik worden gesteld. Het zal Engelands vierde piratenzender zijn. Zij, die het onfatsoen wensen moeten het maar ergens anders zoeken dan in de huiskamers, waar men tienduizen den mensen zou lastig vallen, die wal gen van dat onfatsoen. Wij hebben daarom waardering voor de AVRO- directie nu zij zonder meer de uitzen ding van smerige taal verbood en daar over zelfs niet wenste te discussiëren. Het spijt ons. dat «n zo bijzonder be schaafd man als de presentator van de rubriek Literaire ontmoeTingen" deze houding van de AVRO-directle niet heeft kunnen waarderen. Daaruit blijkt, dat de liefde tot de kunst soms tot een ernstige vertekening in het algemene cultuur patroon kan leiden en dit voert dan weer tot de conclusie, dat allen, die een leidende functie hebben bij radio- en televisie met wijsheid, maar ook met vastbeslotenheid dat cultuurpatroon moeten handhaven, en ernstige verteke ningen nadrukkelijk moeten corrigeren. Weer aanslagen op negerleiders Gistermorgen vroec zijn in Florida scho ten gelost op een leegstaand, door do minee Martin Luther King gehuurd strandhuisje en op de ruiten van de auto van een andere leider van de in tegratiebeweging. Enkele uren tevoren, donderdagavond tegen middernacht, was er een botsing geweest tussen negerbetogers, een groep blanken en de politie, waardoor twee man in het ziekenhuis belandden Het handgemeen op de oude slaven markt in St-Augustine in Florida, waarbij men elkaar met vuisten, knup- Tyfus in Aberdeen In de Schotse stad Aberdeen heerst een tyfus-epidemie. Het aantal ziek tegevallen is gisteren gestegen van 113 tot 136. Er zijn 30 patiënten bij wie de ziekte vermoed wordt. Aan boord van H.M. kruiser De Ruyter op voorjaarsoefenreis in smaldeelverband, heeft zich deze week een geval van besmettelijke longtuberculose voorgedaan, ter wijl het schip op de Noordzee voer. Een onmiddellijk daarop ingesteld onderzoek naar gevallen van mo gelijke besmetting in de omgeving van de betrokkene is thans nog gaande. Er bestaat voorshands geen reden tot ongerustheid, zo meldt de marinevoor- licntingsdienst H.M. De Ruyter wordt na het beëindigen van de 'oefeningen op 17'juni a s. in Den Helder terugver wacht Daar zullen alle opvarenden aan een röntgendoorlichting worden onder worpen De betrokken patient, machi nist der tweede klasse Th. B. is bereids n?ir Nederland overeebracht alwaar hij ter verdere behandeling in het marine- hospitaal te Overveen is opgenomen. Impuls voor industrialisatie Met de nieuwe ..Theodorushaven' aan de Oosterschelde. gaat Ber gen op Zoom waarschijnlijk een snellere economische ontwikkeling tegemoet. Volgende week vrijdag morgen zal de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, deze haven voor opslag en overslag, bereikbaar voor kust vaarders en de grootste binnen schepen. openen. En met deze eer ste doorbraak op waterstaatkundig gebied voor het westen van Zee- lands buurprovincie willen Ber gen op Zoom en omgeving de pe riode overbruggen, die er ligt tus sen nu en het moment, waarop het zogenaamde ..omgeklapte" Kreek- rakplan een zeehavenindustrie gebied in het oosten van de Ooster- Sschcldc realiteit kan worden En wanneer dat Reimerswaalplan van-de-toekomst levensvatbaarheic kan krijgen dat zal niet vooi 1980 zijn, zoals men-weet wan neer ook de nieuwe Schelde-Rijn verbinding eenmaal vlak lang? Bergen op Zoom zal lopen, dan kan de stad daar zijn „Theodorusha ven" inpassen. De minister zal na melijk volgende week met deze nieuwe toegang van Bergen op Zoom naar de Oosterschelde ook de eerste aanzet voor een omvang rijk complex van industrieterrein voor het gebruik vrij geven. Aan weerszijden van het havenkanaal, dat bijna twee kilometer lang is Voorlopig zal de stad daar over een oppervlakte van 45 hectare be schikken. maar nu al maakt Ber gen op Zoom plannen om dit ge bied van industrieterreinen tot 150 a 200 hectare uit te breiden. De eerste serieuze gegadigden voor de vestiging van fabrieken heben zich al voor de „Theodorus haven" van Bergen op Zoom aan gemeld. Vrijdag heeft de gemeen- e Bergen op Zoom de importantie van de haven, ae outillage en dt voorbereidingen ertoe op een pers conferentie nader toegelicht Uit de woorden van de adjunct-direc teur van het E.T.I. voor Noord- Brabant, drs. B. Speetjens. de bur gemeester van de stad. ir. L. A. H Peters en de directeur van ge meentewerken. de heer E van Via- nen. kon men duidelijk distilleren, dat Bergen op Zoom de nieuwe ha venaccommodatie ziet als een ..ommekeer" voor de economische ontwikkeling van de streek. ..Het zal aan de ondernemersgeest van Bergen op Zoom liggen of hier mee een verandering kan komen in de wat vreemde tendens, dat het aantal arbeidsplaatsen in de stad Bergen op Zoom tussen 1950 en 1963 aanzienlijk terugliep. We heb ben nu een schaars artikel in han den dat we effectief en selectief zullen moeten benutten". De .Theodorushaven" van Bergen op Zoom. gelegen in de richting Hal steren. heeft veel vóór: ze lig*, aan een groot binnenwater, ze krijgt een spoorwegverbinding en ze is tekoppeld aan een steeds belang rijker wordend internationaal we gennet. Met de realiteit van deze nieuwe brug wil Bergen op Zoom tussen nu en 1930 samen met de gemeenten Halsteren en Woensdrecht zodpnige maatregelen nemen dat de indus trialisatie een belangrijke impuls (Zie slot pag. 4 kol. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1