PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEDRAG VOOR BELASTINGVERLAGING ZEER BEPERKT» Datum van ingang herziening onzeker „Top" over Z,0.-Azië Kabel boven Grevelingendam nu gespannen Kongolese rebellen in opmars n MINISTER WITTEVEEN WAARSCHUWT TWEEDE KAMER: KONINGIN ONTHULT VAN GOGH- MONUMENT TE ZUNDERT NEHR0E BIJ RIVIER VERAST Een nieuwe hobby agentje spelen K.L.M. TWEE KEER PER WEEK NAAR DJAKARTA J^AKtlijK Niel ongerust 207e jaargang - no. 225 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 mei 1964 Directie. F. i Velce P. B. den Boer 2911 Zierikzee red tel 2425. adm. tel. 2i Paster. Hoofdredactie: W. Leertouwer en O. A. de Kok Abonnementsprijs 7 17/3M31. Middelburg- Markt 51 tel. 3841 (b.g.g red 3078/31B9 adv 2375). Goes - Adv. pr 32 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,80. Ingez. med. 3 z tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 32 ei. p. regel a 5 Bureau* Vtllngm adv. 5213); Örntb-jrg: tel 2395, Terneuzer: Arter.aaUtra»t 2. t*L .~/"lJ80>. ..Brieven bur van dst blad" 25 ct. meer. Giro 359380 P.Z.C.. Middelburg. WMWMMMMMMMMMMMMMMMWMMWMMMMMMMMMM. (Van onze parlementaire redacteur) Belastingverlaging? De liberale minister van financiën, prof. Wit- teveen is er vóór, maar aangezien hij de verlichting van de zwaar drukkende Nederlandse belastingen tot stand zal moeten brengen, heeft hij de Tweede Kamer gisteren bij de behandeling van de technische herziening van de loon- en inkomsten- en de vermo gensbelasting voorzichtig gewaarschuwd, dat men de tering naar de nering zal moeten zetten. Hij rekende voor, dat het wegnemen van de knelpunten, de voornaam ste bedoeling van de aan de orde zijnde belastingherziening, naar hij zei, volgens de oorspronkelijke raming 65 miljoen gulden zal kosten. Daarvan is al opgesoupeerd 40 miljoen door de verlichting die ge bracht is in de belastingheffing van de gehuwde werkende vrouw, zodat er nog maar 25 miljoen gulden voor beschikbaar was. Bij de tweede nota van wijzigingen is er echter 80 miljoen gulden bijgevoegd en bij de derde nota van wijzigingen nog eens 6 miljoen. Met elkaar vergen de verbeteringen, die deze technische herziening meebrengt, dus 111 miljoen gulden. beteringen in de aanhangige wetsont werpen wenselijk is. Daarvoor zal een extra bedrag beschikbaar moeten wor den gesteld, maar minister Witteveen waarschuwde, dat de Kamer budgettair zeer voorzichtig zal moeten zijn. Hij kon geen datum noemen, waarop de wetsontwerpen in werking zullen treden. Wel was hij van mening dat dit spoedig zal moeten zijn. Even later deelde de staatssecretaris mee, dat hij de wijzi ging van het wetsontwerp op de inkom stenbelasting zou willen laten ingaan op 1 januari 1965 en dat op de loonbe lasting op 1 juli 1965 Vermogensaanwinst De minister bestreed uitvoerig de invoe ring van een belasting op vermogens- winsten. Belast men de winsten, dan zal men bij verliezen moeten compen seren. Dat is consequent. Overigens vreesde hij ongelijke behandelingen. Tenslotte past de vermogensaanwinstbe- lasting niet in het Nederlandse belas tingsysteem. Deze belasting was van so cialistische zijde bepleit. Blijkens de laatste miljoenennota is er een bedrag van 100 miljoen gulden voor gereserveerd. Dit be drag komt dus voor rekening van het rijk. De gemeenten en de pro vincies zorgen te hunnen laste voor een verlichting van nog 15 miljoen gulden. In totaal is der halve beschikbaar 115 miljoen gulden, dat is ongeveer het bedrag dat nodig is. Er zijn echter mede de kosten inbegrepen van de wijzi gingen die gebracht zullen worden in de vennootschapsbelasting en de dividendbelasting. De regering zal een wetsontwerp indie nen tot enige verlichting van de succes siebelasting. maar het bedrag dat daar mee gemoeid is. is niet in het beschik bare oedrag van 115 miljoen gulden be grepen. De kamerleden hadden gevraagd, wat de door hen ingediende amendementen, als zij zouden worden aangenomen, zul len gaan kosten. Er zijn er al 62 inge diend en men had erbij gezegd, dat ze niet alleen op budgettaire gronden mo gen worden afgewezen. De minister gaf er geen antwoord op, maar wel liet hij de afgevaardigden voelen, dat men er niet veel geld aan kan spenderen, wil de verlaging van de loon- en de inkomsten belasting, waarnaar iedereen zit te ver langen, niet al te zeer in het gedrang komen. Prioriteiten De belastingopbrengst is een onzeker element. Zij wisselt van jaar tot jaar. Door de progressie wordt elk jaar 1,33 procent aan de opbrengst van een vorig jaar toegevoegd. In de ja ren 1952 tot 1962 was het progressie effect gemiddeld 1,32 procent, zo is uitgerekend. Voor belastingverlagin gen is beschikbaar behalve de 115 miljoen, die de overheid er al voor bestemd heeft, de ruimte die door de progressie ontstaat. Dan komt erbij de opbrengst van de recente accijns verhoging voor sigaretten en ben zine. Maar uit dit totale bedrag moet ook de verlichting van de successie rechten gefinancierd worden Het be schikbare bedrag is dus beperkt. Daarom moeten prioriteiten worden vastgesteld en met name zullen te genover elkaar gesteld dienen te Wijlen premier Jawaharlal Nehroe is gisteren volgens aloude Hindoe traditie verast onder de ogen van meer dan 100.000 mensen die zich op de oevers van de Joemna had den verzameld. Tevoren hadden zich voor zijn woning wilde tonelen afgespeeld toen de menigten op drongen om een glimp te zien van het opgebaarde stoffelijk over schot en volgens de politie zijn minstens twee personen gedood en 12 anderen gewond. De persberichten spreken over minstens vier doden, waarvan drie vielen bij het gedrang voor de woning van de over leden leider. Het stoffelijk hulsel, gekleed in een lange witte sjerwani (mantel) met een enkele rode roos op de borst en een slin ger van jasmijnen, werd verast dichtbij de tombe van Mahatma Ghandi np een brandstapel van sandelhout. Nehroes 15-jarige kleinzoon, Sanjey. ontstak het vuur onder de brandstapel nadat familieleden en buitenlandse ver tegenwoordigers het stoffelijk overschot jnet stukken sandelhout ên bloemen hadden bedekt. Er werden drie salvo's afgevuurd en mi litaire trompetters speelden de „Last Post" en Rouse", Terwijl Hindoepriesters een klaagzang aanhieven en Nehroes familieleden bloe men op de brandstapel wierpen, schoten de vlammen hoog op tegen de wolken loze hemel. Vandaag zal het dagelijks bestuur van de Congrespartij, waarvan Nehroe leider was, beraadslagen over de opvolging. De feitelijke verkiezing zal gedaan worden door de meer dan 500 leden van de partijfractie in het parlement, wie deze verkiezing zal winnen is nog een open vraag. De voornaamste kan didaten zyn Shastri en Morarji Desai. oh. een voormalig minister van finan cien. worden de offers op grond van de aanhangig zijnde herziening van de loon-, de inkomsten- en de vermo gensbelasting en de verlaging van de tarieven van de loon- en inkomsten belasting. Hoge kosten 1956 was dat 34V. procent. Het gestegen tot 41,2 procent. De minister I. was het ermee eens, dat een aantal ver- i President Johnson heeft besloten, volgende week maandag en dins dag in Honoloeloe op Hawaii een conferentie te doen houden van Amerikaanse diplomatieke en mili taire functionarissen ter bespre king van de toestand in Zuidoost- Azië, zo heeft het Witte Huis gis teren bekendgemaakt. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Dean Rusk, zal de bij eenkomst voorzitten. Verder zullen aan wezig zijn de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, de mi nister van defensie, Robert McNamara, en de voorzitter van de verenigde chefs van staven, generaal Maxwell Taylor. Aan de conferentie zullen nog meer functionarissen deelnemen, maar het Witte Huis wilde niet zeggen wie dat zijn. President Johnson zelf zal niet naar Honoloeloe gaan. De speciale afgevaardigde van presi dent Johnson William E. Bundy die met de Britse regering besprekingen voert over Zuidoost-Aziatische problemen zal zijn besprekingen afbreken en naar Bangkok vliegen voor een bijeenkomst met minister van buitenlandse zaken Dean Rusk. Verwacht wordt dat Bundy zaterdag in de hoofdstad van Thailand Rusk zal ontmoeten. (Van een correspondent). Een twintigjarige inwoner van Soest heeft een nieuwe vorm van vrije tijdsbesteding ingevoerd: po- litieagentje spelen. Hij bleek in ieder geval een goede acteur. Ver scheidene van de prins geen kwaad wetende burgers kregen gisteren de schrik van hun leven toen hij krachtige vermaningen omtrent fictieve zonden uitdeelde. Dd jongeman had, hoewel glazen wasser van beroep, altijd al be langstelling voor de politie gehad. Zo creëerde hij een nieuwe hob by: agentje spelen. Woensdag ging het mis. De jónge glazen wasser had een grappige bui. Hij deed een witte koppel om en zet te een imponerende helm op het hoofd. Aldus uitgedost ging hij aan het werkvermaningen cn waarschuwingen aan de lopen de band uitdelend" De politie echter zag de humor er niet van in. Ook niet, toen hij tegen enkele voorbijgangers de milde agent speelde, die afzag van het opma ken van een proces-verbaal. De ware Hermandad heeft de jonge man flink toegesproken. Jongen overleeft botsing met trein De negenjarige Jan Wesseling uit De venter heeft gisteravond omstreeks z uur een aanrijding met de trein Nijm gen-Zwolle overleefd. Het ongeluk gebeurde tussen Deventer en Olst op een nïet-beveiligde overweg, die het jongetje zonder goed uit te kij ken op zijn fiets passeerde. Waarschijn lijk heeft de trein slechts een deel van de fiets geraakt. De trein had achttien minuten vertraging. Jan kwam met de schrik vrij. De Indonesische regering heef' de K.L.M. toestemming verleend met ingang van 1 juni a.s. haar dienst op Djakarta uit te breiden tot twee vluch ten per week. De K.L.M. heeft gistermiddag klaard, dat de tweede dienst met in gang van 12 juni iedere vrijdag van uit Amsterdam en met ingang van juni iedere zondag vanuil Djakarta zal worden uitgevoerd. Deze nieuwe verbinding wordt gerea liseerd door de bestaande dienst op Singapore via Frankfort, Rome, Bei rut, Karachi, Bangkok naar Djakarta door te trekken. ?4» nés» ff. part a lr fttae 1 'h-n Koningin Juliana heeft gistermorgen in de Brabantse gemeente Zunilert, de geboorteplaats van Vineent van Gogh, een beeld onthuld, door Ossip Zadkine gemaakt, en voorstellende de twee-eenheid tussen de gebroeders Theo en Vineent van Gogh, die in Zondert zijn geboren. Het beeld van Zadkine is in Zundert ge plaatst op het plein voor de Neder lands hervormde kerk. Voor het plein van het gemeentehuis stonden bij aankomst van de koningin opgesteld het Zundertse gilde, de landelijke rui ters en een deputatie uit Saint- Remy de Provence, de plaats waar Van Gogh gestorven is. Op de eretribune was ccn aparte plaats gereserveerd voor de Zundertse ge decoreerden. De burgemeester van Zundert. de heer G. J. A. Manders. memoreerde, dat het monument van Zadkine staat op grond die al vijf eeuwen geleden door de Nassau's is verworven. De figuur van Vincent van Gogh belichtend, noemde de burgemeester hem Ne derlands roem, uitgedragen over de gehele wereld. Hij bracht dank aan iiet bankiershuis F. van Lanschot te 's-Hertogenbosch dat het beeld heeft aangeboden ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van de bank. In gezelschap van ds. J. van de Berg be zocht de koningin de Nederlands her vormde kerk. Daarbij werd de ge boorte-akte van Vincent van Gogh getoond D> koningin toonde voorts belangstel ling voor de expositie van werken van Van Gogh, die in het parochie huis te Zundert is ingericht en die tot 7 juni duurt. De tentoonstelling omvat ongeveer dertig tekeningen eh aquarellen die Vincent van Gogh voornamelijk vervaardigde in Etten en Nuenen. De collectie kon worden geëxposeerd dank zij de bemoeiienis- sen van een neef van Vincent van Gogh, ir. Van Gogh uit Laren. OP ONGEVEER 300 TON TREKKRACHT... De foto toont H.M. de Koningin met de burgemeester van Zundert, de heer G. J. A. Manders, na de onthulling van het monument. Door communisten gesteunde Kongolese opstandelingen zouden van Albertstad. dat door hen is in genomen, opmarcheren naar de Katangese steden Boudewijnstad en Manono. Het ziet er naar uit dat de rebellie in Noord-Katanga de derde Kongolese provincie waar zich opstanden voordoen verder om zich hècn grijpt. Albert stad, een belangrijk spoorwegknooppunt aan het Tanganjikameer. werd eerder door de rebellen ingenomen zonder dat] één schot werd afgevuurd. Manschappen van het Kongolese leger zijn blijkbaar' niet bereid tegen de opstandelingen in het geweer te treden De Kongolese regering zou hebben gedreigd hen voor: een krijgsraad te breneen. Zegslieden schatten het aantal rebellen in Noord- Katanga op tussen de 3000 en 7000. Nederland zit nog een beetje aan te kijken tegen dc gevolgen van de grote looncxploale. We weten op dit ogenblik wel zo ongeveer hoe groot de. explosie la geweest (bijvoorbeeld in het particuliere bedrijf gemiddeld 1114 pro- cent voor de uurloners). We weten ook. dat vele prijzen gestegen zijn en dat het leven sedert 15 december Jl. onge veer 7 procent duurder ls geworden. Bo vendien staan ons nog verdere prijsstij gingen (ook bij overheidsbedrijven'.) te wachten. We weten ook. dat de importen in Nederland door de grotp ..welvaarta be hoefte" sterk zijn toegenomen en dat er dit jaar een aanzienlijk tekort zal zijn op de betalingsbalans met het buiten land. Dat alles klinkt nogal somber Men heeft zich zelf» in de kringen van de vakbonden reeds afgevraagd of het nut tig effect van de loonsverhogingen niet verloren dreigt te gaan in die zin. dat de algemene welvaart maar matig is ge stegen. Gisteren heeft de Stichting van den Arbeid vergaderd om te praten over dat al dan niet te kleine nuttige effect- Wat uit die discussie 2»! voortkomen weten wij op dit ogenblik niet, maar het mag wel gezegd worden, dat de tegendruk tegen de loonexplosie In de eerste maanden van dit Jaar sterker Is geweest dan men had verwacht. De prijsstijgingen vielen tegen en ook be paalde overheidsmaatregelen, welke ge richt waren op consumptiebeperking, kwamen hard aan. Dan was er nog de afroompraktijk van de fis'us, die van alle loonstijgingen een stevige portie naar de belastingkantoren lieten vloei en. Neen. het effect van de loonstijging was minder dan velen hadden verwacht. Er wordt overigens al gezegd, dat zij. die een loonsverhoging van slechts tien procent hebben gekregen er op dit ogen blik niet beter en misschien wel slech ter aan toe zijn dan 15 december jl. En uiteraard is er ook al gedreigd, dat bij verdere prijsstijging een nieuwe loonsverhoging aan de orde moet ko men. Onze minister Witteveen heeft zich daarna gehaast tegen een tweede loonexplosie te waarschuwen en omdat de eerste openbare vergadering, waar in hij kon protesteren een vergadering was van de Waterschapsbank. vertelde hij dan maar over de hoofden van de ze bankmensen heen aan het Neder landse volk. dat onze economie geen tweede loonexplosie kan verdragen. De vraag rijst of het nu allemaal zo somber ls als men uit sommige cij fers en uit bepaalde statistieken zou kunnen afleiden. Het antwoord daarop is. dat men zulke cijfers altijd van twee kanten kan benaderen namelijk met de bedoeling een optimistische interpreta tie te geven dan wel een pessimistische. Wanneer men bijvoorbeeld schermt met het geweldige tekort op de betalingsba lans over 1964 dan kan men zeggen, dat dit op een ontstellende vorm van potverteren wijst maar men kan ook wijzen op de enorme reserves waarover de Nederlandse Bank en andere institu ten beschikken, en dan is er reden tot optimisme in die zin. dat Nederland het werkelijk wel een of twee jaar met zo'n tekort kan uithouden. Wat de ongunstige prijsindex betreft is er reden om aan te nemen, dat de sterk gestegen prijzen in de sector van groen ten enz. zullen zakken bij het aanbre ken van het betere zomerweer. Ook te kent zich de laatste maanden in West- Europa een daling af voor de prijzen van import grondstoffen en wanneer die daling op redelijke wijze wordt doorge geven dan zit er misschien ook voor de consumenten nog wel een voordeeltje in. We staan, zoals prof. Witteveen con stateerde. voor een proces van aanpassing tussen lonen en prijzen, waarbij weliswaar nimmer een even wicht gevonden zal worden dat iedereen bevredigt, maar dat toch gaat in de richting" van wat groter stabiliteit. Er is alle reden om de ontwikkeling van dat proces ook voor de komende maanden rustig gade te slaan en niet in een paniekstemming te geraken. Dat wil dan zeggen niet vervallen in uitbun dige klachten over een tekortschietende pnjsbeheersing. niet direct aandringen op nieuwe loonherzieningen. geen moord en brand te roepen over het tekort op de betalingsbalans enz. Over enkele maanden en zeker ln sep tember a s. zal het duidelijk ziin in wel ke richting het scheepje van de Neder landse economie koerst en dan kan men een voorlopige balans opmaken. Mogen we dan nu al optimistisch zijn en zeggen, dat die voorlopige deel-ba- lans voor 1964 stellig zal wijzen op een groeiende algemene welvaart 7 CARLISTEN SLAAGS MET AANHANGERS DON JUAN Op het Plaza Mayor in Madrid heeft gisterochtend een korte schermutseling plaatsgehad tussen Carlisten en aanhan gers van don Juan Carlos. De politie kwam snel tussenbeide om de twee groe pen te scheiden, maar er zou niemand zijn gearresteerd. De Carlisten kwamen onder het roepen van Franco ja. Juan Carlos nee" het Plaza Mayor op waar de echtgenote van Juan Carlos, prinses Sophie van Grie kenland. gaven van het volk in ont vangst nam ter gelegenheid van de dag van de liefdadigheid. Vóór de Carlisten door de politie werden verspreid, zagen zij kans om propagandamateriaal te verspreiden Na het incident kwam don Juan Carlos zijn echtgenote halen met wie hij direct naar zijn residentie, het Zarzuelapaleis vertrok. De eerste kabel voor de gondel- baan boven het sluitgat in de Grevelingendam hangt sinds donderdagmiddag op „werk spanning". In de afgelopen da gen is in een voor het lekenoog tergend langzaam tempo de gro- e scharnierende ballastbak, die aan de zuidelijke kant van het gat de kabel tot een trekkracht van 300 ton moest aanha len, gevuld en met het toene mend gewicht in een bijna hori- BALLASTBAK MET IJZEREN BLOKKEN VOLGELADEN. zontale stand gebracht. De voorbereidingen voor het dich ten van het stroomgat met een „bombardement" uit stalen net ten en containers onder de bui ken van de motorgondels zijn nu bijna compleet. Volgende week gaat de eerste gondel voor een proefrit van de vaste baan de „draad" op! Eindelijk dan dus positieve berichten van het kabelbaanexperiment op de kop van de Grevelingendam. Na an derhalf jaar van problemen bij de opbouw van het „gereedschap", waarmee het laatste. 1200 meter bre de stroomgat moet worden dichtge gooid, kan nu gesteld worden: „Het gaat goed!" En dat is voor de man nen van de Deltadienst en de aan- nemerscombinatie Dijksbouw N.V. een hele opluchting. De eerste van de twee vuistdikke lijnen tussen Scliouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee hangt op de trekspan- ning. die van het begin af in de mon- tagéplannen heeft gestaan: 300 ton. Het ongeval met het knappen van een van de kabels op 22 augustus van het vorig jaar heeft rijkswater staat er toe aangezet een zodanig systeem van aanspannen te ontwik kelen. dat ieder risico werd uitge bannen. Dat systeem heeft tijd ge- (Zie slot pag. 2 kol. 5) AMERIKA LANCEERT APOLLO De Amerikanen hebben gisteren met behulp van een reusachtige Saturnus-l-raket voor de eerste maal een onbemand model van het Apolloruimteschip gelanceerd. De ongeveer 7.7 ton wegende Apollo, die de naam ..Boilerplate 13" heeft gekregen, is een ver eenvoudigd model van het ruimteschip, waarmee drie Ameri kaanse astronauten over enkele jaren, misschien in 1969 naar de maan zullen vliegen. De lancering, die te 18.07 uur Ned. tijd plaatshad, was de zesde van een Saturnus-1. De vijf vorige zijn alle succesvol verlopen. Het ruimteschip en de tweede trap van de Saturnus-1 volgen een baan om de aarde, die in afstand tot het aardoppervlak varieert van 180 tot 225 kilometer. Twee minuten na de lancering, die bij een helderblauwe hemel verliep, werd bekendgemaakt dat de motoren van de tweede trap volgens plan waren gaan werken. Het ruimteschip en de tweede trap van de raket, die met elkaar verbonden blijven, wegen samen bijna zeventien ton. De Apoilo oestaat uit een kegelvormige commando- en een cilindervormige dienst- cabine voor de ruimtevaarders. De eerste trap van de Saturnus-1 wordt aangedreven door acht motoren met een totale stuwkracht van ruim 750.000 kilogram. De zes raketmotoren van de tweede trap ontwikkelen een stuwkracht van in totaal 45.000 kilogram.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1