ZELANDICA KLEURENFOTO'S KLEURENDIA'S sPU NATUURLIJK: iknt René Pijnen snelste in ronde van 's-Heerenhoek DAMES VAN WALCHEREN WONNEN MET 7-4 VAN SITTARDIA VOORLICHTINGSWERK ZEEUWSE C.B.T.B. KWAM IN 1963 TOT ONTWIKKELING MILITAIRE COLONNE OEFENT VOLGENDE WEEK IN VLISSINGEN EXAMENS 8ing den5c° russ' Sd WOENSDAG 27 MEI 1964 PROVINCIALS ZBBUWBB C O D R A N T Snelste in massasprint Van Overveld won bij aspiranten 'foen er in de ronde van 's Heeren- hoek voor nieuwelingen nog 20 km te rijden waren leek er geen vuiltje aan de lucht voor de 3 renners, met büna één minuut voorsprong op kop gingen. Toch werd het ook deze keer weer een massasprint, want de grote mannen in het peloton sloegen op tijd toe en de laatste ronde ging in met maar liefst 24 renners als kanshebbers voor de bloemen. Dat René Pijnen in de eindsprint een se rieuze kandidaat was, was wel be kend, maar dat hij al zijn tegenstan ders nog uit het wiel spurtte getuigt toch wel van klasse. Nadat al in de eerste ronde uitloop pogingen van onder andere Mol, Brou wer en Duyndam op niets waren uitgelopen, demareerde in de ronde (na 18 km) Kroonen uit Dordrecht. Henk Mol voegde zich spoedig bij hen en toen even later ook Van de Valk en Toon van Est de sprong waagden ontstond er een bij zonder sterke kopgroep. De jongere broer van de Van Esten zag ech ter geen heil in deze vroege ontsnap ping, want nadat hij enkele premies had gewonnen liet hij zich weer af zakken. De drie andere renners gingen on der aanvoering van Henk Mol zo hard door, dat Legierse, die dap per probeerde om aan te sluiten geen kans kreeg en het peloton tot op bijna 1 minuut werd teruggesla gen. Toen echter, met nog 18 km te rijden, maakten zich 8 renners uit het pelo ton los, bij wie zich gaandeweg nog 13 renners wisten aan te sluiten. Zien derogen slonk de voorsprong van het kopgroep je en Kroonen was de eerste Bondswandeltocht van „Astrow" De Souburgse gymnastiekvereniging „Astrow" organiseerde zaterdagmiddag een bondswandeltocht onder auspiciën van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond. De ruim 500 deelnemers vertrokken te gen half drie uit Souburg bij „De Zwaan" voor tochten van 10 en 15 km naar de omgeving van Ritthem en Ram- mekens. De deelnemers aan de 25 kilo- metertoeht gingen in de richting van Arnemuiden. „Astrow" had tevoren met het pijpers korps van „Juliana" uit Mdiddelburg een wandeling door het dorp gemaakt. De deelnemende verenigingen aan deze tocht waren: „Steeds Voorwaarts" en „Astrow" uit Souburg; de „Vrolijke Tip pelaars", de gymnastiekvereniging „V. T.V." en de l.t.s. uit Vlissingen; uit Mid delburg: gymnastiekvereniging „Wilhel- mina", „Achilles" en „Veldo" en het pijperkorps van „Juliana", alsmede „Swïft" uit Koudekerke. R.K.F.C. winnaar Scheldetoernooi Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de voetbalvereniging Terneu- zense Boys een jeugdvoetbaltoernooi gehouden. Het succes bleek wel uit de deelname van niet minder dan 10 elf tallen, die in totaal bijna 150 A-junio- ren naar het Zuidsportpark brachten. Er werd op 4 velden gespeeld. Dank zij de perfecte organisatie van de jeugdcommissie van de Terneuzense Boys, bestaande uit de heren W. van Doorn, J. Visser, J. Hamelink en J. P. Visser, verliep alles vlot. Met jeugdig enthousiasme streden de jeugdige voetballers om de grote be ker en om één van de 10 andere prij zen. De deelnemende verenigingen waren in twee poules ingedeeld, na melijk in poule A: R.K.F.C., Rillan- dia, Terneuzense Boys, Lewedorpse Boys en Wemeldinge en poule B: Zee land Sport, Hansweertse Boys, Kloe- tinge, Oostburg en Krabbendijke. Winnaar van het Scheldetoernooi werd ten slotte R.K.F.C., dat de wedstrijd om de le en 2e plaats tegen Kloetinge met 2-1 won. De wedstrijd Zeeland Sport-Wemeldinge om de 3e en 4e plaats werd gewonnen door Zeeland Sport met 2-0 terwijl de wedstrijd om de 5e en 6e plaats tussen Terneuzense Boys en Hansweertse Boys in een 1-0 zege voor de Terneuzense Boys ein digde. De einduitslag werd: 1. R.K.F.C., 2. Kloetinge, 3. Zeeland Sport (tevens winnaar van de beker van de scheids- rechtersvereniging voor het sportief ste elftal), 4. Wemeldinge, 5. Terneu zense Boys, 6.Hansweertse Boys, 7. Rillandia, 8. Oostburg, 9. Krabben dijke, 10. Lewedorpse Boys. De wedstrijduitslagen waren als volgt: R.K.F.C.-Tern. Boys 1-1, Rillandia-Le- wed. Boys 1-0, R.K.F.C.-Lewed. Boys 2-0, Rillandia-Wemeldinge 0-0, R.K.F. C.-Rillandia 0-0. Tern Boys-Wem el- dinge 0-0, R.K.F.C.-Wemeldinge 0-0, Tern. Boys-Lewed. Boys 2-1. Zeel. Sport-Kloetinge 0-2, Hansw. Boys -Oostburg 0-0, Zeel. Sport-Oostburg 2-0, Hansw. Boys-Krabbendijke 3-0, Zeel. Sport-Hansw. Boys 2-0, Kloetin- ge-Krabbendijke 3-1Zeel. Sport-Krab- bendijke 4-1, KJoetinge-Oostburg 3-1. die zich oprichtte en het verzet staak te. Mol en Van de Valk gingen nog even door maar met nog 10 km te rijden werden ook zij ingelopen. De uitslag was: 1. R. Pijnen, Woens- drecht, 70 km in 1.52.55, 2. W. de Fe- ber, Sluiskil, 3. L. Duyndam, Honse- lersdijk, 4. J. Brouwer, Rotterdam, 5. J. van Biemen, Leiden, 6. C. Rent meester, Ovezande. 7. J. de Zwart, Rotterdam, 8. C. Leunis, Amsterdam, 9. G. Janmaat, Amsterdam, 10. D. Heemskerk, Zwanenburg, 11. J. Beun, Biervliet, 12. A. Akkermans, Nw. Vossemeer, 13. F. v. d. Valk, Voor schoten, 14. W. Huysmans, Achthuizen 15. A. Tuns, Oude Tonge. Van de 62 vertrokken renners reden er onge veer 40 de wedstrijd uit. Aspiranten Bij de 20 adspiranten, die 30 km moesten rijden viel de beslissing 10 km voor het einde, toen 3 renners wegsprongen. Hiervan moest Wester- weele spoedig lossen, maar de twee anderen. Van Overveld en Kiviet gin gen hard door. In de eindsprint kon streekfavoriet Ki viet de sterke Van Overveld (12e over winning reeds) wel bedreigen maar niet verslaan. De uitslag is: 1. A. van Overveld, Zegge, 30 km in 49.15, 2. J. Kiviet, Borssele, 3. B. Lobbezoo, Dordrecht op 50 sec., 4. C. Frijters, Zegge, 5. B. Fransse, 's Heerenhoek, 6. J. Schouwenaar, Kruiningen, 7. J. Blok, Kruiningen, 8. K. Westerweele, Sluis, 9. H. de Leeuw, Zevenbergen. Leo Duyndam won de ronde van Waterlandkerkje Toen In de ronde van Waterlandkerkje de 20 overgebleven nieuwelingen wiel aan wiel de laatste ronde instoven, was het duidelijk dat deze wedstrijd op een j' massasprint zou uitdraaien. Dat de haarspeldbocht op 150 m voor de finish j daarin een belangrijke rol zou spelen j was ook duidelijk. René Pijnen ging er| als eerste in, maar toen de renners na de bocht weer op snelheid lagen had Leo Duyndam een duidelijke voorsprong ver overd en hoewel Pijnen nog een furieuze aanval deed, verder dan tot op een halve lengte kon hij niet komen. Duijndam re vancheerde zich hiermee voor liet re sultaat van afgelopen dinsdag ln ÏJzen- dijke toen de uitslag liet andersom was wat de eerste twee betreft. Voor ze aan de eindsprint begonnen had den de meeste renners zich niet boven matig ingespannen. Daardoor konden al spoedig Leunis en Brouwers, sprinters notabene. een kleine voorsprong nemen, maar toen dat een half uurtje geduurd had, zakten ze weer in het peloton te rug. Menens werd het pas toen treinloper Henk Mol er tussenuit trok. maar het nu wél jagende peloton hoefde niet lang aan te dringen, want Mol reed lek en deelde daarmee het lot van vele anderen, die het slachtoffer werden van een stuk je slechte weg van 100 meter in de ove rigens prima omloop van 7 kilometer. Behalve Henk Mol stapten daar onder anderen af Sjaak Beun, Ed Voerman, Kees Rentmeester, Ko de Vrieze (2 keer lek), Aad Duijndam en Toon van Eist. Toen tenslotte ook nog een uitlooppo ging van Goossens, Stultjens, Legierse en van Biemen was mislukt konden de overgebleven renners zich gaan voor bereiden op de eindsprint. De uitslag was (50 deelnemers): 1 L. Duindam, Honselersdijk, 70 km in 1.54.45; 2 R. Pijnen. Woensdrecht; 3 C. Leunis. Amsterdam: 4 W. de Feber, Sluiskil: 5 M. van Groezen. Made; 6 J. Brouwer. Rotterdam. 7 P. Legiere. Den Bommel: 8 J. Huijsmans, Den Haag. 9 C. Goossens, Sluiskil; 10 A. Tuns. Oude Tonge. 11 Jac. Roosendaal, Steenber gen; 12 H. Barendrecht, Lekkerkerk. 13 T. v. d. Valk, Voorschoten: 14 C. Stuitjes, Oosterhout; 15 R. Earemans, Oudenbosch. Swift WLC-DES Dynamo r.-k. BSV Tonido EBHV Hermes Hellas II 14 12 1 13 11 1 25 1 District Zuid B V eldhandbalcompetitie Tonido verloor met 13-5 van Swift In de overgangsklas B handbal dames demonstreerde Walcheren in Sittard tegen Sittardia hoe men handbal voor dames aantrekkelijk kan spelen. Door het spel over de vleugels open te hou den om daarna met korte snelle wis sels vrije schietposities te verkrijgen, kon men zeven fraaie doelpunten ma ken. Het werd ook duidelijk dat men het bü Walcheren niet van één dame moet hebben, maar dat allen inge schakeld werden bü het maken van doelpunten. De doelpunten maaksters waren Corrie Meerman (2x) Rïa de Pree <2x), Fien van Pamelen (2x) en Janny Elven (lx). Sittardia scoor de vier treffers. Swift schynt het ern stig te menen om PSV van de eerste plaats te drukken, want het versloeg DWS met niet minder dan 121. De wedstrüd QuintusPosterholt werd uitgesteld. De stand bü de dames is nu: PSV 14 11 Swift 12 10 Walcheren 13 6 Posterholt 12 5 Quintus 13 4 Sittardia 11 4 VHC 13 4 DWS 14 2 Bij de heren is het Tonido niet gelukt Swift een voet dwars te zetten, daar voor was het spel van Swift te dege lijk van opzet. Aanvallend trok men by Swift regelmatig met zes man op, terwijl men by Tonido niet snel ge noeg terugkwam, zodat er wel doel punten moesten vallen. Vooral na de rust, toen de vermoeidheid een rol ging spelen, kwam dit sterk naar vo ren. Bij de rust had Tonido een ach terstand van 4—6. die nadien nog werd opgevoerd tot 5—13. Het Haagse Hellas II deed een verwoede aanval om niet te degraderen en klopte het Bredase EBHV met 14—8. Hierdoor is Hellas II nu uitgespeeld en staat het gelijk in punten als Hermes, dat nog éénmaal in het veld moet komen. Het ontvangt dan Tonido. Stand nu: In Goes werd op 5 oktober 1868 een meisje van vijf jaar bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven en een half jaar, evenals haar negenjarig zusje, wegens diefstal in beiooonde huizen van enkele kledingstukken en snoepgoed. De rechtbank overwoog, dat be klaagden met oordeel des onderscheids gehan deld hadden." Dit voor ons onbegrijpelyk harde vonnis kunnen we vinden in het pas verschenen werk van de heer J. C. Vleggeert: Kin derarbeid in Nederland 15001874. De schryver tekent hierbij aan, dat niet mag worden vergeten, dat kinderen in die tijd veelal als volwassenen werden beschouwd en behandeld, zodat zij als gewone misdadigers in de gevangenis konden worden opgesloten. Deze mentaliteit vormde ook een beletsel voor een wijziging in de inzichten over de kinderarbeid, Toch begint in deze tijd al een kentering, hoewel aarzelend, te komen in de op vattingen, die zich uitte in protesten uit verlichte liberale krin gen en protestantse milieus. De ondertitel van het boek: Van berusting tot beperking, geeft de fase van ontwikkeling in de behandelde periode weer. In dit verband kunnen we ook wijzen op een bundeltje „Schetsen en verhalen" van 1870, waarin F. Nagtglas schrijft over het le ven van een dagloner. Hij neemt tot voorbeeld een zoon van een schoenmaker, wiens ouders in de jaren veertig van de 19e eeuw waren overleden. ,,De kinderen werden naar gewoonte door de „armvaders" aan de minst biedenden (zij die voor het onder houd het laagste bedrag bedongen) uitbesteed. De knaap viel ten deel aan een arbeider, een man, waarnaar trouwens niet gevraagd werd. geheel ongeschikt voor opvoeding." Aan school gaan werd de hand niet gehouden, want er moest aan hem ver diend worden. Uitbesteding van weeskinderen aldus Vleg geert bleef gebruikelijk. ,,In sommige streken van ons land, zoals in Zeeland, werden weeskinderen op zondag na de kerk dienst in het openbaar geveild, door weeshuisregenten en armmeesters. Uit een verslag over het onderzoek naar de uit bestede kinderen in Zeeland, bleek, dat filantropie niet altijd in het belang der kinderen was." Aan beperking van de kinderarbeid wijdt de schrijver het vier de en laatste hoofdstuk. Hij begint met het wetsvoorstel van mr. Samuel van Houten in 1873 tot het tegengaan van overma tige arbeid en verwaarlozing van kinderen. Op dit voorstel van wet kwam ernstige kritiek van de zijde van dr. S. Sr. Coronel, de arts, die in de jaren vijftig in Middelburg had gewerkt, en een der pioniers van de sociale geneeskunde kan worden ge noemd. Volgens Coronel hinkte het voorstel op twee gedachten: het weifelend karakter en de ondoeltreffende bepalingen. De arts was niet geheel billijk in zijn oordeel, want de politicus Van Houten moest rekening houden met de meerderheid in het par lement voor de verwezenlijking van zijn denkbeelden. Het wets voorstel was naar veler mening toch al zeer radicaal. Toen het op 19 september 1874, na vele wijzigingen, tot wet werd verhe ven, was het voortaan verboden kinderen beneden de twaalf jaar in dienst te nemen of in dienst te hebben (art. 1.). Dit verbod was niet van toepassing op huiselijke en persoonlijke diensten en veldarbeid (art. 2). Nog niet ten volle een eeuw daarvoor in 1777 had het Zeeuwsch Genootschap een prijsvraag uitgeschreven over ar menverzorging. De med. dr. J. Harger uit Rotterdam beant woordde de prijsvraag met een plan voor opleiding van arme jongens voor de zeevaart. „Het was een ontwerpregeling ten dienste van de reders, diaconieën en armenfondsen. In het ont werp waren een reeks voorwaarden voor de opleiding omschre ven, met de bepaling, dat de minimum-leeftijd van de jongens twaalf jaar moest zijn." Hier werd zij het dan zonder resul taat reeds een poging tot kinderbescherming gedaan. (Advertentie) CN17 CT18 In de eerste klas dames van het dis trict Zuid B haalde Olympus haar eerste winstpunten binnen door SIOS een 54 nederlaag toe te brengen. Ta- chos kon geen speelsters genoeg op brengen om naar Zeeland te trekken, zodat de wedstrijd Zld. SportTachos niet doorging. In de heren le klas behaalde EMM het kampioenschap door in Goes van Hellas te winnen. Bij momenten werd er in deze wedstrijd goed gespeeld en er konden ook enige fraaie doel punten worden genoteerd. Er moes ten echter een groot aantal strafwor- pen worden genomen, hetgeen het spel niet sierde. De aanvallers van Hel las werd het niet gemakkelijk ge maakt doordat EMM een strikte man verdediging toepaste, maar ook de verdedigers van Hellas stonden hun mannetjes zodat het een boeiende wedstrijd werd die door EMM ver diend met 1113 werd gewonnen. EMM zal nu moeten trachten een plaatsje te veroveren in de Over gangsklas. Evenals de dames van Ta chos, kwamen ook de heren niet naar Zeeland om tegen Marathon te spe len, zodat ook deze wedstrijd geen doorgang vond. De stand is nu: 13 10 1 2 13 EMM Hellas Taxandria Were Di 14 5 3 6 13 Tachos 13 5 2 6 12 Volt 14 5 1 8 11 SOA 13 4 2 7 10 Marathon 12 2 4 6 8 In de dames 2e klas was het een dag van gelijke spelen. Zo speelden Wal cheren II en Marathon II gelijk (6 6) en Fortuna en Tonido kwamen een 55 stand overeen. Bij de heren kon den Marathon II en SIOS ook niet ver der komen dan een gelijk spel (55). Fortuna daarentegen toonde zich de meerdere over Tonido II en won met 24—2. Bejaarde bromfietser door auto gegrepen Toen de 80-jari^e bromfietser D. P. G. te Wolphaartsaijk plotseling linksaf sloeg naar zyn woning aan de Molen dijk, werd hij gegrepen door een achter op komende auto, bestuurd door de heer J. B. uit Goes. Hoewel de verwondin gen van de heer G. aanvankelijk ernstig leken, constateerde dokter A. I. Vos, dië eerste hulp verleende, slechts een lichte hersenschudding en enkele hoofdwon den. Visvangst Breskens was in 1963 bijna twee miljoen De totale visvangst van de Breskense vissers is in 1963 niet 150.000 geste gen tot 1.900.000. Dit gebeurde on danks het feit. dat de visserij eerst in februari van dat jaar op gang kwam' i Uitslag oriëntatierit De uitslag van de zondagmiddagrit, ge organiseerd door de M.A.C. „Scheldegou- wen" is: 1. L. J. Gaakeermevr. Gaa- keer (Zingende Bougie) 8 strafpunten; 2. T. Uilmevr. Uil (Scheldegouwen) 8; 3. J. v. d. Kreekemevr. v. d. Kreeke (Scheldegouwen) 16; 4. H. Rijk—P. Ver- meule (Zingende Bougie) 51; 5. G. A. door de strenge winter."^!* hfri!^I-Luijk-mevr. Luijk (De Bevelanden) 55; /.oen begon al op 5 september, toen een 6. P. J. Vermare—mevr. Vermare (Zin- Urker span de eerste naring aanvoerde. Dit bleek uit het jaarverslag van secre taris J. Jacobs van de visserijvereniging „Ons Belang" te Breskens, op de dezer dagen gehouden vergadering van deze vereniging. De heer Jacobs merkte verder op, dat dc vloot in 1963 werd uitgebreid met drie nieuwe schepen en dat het visres taurant tijdens de Breskense visserijda- gen een groot succes is geweest. Pen ningmeester P. Roest deelde mee, dat de vereniging er financieel gezond voor staat. Van de scheepvaartinspectie had de ver eniging bericht ontvangen, dat elk schip verplicht is twee brandblusapparaten en drie vuurpeilen aan boord te heb ben. Het opvangfonds voor de schardijn heeft een groot tekort en baart daarom de nodige zorg. Tijdens de rondvraag werd uitvoerig gediscussieerd over de minimumprijs van deze schardijn. als mede over het personeelsvraagstuk. Wethouder W. v. d. Hooft van Breskens. wees in dit verband op het visserijrap port, dat de gemeente Breskens door het E.T I. voor Zeeland heeft laten op stellen. Een der aanwezigen vroeg aandacht voor het uitvaren op de maandagmor gen. Er is reeds een afspraak om niet vóór twee uur uit te varen. Men achtte een vergadering van alle schippers over deze aangelegenheid gewenst. Besloten werd deze vergadering vrijdag te hou den. Op 25 juli zal „Ons Belang" in Scheve- ningen de expositie E 64 bezoeken. De heren A. de Baare en A. v. d. Heu vel werden tijdens deze vergadering als gende Bougie) 61; 7. Chr. Jansemevr. Janse (Scheldegouwen) 69; 8. G. Kra mermevr. Kramer (Zingende Bougie) 74; 9. G. J. v. Asselt—L. C. v. Asselt (De Bevelanden) 77; 10. C. P. v. Vliegen mevr. v. Viegen (Zingende Bougie) 103; 11. J. N. Wirtz—mevr. Wirtz (Zin gende Bougie) 107; 12 Ch. Cappon mevr. Cappon (Scheldegouwen) 121; 13. A. C. StiermanTh. Verburg (De Beve landen) 165; 14. B. J. Nonnekensmevr. Nonnekens (De Bevelanden) 324. 5305 477 O 10)1 Uit jaarverslag 1963 blijft: Dit jaar kans op 1500ste lid Oefening „Va et vien" Fictieve brand in zuidelijk deel van de stad Vlissingen staat een grote ramp te wachten. In de nacht van 1 op 2 juni a.s. zal de stad onder een zwaar bom bardement. komen te liggen, waarbij ,het zuidelijk deel van Vlissingen, de bestuurslid herkozen en de heer A. del zogenaamde oude stad, in vlammen Rooy werd tot lid van de kascommissie ,zai opgaan. De brand zal zo hevig zün. benoemd. Voorzitter C. Kosten had aan het begin van de avond, die door vele leden werd bijgewoond, in het bijzonder verwelkomd burgemeester J. A. Eek hout, wethouder v. d. Hooft en de heer A. J. A. Bolsius, secretaris van „Ze- vibel" uit Goes. Aan de universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het doctoraal examen economie W. P. Nijzïnk te Goes. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaag de voor het examen tandarts M. M. van Leemput te Sas van Gent. dat de B.B. het niet af kan. Daarom zal het hoofd van de B.B. de hulp in roepen van een militaire brandweer- kolonne. De Vlissingers kunnen echter gerust zün. De ramp bestaat alleen in verbeelding. Het gebeuren geldt slechts een oefening van een militaire brandweerkolonne, een oefening, die de naam „Va et vien" heeft meege kregen. Nadat in de vijftiger jaren de plaatse lijke korpsen van de B.B. waren op gericht, kwam men al spoedig tot de ontdekking dat deze bij een onverhoop te calamiteit in het algemeen van on voldoende sterkte en capaciteit zou den zijn om de gevolgen tegemoet te Voor vele plaatselijke en gewestelijke af delingen werden lezingen gehouden over agrarisch-sociale of economische onder werpen. De activiteiten in de streekver- 'letering Walcheren moesten in 1963 be- lerkt blijven tot plannen maken. Voor de ïuishoudelijke voorlichting in deze streekverbetering stelde de Zeeuwse C. B.TR. mejuffrouw J. A. Stukje aan, die per 1 Januari 1964 haar werk is begon nen. Er komen in dit jaaroverzicht weer tal van C.B.T.B. en dus ook landbouwzaken aan de orde. Het ledental steeg met een zelfde aantal als vorige jaren; de netto winst bedroeg vijftig. Als de groei zich in gelijke mate voortzet, zal de Zeeuwse C.B.T.B. in de loop van 1964 het 1500ste lid kunnen noteren. De reorganisatie van de Zuidbevelandse afdelingen kreeg zijn beslag ln 1963. Er zijn nu vijf regionale afdelingen: Goes e.o.. Zak van Zuid-Be veland, Oost Zuid-Beveland, Wolphaarts- dijk en Nieuwdorp-Borssele-Heinkens- zand. Het jaaroverzicht roept verder een aan tal beslissingen in herinnering van het Zeeuwse C.B.T.B.-bestuur: In verband met de sterk gestegen prijzen van land bouwgronden kwam men tot de conclusie dat een matige verhoging van de pacht prijzen in het belang van de pachters ge wenst is. men toonde zich een voorstan der van een gepremieerde spaarregeling 2a korpsen, die zouden v00r de bestrijding van vogel t.b.c., maar f«n-nn ^aar .waar J, bet bestuur kon zich niet verenigen met 1 onder meer een wettelijke arbeidsonge- oprichten van Rijks Mobiele Kolonnes, schlktheldsverzekering voor zelfstandi- Het voorlichtlngswerk van de Zeeuwse C.B.TJ3. is ln 1963 geleidelijk tot ont wikkeling gekomen. Het pas verschenen jaarverslag van Zeelanas christelyke landbouworganisatie maakt daarvan melding. In het begin kreeg met name de economische voorlichting de aan dacht. Aan de hand van fiscale rappor ten werden eenvoudige economische rapporten van het bedrijf over drie jaar samengesteld. De voorlichting betrof vooral het bedrijf, maar daarnaast ook vook de verhouding tussen gezin en dryf, aldus het jaaroverzicht. een apparaat van burgers op vrijwilli ge basis. De vrijwilligheid leefde niet bijzonder, zodat de Rijks Mobiele Ko lonnes een mislukking werden door gebrek aan mankracht. De oplossing werd gevonden door de mobiele kolon nes in het militaire apparaat op te nemen, waardoor het mogelijk werd dienstplichtig en reservepersoneel bij dit onderdeel een mobilisatiebestem- ming te geven. De nieuwe naam werd Korps Mobiele Kolonnes. In Nederland zijn in totaal 22 colonnes, waarvan 11 brandweer-, 5 reddings- en vijf ge neeskundige dienstkolonnes. Voorts is er een watervoorzieningscompagnie, terwijl de oprichting van een pijplei- dingcompagnie in studie is. Iedere kolonne bestaat uit ongeveer 1000 man. Een van de kolonnes zal dins dag 4 juni in Vlissingen worden inge zet bij de oefening „Va et vien". Het is de kolonne MC 9, met reservisten van omstreeks 30 jaar. Na hun mili taire dienst bij een van de krijgs- machtonderdelen zijn zij in 1961 opge roepen voor een herhaling, tijdens welke zij werden voorbereid op htm taak als brandweerman. Deze reser-i visten zyn momenteel opnieuw voor school. Het leerlingental van de chr. drie weken onder de wapenen. Tijdens iuddelbare landbouwschool te Middel de laatste week dat zi; op herhaling bur? cn van de chr. lagere Iandbouw- zijn volgende week volgt de drie- scholen te 's Heer-Arendskerke en Oost- daagse oefening „Va et vien". kapelle bleef vrijwel stabiel. Voor het boekhoudbureau was 1963 een tijd van De kolonne is een brandweerkopstcke expansie, terwijl ook de eigen ver- lonne, bestaande uit een stafcom-!zckeringsmaatschappij weer hard is ge- pagnie en vier brandweercompag-iS™"1 in het afgelopen jaar. nieën met in totaal 48 spuiten van Het jaarverslag brengt verder de ver- elk zes stralen. De brandweerko- schiIlende activiteiten en evenementen lonne bestaat uit 37 officieren 108 1111 1963 no& eens °nder de aandacht, als gen en evenmin met de actie van Friese Maatschappij van Landbouw door desnoods via een leveringsstaking een hogere melkprijs af te dwingen. Geen resultaat Het pacht- en taxatiebureau wordt door steeds meer leden en ook niet- leden opgezocht, aldus het verslag. In herinnering wordt gebracht, dat de onderhandelingen met de Z.L.M. over een gemeenschappelijk bureau op dit gebied geen resultaten ople verden. „Pas dan kan van samen werking worden gesproken, als een wezenlijke invloed op de gang van zaken van beide zijden verzekerd is", aldus het verslag, waarin wordt betreurd dat samenwerking op deze basis niet mogelyk bleek. Het onderwijs vroeg in 1963 veel aan dacht i de Zeeuwse C.B.T.B. Het be stuur diende een verzoek in om de chris telijke landbouwhuishoudschool in 's Heer-A ren dskerke in Goes te vestigen. In Middelburg kon de grond aan de Breeweg worden gekocht voor de bouw de nieuwe chr. landbouwbuishoud- onderofficieren en 701 soldaten. Voor de oefening zal een oorlogstoe stand worden geschapen. Op 1 juni wordt zonder oorlogsverklaring over- ons land. Vlissingen krijgt een bom bardement te verwerken met conven tionele wapens: het zuidelijk deel van de stad wordt gebombardeerd met brisant- en brandbommen. De mobiele kolonne is gemobiliseerd in Oud-Gas tel. Nadat het hoofd B.B. via de pro vinciale commandant aar. de bevel hebber van het Korps Mobiele Kolon nes om assistentie heeft verzocht wordt de brandweerkolonne MC 9 Vlissingen gestuurd. De kolonne waar vijf uitgangsstellingen zullen worden betrokken. Daarna kunnen de mannen van de kolonne aan bet werk gaan. Na afloop van de oefening ver trekt de kolonne weer naar Oud-i Gastel. De B.B. zal aan deze oefening met 1 peloton deelnemen. de toogdagen. Voor de aanstaande toog- dag is er in dit jaarverslag een uitvoerig programma opgenomen. Veroverend fris.~ after shave lotion Eaclusiel verkrijgbaar bij de kapper!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 9