citosii: Wennerström ook bij Cuba-crisis betrokken Rotterdams drinkwater krijgt extra chloor Koningin Juliana zal in Zundert beeld van Van Gogh onthullen KLANKBORD Schepping van Zadkine m Russen stelden veel belang in sterkte N.A.V.O. Reclame int. v. stap dichterbij Moeili'ke marxist bestrijdt Rïjn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! KRITIEK OP DE BERICHTGEVING OVER HET POLITIEOPTREDEN OPENING DOOR PRINSES BEATRIX Vijfenzeventigjarige blindenbibliotheek in nieuw pand WOENSDAG 27 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 NIET ALS LAAT EERHERSTEL (Van een correspondent) eenheid vormen. Zelf heeft Zadkine van het beeld gezegd, dat hij hier in het meest de grootheid van de schilder en de liefde van de twee broers heeft getrof fen. Een paar stappen van de grote weg af zijn echter al voldoende om in de sfeer te komen waar Vincent van Gogh, die op 30 maart 1853 werd geboren, de natuur in zijn jongensjaren eenzaam en geslo-1 ten moet hebben verkend. Zoals Niels Het bronzen beeld is 2% meter hoog en staat op een blok wit harssteen afkom- v„KCltJ, stig uit San Remy waar Vincent in 1889 weinig lil de omgeving van Zundert her- in net voormalige klooster voor geestes- weet rn kent men in de tere lijnen van hetizieken werd verpleegd, licht glooiende landschap met het Hoewel Zundert als belangrijke grens- nnmnifla cninlinnf pn in flp rnxt plaats echter een kaal verleden heeft opgaande spanhout en 11 de rust £r|jgt mon er nu de dat M een van de verspreid liggende hoeven dorp in opkomst is. Het rusteloze ver- keer van Antwerpen naar Breda trekt zich onafgebroken door de lintvormige 1 hoofdstraat, waaruit het dorp opper- vlakkig gezien, alleen maar bestaat. Demissionaat krijgt Vincent autostroom brengt welvaart binnen, die'standbeeld op een plaats door de middenstand en grote hotels prilste jaren heeft gesleten. Dat dit ge wordt gedemonstreerd. Er wordt druk luk Zundert niet onverschillig in de1 gebouwd en veel gebroken om het tempo schoot valt zal donderdag bij de plechti- mecr van Vincent van Gogh dan in het dorp zelf. Het is of daarbuiten de grondlijnen nog liggen voor de subtiele schetsen, die hij later in Nonen zou maken. In het dorp zelf is echter weinig dat herinnering aan de grote schilder levend houdt. Een weinig indrukwekkende gevel steen in een verkeerd huis, een straatnaam, een aantekening in het geboorteregister en in het doopre gister van de Ned. herv. gemeente. Van Zundert kan moeilijk gezegd worden dat liet zich in het leven van Van Goghs roem heeft opge drongen. Als op 28 mei H.M. de Koningin op een klein en naamloos pleintje tussen de ge-1 boorteplaats en het eenvoudige kerkje het standbeeld van de kunstenaar met zijn broer Theo, vervaardigd door de Russisch-Franse beeldhouwer Zadkine zal onthullen, kan men dit ook niet zien als een laat eerherstel. De komst van het beeld naar Zundert is haast even toe vallig als destijds de komst van de fa milie Van Gogh. Het beeld is een ge schenk van het bankiershuis Van Lan- schot, dat het in 1961 bij gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het huis als jubileumgeschenk aanbood ter herinne ring van het feit dat het geslacht Van Lanschot uit Zundert afkomstig is. Bij de herdenking van de honderdste ge boortedag van de schilder in 1953 werd in de pastorie van de hervormde ge meente een gevelsteen onthuld door prof. dr. J. de Quaay. De Bredase beeldhou wer Niels Steenbergen had in de steen een opvliegende vogel gebeeldhouwd met de tekst er om heen van een van de brie ven aan Theo. In dit huis is Vincent van Gogh echter niet geboren, de afbraak I werd vijftig jaar geleden afgebroken en van de afbraak werd een herberg ge bouwd in de Kuyperstraat. vogeltje losgebroken maar hij heeft er -'g nagelaten: 15 of 16 jaar. dat men niet nauwkeurig, was hij toen het gezin naar Etten verhuisde. Het fi asco van Londen en de hel van de Bori- nage lagen toen nog voor hem. Wie de bizarre geschiedenis van de schil der kent begrijpt dat het geen wonder was dat Zundert zijn grote zoon uit het oog verloor. Door een toevallig, maar daarom niet minder prijzenswaardig "in Gogh z\jn raar hij zyn van deze tijd bij te houden. J ge onthulling wel blijken. Rapport over Zweedse spion Zadkine Het beeld van Zadkine is niet het eer ste dat van Van Gogh werd gemaakt. Deze getourmenteerde kunstenaar die uiterlijk en innerlijk gelijkenis met Van Gogh vertoont, is hevig door de persoon van Van Gogh gegrepen. In AuveVs sur Oise, waar de schilder de laatste tragische maanden van zijn leven heeft gewoond, staat een groot beeld van Zadkine. Het nieuwe beeld in Zundert geeft de beide broers weer, staande en zo hecht aan el kaai- verbonden dat ze een twee- TANNEER - zoals omstreeks deze tijd ties jaars zo veel vuldig geschiedt - het onderiverp „reizen"' wordt aangeroerd, denk ik aan het gevleugelde woord van oom Dirk: Reizenwat betekent reizen" Wanneer de liefste vrome van de wereld je bemint en wan neer de liefste vrouw van de we reld in Bolsward woont, dan is Bolsward de mooiste stad van de wereld". Voor dit standpunt valt alles te zeggen: reizen is slechts een ge noegen wanneer de liefste vrouxc ter wereld U niet bemint, een si tuatie waarin miljoenen mannen verkeren. Vandaar de bloei van het toerisme en het betrekkelijk ge ringe bezoek aan Bolsward, Als ik dus uitga van de stelling dat de wijsheid van oom Dirk een slag in de lucht is, dan mag ge zegd worden dat voor reizen wel iels te zeggen valt: het verkwikt het. harthet bevordert de inner lijke secretie en U ziet eens wat anders dan de schone was op het balkon van de achterburen. Bo vendien is er maar één Parijs en wie niet op de Eiffeltoren ge weest is heeft geen recht van mee praten. Trouwens, het Louvre is ook niet gek. Verder is alles hetzelfde, In New York heet de Eiffeltoren Empire State Building en het Louvre Metropolitan Museum, Verder is het 't zelfde. Het voordeel van New York is, dat uw buren allemaal in Parijs, maar lang niet allemaal in New York zijn geweest, zodat als U dit jaar niet naar Vlieland gaat ik U New York kan aanbevelen. Er zijn wel geen Champs Elysées, maar die zijn op VUelund ook niet. Trou wens het Central Park kan er best mee door. Het bezwaar van reizen is, dat ze nergens croquettcn en wentelteef jes hebben en dat je nooit helemaal zeker weet of er biefstuk met dop pertjes en gebakken aardappelen is. Maar de Amerikaanse keuken is ongetwijfeld eetbaar en over een paar weken bent U weer lekker thuis. Het voordeel van reizen is, dat het de blik verruimt. U leert begrij pen hoe ivonderlijk alle andere vol ken leven en wat voor rare talen zij spreken. Het gekke is dat zij elkaar nog begrijpen ook. Kortomreizen is goed voor de geest. Een tochtje naar de pirami den van Azatlan of Muc-hopulco m Mexico brengt U in aanraking met de beschaving der Maja's en een uitstapje naar Peking geeft U contact met de eeuwenoude Chi nese cultuur. Bolsward is heel mooi, maar liet blijft Bolsward. Guatemali is weer eens wat anders. Er zijn paradijs vogels. Op Vlieland niet. En kunt U i» Bergen-op-Zoom koesjkoesj etenEen mens moet er eens uit. Ja.... gezellig. Goed voor U. Reizen maakt een ander mens van U en dat is hoognodig. Dat kou alleen maar tot uw (en ons aller) voordeel zijn. De Alpen of de Apenijnen. De Costa. Brava op Wijk aan Zee. En als zij daar woont en wan néér zij lievoor U wil zijn: Bolswa ELIAS In Stockholm Is gisteren een zwaar ge censureerde versie bekendgemaakt van het rapport dat de Zweedse veiligheids dienst samenstelde over het verhoor van de Zweedse dubbelspion kolonel Wen nerström. Een van de taken van Wennerström toen hij in Washington was gedetacheerd be stond uit het zenden van gegevens naar Moskou die de Russen ervan zouden kun nen weerhouden de toestand op een be paald moment verkeerd te beoordelen. Wennerström zei dat hij dit eenmaal deed, namelijk ten tijde van de crisis om Cuba. De voormalige diplomaat vertelde zijn ondervragers dat de Russische op drachtgevers er achter waren gekomen dat hij ook voor de Verenigde Staten spioneerde. Zij wilden echter dat hij zijn contacten met de Amerikaanse spiona gedienst zou blijven onderhouden „omdat zij geloofden in zijn sympathie voor de Sowjet-Unïe". Dat was kort voor zijn be noeming in 1952 van luchtmachtattaché in Washington. N.A.V.O. Wennerström zocht uit, aldus het rapport, voor welke Russische bom bardementsdoelen de Amerikanen be langstelling hadden en hij koesterde de verdenking dat deze belangstelling in verband stond met voorbereidingen voor een biologische oorlogsvoering. De Russische geheime dienst had vol gens Wennerström bijzonder veel be langstelling voor de kracht van de N.A.V.O. op het gebied van kernwa pens. Zijn functie van ontwapenings- deskundige op het Zweedse ministerie •van buitenlandse zaken (1961) was in dit opzicht van groot nut geweest. Toen ik in Washington verbleef, zo zei de Zweedse spion tegenover de veilig heidspolitie, vroegen de Russen mij eens om uit te zoeken of de Amerikanen be zig waren een aanval voor te bereiden die de Russische strijdkrachten voorlopig de wind uit de zeilen zou nemen. Hij had dit tot tevredenheid van de Russen kun nen ophelderen, aldus het rapport, dat hierover niet in nadere bijzonderheden trad. Speciale film De spion zei dat hij documenten fotogra feerde op een speciale film, die alleen in Moskou ontwikkeld kon worden. Hij ont moette zijn contactmannen op straat of in parken in Washington en soms in het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, „als wij daar vertoefden een groepsbezoek". Er waren afge sproken tekens voor de ontmoetingen, aldus Wennerström. De linkerhand moest altijd vrij langs het lichaam han gen. Als wij iets bij ons droegen was dat altijd-in de rechterhand. Bij gevaar stak men de linkerhand onmiddellijk in de broekzak hetgeen voor de ander beteken de gevaar, geef geen teken van herken ning. Toen Wennerström van 1949 tot 1952 luchtmachtattaché in Moskou was bestond zijn taak uit het verzamelen van inlichtingen over de Britse luchtmacht, die volgens hem toen als de doeltreffend ste werd beschouwd. Handelsreizigers eisen verbetering van hun positie algemene vergadering van de Ne- derlandsebe Handelsreizigers en Han delsagenten Vereeniging heeft in een re solutie instemming betuigt met de vol gende voorstellen van de contactcom missie N'.H.R.Y. en N.C.H.V.: invoering van een minimumsalaris van f 425 pér maand voor handelsreizigers van 23 en 24 jaar; invoering van een minimumsalaris van f 550 per maand voor handelsreizigers van 25 jaar en ouder; verhoging van het aantal va kantiedagen voor handelsreizigers, die ten minste 5 jaar bij dezelfde werkgever in dienst zijn tot IS per jaar; invoering van een vakantietoeslag van 4 van het totale maandinkomen met een mi nimum van 4 van het maandelijkse garantie-inkomen voor elke maand, ge durende welke een handelsreiziger onaf gebroken in dienst van zijn werkgever is geweest. In een tweede resolutie wordt het be stuur opdracht gegeven te bevorderen, dat handelsagenten worden vrijgesteld van omzetbelasting. r*\e Britse b«_roeps>»oldaten be hoe (Van onze radio- en t.v.-redactle) De Britse (beroeps)soldaten behoeven niet te klagen, dat zij voor nieU de '"illtairen .wapenrok dragen. Engeli Verwacht wordt, dat de pacificatie- *ijn 0P.h_TL®Ke5«,HtJiLbiJna w commissie de minister van o., k. en w, na haar eerstvolgende bijeen komst een interim rap port zal doen toekomen, waarin de meerderheid [adviseert tot voorlopige invoering delen actief. Zij voeren junglegevcch- tcn in Noord-Borneo, waar zij de federa» lil! Maleisië helpen verdedigen, zij zijn pas met spoed naar de Zuldariiblscne Federatie gevlogen, waar Jernenletische rebellen het op de basis Aden hebben Semunt en zeer recent zijn extra troepen oor de lucht naar Zuid-Arnerika gc- 'an reclame op het tweeae t.v.-net,; transporteerd. waar in Brits Guyana ingaande oktober of januariaSST^^SSiEa'BS dit in afwachting van de vaststel- j in(iii;rs en creolen. In geen van dc ge- ling van de definitieve structuur; noemde gebieden oefent Engeland nog •an het tweede televisienet op basis j Londen ^mrt "ie zorg voor van het pin dad ties van de com-! deze probleemgebieden Zit opgescheept, missie, dat medio volgend jaar m-r aojflj»ntaWctód wordt geformuleerd. egneemt p""rwn x.t gaat bepaald niet over rozen. Guyana bijvoorbeeld probeert de Engelse regering nu al vele jaren de Minister Bot heeft de commissie omtwee met elkaar overhoop liggende par- dit interimadvies gevraagd. De verte-1 tijen tot elkaar te brengen. Maar steeds genwoordigers van de organisaties, die Weer sluit Londen op de weerspannige een commerciële t.v.-omroep willen op- houding van de leiders der Progressieve richten, zijn tegen het te verwachten in-'volkspartij, de beweging, waarin het teri maxi vies, omdat de meerderheid van Indiase volksdeel zich voornamelijk heeft de commissie de verzorging van de re- verenigd. De Progressieve Partij wordt clameboodschappen in handen wil leg-1 ^«-leid door dr. Cheddi Jagan. een tand- gen van de N.T.S. Ook het dagbladwezen arts die al lang geleden zijn praktijk in de exploitatie en de opbrengst heeft opgegeven om in de politiek MË iDr- Jagan van de reclameboodschappen betrokken g- moeten worden. De representanten van I ideeën. lagan heeft zeer progressieve - IHUoa. .ooral wat de samenwerking de" commerciële t.v.-gegadigden vrezen, met dé communistische land«-n betreft, dat een voorlopige regeling bij de defini- Hij noemt zichzelf een Marxist en zoals tieve vaststelling van de structuur van I de meeste communisienvrier.den. die het tweede t.v.-net geprolongeerd zal niet helemaal zonder het westen kunnen. worden, zodat zij dan geen kans meer hebben tot oprichting van eigen t v.- bedrijven. Het ls de vraag of minister Bot het meerderheidsadvies benadrukt hij steeds weer, dat hij neutrale politiek voert. Dat het westen hem niet gelooft, neemt hij het westen zeer kwalijk. Evenals Fidel Castro van het niet zo heel ver weg gelegen Cuba, 'einlg op met de Ver- ran de pacificatie-1 heeft hij vooral enigde Staten, w. rika hem allerminst bevalt I leggen. Hij heeft het recht zonder voor- afgaande toestemming van het pari' ment omroepconcessies te verlenen. De VARA staat echter op het standpunt, maar 'veie mensen zijn de mening toe dat zij alleen wü meedoen uit- m<>et buig(^ voor hct napitalis- Toch zegt Jagan leder keer weer: „Tk ben niet tegen de Verenigde Staten, Beroepsspion De Zweed vertelde zyn ondervragers ten slotte dat hij voor de eerste maal met het werk van de geheime dienst in con tact kwam toen hy in 1934 in Riga stu deerde en daar een Amerikaan ontmoet te dien voor de Britten werkte. In '40 en 1941, toen hy assistent-luchtmachtat- taché in Moskou was hielp hij de Duit sers aan informaties over de Russen. Dat komt door het speciale Citosii procédé. Doe zo'n modern sneltablet in *n glas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van micro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. de gele sneltabletten met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosii bevat Bi en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen. Citosii is een sneltablet. Dus: zonder bijmenging van schadelijke stoffen, enkelvoudig, veilig. 20 stuks 11.-. GEVITAMINEERDE ETYTEÜJTAB LETTEN tegen pijn, griep en koort* de televisie, na een duidelijke uit spraak van de beide Kamers van de Sta- ten-Generaal ten gunste van deze re clame. De jeugdige Amerikaanse senator Edward (Ted) Kennedy, die een tocht door Europa maakt, heeft in Bonn een bezoek gebracht aan de hoogbejaarde Duitse staatsman dr. Konrad Adenauer. De foto geeft een beeld van de har telijke begroeting tussen jeugd en ouderdom in de diplomatie. De voorzitter van de Nederlandse poli tiebond. de heer A. K. Mud, heeft dins dagmiddag in zijn openingswoord voor het bondscongres. dat in het Kurhaur- te Scheveningen wordt gehouden, kritiek geuit op de berichtgeving het politieoptreden in een ut eel Nederland dringt aan op beslissing over Europaweg no. 10 Nederland heeft maandag op een ver gadering van het ministerscomité van Benelux in Brussel aangedrongen op een spoedige beslissing over de aanleg van de nieuwe wegverbinding Antwerpen- Nedcrlandse grens. De minister van ver keer en waterstaat, rar. J. v. Aartsen sprak daarbij de wens uit, dat het pro ject wordt opgenomen in het Belgische wegenplan voor 1965—1970. De nieuwe weg van Antwerpen naar de Belgisch-Nederlandse grens, die deel moet uitmaken van de Europese weg no. 10, moet daar aansluiten op de aan te leggen verbinding tussen Breda en de grens. Over het tracée van de nieuwe,1 weg Antwerpen-Breda werd reeds ge ruime tijd geleden in het raamwerk van 0,m„rpmar speelt oSk. wat veel erger is. de kwaad- iXf willende elementen in onze samenleving de aanleg op Nederlands grondgebied! jn kaart worden begonnen, zolang niet vaststaat dat ook met het Belgische deel van de „Het wil ons voorkomen, dat er voor nieuwe weg wordt begonnen. Van Ne- de pers aanleiding bestaat zich over derlandse zijde wordt groot belang ge-1 deze soort berichtgeving te beraden, hecht aan de verbetering van de E-'" Voorzitter politiebond Congres in Scheveningen de verhouding tussen bur gers-zonder-politiefunctie en bur- gers-met-politiefunctie. Ook de ping x me". De 45-jarige Jagan zegt. dat hij van het rijke Guyana een socialistisch land wil maken. „Maar Amerika ver draagt dat niet en stelt alles in het werk om mijn regering ten val te bren gen. Toch zijn wij bereid zij aan zij met het kapitalisme te werken, een soort van gemengde economie, maar wij zijn beslist niet van plan onder het kapitalis me te werken", aldus Jagan. die gelooft dat achter alles wat Engeland doet de Verenigde Staten schuilen. Toen vorig jaar herfst Londen weigerde een datum te noemen, waarop Brits Guyana onaf hankelijk zou worden, meende Jagan. dat Engeland dit deed om de kwestie opnieuw te kunnen uitstellen, wanneer de Progressieve Partij weer een verkie zingszege zou behalen. ,,Ze kunnen dan net zo lang uitstellen tot de Amerikanen ja zeggen", aldus Jagan. De verkiezingen heeft Jagan tot dus ver steeds gewonnen dank zij het RP_rover- .ieid zou kunnen bijdragen tot het kweken van een goed begrip over en weer. Voorlichtingsbureaus zoals die met de publiciteitsmedia onderhou- 600.000 inwoners. 270.000 m.nsen van den zouden daar, waar zij nu nog Indiase af komst en 184.000 negers, die ontbreken, moeten worden ingesteld.zich hebben aangesloten bij de oppositie Deze oppositie wenst een nieuw verkie- Overigens wilde de voorzitter met zeg- zïngssvsteem. waarbij evenredige ver- I tegenwoordiging zal worden toegepast. Nederlandse' dag- en weekbladen, dat de over arbeidsvoorwaarden van de baan parti; van Ja^an I? daar tegen De /aken meermalen op e_en verkeerde nia- zyn: -.Wjj ^^hten nog steeda^^op^con- Erit^e /egering besloot vorig jaar de hebben voorgedragen. crete voorsteilen inzake een verbeterde overwerkvergoedingsregeling. De minis- Kritïek kan een nuttige functie in onze i ter van binnenlandse zaken heeft deze samenleving hebben, zo zei hij, maar in het vooruitzicht gesteld. Voorts blij- dan moet zij aan enige voorwaarden ven andere zaken te lang onafgedaan voldoen, waaronder objectiviteit en liggen, zoals de herziening van de sala- rechtvaardigheid. Veel publikaties over rissen van de korpschefs van gemeen- het politieoptreden hebben te vaak de I tepolitie. geest geademd alsof de politie zich te- j Verder laakte spreker het, dat het laat- gen de burgers keert en alsof zij alleen ste kledingsvoorschrift voor gemeente- maar bestaat uit een stelletje ruwe politie nooit definitief is vastgesteld. Tot machtswellustelingen, die er maar naar! si0t noemde hij de trage afdoening van oppositie op dit punt haar zin te geven en dat heeft tot protesten van de Pro gressieve Partij geleid. Jagan echter ver klaarde: „ik kan alle verkiezingen win nen". Het voornaamste wapen van de oppos- tie is de staking. De creolen behoren merendeels tot de werkende stand, ter wijl de Indiase bevolkingsgroep voor het grootste deel de neringdoende midden stand vormt. Herhaalde malen zijn de hartelust en eigen willekeur op los ram-, de standplaatsaftrek. De heer Mud arbeiders reeds in staking gegaan, waar- melen. Men doet daardoor niet alleen de, keerde zich tegen de voorgestelde wijzi-1bij het niet bleef bij staken alleen. De politieambtenaar onrecht aan, maar| ging van de aftrek voor verwervings- stakers trokken de hoofdstad in. gingen -•-•« i-i-ooH.i £osten by de loon- en inkomstenbelas- hun tegenstanders te lijf en staken de ting. Aanneming van dit voorstel zou brand in de talrijke houten gebouwen Niemand heeft baat bij een verscher- Het Gemeentelijk Rotterdams Drinkwaterbedrijf heeft dinsdag in een communiqué bekendgemaakt: „In de afgelopen dagen is getracht door middel van het uitspuien e.d. zoveel mogelijk van de in het water voor komende borstelwormpjes kwijt te raken. Door middel van het nemen van monsters in verscheidene delen van de stad heeft het bedrijf het effect van deze maatregel gecontroleerd en de verspreiding van de organismen in het buizennet vastgesteld. Gebleken is dat de resultaten niet bevredigend genoeg zijn. De drinkwater leiding is daarom van plan straffer maatregelen te nemen om het euvel op korte termijn definitief te bestrijden. Proefnemingen op het laboratorium van de D.W.L. hebben uitgewezen, dat de borstelwormpjes met bestand zijn tegen vrij veel chloor m het water. Om te bewerkstelligen dat overal in het buizennet tot aan de tapkraan toe werkzaam chloor in het drink water aanwezig is, is het noodzakelijk de vereiste hoeveelheid chloor in de vorm van ehloor-amine aan het water toe te voegen. Met ingang van woensdagmiddag zal aan het water ter bestrijding van de wormenplaag twee mg. per liter werkzaam chloor, als chloor-amine, aan het drinkwater worden toegevoegd. Deze dosering zal voorshands gedurende een week worden volgehouden. Door deze maatregel zal de smaak van het drinkwater wel in ongunstige zin worden beïnvloed. Door het water even te laten doorkoken, kan op betrekkelijk eenvoudige wijze een groot deel van de smaak worden weg genomen. Er wordt op gewezen, dat de toevoeging van het werkzame chloor het water voor speciale doeleinden, zoals aquaria e.d., minder geschikt maakt. Het geldt hier echter een tijdelijke maatregel, welke de instemming heeft van de rijksinspectie voor de volksgezondheid en de G.G. en G.D. te Rotterdam" voor zeer veel werknemers, met name ook voor het politiepersoneel, een aan zienlijke strop betekenen. Minister Witteveen waarschuwt tegen nieuwe loonexplosie De minister van financiën prof. H. J. Witteveen, heeft dinsdag gewaarschuwd togen een nieuwe loonexplosie op basis j die Georgetown telt en plunderden de winkels. Er.Sge jaren geleden brandde bij dit soort relletjes een aanzienlijk deel van Georgetowns centrum af en nog steeds vrezen de winkeliers herhalingen van de ongeregeldheden, zodat zij bij het minste geringste hun winkels sluiten en een goed heenkomen zoeken. Maar ook in het binnenland van Brits Guyana gist het: persbureaus meldden gisteren dat een kustpassagiersschip de rivier de Demerara was opgevaren om 800 volge lingen van premier Jagan op te halén, die" door woedende creolen werden be dreigd. van dn gestep-n prijren Na de fec-nle intussen door m ie aoe- loongolf staan we voor een proces van ken bij de communistische .anaen. Cuba was lange tijd een van de beste loongolf aanpassing en herstel van evenwient. uit proces dat weliswaar pijnlijk is, kan men niet ontgaan door een nieuwe loonexplo sie, die onze economie in een zuiver cu mulatieve inflatie zou brengen, zo zei hy. De minister, die sprak op de jaarverga dering van de Nederlandse Waterschaps- bank in Den Haag, wees op het feit, dat Nederland bezig is dit jaar een miljard gulden meer uit te geven dan verdiend wordt. De cijfers van de betalingsbalans van april zijn de slechtste die ooit ge constateerd zijn. We worden door de wel vaart voortgejaagd, zo meende hij, en voelen ons soms meer slachtoffer dan genieter van de welvaart. We zullen ons oldoende uit de welvaartsjacht moeten vuiuueiiue uil ue wtavoansjiuiui iuuclcu losmaken om de zaken in hun werkelijke E perspectief te zien. De bewindsman betoogde, dat de over heid met haar begroting voor volgend jaar aan de noodzakelijke aanpassing van de economie zal moeten meewerken. Men zal niet alles kunnen doen wat wen selijk wordt geacht. Doch hij zegde toe, dat spoedig een wet voor belastingverla ging gereed zal liggen, zodat bij ontspan ning van de economische situatie onmid dellijk een verruiming van de koopkracht kan worden gerealiseerd, die niet zal doorwerken iiT prijsstijgingen. rijstafnemers van Brits Guyana, maar Cuba heeft zelf grote problemen en on voldoende dollars. Ook Rusland en Tsjecho-Slowakije zijn klanten van Ja gan. De moeilijkheid is echter, dat de arbeiders om de haverklap weigeren de schepen te laden met goederen die voor de communistische landen bestemd zijn. Maar Jagan houdt vol. dat Amerika hem wel dwingt aan Oost-Europa te verko pen. Toen ik in Amerika en Canada was om de leiders van deze landen te spreken, vroeg ik wat zij van ons kon den kopen Ik bood hen suiker, rijst, bauxiet en hout aan. Zij knikten goed keurend, maar kopen doen zij niet. aldus Geluidsbandjes Brailleboeken en geluidsbandjes (Van een onzer redacteuren) De Nederlandse Blindenbiblio theek gevestigd op de Noordwal 7 in Den Haag bestaat 75 jaar, een heuglijk feit, dat vandaag feestelijk gevierd wordt. H.K.H. prinses Beatrix zal de herden king van de oprichting van de Nederiundse Blindenbibliotheek bijwonen en dan tevens hel nieuwe pand van de bibliotheek in gebruik stellen. De Nederlandse Blindenbibliotheek is in de loop van zijn vijfenzeventigjarig bestaan van een onschatbare beteke nis gebleken voor talrijke blinden in Nederland en ook daarbuiten, tol zelfs in zeer ver weg gelegen landen. Zij leent namelijk haar brailleboeken niet alleen uit aan Nederlandse blin- Louis Braille deed zijn geniale uitvin ding omstreeks 1S45. Het braille schrift vond daarna spoedig ingang in Frankrijk en Engeland, maar het duurde "nog tot omstreeks 1890, voor dat het tot Nederland doordrong. De Nederlandse blinden, die in geestelij ke afzondering en voor het overgrote deel in kommervolle omstandigheden hadden geleefd, konden zich gaan ontwikkelen en zich door deze ont wikkeling redelijke plaatsen in het maatschappelijk leven veroveren. In het begin ging dat overigens nog langzaam. Reeds in 1889 richtte de heer G. J. Kolff een welgestelde blinde en zijn zuster een eigen braillebiblio theek op. Dank zij hun energie, hun propaganda en hun enthousiasme be gonnen meer blinden het braille schrift te leren en brailleboeken te le zen. Hun bibliotheek, waarvan zij graag andere blinden gebruik lieten maken, breidde zich snel uit. De me dewerking van meelevende vrienden droeg daartoe veel bij. De heer Kolff begreep, dat het werk verdere uitbreiding verdiende, tenein de er zoveel mogelijk blinden van te kunnen laten profiteren. Hij zocht naar een hechtere opzet van zijn bi bliotheek, naar een verantwoorde ex ploitatievorm. naar zekerheid voor liet voortbestaan ervan cn zo richtte hij met andere geïnteresseerden op 3 april 1894 in Den Haag de vereniging Al spoedig moest men een eigen pand voor de bibliotheek zoeken. Braille boeken nemen namelijk zeer veel plaats in, zodat de heer Kolff de groeiende collectie niet meer bij zich aan huis kon bergen. Vier keer is men verhuisd. ïn 1938 kwam men in het pand, waarin de bibliotheek nog altijd is gevestigd: Noordwal 7 in Den Haag. De vooruitgang in de geluids techniek opende perspectieven, waar van men vroeger niet had durven dromen, elke blinde dus ook hij, die geen braille kan lezen kan men nu toch de boeken verschaffen waarvan hij wil kennis nemen, doordat zij hun namelijk worden voorgelezen. ier dingen geeft hij Amerika de schuld: het beloo'ft hulp te verlenen maar is die belofte niet nagekomen; het oefent druk uit op Engeland om ons geen onafhankelijkheid te verlenen; het clreigt met economische blokkade en het bemoeit zich met onze binnenlandse aan gelegenheden door subversieve agenten. Mijn land ls gereed voor de onafhanke lijkheid. maar Amerika tolereert geen socialistische regering op het westelijk halfrond. De bibliotheek ging met haar tijd mee en greep de nieuwe mogelijkheden aan. De vervaardiging van grammo foonplaten, waarvan men zich in het buitenland had bediend, bleek echter een te dure geschiedenis, vooral voor een nict-conimerciële instelling. De min of meer revolutionaire ont wikkeling voor de Nederlandse Blin denbibliotheek kwam eigenlijk pas met de opkomst van de geluidsband en de bandrecorder. De bibliotheek is geluidsbandjes ga-an maken van boe ken, zowel wetenschappelijke boeken als romans en ook leerboeken. Er werd een vereniging „Vrienden van de Nederlandse Blindenbibliotheek'' opgericht, die haar morele en finan ciële steun gaf by het vervaardigen van de bandjes en die het hare ertoe heeft bijgedragen, dat vrijwel elke blinde ïn Nederland de beschikking over een bandrecorder kreeg. In 195S begon deze vereniging haar werk zaamheden. In dat jaar werd in het gebouw van de bibliotheek ook een moderne geluidsstudio geopend. Voor het spreken van de boeken kon men op voldoende vrijwillige medewerking i rekenen. Samenwerking Sinds mei 1958 geeft de bibliotheek in samenwerking met de braille-afdeling van de Openbare Leeszaal en Biblio theek ïn Amsterdam en de Christely- Ue Blindenbibliotheek in Amsterdam een „Algemeen Gesproken Weekblad'' uit, waardoor de blinden van een eigen nieuwsvoorziening, in samenge vatte vorm, verzekerd zijn. Het spreekt vanzelf, dat voor het vervaardigen van al die bandjes een uitgebreide reproduktie-apparatuur nodig is. De Nederlandse Blindenbi bliotheek heeft daarover de beschik king gekregen en deze is nu in hoofd zaak ondergebracht in het nieuwe gebouw, dat prinses Beatrix vandaag zal openen. Er zijn enige huizen aan gekocht achter het gebouw Noordwal, staande in de Pietërstraat. Zij zijn verbouwd en geheel geschikt gemaakt voor het technische gedeelte van het bedrijf, dat de Nederlandse Blinden bibliotheek langzamerhand geworden CHEDDIJAGAN ...tandarts en politicus... Naam voor dochter prinses Margaret Prinses Margaret en dc graaf van Snowdon hebben besloten hun op 1 mei geboren dochter de namen Sarah Fran cis Elizabeth te geven. Dit kind, het ze vende in lijn voor de Britse troonopvol ging, zal als Lady Sarah Armstrong- Jones bekend staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3