'assfc- ko Sjoukje Dijkstra bij „Holiday on Aanval op positie van Cor Schuuring mislukt Oólcaüj aMJ<ktya/"lJ7 Concentratievoorstel polders in Walcheren en 0ost-Z.-Vlaanderen micheun* Koningin van de ijspiste Larsen vergroot voorsprong Belgische week in Breda Beslissing nodig tussen Philippine en Retranchement ROOK MET VERSTAND, ROOK MET SMAAK. ROOK SIGAREN KRITIEK IN RAAD K0RTGENE OP MIDDENSTANDSBELEID B. EN W. DINSDAG 26 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t Als top-ster gecontracteerd Sjoukje Dijkstra, de 22-jarige Ne derlandse, Europese, wereld- en olympische kampioene kunst- rijden, heeft maandag een contract getekend met de ijsrevue „Holiday on Ice". Het nieuws werd maan dagmiddag in Amsterdam bekend gemaakt door de president-direc teur van de revue, de Amerikaan Morris Chalfen. De revtie, waarin Sjoukje als top-ster zal optreden, gaat eind september in Amsterdam in première. Sjoukje Rosalie Dijkstra, die op 28 januari jl. in Innsbruck tijdens de Olympische Winterspelen haar 22e verjaardag vierde, heeft dus de grote stap gewaagd waarover, sinds zij en bij de Olympische Winterspelen, en te Dortmund bij het wereldkampioen schap de gouden medaille veroverde, velerlei gissingen zijn gedaan. Op 25 mei 1964 sloot zij haar amateurcar- ricre af, waarin zij het allerhoogste bereikte, wat er te bereiken is: Euro- pees-, wereld- en olympisch kampioe ne in één seizoen, waaraan zij ook nog de nationale titel haar zesde, sinds zij in 1959 Joan Haanappel als Neder lands kampioene opvolgde toevoeg de. Sjoukje Dijkstra is de laatste jaren de koningin van de ijspiste geworden, die waar zij kwam grote lauweren oogst te en overal sympathie vergaarde door haar sportieve en vriendelijke op treden. Vier Europese titels voegde zij nog aan haar erelijst toe, alsmede drie wereldkampioenschappen (in 1961 ging het wereldtoernooi te Praag niet door in verband met het verongeluk ken van de Amerikaanse ploeg) en één olympisch kampioenschap, te Innsbruck, waar koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Bea trix en Margriet haar hartelijk hul digden. Sjoukje Dijkstra werd een nationa le figuur en de koningin drukte baar erkentelijkheid uit voor haar grote prestaties door Sjoukje dit jaar te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op de vraag, hoe hoog de som is, die in het contract wordt genoemd, ant woordde de nieuwe sc-haatsprofessio- nal diplomatiek: ,.Wat ik verdien is niet zo belangrijk, het gaat erom wat a 'n jaar of vijf heb overgehouden. Zij weigerde beslist te zeggen voor welk bedrag zij was gecontracteerd. Morris Chalfen, de president-directeur van de Amerikaanse show, die voor deze gelegenheid speciaal uit de Ver enigde Staten was overgekomen, wilde alleen vertellen, dat de gage de hoog ste is, die sedert het optreden van de legendarische Sonja Henie aan een ijs-soliste wordt betaald. C/"* AUTOMATIC AEU TOASTERf69.50 De uitslagen van de partijen die maandag in Amsterdam zijn gespeeld voor de vijfde ronde van het interzone- toernooi, luiden: Reshevsky-Porti-seh te-te', Evans-Len- gyl te-teVranesic-Bilek te-teIvkov- Berger 1-0; Rossetto-Benkoe te-te; Larsen-Perez 1-0; Quinones-Porath %-&; Darga-Gligoric te-teTringov- Foguelman te-teBronsteinPachman ïi-'.i; Tal-Smyslov te-te; Stein-Spas- ski bi-te. De stand na vijf ronden luidt: 1. Larsen Ate pnt.; 2. t/m 5. Evans, Ivkov, Smyslov en Gligoric, allen 3'/s pnt.; 6. t/m 10. Lengyel, Reshevsky, Bronstein, Pachman en Portisch, al len 3 pnt.; 11. t/m 16. Vranesic, Dar- ga. Tal, Spasski, Porath en Benkoe allen 2te pnt.; 17. t/m 19. Bilek, Ros- setto en Stein allen 2 pnt.; 20. t/m 22. Quinones, Perez en Foquelman, allen 1 Vs pnt.; 23. Tringov 1 pnt.; 24. Berger Opnt. In een vriendschappelijke sfeer ls dit weekeinde in Breda de Belgische week begonnen. De Belgische week, een ini tiatief van Breda's V.V.V.-directeur G. L. W. Sliepen ls bedoeld om het toerisme tussen beide landen te stimuleren en de toeristische charmes van België een gro tere bekendheid te geven. Op een persconferentie verklaarde de Belgische commissaris-generaal voor toerisme, Arthur Haulot dat de trek van Nederlanders naar België niet overwel digend is: België bezit nog slechts be kendheid als land, uitstekend geschikt voor ééndagstoerisme. Daarin moet ver andering worden gebracht. Dit is zater dagmiddag op verschillende recepties voor genodigden en eregenodigden naar gebracht. In de morgenuren verklaarde zQne ex cellentie Antoine Bertrand, minister van verkeerswezen van België, dat de Belgi sche regering gezien de houding van de Nederlandse regering inzake de Schelde-Rijnverbinding prioriteit zal ver lenen aan de aanleg van een brede, aan het moderne verkeer aangepaste twee- baansweg Breda-Antwerpen. Minister Bertrand deed deze mededeling in aan wezigheid van de commissaris van de koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann en een aantal ere genodigden. Minister Bertrand heeft zaterdag onge twijfeld zijn bijdrage geleverd in de „toe ristische toenadering"; in de namiddag opende hij twee tentoonstellingen; een expositie van werken van hedendaagse Belgische kunstenaars in het Culturele Centrum De Beyerd en een toeristische tentoonstelling in de stadsschouwburg. Hij deed dat in een bijeenkomst, De ge nodigden waren 's avonds in hotel Prin- ceville te gast bij Z. E. Baron van der Straten Waillet, ambassadeur van Bel gië in Nederland. LIA HINTEN EVENAARDE NEDERLANDS RECORD 80 METER HORDEN Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Krefeld heeft Lia Hinten (Kunst en Kracht) het Nederlands record op de 80 meter horden geëvenaard met een tijd van 10.9 sec. Het record stond se dert oktober van het vorig jaar al op naam van de Tilburgse. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de in dertijd gestaakte wedstrijd tegen Dom burg Philippine duur komt te staan. Want de twee verliespunten, die de Zeeuws-Vlamingen er door opliepen hebben zjj niet geheel kunnen goedma ken. De gestaakte wedstrijd werd thans voor de Resterende 8 minuten overgespeeld. Philippine moest dat met 9 man doen, Domburg met een volledig elftal. De stand was 11 en zo bleef het in de resterende tijd. Onmiddellijk daarop werd de returnwedstrijd Domburg Philippine gespeeld en die wonnen de Walcherse voetballers onbedreigd met 73. Het resultaat van dit alles was, dat Philippine slechts 1 punt wijzer werd en nu op gelijke hoogte is gekomen met Retranchement. Beide ploegen moeten nu een beslissingswedstrijd spelen om uit te maken wie degradeert. De stand onderaan is: Hoofdplaat Philippine x) Retranchement Domburg bereikte door die winst van 3 punten dc vierde plaats, waarvan het eilandgenoot Noormannen verdreef. Voor de 3e klas B werd nog gespeeld Kruiningen III's-Heer-Arendskerke, welk duel in een 22 gelijkspel eindigde. De stand veranderde er niet door. 18 6 1 10 13 33—76 18 4 4 10 10 50—71 18 3 4 11 10 37—7S DANK ZIJ RUDI LIEBRECHTS Jos. v. d. Vleuten etanpe winnaar Cor Schuuring, de 22-jarige Amster dammer, die gedeeltelijk op een race fiets en gedeeltelijk in de Amsterdam se havens zijn dagelijks brood ver dient had geen woorden genoeg om rijn bewondering en erkentelijkheid tc uiten tegenover Rudi Liebrechts daar in Veldhoven na de finish van de vijfde etappe in Olympia's Tour door Nederland voor amateurs sprak h|j gisteravond nog nahijgend: ,,Ik heb het alleen maar aan Rudi te danken dat ik morgen nog in de leiderstrui *al starten. Ongelooflijk wat hij ge daan heeft. Ongelooflijk hoe hij mij ge holpen heeft". Die hulde was volko men terecht want Neerlands schaatser no. 1 bewees gisteren weer eens dat hij ook in de wielersport tot de top ge rekend mag worden. Hij was het die met ijzeren wilskracht een dreigende bijna geslaagde revolutie neersloeg toen een kopgroep met nummers 2 tot en met 7 in het algemeen klassement was ontsnapt en ruim twee minuten voorsprong had genomen. Bart Zoet, tweede in het algemeen klassement met slechts een minuut en twee seconden achterstand op Schuuring en zijn ploegmakkers Ger- ben Karstens en Jan Pieterse waren het die van deze revolutie voorname lijk wilden profiteren. Deze samenzwe ring scheen te lukken ook. want on geveer 40 km voor het einde had dit drietal samen met 18 andere renners een voorsprong van ruim twee minu ten op het peloton, waarin Cor Schuu ring. Theoretisch was de Amsterdam- f Advertentie) l„c+-iir brandend. „ees verstandig: houd uw =^aals een vullcaan. niet nerveus, pu' H Kwets u» sigaar niet door *att°ekkenJ ellofaan er ruw _l of het Hoe rustiger u rookt hoe neer u genietl WORMENPLAAG IS ERGER DAN MEN DACHT Speurders van het Rotterdamse drink- uaterleidingbedryf naar borstelwormen in het leidingwater, hebben het afgelo pen weekeinde in twaalf van de 36 ge nomen monsters van een kubieke meter vele miiimeters lange wormen gevon den. De resultaten van dit weekend- onderzoek werden gisteren bekend ge maakt. De directie van het drinkwaterleidingbe- drijf bleek nogal geschrokken van die resultaten: „de wormenplaag in ons leidingwater is nu toch wel erger dan we aanvankelijk hadden gedacht". Het onderzoek dat eind vorige week werd ingesteld leverde weinig houvast op om dat slechts veertig monsters van een halve liter werden genomen. Toen kon men dan ook nog opgelucht zeggen „het valt allemaal erg mee". Men heeft aangekondigd dat de proe ven zullen worden voortgezet om een beter inzicht te verkrijgen van wat zich op het ogenblik in het Rotterdamse waterleidingnet afspeelt. Het doorspoe len van de leiding zal eveneens op be perkte schaal blijven doorgaan. Men blijft van mening dat bijvoegen van che micaliën niet nodig en bovendien on gewenst is. Geen nieuwe werkplaats voor „eigen man" Non-concurrentiegeiing met koper jachthaven bedreigt initiatieven vervelend en te betreuren" als de eigen mensen uit de gemeente, die iets willen beginnen geen kans krijgen om wat te doen. Mevrouw V. Janssen-Sijtema (v.v.d.) merkte op, dat b. en w. dan wel dit beding met mr. Becht hebben, m dat dit niet geldt voor de raad. Wethouder P. J. Bom (p.v.d.a.) hield de raad voor welke mogelijkheden er wel licht in de iandbouwhaven zitten als de tegenwoordige ontwikkeling doorgaat en De gemeenteraad van Kortgene is ver ontrust over het „non-concurrentiebe ding", dat de gemeente heeft met de koper van het jachthavencomple.x, mr. J. Becht uit Bunnik. Men vreest, dat I het Veer. met meer aan bod zal komen met raeuwe se MeeJ, te Het A.R.-raadslM niet meer aan bod zal komen met nieuwe initiatieven. Dat bleek maandagmiddag "n de raadsvergadering, toen b. en w. voorstelden afwijzend te beschikken op een verzoek van de heer J. C. Hollestelle, die aan de oude haven een werkplaats voor het repareren en mogelijk ver bouwen van schepen en motoren wil inrichten. In de toelichting merkte het college op, dat men rekening moest houden met het befaamde „non-concar- rentiebeding". Hierover kwamen ver schillende raadsleden in de oppositie. Uiteindelijk wees men toch het verzoek van de heer Hollestelle af. Tegen stemde alleen het raadslid M. K. Verbnrg (v.v.d.). De heer Holiestello krijgt be richt wanneer elders grond vry komt zjjn plannen. Burgemeester A. A. Schuit verzekerde de raad, dat genoemd beding niet de overweging vormde om het verzoek af te wijzen. Als argument voerde hij aan, dat het voormalige haventerrein op de duur niet gemist kan worden als par keerterrein, gezien de recreatieve ont wikkeling. Verschillende raadsleden gingen echter in de clinch met b. en over het non-concurrentiebeding. elkaar met de constatering, dat „als dat concurrentiebeding er buiten was geble ven, de ongerustheid dat de eigen mensen achter gesteld zouden worden, er niet zou zijn geweest". Afgesneden "We zeggen altrjd, dat we de industriali satie moeten bevorderen. En nu snijden we die gewoon af", zei het C.H.-raadslid A. Markusse. De heer Verburg (v.v.d.) toonde zich ook onaangenaam getroffen door het voorstel van b. en w. Hij wees erop, dat de heer Becht optie heeft op verschillende terreinen. Het raadslid A. Welleman (p.v.d.a.) vond het „bijzonder de trui dus kwijt. Toen echter kwam Liebrechts als een wervelwind naar voren met steeds Schuuring aan zijn wiel. Ten slotte gelukte het on waarschijnlijke: luttele kilometers voor Veldhoven overspoelde het pe loton de vluchtelingen weer. Schuuring kon zijn trui nog een dag langer dra gen. Het was gisteren een levendige etappe met tal van ontsnappingen, die kleur gaven aan de etappe van gister. Minder belangrijk was dat de 20-jarige elektricien Jos van der Vleuten uit Mierlo, die in eigen streek wel een spektakelstukje wilde laten zien, een zaam parade ging rijden, later toch nog gezelschap kreeg van de Deen Ole Ritter en de Rotterdammer Mid delkoop en ten slotte in Veldhoven etappewinnaar werd. Na de vijfde etappe luidt het algeme ne klassement: BEWINDVOERDERS MENEN: scheepswerf Kerstholt niet meer nn gang te brengen De bewindvoerders van de N.V. Scheepswerf Kerstholt te Groningen aan welke N.V. in februari surséance van betaling is verleend, hebben ii vergadering van crediteuren verslag uitgebracht aan de Groninger recht bank. Het vierde deel van de verga derde crediteuren was er tegen, sur séance te verlenen en zij hebben te samen ongeveer 700.000 gulden te vor deren van het totaal aan schulden van circa 1,3 miljoen. De rechtbank zal later uitspraak doen. De bewindvoerders hebben meege deeld dat zij een accountantsbureau hebben verzocht een onderzoek in te stellen in verband met geruchten in zake onregelmatigheden in de boeken van de N.V. Scheepswerf Kerstholt. Het was de bewindvoerders ook ge bleken dat in verband met het van prins Rainier van Monaco te ontvan gen bedrag voor de bouw van het jacht „Albecaro 2" de directeur van de werf, buiten hun medeweten om, contact had opgenomen met de ont vanger van de belastingen. De be windvoerders twijfelen er aan, of de N.V. Scheepswerf Kerstholt wel weer opdrachten van belang zal krijgen. In een aantal kringen is de goede naam van de werf verloren gegaan. De be windvoerders achten de kans gering dat de werf weer op gang zal kun nen worden gebracht. Uitslagen I. Schuuring 17.27.40; 2, Zoet 17.28.42: 3. Visser 17.28.46; 4. Peters 17.29.30: 5. Paul 17.30.38; 6. Stevens 17.30.45; 7 Ritter 17.30.46; 8. Lute 17.30.54; 9 Middelkoop 17.31.02; 10. Pieterse z.t. II. Van der Vleuten 17.31.13; 12. Van Ginneken 17.31.23; 13. Deykersz.t.; Schouten 17.32.23; 15. Liebrechts 17.32.26. De uitslag van de vijfde etappe van Heerlen naar Veldhoven (166 km) luidt: 1. Jos van der Vleuten 3.57.15 (met bon. 3.56.15); 2. Ole Ritter z.t. (met bon. 3.56.45); 3. Middelkoop z.t. (met bon. 3.57.00); 4. Cornelisse 3.58.49; 5. Tummers z.t.; 6. v. Kemenade z.t.; 7. Pieterse z.t.; 8. Hoogland z.t.; 9. Slo- winski z.t.; 10. Chtiej 3.59.24. Veel bezwaren in Zeeuwsch-Vlaanderen Ged. Staten van Zealand hebben de staten voorstellen doen toekomen over de concentratie van de polders op Walcheren en de reorganisatie van het polderwezen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ten aanzien van Walcheren stellen G-S. voor: de oprichting van één waterschap voor het gehele gebied, onder de naam waterschap Walcheren. Ten aanzien van Oost-Zeeuwseh-Vlaanderen wordt voorgesteld: de instelling van drie waterschappen, namelijk het Westerkwartier, het Hulster Am bacht en het Axeler Ambacht, conform het advies van de voor dit doel ingestelde commissie. VRIJSTELLING GESCHOT ALLEEN VOOR KERK EN BEGRAAFPLAATS volgens het college ook voor Walcheren en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zonder concentratie van polders kan namelijk niet gerekend worden op de maximum rijksbijdrage voor de verhoging en be zwaring van de zeeweringen in het kader van de uitvoering van de Deltawet, zodat deze lasten voor de gebieden niet te dragen zouden zijn. Het is bovendien noodzakelijk verbetering te brengen in de waterbeheersing wil de landbouw zijn positie in de internationale econo mische verhoudingen behouden het geen in kleiner vérband niet goed mo gelijk is. Vrijstellingen Nn het college van verschillende zij den (o.a. van de brede watering var Zuid-Beveland) verzocht ls om d» vrijstellingen voor de heffing van het dijkgeschot nader te bezien In verband met de steeds wijzigende om standigheden (in het bijzonder geldt dit de vrijstellingen voor wegen) heeft het college na uitvoerig beraad voorgesteld om deze vrijstellingen te beperken tot kerken en begraafplaat- Ben. Ook de adviescommissies voor Walche ren en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wa ren van oordeel, dat de vrijstelling van de ge8chotheffing tot deze twee onder werpen beperkt moest blijven. Hoewel G-S. van oordeel zijn, dat de verschil lende redenen, die voorheen tot het ver lenen van vrijstelling hebben geleld, nog wel naar voren kunnen worden bracht, willen zij de adviescommissies niettemin volgen. r_ op wegen, gebouwen, bestemd voor de openbare eredienst, scholen (niet-kostscholeni. gebouwen voor de verpleging van bejaarden, zieken, gebrekkigen enz., voor zover geen winst wordt beoogd, gebouwen voor het algemeen nut, voor kunsten en wetenschappen alsmede voor eigendommen van staat, provincie, Onder de vrijstellingen willen G.S. thans ook niet meer rekenen de volstrekt on vruchtbare gronden; het is echter niet de bedoeling om gronden zonder op brengst te gaan belasten. Onvruchtbaar moet hier geïnterpreteerd worden in polders en de waterkeringen van de ca- l&mlteuze polders op gelijke voet In de te vormen waterschappen op te nemen; ze blijven van kracht tot ze worden op geheven. Ook de Internationale polders willen G.S opheffen, onder handhaving van uit internationale verhoudingen en regelingen voortvloeiende rechten en ver plichtingen. Groot aantal Een groot aantal polders heeft be zwaren ingebracht tegen het voorstel. Rond 40 polders en de bond van pol ders en waterschappen In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich uitgesproken tegen polderconcentra tie: ze vonden reorganisatie prema tuur, vreesden voor lastenverzwaring, verambtelijking van het waterschaps- wezen, te weinig zeggenschap van de ingelanden. G.S. stellen er tegenover, dat hier een grote mate van verant woordelijkheid ligt bij de te vormen waterschapsbesturen. Verschillende polders waren voorts van mening, dat de voorlichting en de sa menwerking tussen de adviescommissie, de aangewezen vertrouwensmannen en de polderbesturen onvoldoende was. Sommigen achtten de gang van zaken ondemocratisch. G.S. wijzen er op, dat het contact in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren groter ls geweest dan in welk gebied ook. G.S. erkennen voorts, dat een groep polders zeker gemeenschappelijke be langen hebben, maar dat dit er niet toe mag leiden, dat meer dan drie waterschappen worden opgericht. De vrees van de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat, dat de ge kozen grensomschrijving aanleiding agrarische a Walcheren Blijkens het interimrapport van de ad viescommissie voor polderconcentratie op Walcheren waren sommige leden van deze commissie voorstander van de samenvoeging van de kleine polders (de 17 Nieuwlandpolders) tot een afzonder lijk waterschap naast de Polder Wal cheren. G.S. zijn echter van oordeel, dat een waterschap van 1430 ha niet van een zodanig formaat is, dat daardoor behoorlijke technische en administratieve diensten in stand gehouden kunnen wor den. Bovendien kan volgens het college niet worden ontkend, dat het Nieuw- landgebied mede belang heeft bij de zeeweringen van de Polder Walcheren. G-S. menen verder er voorshands de voorkeur aan te moeten geven om het sinds 1955 bestaande wegschap Wal cheren niet in deze concentratie te be trekken. Hoewel enkele leden van de adviescom missie meenden de indeling van het nieuwe waterschap Walcheren in dis tricten te moeten ontraden, zijn G.S. van oordeel, dat een districtsindeling evenals dit in de andere gebieden is gebeurd voorgesteld moet worden. kanaal door Walcheren, west-Walcheren, een vc Walcheren en een voor cheren. 1 d',aamarKas .4 radiaal*' lstes^itseringsgoTdel Piet Wissel - Terneuzen - naar R.B.C.? Piet Wissel, linksbuiten van het eerste elftal van „Terneuzen" gaat waarschijn lijk over naar de Roosendaalse eerste di visieclub R.B.C. Naar verluidt zal nog deze week tussen R.B.C. en „Temenzen" over de komende transfer worden onder handeld. Wissel is in Roosendaal een betrekking en een woning aangeboden. Al enige tijd gingen in Terneuzen geruchten, dat de produktieve voorhoedespeler Wissel van club zou gaan veranderen. Aanvankelijk werden de namen van Hulst en Vlissin- gen genoemd. Kennelijk heeft Wissel het nog hogerop gezocht. benzineverbruik. na Deze "esPar>"3 ,,,k sar. 50 000 kiloma'®' 0 op de Porting- van ssMchathoyo"5 nieuwe M""®"- Nederlaod iSeOP®®—9' en voor Noord- or Noordoost- Zuidwest-Wal- Ze» grote bedrijven, een werkgevers organisatie en 2 gemeenten hebben be zwaar gemaakt tegen het betrekken van de gebouwde eigendommen In het ge- schot tegen de verhouding gebouwd-on gebouwd van 500 belastbare opbrengst voor 1 ha. Dit zou lijden tot ernstige lastenverzwaring. G.S. achten het echter billijk, dat de gebouwde eigendommen, die dus profiteren van de bemoeiingen van het waterschap, ook meebetalen in de lasten daarvan. Leraar verliest eindexamenwerk Een tas met eindexamenwerk Latijn en Grieks, die een Ieraar aan het gymnasium van de Werkplaats Kin dergemeenschap Bilthoven gistermor gen had verloren, toen hij per brom fiets op weg was van Kortenhoef naar school, is gistermiddag gevonden door een jongen van een jaar of 14, die in een houtfabriek werkt. Hij heeft de tas aan de directeur van het bedrijf overhandigd en deze heeft hem aan de leraar teruggebracht. De ze laatste zal de eerlijke vinder nog een beloning geven. Toejuichen In de begeleidingsbrief hebben G.S. te vens een samenvatting opgenomen over de bezwaren en de beschouwingen van het college daarop. Hoewel de Polder Walcheren de concentratie van harte toejuicht (terwijl de Nieuwlandpolders liever zelfstandig blyven) heeft de pol der een aantal bezwaren tegen bet ont- werpreglement. G.S. rnenen evenwel, dat iu de reglementen voor de reeds ge- ;entreerde waterschappen goed vol doen voor het waterschap Walcheren geen andere bepalingen moeten gelden. Overigens vinden G.S. het bezwaar- jchrift van de polder niet vrij van een zekere innerlijke tegenstrijdigheid. Ener zijds bijv. wordt gesteld, dat een te ver doorgevoerd toezicht onjuist is en van ambtenaren onnodig tijd vergt, ander zijds wordt gepleit voor een aanzienlijke verruiming van de mogelijkheid van be roep. „Alsof dat niet tijdrovend zou zijn", merkt het college op. Ingaand op het verzoek van de polder minder toezicht uit te oefenen merkt het college op, dat het zich daarover nader wil beraden zodra met de ge concentreerde waterschappen meer er varing is opgedaan. Hoewel de polder voorts bezwaren had tegen de indeling in districten, willen G.S. ze toch instel len. Wanneer ook de staten daartoe be sluiten wil de Polder Walcheren de oude benaming: Noord-, Oost-, Zuid- en West watering gehandhaafd zien, waartegen G.S. geen bezwaren hebben. G.S. willen ook hun eis, dat de be noeming van hoofdambtenaren hun goedkeuring nodig heeft (de polder achtte dit onaanvaardbaar) handha ven, hoewel die eis wellicht In de toe komst kan vervallen. Op het verzoek van de polder de verhouding gebouwd -ongebouwd te wijzigen (te bepalen op 500 in plaats van 600 belast bare opbrengst gebouwd voor 1 ha ongebouwd) willen G.S. niet ingaan. O.-Z.-Vlaanderen Ged. Staten willen de zetels van de drie Oost-Zeeuws-Vlaamse waterschappen vestigen in Hulst (Hulster Ambacht), Axel (Axeler Ambacht) en Hoek (Wes terkwartier), In welke gemeenten ook de hoofdambtenaren zonden moeten wonen Conform het voorstel van de adviescom- missie wordt wat bet aantal leden van waterschapsbesturen het volgende voor gesteld: voor het Hulster Ambacht 1 dijkgraaf, 12 gezworenen en 53 hoofd ingelanden; voor het Axeler Ambacht 1 dykgraaf, 10 gezworenen en 47 hoofd ingelanden; en voor het Westerkwartier 1 dijkgraaf, 6 gezworenen en 21 hoofd ingelanden. Wat de districtsindeling betreft stellen G.S voor het Hulster en Axeler Ambacht vijf districten voor en voor het Wester kwartier twee. Evenals destijds ln de, reeds geconcentreerde gebieden wordt KERKNIEUWS DS.G. VAN BRUGGEN VRIJ EVANG. PREDIKANT TE WEMELDINGE Ds. G. van Bruggen, predikant van de vr\je evangelische gemeente te Utrecht heeft een beroep aangenomen naar de vrije evangelische gemeente te Wemel- dinge. Ds. Van Bruggen wordt de op volger van ds. J. G. Niew-öhner, die on langs vertrok naar Apeldoorn. Ds. Van Brugen zal mogelijk eind augustus be gin september bevestigd worden en in trede doen in zijn nieuwe gemeente. Hjj zal waarschijnlijk bevestigd worden door ds. D. de Jonge, predikant te Yerseke, die momenteel optreedt als consulent van de gemeente Wemeldinge. De nieuwe predikant voor Wemeldinge werd 19 april 1907 in Kampen geboren. Hij studeerde aan de theologische school te Apeldoorn en werd in 1937 kandidaat in de theologie. In datzelfde jaar werd hij bevestigd als hulppredikant in Fra- naker. Op 30 oktober 1938 werd ht) be vestigd als predikant te Veendam. In 1943 vertrok hij naar Heerde. Vijf ok tober 1947 werd hij predikant te Utrecht In Utrecht zijn twee vrije evangelische gemeenten en twee preaikantsplaatsen, die met het vertrek van ds. Van Brug gen, beide vacant zijn geworden. Zijn ge meente telt 300 belijdende leden. De vrije evangelische gemeente in Wemel dinge telt ongeveer 130 belijdende leden. Ds. Van Bruggen ls reeds tien jaar do cent aan de theologische hogeschool te Utrecht ln de exegese van het Oude Tes tament en in de praktische theologie. Hij is voorts al veertien jaar eindre dacteur van het blad „Ons orgaan" en was enige jaren lid in het dagelijks be stuur van de bond van vrije evangeli sche gemeenten in Nederland. Momen teel heeft hij zitting in het hoofdbestuur van het Nederlands Voorts ls hg actief i drankweercomité en Utrecht van de Nat. houd ïrsvereniging. het plaatselljl in de afdeling Chr. geheelont- Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 7