Mogen wij ons 1 even voorstellen? Wij zijn van goeden huize en... j Wïjkomengraag j bij u thuis KAMERLID ALGRA SPRAK IN MIDDELBURG VOOR A.R. Parlementsleden uit België in Middelburg TIJDENS VERGADERING IN GOES HERV. KERKVOOGDEN NAMEN AFSCHEID VAN A.C. BURGER Vereniging 23 jaar als penningmeester gediend MEDAILLE VOOR OVERSTE SPITS 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 26 MEI 1064 Leuk idee... geurige Nescafé verpakt in mooie sier- potten! Zo profiteert u tweemaal: van smaakvol bin nen naar smaakvol buiten. In het deksel van iedere sierpot vindt u een paar leuke etiketten met verschil lende namen: thee, suiker, specerijen, snuisterijen enz., om naar keuze op de Nescafé-sierpot te plakken. En kijk... grootmoeders tijd herleeft op uw koffietafel, in uw keuken maar ook in de kamer van uw tiener. Op de wikkel van iedere Nescafé-sierpot kunt u lezen hoe u nog meer sierpotten kunt verkrijgen. Ook met de sierpot bent u, evenals met de normale 200 g pot, 77 ct. voor deliger uit dan bij aankoop van 4 x 50 gram. Steeds meer mensen I ontdekken de pure koffiegeur ran Over „Bezinning en trouw" „Onverschilligheid op gebied chr. pers" Tydens de jaarvergadering van de An ti-Revolutionaire Partij in Zeeland, bijeenkomst van het provinciaal comité met de afgevaardigden van de kiesver enigingen, die zoals gisteren reeds ge meld in Middelburg gehouden Is, heeft het Eerste Kamerlid H. Algra een inlei ding gehouden over het onderwerp „Be zinning en trouw". Nadat de heer Algra zijn betoog had opgebouwd vanuit de r.-k. leer kwam hij later tot enkele con crete en duidelijke uitspraken, o.a. ten aanzien van het verdwijnen van de chr. pers in Zeeland en van het prot.-chr. on derwijs. In het begin van zijn betoog schetste de heer Algra de sterke positie van de K.V.P., die alleen maar regeringspar tij kan zijn en haat partners in de re gering zelf kiest. Daartegenover kan de P.v.d.A. zowel oppositie- als rege ringspartij zijn. Hoewel de K.V.P. bij de laatste kabinetsformatie tot de conclusie gekomen is, dat zij nog maar niet met de P.v.d.A. in zee moest gaan, wordt er volgens de heer Algra de laatste tijd steeds sterker gezinspeeld op een breuk in het huidi ge kabinet, die een begin zou vormen van een streven naar een rooms-rood kabinet. De heer Algra wees er voorts op. dat er bij de K.V.P. een ontwikkeling gaande is, die hoe langer hoe meer verwijderd is van een coalitiegedachte, mede omdat de emancipatie van het r.-k. volksdeel voortgang heeft gevonden. Er is een fun damenteel groot verschil in de beginse len van K.V.P. en A.R.; de anti-revolu tionairen beginnen bij de overheid, de K.V.P. bij de staat. In dit laatste zit een totaliteitsgedachte, die wjj niet kunnen aanvaarden", aldus de heer Algra. Hij betoogde verder, dat tegenover een rooms-rode zaak niet één sterke prot.- chr. partij staat, maar vier protestantse partijen, waarbij de A.R. de enige partij is. die zich van het „kerkïsme" weet vrij te houden. „Die zwakheid houdt echter niet in. dat wij ons moeten schuldig ma ken aan het kinderlijk volgen van de C.H.", merkte de heer Algra op. Vervolgens wees hij er op, dat vroeger 22 dag- en weekbladen voorlichting ga ven over de A.R.-politiek, terwijl ze thans voor het grootste deel verdwenen zijn. De heer Algra gaf toe, dat er een economische kant aan deze zaak zit, maar ook speelt volgens hem de ontrouw en de onverschilligheid van de bevolking een rol. „Als die er in Zeeland niet ge weest waren, was het chr. dagblad in Zeeland niet verdwenen", meende hij. „Op geen terrein is de chr. kring onver schilliger dan op het gebied van de dag bladpers". Ook wees hij er op, dat vobr radio en t.v. de K.V.P. on de P.v.d.A. el ke dag tussen neus en lippen door recla me maken, maar dat niemand dat voor de A.R. doet. ideren geducht voor gezorgd, dat het openbaar en r.-k. V.H.M.O.-onderwijs een sterke positie innemen, terwijl er geen enkele prot.- chr. school is. „Zulks wordt in eigen kring te weinig verstaan", meende de heer Algra, die voorts opmerkte, dat ook de betekenis van het chr.-tech- nisch onderwijs in eigen kring niet al tijd verstaan wordt. De steun voor activiteiten in die richting komt hoofdzakelijk van het C.N.V. De heer Algra critiseerde de opvatting, dat men voor de jongeren, die straks op de grote fabrieken komen te werken, het chr. onderwijs wil laten eindigen op 12-jarige leeftijd. Het was voor hem een diepe teleurstelling, dat de A.R.-staatssecretaris van onderwijs van mening is, dat men geen chr. school kan oprichten als dat de dood steek betekent voor de neutrale scho len. Tot slot wees de heer Algra er op, dat men de verkiezings-successen niet pri mair moet stellen in de A.R.-partrj, maar dat in de eerste plaats getracht moet worden om te leven uit de kracht vein de reformatie. Het bleek, dat de heer Algra heel wat „losgewrikt" had bij zijn toe hoorders; hjj had na zijn toespraak een »er genuanceerd vragenlijstje te beant- oorden. Belgische parlementsleden en een aan tal particulienen hebben gisteren onder leiding van pater G. Bosman een be zoek gebracht aan de werkplaats van minder-validen te Middelburg. De Bel gen deden dat als gasten van de fede ratie van sociale werkplaatsen in Zee land. Reeds geruime tijd is pater Bosman als voorzitter van de bond zonder naam g om te proberen het werk voor de minder-validen in zijn land op gang te brengen. Van overheidswege wordt er in de praktijk in België nog hoege naamd niets voor deze mensen gedaan, wel in de particuliere sector. Ongeveer drie jaar geleden heeft pater Bosman contact opgenomen met de Zeeuwse federatie. Het ging hem in de afgelopen jaren echter allemaal te lang zaam en nadat hij van de Belgische re gering een voorlopige subsidie van 10.000 had ontvangen, werd besloten met een groep parlementsleden en le den van particuliere organisaties een bezoek aan de werkplaats in Middel burg te brengen. Op deze wijze kan thans ook in de Belgische senaat aan getoond worden hoe de Belgische min der-validen weer volwaardig en aan hun omstandigheden aangepast werk kunnen verrichten. De Belgische gasten werden in de werkplaats voorgelicht door de heer J. Pieterse, de provinciaal inspecteur van federatie, die o.m. een uiteenzetting over de G.S W.-regeling zoals die in Nederland geldt. 's Middags werd het gezelschap ontvan gen door het college van b. en w. van Middelburg. In de kamer van b. en w. sprak wethouder drs. Th J. Westerhout de Belgische gasten toe, die zich erover verheugd toonde, dat Middelburg in dit opzicht een steentje mag bijdragen om ervoor te zorgen, dat de Belgische min der-validen weer een volwaardig lid van de maatschappij worden. De wethouder wees er nog op. dat er in Nederland thans 200 werkplaatsen zijn met rond 20.000 minder-validen; voor Zeeland zijn deze cijfers respectievelijk veertien en 7nn Examen Peter Lems uit Zierlkzee is te Amster dam geslaagd voor de examens danspeda goog en balletdanser. De 22-jarige Peter Lems ontving zijn opleiding aan de Zeeuwse Balletschool; sinds september van het vorig jaar volgde hij de lessen op de school van „Scapino" in Amster dam, de balletgroep, waaraan hij het eerstkomende jaar als danser verbonden zal zijn. De heer G. J. D. Dorrepaal te Ter- neuzen is aan de stichting klinisch hoger onderwijs te Rotterdam ge slaagd voor het semi-artsexamen. Bij het te Arnhem gehouden P.B.N.A. examen adsp. bouwkundig-tekenaar slaagde de heer W. Barentsen te Ter- AUTOBOTSINGEN IN BERGEN OP ZOOM Op de Antwerpsestraatweg te op Zoom botsten zaterdagmiddag truck met oplegger, bestuurd door K. F. uit Wolphaartsdijk en een per sonenauto. onder toezicht van M. van B. uit Dintcloord bestuurd door F. van W., eveneens uit Dinteloord. De personenauto werd zwaar beschadigd. Tegen F. is proces-verbaal opge maakt. Het ongeval gebeurde toen Van V. remde om linksaf de Rembrandtstraat in te rijden. F. slaagde er niet in zijn wagen tfldig tot stilstand te bren gen en reed tegen deze auto op. Op de kruising Parallelweg-Wouwsestraat botsten eveneens twee auto's. De auto mobilist C. D. uit Bergen op Zoom kreeg geen voorrang van de auto van M. B. uit 's-Heer-Arendskerke. Beide wagens kregen schade; tegen M. B. is proces-verbaal opgemaakt. Het Middelburgse Mannenkoor neemt onder leiding van zijn diri gent Jan Kuiler deel aan het Ne derlands koorfestival 196', in Hilver sum. Het koor wist zich zaterdag in de afdeling B van de mannen koren met 30', punten goed in deze afdeling te handhaven. Op de foto de 38 leden, zoals die zich voor de jury presenteerden in de AVRO- studio. Het fesival duurt voort tot volgende week. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlands Hervormde Kerk hield zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes een druk bezochte vergadering onder voor zitterschap van de heer J. P. Overbeeke uit Zierikzee. Afscheid werd genomen van de heer A. C. Burger uit Goes, die 23 jaar de financiën van de vereniging beheerde. Voorzitter Overbeeke herinner de eraan, dat de heer Burger een lange reeks van jaren met grote trouw en lief de de gemeente en <le kerk diende. Hy bracht de scheidende penningmeester dank voor de prettige samenwerking. Als blijk van waardering voor zyn vele werkzaamheden benoemde de vergade ring de heer Burger tot ere-lid van de vereniging. Tevens werd hem een boe kebon aangeboden. Ds. L. G. Zwanenburg, Ned. herv. predi kant te Stavenisse sprak bij de aanvang van de vergadering een kort wijdings woord, naar aanleiding van Lucas 19 vers 1 tot 10 en wel in het bijzonder het gedeelte „Zie de helft van mijn goederen Here geef ik". In zijn openingswoord sprak de voorzitter een bijzonder woord van welkom tot het ere-lid B. J. van Oeveren uit Poortvliet en wenste hem geluk met zijn koninklijke onderschei ding, hem verleend voor zijn vele ver diensten op kerkelijk terrein. De penningmeester, de heer A. C. Bur ger uit Goes, noemde in zijn jaarverslag 1963 financieel gunstig. Het saldo steeg met 185,72 en bedroeg per 31 december 1963 718,85. Tijdens deze vergadering hield ds. T. D. van Soest uit Rotterdam een inleiding over het onderwerp „De Heer van ons geld". Spreker wees er op. dat in de af deling Zeeland het grootste percentage gemeenten lid is van de vereniging. „De opdracht in Zeeland is voor de kerk voogdijen wel bijzonder moeilijk wegens het wegtrekken van jonge mensen. De lasten nemen toe en in de inkomsten kunnen dat tempo niet volgen. De op dracht van de kerkvoogdij is geld te wer ven ten dienste van het kerkewerk. Geld is de opeengehoopte geconcentreerde energie van anderen; een internationaal ruilmiddel, dat in de kleine omvang de hoogste waarde kan hebben. Daarom is aan het geld ook macht verbonden. Er wordt wel eens gezegd, dat het christen dom en de economie moeten worden ge scheiden. Dit is echter niet juist. Wij zijn immers van God en dus ook van zrjn ge meente. Het bezit is dan dus ook van de gemeente van Christus", aldus ds. Van Soest. Hij vond dat een bijbelse werke lijkheid". „Een regel, dat alle bezit van de gemeenteleden aan de kerk behoort en dat de kerk hen geeft wat nodig is kan echter om diverse redenen niet ver wezenlijkt worden. Volgens de inleider hoeft dat ook niet. „Belangrijk is alleen, dat het gemeentelid de verbinding blijft zien tussen hem, zijn bezit en zijn ge meente". Hij achtte het werven van gel den in de vórm van vrijwillige bijdragen het meest ideaal. Verkiezing Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de heren J. Koene uit Meliskerke en M. J. Bevelander uit Oud- Vossemeer herkozen. In de vacatures A. C. Burger en I. van Maldegem uit Kort- gene werden bij enkele kandidaatstelling benoemd de heren J. Kwekkeboom te Goes en A. Markusse te Kortgene. In de vacature L. Louwerse te Vlissingen werd gekozen de heer J. P. Ventevogel te Vlissingen. Mededeling werd nog gedaan, dat de heer D. van den Berg te Bruinisse zijn bestuursfunctie neerlegt. In een vol gende vergadering zal in de ontstane va cature worden voorzien. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering te Utrecht werden benoemd de heren J. P. Overbeeke te Zierikzee, J. A. Nortier te Stavenisse en A. C. Burger te Goes. Eerste kruisbessen waren goedkoop Maandag is op Zuld-Bcveland een begin gemaakt met de pluk van groene kruisbessen. Het aanbod was reeds direct vry groot. Er werden maandagmiddag in Kapel- le-Biezelingo op de veiling nml. reeds 6500 kg kruisbessen ver kocht, waarvan 2000 kg afkomstig uit, het gebied van de veilingver eniging „Zuid-Beveland" te Goes en 4500 kg uit het gebied van de veiling in Kapelle. Voor de telers, die de prijs van de eerste bessen van het vorige jaar nog in gedachten hadden, was de prijsontwikkeling maandag een grote teleurstelling. Het vorig jaar werd namelijk op de eerste veilingdag 3,27 per kg betaald voor dit produkt. Maandag kon een quantum van 800 kg dat des middags om 2 uur kon worden geleverd nog worden verkocht voor 1,28 tot 1,31 per kg. Een quantum van 600 kg te leveren om 4 uur zakte reeds tot 85 cent per kg en voor 3000 kg bessen die om 5 uur werden gele verd werd een prijs betaald van 0,78 tot 0,86 per kg. De groene kruisbessen voor de le vering op dinsdagmorgen 10 uur deden 91 cent per kg. De bessen ztjn over'het algemeen nog klein van stuk. Ze wegen ook nog weinig. Verwacht mag wor den. dat het aanbod in de komen de dagen terug zal lopen. Tydens de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse vereniging „Ons Leger" is aan luitenant-kolonel F. C. Spits de „Prins Maurits Medaille" uitge reikt. Luitenant-kolonel Spits heeft deze onder scheiding gekregen „wegens loffelijke verrichtingen die hebben bijgedragen tot verhoging en tot verbetering van het aanzien der landmacht". Luitenant-kolo nel Spits geniet vooral bekendheid door zijn sinds 1946 gehouden wekelijk se radiopraatjes „Voor burger en mili tair". Heden overleed zeer onverwachts, tot onze grote droefheid, mijn geliefde man en onze vader, broeder en zwa ger JACOBUS LOBBEZOO op de leeftijd van 49 jaar en 6 maanden. J. L. Lobbezoo- Moerman Kees Corrie Han fam. Lobbezoo fam. Moerman Rilland-Bath, 25 mei 1964, Paradijs A 100 De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op donderdag 28 mei a.s. vanuit het jeugd- gebouw. Vertrek 1.15 uur. Heden werd uit ons midden weggenomen, onze innig geliefde schoonzoon, zwager en oom JAN KALJOUW, in de ouderdom van 59 Zwaar valt ons dit ver lies. Fam. M. van Belzen W. van Belzen- de Klerk en verdere familie. St.-Laurens, 24 mei '64. Heden nam de Heere plotseling van ons weg mijn geliefde vrouw, onze zorgzame moe der, behuwd- en groot moeder ELIZABETH VAN VEI./.FN, geboren Van Luyk, op de leeftijd van ruim 65 jaar. Psalm 103 vs 15. Johs. van Velzen C. J. van Velzen J. C. van Velzen J. P. van Velzen- van der Does E. van Velzen S. M. van Velzen- van Houte K. F. Hirdes- van Velzen J. Hirdes En kleinkinderen. Krabbendijke, 25 mei 1964 Kerlchopkstraat 3. De begrafenis zal D.V. plaatshebben op donderdag 28 mei a.s. vanuit de consistorie der Ned. Herv. Kerk. Vertrek om 12 uur. Muziek r r Heist De muziekvereniging Apollo" heeft een uitnodiging gekregen van de bad plaats Heist (B.) ter opluistering van een visserijfeest op 14 juni a.s. De jeugddrumband ,,De Jantjes" zal de ze keer de muzikanten begeleiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 4