STATE roos? Dagbladpers wil bij t.v. worden betrokken Deli-Maatschappij in Kameroen aan het werk TRflITflL IK HOUD INKOMSTEN LAAG EN UITGAVEN HOOG" 't is weer tijd voor Moord op Kennedy gereconstrueerd Franse steun voor Cambodja in V.N. PEULO Krantenmagnaat lord Beaverbrook n Churchill Politiek Zere tenen DINSDAG 26 MEI 1964 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S JAARVERGADERING N.D.P. Prijs van 1964 voor Nieuwspoort De voorzitter van de Vereniging De Nederlandse Dagbladpers, drs W. van Norden, heeft in zijn rede op de jaarvergadering van de ver eniging „De Nederlandse Dagblad pers" in Amsterdam o.m. gespro ken over de invloed van de televisie op de pers. Hij herhaalde hetgeen hij zes jaar geleden bij de viering van het 75-jarig bestaan der N.D.P. had gezegd over de door de vereniging als elementair uitgangs punt beschouwde stelling nl.: dat als de reclamemogelijkheid via de televisie wordt toegelaten, de dag bladpers bij de exploitatie daarvan betrokken moet zijn en voorts dat die exploitatie volgens zakelijke be ginselen dient te geschieden. Sedertdien hebben tal van uitspraken in en buiten het parlement ons het ver trouwen gegeven, aldus de heer Van Norden, dat. als er binnenkort een re geling voor de reclame via de televisie zal worden getroffen, de belangen van de dagbladpers daarin op realistische wijze zullen worden geïncorporeerd. Dat zou volgens hem niet alleen gerecht vaardigd zijn omdat het functioneren van de dagbladpers door het ongecom- penseerde onttrekken van aanzienlijke advertentie-omzetten sterk zou worden geschaad, maar ook in niet mindere mate. omdat juist de dagbladpers in ons land een erkende traditie hoog houdt van scheiding tussen de redactionele infor merende en voorlichtende taak en de commerciële exploitatie van de pers als reclamemedium. Juist waar zovelen te recht beduchtheid uiten jegens moge lijke vercommercialisering van het t.v.- programma, heeft het zin, zo zei de N.D.P.-voorzitter, de dagbladen een zware stem te geven in de exploitatie van de televisiereclame. „Aldus wordt het natuurlijke werkterrein van de pers in één van haar essentiële functies doorgetrokken naar de toepassing van nieuwe technieken. De dagbladen zijn, in enige opstellings-varianten, tot zo danige taakverbreding bereid en ge reed", aldus drs. Van Norden. Tijdens de vergadering werd voorts de door de N.D.P. ingestelde prys voor de dagbladjournalistiek (groot f 2500) ge ïntroduceerd en voor de eerste keer uit gereikt. Dit geschiedde door de voorzit ter der jury, mr. F. J. M. van Thiol, voorzitter der Tweede Kamer, aan ver tegenwoordigers van het perscentrum „Nieuwspoort" in Den Haag. Dochter van Johnson vond vakantiebaan Lucy Baines Johnson, de 16-jarige dochter van de Amerikaanse pre sident heeft zoals miljoenen ande re meisjes en jongens een zomer- baantje gevonden. Vanaf 15 juni gaat Lucy aan de slag voor een oogarts in Washing ton. De presidentsdochter zal drie dagen per week 8 uur per dag het gezichtsvermogen van patiënten van dokter Robert A. Kraskin on derzoeken. Dr. Kraskin heeft zijn assistente al voorbereid op haar toekomstige taak. De oogarts heeft echter met zijn nieuwe assistente ook een ander probleem gekregen. Het betreft de lijfwacht van de presidentsdoch ter. „Misschien kunnen we hem ook dit soort werk laten doen'', zei dr. Kraskin. Jaarverslag Het jaarverslag van de N.D.P. her innert in dit verband aan de behan deling van de nota reclame-televisie in de Tweede Kamer. Algemeen achtten de kamerleden het noodza kelijk met de positie van de dagbla den rekening te houden. De wensen, die de N.D.P. had kenbaar gemaakt, zijn door hen ondersteund. Minister-president Marijnen, die sprak over „de vrye communicatie in een de mocratie, gedragen door overheid en pers", merkte o.m. op: „De grootheid wn de pers in een democratie wordt ziet alleen bepaald door wat zij publi ceert, maar ook door de zelfbeheersing die zij in acht weet te nemen". Wanneer de dagbladpers zich in deze tijd middels de gezamenlijke nota van directeuren en hoofdredacteuren tot de regering wendt, vindt dat zijn oor zaak in de economische situatie, waar in zij is komen te verkeren. En dat deze niet zonder gevolgen is voor de journalistieke situatie laat zich, aldus de premier, gemakkelijk bevroeden. Financiële zorgen Deze nota bevestigt het vermoeden, al dus mr. Marijnen, dat de vrijheid van de pers zich kennelijk niet zo ver uit strekt, dat zij ook vrij is van zorgen, in het bijzonder van economische en van financiële aard. De mogelijkheden tot 1 voor de regering zijn onvermij delijk zeer beperkt. Subsidiëring van overheidswege, in welke vorm ook. komt niet in aanmerking, omdat zij voor de pers een bedreiging van haar onaf hankelijkheid betekent, zo zei de pre mier. In zyn woord van dank tot de minister president zei de voorzitter, drs. W. van Norden, de voorzichtigheid te waarde ren. doch ook ietwat te betreuren, waarmee minister Marijnen heeft ver meden iets te onthullen van de opvat ting der regering over de tot haar ge richte nota van de uitgevers en hoofd redacteuren met de vraag om een over heidsbeleid dat de gevaren kan keren van uitdunning van de dagbladpers. We zullen nu. met inachtneming der nor men die de minister heeft genoemd, zelf moeten gaan speuren, voegde drs. Van Norden daar schertsend aan toe. Prijs ONTWERP-VERDRAG VOOR BENELUXGERECHTSHOF Het Beneluxgerechtshof. dat de rege ringen van Nederland, België en Lu xemburg willen instellen om de een making van het recht te bevorderen, zal in de Brussel worden gevestigd, doch het hof zal in elk der drie landen kunnen vergaderen. Dit bljjkt uit het ontwerp-verdrag voor instelling van het hof, dat ter advies aan- de raadgevende interparlementaire Be- neluxraad (het Beneluxparlement) is toegezonden. De regeringen hebben Brussel als zetel gekozen, omdat de griffie van het hof, evenals die van het Beneluxscheidsge- recht, zal worden verzorgd door het se cretariaat-generaal van de economische Beneluxunie dat in Brussel is gevestigd. Het hof zal bestaan uit negen rechters, zes plaatsvervangende rechters en een parket van drie leden, die door het co mité van ministers worden gekozen uit de hoogste nationale rechtscolleges en hun parketten. Het voorzitterschap van het hof zal bij toerbeurt telkens voor 'n periode van 3 jaar worden vervuld door een Belg, een Nederlan der en een Luxemburger. Het hof moet de gelijkheid verzekeren in de uitleg van gemeenschappelijke rechts regels, die als zodanig door het comité van ministers worden aangewezen. Dit zal geschieden door beslissingen op pre judiciële vragen, die rijzen in gedingen die bij nationale rechters aanhangig zijn. De beslissingen van het hof zijn voor de nationale rechters bindend bij zijn uit spraak. De nationale rechter zal bij zijn beslissing of een geding moet worden opgeschort teneinde een interpretatie in Brussel te vragen, mede moeten overwe gen of het spoedeisende karakter van de zaak uitstel gedoogd. AUTO IN SLOOT - TWEE DODEN Twee jongemannen, de 21-jarige S. Kingma uit Hennaard en de eveneens 21- jarige H. Stelwagen uit Itens zijn zater dagavond omstreeks tien uur bij het dorp Bozum, gemeente Baarderadeel, met een auto van de weg geraakt. De wagen kwam met de wielen naar boven in de diepe bermsloot terecht en zonk gedeeltelijk weg in de modderige bodem, waardoor de portieren klem kwamen te zitten. Een passerende fietser ontdekte de auto enige tijd na het ongeval. Hy sloeg alarm, waarop de slachtoffers uit de auto werden gehaald. Zij bleken echter reeds te zijn verdronken. Er werd lang durig kunstmatige ademhaling toege past, maar dit mocht niet meer baten. f Advert ent ie) Het Wereldgebeuren Jarige zó zacht zó geurig Luister naar „'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronicarza. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u Groot project op stapel Vice-president keek ogen uit in Zeeland (Van onze Amsterdamse redacteur) De vice-president van het West- afrikaanse land Kameroen John N. Foncha heeft in Amsterdam de Internationale Deli-Maatschappij benaderd met het verzoek deel te willen nemen aan een project voor tropische cultures, zoals koffie en thee. Dit contact is tot stand gekomen op in stigatie van de Nederlandse regering. Het initiatief hiertoe kan worden be schouwd als de economische „begelei ding"' van de technische bijstand die de ze jonge staat als eerste ontvangt door middel van het team, dat nu zes maanden geleden is uitgezonden door ons jongeren vrijwilligersprogramma. Gistermiddag is vice-president Foncha uit ons land vertrokken naar New York. Eerste stap naar vereenvoudiging van grensverkeer De drie Beneluxlanden hebben giste ren in Brussel een verdrag onderte kend voor de samenwerking op be lastinggebied om het oponthoud aan de Beneluxgrenzen voor het goederen verkeer op te heffen. Het verdrag heeft tot doel de inning van omzet- en andere belastingen, die verschul digd zijn bij de invoer van goederen uit de Beneluxpartnerlanden te ver plaatsen van de grensposten naar het binnenland. Om in het nieuwe systeem een doel matige controle te garanderen is het noodzakelijk, dat tussen België, Ne derland en Luxemburg gegevens wor den uitgewisseld. Het gisteren door de ministers Fayat van België en Schaus van Luxemburg en door de Nederlandse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, L. de Block, onderte kende verdrag moet deze uitwisseling juridisch en administratief mogelijk maken. Het dient door de drie natio nale parlementen te worden goedge keurd, waarna een proef van een maand met bepaalde goederen zal worden genomen. Indien deze goede resultaten oplevert kan de nieuwe re geling op 1 januari 1968 van kracht worden. In de Amerikaanse stad Dallas is de aanslag op president Kennedy en gou- ConnaUy gereconstrueerd. Hij zal in Amerika onder meer bespre kingen voeren met het vredeskorps. Zijn bezoek aan Nederland heeft vijf dagen geduurd. Het was een soort good- wiïlmissie. Vice-president Foncha heeft hier o.m. gesproken met enkele ouders van de in zijn land verblijvende jongeren vrijwilligers. Dat gebeurde tijdens een ontvangst verleden week in Den Haag. Zeeuwse aardappelen Vice-president Foncha heeft zijn ver blijf hier ook besteed aan het doen van economische verkenningen. Op Schiphol vertelde hij ons gistermid dag: „wij hebben behoefte aan nieuwe gewassen Koffie wordt er genoeg verbouwd. Maar aardappelen nage noeg niet. Vandaar dat ik hier ook bedrijven bezocht waar ik deze cul tuur in praktijk kon zien. Dat was in Zeeland, bij de ouders van een vrijwilliger: Lou de Jager uit Wol- phaartsdijk. Ik heb gezien hoe daar elke vierkante nieter grond wordt be nut. Wat hebben wij daarbij verge leken nog veel te doen" Wat betreft het contact met «1e Deli-j Maatschappij in Amsterdam zei hy nog: I „wij hopen, dat deze onderneming ons wil adviseren hij het opzetten van een groot project. Deze firma heeft zeer er varen deskundigen in dienst op het ge bied van de tropische landbouw. Wij denken zelf aan thee en palmolie, maar het kan best zijn dat die experts met een ander voorstel komen. Wij hebben hen uitgenodigd de mogelijkheden ter plaatse te komen bezien. Gisteren heeft de Veiligheidsraad der V.N. het debat hervat over de klacht door Cambodja ingebracht tegen Zuid- Vietnam en de Verenigde Staten. De-, ze landen worden van agressie tegen Cambodja beticht. In het debat van gisteren, gaf de Franse afgevaardigde Roger Seydoux steun aan de Cambodjaanse zienswij ze. Seydoux wees het Amerikaanse voorstel af dat de V.N. zouden gaan patrouilleren aan de grens tussen Vietnam en Cambodja. De Fransman stelde dat men de behandeling van de grensincidenten diende over te laten aan de internationale controlecommis sie. De leden daarvan zijn Polen, Ca nada en India. Deze ,,troika"-schik- king is door Amerika ondoeltreffend genoemd. Seydoux gaf zijn steun aan de oproep van Rusland, communistisch China en Cambodja voor een nieuwe Ge- neefse conferentie ter waarborging van de onafhankelijkheid en territo riale integriteit van Cambodja. gelegd om politiedeskundigen in de ge legenheid te stellen foto's en films van verschillende hoeken te nemen. Twee agenten van de geheime dienst hadden in een zwarte Cadillac dezelfde plaatsen ingenomen als Kennedy en Con- nally op 22 november van vorig jaar hadden in hun auto. Op hun lichamen was met pleister aangegeven waar ae, president en de gouverneur door de ko-i gels waren getroffen. Op de zesde verdieping van het maga zijn voor schoolboeken lag een agent op dezelfde plaats van waar Lee Harvey Oswald zou hebben geschoten. De agent was echter gewapend met een camera, die hij afdrukte toen de Cadillac op de juiste plaats van de aanslag was aange komen. Men hoopt door de op de dag van de moord genomen film en het nieuwe ma teriaal een afdoende bewijs tc kunnen leveren dat de aanslag inderdaad vanaf de zesde verdieping van het magazijn voor schoolboeken is gepleegd. Na aanrijding op zebra doorgereden Een nog onbekende bestuurder van een personenauto is zondagavond doorgere den. nadat hij een verkeersongeluk met dodelijke afloop had veroorzaakt op het zebrapad over de Middenweg bij de krui sing met de Wethouder Frankenweg in Amsterdam. Het slachtoffer was een 77- jarige voetganger, de heer G. R. Mul ler uit Amsterdam, die bij aankomst in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis bleek te zjjn overleden. De bestuurder van de personenauto reed in volle vaart door rood licht. Een taxi chauffeur, die getuige was van het on geluk, zette de achtervolging in, maar verloor de wagen bij het Koninklijk In stituut voor de Tropen uit het oog. Proeflancering van Blue Streakraket werd uitgesteld De proeflancering van de Britse „Blue Streak"-raket de eerste trap van de raket die in 1966 de eerste Europese kunstmaan in een baan om de aarde moet brengen van de hasis Woomera in Zuid-Australië is gisteren uitgesteld in verband met de slechte weersgesteld-1 heid. De lancering zal nu naar verwach- ting op donderdag worden vastgesteld.' Autohandelaar in Wassenaar is in vriiheid gesteld (Van onze Haagse redactie). De rechtbank te Den Haag heeft gisteren de Wassenaarse autohandelaar en direc teur van een aantal bedrijven, de heer J. van der M. in vrijheid gesteld. De heer Van der M. werd ruim een maand gele den gearresteerd, verdacht van fraudu- lenze handelingen bij de invoer van auto-| mobielen. Het onderzoek in deze zaak duurt voort. ORGANISATIES WILLEN AANPAK VERKEERS- VRAAGSTUK STIMULEREN Volgens de berekeningen van de R.A.I. is gisteren de miljoenste personenauto in Nederland op de weg verschenen. Ter gelegenheid van dit feit heeft de vice-voorzitter van de R.A.I., de heer W. Smit, verklaard, dat de R.A.I. met andere organisaties, waaronder de A.NAV.B. en gTote bedrijven, overleg j pleegt welke stappen kunnen worden ondernomen om een grootscheepse aan pak van het verkeersvraagstuk in ons land te stimuleren. De versnelde massa-motorisering vraagt volgens de R.A.L om ernstige bezin ning, temeer daar het einde van de auto-hausse nog niet te zien is. Wat de actie precies zal inhouden en wie haar zullen steunen kon de heer Smit nog niet meedelen, omdat het overleg nog in een beginstadium verkeert. „Maar het moet een soort politieke actie worden. In 1963 heeft het rijk aan motorrijtui genbelasting, benzine- en weeldebelas ting 880 miljoen ontvangen. Daarvan werd 340 miljoen gebruikt voor weg- voorzieningen. In 1964 zullen deze be lastingen ongeveer een miljard gulden opbrengen. Wij zrjn van mening dat van dit geld veel meer gebruikt dient te worden voor de verbetering en de aan leg van wegen", aldus de vice-voorzit ter van de R.A.I. Erhard wil „top" van „de zes" Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duit sland heeft gisteravond een spoedige topconferentie geopperd van de regeringshoofden van de zes landen, welke de Euromarkt vormen. Erhard zei tot de leider van zijn chris ten-democratische parlementaire fractie dat hij van plan is om zelf de Duitse de legatie naar een dergelijke conferentie te leiden. Erhard voegde hieraan toe dat hij zou voorstellen dat de regeringshoof den van de andere Euromarkt landen ook aan de conferentie zouden deelnemen. Voor president Tito van Joego-SlaviU begint het leven op 72-Jarigc leeftijd. Gisteren vierde de president zijn ver jaardag en ongetwijfeld u het staats hoofd een van zijn meest prettige levens- perloden begonnen. De man die een mensenleeftijd heeft be steed aan het bevechten van de politie uit Joego-Slavlë van voor de tweede we reldoorlog en de Nazisoldaten tijdens de oorlog, is vorig Jaar tot president voor h«*t leven benoemd. Tl to geniet volgens zijn artsen ln uitste kende gezondheidstoestand. De president heeft zelfs niet het geringste kwaal tje. Blijkbaar heeft Tilo ook geen last meer van beenderen reumatiek, waar aan de oude guerillastrijdcr vroeger leed. Tto die algemeen geldt als een voor zichtig m.m. heeft aan bezoekers verteld dat h|1 heeft opgehouden te roken, iets bijzonders voor ••«•n man die vroeger sigaretten uit een pijpje placht te roken. De president ziet er In leder :eval gezond uit Tito heeft altijd een gc- jrulnde huid. Dit heeft de president ver moedelijk te danken aan de lange vakan ties die hij elk jaar doorbrengt op het eiland Brloni dat voor de Joegoslavische kust ligt ln de Adriatlsche Zee Ofschoon de jarige zowel president van de republiek is als leider van de Joego slavische communistische partij, gelooft men dat Tlto het dagelijks terugkerende routinewerk heeft overgelaten aan zijn plaatsvervanger. Alexander Rankovlc. Tito zelf houdt zich voornamelijk bezig met buitenlandse zaken. De president zei tot een groep van per sonen die hun gelukwensen kwam aanbieden: „Ik heb vele verplichtin gen niet alleen voor de zaken betreffende het binnenlands bestuur, maar ook voor de internationale problemen Ik ben er van overtuigd dat het volk de redenen hiervoor volkomen begrijptHet be waren van de vrede is in het belang van ons zelf en van de gehele wereld". De president heeft een vaderlijke belang stelling voor de plannen voor een nieuwe wereldconferentie van neutrale landen. Hij is meer dan ooit op reis. In de ko mende tijd zal de president op reis gaan naar Finland en Polen. Het vorig jaar nog heeft hij het Witte Huis bezocht. En een stroom van bezoekers komt naar Joego-Slavië. Zaterdag was Kenneth Kaunda. de leider van Noord-Rhodesië. op bezoek. Ook de Russische premier. Ni- kita S- Kroesjtsjew. was nog niet zo lang geleden bij de president op bezoek. Het bezoek van de Russische premier deed weer eens de reputatie van Tl to als een belangrijke staatsman op het wereldtoneel uitkomen, volgens waarnemers uit het westen. Het droeg er toe bij om de oude meningsverschillen met Moskou te vergeten. In zijn eigen land is de populariteit van Tito overwel digend. Toen Tito in Joego-Slavië met Kroesjtsjew op reis was kreeg de presi dent de luidste toejuichingen van zijn volk. Tito geniet in zijn land een reputa tie als oorlogslelder, zoals Winston Chur chill in Engeland. Vele Joegoslaven be schouwen Tito als de man van het heer lijkste uur van hun land. Gisteren werd dit duidelijk gemaakt aan de president. In Zuid-Slavië was het zo wel de dag van de jeugd als de verjaar dag van de president. In het stadion van Belgrado nam Tito, de man in het witte kostuum samen met zijn knappe vrouw Jovanka de hulde van 60.000 landgeno ten in ontvangst. wassen met een prooukt van l'Oréal de Pans PRESIDENT TITO ...bezoek van alle kanten.. KOOPJE. De Amerikaanse heer Ray La- vine is eindelek op het verzoek van zijn vrouw ingegaan om te trachten zijn hond te verkopen Zondag verscheen in de Sy racuse Post-Standard de volgende ad vertentie: „de hond zit vol vlooien en teken, is zo vals als maar mogelijk is en haat men- Ben, vooral kinderen, is daarbij half blind en trekt met één poot. Prijs 3800 dollar". MAANDAG 85 GEWORDEN EN NOG STEEDS ACTIEF De beroemde Engelse kranten magnaat lord Beaverbrook schat, dat zijn dagblad „Daily Express" ten minste 5' miljoen dollar meer winst per jaar zou kunnen maken als „de krant mij buiten de deur zou kunnen zet ten". „Ik houd de inkomsten door lopend omlaag en de uitgaven hoog", zei de eerbiedwaardige uitgever op vrolijke toon. De laatste en meest kleurrijke „persbaron", die de Britse jour nalistiek in de eerste helft van deze eeuw heeft gedomineerd ..de bever" zoals de beroemde Londense krantenstraat „Fleet- street" hem kent vierde maandag zijn 85e verjaardag. De B.B.C. zal een programma van een half uur wijden aan het leven van deze man. De radio-omroep kondigt het programma diplomatiek aan als „enkele aspecten van deze storm achtige figuur in zijn controversiële openbare leven". Het is getiteld: „De man en de mythe" en vele vooraan staande Engelsen zullen zijn leven als uitgever, politicus en zakenman aan een discussie onderwerpen. Op het ogenblik verheugt hij zich. zoals gewoonlijk, in een hoofdartike- lenstrijd tegen de regering. Deze keer is het een wetsontwerp van eerste minister, sir Alec Douglas-Home. Het ontwerp wil een einde molten aan de verticale prijsbinding. Beaver brook meent, dat de industrie het recht heeft om redelijke detailprijzen vast te stellen voor haar produkten. Het betekent maar een kleine scher mutseling, vergeleken bij de oorlogen op grote schaal (instandhouding van het Britse wereldrijk) welke „de be ver" heeft geleid sinds hij de „Daily Express'" in 1916 opkocht voor 50.000 dollar en de krant uitbouwde tot een reus met een dagelijkse oplage van 4 Vi miljoen. De uitgever lord Thomson, een Cana dese landgenoot van „de bever", die als gastheer optrad op het verjaar dagsfeest heeft talryke prominenten uit de Britse journalistiek uitgeno digd. Een oude verslaggever die be loofd had oni te komen als het enigs zins mogelijk is, is sir Winston Churchill, 89. Hij en Beaverbrook zijn de twee enige mannen die gediend hebben in Britse kabinetten van de beide wereldoorlogen. Beaverbrook kijkt uit naar het schil derij, dat Winston Churchill hem voor zijn 85e verjaardag heeft beloofd. De vroegere eerste-minister heeft Bea verbrook iedere 5 jaar een schilderij gegeven sinds „de bever" 70 jaar werd. Vanuit zijn rolstoel houdt Beaver brook iedere dag 4 secretarissen aan het werk en onderhoudt hij contac ten met de „Daily Express" en „Eve ning Standard", zijn belangrijkste bladen. De man beschikt over een fabelachtige energie: naast zijn schit terende loopbaan in het zakenleven, bezette hij zeven regeringsposten, schreef hij 12 boeken en hield hij meer dan 10.000 toespraken. Beaverbrook de zoon van een do minee is in de provincie New Brunswick als William Maxwell Ait- ken geboren. Op 20-jarige leeftyd was h(j arm, een krantejongen die ver zekeringsagent was geworden. Toen hij 22 jaar was ging hij staatsobli gaties verkopen en kwam tot de ont dekking dat hij over fantastische kwaliteiten voor het zakenleven be schikte. Voor hij 29 jaar was. had de verkoper enige van de belangrijkste Canadese industrieën op een moder ner leest geschoeid en zich een per soonlijk kapitaal van 10 miljoen dol lar verworven. landse zaken. „Ik zou er vijf pond voor over hebben om met die man te mogen dineren", merkte Aitken op tegenover een vriend Er werd een ontmoeting tot stand gebracht en een levenslange vriendschap, die voor de Britse geschiedenis, van grote bete kenis zou worden, was het resultaat. Toen Churchill ln 1940 de oorlogs premier werd. was een van zijn eer ste officiële daden lord Beaverbrook te benoemen tot minister voor vlieg- tuigproduktie en bevoorrading. Aitken had zijn titel in 1917 gekre gen van eerste minister Lloyd George, die hij had geholpen om'Downing- street no. 10 tc betrekken. Hy raakte geïnteresseerd in de Britse politiek tijdens een bezoek in 1910 aan Engeland. Op 31-jarige leeftijd nam hij aan de parlementsverkiezin gen deel als kandidaat voor de con servatieve party in het district Ash- ton-under-Lyne. Hy liet zich inschrij ven tien dagen voor de verkiezingen en was zelfs nog niet eens stemge rechtigd. Hij won. Enige tijd later zag Aitken op het terras van het Lagerhuis Churchill, toentertijd de minister van binnen- „De bever" werkte 18 uur per dag, /.even dagen in de week. Hij stapte oj de zere tenen van andere ministers en zoelit zich vaak de kortste weg. niet voorbijgaan van andere hoge autoriteiten hetgeen veel verbittering opriep, maar fabriceerde koorts achtig de vliegtuigen welke de „slag om Engeland" wonnen. Zoals Church ill het eens zei in het Lagerhuis: „Lord Beaverbrook is op zijn best wanneer alle dingen op zijn slechtst gaan". VOETGANGER DIE GEEN VOORRANG KREEG SLOEG AUTORUIT IN Een 50-jarige Rotterdamse chauffeur, is zondag als voetganger erg boos gewor den op de bestuurder van een personen auto. Toen liij in de Van der Takstraat op een zebrapad de rijweg overstak kreeg hji geen voorrang. Hij luchtte zijn gemoed door pardoes met een melkfles de voor ruit van de wagen in te slaan Hij is aan het bureau Sanrtelingplein ingeslo ten. P. C. H00FTPR1JS VOOR PROF. VAN DER MEER De staatssecretaris van onderwys, kun sten en wetenschappen, drs. L. J. M. van Laar, heeft de staatsprijs voor let terkunde (P. C. Hooftprijs) 1963 toege kend aan de essayist prof. dr. F. G. L. van der Meer te Lent oor zijn gehele oeuvre. Westduitser spioneerde voor Israël: doodstraf geëist in Cairo Tegen een Westduits student is maan dag wegens spionage voor Israël tegen de Verenigde Arabische Republiek de doodstraf geëist. De student, de 24- jarige Frowald Huttenmeister uit Keu len. heeft de spionage toegegeven. Hij verklaarde: „Ik spioneerde voor Israël en ontving bepaalde bedragen aan geld. Dit geld was echter bedoeld ter bestrij ding van reiskosten, niet als betaling voor spionage". Hij gaf toe in totaal on geveer 1150 dollar in Amerikaans en Duits geld te hebben ontvangen. Huttenmeister. die op 8 april werd gear resteerd. zei dat hy onder andere voor Israël de hand had weten te leggen op een aantal films. Hij ontkende te weten wat de inhoud van de films was ge weest. De student zei. dat hij geheel uit vrije wil had bekend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 3