PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PATHET LA0 BLIJFT V. S. willen eerst bestand, dan praten OPRUKKEN Voetbalwedstrijd in Peru: honderden doden en ernstig gewonden „Wat schraal, iets aan de zoute kant, maar wél lekker" Japanse gouverneur op Kapels kweekbedrijf HOOFDKWARTIER NEUTRALISTEN GEVALLEN Franse recherche maakt jacht op gangster Dominique Kongo wil hulp van V.N.-soldaten Anders dan anderen Mensen tegen de muren en hekken doodgedrukt Drie „Mods" op de Theems verdronken Zes speleologen worden vermist Oriëntatiebezoek bij exporteurs nieuw bietenras 207e jaargang - no. 222 WAARIN OPGENOMEN DE MID DELBURG SE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; P. van de Velde. F, B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G A. de Kok Abonnementsprijs Walstraat 58-60. tel. 2355 (bs.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51 tel. 3841 (b.g.g red 2078/3169. adv. 2375, gdg 32 ct. p. mm. Min. p. adv. ƒ4,80. Ingez. med. 3 tarief. Kleine adv. Zierlkzee: red lel i425 adm. tel, 2094 sprljs 75 cent per weck. 9.75 per kw.. franco per post 10.- p kw Lcx Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 <b. g.g red. 7853. adv. 5213). Ooslburg t max. 8 regels) 32 ct. p. regel min. 1,80). „Brieven bur van dit blad' 2 Dinsdag 26 mei 1964 Lord Beaverbrook houdt winst laag Pagina 3 Communistische Pathet-Laostrijdkraehten zijn gisteren ten noorden en ten zuiden van de Vlakte der Kruiken opgerukt nadat zij Moeong Kheoeng, het hoofdkwartier van de neutralisten, veroverd hadden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich ge schaard achter de neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in diens eis, dat de troepen van de communistisch gezinde Pathet Lao hun jongste militaire winst in Noord-Laos prijsgeven. king van de vijandelijkheden en het terugtrekken van de communisten naar hun vroegere posities kan worden verzekerd, aldus wordt in diplomatieke kringen vernomen. Het Chinees nationalistische centrale persbureau in Taipei heeft gisteren gemeld dat de Chinese communisten hun logische steun aan Laos aan het De Verenigde Staten delen ten vol le Soevanna Phoema's opvatting, dat het geen nut heeft een veer- tien-landenconferentie over Laos te Genève bijeen te roepen tenzij aan deze conferentie een doeltref fend bestand en een terugtrekking van de eenheden van de Pathet Lao voorafgaan. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken voeren ongewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen sinds vorige week. op verzoek van prins Soevanna Phoema, verkennin gen uit boven stellingen van de Pathet Lao in de Vlakte der Kruiken. Engeland Engeland wil overwegen een nieu we Geneefse conferentie inzake Laos te beleggen indien op diplo matiek niveau onder de bij de kwestie betrokken landen een sta- De Franse politie heeft gisteren de wegen in heel het land gecontroleerd en de onderwerled afgezocht naar de man die het plan om mevrouw Marcel Dassault te ontvoeren heeft beraamd «uitgevoerd. li,i zoeken een man die „Dominique1 aoet heten en tegenover mevrouw Dassault, de 64-jarige echtgenote van ie Franse vliegtuigbouwer Marcel Dassault, opschepte dat hij een appar tement in Parijs en enkele auto's had. „Ik moet enkele karweitjes als dit per jaar opknappen om in de stijl die ik wil, te kunnen blijven leven", had hij tegen zijn gevangene gezegd. Dominique was uit de handen van de politie ontsnapt toen de anderen opge pakt werden. Hij ontkwam in een Citroën ,,DS", maar dwong even later de eigenares van een Renault R-8 met pistool in de vuist haar wagen aan hem af te staan. Deze auto is leeg te ruggevonden. Gistermorgen hebben twee mannen in een grijze Ford Taunus getracht een politieversperring in het zuidwestelijke Franse dorpje ViTlefranche de Rouer- gue heen te komen door zich schietend een weg te banen. De mannen werden gearresteerd en worden thans ondervraagd. Twee mannen, waaronder een inspec teur van politie, die de Citroën met de ontvoerder van mevrouw Dassault hadden gevolgd, hadden verklaard dat die wagen door een Ford Taunus werd gevolgd. De Kongolese regering overweegt de Verenigde Naties om militaire hulp te vragen in de bestrijding van de com munistische rebellie in de provin cie Kivoe, aldus goedingelichte krin gen in Leopoldstad. Hooggeplaatste zegslieden bij het V.N .-commando achten het onwaar schijnlijk dat een dergelijk verzoek zal worden ingewilligd. En zelfs al zou dat worden gedaan „dan is er niet veel wat wij zouden kunnen doen" zo verklaarde men. De V.N.-politiemacht zal, volgens plan, in juni uit Kongo worden terug getrokken. t koninklijk kioeekbedrijf en zaadhandel D. J. v. il. Have te Ka- pelle kreeg maandag bezoek van de gouverneur van hei Japanse eiland I Hokaido (midden), die men op deze foto ziet in gezelschap van de direc- leuren P ,v. d. Have (rechts) en A. J. Th. Hendriksen (links). (Foto P.Z.C.) opvoeren zijn. De communisten stu ren speciale strijdkrachten naar com munistisch Noord-Vietnam. Training Een verslag van het persbureau uit Hongkong meldt dat speciale eenhe den worden getraind voor het gebruik in de twee Zuioostaziatische landen. Hun belangrijkste taak zou zijn de luchtdoelarlillerie van manschappen te voorzien. De Chinese communisten hadden vol gens het persbureau grote voorraden aangelegd in Nanning in de provincie Kwangsi en in Laokai in de provincie Yunnan. Nanning ligt bij de Vietna mese grens en Laokai is een grensstad van Laos. Luchtverdediging Het persbureau merkte op dat Peking ook een groot luchtverdedingscentru: had opgezet in Hanoi. In het verslag werd geen melding ge maakt van het aantal Chinees-com munistische soldaten dat werd opge leid voor Laos en Vietnam. Op rouwdag nieuwe rel DE HOLLANDSE NIEUWE IS ER WEER... De televisie ts In opmars: in 1963 zijn er tn ons land bijna driehonderddui- I zend televisietoestellen bijgekomen, een toeneming van niet minder dan 24 I Maar over het algemeen zijn de Zeeu- I wen niet de meest verslaafden aan het nieuwe medium: de provincies Friesland en Zeeland blijken relatief gezien het geringst aantal televisietoestellen te hebben. Er zijn hier Blechts 36 toe stellen per honderd woningen, in Fries land één meer, namelijk 37. In Noord- Holland Is dat getal veel hoger, daar vindt men niet minder dan 57 toe stellen per honderd woningen. In Zee land is overigens geen enkele gemeen te te vinden, waar er 5000 of meer toestellen zijn we zijn de enige pro vincie. waar dat (nog) zo is: zelfs Drente heeft er één (Emmen). En we hebben slechts vijf gemeenten met meer dan duizend toestellen i Drente, de volgende provincie op de lijst heeft er negênj Men ziet- Zeeland doet het wat schuchter aan. Aan de ontvangst kan dat niet liggen, want de steunzen- der Goes zorgt er voor, dat het beeld hier voortreffelijk is. Zeeland doet het dus rustig aan met de televisie: 36 toestellen op de honderd woningen. Er is in ons gewest echter nog een verschijnsel op t.v.-ge- bied, dat de aandacht trekt, namelijk de betrekkelijk geringe neiging om naar het buitenland te kijken. Over het al gemeen wordt nog wel eens aangeno men. dat Zeeland voor het grootste deel voor zijn program- ma's op de Vlaamse De regering van Peru heeft giste ren de gedeeltelijke staat van be leg afgekondigd om de rust te kun nen herstellen na het voetbaldrama van jl. zondag waarin tenminste 268 mensen het leven hebben ge laten en nog ruim 300 gewond zijn geraakt. Er is ook nationale rouw afgekondigd. Desondanks zijn de gemoederen in Lima nog niet tot rust gekomen. Enige duizenden personen, in hoofdzaak jongelui, hebben zich gisteren in Lima opnieuw ernstig misdragen. Gezamen lijk drongen zij de bars van het voetbal stadion binnen, plunderden magazijnen voor alcoholica en probeerden de deur van het gebouw van het sportverbond te vernielen om trofeeën te kunnen stelen. De rel die zich zondag in het nationale stadion in de hoofdstad Lima heeft af gespeeld. is. wat omvang betreft, zon der precedent in de geschiedenis van de voetbalsport. De onrust die onder het publiek heerste bij de interland Peru-Argentinië brak ruim baan, toen de TJruguaype scheids- rechter kort voor het eind een doelpunt van Peru afkeurde, bq een stand van 10 in het voordeel van Argentinië. De meest heethoofdigen onder de 45.000 toeschouwers stormden het veld op om de scheidsrechter aan te vallen. De po litie probeerde de aanval op te vangen met traangasbommen. Het kwam tot een wilde vlucht naar de uitgangen. Een aantal uitgangen bleek echter nog ge sloten en honderden werden onder de voet gelopen in de massa-hysterie. woestheid der tonelen. Van het stadion zijn honderden ruiten gesneuveld. Hier en daar zijn tribunes die in brand ren gestoken, zwart geblakerd. In één der gangen lagen een paar grote stapels schoenen van slachtoffers. Op één de muren zat een grote bloedvlek. Daar moeten mensen zijn doodgedrukt in de wilde ren naar de uitgangen. Drie gebouwen voor het stadion werden in as gelegd. Ze waren geplunderd en in brand gestoken door de tierende me nigte die vanuit het stadion de stad was ingetrokken. Onieraerelifignar De politie zegt dat in de eerste plaats een bekende onderwereldfiguur, Matias Rojas genaamd, voor de ramp verant woordelijk was. Hij was de aanvoerder geweest van hen die het op de scheids rechter hadden gemunt. Eerste gingen weg I 'mVCHSv - uit, dat deze opvat - voor 3 kwartjes nut lijn (Van een onzer verslaggevers) De prijs viel mee: voor drie kwartjes konden de vele lief hebbers gisterochtend rond half tien te Scheveningen aan het eerste, gepavoiseerde, ha ringkarretje de nauwelijks enige uren eerder geveilde Hollandse nieuwe 1964 op smaak en kwaliteit keuren. De meningen liepen uiteen, maar liefhebbers en ware kenners waren het over het algemeen genomen toch wel eens: „wat schraal, iets aan de zoute kant, maar toch lek ker". Wat schraal en iets aan de zoute kant. Dat waren de factoren die werden aangevoerd voor de beslist niet hoge prijs, gezien de niet over vloedige aanvoer en de tot nu toe tegenvallende vangst van de nieu we haring. In Scheveningen wer den ongeveer 250 kantjes, in Kat wijk 30 en in Vlaardingen 12 kant jes. met tussen de S00 en 1000 haringen per kantje, geveild: in nog meer haring aan de markt werd gebracht. Winnaar De treiler Sch 46 „Frank" arri veerde als eerste afgelopen zater dag rond het middaguur met de vrijdag gevangen 44 kantjes voor de Scheveningse haven, maar mocht niet voor middernacht bin nenvallen. Reder Jacques Vrolijk liet de bemanning aan boord ver vangen door een walbemanning. De veertigjarige schipper Leen Rog kon daardoor reeds zaterdag middag aan de wal links en rechts felicitaties als winnaar van de haringrace 1964 in ontvangst ne- Gisterochtend vijf uur was de stoe re schipper Leen Rog aanwezig op de Scheveningse visafslag bij het „monsteren" en twee uur later hoorde hij in het veilinggebouw hoe het eerste kantje voor 506 gulden werd verhandeld. Van de door de Sch 46 en andere schepen aangevoerde 285 kantjes mocht een kleine partij nog niet worden geveild, aangezien die nog geen twee dagen was gezouten. Schipper Kog was tevreden: „het is de eerste keer in mijn vissers leven dat ik als eerste mijn schip voor de kant had en dus in feite de race heb gewonnen. Mij lijkt de kwaliteit van de haring goed, al moet ik toegeven dat de eerste haring vorig jaar beter was". Jacques Vrolijk liep ook tevreden rond, ten slotte was het een van zijn treilers geweest die de eerste haring binnenbracht en gul gunde hij collega's een voorproefje van het zeebanket. Hij bevestigde dat de haringvangst tot nu toe slecht was. maar de kwaliteit vond hij uitstekend: „hier, proef zelf maar' In Vlaardingen bracht schipper Fer van Schoor met de VI 142 als zijn vangst en die van twee andere schepen 70 kantjes aan. Slechts twaalf kantjes mochten in eerste instantie worden geveild: het eer ste kantje bracht 467 gulden op. In Katwijk werden 30 kantjes aan de man gebracht, met prijzen va riërend van 500 tot 300 gulden. Buitenland Baby geboren Toen de rel ongeveer op zijn hevigst was, werd in het stadion een baby geboren. Het is niet bekend of moe der en kind nog leven. Toen de paniek wat verminderde, liepen geestelijken tussen de onder de voet gelopen mensen rond, de laatste sacramenten toedienend. Blijkens do uit de ziekenhuizen ontvan gen inlichtingen zijn minstens 268 per sonen omgekomen en ruim 300 gewond geraakt. Enkele dagbladen schatten het aantal doden op tussen de 300 en 315 en I zeiden dat het aantal gewonden in de duizenden liep. De cijfers door de zie kenhuizen gegeven betreffen alleen die mensen die daar zijn behandeld. Duizenden nieuwsgierigen trokken gis teren naar het grote stadion waar zich het drama beeft afgespeeld. Het ver wrongen hek van staal tussen het speel veld en de tribunes getuigde van de Er bestond in het Scheveningse veilinggebouw ook buitenlandse belangstelling voor de eerste nieu we. Vooral van Belgische en Duit se zijde, maar die handelaren von den de prijs vooralsnog te hoog en zij wachten liever op lagere prij- Na de ongeregeldheden van het weekein de tussen „Mods" en „Rockers" z(jn gis teren weer tientallen Britse jongelui voor de politierechter verschenen. Zon- erloren bij een tragisch ongeval op Desóndanks wordt er ting moet worden ge- corrigeerd. Onlangs kregen we de re sultaten onder ogen van een onderzoek naar de ontvangst van buitenlandse zenders. Deze enquête, ingesteld door het Amsterdamse bureau Ogilvie. bracht aan het licht dat bijvoorbeeld op Wal cheren nog géén 32 Belgisch Vlaan deren ontvangt, op Schouwen-Duiveland was dit percentage 17. op Zuid-Beveland 36.7 en in Zeeuwsch-Vlaanderen nog géén 40 Met dat kijken naar België valt het dus nogal mee Deze cijfers zijn daarom zo opvallend, omdat in de oostelijke grensgebie den, waar men Duitsland uitstekend ontvangt, veel intensiever naar de Duitse t v wordt gekeken dan hier naar Vlaanderen. Trouwens ook Brabant en Limburg zien meer België dan hier. Meer dan 53 >n West-Brabant bij voorbeeld kijkt naar de Vlaamse uitzen dingen van de B.R.T.. in midden-Bra bant is dit percentage ruim 48 en in Oost-Brabant ruim 40. Voor de ooste lijke gebieden van ons land zijn vooral de Duitse cijfers zeer opvallend: Twente heeft ruim 54 „Duitse kijkers", in Gelderland zijn er gebieden met ruim 51 en 55 in de omgeving van Em men in Drente is het 50 en in Lim burg is het helemaal raak: daar va riëren de Duitse kijkers-percentages van 47 tot ruim 68 (Venlo e.o.). Het is heel gevaarlijk om uit deze cijfers conclusies te trekken, er kunnen allerlei oorzaken en omstandig- heden zijn, die hier een rol spelen. Toch roepen deze gegevens een aantal vra gen op. Heeft de betrekkelijk geringe televisie-dichtheid in Zeeland iets te ma ken met de levensbeschouwing? Is on danks alle nabuurschap met onze Bel gische vrienden de grens voor de Zeeu wen een reëler afsluiting dan de oost grens voor onze landgenoten daar? Of speelt daarginds een rol, dat de kwali teit van de Duitse programma's anders is, beter wellicht? Over het algemeen lijkt ons de kwaliteit van de Vlaamse pro gramma's behoudens enkele uitzon deringen niet zodanig, dat men er Nederland voor moet laten schieten. Bovendien komen over België nog al eens Nederlandse relayeringen voor. Brabant meer de Theems drie „Mods" door verdrinking het leven. Vier modieus geklede „Mods" hadden bij Reading een boot gehuurd. Vanaf de wa terkant trachtten nog vijf „Mods" in het bootje te komen, waarbij het zonk. Twee politieagenten, die bij het water patrouilleerden om. eventu.lg my.ljjld.e- j^Tn^ w,£ den'overgebrachth6t Politiehureau »e, r SüSfMSPÏfc..!!? naar België gekeken dan hier. Speelt bij deze cijfers ook het Zeeuwse volk karakter zo dit althans bestaat een rol? Vragen, waarop wij geen ant woord weten. Wellicht dat een zorgvul dig sociologisch onderzoek hierover na dere gegevens zou opleveren. Maar deze vragen betekenen overigens niet, dat ze Honderden mensen zijn zondag om het leven gekomen of gewond tij dens een drama tegen het einde van de voetbalinterland tussen Peru en Argentinië. De slachtoffers vielen tijdens een paniek, xcelke ontstond, nadat de politie traangas ging ge bruiken om zo te trackten de orde in het stadion te herstellen. Op de foto zien we het moment, xcaarop een traangasgranaat voor de tri bune ontploft. Gast van D. J. van der Have N.V. In de grotten van Gerbault, in het Franse Arbas Bergmassief. is een groep van zes speleologen vermist. De mannen zijn afgelopen donderdag afgedaald in het netwerk van grotten dat tot de uitgebreidste ter wereld behoort en zouden na 62 uur onder de grond gistermorgen weer boven komen. Toen zij niet op kwamen dagen is alarm geslagen. Uit Toulouse is een reddingsgroep vertrokken om even eens af te dalen en te trachten de ver misten op te sporen. Een hoge buitenlandse gast, de gouverneur van het Japanse eiland Hokaido, heeft maandag zijn bezoek aan ons land besteed om zich te oriënteren op een Zeeuws bedrijf, dat al enkele jaren nauwe commerciële con tacten met bet oosterse eilan denrijk beeft: het koninklijk kweekbedrijf en zaadhandel D. J. van der Have N.V. te Kapelle- Biezelinge. De directie van het Bevelandse bedrijf met handels- steunpunten over de gehele we reld heeft haar gast, de heer Kingo Machimura, diens secre taris en een journalist van een Japanse krant met alle égards ontvangen. De gouverneur nam eerst een kijkje in het labora torium en op de proefvelden van het. bedrijf in de Frederica- polder te Rilland-Bath en daar na in de gebouwen te Kapelle. tijd al is de heer Machimura op reis door het westen om zich te oriënteren over de landbouw en de nieuwe systemen, die in verschillen de westerse landen worden toegepast. Japan wil zijn welvaart verbeteren door de landbouw op een hoger plan te brengen en de speciale belang stelling van de gouverneur op deze reis ging uil naar de teelt van sui kerbieten en de rassenveredeling. Bij liet Zeeuwse kweekbedrijf D. .1. van der Have N.V., was hij daarvoor op het juiste adres. Dat was niet toevallig, want de di rectie van het internationaal beken de kweekbedrijf van zaaizaad had via relaties in het verre Japan ge daan weten te krijgen dat ook Neder land in het reisschema van deze au toriteit werd opgenomen- Zo kwam de heer Machimura dan via de Ver enigde Staten en Engeland voor en kele dagen naar Nederland. Het vol gende doel van deze oriëntatiereis zal Denemarken zijn. Uitvoerig liet het drie man sterke gezelschap zich op de terreinen en de velden van D. J van der Have N.V. voorlichten. De gouverneur toonde zich een weetgie rig ambassadeur voor zijn land en voor de agrarische sector, die zich daar met alle middelen omhoog pro beert te werken. In de woning van de familie Van der Have werd nog een nadere uiteenzetting gegeven. Daar ook gebruikten de he*>- Machi mura en zijn beide metgezellen de lunch. Nieuw ras Om de auikerproduktie in hun land te stimuleren bevelen de Japanse landbouwdeskundigen al enkele ja ren het suikerbietenras „Polyrave E" van het Bevelandse kweekbedrijf aan. Voordat het nieuwe bietenzaad in Nederland als volwaardig geno teerd werd op de Beschrijvende Ras- senlqst dat gebeurde begin dit jaar had het zich in verschillende Europese landen, in Afrika en in Ja pan al een stevige plaats op de markt veroverd. Het was voor Van Op proefvelden, daar aangelegd, toonde het kweekbedrijf aan dat de boeren bjj gebruik van het nieuwe produkt een meeropbrengst van on geveer 20 aan suiker konden be reiken. De aantasting van de ge vreesde bladvlekkenziekte in de bie ten bleef erdoor achterwege. Er wa ren zelfs Japanse bedrijven, die hun opbrengst met 15 ton per hectare wisten op te voeren. Naar het voor beeld van de exclusief opgezette re- search-afdeling in Rilland-Bath werd ook in Japan, in de streek van de eobperatie. die de prodnktie met ..Polyrave E" introduceerde, een on- derzoekstratlon opgericht. Dat gebeurde mede onder leiding van een van de directeuren van Van der Have N.V., de heer A. J. Th. Hen driksen. Deze was maandagmorgen natuurlijk ook bij de ontvangst van de gouverneur van Hokaido aanwe zig. Het bezoek van de Japanse bestuurs ambtenaar was een nieuw succesje in de internationale handelscontacten van dit bedrijf. Aan het eind van de middag was voor het Japanse gezel schap een ontmoeting gearrangeerd met de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in diens ambtswoning te Mid delburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1964 | | pagina 1